Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ZAZADAN MEKTUP

kaplan-200

Önerilen İletiler

Dünyahepimizin kardeşim; bu soruna yanıt olabilecek bütün yazılarım yakın bir zamanda bu forumda yazılmıştır.

Hepsi mevcut...

Azıcın üşenmeyip son bir ay içerisindeki yazılarımı gözden geçirirsen görebilirsin...

Şimdi sana özel hepsini yeniden mi yazayım?

Niye yorumunu tümüyle okumak zahmetine gireyim ki?

Sen, bana sorduğun sorunun yanıtını daha önce vermeme karşın, dönüp yönlendirdiğim iletilerimi okuyor musun ki!?

Elbette ki bu kırmızıladığım biçimdeki bir tavır pek yakışık almazdı değil mi?

O yüzden madem tam anlamadığımı savlıyorsun; sorumluluğu üzerime alıp, yanlış okuduğumu düşünerek yenide inceleyeyim diyorum...

Yine de anlatmaya çalıştığın şey ile yazdığın şey çok farklı diye düşünüyorum...

[

Bu basliktaki tüm yorumlarinizi defalarca okumama ragmen Kürt'lerin Türk'leri asimile edisinin ne sistematigini anlatmissiniz nede ne zaman son verdiklerini asimilasyon politikalarina. Dolaysiyla sizin baska hangi baslik altinda yazdiginizi bilemem. Konu ile ilgili baslik burada.

Dolayisiyla kirmizi ile yazdiginiz aciklamalar gercektende yerinde degil.

Ben sizin söylemlerinizi sadece delilsiz bir iddaa olarak kabul etmek zorunda kaliyorum, cünki gecerli bir aciklama yapmiyorsunuz. Forumda aciklamissiniz ama hangi baslikta onu bile söylemiyorsunuz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Asimilasyon, hedef kitlenin dilinin ya da kültürünün baskı altına alınması ile mümkün değildir...

Asimilasyon, asimile edilecek kitlenin asimilasyonunu başarıyla sonuçlandıracak yaptırımlarla mümkündür.

Örnek olarak Kürtleşen Türkleri vermiştim; dönüp dönüp bakın...

Asimile edecek olan bir devlet; eğitiminde tut inancına kadar her şeyiyle belirli bir program uygular.

Ve emin olun ki en azından bir kaç örnekte başarılı da olur.

Türkiye'de asimile politikasının Kürtler hedef seçilerek uygulanıp da başarılı olduğu savlanabilecek tek bir yer yoktur.

Kürtler hala benliklerini korumaktadırlar.

Bu mudur asimilasyon?

Asimilasyonun nasil gerceklestirilecegini yukarida kendiniz aciklamissiniz. Türk'lerin asla Kürt'leri asimile etmediginden ama aksine Kürt'lerin Türk'leri Kürtlestirdiginden bahsediyorsunuz ve bunu Kürt'lerin nasil yaptigini aciklamiyorsunuz. Yani gene kendi söylemlerinize göre hangi yaptirimlarla Kürt'ler Türk'leri asimile edebildiler? örnegibnize dönüp dünüp bakiyorum ama herhangi bir detayli aciklama göremiyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Migration sözcügünün nerede kullanildigida mi carpitmalisiniz. CDU icin Türkler hala Gastarbeiterdir.SPD ve yesiller Türklerin bu konumunu MITBÜRGER statüsüne getirmeye calismaktadirlar.

Türkiye'de yapilan hersey Lozan'a göre yapilir,bu öyle sizin basite aldiginiz kadar basit bir anlasma degildir.

saygilarla

Siz herhalde GÖCMENLER yasasindan haberdar degilsiniz. Yilardan beri icerisinde bir cok yabanci uyruklu insanlarinda oldugu komisyonlarin calisimalari olmusken, Alman devleti göcmenler yasasini ( bana göre hala yeterli olamayan, ama en azindan bir baslangic olan) yasayi meclisten gecirmesini siz malesef gercek bile olamayan bazi parti ve kuruluslarin söylemleriyle özdestiriyorsunuz. Biz burada devlet politikasindan bahsediyoruz, herhangi bir siyasi kurulusun politik cizgisinden degil. Siyasi parti veya kuruluslari baz alirsak Almanya olsun diger Avrupa ülkeleri olsun daha da vahim örnekler gösterebiliriz, ama bu vahim sözler söyleyen kuruluslar ne güzelki bahsettigimiz ülkelerde devlette söz sahíbi degiller. Almanya'da yasayan yabanci uyruklu vatandaslara verilen haklar sizin söylediginiz gibi iki ülke arasindaki anlasmalara göre degil artik. Baslangicta öyle olmustur ve uzun sürede devam etmistir ama artik Almanya bir göc ülkesi oldugunu kabul ettigi icin politikalari ve yasalarinida bu yönde degistirmislerdir. Dolayisiyla Migration sözünü carpitmadan kullandildigi yerleri göstermisim. Carpitma varsa siz dogru söylenen yeri neden göstermiyorsunuz.

Hic begenmedigimiz CDU bile artik göcmenlikten bahsediyor ve biz bunu bile görmezlikten geliyoruz, ne amacla bunu yapiyoruz anlasilir degil. Almaya'nin göcmen ülkesi oldugunu ve hatta o "Gastarbeiter" dedigimiz insanlarin ve onlardan sonraki generasyonlarin artik ülkenin bireyleri oldugunu coktaannn kabul etmelerine ragmen gene burada da inadina yok bizi öyle tanimlamiyorlar diye gercek disi iddaalarda bulunuýoruz. Bana göre bunun aciklamasi kendi ülkemizdeki yapilan yanlislari ört bas etmek icindir.

Lozan ile günümüz deki gelismeleri bir tutmak yanlstir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu basliktaki tüm yorumlarinizi defalarca okumama ragmen Kürt'lerin Türk'leri asimile edisinin ne sistematigini anlatmissiniz nede ne zaman son verdiklerini asimilasyon politikalarina. Dolaysiyla sizin baska hangi baslik altinda yazdiginizi bilemem. Konu ile ilgili baslik burada.

Dolayisiyla kirmizi ile yazdiginiz aciklamalar gercektende yerinde degil.

Ben sizin söylemlerinizi sadece delilsiz bir iddaa olarak kabul etmek zorunda kaliyorum, cünki gecerli bir aciklama yapmiyorsunuz. Forumda aciklamissiniz ama hangi baslikta onu bile söylemiyorsunuz.

Ya hu bir kere düzgün okuyun yazdıklarımı...

"Bu başlıktaki yazdıklarım" demiyorum; "Son bir ay zarfında yazdıklarımı" kastediyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Bu başlıktaki yazdıklarım" demiyorum; "Son bir ay zarfında yazdıklarımı" kastediyorum...

Biz ne yazmisiz iyi okuyun lütfen.

Demisimki konu ile ilgili baslik burasi ama burada yok ve diger taraftan hangi baslikta yazdiginizida söylemiyorsunuz diye yazmisim.

Hala düzgün okumadigimimi iddaa ediyorsunuz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Yakın zamana kadar Kürtlerin varlığı inkar edilmiyor muydu?" demişsiniz...

Bakalım hangi yakın zamandan hangi yakın zamana kadar inkar edilmiş:

1980lerde yasal olarak başlayarak 1990 sürecine kadar...

Çok yakın bir zamandan, çok yakın bir sonraki zamana kadar...

Ülkemizde bir cunta geliyor ve 1980 ile 190 arasi Kürt'lerin varligini inkar ediyor, yani 1980 öncesi ve 1990 sonrasi Kürt'lerin varligi kabul ediliyor demek istemissiniz. Madem öyle , yani sadece Cuntacilarin bir yanlisi, neden bu konuda sayisiz arastirma kitaplari yapildi ve sözde bilim arastirmalari ve bu arastirmalar sayesinde bizlere Kürt'lerin aslinda dag Türk'lerin oldugunu ve dolayisiyla Kürtce dilininde olamayacagini yutturmaya calistilar? Bu alanda üniversitelerimizde bile sözde bilim dersleri verildi. Ve hala bazi arkadaslar bu Forumda Kürt realitesinin varligini inkar etmeye devam ediyor.

nasil bir toplumuz anlasilir degil dogrusu. kim basa gelirse ve ne derse bizler hic sorgulamadan evet diyoruz. Nasilki cunta döneminde ve sonrasinda Kürt'leri toplum olarakta cuntacilarin istegi dogrultusunda inkar ettigimiz gibi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ülkemizde bir cunta geliyor ve 1980 ile 190 arasi Kürt'lerin varligini inkar ediyor, yani 1980 öncesi ve 1990 sonrasi Kürt'lerin varligi kabul ediliyor demek istemissiniz. Madem öyle , yani sadece Cuntacilarin bir yanlisi, neden bu konuda sayisiz arastirma kitaplari yapildi ve sözde bilim arastirmalari ve bu arastirmalar sayesinde bizlere Kürt'lerin aslinda dag Türk'lerin oldugunu ve dolayisiyla Kürtce dilininde olamayacagini yutturmaya calistilar? Bu alanda üniversitelerimizde bile sözde bilim dersleri verildi. Ve hala bazi arkadaslar bu Forumda Kürt realitesinin varligini inkar etmeye devam ediyor.

nasil bir toplumuz anlasilir degil dogrusu. kim basa gelirse ve ne derse bizler hic sorgulamadan evet diyoruz. Nasilki cunta döneminde ve sonrasinda Kürt'leri toplum olarakta cuntacilarin istegi dogrultusunda inkar ettigimiz gibi.

