Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

MELİS KAYA...evet benim babam bir kere öldü,13 yaşındaydım!

mavi olmayan gökyüzü

Önerilen İletiler

......................

.

.

.

Ey Bedirhan;kancık pusuların belası derken askere bu hakarti etmiştir...(bu hakaretin daha fazlasını iade ediyorum)

Bedirhan mor dağların kaçağı ;Mor dağlar ise hakkari ve k.ırak uzantısı.

mavinin türküsü

şu dağdaki gezene bak gözlerinin rengine bak

seni vuran benide vursun şu feleğin işine bak !

.

.

.

bunlara ne diyeceksiniz onuda merak ediyorum..... :)

Kürdüz biz...şarkısı dışında verdiğiniz şarkılarda ben kesinlikle ne PKK'yı ne de başka bir örgütü göremedim.Dostum,daha önceki iletimde demiştim ki;dönemi okumak gerek.Yani o şiirlerin havasını solumak.O şarkıların toplum içinde ki gerçekliğini okumak.

1980 ve sonrasında yasakçı bir zihniyetin,cuntanın varlığında ki sertliği hissetmek gerek.Kullanılan dağlar sadece PKK'nın değildir.

Yaşar Kemal'in kitabında bir Türk göçmeni de dağlarda bulur esaretini.Karacaoğlan'da dağlar der.

Şimdi diyeceksiniz ki,Ahmet Kaya'nın dağ anlayışını biliyoruz.

Hayır efendim.Bilmiyorsunuz.

Ahmet Kaya,ödül gecesinde o sözleri sarfettiğinde en çok şaşıranlardan biri de bendim.Çünkü KAYA hiçbir zaman Kürt sorununu açık açık konuşmadı,dile getirmedi.

Kaya o şarkıları yazdı,toplumun her kesimide o şarkılara sahip çıktı.

Çünkü,dönem kendini toplumunda da gösterdi.Herkes bedel ödedi.

Kaya'nın sistemle sorunu vardı.Ama Kürt olduğu için değili,bu ülkenin vatandaşı olduğu için.

Dediğiniz şarkıları yüzlerce kez dinledim,o şarkılarla büyüdüm.Bu şarkıları dinlerken aklıma PKK gelmedi.Mavinin gözlerinde umudu,mayın tarlasında acıyı gördüm.

Bakınız,dağ kelimesi geçen tüm şarkılar bölücülük ise....kadınlar,kadınlar dağlara doğruyu'da ekleyelim listeye.

Ayrıca dostum,inancım benim için oldukça özeldir.Kaya'nın şarkılarını dinlerken asla kendisinin inancını sorgulamadım,haddime de düşmez.Yalnız bir ropörtajında dine yaklaşımını çok net gördüm.Saygısından ödün vermemişti.Dine olan tepkisi,kırgınlığı ve yaşadıklarıdır.

saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 63
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Kürdüz biz...şarkısı dışında verdiğiniz şarkılarda ben kesinlikle ne PKK'yı ne de başka bir örgütü göremedim.Dostum,daha önceki iletimde demiştim ki;dönemi okumak gerek.Yani o şiirlerin havasını solumak.O şarkıların toplum içinde ki gerçekliğini okumak.

1980 ve sonrasında yasakçı bir zihniyetin,cuntanın varlığında ki sertliği hissetmek gerek.Kullanılan dağlar sadece PKK'nın değildir.

.

.

.

Sn mavi olmayan gökyüzü, bilirsiniz Musa eroglu'nun da bir tprküsü var ve müfreze daglari sarar diye baslar o türkü. Musa eroglu'nun bu türküsü icinde PKK türküsü diye cok duydum. Anlayacaginiz ülkemizdeki sorunlari inkar etmek icin kendine bir terörö örgütü buluyorsun ve diyorsunki bak senin dediginin aynisini terör örgütü de söylüyor, o halde sende yanlis yoldasin. Türkiye'de bir Kürt sorunu var ve bu sorun malesef sadece PKK ile devletin arasinda olan bir dava degil. Bu sorun devlet ile Kürt halki arasindaki bir sorun ve PKK gibi terör örgütleri kendilerine malzeme ediyorlar. Kürt sorununu cözmüs olsaydik, ne PKK kalirdi nede daglarda savasanlar. Ahmet Kaya Kürt bir sanatci ve kendi halkinin yasadiklarini sergilemsinden dogal bir sey olabilirmi. Biz akilli olalimda ne Ahmet Kaya'lari nede daha yeni dogmus bir Kürt cocugunu teröristlerin eline atmayalim. 30 yili askin devam ediyor bu kirli savas. Söyle bir düsünürseniz o dönemden bu günlere kadar kac nesil cocuklarimizin daga gitmelerini engelleyememisiz. Bunun nedenlerini arastirana kadar, kim ben Kürdüm diye aciktan söylüyorsa bunu yuhlayarak bir seyler elde ettigimizi zannediyoruz.

