Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Ahmet Türk'ün soyadı neden Türk?

Misafir Domuzbağı

Önerilen İletiler

Sucu hala neden Emperyalistlerin ya da dis guclerin uzerine atiyorsunuz? Biz yapiyoruz haksizligi iste, Devletimiz yapiyor.

Koyun su olayin adini artik: "Devletimiz Kurt vatandaslarina ayirim yapiyor ve haklarini cigniyor" diyebilin!

Diyarbakirli...

Birsey iddia ederken elinizi varsa vicdaniniza koyun ve sonra iddia edin.Devlet ayirim yaptigi icin mi PKK'nin siyasi uzantilari mecliste Türkiye'yi bölme siyaseti yapabilmektedirler.Kabul edin artik ****.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 122
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Birsey iddia ederken elinizi varsa vicdaniniza koyun ve sonra iddia edin.Devlet ayirim yaptigi icin mi PKK'nin siyasi uzantilari mecliste Türkiye'yi bölme siyaseti yapabilmektedirler.Kabul edin artik ****.

saygilarla

Kardesim vijdan diyorsunuz. Ben 16 yasima kadar orada yasayip bizlere yapilan rezaletlere bizzat sahit oldum diyorum. Siz vijdan diyin ! Herhalde PKK dediginiz sey hersey gulluk gulistanlikken aydan gelmedi Turkiye'nin uzerine! Siz vijdaniniza el koyun!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kardesim vijdan diyorsunuz. Ben 16 yasima kadar orada yasayip bizlere yapilan rezaletlere bizzat sahit oldum diyorum. Siz vijdan diyin ! Herhalde PKK dediginiz sey hersey gulluk gulistanlikken aydan gelmedi Turkiye'nin uzerine! Siz vijdaniniza el koyun!

Benim vicdanimla hicbir sorunum olmadi,cünkü ben dogrulari asla inkar etmedim,uydurma tezlerle ülkeme ihanete kalkismadim.Ülkemi bölmeye hic ugrasmadim ve bölmek isteyenlere karsida hep dik durdum.Bu ülkede Kürt sorunu diye ileri sürülen aslinda SARK sorunu olan bir davayi Kürtlere iskence zulüm var diye dünyaya yalanlarla propaganda yapanlar dün Seyh Saidlerle,Kocgirilerle ayni seyleri denediler.Ingilizlerle isbirligi yapip bu ülkeyi parcalamak isteyenler bugün biz bu kadar Kürt'üz,inkar ediliyoruz,zulüm görüyoruz diyerek terörü mesru göstermekle mesguller.

Kürtler bu ülkede inkar edilmedi edilemezde Kürtler bu ülkenin bir parcasidir,bu yalanlarla biryerlere varilmaz,varilacak yer ancak daglarda silah elde dolasmak olabilir.Kürt nüfusa gelince,Kürt nüfusunun dogru olarak söylenmesini neden Kürtlerin inkari olarak görmektesiniz.Rakamlar hep sizin agzinizdan cikincami dogru oluyorda baskasinin agzindan cikinca Kürt karsiti oluyor.Bugün en ciddi arastirma enstitülerinin yaptiklari arastirmalarda Kürt nüfusun Türkiye genel nüfusunun yüzde 8-13 arasinda oldugunu bize anlatiyor.Eger sizin icin ciddi kaynak Kürt irkcilarin kaynaklariysa o zaman siz objektif degilsinizdir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bugün en ciddi arastirma enstitülerinin yaptiklari arastirmalarda Kürt nüfusun Türkiye genel nüfusunun yüzde 8-13 arasinda oldugunu bize anlatiyor.Eger sizin icin ciddi kaynak Kürt irkcilarin kaynaklariysa o zaman siz objektif degilsinizdir.

Hangi ciddi arstirma enstitüleri Türkiye'de Kürt nüfusun 8-13% arasinda oldugunu tesbit etmis? Sadece ciddi arastirma enstitüsü yazmakla olmuyor, lütfen isim ve kaynak verin. Diger taraftan neredeyse 13 milyonluk Istanbul'un Kürt nüfusu en az 30%, Izmir'den ve Mersin'den daha bahsetmedik. Ak deniz bölgesi desen gene sayisiz Kürt göcmeniyle dolu. Bu saydiklarim Türkiye'nin Türk agirlikli bölgelerinden, birde Kürt nüfusun agirlikli oldugu sehirlere baksak, vermis oldugunuz rakamin ne kadar gülünc oldugunu hemen görecegiz.

Birakalim arastirma yapmayi, dogru dürüst bir genel sayim yapilsin ve bu sayimda insanlarin alt kimlikleride sorulsun. O vakit görecegiz, yüzde kaci Kürt kökenli vatandaslarmis.

Lafta hepimiz gercekleri konusuyoruz ve devamli karsimizdaki yanlis söylüyor. Kendimize güveniyorsak yapalim bir genel sayim ve ögrenelim. Grerisi bos laf.

Kürt irkcilarinin kaynaklari üzerinden konusmak ne kadar objektif ise Türk irkcilarinin kaynaklari üzerinden yargiya varmakta o kadar objektiftir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hangi ciddi arstirma enstitüleri Türkiye'de Kürt nüfusun 8-13% arasinda oldugunu tesbit etmis? Sadece ciddi arastirma enstitüsü yazmakla olmuyor, lütfen isim ve kaynak verin. Diger taraftan neredeyse 13 milyonluk Istanbul'un Kürt nüfusu en az 30%, Izmir'den ve Mersin'den daha bahsetmedik. Ak deniz bölgesi desen gene sayisiz Kürt göcmeniyle dolu. Bu saydiklarim Türkiye'nin Türk agirlikli bölgelerinden, birde Kürt nüfusun agirlikli oldugu sehirlere baksak, vermis oldugunuz rakamin ne kadar gülünc oldugunu hemen görecegiz.

Birakalim arastirma yapmayi, dogru dürüst bir genel sayim yapilsin ve bu sayimda insanlarin alt kimlikleride sorulsun. O vakit görecegiz, yüzde kaci Kürt kökenli vatandaslarmis.

