Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Sizce Deniz GEZMİS Neden idam edildi?

dersimkalan

Önerilen İletiler

Bence 6.filoyu deniz döktü Deniz GEZMİS ve arkadasları...Sırf Amerikaya yağcılık olsun diye idam edildi..Amerika Hükümetinden korktu MHPciler!

Yanlız idam edilen sanki deniz gezmiş ve iki arkadaşı!

o dönemde onlarca insan suçsuz yere idam edildi ve işkencede öldürüldü...sanki 12 eylülde yanlız deniz gezmiş ve arkadşları öldürüldü gibi anlatıyorsunuz.

Deniz gezmişin 6.filoya karşı onun vatan sever olması anlamına gelmez vatan sever olsaydı kendi askerine polisine silah kullanmazdı .

Üstelik Deniz gezmişci olanlar sorarsanız sıkıda bir Atatürkçüler,oysa atatürkün şiddetle karşı geldiği kominizmin savunucusudurlar.

Marksist-Leninist bir düzen olan Komünizmi getirmeye çalışan Deniz Gezmiş ve arkadaşları nasıl Atatürkçü olabilir,yada denizcilerin atatürçü olmaları nasıl bir çelişkdir.

Deniz Gezmiş 1969 yılında Filistin'deki El Fetih gerilla kampına neden gitti?

Burada adam öldürme, yaralama, sabotaj, suikast, bomba yapımı gibi eğitim aldığından haberiniz vardır.

bu eğitimi ne için kime karşı aldı?

Ruslardan aldıkları silahları kime karşı kullandılar.?

Deniz Gezmiş ve arkadaşları, uğruna öldükleri Marksist-Leninist düzeni kurmak için silahlı profesyonellerden oluşan bir örgüte ihtiyaç duyarak

Bu işi kendisi gibi Filistin El-Fetih gerillâ kamplarında eğitim gören Yusuf Aslan, Sinan Cemgil, Alparslan Özdoğan, Hüseyin İnan, Cihan Alptekin, Ömer Ayna, Nahit Töre tarafından kurulan THKO örgütüdür.

THKO diğer Marksist-Leninist ihtilâlci sol örgütlerden farklı olarak, bir lider belirlememiş, liderin terörist eylemler esnasında kendiliğinden ortaya çıkmasını benimsemiştir.

Kararların ortaklaşa alınmasını ve ortaklaşa uygulanması esasını kabul etmiştir. Şehir ve kır eşkıyalığını aynı anda benimseyerek bir arada yürüten THKO'nun şehirlerde banka soyma, fidye istemek için adam kaçırma gibi eylemleri "Deniz Gezmişler tarafından planlanarak yapılmıştır.

Denizler Emperyalizme karşıymış!

Hangi emperyalizme karşı?ABD

Peki rusya ve çin emperyalizmine ne demeli?rus ve çin emperyalizmine neden karşı gelmadilar?

Bumudur liderlik, bumudur vatan sevmek!

Son nefesinde bile '' yaşasın Marksizm-Leninizm, yaşasın Türk ve Kürt halklarının BAĞIMSIZLIĞI''diyerek bölücülüğü oraya koymuştur.

Şimdilerde ise'' Yaşasın kürt ve türk halklarının bağımsızlığı'' yumuşatılarak''Yaşasın kürt ve türk halklarının KARDEŞLİĞİ''diye servis edilmektedir.

Fazla uzatmadan konu başlığına kısa cevap vereyim.

deniz gezmiş Bankaları soyduğundan,teröist eğitimi alarak terör eylemleri yaptığından yani Terörist olduğundan idam edilmiştir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

o dönemde onlarca insan suçsuz yere idam edildi ve işkencede öldürüldü...sanki 12 eylülde yanlız deniz gezmiş ve arkadşları öldürüldü gibi anlatıyorsunuz.

.

.

.

Deniz Gezmis ve arkadaslari terörüst ise Yesil ne acaba???? Herhalde ayni Amerika'nin yaptigi gibi sadece benim terörüstüm vatanseverdir ve digerleri vatanhainidir yönünde bir davranisimiz var gibi.

