Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Ülkemizdeki okullarda ana dilde Kürtçe eğitime izin verilmeli mi?

yazgan

Önerilen İletiler

Sn. Diyarbakirli,

Güzel Bir soru sormuşsunuz nacizhane kendi fikrimi paylaşmak isterim olay şundan ibaret...

Pkk bölücü terör örgütünün kullanmış olduğu dilde Kürtçedir. İnsanların Kürtçeye karşı çıkışlarının en önemli nedenlerinden birini bu olarak görüyorum Yani insanımız malesefki Kürt ile PKK'yi birbirine karıştırır olmuş burda devletin yapması gereken şudur.

Pkk'nın içerisinde Kürtler çoğunluktadır. Ancak, her Kürt PKK değildir bölücülüğe hizmet etmez bunun en büyük kanıtı ise vatani görevi sırasında Bu ülke için şehit düşen Diyarbakırlı,Muşlu,Bitlisli,Vanlı,Şırnaklı Vs. Askerlerimiz oluşudur. onlarında etnik kökeni Kürt fakat hizmetleri bu ülke lehinedir. işte malesefki insanlarımız bu gerçeği görmüyor PKK ile Kürt'ü aynı kefeye koyuyorlar ve Kürtçeye karşı bir tepki bir mesafe koyuyorlar kişisel kanaatim yanlış bir davranış odluğu yönünde devletin yapması gerekeni söyleyecektim, Bence Devlet Kürt ile PKK'nin aynı olmadığını bakın dikkatinizi çekerim az öncede belirtmiş olduğum gibi bu iki topluluk arasında çok ince bir çizgi var. Devletin yapması gereken bu cigziyi ortadan kaldırıp Kürt kardeşlerimize hak ettiğikleri saygınlığı geri vermelidir. Bir Arkadaşımın yapmış olduğu yorum çok hoş ve bence gayet demokratikti Kürtçe,ingilizceiAlmanca, veya diğer diller arasında bir reform yapılır. Seçmeli ders olarak isteyen istediğini seçer bu güzel bir öneri diye düşünüyorum.

PKK'nın çoğu kürtlerden oluşmaktadir. akat Her Kürt PKK'lı değildir.

söyleyeceklerim bunlardır. umarım sorunuza cevap verebilmişimdir.

Sizin yanlis devlet politikalarini bir Turk olarak itiraf etmeniz beni cok sevindirdi. Bak ben sizin gibi dusunenlerle daima kardes olarak yasamak isterim!

Ama ote yandan da "PKK nereden geldi? Neden var?" givi sorulari sormamiz lazim kendi kendimize. Herhalde ortalik gulluk gulistanlikken gokten inmedi PKK degil mi?

Egri oturalim ama dogru konusalim!

Sizi Kurtlere hakkettikleri sayginligin verilmesi uzerine yaptiginiz yorum icin kutluyorum. Umarim burada hala Kurtlere hakaret edercesine yorumlar atanlara karsi biraz tavir koyabilirsiniz artik!

Saygilarla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tipki Turklestirilmis ve sayilari milyonlari asan bir suru Kurt, Ermeni ve Yunan gibi!

Tabii ki yuzyillardir hep kaynastik ve karistik birbirimize. Dogaldir bu...

Ama bu gercek bu karisimin bir parcasi o lan Kurtleri, ya da Yunanlari, ya da Ermenileri INKAR temek ve onlarin haklarini KISITLAMAK icin NEDEN olarak kullanilamaz!

Gelin kardesce yasayalim. Resmi dil Turkce olsun, ama Kurtce hizmete ve egitime izin verilsin... Beraberce geliselim!

Diyarbakırlı:

Bir Etnik-Kökenin, kendi dilini geliştirmek, yaşatmak ve bireylerine öğretmek kadar daha doğal bir hakkı olamaz...

Bir devletin de bu hakkı çiğnemesi, yok sayması ya da yok etmesi kadar ilkel başka bir yaptırımı olamaz...