Lafta hepimiz gercekleri konusuyoruz ve devamli karsimizdaki yanlis söylüyor. Kendimize güveniyorsak yapalim bir genel sayim ve ögrenelim. Grerisi bos laf.

Kürt irkcilarinin kaynaklari üzerinden konusmak ne kadar objektif ise Türk irkcilarinin kaynaklari üzerinden yargiya varmakta o kadar objektiftir.

Kaldi en son kendi kaynaklari yazmadi mi "Turkiye'deki Kurt Nufusu 12.3 milyondur" diye?

Kaldiki, nufusu 70 milyon olan bir Turkiye'de bu yuzde 18-19 gibi bir rakam ortaya cikariyor. Tarafli ve manipule edilmis bir rakam olmasina ragmen politka beyin iddia ettigi 8-13'ten epey yukarida degil mi?

Allah Allah... simdi acaba biz politika beyi mi kaynak alsak?

Diyarbakirli...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kaldi en son kendi kaynaklari yazmadi mi "Turkiye'deki Kurt Nufusu 12.3 milyondur" diye?

Kaldiki, nufusu 70 milyon olan bir Turkiye'de bu yuzde 18-19 gibi bir rakam ortaya cikariyor. Tarafli ve manipule edilmis bir rakam olmasina ragmen politka beyin iddia ettigi 8-13'ten epey yukarida degil mi?

Allah Allah... simdi acaba biz politika beyi mi kaynak alsak?

Diyarbakirli...

Ben size bir örnek verecegim ve yorumuda size birakacagim:Paris Kürt Enstitüsü Baskani Kendal Nezan 1970 yilinda Dogu'da 10 MILYON Kürt'ün mevcut oldugunu söylüyordu.Oysa,o tarihte,resmi nüfus sayimi verilerine dayali olarak,tüm bölgenin nüfusu 6 MILYON idi.(TAHA AKYOL,MILLIYET,11.12.2004)

Ayrica Dogu Anadolu nüfusunun yüzde 70'e yakin bir oranla Türk oldugu anket verilerine dayali bir tespittir.

Kürt'cülerin en büyük yanilgilari,herkesi aldatabileceklerini sanmalaridir halbuki aldana sadece kendileri olmaktadir.Baskalarinin tarihlerine sahip cikarak tarihte asla yasamamis bir Kürdistan uydurmak,8-10 MILYON KÜRT nüfusu 15-25 milyon göstererek gözdagi vermek.Bunlar akli basinda olanlarin inanmayacagi ve basvurmayacagi metodlardir.

Kürt'cülerin en büyük yanlislarindan biride kendileri gibi konusmayanlari,kendi uydurduklari detaylarin disinda ciddi arastirmalar yapan arastirmacilari hep irkci Türkler olarak göstermek daha dogrusu gércekleri inkar etmektir.

Türkiye'de Etnik gruplar kitabinin yazari Peter Alfrod Andrews tarafindan merkezi ABD'de bulunan ETHNOLOGUE DATA,LANGUAGES OF THE WORLD kurulusu icin hazirlanan raporda,Türkiye'de ki etnik nüfus,2001 yili itibariyle yüzde 13,79 olarak gösterilmistir.(Bu raporda Kürtlerin ve Cerkezlerin nüfusu fazla gösterilmistir.Cünkü bunlar Türk irkcisi degildir)

Hazirlanan rapor da ki etnik nüfus aynen söyledir,Kürtcülere ithaf olunur:

Türkler----------------- 86,21 yüzde olarak

Kürtler----------------- 8,36

Cerkezler------------- 2,14

Araplar--------------- 1,63

Zazalar--------------- 0,53

Lazlar----------------- 0,02

Diger----------------- 1,02

Toplam 13,79

KONDA arastirma kurumunun 1993 tespitleri:

Kendinizi ne olarak hissediyorsunuz?sorusuna ,Kürt ve ZAZA olarak cevap verenlerin toplam orani yüzde 4'tür.(TESEV,Prof.Dr.Binnaz Toprak)

TÜSES anketinde 1999 tarih itibariyle kendisini Kürt olarak tanimlayanlarin orani yüzde 6,3'tür.Tesev.Türkiye'de Din Toplum ve Siyaset)

DiyarbakirDicle Üniversitesi,2004 yili itibariyle yaptigi ankette(Adiyaman,Diyarbakir,Mardin,Siirt,Batman,Sanliurfa,Gaziantep,Kilis) kendini Kürt olarak tanimlayanlarin orani yüzde 4 olmustur.

AB verilerine göre Türkiye'de ki etnik nüfusun 2/3'ü Kürt kökenlidir.Bu oranla Türkiye'de ki Kürt nüfus orani yaklasik yüzde 4,62 olmaktadir.

Odak Aras.Danis.Ltd.Firmasinin Temmuz 2006 tarihli anketinde Türkiye'de ki Kürt nüfus yüzde 7,2 olarak tespit edilmistir.

Kürtlügü temsil ettigi sanilan "HADEP'in"1995 Milletvekili secimlerinde aldigi oy yüzde 4,2,1999 secimlerinde aldigi oy yüzde 4,7 dir.Dehap'in 2002secimlerinde aldigi oy ise yüzde 6,2'dir.yani 1.954.723 secmen.Bu oranlar da Türkiye'de ki Kürt nüfusun ne büyk ölcüde abartildigini göstermektedir.

Yukardaki veriler sizin istediginiz kaynaklardir,ben kabul etmeyeceginizi bile bile yazamadi demeyeseniz diye yazdim.Daha bircok kaynak var.Ama siz bu kaynaklari ciddiye almiyorsunuz cünkü sizin kaynaklarinizin ne oldugunu biliyorum.6Milyon nüfusa sahip bir bölgede 10 milyon Kürt var diyen zihniyet tabiiki bugün Türkiye'de 25 milyon Kürt var diyecektir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dogu'yu ve Güneydogu'yu Kürt olarak gösterme cabasi siyasi bir cabadir.Aynen secimden sonra DTP'lilerin dedigi "KÜRDISTANIN SINIRLARI CIZILDI "gibi.Yani bu bölgeleri Kürt göstererek oralarda hak iddia etmek.Aslinda bu taktik yeni degildir,Tarihteki Kürt isyanlarinda hep kullanilmis yani modasi gecmis bir siyasettir ve bugün hala bu siyasetten medet ummak Kürt ayrilikcilarin icinde bulunduklari aczi gösterir.Türk'ü Kürt yapmak,Ermeni'yi Kürt göstermek hep bu Kürtcü siyasetin bir parcasidir.Kürtler asimile olmadi diyenler her nedense kendilerinin asimile ettikleri Ermeni ve Türkler'i hic konu yapmazlar.Halbuki gercek her zaman icin gercektir.Belki üzeri karartilabilir,bir süre safdisi kalabilir ama gercekligini kaybetmez.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gercek olmayan iddialarla ortaya cikmak basitliktir,gercekleri ifade etmenin etik oldugunu bize ögrettiler.

