Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

'Zıplamak' eylem oldu 2 yıl hapis cezası aldı

Taner Bayram

Önerilen İletiler

PKK'yı övücü şarkı ve slogana 'alkışlayarak ve zıplayarak' eşlik etmekten yargılanan genç, mahkûm oldu. Karara bir hâkim muhalefet şerhi koydu

İddianameye göre, 29 Mart yerel seçimleri öncesinde DTP Batman belediye başkan adaylarını tanıtmak için bir toplantı düzenlendi. 28 Ocak'taki bu toplantıya katılan 3-4 bin kişiden bazısı, terör örgütünü öven yasadışı şarkı söylemeye başladı. Katılanlardan 20 yaşındaki kaynak ustası K.D., "alkışla" eşlik etti. DTP'nin 7 Şubat'ta düzenlediği toplantıda da bu kez bazı kişiler ******** sloganı attı. Bu grubun içine giren K.D., "zıplayarak" slogana eşlik etti. Polisin binlerce kişi arasında kamera kayıtlarından tespit ettiği K.D hakkında Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Terörle Mücadele Yasası'nın 7/2. maddesi gereğince, 2 kez "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Bu arada K.D. tutuklandı. Önceki günkü ilk duruşmada suçlamayı kabul etmeyen K.D., beraatını istedi. Sanık, "Yasadışı slogan atmadım. Davul zurna eşliğinde söylenen şarkılara eşlik ettim. Sloganlara ve yasadışı olabilecek şarkılara eşlik etmedim" dedi.

3 AYDIR HAPİSTE

Esas hakkındaki mütalaasını veren Cumhuriyet savcısı, CD, fotoğraf ve bilirkişi raporlarına göre, K.D'nin terör örgütü propagandasını yaptığını belirtip, 2 kez cezalandırılmasını istedi. Mahkeme de oy çokluğuyla sanığı 2 kez birer yıl hapse çarptırdı. Cezayı iyi halden 20 aya indiren mahkeme, 3 ay cezaevinde yatan sanığı, tutukluluk süresini göz önünde bulundurarak tahliye etti. Heyetten bir hakim ise eylemin yasadışı propaganda içermediği ve sanığın beraati gerektiği görüşüyle karşı yönde oy kullandı. Tahliye olan K.D., 3 gün sonra vatani görev için askere gidecek. Baba Mehmet Şefik D., "Keşke bu dava açılmasaydı. Sanırım Oğlum uzun boylu olduğu için dikkat çekmiş" dedi. (Sabah)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

.

.

.

gidecek. Baba Mehmet Şefik D., "Keşke bu dava açılmasaydı. Sanırım Oğlum uzun boylu olduğu için dikkat çekmiş" dedi. (Sabah)

Eee ne olacaktı ! olayın birde sizin görmediğiniz bir tarafı olabileceğini düşüdünüzmü?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

PKK'yı övücü şarkı ve slogana 'alkışlayarak ve zıplayarak' eşlik etmekten yargılanan genç, mahkûm oldu. Karara bir hâkim muhalefet şerhi koydu

İddianameye göre, 29 Mart yerel seçimleri öncesinde DTP Batman belediye başkan adaylarını tanıtmak için bir toplantı düzenlendi. 28 Ocak'taki bu toplantıya katılan 3-4 bin kişiden bazısı, terör örgütünü öven yasadışı şarkı söylemeye başladı. Katılanlardan 20 yaşındaki kaynak ustası K.D., "alkışla" eşlik etti. DTP'nin 7 Şubat'ta düzenlediği toplantıda da bu kez bazı kişiler ******** sloganı attı. Bu grubun içine giren K.D., "zıplayarak" slogana eşlik etti. Polisin binlerce kişi arasında kamera kayıtlarından tespit ettiği K.D hakkında Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Terörle Mücadele Yasası'nın 7/2. maddesi gereğince, 2 kez "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Bu arada K.D. tutuklandı. Önceki günkü ilk duruşmada suçlamayı kabul etmeyen K.D., beraatını istedi. Sanık, "Yasadışı slogan atmadım. Davul zurna eşliğinde söylenen şarkılara eşlik ettim. Sloganlara ve yasadışı olabilecek şarkılara eşlik etmedim" dedi.