Ahmet kaya icin kim ne derse desin, o Türkiye'nin gelmis gecmis en büyük özgün sanatcilarindandi. Onu yuhlayan meslektaslarina bakarsaniz göreceksinizki Ahmet Kaya'nin eline su bile dökemeyecek kadar kalitesizler. Bunlar sadece kiskancliklarini yenemedikleri icin Ahmet Kaya'yi sahnede yenemedikleri icin milliyetcilig duygularini ön plana getirerek kiskirtma usuli ile ayagina celme atmak istediler ve bu konuda da bsarili oldular.

Ama genede Ahmet Kaya bir tane.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

.

.

Pes artık diyecek başka birşey bulamıyorum..çünkü hep aynı şeyleri yazıyorum hala görmezden-anlamazdan geliyorsunuz.

Kürdüz biz şarkısından başka hiç bir parçasında terör görmüyorsunuz öylemi ....?

Biz üç kişiydik" şiirindeki bedirhan-patlıcan ve suphi kim..araştırın kim olduğunu öğrenmiş olun.

Ey Bedirhan;kancık pusuların belası derken ...kimlere bu hakareti ettiğini araştırın yada sizin anlayışınızda kim var onu söyleyin.

Özgür çağrı:

Abin bir gün dagdan döner

Sarilirsin yavrucagim

Giden gelmez geri dönmez

Bilmiyorsun yavrucagim

Sen üzülme sira bende

Gidecegim yavrucagim derken sizinladığınız anlayışınız ne ? Abin dağdan döner derken çoban abisinden bahsediyor sanırım!

ve diğer dağlara teşvik şarkılarınıda masum görüyorsunuz ...!bu sizin fikriniz elbet fikir neyse zikirde odur tabiki.

Yanlız şunu unutmayınki siz ne kadar görmezden duymazdan gelsenizde bu gerçeği değiştiremesiniz.

Söylediğim gibi sesine ve yorumuna söyleyecek birşeyim yok seside yorumuda çok güzel,güzel olması onun teröist yandaşı olmasını değiştirmez.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Pes artık diyecek başka birşey bulamıyorum..çünkü hep aynı şeyleri yazıyorum hala görmezden-anlamazdan geliyorsunuz.

Kürdüz biz şarkısından başka hiç bir parçasında terör görmüyorsunuz öylemi ....?

Biz üç kişiydik" şiirindeki bedirhan-patlıcan ve suphi kim..araştırın kim olduğunu öğrenmiş olun.

Ey Bedirhan;kancık pusuların belası derken ...kimlere bu hakareti ettiğini araştırın yada sizin anlayışınızda kim var onu söyleyin.

Özgür çağrı:

Sarilirsin yavrucagim

Giden gelmez geri dönmez

Bilmiyorsun yavrucagim

Sen üzülme sira bende

Gidecegim yavrucagim derken sizinladığınız anlayışınız ne ? Abin dağdan döner derken çoban abisinden bahsediyor sanırım!

ve diğer dağlara teşvik şarkılarınıda masum görüyorsunuz ...!bu sizin fikriniz elbet fikir neyse zikirde odur tabiki.

Yanlız şunu unutmayınki siz ne kadar görmezden duymazdan gelsenizde bu gerçeği değiştiremesiniz.

Söylediğim gibi sesine ve yorumuna söyleyecek birşeyim yok seside yorumuda çok güzel,güzel olması onun teröist yandaşı olmasını değiştirmez.

Canım arkadaşım, bilmiyorlar mı sanıyorsun, bal gibi biliyorlar...

Psikolojik olarak yıpratma operasyonu hızlandırılmıştır...

Alıştırılıp alıştırılıp, yatıştırılalım diye...

:)

Şimdi şu Kürt meselesine bir bakalım...