Yahu ne zaman inkar edilmisse edilmis. YARGILANMALIDIR sizce de oyle degil mi Dunya ve Tenqeriin?

Eger su an inkar edilemiyorsa da bu yine Kurtlerin ve bizlere hak veren dost Turk arkadaslarin zaferidir!

Herhalde kendi kendiliginden ve devletin iyi niyetinden degismedi bir takim seyler.

Epey bedeller odedik! Ki bence bu inkari 1980 ile 1990 arasina sikistirmak gercekci degil. 1980-2000 deseniz daha iyi olur, hatta 1980'i bile biraz daha geriye cekmeniz gerekir.

Diyarbakirli...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Tengeriin bosig, bilmiyorum dah hangi forum ortaminda yaziyorsunuz ama, bu forumda son bir ay degil iki ayda yazdiklarinizin arasinda bile sorumun cevabini bulamadim.

Tahminim siz sadece bir iddaada bulundunuz ve herkesin inanacagini zannettiniz. Iddaanizla ilgili hic bir detayli aciklama ve kaynak göstermiyorsunuz hala.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dogu ve güneydogudaki insanlarin egitimsizliginin yegane suclusu Türkiye cumhuriyeti devletidir, baskasina yüklamek abest olur.

Dünyada hiçbir sonuç tek boyutlu, tek nedenli değildir. Devlet demek hükümetler ve onların politikaları demektir ve soyut bir kavramdır. Onun için, hangi hükümet yanlış yapmış ve hangi dönemde yanlış yapılmış bunun analizi önemlidir.

Nedeni de Türkiye cumhuriyeti devleti tüm Türkiye'de yasayan insanlarin devleti olarak o insanlara egitimi götürmekle yükümlüdür, ne zorliklar olursa olsun hic bir bahane bu yanlisi kabul gösteremez.

Nedenleri zikretmek bahane öne sürmek değildir.

Diger taraftan devletimiz sistemini korku üzerine kurdugu icin etnik kökenlileriyle seffah ve acik sekilde bir iliskide olmadi.

Korkular nedenlerine bağlı olarak, haklı yada haksız olarak değerlendirilebilir ve sadece etnik kökeni Türk olandan farklı olanlara karşı yapılan yanlışlar diye de indirgenemez.

Türkiye'de zaten resmi dil Türkce ve mesela Kürt kökenli vatandaslarimizin entegresi icin onlara zorla degilde onlarla beraber Kürtce dilinin yaninsira Türkceyi ögretebilirdik. Biz ise inadina kendi anadillerini ve hatta isimlerini bile kullanmalarini istemedik ve yasakladik.

Türkçeyi öğretemediğini zaten siz kabul ediyorsunuz. Yani, okul ve öğretmen sıkıntısı, terörün etkisi vs. Bu durumda sizin söylediklerinizin ütopik olduğunun farkındamısınız ?

Sonunda geldigimiz noktayi kendiniz cok iyi ifade etmisssiniz. Bu ifadeniz aslinda azinliklar acisindan son 90 yilin siyasi iflasidir.

Lozana göre azınlıklar bellidir. Bunun dışında bana Almanya vaya Fransa gibi ülkelerdeki Lozan durumuna benzer ( yani Danimarka ile yapılan anlaşmalarla Danimarkalı azınlıkların hakları dışında ) farklı grupların kültürel haklarını hangi tarihlerde elde ettiklerini yazarsanız memnun olurum.

Kürt azinligimizi PKK ve baska kötü niyetli unsurlarin kucagina attik, onlari zaman zaman Türkiye karsiti durumuna bile getirdik.

Öncelikle, Kürtler azınlık değildir, bu ülkenin asli unsurudur. Bunun dışında, dönem dönem özellikle 12 Eylül dönemi, sadece Kürtlere değil, her siyasi ve etnik gruba yanlış uygulama ve haksızlıklar yapıldığını daha önce de söyledik.

Bizler önce gecmisin hesabini dogru yapmamiz gerekliki gelecekte benzeri hatalari tekrarlamayalim.

Haklısınız, hesabı doğru yapmak önemlidir. ;)

Türkiye icin ne PKK ne de baska bir örgüt veya parti önemli olmamali, önemli olan vatandaslari.

Vatandaşları PKK’dan korumak da mı önemli olmamalı ?

Bizler Kürt'lerin Kürtce konusmasindan, cocuklarina Kürtce isim vermelerinden korkarsak ve bu korkuyu dahada cogaltip yok efendim bizi bölmek istiyorlar gibi sacmaliklara devam edersek, gelecegimiz hicte aydin gözükmüyor.

Bu işler o kadar basit değil. Kimsenin dilini konuşmasına, isim vermesine karşı değiliz. Ancak, arada ince bir çizgi var. Siyaset hassas dengeleri daima gözetmelidir.

Dolayisiyla Kürt vatandaslarini en iyi sekilde entegre etmenin yolu onlari kazanmaktan gecer. Onlari kazanmak demek onlari olduklari gibi kabul etmektir, saygi göstermektir. Resmi dil olan Türkcenin yanisira Kürtce ögrenilmesi desteklenmelidir, Kürtce isim verilmesine müsade edilmelidir.

Bunlara itirazımız yok zaten.

Burada bazilari bizlere asimilasyonu ögretmeye calisiyorlar ve bunuda yaparken kendilerinin demokrat oldugunu ve hatta irkci olmadiklarini isbatlamaya calisiyorlar.

Bazıları da kendilerini devrimci diye tanıtarak, eleştirdikleri faşizan tavırı kendileri gösteriyor hatta Atatürkçüleri faşist göstermeye çalışıyor. ( bkz.Bölücüler CHPlilere saldırdı başlığı )

Asimilasyonu gideriz azinliklara sorariz ve onlar bizlere kendileri üzerinden asimilasyonun ne oldugunu anlatir.

Lozana azınlık statüsü olan Ermeni ve Rumların bazı sorunları olabilir.Ancak, bu ülkede, azınlık statüleri olamayanların yani Çerkeslerin, Lazların, Arnavutların, Boşnakların, Uygurların, Kazakların, Özbeklerin vs. dernekleri varsa ve hep olmuşsa asimilasyon değil entegrasyon var demektir. Bölücülük yapan derneklere izin verilmemiş olması asimilasyon amaçlı değildir.

Kimsenin burada her seyi daha iyi biliyormus gibi bir tavira girmesine gerek yok.

Doğru. Herkes bildiği ve algıladığı biçimde yazıyor.

Etnik kökenli insanlarin yasadigi her ülkeye gidin sorun ve o insanlar kendilerine yapilan haksizligi veya asimilasyon politikalarini nasil hissettiklerini ve ysadiklarini anlatir.

Evet, özellikle Lozana rağmen Batı Trakyadaki Türk azınlık...

Ama bizler bu tip insanlara kulak verecegimize yok efendim asimilasyon sistematik olurmusda yok efendim söyle olurmusda falan filan diyerek ülkemizde olan yanlislari ört bas etmeye calisiyoruz.

Örtbas etmeye çalışmıyoruz. Yıkıcı değil, yapıcı, bölücü değil birleştirici olmaya çalışarak gerçekleri söylüyoruz.

Türkiye'nin hemen hemen her bölgesinde Kürt yerlesim yerleri var, bunlarin bazilari artik Kürtcenin K sini bile bilmiyorlar, endenide cok acik ve net. Onlar genelde Türk'lerin agirlikli oldugu bölgelere sürgün yollanmislardir.

Neden acaba ?

Mesela Ic anadoluda, Ege bölgesinde bu tip yerlesim yerleri bulmak hicte zor degil. Simdi kalkip gene bazilarimiz yok efendim onlar asimile etmek icin yerlesim yerleri degistirilmedi gibi akil almaz iddaalarda bulunacaklar

O Kürt köyleri Kürtçeyi unutmuş mu ? Sorun çıkaranları sorunlu yerlerden sorun çıkartamayacakları yerlere göç ettirmek insani bir ceza olsa gerek.

ve sonrada neden hala bu problemlerimizi cözemiyoruz diye soru soracaklar.