3 AYDIR HAPİSTE

Esas hakkındaki mütalaasını veren Cumhuriyet savcısı, CD, fotoğraf ve bilirkişi raporlarına göre, K.D'nin terör örgütü propagandasını yaptığını belirtip, 2 kez cezalandırılmasını istedi. Mahkeme de oy çokluğuyla sanığı 2 kez birer yıl hapse çarptırdı. Cezayı iyi halden 20 aya indiren mahkeme, 3 ay cezaevinde yatan sanığı, tutukluluk süresini göz önünde bulundurarak tahliye etti. Heyetten bir hakim ise eylemin yasadışı propaganda içermediği ve sanığın beraati gerektiği görüşüyle karşı yönde oy kullandı. Tahliye olan K.D., 3 gün sonra vatani görev için askere gidecek. Baba Mehmet Şefik D., "Keşke bu dava açılmasaydı. Sanırım Oğlum uzun boylu olduğu için dikkat çekmiş" dedi. (Sabah)

Zulüm zulümdür sayin Diyarbakirli. Bu zulüm ha Türkiye'de teröre karsi savas adi altinda normal Kürt vatandaslarina olsun ister Cin'de sarkintilik adi altinda Uygur Türk'lerine olsun ister baska ülkelerde baska azinliklara olsun. Tümünün adi zulümdür. Daha kötüsü ise kendi ülkesindeki zulmü görmezlikten gelen ve hatta mesrulastiranlarin baska ülkelerde yasanan ama sadece Türk asillilara yapilan zulmü dile getirmeleri. Bunun adi türkcede var ama yazamiyorum. Buraya yazabilecegim , bu tür davranislar cifte standartliktir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Zulüm zulümdür sayin Diyarbakirli. Bu zulüm ha Türkiye'de teröre karsi savas adi altinda normal Kürt vatandaslarina olsun ister Cin'de sarkintilik adi altinda Uygur Türk'lerine olsun ister baska ülkelerde baska azinliklara olsun. Tümünün adi zulümdür. Daha kötüsü ise kendi ülkesindeki zulmü görmezlikten gelen ve hatta mesrulastiranlarin baska ülkelerde yasanan ama sadece Türk asillilara yapilan zulmü dile getirmeleri. Bunun adi türkcede var ama yazamiyorum. Buraya yazabilecegim , bu tür davranislar cifte standartliktir.

Bu konuyla bu yorum arasında bir bağ kuramadım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu konuyla bu yorum arasında bir bağ kuramadım.

Nasil bir bag bulamadiniz? Ama beni hicte sasirtmadi dogrusu bir bag bulamamis olmaniz. Bir insan "Ziplamak" eylem yapmak diye 2 yil hapis alabiliyorsa bu bir zulümdür. Cin'de Uygur Türk'erine havadan sudan bahanenelerle yapilan saldirilar da bir zulümdür, Filsitin'de Israil'in mesela havadan sudan bahanelerle sinrilari kapatmasi, insani yardimi engellemesi ( o kadar sucsuz insanlari katlettigini bir kenara biraktik) bir zulümdür.

Evet bazilarimiza göre ülkemizde yasananlarla baska ülkelerde yasananlari kiyaslamak islerine gelmiyor, cünki bazi gercekleri itiraf etmek zorunda kalacaklarya.

Size tavsiyem tekrar düsünün, ama bu kez ön yargisiz düsünürseniz bakin nasil bir bag göreceksiniz, sizde sasacaksiniz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Buna zıplamak değil terör örgütüne destek denir,

Peki sizce bu tahrik değilde nedir?

Bu ülkenin terör örgütü olarak kabul ettiğini bu topraklarda alkışlayı desteklemenin adı, yardım ve desteklemektir..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Buna zıplamak değil terör örgütüne destek denir,

Peki sizce bu tahrik değilde nedir?

Bu ülkenin terör örgütü olarak kabul ettiğini bu topraklarda alkışlayı desteklemenin adı, yardım ve desteklemektir..

Ne yapmayi dusunuyorsunuz peki? O kadar dalavereci ve adi suclu varken, meclis bile adi suctan mahkum olan vekillerle doluyken, millet adam oldurup soygun yapiyorken, orman yakiyorken, tecavuz ediyorken, siz baski altinda dogup yine baski altinda buyumus, belki de bagnazligin yarattigi bu sorun yuzunden ya annesini ya da abilerinden birini kaybetmis kucucuk bir cocugun caresizlikten ve devletin sahip cikamamasindan yoneldigi PKK gibi orgutleri ziplayip alkislamasi yuzunden 2 ila 10 yil arasinda agir cezaya mi carptirilmasini istiyorsunuz?