Ne diyor bu arkadaşlarımız, devletin Kürt meselesi vardır...

Hangi devletmiş o, Türkiye Cumhuriyeti...

Kürt isyanları bu yüzden çıkarılmış mı, evet çıkarılmış...

Peki ne istiyorlarmışta alamıyorlarmış.?

Hizmet mi?

Güvenlik mi?

Eğitim mi?

Bunun sorumlusu kimmiş devlet mi?

Yoksa kendilerimi?

Bakalım, yaklaşık 2 yıl kadar önce bir Ergenekon senaryosunu hayata geçirdiler... Faili meçhulleri ve pkk nın işlediği cinayetleri bunların üstlerine yıktılar, kimlerdi bu Ergenekonda yargılananlar, emekli generaller, bilim insanları, gazeteciler, sendika başkanları, bilumum kalifiye insan, akademisyen, ortak özelliklerine bakalım: Atatürkçü, milliyetçi, ulusalcı ve antiamerikancı, antiemperyalist ve iktidar muhalifi insanlar...

Kimlerin askerle ve ulusalcılarla meselesi var?

Kürt milliyetçilerinin ve Siyasi İslamcıların... Bunların ortak özelikleride belli ve tarih boyunca işbirliği içerisinde oldukları kanıtlarla ortada...

Şimdi Şırnak'ta kuyular açılıyor, oraya pkk nın öldürdüğü insanların cesetleri atılmıştı bunları herkes biliyor, bir yandan pkk ya silah bıraktırma girişimleri başlıyor, bir yandan DTP pkk nın siyasal ortağı haline dönüştürülüyor, Amerika pkk konusunda uzun zamandan beri ilk kez somut adımlar atıyor... Buna karşılık Ergenekoncu olarak tutuklu ve tutuksuz yargılananların ucu açık davası devam ediyor, kimler alınacak belli değil...

Uydurma bir örgütün yapmadığı eylemler ve pkk nın yaptığı cinayetler üzerlerine yıkılarak yargılanıyor... Fakat, gerçek suçluların affedilmesi gündeme taşınıyor, Talabani pkk lıların affını dile getiriyor, ancak Türk Ordusunun şerefli generalleri işlemedikleri suçlarla iftiraya uğratılıp, yargılanıyor...

Yandaş medya çabalıyor, yazıyor, anlatıyor, psikolojik lojistik tamamlanıyor, Kürt Federasyonu için düğmeye basıldığının kanıtıdır bütün bunlar, buna karşı duracak ne kadar insan varsa susturulmak isteniyor, medyada, mecliste, bölgede psikolojik ve fiili hazırlıklar devam ediyor, zamanı geldiğinde gerekli atılımları yapacaklar...

Kimse barış, demokrasi, kardeşlik, özgürlük naralarına aldanmasın!

Amerika ve empeyalist sömürü düzeninin en önemli ayağı Türkiye... Bu bölgede yönetimi ellerinde tutacakları federe devletler var etmek niyetindeler...

Yersek...!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:)

................

Uydurma bir örgütün yapmadığı eylemler ve pkk nın yaptığı cinayetler üzerlerine yıkılarak yargılanıyor... Fakat, gerçek suçluların affedilmesi gündeme taşınıyor, Talabani pkk lıların affını dile getiriyor, ancak Türk Ordusunun şerefli generalleri işlemedikleri suçlarla iftiraya uğratılıp, yargılanıyor...

Yandaş medya çabalıyor, yazıyor, anlatıyor, psikolojik lojistik tamamlanıyor, Kürt Federasyonu için düğmeye basıldığının kanıtıdır bütün bunlar, buna karşı duracak ne kadar insan varsa susturulmak isteniyor, medyada, mecliste, bölgede psikolojik ve fiili hazırlıklar devam ediyor, zamanı geldiğinde gerekli atılımları yapacaklar...

Amerika ve empeyalist sömürü düzeninin en önemli ayağı Türkiye... Bu bölgede yönetimi ellerinde tutacakları federe devletler var etmek niyetindeler...

Yersek...!

Sardunyam,

özür dilerim ama kendi doğrularınıza takılı kaldıkça,beni anlayamayacaksınız.Onun için çok ama çok tanıdık olduğuım bu düşünceleriniz karşısında sadece susuyorum.

buyrun,siz yabancı kaldıklarınızı yazıp çizmeye devam edin.Yalnız sanmayınız ki,yabancı olmak yada benim yaşadıklarımı yaşayamamak size "beni yok sayma" hakkını verir.Ben vermem!

saygılar diyerek hoşçakalın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

.