Nedir bu baska halklara karsi kinimiz anlamis degilim. Kendimize her sey hak ama baskasina zerre kadar bir sey yok. Bu bizim cogunlukta olan anlayisimiz malesef.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Deniz gezmişin 6.filoya karşı onun vatan sever olması anlamına gelmez vatan sever olsaydı kendi askerine polisine silah kullanmazdı .

Üstelik Deniz gezmişci olanlar sorarsanız sıkıda bir Atatürkçüler,oysa atatürkün şiddetle karşı geldiği kominizmin savunucusudurlar.

Marksist-Leninist bir düzen olan Komünizmi getirmeye çalışan Deniz Gezmiş ve arkadaşları nasıl Atatürkçü olabilir,yada denizcilerin atatürçü olmaları nasıl bir çelişkdir.

Deniz Gezmiş 1969 yılında Filistin'deki El Fetih gerilla kampına neden gitti?

Burada adam öldürme, yaralama, sabotaj, suikast, bomba yapımı gibi eğitim aldığından haberiniz vardır.

bu eğitimi ne için kime karşı aldı?

Ruslardan aldıkları silahları kime karşı kullandılar.?

Deniz Gezmiş ve arkadaşları, uğruna öldükleri Marksist-Leninist düzeni kurmak için silahlı profesyonellerden oluşan bir örgüte ihtiyaç duyarak

Bu işi kendisi gibi Filistin El-Fetih gerillâ kamplarında eğitim gören Yusuf Aslan, Sinan Cemgil, Alparslan Özdoğan, Hüseyin İnan, Cihan Alptekin, Ömer Ayna, Nahit Töre tarafından kurulan THKO örgütüdür.

THKO diğer Marksist-Leninist ihtilâlci sol örgütlerden farklı olarak, bir lider belirlememiş, liderin terörist eylemler esnasında kendiliğinden ortaya çıkmasını benimsemiştir.

Kararların ortaklaşa alınmasını ve ortaklaşa uygulanması esasını kabul etmiştir. Şehir ve kır eşkıyalığını aynı anda benimseyerek bir arada yürüten THKO'nun şehirlerde banka soyma, fidye istemek için adam kaçırma gibi eylemleri "Deniz Gezmişler tarafından planlanarak yapılmıştır.

Denizler Emperyalizme karşıymış!

Hangi emperyalizme karşı?ABD

Peki rusya ve çin emperyalizmine ne demeli?rus ve çin emperyalizmine neden karşı gelmadilar?

Bumudur liderlik, bumudur vatan sevmek!

Son nefesinde bile '' yaşasın Marksizm-Leninizm, yaşasın Türk ve Kürt halklarının BAĞIMSIZLIĞI''diyerek bölücülüğü oraya koymuştur.

Şimdilerde ise'' Yaşasın kürt ve türk halklarının bağımsızlığı'' yumuşatılarak''Yaşasın kürt ve türk halklarının KARDEŞLİĞİ''diye servis edilmektedir.

Fazla uzatmadan konu başlığına kısa cevap vereyim.

deniz gezmiş Bankaları soyduğundan,teröist eğitimi alarak terör eylemleri yaptığından yani Terörist olduğundan idam edilmiştir.

deniz gezmis öldügünde bile yasasın türk ve kürt halkının bagımıszlıgı diyorsunuz .....Deniz gezmisin kitaplarını okursan idam edildikleri anda neler dediklerini bilirsinn..Sözü degistircegine adil bir sekilde davran ..YAASASIN TAM BAGIMSIZ TÜRKİYE..kendisi dogulu olmasına ragmen kardesligi savuunun bu insanlar Filistinde israile karsı askerlik yaptılar..Müslümanım diye geçinen insanlarıda goruyoruz ki oglunu askere godnermiyor basbakandır diye..

Denizler emperyalizme karsıymıs diyorsunz......İlk basta büyük yıkılır..Olayın köküne inmeden sonucuna varamazsın...Bizi katletmek isteyen rusya degildi çin degildi amerikaydı..