Fakat anlaşamadığımız nokta şu:

Ulus-Devletler, yani vatandaşı bulunan toplumları Din, Dil, Irk ayrımına tabi tutmadan, aynı Ulusun unsuru sayan devletler;

O Etnik-Kitlelerin, "Ulus" olarak benimsedikleri ortak bağı

Ve o bağın tanımladığı resmi dili

Eğitim Dili olarak kullanırlar...

Etnik-Unsurların dilleri ise

O dile sahip unsurlar tarafından, toplumsal olarak, toplumsal-sivil yapılanmalar ile ve olgular ile geliştirilir ve yaşatılır...

Her zaman söylüyorum:

Türkiye Cumhuriyeti'nin Kürtçe'yi yasaklamış olması kadar büyük bir hata daha yoktur...

Ancak sonunda bu yasak 10 yıl sürmüş ve ne mutlu ki kalkmıştır.

Devletin bundan sonra yapacağı tek şey;

Kürtçe ya da herhangi bir Etnik-Unsura ait dilin gelişmesine engel olabilecek yaptırımlara, uygulamalara, yasalara son vermesidir; eğer varsa...

Siz, Etnik-Kaygılarınıza/Irkçılığa yani işinize gelmeyen bir yasayı

"Bizim dilimizin gelişmesine engeldir" diyerek, yürürlükten kaldırmak isteyemezsiniz...

Eğitim Dilinin, tek bir dil olması, sizin, Kürtçeyi geliştirmeniz için engel değildir...

Resmi Dilin, tek bir dil olması, sizin, Kürtçeyi geliştirmeniz için engel değildir...

Kürtçe eğitimin verilmiyor olması, sizin, Kürtçeyi geliştirmeniz için engel değildir...

Hiçbir zaman da engel olmamıştır...

Siz "Engel" olarak görüyorsunuz diye de engel değildir...

Osmanlılarda yüzlerce yıl boyunca ne Kürtçe, ne Türkçe, ne Çerkezce, ne Lazca, ne Rumca eğitim verildi...

Hatta adamakıllı bir eğitim kurumu bile yoktu...

Olanlar da Arapça ve Farsça veriyordu...

Ancak bakın;

Ne Türkçe, ne Kürtçe, ne Çerkezce, ne Lazca, ne Rumca unutulmuş değil?

Öyle değil mi?

Hatta hala Çerkezce ve Lazca eğitim verilmemektedir;

Ancak ne Lazca, ne Çerkezce hala "Yok olma tehlikesi altındaki dil" kategorisine girmez...

Kürtçe de aynı biçimdedir...

Yani, siz, "Kürtçe eğitim verilmiyor diye Kürtçe yok oluyor!" dediğinizde,

Buna ancak, önce kendinizi ve sonra Kürtçülük yapan bir ırkçı-duygusalı inandırabilirsiniz...

Bilen birisini değil...

Siz, gidip, Kürtçe kursları açabilirsiniz; elbette ki açmalısınız...

Çocuklarınıza Kürtçe öğretebilirsiniz; elbette ki öğretmelisiniz...

Kürtçenizi geliştirebilirsiniz; elbette ki geliştirmelisiniz...

Kitaplarınızı ve Şiirlerinizi Kürtçe yazabilir,

Şarkılarınızı Kürtçe okuyabilirsiniz;

Elbette ki yazıp okumalısınız...

Devletten tek isteyebileceğiniz şey, bunlara engel olmamasıdır...

Sizin Dilinizde eğitim vermesini isteyemezsiniz...

Çünkü Türkiye'de bir tek Kürtler yoktur Etnik-Köken olarak;

Onlarcası var...

Eğitim Dili, bir Ulusu, bütün yapan, iletişimi sağlayan en temel öğedir...

Siz bunu parçaladığınız anda

Kardeşlik çağrılarınız anlamsız ve çelişkili kalır...

Size "Biz birlikte yaşamak istiyoruz" deseniz de inanmazlar...

Düşünün;

İlk ve Orta Öğretim ortalama 18-19 yaşına kadar sürüyor...

Türkçey'yi 12 yaşında öğrenmiş bireyler bile

Lazlar ile, Çerkezler ile, Boşnaklar ile, Türkmenler ile anlaşmakta,

Onlara Uyum sağlamakta çok güçlükler çekiyorlar...