.

Yersek...!

Kendi inandiginiz dogrulari buradan genel dogruymus gibi gösteremezsiniz. Söylediklerinizin dogruluk payi neredeyse sifir.

**

Türkiye'de yanlis yapan herkesin hesap vermesi gerek, bu asker de olsa, yazar da olsa, yok efendim ulusalci da olsa fark etmez. Kimsenin ayricalik görmeye hakki yok. Hic kimsede bazi degerleri kendilerine kalkan yaparak dokunulmazlik zirhina giremezler.

Saga sola bagirarak, duvara at izi kalsinmantigiyla hele hele hic bir sey cözülmez.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neden üzerinize alındınız? :)

Türkiye'de olanı biteni siz kendi gözlerinizle görüyorsunuz, biz kendi gözlerimizle, sizin kendi doğrularınız var, bizim kendi doğrularımız, ben bu forumda ve dilediğim her yerde fikrimi ve görüşümü dilediğimce söyleme hakkına sahibim, tıpkı sizin gibi...

Nasıl ki sizler kendi doğrularınızı burada ve heryerde bir şekilde dile getiriyorsanız, karşıt görüşlerinde olacağını bilmeniz gerekir...

Sizler değil misiniz, özgür düşünce, hürriyet, dilini kullanma hakkından dem vuranlar...

Öyle ise bizim dilimizden, konuşmalarımızdan, gördüklerimizi yazmamızdan rahatsız olmalalısınız...

Sayın maviolmayangökyüzü, sizi yok saymıyorum, kimseyi yok saymam ancak bulunduğum hiç bir ortamda tek doğru benim doğrumdur diyene sessiz kalmam...

Bu ülkenin hukukunu, toprak bütünlüğünü, millet bütünlüğünü, zenginliğini, cumhuriyetini ve ilkelerini benimsemeyen, sahiplenmeyen ve savunmayan insanların kardeşlikten söz etmeleri abesle iştigaldir...

Bizimde burada olduğumuzu hatırlatmak isteriz...

Saygılarımla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Özgür çağrı:

Sarilirsin yavrucagim

Giden gelmez geri dönmez

Bilmiyorsun yavrucagim

Sen üzülme sira bende

Unutmayacak bir başka gerçeği de hatırlayalım isterseniz;

"PKK bu ülkenin gerçeği,ister onaylarız ister onaylamayız;bölge de bir çocuğu asker diğer çocuğu dağda olan o kadar çok kişi var ki!"

Düşünün isterseniz,yabancı kıldıklarınızı.Anlamadıklarınızı.

Ahmet Kaya,öncesin de Kürtçü değildi,bana dağa teşvik diye o parçaları göstermeniz,özür dilerim ama çok da doğru bir yaklaşım değil.

O şarkıları herkes sahiplendi.

O şarkıların sözlerinin sahibi de kendisi değil.

Kaya,bugün ne için konuşuluyor sizce?

Hangi vakit dediğiniz şarkılardan yargılandı.

Hiçbirimiz çocuk değiliz,Kaya'yı bölücü yapan Kürtçe klip isteğiydi.

Var mı bunun mantığı?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Unutmayacak bir başka gerçeği de hatırlayalım isterseniz;

.

.

.

Var mı bunun mantığı?

pkk gerçeği ve kardeşlerin birinin dağda birinin askerde olmasıyla Ahmet Kayanin ne alakası var anlamadım.

Kusura bakmayın fakat sizin bu konudaki samimiyetinize inanmıyorum. Ap açık zihniyeti belli olan terörist başına şarkılar söyleyen adamın yok öyle demek istemedi böyle demek istedi gibi açıklamalarınız samimiyetle hiç alakası yok...

Bunu halk sahiplendi diyorsunuz evet bir çoğu bedirhan-patlıcanı tanımayan bilmeyen o saf gençlerde sahiplendi....Bunun aynında güzel sesi ve yorumuyla Demokrasi-özgürlük ve solculuk adına zihniyetini bilmeyen insanların beğenisini kazanarak bir yerlere geldi...sonuç olarak zihnietide belli zaten.....

Şarkının sözlerinin ona ait olmadığını ve kime ait olduğunuda biliyoruz konu Ahmet Kaya olduğundan diğer yazan zihniyeti es geçiyoruz.