Bence o zaman hemen sivayin kollari ve tum Kurtleri bir araya getirip cezaevelerine tikin (zira o zaman PKK gibi 10 orgut daha cikar ortaya tipki 12 Eylul donemindeki gibi). Ne dersiniz?

Diyarbakirli...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne yapmayi dusunuyorsunuz peki? O kadar dalavereci ve adi suclu varken, meclis bile adi suctan mahkum olan vekillerle doluyken, millet adam oldurup soygun yapiyorken, orman yakiyorken, tecavuz ediyorken, siz baski altinda dogup yine baski altinda buyumus, belki de bagnazligin yarattigi bu sorun yuzunden ya annesini ya da abilerinden birini kaybetmis kucucuk bir cocugun caresizlikten ve devletin sahip cikamamasindan yoneldigi PKK gibi orgutleri ziplayip alkislamasi yuzunden 2 ila 10 yil arasinda agir cezaya mi carptirilmasini istiyorsunuz?

Bence o zaman hemen sivayin kollari ve tum Kurtleri bir araya getirip cezaevelerine tikin (zira o zaman PKK gibi 10 orgut daha cikar ortaya tipki 12 Eylul donemindeki gibi). Ne dersiniz?

Diyarbakirli...

Bu sizin zihniyet gibi insanların düşüncesidir.

Kendi adınız, kendi zihniyetinizdekilerin adına konuşun..Kürtlerin adına değil.

Sizin zihniyetinizde olanlar azınlıktadır.

Sanırım ardahandaki Kürt vatandaşları gördünüz,Onlarda kürt asıllı fakat zihiyeti farklı !

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sanırım ardahandaki Kürt vatandaşları gördünüz,Onlarda kürt asıllı fakat zihiyeti farklı !

Kardesim Kurt olan da benim lafi soyleyen de benim! Siz Turksunuz, siz mi benim halkim adina konusacaksiniz yoksa ben mi? Gerci sizlerde biraz da olsun aliskanlik olmus artik baskalarinin adina konusup onlarin yerine karar vermek ama neyse!

Benim zihniyetimde olanlar azinlikta olsaydi su an Kurt Sorunu olmazdi!

Kalkip ha bire Ardahan Ardahan gidip geliyorsunuz! Ben de b ir suru Ardahanli taniyorum. benden daha atesli olanlari da var! Siz Ardahan'da yok" dediginizde is bitiyor saniyorsaniz yaniliyorsunuz! Yine gercekleri carpitiyorsunuz! Birakin Ardahan'i da biraz da Diyarbakir'i, Mardin'i, Batman'i, Dersim'i konusun! Hadi cogunlugun goruslerine o kadar deger veriyorsaniz bir dinleyin bakalim oradakilerin cogunlugu ne diyor?

Bizdeki zihniyet bu olmasin da ne olsun beyfenedi? Sizin gibi Kurt karsitligi mi yapalim? Ulkuceleri mi destekleyelim? Ne munasebet?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

- Ha sunu da soyliyeyim: ardahan diye diye bir hal oldunuz. Siz bir de tum Kurt illeri genelinde DTP'nin aldigi oylara baksaniza! Bir de AKP'nin dini Kurt oylari icin istismar etmedigini dusunun!

- Ha su Kurt illerinde asimilasyon cercevesinde bir suru Turk, Turkmen, Yoruk, Tatar, vs. ile doldurulan Erzurum ve Erzincan disinda hangisinde Kurtlere karsit herhangi bir partiye (MHP, CHP, vs.) ne kadar oy cikmis son secimlerde? Diyarbakir, Tunceli, Van, Batman, Siirt, Igdir, Hakkari, Sirnak, Mardin... Kimlere oy verilmis bir baksaniza. Ondan sonra hangimiz Kurt halki adina daha gecerli ve gercekci konusuyoruz ortaya cikar iste!

Sizin zihniyetiniz "herkes Turktur, aksini iddia eden suc islemis olur!

Hangi zihniyet size sacma geliyor siz karar verin!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

- Ha sunu da soyliyeyim: ardahan diye diye bir hal oldunuz. Siz bir de tum Kurt illeri genelinde DTP'nin aldigi oylara baksaniza! Bir de AKP'nin dini Kurt oylari icin istismar etmedigini dusunun!