Terörü kastediyorsanız, bunun bir çok iç ve dış sebebi var.

Bir de olaya şu yönden bakmak gerekir sanırım.

Demokratik bir devletin vatandaşlarının taleplerini elbette dikkate alması gerekir değil mi ?12 Eylül dönemini ve buna benzer uygulamaları es geçiyorum, sebebi ne olursa olsun.Ama, Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve toplumunun, tarihi gelişimine bir bakarsak, imparatorluk artığı etnik grupların ve kurumların üstüne kurulan bir ulus devletin ilk önceliği bunlar olamaz değil mi ?

Öncelik, tabii ki, 7 düvelin saldırıp ele geçiremediği misak-ı milli sınırları içerisinde, fakirlikten kurtulup sanayileşme sağlayarak egemenliğin ve bağımsızlığın korunması olmuştur.Bunu sağlamanın en öncelikli yolu ise, eğitim ve dilde birlikten geçtiği için, ulusun ( Türk, Kürt, Laz, Çerkes, Arap, Arnavut vs. ) ortak dili Türkçe eğitim yapılmak istenmiştir.

Öte yandan, Doğu ve güneydoğudaki aşiret yapısı da her zaman emperyalist ülkeler tarafından kullanılmaya, kışkırtılmaya müsait bir yapı olduğundan, bu yapıyı kırmak, toprak reformu ve fabrikalar ile üretim ilişkilerini burjuvaziye sıçratma girişimleri bölge aşiret reisleri tarafından ters tepmiş, aşiret reisine bağlı aşiret mensupları tarafından da direnişle karşılaşmıştır. ( Dersimde Seyit Rıza bunun tipik örneğidir ) Bu tür isyanlar, başlıbaşına milliyetçi Kürt isyanları değil, feodal tepki ve ayaklanmalardır. 1938 Dersimden sonra da bu tip pek ayaklanmalar görülmez. Bunun da nedeni, ayaklanma sonucundaki baskılar ve yasaklamaların yanı sıra, 1950’den sonra artık iktidardaki partilerin, feodal yapı gibi bir dertleri olmamasıdır. Çünkü, zaten artık iktidarda bu feodal sınıflar yer almaktadır.

!950’den bu yana darbelerdi, şuydu, buydu, PKK'ydı, terördü derken, kör-topal gelinen nokta bölgede eğitimin çok az bir kesime ulaştırılmış olduğu gerçeğidir. Yani, bölgede Türkçe bilmeyip Kürtçe bilen insan oranı çoktur. Bu noktada, bir konuyu ortaya koyarsak nereye gelmek istediğim daha net anlaşılacak sanırım. Türkiyede, herhangi bir etnik gruba ait bir insan Türkçe bilmeyip sadece kendi dilinde eğitim görüp, kendi kültürü ile kendi dünyasında yaşarsa, ulusal bir birlikten söz edilebilir mi ?Elbette ki, bu şartlar altında ayrışım, yabancılaşma kaçınılmaz olur. Dolayısıyla, Türkçe eğitim olmadan, Kürtçe eğitim üniter yapıya menfi tesiri olabilecek bir girişim olur.

Bunlarla bağlantılı olarak, Türkçe eğitim verilemediğinden doğal olarak 2. sırada olması gereken Kürtçe eğitim de almamış insanların Kürtçe gazete, kitap talepleri olmuş mudur ? Olmuşsa, bu talep edenlerin sayısı, devletin bu talebi dikkate alabilecek kadar yüksek olabilmiş midir ? Kürtçe yayın için de aynı şeyler söylenebilir. Ama burada farklı olan durum, TRT yayına başladığından beri, böyle bir potansiyel talebin olma olasılığı daha fazladır. Yani, Kitap, gazete taleplerine göre TV yayını talebi daha eski olmalıdır.

Burada ise sorulması gereken soru; Türkçe bilmeyenlere yapılan Kürtçe yayın, entegre edici midir ? Yoksa, ayırıcı mıdır ? Üniter yapı önemli ise, TRT Şeş aynı zamanda Türkçe de öğretmek zorunda değil midir ?Bu noktada, devletin, diğer etnik grupları es geçip TRT Şeşi açması, her ne kadar ayrımcı bir uygulama gibi görünse de, aslında, Kürtlerin 30 yıldır maruz kaldıkları Roj Tv, Barzani Tv gibi yayınların propogandalarından iyidir ve geç kalınmış bir uygulamadır. PKK ve DTP de zaten bu noktada karşı çıkmakta, AKP’nin kendi Kürdünü yarattığını iddia etmektedir. Fakat, Türkçe konusu, eğer gerçekten birlik isteniyorsa öncelikli konumunu korumaktadır. Çünkü, Türkçe bilmeyip, sadece Kürtçe yayın izleyen, Kürtçe gazete, dergi, kitap okuyan bir Kürt kökenli Türk’ün, Türkiyeye entegre olması mümkün görünmemektedir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dünyada hiçbir sonuç tek boyutlu, tek nedenli değildir. Devlet demek hükümetler ve onların politikaları demektir ve soyut bir kavramdır. Onun için, hangi hükümet yanlış yapmış ve hangi dönemde yanlış yapılmış bunun analizi önemlidir.

.

.

1. Hangi hükümet ve hangi dönemde dogru tavir ve politika uygulamistir hangileri yanlis? Lütfen acik ve net olalim.

2. " Nedenleri zikretmek bahane öne sürmek değildir." Bunu biraz acarsaniz daha rahat anlasilir ne demek istediginiz.

3. "Korkular nedenlerine bağlı olarak, haklı yada haksız olarak değerlendirilebilir ve sadece etnik kökeni Türk olandan farklı olanlara karşı yapılan yanlışlar diye de indirgenemez." Kim sadece etnik kökeni farkli olanlara indirgemis? Konu basligindan dolayi Kürt vatandaslardan bahsedilebilir ama, "korkular" ülkemizin dört tarafini her alanda sarmistir.

4. "Türkçeyi öğretemediğini zaten siz kabul ediyorsunuz. Yani, okul ve öğretmen sıkıntısı, terörün etkisi vs. Bu durumda sizin söylediklerinizin ütopik olduğunun farkındamısınız ?"

Benim söyledigim neden ütopik olsunki, yorumumu okursaniz ben entegrasyon politikasindan bahsetmisim. Ve entegrasyonun dil bazinda nasil olmasi gerekli oldugundan örnek vermisim.

Entegrasyon tek yön degildir, karsilikli iyi niyet ve istekle olur. Ben Kürtce konusulmasina hazm edemezssem dogal olarak Kürt vatandaslarda Türkce konusmayi ögrenmek istemez. Yani devletin yanlis politikalari sebebdir.

5. "Lozana göre azınlıklar bellidir. Bunun dışında bana Almanya vaya Fransa gibi ülkelerdeki Lozan durumuna benzer ( yani Danimarka ile yapılan anlaşmalarla Danimarkalı azınlıkların hakları dışında ) farklı grupların kültürel haklarını hangi tarihlerde elde ettiklerini yazarsanız memnun olurum."

Sayın Dogrucudavut ben Lozan durumuna benzer bir cümle kullanmadim, aksine Lozan'a benzemeyen azinlik durumlarindan ve onlara taninan haklardan bahsettim. Avrupa ülkelerinde su an sayisiz örnekler var. Bu konuda defalarca aciklamalarim oldu.

6. "Öncelikle, Kürtler azınlık değildir, bu ülkenin asli unsurudur. Bunun dışında, dönem dönem özellikle 12 Eylül dönemi, sadece Kürtlere değil, her siyasi ve etnik gruba yanlış uygulama ve haksızlıklar yapıldığını daha önce de söyledik."

Kürt'ler azinlik degil, asi unsuru diyorsunuz ama dillerini okullarda ögrenmeleri hala olmuýor, köylerinin ismini buile degistirmek zorunda kaldilar, isimlerini bile Kürtce veremiyorlar. Bumu asli unsurdan anladigimiz?

Ülkemizdeki sistem korku üzerine kuruldugu icin her dönem azinliklar olsun ve diger devleti elestiren muhalefet olsun devamli baski altinda olmustur ve halada öyledir.

7. "Vatandaşları PKK’dan korumak da mı önemli olmamalı ?"

Bu soruyu saka olarak sorulmus kabul ediyorum.

8. "Bu işler o kadar basit değil. Kimsenin dilini konuşmasına, isim vermesine karşı değiliz. Ancak, arada ince bir çizgi var. Siyaset hassas dengeleri daima gözetmelidir."