saygilarla

Niye üstünüze alındınız,size söylemedim ben bunu.Sadece kendime söyledim.Sıkıldım artık,basitlikler içinde yaşamaktan.Lütfen kimse alınmasın.Sizleri yazacak kadar bilge değilim.Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Niye üstünüze alındınız,size söylemedim ben bunu.Sadece kendime söyledim.Sıkıldım artık,basitlikler içinde yaşamaktan.Lütfen kimse alınmasın.Sizleri yazacak kadar bilge değilim.Saygılar.

Sn mavi olmayan gökyüzü, Daha düne kadar Türkiye'de kürt'lerin olmadigini güya sözüm ona cok saglam kaynaklara dayanarak bizlere yutturmaya calisiliyordu, kimisi kaynak göstererek Kürt'lerin kara basinca kart sesi cikarttigi icin o bölgenin insanlarina Kart ve dolayisiyla Kürt denildigini, ama onlarin aslinda Türk olduklarini, hemde dag Türk'leri olduklarini bizlere inandirmaya kalkiyorlardi. Simdi artik Kürt'lerin varliklarini kabul ediyorlar, ama genede iclerine sindiremedikleri icin bu kezde yok efendim Kürt'lerin nüfusu o kadarda söylendigi gibi abartilacak sekilde cok degilmis ve en fazla 13% olabilirmis, hemde gene kendilerine göre saglam kaynaklari var. Sonucta ister bir Kürt vatandasi olsun ister 100 milyon fark eden ne, sen onlari hice saydiktan sonra? Ben buradan söylüyorum, kaynaga maynaga gerek yok, her sey ortada, yapalim bir genel sayim ve bu sayimda insanlarin alt kimlikleride belirlensin. o zaman akmi karami görecegiz. Gercekleri göstermemek icin böyle bir syima tabiiki Türkcüler yanasmayacak, onlar her zaman yaptiklari inkar politikasi ile bir yerlere varacaklarini zannediyorlar, ama nafile.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kürtlerin varligini hic kimse inkar etmemistir,bu siz ve sizin gibilerin provake amacli iddialaridir.Siz nedense bu Kürtler Ermeniler konusunda baya bir uzmanlik saglamissiniz, baksaniza Ermeni ve Kürtler disinda gözünüz hicbirsey görmüyor. Ermeniler ve Kürtleri bahane ederek Lozan'i reddedersiniz.

Sayimdan bahsetmissiniz,o kadar eminim ki yarin bir sayim olsun ve verdigimiz rakamlar dogru ciksin bu seferde siz o sayimi inkar eder karalamaya calisirsiniz.

Bakin verdigimiz rakamlar bizim kafamizdan uydurdugumuz rakamlar degildir.Adi gecen kurumlar ciddi kurumlardir

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kürtlerin varligini hic kimse inkar etmemistir,bu siz ve sizin gibilerin provake amacli iddialaridir.Siz nedense bu Kürtler Ermeniler konusunda baya bir uzmanlik saglamissiniz, baksaniza Ermeni ve Kürtler disinda gözünüz hicbirsey görmüyor. Ermeniler ve Kürtleri bahane ederek Lozan'i reddedersiniz.

Sayimdan bahsetmissiniz,o kadar eminim ki yarin bir sayim olsun ve verdigimiz rakamlar dogru ciksin bu seferde siz o sayimi inkar eder karalamaya calisirsiniz.

Bakin verdigimiz rakamlar bizim kafamizdan uydurdugumuz rakamlar degildir.Adi gecen kurumlar ciddi kurumlardir

saygilarla

Sn politika, bakiniz Türkiye Cumhuriyeti'nin hükümetleri ve diger birimleri gecmiste Kürt'leri inkar etmekle hata yaptiklarini itiraf ederken ve dolayisiyla Kürt realitesini kabul ederken, siz hala Kürt'lerin gecmiste hic kimse tarafindan inkar edilmedigini ve benim dolayisiyla iddaalarimin provaka amacli oldugunu söylüyorsunuz. Ben size sadece kendi iddaalarimdan degil, bilakis devletin bakis acisindan bahsediyorum. Dolayisiyla bu konuda kimin provaka amacli oldugu acikca belli olmus oluyor. Benim yorumlarimi okumadan yapmis oldugunuz atiflar, benim Kürt'ler ve Ermeni'ler disinda hicbir seyi görmedigi iddaa etmeniz, baska bir provakakasyon olarak kabul ediyorum. Gecmiste yapilanlari inkar ettigimiz gibi birde benim söylemediklerimin burada iddaa edilmesi, Lozan'i ret ediyormusum, amacin ne oldugunu göstermektedir.

Gelelim ciddi diye nitelediginiz kurumlarin rakamlarina. Herkesin bildigi gibi bir ülkedeki insaSanki insanlar parti tercih ettikleri gibi, bir dönem Türk'lügü, bir baska dönem Kürt'lügü secsinler. Azinliklarin gercek sayisini ögrenmek icin arastrma veya anket falan yapilmaz, bilakis genel sayim ile ögrenilir. Secim yapmiyoruzki anket ve arastirma yapilsin. Herhalde bu ciddi arastirma kurumlari mesela 1000 veya daha fazla sahisa sordular, Kürt'müsün, Türk'müsün veya baska hangi millettensin, veya Kürtlügümü tercih ediyorsun yoksa Türklügümü? Sonra aynen secim arastirmasi gibi vatandaslarin oranini hesapladilar. Inanilacak gibi degil dogrusu. Ve birde yok efendim ciddi bir arastirmaymista ve bir de ciddi kurummusta, falan filan. Olamaz böyle bir basitcilik. Burada secim söz konusu degilki arastirma yapilsin. Türm insanlar genel sayimla belirlenir ve biter bu is.