- Ha su Kurt illerinde asimilasyon cercevesinde bir suru Turk, Turkmen, Yoruk, Tatar, vs. ile doldurulan Erzurum ve Erzincan disinda hangisinde Kurtlere karsit herhangi bir partiye (MHP, CHP, vs.) ne kadar oy cikmis son secimlerde? Diyarbakir, Tunceli, Van, Batman, Siirt, Igdir, Hakkari, Sirnak, Mardin... Kimlere oy verilmis bir baksaniza. Ondan sonra hangimiz Kurt halki adina daha gecerli ve gercekci konusuyoruz ortaya cikar iste!

Sizin zihniyetiniz "herkes Turktur, aksini iddia eden suc islemis olur!

Hangi zihniyet size sacma geliyor siz karar verin!

Ne bekliyordunuz .Her yazınızın altına ''Diyarbakırlı'' imzası atan sizsiniz.

Eğer burada Diyarbakırlı varsa Ardahan'lıda vardır bilnsin . :)

Ayrıca O insanlarda o oylar nasıl alınmıştır birde onlardan bahsetseniz.

Baskıyla tehditle,Ya oğlu dağdadır ya kardeşi.

Diyarbakırlı arkadaşım anlatı, pkk yandaşları ilçeye ve köylerine gelip halkı tehtit ediyorlar,bu ilçeden -köyden bu kadar oy çıkmasa hesabını sorarız diyor.

Yani dediğim gibi bu sizin kendi zihniyetinizdir o nedenle anlayamasınız !

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Diyarbakırlı arkadaşım anlatı, pkk yandaşları ilçeye ve köylerine gelip halkı tehtit ediyorlar,bu ilçeden -köyden bu kadar oy çıkmasa hesabını sorarız diyor.

Ya kaplan-200 arkadas gercekten sizi kiskanmaya basladim desem hicte yalan olmaz. Hemen hemen surada veya burada bir arkadasim var demediginiz defalrca yorumunuz var burada. Sizin her yerde, her alanda, makamda, her milletten ve mezhepten arkadaslariniz var ve ne güzel o arkadaslarinizdan birinci elden en güzel ve dogru haberleri aliyorsunuz. Biz ise yalniziz ve sadece ya "yandas" yada "bölücü" gazetelerin verdikleri yalan yanlis haberlerle burada tabiiki gercekleri yansitmayan bilgilerle tartismaya kalkiyoruz.

Umarim kiskancligimizi cok görmezsin. Ne yapalim bu kadar arkadas herkese nasip olmaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne bekliyordunuz .Her yazınızın altına ''Diyarbakırlı'' imzası atan sizsiniz.

Eğer burada Diyarbakırlı varsa Ardahan'lıda vardır bilnsin . :)

Ayrıca O insanlarda o oylar nasıl alınmıştır birde onlardan bahsetseniz.

Baskıyla tehditle,Ya oğlu dağdadır ya kardeşi.

Yani dediğim gibi bu sizin kendi zihniyetinizdir o nedenle anlayamasınız !

Hadi ya... tabii bizler "devlet baski yapip zorluyor" diye bas bas bagirince kimselerden cit cikmiyor. Simdi kalkmis "PKK baski yapiyor" diye atifta bulunuyorsunuz! Yahu ne zaman kendinizi elestirmeye baslayacaksiniz?

Oy calan, millete baski yapan, beyaz esyalar dagitan, asretlere paralar yagdiranlar kimler? Ve bunlari ne amacla yapiyorlar?

17600 kisi neden faili mechullere kurban gitti Kurt olduklari icin?

33 sucsuz Kurdu Kurt olduklari icin olduren Muglalinin adi neden veriliyor kislanin tekine? milyonlarin dili neden yasaklaniyor

Dizmesine dizeriz 1000 gerekce ama siz yine de bunu Kurtlerin DTP'ye gonullu oy verme nedeni olarak goremezsiniz cunku istemiyorsunuz!

Askerlerin de PKK'nin da neler yaptigina bizzat sahit olmus biri olarak soyluyorum size: O kadar Kurt ahbabiniz varsa biraz da onlari savunabilin!