Yuvarlak cümleler ve ici bos. Lütfen net bir sekilde aciklayin.

9. "Bazıları da kendilerini devrimci diye tanıtarak, eleştirdikleri faşizan tavırı kendileri gösteriyor hatta Atatürkçüleri faşist göstermeye çalışıyor. ( bkz.Bölücüler CHPlilere saldırdı başlığı )"

Kusura bakmayin ama Atatürkcü olmadigini söylemeyen cok az taniyorum. Mesela Susurlukcularda en büyük Atatürkcü olduklarini söylüyorlar. Hirant Dink'in katilleri ve hazmettiricileri, Hiristiyan vatandaslari bogazlarindan kesenler ve hatta bu forum ortaminda izin verilmeyevegi icin örnek gösteremedigim bazi kurulus ve sahislarda kendilerini en keskin Atatürkcü olarak tanimliyorlar ve ne yapiyorlarsa Atatürk adina yapiyorlar. CHP Atatürk tarafindan kuruldu diye onlari kimsenin elestirilme hakki yokmu yani. Su anki CHP lideri ve kadrolari sosyal demokratlik yerine asiri milliyetci söylemleri ön plana getirip politika yapiyorlarsa tabiiki elestirileceklerdir. Bunun neresi fasizan bir tutum oluyormus?

10. "Evet, özellikle Lozana rağmen Batı Trakyadaki Türk azınlık ..." Sayın Dogrucudavut bakin ne güzel örnek vermissiniz, benimde söylemek istedigim tam bu örnektir. Siz nasilki Bati Trakya'da olanlari örnek göstriyorsaniz aynen kendi ülkemizdekinide dogru görmemiz gerekli. Yoksa aynen Yunan devleti de Türk devleti gibi kendi ülkesindeki azinliklara dogru politika uyguladigini iddaa edecektir. Ama bir de o ülkelerde yasayan azinliklara soralim diyorum.

11. "Örtbas etmeye çalışmıyoruz. Yıkıcı değil, yapıcı, bölücü değil birleştirici olmaya çalışarak gerçekleri söylüyoruz."

Hangi gercekleri? Lütfen bir aciklama alalim.

12. "Neden acaba ?" Bu sorunuzun cevabini ben aslinda sizden bekliyordum.

13. "O Kürt köyleri Kürtçeyi unutmuş mu ? Sorun çıkaranları sorunlu yerlerden sorun çıkartamayacakları yerlere göç ettirmek insani bir ceza olsa gerek."

Nasil bir sorun cikartmislar ve bu sorunlari genelde toplu olarakmi cikartmislar? Sorun cikaranlari sorunlu yerlerden sorun cikartamayacaklari yerlere göc ettiren ülkelerin sayisi parmakla sayilacak kadar azdir ve bu ülkelerin de siyasi yapilari ne tasadüfdür devamli elestirilir, cünki yapilan zorla göc eylemleri insanlik disidir, hemde sebebi ne olursa olsun. Sorunlu yerlerden göc ettirdik diyorsunuz ama ülkemizde hala bahsettigimiz sorun amansiz sekilde devam ediyor. Demekki yapilan politikalar bastan beri yanlismis.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz herhalde GÖCMENLER yasasindan haberdar degilsiniz. Yilardan beri

.

.

.

Bana göre bunun aciklamasi kendi ülkemizdeki yapilan yanlislari ört bas etmek icindir.

Lozan ile günümüz deki gelismeleri bir tutmak yanlstir.

Siz hangi Almanya da yasiyorsunuz benim bildigim iki Almanya 1989'da birlesti simdi tek bir Almanya var ve sizin siyasi kurulus dediginiz kurulus Almanya da iktidardir.

Lozan degismez bir anlasmadir,Bugün kü gelismeleri Lozandan ayri tutma gayretiniz Lozani reddetmenizdir.Lozan Türkiye'nin tapu senedidir,onun hicbir maddesi üzerinde kalem oynatilamaz.Lozani degil günümüzde ki gelismeleri Lozan'a göre ayarlamak durumundayiz,Türkiye yaz boz tahtasi haline getirilemez.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Simdi,burada bir arkadas israrla,Kürtleri azinlik yapmaya calisiyor,dolayisiyla Lozan'i reddediyor,Lozan'in reddinin ne anlam icerdigini yazmaya bile gerek görmüyorum,ama Türkiye ve Lozan'la sorunlu olanlarin Lozan'i reddi gayet dogaldir.

Kürtler,Türkiye'de ayri bir statüde degillerdir,olmadiklari icin,Türkiye'nin en ücra köselerine kadar gitme,calisma yerlesme haklari vardir,Cünkü Kürtler sonucta Türk vatandasidirlar,ve diger etnik kökenli yurttaslar gibiasli unsurdur Kürtler.Asimilasyonun ne oldugundan bihaber olmanin belgesi o arkadasin Kürtlerle ilgili yazdiklaridir.O arkadasa göre,Istanbuldaki veya Izmirde ki,veya Bursada ki Kürt vatandas devlet zoruyla oraya gitmis ve yerlesmistir.Tabii ki carpitma ve karalama sanati Türkiye de bazi kesimlerde artik puan yapmaya basladi.Kimileri Ergenekon üzerinden karalama yapar,kimileri Lozan üzerinden karalama yapar kimileride cocuklar üzerinden karalama yapar.Ve bunlarin hepsinin birlestigi nokta Türkiye'nin birlik ve bütünlügünün bozulmasidir.Kürtlerden bahsedenlerin samimi olmadiklarini amaclarinin asla insan hakki veya demokrasi olmadiklarini anlamak icin onlarin yazdiklarina bir göz atmak kafidir.Onlarca ileti yazilmistir ve bu iletilerde istenen tek sey Kürtlere demokratik haktir,sanki Türkiye'de sadece Kürtler varmis gibi.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Tengeriin bosig, bilmiyorum dah hangi forum ortaminda yaziyorsunuz ama, bu forumda son bir ay degil iki ayda yazdiklarinizin arasinda bile sorumun cevabini bulamadim.

Tahminim siz sadece bir iddaada bulundunuz ve herkesin inanacagini zannettiniz. Iddaanizla ilgili hic bir detayli aciklama ve kaynak göstermiyorsunuz hala.

Komik olmayalım lütfen!..

O iletileri görenler sizi gülüyordur... :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Komik olmayalım lütfen!..

O iletileri görenler sizi gülüyordur... :)

Arkadasim madem o iletiler varda neden göstermemeye direniyorsunuz. Diyelimki ben gercektende komik oluyorum ve o iletileri görenler gülüyorlar, enden buraya alintilamiyorsunuz o iletinizi?

Dolayisiyla kendinizi hakli cikartmak icin galiba bu tür söylemlere gerek duyuyorsunuz.

Ben kac defadir size bir soru sormusu, siz her defasinda soruya cevap vereceginize yere basmayan söylemleride bulunuyorsunuz.

Hodri meydan, gösterin benim sorularimin cevabini sizin önceden vermis oldugunuzu.

Sizin deyiminizle komik olmayalim lütfen, cünki sizin bu kacamak yorumlarinizi okuyanlar size gülüyordur, ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Simdi,burada bir arkadas israrla,Kürtleri azinlik yapmaya calisiyor,dolayisiyla Lozan'i reddediyor,Lozan'in reddinin ne anlam icerdigini yazmaya bile gerek görmüyorum,ama Türkiye ve Lozan'la sorunlu olanlarin Lozan'i reddi gayet dogaldir.

Kürtler,Türkiye'de ayri bir statüde degillerdir,olmadiklari icin,Türkiye'nin en ücra köselerine kadar gitme,calisma yerlesme haklari vardir,Cünkü Kürtler sonucta Türk vatandasidirlar,ve diger etnik kökenli yurttaslar gibiasli unsurdur Kürtler.Asimilasyonun ne oldugundan bihaber olmanin belgesi o arkadasin Kürtlerle ilgili yazdiklaridir.O arkadasa göre,Istanbuldaki veya Izmirde ki,veya Bursada ki Kürt vatandas devlet zoruyla oraya gitmis ve yerlesmistir.Tabii ki carpitma ve karalama sanati Türkiye de bazi kesimlerde artik puan yapmaya basladi.Kimileri Ergenekon üzerinden karalama yapar,kimileri Lozan üzerinden karalama yapar kimileride cocuklar üzerinden karalama yapar.Ve bunlarin hepsinin birlestigi nokta Türkiye'nin birlik ve bütünlügünün bozulmasidir.Kürtlerden bahsedenlerin samimi olmadiklarini amaclarinin asla insan hakki veya demokrasi olmadiklarini anlamak icin onlarin yazdiklarina bir göz atmak kafidir.Onlarca ileti yazilmistir ve bu iletilerde istenen tek sey Kürtlere demokratik haktir,sanki Türkiye'de sadece Kürtler varmis gibi.

saygilarla

Lozani red eden arkadas kimmis acaba? Kendi algilarimizi baskasina söylemdikleri halde Türkiye ve Lozan'la sorunlu demek ne kaar dogru bunu arkadaslara birakiyorum.