Varsayimlarla bir yere varamayiz, neymis efendim genel sayim sonucu da aynen anket gibi cikarsa bu seferde sayimi inkar edermisiz. Bu konuya ne kadar ciddi baktigimiz, secim anketine benzer arastirmalari Türkiye'deki azinliklarin sayisini burada bizlere ciddi bir arastirma gibi getirilmesinden belli.

Ben sunu idda ediyorum, Türkcüler, irkcilar ve fasizan düsünceye sahip olanlar Türkiye'de asla azinliklari iclerine sindirememislerdir ve ellerinden gelse azinliklari bir hic ilan ederler. Türkiye Cumhuriyetinin ve onun vatandaslarinin ülkemizde yasayan azinliklara saygilari varsa ve bunlara nüfüs varliklari oranda belirli kültürel haklar vermek istiyorsa önce dogru dürüst bir sayim yapilir ve tesbit edilir. Gerisi bana göre bos laftir. Alt kimliklerin belirlenmesi gibi bir genel sayima Türkcüler asla sicak bakmazlar, cünki gercekler isiginda inkar politikalarini devam ettiremeyecekler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

......

Kürt konusunda Irak'la ilgili Kürtlerin ABD yanlısı tavırlarını haklı buluyorsun ve 'denize düşen yılana' sarılır mantığı ile açıklıyorsun.

Ve quazimolo'nun sana açıklamalarını anlamadan ona karşı çıkıyorsun ve onun sana söylediği şeyi hiç irdelemiyorsun.

Emperyalizm mutluluk getirmez ansal olarak bir kaşık bal verir ama sonra onun acısını kepçeyle geri alır.

....

Sevgili forumdaşım,

Sevgili "quazimolo"

Sizi,halklara olan inancınızı çok iyi biliyorum.Sizi hayalkırıklığına uğrattığımm için çok özür dilerim.

Sevgili dostum,

........

dedim.Biliyorum ki ne deniz ne de yılan çıkıştır.Saddam Hüseyin'inin zulmünden kaçarken ABD'nin hesaplarında heba olmak...buyrun deniz,buyrun yılan.

Irak,Suriye,İran ve Türkiye...Kürt'lerin yoğun olarak yaşadığı ülkeler.Yaşadıkları coğrafyalarda dalgalanan bayraklar farklı da olsa kaderleri aynı.Acıları birbirine tanıdık.

Irak için Halepçe Katliamı dedik.Bu sadece görünen köyün kılavuzluğu.Ya Baas iktidarlığını,aşiretliğin yobazlığını, kendi dışında ki tüm yok saymaları...Süregelen Kürt isyanlarını,her başkaldırı da katledilen Kürtleri hangi kılavuzluklarla tarihe yazacağız?

Örneğin Enfal...

Kuzey Irak'ta ki Kürtlerin bağımsızlık isteği,Ruslarla işbirliği Baas iktidarıyla katliama dönüştü.1968 döneminden itibaren eline aldığı bayrakla Araplaştırma politikasında,ya Arap olmayı ya da ölmeyi seçenek olarak sunan bu iktidarlığın yaptığı en büyük kıyımlardan biri de Enfal'dır.(Bu arada yine aynı iktidarın Şiilere olan tahammülsüzlüğünü de ayrıntı olarak belirtmekte yarar var)

Enfal opresyonları adı altında binlerce Kürdün yaşamına son verildi.Adına Cihat dendi...

Kürtlerin yaşadığı başka bir ülke...Suriye;

Lise yıllarındayken,bir hocamız Suriye gezisini bize anlatırken,orada ki Kürt'ler için kimliksiz demişti.Orada ki Kürtlerin bir kimliği yoktu,yaşadıkları yerde açlık,sefalet en acısı ise çöpler vardı.Bunu duyduğum da nasıl demiştim;sonra öğrendim ki...

Suriye,1962 nüfus sayımlarında Kürtleri yabancı olarak kimliksizliğe mahkum etmişti.

İran...çok farklı değil,orada da Kürtler politik hesapların ve sistemlerin kurbanı olmuştur.

Türkiye;belirli bir bölgede yaşayan bombalar ile açıklar bu etnik kimliği...

Sevgili dostum,diyorsunuz ki;

.....

Biliyorum,yakışmadı.

Kendi halkıma güvenmeliyim.İnsana güvenmeliyim.

Bütün bu gereklilikleri biliyorum,ama yaşananlar bana güven konusunda ki niyetlerimi baştan hesaplattırıyor.

Diyorum ki,

denize düşen yılana sarılmamalı;yüzmeyi öğrenmeli.Ama sonra birden kendime dönüyor;yüzmeyi bilmeyen biri deniz de boğulmaz mı,yüzmeyi öğrenmeye çalışırken elinden tutan olmayınca çırpınarak ölmez mi?

Düşünü ki,bir halk.Düşünün ki Ortadoğu.Düşünün ki emperyalizm,çıkar ve dengelere kurban olarak sunulan bir halk.Düşünmeyi unutmuş,cehalet demiyor ;açlık diyorum,sefalet diyorum...kimliğinin bedelini ölümle ödemiş bir halk.

.........

Daha önceki iletim de Saddam,elinden ipleri kaçıran emperyalistlerin kestiği ip demiştim.İşgal,safsatalarla gelen ölüm demiştim.

Yalnız,şunu çok iyi biliyorum ki;Irak halkı Saddam'ı istemiyordu.Saddam,sadece Kürtleri değil sadece Şiileri değil kendisinden saydıklarını bile yok etti.

Bunun içindir ki;Saddam'a olan öfkenin adına ihanet diyemiyorum.Eden bulur derler ya,zorbalık yapan bir diktatör zorbalıkla tahtından alındı.Canından oldu.

Diyarbakırlı forumdaşımızı bilmiyorum ama ben güç ve sayılardan bahsetmiyorum.Güç ve sayılar zaten verdiğiniz örneklerde bir geçerli bir ölçüt olmaktan çıkar.Ben ezilenlerden,ezilenlerin elinden alınan değerlerden ve onların çıkmazından bahsetmiştim.