Kaldı ki bu bireylerin 18-19 yaşına kadar Türkçe'yi yeterli düzeyde öğrenemediklerini düşünün...

Aynı Ulusun parçası olan diğer insanlar ile nasıl anlaşacaklar?

Onları nasıl bir arada tutacaksınız?

Lütfen, "Eğitim Dili Kürtçe Olsun" dedikten sonra;

"Biz Kardeşçe Yaşayalım" demeyin; inandırıcı olmuyor...

Zira ben, birbirlerinin söylediklerini anlamayan iki kardeşe hiç rastlamadım...

Birbirlerini anlayamayan insanların da kardeş kalabileceklerini hiç sanmam...

Ne derseniz deyin;

Toplum Bilimsel olarak, iletişim güçlüğü çeken ve birbirlerini anlayamayan kitleler:

Birbirlerini anlayamıyorlardır işte; bu kadar...

Ve birbirlerinin dertlerinin kaygısında olmazlar...

Bunu bile bile de Etnik-Dilde eğitim istemek,

İster alının, ister alınmayın:

Doğrudan, bölücülüktür...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Diyarbakırlı:

.

.

.

Doğrudan, bölücülüktür...

Sevgili kardesim,

Eh yani biz burada aylardir Turkiye Turkiye diye bas bas bagiriyoruz. Ayrilikci bir n iyetimiz yok, Kurtce egitimde ve hizmette yerini alsin diyoruz ama Turkce resmi kalsin diyoruz. Yani bizlerin ne deigini anlamayan maalesef sizsiniz. Devletimizin Kurtceye ve Kurtlere zaman zaman baski yapmis olmasi gercekten uzucu ve ilkel bir durum. Bunun ustunu sizde cizmissiniz. Ne guzel...

Bizler sadece gelin beraber yasayalim diyoruz siz ise aylardir burada Kurtlere ve kurtceye yonelik envay turlu hakarette ve kucumsemede bulundunuz. Iste bizleri sizlerden uzaklastiran da bu. Bizleri ve dilimiz otekilsetirmeye calistiniz. Bizler sizin dediginiz devlet gudumlu bu ilkelligi foruma tasidigimizda bizleri etnik milliyetci diye algiladiniz. Halbuki milliyetciligi sizin yaptiginizin da farkindasiniz.

Demek istedigim, atese korukle gitmek, hele hele Turk Kurt insani ise konu olan, cok tehlikeli ve cozumsuzluk getiren bir yaklasimdir!

Oturup konusabilmeliyiz. Ben Turklerin Kurtlerden pek farkli insanlar oldugunu hic dusunmedim ve dusunmuyorum. Sadece kafamiz bulandirilmis yuzyillardir hepsi bu! Ama umarim asariz bu sorunlari...

Ama artik sizinde olaylara biraz objektif yaklasmaniz gerekli bana sorarsaniz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili kardesim,

Eh yani biz burada aylardir Turkiye Turkiye diye bas bas bagiriyoruz. Ayrilikci bir n iyetimiz yok, Kurtce egitimde ve hizmette yerini alsin diyoruz ama Turkce resmi kalsin diyoruz. Yani bizlerin ne deigini anlamayan maalesef sizsiniz. Devletimizin Kurtceye ve Kurtlere zaman zaman baski yapmis olmasi gercekten uzucu ve ilkel bir durum. Bunun ustunu sizde cizmissiniz. Ne guzel...

Diyarbakırlı, Kürtçe'nin yasaklanmasını en baştan beridir çağdışı bir olay ve karar olarak görüyorum.

İnsanların diline müdahale edilmesi, evet, ilkelliktir.

İnsanları konuştukları dilden ve doğdukları etnik-kökenden dolayı yargılamak da akıl-dışıdır ve kabul edilemez.

Ancak ne mutlu ki Kürtçe'nin yasaklanması dönemi 10 yıl sürebilmiş ve sonunda bu yasak kaldırılmıştır.

Devlet, sadece, Kürtçe'nin ya da başka bir Etnik-Dil'in gelişimine engel yasalar ve uygulamalar var ise onları da kaldırmalıdır.