Su ASIMILASYON neymis ve nasil yapilir lütfen aciklayinda hem o bahsettiginiz arkadas hemde biz ögrenelim.

Kim Istanbul'da, Izmir'de veya Bursa'da yasayan Kürt'leri devlet zoruyla yerlestirlilmis diyor? Daha Türkiye tarihini biliyorsak dogal olarak birisi Armut derse herhalde onu Elma olarak anlariz ve öylede anlatiriz. Dogrucudavut arkadasin bu konuda bir yorumu var ve o arkadas bile bahsedilen konu hakkinda sunlari söylüyor; " Devlet sorunlu vatandaslarimizi sorunlu yerlerden sorunsuz yerlere göc yaptirmasi ....." Yani öyle bir göcün oldugunu arkadas biliyor ve kabul ediyor ama sadece normal karsiiyor. Ama sizin malesef bu göcten bile habiriniz yok galiba. Haberdar olsaydiniz Istanbul, Izmir ve Bursa sehirlerini yazmazdiniz, cünki o sehirlerden bahseden kimse olmadi.

Tabiiki ülkemizde yasayan herkese demokrasi gerekli, ama Kürt vatandaslarinda istemesi neden bizi o kadar rahatsiz ediyor anlasilir degil. Sen veya ben veya baskalarida demokrasi icin yollara dökülüyorda Kürt vatandaslarmi bizi engelliyorlar. Onlarin demokrasi ve özgürlük mücadeleleri bizim haklarimizi ve demokrasi mücadelemizin önünde bir engelide bizi o kadar raatsiz ediyor?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O zaman herkese ayni seyleri isteyin isteyin ki sizin gercekten demokrasi yanlisi oldugunuzu kabul edelim.Sizin Kürt ve Aleviler disinda gözünüz kimseyi görmüyor bumudur sizin demokrasiniz?

Türkiye'de 70 milyonun üzerinde bir nüfus yasamaktadir,bunun bir avucu disinda kalanlar hep ayni geminin yolculari gibidir.Siz bu yolculardan sadece bir kesimini alipta onlarin gemiden düsceklerini savunursaniz geriye kalan yolculari firtinaya teslim etmis olmazmisiniz?

Dogru olan herkes icin ayni seyleri istemektir ve bunlari isterken ülkenin birlik ve bütünlügünüde düsünerek istemelisiniz.

Sorunlu olanlarin baska yerlere göc ettirimesi,bir asimilasyon politikasi degildir.Asimilasyon zorla veya farkli yöntemler kulllanarak aslini kaybettirmektir.Kürtlere veya baska bir etnik gruba böyle bir uygulama olmamistir,Türkiye tarihinde.Kürtler inkar edilmemistir.Sizin icin inkar demek,Türk vatandasi olmalarimidir?Bir Türk baska bir ülkenin vatandasligina gectiginde onun Türklügü inkarmi edilmis oluyor,yoksa Türk kökenli A ülkesi vatandasimi oluyor?A ülkesi vatandasi olanlar asimile edilmismi oluyorlar?Kürtce'nin yasaklanmis oldugu dönem olaganüstü bir dönemdir.Bunun disinda Kürtler kendi dillerini her zaman konusmuslar ve kültürlerinde yasamislardir.Kürtlerin yasam tarzlari kendi örflerine göredir,bunun anlami da kültürün muhafaza edilmis olmasidir.Birtakim yanlislarin ve noksanlarin olmasi bir etnik grubun inkari degildir,inkar kavramini kullananlarin amclari siyasidir.Türkiye 1950 yilindan bu yana gerektigi sekilde yönetilmemis,zaman ve sartlara göre reformlar yapilmamis bir ülkedir.Bu noksanligin farkindayiz,ama bunu sadece Kürt gruba mal etmek yanlistir.

Baki tekrar ediyorum;Lozan degistirilemez,Lozan'in degistirilmesi demek Sevr'e dönülmesidir.Bu nedenle Lozan anlasmasinin ruhuna uygun olarak birtakim yenilikler yapilabilir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O zaman herkese ayni seyleri isteyin isteyin ki sizin gercekten demokrasi yanlisi oldugunuzu kabul edelim.Sizin Kürt ve Aleviler disinda gözünüz kimseyi görmüyor bumudur sizin demokrasiniz?

Sn politika, malesef olaylara siz sadece duygusal yönden bakiyorsunuz. Cünki ithamlariniz bunu gösteriyor. Ülkemizin tüm azinliklari icin ayni görüste oldugumu bu forum ortaminda acar görürsünüz. Ermeni, Rum veya baska azinliklar olsun defalarca ilgili basliklarda yazdim, ama olaya duygusal bakinca cogu yazilanlari göremiyoruz malesef. Tabiiki ülkemizde yasayan tüm insanlara onlarin insanca yasamalari icin gerekli her firsatin verilmesi gerekli ve asil hedefte odur. Ama Kürt ve Alevi vatandaslarimiz gündemde olduklari icin belki onlar hakkinda fazla yazilabilinir, ama bundan neden rahatsiz oluyoruzki? Keske sizde benim ve benim gibi düsünenler gibi ülkemizdeki her insan icin demokrasi mücadelesine ve istegine hazir olsaniz ve bu demokrasinin bicimini kendimiz belirlemesek.

Türkiye artik eskisi degil, taulari yikmak zorundayiz. Tabular ve korkular bizi yillardan beri geri birakti, insanlari devletine karsi kiskirtti. Türkiye ezelden beri irk olarak mozayikti ve halada öyle. Bunu görmek ve kabullenmek asla zararimiza degil, bilhassa karimizadir. Türkiye'yi sevmek icin illada "Türküm" denilmesi gerekmez. Bizlere ögretilen devamli korkular oldu, sunlar düsmanimiz bunlar bizi bölmek istiyor falan filan.

Diger taraftan neden sizi Alevi vatandaslarin demokratik yoldan haklarini istemeleri ve benim onlari desteklemem rahatsiz ediyor anlasilir degil. O topluma coktan hak ettikleri hakki vermeyen devletimizin ve onun hükümetinin tutumu sizi rahatsiz etmesi gerekirken onlara destek verenler rahatsiz ediyor ve bu tutum anlasilir degil. Herkesin problemi var diye kimse sesini yükseltmemesimi gerekli? Sizin sorularinizdan io anlasiliyor malesef. Madem sizin demokrasinizde herkesin sorunlarina sahip cikmak var, o halde acikca söyleyin bunu ve bunu sylerkende icini dolduralim. Neymis sorunlar? Her kesmin sorunlari ayni olmadigina göre sorunlari aciklamakta yarar vardir. Yani mesela nedir azinliklarin sorunu, iscilerin sorunu, demokratlarin sorunu, köylünün sorunu, Alevi vatandaslarin sorunu, ögrencinin ve üniversitelinin sorunu? Bunlari cogaltabiliriz. Buyurun dinleyelim sizi. Sorunlarimizi önce belirleyelimki cözüm bulmamizda kolay olsun, yoksa ici bos cümleler kullanarak 70 milyon vatanadsin sorunu var demekle demokrat oldugumuzu gsteremeyiz. Ne bu sorunlar ve cözüm önerimiz ne?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sorunlu olanlarin baska yerlere göc ettirimesi,bir asimilasyon politikasi degildir.Asimilasyon zorla veya farkli yöntemler kulllanarak aslini kaybettirmektir.Kürtlere veya baska bir etnik gruba böyle bir uygulama olmamistir,Türkiye tarihinde.Kürtler inkar edilmemistir.Sizin icin inkar demek,Türk vatandasi olmalarimidir?Bir Türk baska bir ülkenin vatandasligina gectiginde onun Türklügü inkarmi edilmis oluyor,yoksa Türk kökenli A ülkesi vatandasimi oluyor?A ülkesi vatandasi olanlar asimile edilmismi oluyorlar?Kürtce'nin yasaklanmis oldugu dönem olaganüstü bir dönemdir.Bunun disinda Kürtler kendi dillerini her zaman konusmuslar ve kültürlerinde yasamislardir.Kürtlerin yasam tarzlari kendi örflerine göredir,bunun anlami da kültürün muhafaza edilmis olmasidir.Birtakim yanlislarin ve noksanlarin olmasi bir etnik grubun inkari degildir,inkar kavramini kullananlarin amclari siyasidir.Türkiye 1950 yilindan bu yana gerektigi sekilde yönetilmemis,zaman ve sartlara göre reformlar yapilmamis bir ülkedir.Bu noksanligin farkindayiz,ama bunu sadece Kürt gruba mal etmek yanlistir.