Yahu cidden AKP'de PKK yuzunden iktidar olmus olmasin? Belki PKK'nin baskisi yuzunden Kurtler ne CHP'ye ne de MHP'ye oy verMEdi. Ne dersiniz? !

Diyarbakirli...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya kaplan-200 arkadas gercekten sizi kiskanmaya basladim desem hicte yalan olmaz. Hemen hemen surada veya burada bir arkadasim var demediginiz defalrca yorumunuz var burada. Sizin her yerde, her alanda, makamda, her milletten ve mezhepten arkadaslariniz var ve ne güzel o arkadaslarinizdan birinci elden en güzel ve dogru haberleri aliyorsunuz. Biz ise yalniziz ve sadece ya "yandas" yada "bölücü" gazetelerin verdikleri yalan yanlis haberlerle burada tabiiki gercekleri yansitmayan bilgilerle tartismaya kalkiyoruz.

Umarim kiskancligimizi cok görmezsin. Ne yapalim bu kadar arkadas herkese nasip olmaz.

Evet öyle ne yaparsın.

Ben bu gerçekleri kendilerinden öğrenirim...Gündem ve roj diliyle konuşanlardan değil.

Benim memleketimin 3/1 insanı kürt asıllıdır ve onları çok iyi tanırım .Ayrıca Alevi olan bir ilçemiz var onlarda öyle, inanın hiç bir problem yaşanmamıştır...

Çünkü ortak noktalarımız aynı biz bunun farkındayız.

Çünkü oradaki kürt'de biliyor hepimiz aynı problemi yaşıyor aynı sıkıntıyı çekiyoruz diye...Onlar o nednle çocuğunun adını roxen -rodi koymayı düşünmediler çünkü biliyorlarki amaç isim koymak değil bölücülük yaratmaktır.

Dolamışsınız dilinize ''Neden kürtçe isim yasakmış'' diye.

Hiç sordunuzmu peki bu yasak yanlız -kürtler içinmi- geçeli diye...

Bir laz ,bir azeri bir rum asıllı vatandaş neden kendi isimlerini kullanamıyor diye hiç düşündünüzmü? yoksa bilinç altınıza yerleşen kürtçe yasağımı direk aklınıza geliyor.

Madem yasaklara karşısınız bunu farklı bir dil ile ifade edebilirsiniz,Örn ''Neden kürt isimleri koymak yasak'' yerine Neden insanlarımız istediği gibi çocuklarına isim koyamıyor diye söyleyemiyorsunuz.

İşte bu'da sizin niyetinizi ortaya koyuyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dolamışsınız dilinize ''Neden kürtçe isim yasakmış'' diye.

Hiç sordunuzmu peki bu yasak yanlız -kürtler içinmi- geçeli diye...

Bir laz ,bir azeri bir rum asıllı vatandaş neden kendi isimlerini kullanamıyor diye hiç düşündünüzmü? yoksa bilinç altınıza yerleşen kürtçe yasağımı direk aklınıza geliyor.

Madem yasaklara karşısınız bunu farklı bir dil ile ifade edebilirsiniz,Örn ''Neden kürt isimleri koymak yasak'' yerine Neden insanlarımız istediği gibi çocuklarına isim koyamıyor diye söyleyemiyorsunuz.

İşte bu'da sizin niyetinizi ortaya koyuyor.

Arkadasim sorunun nasil soruldugu önemli degil, önemli olan ülkemizdeki yasaklari irdelemek ve mümkün oldugu kadar en hizli sekilde bu utanc verici yasaklari kaldirmak.

Sizde yukarida vermis oldugunuz örnekteki gibi bu yasagi sorgulayabilirsiniz. Ama sizin amaciniz sorgulamak yerine, neden sadece Kürt'lee yasak oldugunu dile getiriyorum diye cikis yapmaniz. Tüm etnik kökenlilere bu yasagin yapilmasi o yasagin hakliliginimi gösteriyor?

Hadi buyurun sizin anlayacaginiz sekilde sorayim bari. Neden ülkemizde insanlar cocuklarina istedigi ismi koyamiyorlar? Bu tip yasaklar bize ne getiriyor? Bu yasaklarin halaa devam etmesimi gerekli ve gerektiren sebebler ne? Ayni yasaklar bize yapilsa nasil karsilariz?

Merak ediyorum sorunun özünde ne degisiklik oldu acaba böyle sormakla?

Umarim bir cevap alabiliriz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.