Ne egemenler ne de hesaplar ne de sayılar...hiçbiri insan gerçeğinden bağımsız değildir.

Sanılmasın ki onayladığımdır ABD'nin çıkış olarak algılanması.Hayır,kesinlikle hayır...Söz konusu Irak oldu mu;çok sevdiğim bir kullanım vardı...

"Dün Irak'ta film çekmek yasaktı;bugünse yaşamak"

sevgiler.

Düşüncelerine ve kendisine çok değer verdiğim Sevgili "quazimolo" ya bu şekilde cevap vermiştim.Emperyalizm-ABD-Irak'lı Kürtler...

Irak'ın işgali benim için insanlığın bir daha bittiği andır.Safsatadır,yalandır,çıkardır,ölümdür...ama düzenler!

sevgiler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili forumdaşım,

Düşüncelerine ve kendisine çok değer verdiğim Sevgili "quazimolo" ya bu şekilde cevap vermiştim.Emperyalizm-ABD-Irak'lı Kürtler...

Irak'ın işgali benim için insanlığın bir daha bittiği andır.Safsatadır,yalandır,çıkardır,ölümdür...ama düzenler!

sevgiler.

Kardesim gelin Irak olayi nedir simini koyalim.

Saddam yillarca Amerikan silahlariyla, Avrupa kimyasal gazlariyla onbinlerce Kuzey Irak'li Kurdun canina kiydiginda ne Turkiye'den ne de ABD'den hic bir laf cikmadi. Simdi bir kalkmis biri kalkmis kendi menfaatleri ve is piyasasi acmak icin, bir takim oyunlari esliginde "Irak halkina ozgurluk getiriyorum" diyor. Digeri de "ABD somurgecidir diyor"...

- ABD'ye sorum: yillardir o kadar Kurt olumu oldu neden cikarmadiniz sesinizi? Sirf Iran ile savasiyor diye tum silahlari Saddam'in eline veren siz degilmiydiniz? Simdi kendi aklinizca 25 milyonluk bir PAZAR actiniz, her altyapi ve ticari iliskiden pay alacaksiniz! Iste olay bu!

- Turkiye'ye sorum: yillardir o kadar Kurt katledildi Saddam tarafindan, si ne yaptiniz? Hc bir sey? Ustelik, emperyalist dediginiz ABD tum kurumlarinizin icine kadar islemis. En buyuk muttefigi degilmisiniz ABD'nin yillardir? Ne bu "Isgal" soylemleri? Simdi kendi aklinizca Irak insanini savunuyorsunuz. Irak insani olunce neredeydiniz? Ucaklar Incirlik ve Pirinclik'ten kalkmadi mi zamaninda? Kurtler Turkiye'ye siginmadi mi? Neden sesinizi cikarmadiniz Saddam'in cirkefligine vahsetine eger Irak halkina o kadar deger veriyorsaniz?

Yani iki tarafin da samimiyetine inanmiyorum acikcasi...

Iki tarafta kendi menfaatleri icin siyaset izliyorlar Irak'ta...

- ABD biraz durust olsaydi o kadar Kurdun olumune zamaninda engel olurdu!

- Turkiye o kadar samimi olsaydi, Irak Kurtleri'ni "bolucu" diye nitelendirmek yerine, kendi satlarina cekmek isterdi ama ortada petrolu cok olan bir Kerkuk ve Musul konulari var!

Iste olayin asil yuzu bu iki sey! Varsa inkar eden gelip inkar etsinler!

ABD'nin y ada Turkiye'nin ortada ispatlar varken hala kalkip "Irak halki icin mucadele ediyoruz" demesi, koca birer yalandir!

Diyarbakirli...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

söz konusu olan bir terör örgütü olduğunda ki terörün tanımı bellidir, herhangi bir savaş olarak açıklanamaz, terör savaştan daha ileri derecede gayrı meşru bir şiddet içerir, talepleride tıpkı uygulamaları gibi gayrı meşrudur, üstelik hiç bir terör örgütünün gerçeklerden oluşan ve isteklerinin sınırı olan bir beklentiside yoktur, bunu öncelikle kabul etmek zorundayız...

Bu gibi terör örgütleri ile bir pazarlığa oturmak demek, şiddeti, terörü, yani kanunsuzluğu meşru kılmak demektir, dünyanın hukukla yönetilen bütün demokratik ülkelerinde bu böyledir, terörist ve terör yanlılarının yaptıklarının herhangi bir makul taleple açıklanabilirliği yoktur...

Terörleri vareden toplumlar değil, onları vareden küresel güçlerdir... Bunun başka açıklaması yok, örneğin pkk sözde Kürt hakları ve Kürt halkı için mücadele veren bir isyancı örgüt gibi lanse ediliyor olsada gerçekte Kürt halkına hiç bir hak kazandırma çabası olmayan, onların haklarını savunmayan, bilakis gerçekdışı söylemlerle onları kışkırtarak Güneydoğunun ve Güneydoğulunun gelişmesine çağdaşlaşmasına özgürleşmesine mani olmaktadırlar... gerçekte amaçlanan budur...

Çünkü şiddet ve yasa dışı silahlı her türlü eylem, sivilleri hedef alan her türlü eylemde amaç kaos ve kavga yaratmaktır, gerçek haklar ve talepler için tonlarca demokratik yol varken dağlara çıkıp silahlanmanın mensup olduğu ülkenin ordusuna karşı saldırıda bulunmanın gerekçesi nedir?...

Öğretmenleri, doktorları, savcıları, imamları, öldüren çoğunu korkutarak görev yapmasına engel olan pkk mı Kürt haklarını savunur, Murat Karayılan, Apo gibi eli kanlı katiller hangi gerçek Kürt hakkı talebinde bulunmuşlardır, halkı devlete karşı kışkırtmaktan başka? Hasan Cemal keşke bunlarıda sorsaymış! Ama onunda amacı bu değil ki! Pkk bugüne kadar köylüyü ezen, onların sırtından milyon dolarlar kazanan hangi aşiret ağasına karşı Kürt halkını savunmuştur? Yok böyle birşey!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

söz konusu olan bir terör örgütü olduğunda ki terörün tanımı bellidir, herhangi bir savaş olarak açıklanamaz, terör savaştan daha ileri derecede gayrı meşru bir şiddet içerir, talepleride tıpkı uygulamaları gibi gayrı meşrudur, üstelik hiç bir terör örgütünün gerçeklerden oluşan ve isteklerinin sınırı olan bir beklentiside yoktur, bunu öncelikle kabul etmek zorundayız...