Baki tekrar ediyorum;Lozan degistirilemez,Lozan'in degistirilmesi demek Sevr'e dönülmesidir.Bu nedenle Lozan anlasmasinin ruhuna uygun olarak birtakim yenilikler yapilabilir.

saygilarla

Önce lütfen "sorunlu olanlar" demekle neyi kast ediyorsunuz bunu aciklayin. madem sorunlu insanlarimiz (Kürt vatandaslarimiz) vardi, bunun cözümü göclemi olmaliydi? Ve bu göcleri o vatandaslarimiz kendi istekleriylemi yaptilar? yani onlar devlete basvurup lütfen bizi sorunsuz bölgeleremi yerlestirin dediler?

Siz diyorsunuzki Asimilasyon zorla veya farkli yöntemler kullanarak aslini kaybettirmektir. Tekrar soruyorum, bu "sorunlu Kürtler" zorlami yoksa kendi istekleriylemi göc ettiler? Umarim nerelere göc ettirildiklerinide biliyorsunuzdur ve su anki o göc ettirilen yerlesim bölgelerinin durumunuda. O dönem zorla göc ettirilen Kürt'lrin cogu su an asillarii kaybetmis durumdalar. Gidin görün o yerlesim böylgelerini, cogu artik Kürtce ne konusabiliyor nede anliyor, kültürlerini ne kadar muhafaza etmisler onuda irdelersiniz.

A ülkesi vatandasi olanlar tabiiki asimile edilmis olmuyorlar, cünki o insanlar kendi dillerini konusabiliyorlar, gelistirebiliyorlar yani okul acip cocuklarina ögreteme haklari var, kendi kültürlerine ait isimleri cocuklarina vermeleri yasak degil. Bilmeniz gerek, Alman vatandasi olan bir Türk vatandasi ismini degistirmek zorunda kalmadigi gibi yeni dogan cocuguna da gene ietedigi ismi verebiliyor, ama ülkemizdeki uygulamaya bakin lütfen, sz bile kendi yeni dogacak cocugunuza Kürtce bir icim verme hakkiniz yok, neden acaba? bana göre bu develtimizin Kürt kelimesini ve isimleri hazm edemedigindendir, o isimlerin verilmesi bile onlara devletimizi yikacaklar korkusu veriyor. Hic kimse A kökenli Türk olmaktan rahatsiz degil, ama malesef bizler ve devletimiz A kökenli Türküm diyenlerden rahatsiz.

Lozan'i degistirmek isteyen falanda yok, bu konuda da malesef duygusal yaklasiyorsunuz. ben azinliklar konusunda bazi ülkelerden örnekler verirken sadece o ülkeler LOZAN bile olmadan ülkelerinde yeni olusmus olan azinliklara gereken hakki veriyorlar dedim. Yani sunu anlayalim artik, Türkiye'de Lozan'dan sonra bile yeni azinliklar olusmustur. Kürt'leri Lozan'da azinlik kabul edilmemis olmalari onlarin bugüne kadar yasadiklari haksizliklari hakli cikartamaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ALINTI(dünyahepimizin @ 02-06-2009, 02:39)

DH- Dogu ve güneydogudaki insanlarin egitimsizliginin yegane suclusu Türkiye cumhuriyeti devletidir, baskasina yüklamek abest olur.

DD- Dünyada hiçbir sonuç tek boyutlu, tek nedenli değildir. Devlet demek hükümetler ve onların politikaları demektir ve soyut bir kavramdır. Onun için, hangi hükümet yanlış yapmış ve hangi dönemde yanlış yapılmış bunun analizi önemlidir.

DH- 1. Hangi hükümet ve hangi dönemde dogru tavir ve politika uygulamistir hangileri yanlis? Lütfen acik ve net olalim.

DD- Altta yazmıştım okumadınız mı ?

Bunun dışında, dönem dönem özellikle 12 Eylül dönemi, sadece Kürtlere değil, her siyasi ve etnik gruba yanlış uygulama ve haksızlıklar yapıldığını daha önce de söyledik.

DH- Nedeni de Türkiye cumhuriyeti devleti tüm Türkiye'de yasayan insanlarin devleti olarak o insanlara egitimi götürmekle yükümlüdür, ne zorliklar olursa olsun hic bir bahane bu yanlisi kabul gösteremez.

DD- Nedenleri zikretmek bahane öne sürmek değildir.

DH- 2. " Nedenleri zikretmek bahane öne sürmek değildir." Bunu biraz acarsaniz daha rahat anlasilir ne demek istediginiz.

DD- Onu da o iletinin en altında yazmıştım okumadıysanız küften bir daha okuyun.

DH- Diger taraftan devletimiz sistemini korku üzerine kurdugu icin etnik kökenlileriyle seffah ve acik sekilde bir iliskide olmadi.

DD- Korkular nedenlerine bağlı olarak, haklı yada haksız olarak değerlendirilebilir ve sadece etnik kökeni Türk olandan farklı olanlara karşı yapılan yanlışlar diye de indirgenemez.

DH- 3. "Korkular nedenlerine bağlı olarak, haklı yada haksız olarak değerlendirilebilir ve sadece etnik kökeni Türk olandan farklı olanlara karşı yapılan yanlışlar diye de indirgenemez." Kim sadece etnik kökeni farkli olanlara indirgemis? Konu basligindan dolayi Kürt vatandaslardan bahsedilebilir ama, "korkular" ülkemizin dört tarafini her alanda sarmistir.

DD- Etnik kökeni farklı olan dediğimde sadece Kürtleri mi anlıyorsunuz ?

Diğer taraftan,

Hitler Nazizimi korkusu haklı bir korku mudur ? Evet,. Sonuç : Irkçılık Turancılık davası. Alparslan Türkeş ve Nihal Atsız gibi kişilerin ceza alması.

Komünizm korkusu haklı bir korku mudur ? Belki, tartışılır. Bu konuda devletin tutumunda Nato’nun politikaları baskın olmuştur. Sonuç : 12 Mart, 12 Eylül askeri darbeleri

Şeriat korkusu haklı bir korku mudur ? Evet. Sonuç : Şeyh Sait isyanının bastırılması, 27 Mayıs askeri darbesi ve 28 Şubat post modern darbesi.

Bölücülük haklı bir korku mudur ? Evet. Sonuç :

Kürtçü isyanların bastırılması, isyana katılanların sürgün edilmesi, dağıtılması, düzenin baskı ile sağlanması ve en son olarak da 12 Eylülde Kürtçenin miting ve yayınlarda yasaklanması.

Doğu Karadenizde bir Pontus devletinin kurulması için temel hazırlamak üzere Yunan ve Alman propoganda faaliyetleri karşısında antipropoganda yönteminin benimsenmesi

DH- Türkiye'de zaten resmi dil Türkce ve mesela Kürt kökenli vatandaslarimizin entegresi icin onlara zorla degilde onlarla beraber Kürtce dilinin yaninsira Türkceyi ögretebilirdik. Biz ise inadina kendi anadillerini ve hatta isimlerini bile kullanmalarini istemedik ve yasakladik.

DD- Türkçeyi öğretemediğini zaten siz kabul ediyorsunuz. Yani, okul ve öğretmen sıkıntısı, terörün etkisi vs. Bu durumda sizin söylediklerinizin ütopik olduğunun farkındamısınız ?

DH- 4. "Türkçeyi öğretemediğini zaten siz kabul ediyorsunuz. Yani, okul ve öğretmen sıkıntısı, terörün etkisi vs. Bu durumda sizin söylediklerinizin ütopik olduğunun farkındamısınız ?"

Benim söyledigim neden ütopik olsunki, yorumumu okursaniz ben entegrasyon politikasindan bahsetmisim. Ve entegrasyonun dil bazinda nasil olmasi gerekli oldugundan örnek vermisim.

Entegrasyon tek yön degildir, karsilikli iyi niyet ve istekle olur. Ben Kürtce konusulmasina hazm edemezssem dogal olarak Kürt vatandaslarda Türkce konusmayi ögrenmek istemez. Yani devletin yanlis politikalari sebebdir.

DD- Bunda anlamayacak ne var ?Okul açmak, öğretmen yetiştirmek bu ülkenin sıkıntılarından değil mi ? Buna ilaveten, o bölgede terör ve dinsel bağnazlık yüzünden sağlıklı bir eğitimi bırakın hiç eğitim yapılamadığından, yani daha ortak dilimiz Türkçe öğretilememişken, nasılolur da Kürtçe eğitimden bahsediyorsunuz ? Daha herhangi bir eğitim yapılacak bina, öğretmen, okula gönderilecek çocuk konusunda sıkıntılar hep olmuşken ?