Bizler sadece gelin beraber yasayalim diyoruz siz ise aylardir burada Kurtlere ve kurtceye yonelik envay turlu hakarette ve kucumsemede bulundunuz. Iste bizleri sizlerden uzaklastiran da bu. Bizleri ve dilimiz otekilsetirmeye calistiniz. Bizler sizin dediginiz devlet gudumlu bu ilkelligi foruma tasidigimizda bizleri etnik milliyetci diye algiladiniz. Halbuki milliyetciligi sizin yaptiginizin da farkindasiniz.

Diyarbakırlı, ben Kürtleri ve Kürtçeyi aşağılamıyorum.

Bakın şimdi;

Afrika'da kimi yerli kavimler, geçen aylarda, ilk defa bir helikopter gördüklerinde;

O helikopteri uçan bir canlı sanarak taşladılar, korktular...

Şimdi bu kabilelerin teknolojiden habersiz olduklarını söylemek,

Onlara hakaret midir?

Hiç sanmıyorum...

Kürtler ile ilgili tespitim ve hatta kimi Kürtlerin de aşmak istedikleri gerçeklik şudur ki;

Kürtlerin büyük çoğunluğu hala Klan'a/Kan'a/Aşiret'e dayalı bir toplumsallaşma gösteriyorlar.

Ben, hayatımın büyük bölümünü Kürtler ile iç içe geçirdim;

Bizim yaşadığımız sokağın, 100 metre yukarısına "Küçük Kürdistan" derler, arkadaşlarımız da hep Kürttür.

Lisans döneminde, Lisansüstü Eğitim döneminde ve şu an hala bir çok Kürt arkadaşım var.

Siz ister "Kültürünüze saldırı" olarak algılayın, isterseniz "Küçümsemek"...

Ama ne yazık ki bu Aşirete dayalı toplumsallaşma, Kürtlerin, diğer toplumlar ile olan iletişiminde en olumsuz rolü oynuyor.

Çünkü bu yapı, doğal olarak diğer toplumlara bakışı, benimseyişleri, kültürü ve edinimleri, dünya görüşünü etkiliyor.

Kürtler, Osmanlı'nın koruyup kolladığı ve bugüne kadar yaşamasını sağladığı yapıya hala sahip çıkıyorlar.

Oysa artık çağdaş toplumlar bu yapıları aşabilmiş toplumlardır.

İster benimseyin, ister benimsemeyin;

"Ulus Birlikteliği" en çağdaş toplumsallaşma biçimidir.

İnsan topluluklarının tarihsel süreçteki edinimleri, devrimler, yıkılan imparatorluklar, kurulan devletler, yaşanan savaşar;

Bunların hepsi, eninde sonunda "Ulusal Birlikteliklerin" en modern birliktelikler olduğunu öğretti.

Ve belirli coğrafyalarda, Aşiret yapısından kurtulmuş her toplumun adı, Ulus Kimliği olarak ortaya çıkmıştır:

Fransızlar, İngilizler, Almanlar, İtalyanlar, Ruslar, Türkler...

Şimdi bu gerçeği, aşiret sisteminin yok edilmesi gerekliliğini, benim tanıdığım birçok Kürt,

Hatta tanıdığım Kürtlerin çoğu kabul ediyor...

Ancak bunlar, Batı yüzü görmüş, topluma zar-zor da olsa uyum sağlamış ama yine de uyum sağlamış;

Toplumsal birlikteliği kabul edebilmiş Kürtler.

Hadi ben aşağılıyorum diyelim, Kürt Aşiret yapısını eleştirdiğimde,

O Kürtler de mi aşağılıyor?

Ayrıca ben elbette ki Milliyetçiyim/Ulusçuyum.

Fakat Etnik-Milliyetçi/Irkçı değilim.

Orta Asya'daki Türkler, Hakkarili bir Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan Kürt'ten çok çok daha az ilgilendirir beni.

Irksal kökenimi "Kimlik" olarak edinmek gibi bir kaygım, çabam yok.

Kendimi "Irkım/Etnik-Kökenim ile Tanımlamak" gibi bir amacım yok.