Şarkıları onun yazmaması onun pkk yandaşı olmadığı anlamına gelmez.

Bu şarkılarından teröristlere pay çıkarmıyormusunuz ? pes gerçekten pes...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

pkk gerçeği ve kardeşlerin birinin dağda birinin askerde olmasıyla Ahmet Kayanin ne alakası var anlamadım.

Kusura bakmayın fakat sizin bu konudaki samimiyetinize inanmıyorum. Ap açık zihniyeti belli olan terörist başına şarkılar söyleyen adamın yok öyle demek istemedi böyle demek istedi gibi açıklamalarınız samimiyetle hiç alakası yok...

Bunu halk sahiplendi diyorsunuz evet bir çoğu bedirhan-patlıcanı tanımayan bilmeyen o saf gençlerde sahiplendi....Bunun aynında güzel sesi ve yorumuyla Demokrasi-özgürlük ve solculuk adına zihniyetini bilmeyen insanların beğenisini kazanarak bir yerlere geldi...sonuç olarak zihnietide belli zaten.....

Şarkının sözlerinin ona ait olmadığını ve kime ait olduğunuda biliyoruz konu Ahmet Kaya olduğundan diğer yazan zihniyeti es geçiyoruz.

Şarkıları onun yazmaması onun pkk yandaşı olmadığı anlamına gelmez.

Bu şarkılarından teröristlere pay çıkarmıyormusunuz ? pes gerçekten pes...

Samimiyetime güvenip güvenmeme konusunda özgürsünüz.Ben düşündüklerimin farkındayım.Düşündüklerimi yazıyorum.Bu da bana yeter!

İnsan kimliği, düşüncesiyle yaşadığı zamanın ve nefes aldığı coğrafyanın ürünüdür.Ahmet Kaya'nın PKK olarak aynı safhada görmenize neden olarak gösterdiğiniz o şarkılara biraz da bu noktada bakalım.

Ben önceki iletim de bunu belirtmiştim.Bakınız,sadece Kaya için geçerli değil bu.Namık Kemal'i hiç okudunuz mu bilmiyorum.Onu okurken ben hürriyeti dolu dizgin yaşarım.Hürriyet özellikle Abdülhamid döneminde yasaklıdır.Hürriyetin bedelini ödeyenlerden biri de Namık Kemal'dir.Hürriyeti özel kılan dönemin yasaklarıdır,hürriyeti bu kadar güzel düşüncelere döken de Kemal'in ödediği bedeldir.

Bedel kelimesini çok kullanırım.Bu sadece sanalda değil,gerçek hayattta da sürekli tekrarladığım bir kelimedir.Sizler buna ajitasyon diyorsunuz!Bense "insan gerçeği" demekle yetiniyorum.Bedel ödeyen insanla verilecek hesaplar,sağlıklı düşünen bedenlerle güzelleşecek bir dünya....

Neden mi bunları yazdım.Şimdi dilerseniz Kaya'nın geçmişine beraber göz atalım...hem yaşanan anı hem de yaşanılan coğrafyanın,bedellerle neye dönüştüğüne bakalım.

Ahmet Kaya,Malatyalı bir ailenin çocuğudur.Ruhi Su tutkunu olan Kaya bağlaması ile birşeyler yapmaya çalışır.Aile içinde çalınan bağlama zaman zaman önemsenmese de kendine sahneler de yer bulur.

Yetmişli yıllardır.Toplumsal çatışmanın en yoğun yaşadığı bir dönem de Kaya ailesi ile beraber İstanbul'a gelir.Yine tutkusu bağlama,üstadı Ruhi Su'dur.Seksenli yıllarda daha çok ailevi sorunlarla karşılaşan Kaya,en verimli olduğu bu dönemde de kendini beğendirmez.

Ve arkadaşlarının desteği ile ilk albümü çıkar."Ağlama Bebeğim"... işte ilk yasak.Kasetleri daha kendine yer edinmeden yasaklanır,toplanır.Daha sonra Danıştay kararı ile "zararlı olmaktan" çıkar,sertbest kalır...

"Ağlama bebek, ağlama sende

Umut sende yarın sende.