DH- Sonunda geldigimiz noktayi kendiniz cok iyi ifade etmisssiniz. Bu ifadeniz aslinda azinliklar acisindan son 90 yilin siyasi iflasidir.

DD- Lozana göre azınlıklar bellidir. Bunun dışında bana Almanya vaya Fransa gibi ülkelerdeki Lozan durumuna benzer ( yani Danimarka ile yapılan anlaşmalarla Danimarkalı azınlıkların hakları dışında ) farklı grupların kültürel haklarını hangi tarihlerde elde ettiklerini yazarsanız memnun olurum.

DH- 5. "Lozana göre azınlıklar bellidir. Bunun dışında bana Almanya vaya Fransa gibi ülkelerdeki Lozan durumuna benzer ( yani Danimarka ile yapılan anlaşmalarla Danimarkalı azınlıkların hakları dışında ) farklı grupların kültürel haklarını hangi tarihlerde elde ettiklerini yazarsanız memnun olurum."

Sayın Dogrucudavut ben Lozan durumuna benzer bir cümle kullanmadim, aksine Lozan'a benzemeyen azinlik durumlarindan ve onlara taninan haklardan bahsettim. Avrupa ülkelerinde su an sayisiz örnekler var. Bu konuda defalarca aciklamalarim oldu.

DD- Ben de zaten benzemeyenlerden bahsetmiş ve sizden örnek istemiştim. Bekliyorum bir örnek zahnmet olmazsa. "Lozana göre azınlıklar bellidir. Bunun dışında bana Almanya vaya Fransa gibi ülkelerdeki Lozan durumuna ( benzer yani Danimarka ile yapılan anlaşmalarla Danimarkalı azınlıkların hakları dışında ) farklı grupların kültürel haklarını hangi tarihlerde elde ettiklerini yazarsanız memnun olurum." ( Parantez yanıltmasını da düzelttim yanlış anlayacak bir şey kalmadı )

DH- Kürt azinligimizi PKK ve baska kötü niyetli unsurlarin kucagina attik, onlari zaman zaman Türkiye karsiti durumuna bile getirdik.

DD- Öncelikle, Kürtler azınlık değildir, bu ülkenin asli unsurudur. Bunun dışında, dönem dönem özellikle 12 Eylül dönemi, sadece Kürtlere değil, her siyasi ve etnik gruba yanlış uygulama ve haksızlıklar yapıldığını daha önce de söyledik.

DH- 6. "Öncelikle, Kürtler azınlık değildir, bu ülkenin asli unsurudur. Bunun dışında, dönem dönem özellikle 12 Eylül dönemi, sadece Kürtlere değil, her siyasi ve etnik gruba yanlış uygulama ve haksızlıklar yapıldığını daha önce de söyledik."

Kürt'ler azinlik degil, asi unsuru diyorsunuz ama dillerini okullarda ögrenmeleri hala olmuýor, köylerinin ismini buile degistirmek zorunda kaldilar, isimlerini bile Kürtce veremiyorlar. Bumu asli unsurdan anladigimiz?

Ülkemizdeki sistem korku üzerine kuruldugu icin her dönem azinliklar olsun ve diger devleti elestiren muhalefet olsun devamli baski altinda olmustur ve halada öyledir.

DD- Kürtler, yeni kurulan bu fakir ülkede, emperyalistlerin kışkırtmalarına gelmeyip herkes gibi rahat dursalardı her şey çok farklı olabilirdi.diğer azınlıklar gibi

DH- Türkiye icin ne PKK ne de baska bir örgüt veya parti önemli olmamali, önemli olan vatandaslari.

DD- Vatandaşları PKK’dan korumak da mı önemli olmamalı ?

DH- 7. "Vatandaşları PKK’dan korumak da mı önemli olmamalı ?"

Bu soruyu saka olarak sorulmus kabul ediyorum.

DD- PKK’nın bastığı, yakıp yıktığı köyler de şakaydı herhalde. Şimdi bana sorup da alıntı yaptırtmayın lütfen.

DH- Bizler Kürt'lerin Kürtce konusmasindan, cocuklarina Kürtce isim vermelerinden korkarsak ve bu korkuyu dahada cogaltip yok efendim bizi bölmek istiyorlar gibi sacmaliklara devam edersek, gelecegimiz hicte aydin gözükmüyor.

DD- Bu işler o kadar basit değil. Kimsenin dilini konuşmasına, isim vermesine karşı değiliz. Ancak, arada ince bir çizgi var. Siyaset hassas dengeleri daima gözetmelidir.

DH- 8. "Bu işler o kadar basit değil. Kimsenin dilini konuşmasına, isim vermesine karşı değiliz. Ancak, arada ince bir çizgi var. Siyaset hassas dengeleri daima gözetmelidir."

Yuvarlak cümleler ve ici bos. Lütfen net bir sekilde aciklayin.

DD- Onu da o iletinin sonundaki uzun yazıda açıklamıştım. Bizahmet okumadıysanız okuyun, okuduysanız bir daha okuyun.

DH-Etnik kökenli insanlarin yasadigi her ülkeye gidin sorun ve o insanlar kendilerine yapilan haksizligi veya asimilasyon politikalarini nasil hissettiklerini ve ysadiklarini anlatir.

DD- Evet, özellikle Lozana rağmen Batı Trakyadaki Türk azınlık...

DH- 10. "Evet, özellikle Lozana rağmen Batı Trakyadaki Türk azınlık ..." Sayın Dogrucudavut bakin ne güzel örnek vermissiniz, benimde söylemek istedigim tam bu örnektir. Siz nasilki Bati Trakya'da olanlari örnek göstriyorsaniz aynen kendi ülkemizdekinide dogru görmemiz gerekli. Yoksa aynen Yunan devleti de Türk devleti gibi kendi ülkesindeki azinliklara dogru politika uyguladigini iddaa edecektir. Ama bir de o ülkelerde yasayan azinliklara soralim diyorum.

DD- Lozandaki azınlıkların haklarında mütekabiliyet esası vardır ve içeriği Batı Trakya Türkleri ile İstanbul Ermeni ve Rumlarını kapsar. Dolayısıyla, Yunanistanın Türklere Lozana rağmen tanımadığı hakları biz buradaki Rumlara vermişiz. Tabii ki mükemmel olduğunu söylemiyoruz ama arada büyük fark var. Hiçbir Rum kilisesi yıkılmadığı halde, orda camiler ortadan kaldırılabiliyor. Hiçbir papaz seçimine karışmadığımız halde, orada müftü, imam seçimlerine karışılabiliyor.

DH- Ama bizler bu tip insanlara kulak verecegimize yok efendim asimilasyon sistematik olurmusda yok efendim söyle olurmusda falan filan diyerek ülkemizde olan yanlislari ört bas etmeye calisiyoruz.

DD- Örtbas etmeye çalışmıyoruz. Yıkıcı değil, yapıcı, bölücü değil birleştirici olmaya çalışarak gerçekleri söylüyoruz.

DH- 11. "Örtbas etmeye çalışmıyoruz. Yıkıcı değil, yapıcı, bölücü değil birleştirici olmaya çalışarak gerçekleri söylüyoruz."

Hangi gercekleri? Lütfen bir aciklama alalim.

DD- Diğer maddelerde ve o yazıda da açıklamışız ya.

DH- Türkiye'nin hemen hemen her bölgesinde Kürt yerlesim yerleri var, bunlarin bazilari artik Kürtcenin K sini bile bilmiyorlar, endenide cok acik ve net. Onlar genelde Türk'lerin agirlikli oldugu bölgelere sürgün yollanmislardir.

DD- Neden acaba ?

DH- 12. "Neden acaba ?" Bu sorunuzun cevabini ben aslinda sizden bekliyordum.

DD-Onu da bir alttaki maddede söylemişim.

DH- Mesela Ic anadoluda, Ege bölgesinde bu tip yerlesim yerleri bulmak hicte zor degil. Simdi kalkip gene bazilarimiz yok efendim onlar asimile etmek icin yerlesim yerleri degistirilmedi gibi akil almaz iddaalarda bulunacaklar

DD- O Kürt köyleri Kürtçeyi unutmuş mu ? Sorun çıkaranları sorunlu yerlerden sorun çıkartamayacakları yerlere göç ettirmek insani bir ceza olsa gerek.

DH- 13. "O Kürt köyleri Kürtçeyi unutmuş mu ? Sorun çıkaranları sorunlu yerlerden sorun çıkartamayacakları yerlere göç ettirmek insani bir ceza olsa gerek."