Peki size bakalım:

Kendi KİMLİĞİNİZİ, Etnik-Kökeniniz/Irkınız ile tanımlama çabasında değil misiniz?

Irkını, Kimlik olarak tanımlamak gayretinde olan siz değil misiniz?

Daha kendi kimliği konusunda bile Irk kaygısına düşen birisi,

Başka bir kimsenin ırkının ne olduğu konusunda kaygılanmaz mı?

Böyle bir kaygı, kendi Toplumsal Kimliğini, Kürt yani Etnik-Köken ile tanımlama çabası,

Kürt olmayanları "Ötekileştirmek" demek değil midir?

"Kürt olanlar - Kürt olmayanlar" ayrımı demek değil midir?

Kimliğinizi, Irkınıza göre tanımlamak istiyosanız;

Toplumsal İlişkilerinizi de o kimliğe, ırkınıza göre yapacaksınız demektir...

Yoksa niçin, Toplumsal ortak kimliğii, Irka indirgemeye çalışasınız?

O yüzden, beni Irkçı olarak nitelemeye kalkmayın lütfen.

Ve lütfen "Kimlik"in ne olduğu konusunda kendinizi bir eleştirin...

Ayrıca Kürtçe'yi de küçümsemiyorum ben.

Kürtçe ile ilgili deneyimlediğim, gördüğüm, öğrendiğim, yaşadığım şeyleri anlatıyorum.

Ha, bunları hala da örnekleyebilirim...

Demek istedigim, atese korukle gitmek, hele hele Turk Kurt insani ise konu olan, cok tehlikeli ve cozumsuzluk getiren bir yaklasimdir!

Oturup konusabilmeliyiz. Ben Turklerin Kurtlerden pek farkli insanlar oldugunu hic dusunmedim ve dusunmuyorum. Sadece kafamiz bulandirilmis yuzyillardir hepsi bu! Ama umarim asariz bu sorunlari...

Ama artik sizinde olaylara biraz objektif yaklasmaniz gerekli bana sorarsaniz.

Oturup konuşalım elbette ama Elmalar ile Armutları aynı kefeye koymakla olmuyor ki bu!

Hepsini ayırmak lazım...

Önce nesnellik lazım...

Bakın, çok güzel bir örnek vardır:

Burhan Altıntop örneği...

Adam, dizinin bir bölümünde, tutturdu "Ben iskandinav kökenliyim" diyerek...

Şimdi o adamın kökeni istediği kadar Türkmen olsun, olmasın...

Adam, kendisini illa ki İskandinav olarak görmek istiyorsa;

Öyledir...

Ne yapılabilir?

Ancak, o kendisini öyle görüyor diye

Açık ve net gerçekleri de değiştiremeyiz...

Türkiye'de Türk Irkına dayalı bir toplumsallaşma biçimi kalmamıştır yüzyıllardır.

Bu türlü toplumsallaşmalar yok edilmiştir Osmanlılarca.

Kana dayalı toplumsal bağları yıkılan Türkmenler, kan'a dayanmayan toplumsal bağlara hazır hale gelmişlerdir.

Bu süreç, Türk Irkı tanımlamasının Anadolu'da yok olmasına neden olurken,

"Türk Ulusu" tanımlamasının olgunlaşmasını sağlamıştır.

Osmanlı'nın ise Kürt Aşiretlerini kayırarak, olduğu gibi yüzyıllarca koruması,

Sonunda Kürtlere en büyük zararı vermiş ve onların Uluslaşmaya olan uyum sürecini yaşamalarını engellemiştir.

Çünkü Kan'a dayalı toplumsallaşmalarını kıramamışlardır ki Ulus birliğine uyum sağlayabilsinler!

O yüzden, ister kabul edin, ister reddedin;

Anadolu'da "Türk" demek, "Ulusal bir toplumsallaşma biçimi" demektir.

Bir ırkı nitelemez;

Çünkü niteleyebileceği bir Türk Irkı, Irksal Toplumsallaşması kalmamıştır Anadolu'da.

Ben İzmir ve Manisa'da en ücra birçok köye de gitmişimdir;

İnsanlar Kürtler ile içiçe yaşarlar, Kürtler içlerinde barınabilir...