Yağmur gibi gözlerinden akan yaş niye,

Bu suskunluk, bu durgunluk, sıkıntın niye..." süreç zorludur,çatışmaların haddi hesabı yoktur.Bir taraftan sağ-sol diye birbirine kırdırılanlar,diğer taraftan açlık...ve yine şarkılarla kendine yer edinen umutlar.

Daha sonra ikinci albümü gelir."Acılara Tutunmak"

"...Uçurumlar ki sende büyür

Dağdır ki sende göçer

Ben bayram derim çiçek derim

Çam diplerine açmış kanatlarını kozalak derim

Gül yanaklı çocuğa benzer

Yinede oğlunu yitirmek ne garip şey anne

Her kavgada ölen benim

Bayrak tutan çarpışan

Her kadın toprağı tırnaklı***********

Doğurur beni

Özlem benim kavga benim aşk benim

Adı başka sesi başka

Nice yaşıtım

Koynunda çiçekler

Çicekler içinde yeni bir ülke getirirler"

Nevzat Çelik,tutukludur.İdamla yargılanıyordur.Şafak Türküsü,yarım kalmış bir kavganın korkusudur.Ahmet Kaya'nın dilinde bu türkü,idamı bekleyenlerin,tutukluların ve onları bekleyenlerin ağıdına dönüşür.

"An Gelir" ile devam eden serüven,"Yorgun Demokrat" ile devam eder.Yusuf Hayaloğlu vardır artık.12 Eylül'ün sancıları içten içe yaşanır.Bedel ödeyenler ödedikleri bedel ile kıvranırken,toplum korkaklaşır.

...... v e sonrası.

Ahmet Kaya devamında ki albümler ile yaşadığı topluma ayna olmaya devam eder.O artık bir sakıncalıdır.O artık toplumun tüm kesiminin dıygularının anlatıcısıdır.O artık bir muhaliftir.

Sistemi onaylamaz.Sistemle sürekli başı derttedir.Kum Gibi,Ağladıkça...dilden dile dolaşır."Protest müzik"onunla anılır hale gelir.

Ahmed Arif ile "oy havar" der,Yusuf Hayaloğlu ile "biz üç kişiydik"

Yargılanır,yasaklanır ama şarkılarıyla kimliğinden ödün vermez.Onun kimliğinde "kardeşlik" vardır.İnanın ki dostum,bu kelimeyi en çok Kaya ile duydum.O en sahipsiz olduğu zamanlarda bile "TÜRK-KÜRT" kardeştir der.

Müziğinde toplum vardır,ülkemizin geçirdiği süreç vardır.O toplumsal gerçeği ile yazar,söyler...bağlamasında sistemi eleştirir,halkları değil.

Gazeteciler Derneği’nde yaptığı konuşmada “Kürtçe bir klip çekmek istiyorum ve bunu yayımlayacak bir televizyon kanalı arıyorum” deyince sözde vatanseverlerin öfkesine tutulur.Ülkesinden ayrılmak zorunda kalır.Tek dediği Kürt realitesi iken demedikleri ile de yargılanır.

Radyolarda Kaya yasak,TV de Kaya yasak.

O kadar acımsaız işler ki süreç,Kaya bugün onu sahipleneler dahil olmak üzere herkes tarafından yalnız bırakılır.

Kimse onu anlamadı,yabancılaştırıldı.Daha önce de yazdım,şimdi de yazıyorum.

"Kaya bölücü değildi.Son dönem de ki şarkısını da göstereceksiniz,ben de derim ki;onu PKK'ya iten bizleriz."

Kaya bedel ödedi.Onun yaşadıklarını benim vicdanım kabul etmiyor.Yazık oldu!

Kaya'nın dine bakışına gelince...

İnanç benim için de özeldir.Ahmet Kaya'nın dine bakışı değil,saygısı beni ilgilendirir.Ben onu bir programda dinlemiştim.Dine olan yaklaşımını kırgınlıkları ile dile getirdi.Ama hiçbir şekilde inananları saygısızlıkla es geçmedi.

Demiştiniz ya, "PKK bu ülkenin gerçeği,ister onaylarız ister onaylamayız;bölge de bir çocuğu asker diğer çocuğu dağda olan o kadar çok kişi var ki!"arasında ki alakayı anlamadım.

Hemen açıklayayım.Ahmet Kaya biliyordu ki;bölgede dağa çıkanın annesi aynı zamanda asker annesiydi.Kimbilir,herkesin es geçtiği bu gerçek,bir Kürt olarak onun da canını acıtmıştır.Bunu da yazmıştır.