Nasil bir sorun cikartmislar ve bu sorunlari genelde toplu olarakmi cikartmislar? Sorun cikaranlari sorunlu yerlerden sorun cikartamayacaklari yerlere göc ettiren ülkelerin sayisi parmakla sayilacak kadar azdir ve bu ülkelerin de siyasi yapilari ne tasadüfdür devamli elestirilir, cünki yapilan zorla göc eylemleri insanlik disidir, hemde sebebi ne olursa olsun. Sorunlu yerlerden göc ettirdik diyorsunuz ama ülkemizde hala bahsettigimiz sorun amansiz sekilde devam ediyor. Demekki yapilan politikalar bastan beri yanlismis.

DD- Göç ettirmek yerine isyan çıkaranların hepsini yerinde imha için daha güzel bir yöntem diyeceğinizi zannetmiyorum. İsyancılara müdahale etmeyip, istediklerini yapmalarına müsaade etmek veya istediklerini kabul etmek dışında başka yol varsa önerilerinizi bekliyoruz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

DH- Dogu ve güneydogudaki insanlarin egitimsizliginin yegane suclusu Türkiye cumhuriyeti devletidir, baskasina yüklamek abest olur.

.

.

.

DD- Göç ettirmek yerine isyan çıkaranların hepsini yerinde imha için daha güzel bir yöntem diyeceğinizi zannetmiyorum. İsyancılara müdahale etmeyip, istediklerini yapmalarına müsaade etmek veya istediklerini kabul etmek dışında başka yol varsa önerilerinizi bekliyoruz.

Konuyu bayagi dagitmisiz ama sizin sadece 12 eylül döneminí hatalar yapilan iktidar olarak degerlendirmeniz bile gercekten cok ilginc.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye Cumhuriyeti tarafından uygulanan asimilasyona en güzel örnek;Kürtçe'nin yasaklanmasıdır."Kürtçe yasaklanmadı" dediğinizi duyar gibiyim;sizin hatırınız için red edemeyeceklerinizi yazayım...Kürtçe isim yasak(TI)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye Cumhuriyeti tarafından uygulanan asimilasyona en güzel örnek;Kürtçe'nin yasaklanmasıdır."Kürtçe yasaklanmadı" dediğinizi duyar gibiyim;sizin hatırınız için red edemeyeceklerinizi yazayım...Kürtçe isim yasak(TI)

Kürtçe isimler hangi yıl yasaklandı?

Kaç sene yürürlükte kaldı bu yasak?

Bu yasağı, kapsamına aldığını "Asimilasyon Politikası"nın uygulayıcıları, ideolojik temeli ve bu temelleri atanlar kimlerdir;

Bu politikanın araçları ve silahları, uygulama alanı ve kapsamı; süresi, süreci, eylemleri ve başarıları nelerdir?

İdeolojik arka planı ve bu plan yönündeki temellendirmiş olması gereken eğitim sistemi, hukuki yapılanma ve silah gücü nasıldır?

Bu sorular yanıtlandığında umuyorum ki bazı şeyler anlaşılabilecek...

"Asimilasyon Politikası" savı çok iddialı bir savdır ve bu devletin aldığı ve sözünü ettiğiniz kararın bu amacı gütmekten aciz olduğunu, hatta o kararı alanların bile bir ideolojik temele oturtmadan; gelişi güzel olarak o kararı aldıklarını düşünüyorum...

Ha ama sizin işinize "Bizi asimile ettiler!" söyleminde inat etmeniz açısından işe yarıyor mu?

Evet; Asimilenin ne olduğunu bilmeyenler için kolay bir yemdir; işinize yarar...

Doktorun birisi ameliyata girer.

Hastanın durumu kritiktir.

Doktor elinden geleni yapar ama birde o anki telaştan hata ile hastanın ölümüne sebep olur.

Yargılanır ve hata yaptığı sabit olur; ceza alır.

Ancak hastanın akrabaları çıkarlar ve şöyle derler:

"Bizim akrabamızın tipini, kara kaşını kara gözünü beğenmedi, o yüzden öldürdü!".

Doktor kendisini şöyle savunur ama anlayabilen yoktur:

"Ben o adamı bu nedenle öldürecek kadar potansiyel ve psikopat bir katil olsaydım; bu mesleği yapan ve uzmanı olan birisi olarak, onu öldürdüğümü sizin bu kafanız ile anlayabilmeniz imkansız olurdu..."

Doktor hata yapmıştır ama o hatayı kendi kavrayabildiği gibi yorumlar herkes; oysa yargısı bellidir...

Sanırım yeterince açık ve net...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kürtçe isimler hangi yıl yasaklandı?

Kaç sene yürürlükte kaldı bu yasak?

Bu yasağı, kapsamına aldığını "Asimilasyon Politikası"nın uygulayıcıları, ideolojik temeli ve bu temelleri atanlar kimlerdir;

Bu politikanın araçları ve silahları, uygulama alanı ve kapsamı; süresi, süreci, eylemleri ve başarıları nelerdir?

.

.

Sanırım yeterince açık ve net...

Saygılarımla...

Çok açıklayıcı ve net cümleler... :clover:

"Asimilasyon Politikası" savı çok iddialı bir savdır ve bu devletin aldığı ve sözünü ettiğiniz kararın bu amacı gütmekten aciz olduğunu, hatta o kararı alanların bile bir ideolojik temele oturtmadan; gelişi güzel olarak o kararı aldıklarını düşünüyorum...

Kesinlikle budur. Kenan Evren, darbeden sonra Doğu'da bir okulu ziyaret etmiş. Bakmış ki, kimse Türkçe bilmiyor ve eğitim sadece Kürtçe yapılıyor. O da derhal, askeri bir emir vermiş. Kürtçeyi yasaklayıvermiş. Şimdi bir hata olduğunu kendisi de itiraf ediyor. Tamamen askeri mantıkla, alınmış bir darbe dönemi yasağı. Yani, bir er nöbette uyudu diye, tüm bölüğe çarşı izin yasağı getirmek gibi birşey. :)

Tabii, bu yasak, 7-8 sene kadar devam etmesine karşın sadece olağanüstü hal bölgesinde uygulanmıştır. Uygulandı dediğim de görünürde yani. Böyle bir yasağın uygulanabilirliği zaten yok. Zaten, diğer illerde ve özellikle büyükşehirlerde Kürt kökenli vatandaşlar ise, o dönem gayet rahat hatta yüksek perdeden konuşabiliyordu. Yani yasağın uygulanması da, sistematik olarak belirli bir etnisiteyi hedef alan bir karakterde değildir.

Aslında da iki yasak var bu konuda. Birincisi, kağıt üstünde 7-8 sene süren, Türkçeden başka dillerde miting düzenleme ve aleni konuşma ile ilgili, diğeri ise, Türkçeden başka dillerde yayın yasağı.

Yayın yasağı yanlış hatırlamıyorsam, 2001 senesine kadar devam etmiştir kağıt üstünde.

PKK da, bunu kendi tezlerine argüman yapıp, psikolojik savaş yöntemi olarak kullanmıştır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konuyu bayagi dagitmisiz ama sizin sadece 12 eylül döneminí hatalar yapilan iktidar olarak degerlendirmeniz bile gercekten cok ilginc.

Konu gayet toplu da anlamak yada anlamak istemek biraz kişiye kalmış. Bu arada, hatalar ile ilgili cümlemde '' sadece '' kelimesinin var olduğunu iddia etmek te ilginç olmuş.

Bunun dışında, dönem dönem özellikle 12 Eylül dönemi, sadece Kürtlere değil, her siyasi ve etnik gruba yanlış uygulama ve haksızlıklar yapıldığını daha önce de söyledik.

Sn.dünyahepimizin, okuduğunuzu anlamadığınız yönünde çok fazla eleştiri alıyorsunuz. Sizin yerinizde ben olsaydım bu eleştirileri biraz dikkate alıp düşünürdüm. Benden söylemesi… :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

TRT 6 daki yönetici Kürtce isim tasimaktadir,bu kisi kac yasindadir,ve neden hala Kürtce isim yasak(TI)deniyor.Ben size yüzlerce binlerce Kürt ismi tasiyan Kürt tanitabilirim.Marjinal olaylari alip bunu tümlemek gercekten akli basinda insanlara yakismiyor.

Benim duygusalligimdan bahsedenlere gelince;Ben eger duygusal olsaydim,Kürtler Kürtler diyenlere karsi Lazlar Lazlar derdim.Ama demedim tüm Türkiye dedim.Bu da benim duygusal yaklasmadigimi gösterir.

Ayni seyleri tekrarlayarak,Kürtler degil Türkiye diyenleri,Kürtlere karsi gösterme aliskanligindan vazgecmek gerekir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.