Bu gibi terör örgütleri ile bir pazarlığa oturmak demek, şiddeti, terörü, yani kanunsuzluğu meşru kılmak demektir, dünyanın hukukla yönetilen bütün demokratik ülkelerinde bu böyledir, terörist ve terör yanlılarının yaptıklarının herhangi bir makul taleple açıklanabilirliği yoktur...

Terörleri vareden toplumlar değil, onları vareden küresel güçlerdir... Bunun başka açıklaması yok, örneğin pkk sözde Kürt hakları ve Kürt halkı için mücadele veren bir isyancı örgüt gibi lanse ediliyor olsada gerçekte Kürt halkına hiç bir hak kazandırma çabası olmayan, onların haklarını savunmayan, bilakis gerçekdışı söylemlerle onları kışkırtarak Güneydoğunun ve Güneydoğulunun gelişmesine çağdaşlaşmasına özgürleşmesine mani olmaktadırlar... gerçekte amaçlanan budur...

Çünkü şiddet ve yasa dışı silahlı her türlü eylem, sivilleri hedef alan her türlü eylemde amaç kaos ve kavga yaratmaktır, gerçek haklar ve talepler için tonlarca demokratik yol varken dağlara çıkıp silahlanmanın mensup olduğu ülkenin ordusuna karşı saldırıda bulunmanın gerekçesi nedir?...

Öğretmenleri, doktorları, savcıları, imamları, öldüren çoğunu korkutarak görev yapmasına engel olan pkk mı Kürt haklarını savunur, Murat Karayılan, Apo gibi eli kanlı katiller hangi gerçek Kürt hakkı talebinde bulunmuşlardır, halkı devlete karşı kışkırtmaktan başka? Hasan Cemal keşke bunlarıda sorsaymış! Ama onunda amacı bu değil ki! Pkk bugüne kadar köylüyü ezen, onların sırtından milyon dolarlar kazanan hangi aşiret ağasına karşı Kürt halkını savunmuştur? Yok böyle birşey!

Sn sardunyam söylediklerinizin coguna katilmakla bereber bu baslik altinda böyle bir yorum yapmanizi dogrusu anlamis degilim. Konu basligi degisik oldugu icin, herkes istedigi konuda yorum yaparsa dogal olarak kavram kargasaligi yasaniyor. Sizin bu yorumunuzu yazacaginiz uygun basliklar var. Dikkat ederseniz zaten sizin yorumunuzdan önce yorumlar artik basliga hitap etmiyor ve istemiyerekte olsa bende bu kavram kargasaligina katkida bulundum. Ama artik buna bir son demenin zamani geldi herhalde.

Yanlis anlasilmasin, amacim sadece kavram kargasaligini önlemek ve yorumlari ve tartismalari dogru basliklar altinda yapilmasini arzu etmek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 9 yıl sonra...

İttihat ve Terakki’den devraldıkları yöntem, kadro ve usullerle bir ulus-devlet inşa etmeye çalışan Kemalistler, projelerinin önünde engel olarak gördükleri “Türk-olmayan” unsurları asimile etmek için çeşitli teknik ve taktikler geliştirdiler. Bunların en önemli ve ağırlarından biri, “Soyadı Kanunu” adı verilen uygulamaydı. Kürtler ve Anadolu’nun katliamlardan kurtulabilen Hristiyan halkları bu şekilde zorla Türkleştirilmeye çalışıldı.

İttihat ve Terakki’yle birlikte başlayan ulus-devlet kurma projesi, Mustafa Kemal liderliğindeki Kemalistler tarafından kararlılıkla sürdürüldü. İttihatçı kadrolardan oluşan Kemalistler, dünya savaşı esnasında uyguladıkları politikaları uygulamaya devam ederek, cumhuriyetin içinde “ulusal birliğe” zarar vereceklerini düşündükleri bütün unsurları çeşitli şekillerde tasfiye ettiler. Fiziksel olarak ortadan kaldırmadıklarını ise asimile etmek için ellerinden geleni yaptılar. Soyadı Kanunu, bu çabaların en etkileyicilerinden biridir.
1934 yılında çıkarılan kanun ile herkese zorla bir soyadı verildi. Türk adı dışındaki etnik çağrışım yaptıracak bütün isimlerin soyadı olarak kullanılması yasaklandı. “Medenileşmenin” bir nişanesi olarak gündeme getirilen kanun, Bakanlar Kurulunca hazırlanan “soyadı nizamnamesiyle” uygulamaya sokuldu. Buna göre Kürtoğlu, Arnavutoğlu vb. gibi milliyete vurgu yapan isimler soyadı olarak alınamayacak; “yan, of, viç, pulos, zade, mahdumu” gibi takılar kullanılamayacak, soyadları mutlaka Türkçe olacaktı. Bireyin kendi tarihi ve kimliğiyle bağlantısını koparmayı hedefleyen bu uygulamaya, benzer politikaların uygulandığı birçok yerde rastlamak mümkündü. 

Türklerin yoğun olarak yaşadığı yerlerde seçkinlerin istedikleri soyadını almalarına izin verilirken, özellikle Kürtlerin yaşadığı bölgelerde nüfus memurluklarına isim listeleri gönderildi. Nüfus memurları, fikirlerini sormaya bile gerek görmeden Kürt ailelere uygun buldukları “Türkçe” isimleri verdiler. Bunlar Kürtlerin ulusal kimliğiyle, kültürüyle, yaşam tarzıyla, geçmişiyle ve gelenekleriyle en küçük bir ilgisi olmayan isimlerdi. Pek çok Kürt, “Türk” gibi abes soyadlarını kullanmak zorunda kaldılar. Birçok aileye aynı soyadı verildiği için, kayıtlarda ciddi karışıklılar yaşandı.