Ev, tarla, hayvan ve ağıl alabilirler...

Ama o köylere yerleşen Kürtlerin, kesinlikle hepsi, aynı mahallede, aynı evde ya da aynı sokakta otururlar...

Ayrı ayrı yerlerde oturamazlar...

Diğer toplumlara uyum sağlayamamanın bir örneğidir bu...

Size köy/kasaba/ilçe adı bile verebilirim bu konuda, bizzat gidip araştırırsınız...

Ancak Doğu'ya giden Türkmenlere baktığımızda:

Doğu'ya yerleştirilip, Kürtleşen Türkmenlerin varlığından söz eden sizdiniz:

"Devlet asimile etmek için yolladı ama onlar asimile oldu" diyerek...

Bu da, o uyum sağlayabilmenin bir güzel örneğidir...

Çünkü o topluluğun kan'a dayalı bir toplumsal alınganlıkları kalmamıştır...

Türkmenler ile Kürtler elbette farklı değil...

Yüzlerce yıldır birbirimize karışmışız...

Kürtleşen ya da Kürtleştirilen bir sürü Türkmen boyu var...

Yine Batı'da Türklerle uyum halinde yaşayan, kurumlaşmış Kürtler çok çok fazla...

Ne ben, Kürtleşen Türkmenleri ve Kürtleri dışlayabilirim;

Ne de siz Türklerle uyum halinde yaşayan Kürtleri ve onları benimsemiş Türkleri...

Buraya gelin; benim alış-veriş yaptığım pazarın esnafının %80i Kürt'tür...

Ben şimdi gidip, alış-veriş yaptığım adamı niçin dışlayayım?

Dışlayacak olsam, alış-veriş yapmam...

Fakat, uzlaşabilmek için şu gerekli:

Elbette ki devletin yaptığı hataları savunamayız...

Fakat, devletin hatalar yapmış olması, yanlış kararlar vermiş olması

Sizi, Etnik-Kökeninizi Kimlik olarak kabul etmeye itmemeli ve bunu istememelisiniz.

Siz, kendinizi, Etnik-Kökeniniz ile tanımlama çabasına düşerseniz,

Beni de Etnik-Kökenim ile kimliklenmeye itersiniz...

Peki, ortak tarihsel kimliğimiz kimlik olarak kabul etmek yerine

Farklı kökenlerimizi Kimlik olarak kabul ettiğimizde,

Biz nasıl bir bütün olacağız?

Kendi Etnik-kökenimizden insanlarla yakınlaşmayı seçmeyecek miyiz?

Ya da seçmemek mümkün mü?

Bizim yukarı mahallemizdeki o Kürt tanıdıklarımız, bize, aynı semtin çocuğuyuz bilinci ile yaklaşırlar.

"Aynı semtin çocuğu" olmak, bizim semtin kimliğidir...

Düşünün, onların kendilerini "Kürt", benim de kendimi "Türkmen" olarak tanımladığımı...

Beni o mahalleden sokarlar mı?

"Sen Türkmensin!" demezler mi?

Ulus kavramı da böyledir...

Ve Türkiye'de bu Ulus'un adı Türk Ulusu...

Türk adından nefret ediyor olabilirsiniz ve hatta ediyorsunuz;

Bunun nedenini anlamaya çalışıyorum...

Ancak, anlayamıyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Diyarbakırlı, Kürtçe'nin yasaklanmasını en baştan beridir çağdışı bir olay ve karar olarak .

.

.

.

Ancak, anlayamıyorum...

Bir kere asiretleri ayakta tutanlar Turk siyasi partileri ve koruculuk sistemini yaratmis olan devlettir. Bunu siz de cok iyi biliyorsunuz ama nedense hala inkar etmeyi tercih ediyorsunuz.

Bizler ne elayiz ne de armut. Bizler en az sizin kadar gelismis, en cok sizler kadar hatalari olan bir halkiz... Kurtlerin Turklerden daha gelisis oldugunu savunanlar oldugu gibi bunu ta tersini savunanlar da var. Ki kendiniz buna en acik orneklerden birisiniz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.