Son albümün de "ya beni sararsa memleket hasreti" demişti.Memleketinde ki hasret ödediği bedelde kaldı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Samimiyetime güvenip güvenmeme konusunda özgürsünüz.Ben düşündüklerimin farkındayım.Düşündüklerimi yazıyorum.Bu da bana yeter!

İnsan kimliği, düşüncesiyle yaşadığı zamanın ve nefes aldığı coğrafyanın ürünüdür.Ahmet Kaya'nın PKK olarak aynı safhada görmenize neden olarak gösterdiğiniz o şarkılara biraz da bu noktada bakalım.

Ben önceki iletim de bunu belirtmiştim.Bakınız,sadece Kaya için geçerli değil bu.Namık Kemal'i hiç okudunuz mu bilmiyorum.Onu okurken ben hürriyeti dolu dizgin yaşarım.Hürriyet özellikle Abdülhamid döneminde yasaklıdır.Hürriyetin bedelini ödeyenlerden biri de Namık Kemal'dir.Hürriyeti özel kılan dönemin yasaklarıdır,hürriyeti bu kadar güzel düşüncelere döken de Kemal'in ödediği bedeldir.

.

.

.

.

Samimiyette ise, yazılanların mantığına dayanarak karar veriyorum sn mavi.

Ahmet Kaya biyografisini yazmanın gereği yok, konumuzda Namık Kemal değil aynı şeyleri tekrarlamakta istemiyorum.

Ben bütün şarkıları bölücülük içeriyor demedim yaptığı şarkılar ve yorumuda güzeldi fakat size yazdığım şarkı sözleri teröristlere yazılmıştır diyorum.

Burada anlaşılmayan bir durum yok.Siz hala anlamazdan geliyorsunuz.

Ağlama bebeğim-kum gibi-Arka mahalle vs gibi şarkılarından söz etmiyoruz....gereksiz şeylerinde yazmak istemiyorum.

Biz üç kişiydik dediğinde hangi senlerdi sn mavi 90 yıllar.Kimdi bu 3 kişi..... pkk teröristi.Bilmiyorsanız birazda bunu araştırın.

Dağlardan bahsederken '' MOR DAĞLAR ''-Hakkari ve kuzey ırak- uzantısı olan bölgeden bahsettiğini söylüyorum.

Kürdüz biz diyerek kürt halkını da potansiyel pkk lı yaparak Apoyu özlediğini söylüyor.

Ayrıca pkk teröristlerine yurt dışında verdiği konserlerine youtube'den ulaşa bilirsin.

Buna rağmen ne anlatmaya çalışıyorsunuz onu anlayamadım....Tekrarlıyorum biz üç kişiyiz dediğinde 90 yıllardı?Yani sizin önceden masumdu dediğiniz yıllar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Samimiyette ise, yazılanların mantığına dayanarak karar veriyorum sn mavi.

Ahmet Kaya biyografisini yazmanın gereği yok, konumuzda Namık Kemal değil aynı şeyleri tekrarlamakta istemiyorum.

Ben bütün şarkıları bölücülük içeriyor demedim yaptığı şarkılar ve yorumuda güzeldi fakat size yazdığım şarkı sözleri teröristlere yazılmıştır diyorum.

Burada anlaşılmayan bir durum yok.Siz hala anlamazdan geliyorsunuz.

...

Buna rağmen ne anlatmaya çalışıyorsunuz onu anlayamadım....Tekrarlıyorum biz üç kişiyiz dediğinde 90 yıllardı?Yani sizin önceden masumdu dediğiniz yıllar.

Dostum ben Kaya'nın biyografisini vermedim.Sadece toplumsal hayattan sanat yaşamına uzanan etkileri anlatmaya çalıştım.Sizn için doğru olan siyasi erkler için yanlış olabilir,bunu Kemal yazılarına Kaya'da şarklarına yansıtmıştır.Demek istediğim buydu.

Sizin düşüncenizde Kaya bir bölücü ise bırakalım öyle kalsın.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 6 yıl sonra...

Ahmet baba bütün şerefli insanların babasıdır o yüzden senin baban dünyanın en önemli ve en yürekli insandır ahmet babanın bastığı toprağa kurban olurum sevgimle ve saygıyla anıyorum ahmet baba her zaman yüreğimde yaşayacak

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.