Kemalistler bu şekilde Kürtleri Türkleştirdiklerini sandılar, ancak bunun böyle olmadığı çok açık bir şekilde ortaya çıktı. Kürtler tüm baskılara, işkencelere, katliamlara rağmen ayağa kalkarak direndiler, direnmeye devam ediyorlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Kürt Fasistlerin yillar yili pisirip kotarip masaya koyduklari bir hayal ürünü.

Simdi ben kalkip belgeleri ile Kürtler tarafindan asimile edilmis Türk boylarinin adlarini versem ilave olarak bugün PKK diye Kürtcülük icin terör eylemi yapanlarin dün ASALA ile ermenicilik yapanlarla ayni zeminde birlesirler desem hemen Ittihat ve Terakki hikayesini anlatmaya baslarlar.

Bunlarin bilgi kaynaklari ücbes Kürtcü yazarin gercekle uzaktan yakindan hicbir ilgisi olmayan carpitma ve saptirmalar üzerine yazdiklari kitaplardir,birde Ruslarin Ortadogu ve Anadolu üzerindeki stratejik cikarlari icin Kürtleri kullanmak amacli yazdiklari hikayelerdir.

Tarihi inkar etmekte bu Fasist Kürtcülerin üzerine sadece ermeniler vardir.Ermeniler "Türkler 1 milyon ermeniyi kestiler "diye iddia ettikleri tarihte bir milyon ermeni yoktu ama at atabildigin kadar.Nitekim onlarda binlerce kitap yazip Türkler bizi asti kesti soykirim yapti ayaklariyla dünyayi kandirma seferine ciktilar.1 Milyon Ermeni Türkler tarafindanöldürüldü diyenler bugüne kadar tek bir ermeni toplu mezari gösteremediler ama uluslararasi inceleme heyetleri esliginde yapilan kazilarda onlarca Toplu Türk mezarlari bulundu bunlar ermenilerin katlettigi yaktigi Türklerdi.,Kürt Fasistlerin ve ermeni iddiacilarin tek hedefleri SEVR Anlasmasinin yeniden masaya yatirilmasidir.Cünkü emperyalistlerin Osmanliyi yok etme hedefleri 1.Dünya Savasi ile gerceklesmis,Gücünü kaybetmis,ve savas yenilgisi ile kendisine dayatilan SEVR Anlasmasini yani Türkiye'nin parcalanma anlasmasini imzalamislardir.

Bu Anlasmada Ermenistan ve Kürdistan vardi.

Ancak hesaplari tutmadi cünkü Kurtulus Savasi ile Sevr cöplüge atilirken Lozan imzalandi.

Simdi oturup kalkip Kürdistan hikayeleri anlatiliyor,Türkiye Devleti'nin Kürtleri ezdigi yalanlari aynen ermeni yalanlari gibi ortalikta ucusuyor.Halbuki, ezilenler Türkiyede yasayan ama calmasini soymasini bilmeyen cahil birakilmis halk katmanlaridir.Kürtler bu gercegi carpitarak Kürtler eziliyor diye senaryolar yaziyorlar.

Saddam bahane edilerek yillar öncesinden hazirlanmis olan ve Israilin basrolü oynadigi Kürdistan plani devreye sokulmus,Saddama karsi ayaklanip Saddamin karsilik vermesi sonucu emperyalistlerin devreye girerek Irak'in Kuzeyinde kendi deyimleriyle Güney Kürdistan kuruldu.Tarihte adi bile olmayan bir devletin temeli atildi.Ama yetmiyor Güney Kürdistanin birde Kuzey Kürdistani olmasi lazim,Bati Kürdistani olmasi lazim.Kuzey Kürdistan Güneydogu Anadolu ve Dogu Anadolu ve kismen Karadenizin Kuzeyi.

Düsünün ki tarihte böyle büyük bir Kürt devleti varmisda adi hicbir kitapta gecmiyor Ah bu dünya milleti Kürtleri yok saymislar!!!

KÜrtler Osmanli döneminde Osmanliya yaptiklari hizmet karsiliginda Osmanlidan özerklik aldilar.Peki neydi bu hizmet?

Türkmenlerin kilictan gecirilmesi!evet Kürtler Osmanliyahizmet vermek icin onun emrinde Türkmenleri kilictan gecirmisler ve padisah fermani ile bulunduklari bölgede kendi kendilerini yönetme izni almislardir.Bu ferman mevcuttur yani hayal ürünü degildir istenirse onu da burada gösteririz.

Yüzbinlerce Türkmenin kani Kürt fasistlerin ellerine yapismistir.Tarih bunu unutmaz ama Kürtcüler unutur.

Türkiyede Kürtler disinda devlete karsi gelen bir etnisite yoktur ve Kürtlere verilmis olan haklarin hicbirisi diger etnisiteye verilmemistir.Bakin Mecliste bir Laz partisi yoktur bir Cerkez partisi yoktur,bir Gürcü partisi yoktur,bir arap partisi yoktur ama bir Kürt partisi vardir.Bunlar hem mecliste siyaset yaparlar PKK adina ama hem de daglarda askerimizle savasirlar.Yani amac ne partidir ne dildir ne televizyondur ne  de Kültürdür AMAC TÜRKIYE'yi bölmektir.Dünde bunun icin kan döktüler bugünde bunun icin kan .döküyorlar.

Biz diyoruz ki Türkiye hepimize yeter,yeter ki ülkemize sahip cikalim ve sorunlari birlik icersinde  cözelim.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 9 ay sonra...

Bu bölücüler o kadar piskinler ki ;Cikarilmis olan SOYADI KANUNU'nu bile Kürtlere karsi bir uygulama olarak algi yaratmaya calisiyorlar.Yani aslinda bunlara denecek cok laf var ama burasi yeri degil.

Dün Ingilizlerle,ondan önce Osmanli ile,bugün ABD ile isbirligi yaparak amaclari Türk kani dökmekten baska hicbirsey olmayan bu bölücüler,yine ABD ile isbirligi yaptilar ve iste Kuzey Suriye'de ki akibetleri ibret vericidir.

Cumhurbaskani,Generali,Banka müdürü,Komiseri,Valisi Kaymakami,tüccari,esnafi, hicbir ayirim yapilmadan Kürt,Türk demeden görevlendirilen bir ülkede "Kürtlere ayricalik yapiyorlar"diyebilmek icin insanin gercekten vicdandan yoksun olmasi gerekir.Yani Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaskani Kürt oldugunda onu Kürt olarak degilde sisteme ayak uydurmus birisi olarak görmek,ama PKK'ya karsi verilen mücadeleyide Kürtlere karsi veriliyor diye propaganda yapmak ancak bölücülüktür.

Ülkemizin ekonomik sorunlari tüm toplum icin gecerlidir.Bir avuc insanin tüm zenginlikleri ellerinde tutmasi ama cogunlugun ekonomik sartlarin altinda ezilmesini,Batida gemisini yürütüp zengin olan köseyi dönen Kürt vatandasi görmeyip Kürtler eziliyor diye ortalikta tellallik yapmak bölücülüktür.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ahmet Türk'ün soyadi ile ilgili baslatilan bu baslik,gercekleri arastirmaktan cok,bir Türk düsmanligina evrilmis herkes etegindeki taslari atmistir.Asimilasyon,Soyadi Kanunu,Atatürk falan filan!

Yorumlar okundugunda agirlikli olarak yorum yapanlarin sözde "Özgürlükcü özde Kürtcü"olduklari acik acik görülmektedir.Cünkü;Anadolu'da ve de Türkiye Cumhuriyeti Devleti kuruldugundan bu yana Türk düsmanligini kendilerine hedef olarak koymus olan kesim Kürtcü kesimdir.Özellikle Kürtcü diyorum cünkü,onlar disinda kalan Kürt kökenli Türk vatandaslarinin böyle bir özelligi yoktur.Ve hatta o Kürt kökenli Türk vatandaslarimiz bazen biz Türk kökenlilerden daha cok vatan ve bayrak severdir.

Kürtlerin asimile edildigini ancak bunun basarilamadigini iddia edenler,Tarihte Türk ili olarak bilinen Diyarbakir'in bugün nasil Kürt ili veya cogunlugu Kürt olan insanlardan olustugunu izah etmiyorlar cünkü onlarin hedefinde gercekleri arastirmak degil gercekleri saptirip bir düsmanlik olusturma vardir.PKKbu nedenle dogmustur,PKK yokken ASALA denilen ermeni terör örgütü vardi.PKK'yi savunanlarin veya PKK'nin kurulusunda pay sahibi olanlarin ayni zamanda ASALA terör örgütünün elemanlari ve hatta sempatizanlari oldugu gercegi ortada dururken Kürtlerin haklari diye terör estirenlerin Asala ile ortak yanlari nedir sorusunu sormak farz oluyor.

Türkiye'de hicbir etnik unsur" kürtcüler ve ermeniciler" kadar Türk düsmani olmadi.Türk kani akitmayi kendilerine bir gurur vesilesi olarak görenler kürtcüler ve ermenicilerdir.

Yeni kurulmus bir devletin yasalarinin gecerli olmasi icin haliyle bazi uygulamalar gereklidir.Ülkenin güvenligi icin olmasi gereken Birlik ve Bütünlügün saglanmasi devletin alacagi önlemlerle saglanir.Bu güvenlik önlemlerini kendilerine karsi bir baski zulüm olarak yillarca propagandasini yapip ayrilikci eylemlere kalkisanlarin hep Kürtcüler olmasi ilgi cekicidir.

Ülkemizde Türk vatandasi kimligi altinda yasayan diger etnisite dis güclerin ve hatta Kürtcülerin yaptiklari onlarca calismaya ragmen devlete karsi gelmeyi ihanet olarak saymislardir.Devlete karsi gelmek her nedense ülkemizin belirli bir bölgesinde cogunlukta olan Kürtlerin arasindan cikan Kürtcülük davasi güden güclerin basvurdugu bir yöntemdir ama ayni zamanda o bölge Dis güclerin cok ilgi duyduklari bir bölgedir.Bunlar sirasiyla,dün Ingilizler,Fransizlar,Almanlar bugün Amerika Ingiltere ve Almanlardir.

Dün Kürtcülük isyanlarini DIN ELDEN GIDIYOR sloganlari ile baslatip yürütenler ve devlete baskaldiranlarin Ingilizlerle nasil bir irtibat icinde olduklari ele gecirilen belgelerle ve itiraflarla sabittir.

Bugün bile Suriye topraklarinda ABD'nin cikarlari dogrultusunda mücadele veren Kürtcü gruplar mevcuttur.

Ülkenin birlik ve beraberligi icin alinan önlemleri asimilasyon olarak görmek art niyettir.Muhakkak ki her devlet ülkesinin birlik ve beraberligi icin önlemler almak zorundadir.Ayrica etnise sadece ülkemizde degil dünyanin her kösesinde vardir ancak hicbir ülke bünyesinde yasayan etnisiteye ayri bir statü uygulamaz,ülkenin Milli bütünlügü icersinde ayni hedeflere birlikte ulasmayi öngörür.Kürtcülerin bizden istedikleri;Ayri bir statü verilsin,onlar kendi kendilerini yönetsin ayri bir bayraklari olsun.Anayasada Kürtlerden bahsedilsin gibi ayricaliklar.Yani Namazda gözü olmayanin ezanda kulagi olmaz derler iste Kürtcülerin durumu aynen böyledir.Onlar birlik ve beraberlik icinde yasamamak icin birilerine taseron olmak icin mücadele etmeyi kendilerine meslek edinmislerdir.Onlara verilecek hicbir hak onlari tatmin etmeyecektir cünkü amaclari hak elde etmek degil bölmektir.

Ülkemizin daha cok kalkinmasi,esitsizligin ortadan kaldirilmasi,güclülerin elimizden aldiklari haklarimizi insanca yasama sartlarimizi elde edebilmek icin,devletin kaynaklarinin bir avuc yandasa akrabaya degil tüm 82Milyon insana aktarilmasi,onurlu bir ülke insani olabilmek icin mücadeleye evet ama bölücülüge,din istismarina HAYIR demeliyiz.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.