Kendi askerine ateş etti diyorsunz....O hiç bir zaman kendi askerine ates etmedi..çunku o türkiyenin bagımsızlgı için savassıyordu...6.filoyu denize döktü vatanseverliginden döktü..Yakalanırken isteseydi çapraz ateş atıp kaçabilirdi kurtulabilirdi ..ama o bunu yyapmadı sigarasını yakti ve kendini adaletin haklılıgına bıraktı AMA devlet adamları adalet ve demokrasi nedir bilmıyor...istedikleri oluyor..

adam kaçırdı ve banka soydu diyorsunuz...Onlar parayı halka dagıtan insanlardı...Adam kaçırdıgı kiside amerika 6.filoo komutanı...Kimde var bu yürek

ve sunuda unutmayınki solculuk ve komunızm ayrı ilkelerdir...ben bir solcu sosyalistim.sosyalizm ve komusızm de birbirinden farklıdır..ATATÜRK İSE KOMUIZ VE SOLCU BİR İNSANDI..akp yönetimini ve yaptıgı yolsuzlukları sideetle kınıyorum..

BURASI ÇOK GÜZEL BİR FORUM SİTESİDİR.Lütfen bilmediginiz seyleri kanıtlanmamıs seyleri konusmayın....Benim dediklerimin hepsi kanıtlanmıs cümlelerdir...YASASIN TAM BAGIMSIZ TÜRKİYE......zaten türkiyede solcu bir insan basa geldiginde onu istemeyen taraf hemen onu kötüler .bu dek solcu için geçerli degil..sagcılarda geçse solcular kötuler...fakat dogru bilgiler üzerinden birbirine laf atarlar ve kötülerler...yalan bilgiler üzerindne degil

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Deniz Gezmis ve arkadaslari terörüst ise Yesil ne acaba???? Herhalde ayni Amerika'nin yaptigi gibi sadece benim terörüstüm vatanseverdir ve digerleri vatanhainidir yönünde bir davranisimiz var gibi.

Nedir bu baska halklara karsi kinimiz anlamis degilim. Kendimize her sey hak ama baskasina zerre kadar bir sey yok. Bu bizim cogunlukta olan anlayisimiz malesef.

Önce terörün ve teröristin anlamını bilmek gerekir.

“Terör: baskı, şiddet, korkutma, yıldırma, sindirme veya tehdit yöntemlerinden biriyle, anayasada belirtilen Cumhuriyetin niteliklerini, siyasi, hukuki, sosyal, laik, ekonomik düzeni değiştirmek, devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünü bozmak, Türk Devletinin ve Cumhuriyeti’nin varlığını tehlikeye düşürmek, devlet otoritesini zaafa uğratmak veya yıkmak veya ele geçirmek, temel hak ve hürriyetleri yok etmek, devletin iç ve dış güvenliğini, kamu düzenini veya genel sağlığı bozmak amacıyla bir örgüte mensup kişi veya kişiler tarafından girişilecek her türlü eylemlerdir.” Terörü uygulayanlar ise teröristtir.

Yeşil kimdir?neler yapmıştır ve kimlere karşı mücadele etmiştir?

bunların mücadelesi terörmü oluyor?

kimlere karşı baskı,şiddet uygulamıştır kimleri yıldırmaya çalışmıştır kimleri tehdit etmiştir?

Devlete nasıl bir zarar vermitir?Hangi kamu alanlarını yağmalamış,hangi masum insanın arabalsını yakmış,hangi suçsuzu katletmiş kime nasıl zarar vermitir.

Devletin hangi düzenini değiştirmiş ve bozmuştur...

Şimdi bu insanlarmı terörist yoksa nevruzu-1 mayısı-kadınlar gününü-terörist başının yakalanma yıldönümü-doğum günü yıldönümü-terörist başının şidet gördünü bahane ederk ortalığı yağmalayan kamu alanlarına saldıran ve suçsuz günahsız, fakir insanların malını aracını,canını yakanlarmı terörist.

Konu yeşillere gelince yorum yapan çok olur.

Ama sözde teröre karşıyım derlersiniz biz söylemeden bu teröristler hakkında yorum yapmasınız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

deniz gezmis öldügünde bile yasasın türk ve kürt halkının bagımıszlıgı diyorsunuz .....Deniz gezmisin kitaplarını okursan idam edildikleri anda neler dediklerini bilirsinn..Sözü degistircegine adil bir sekilde davran ..YAASASIN TAM BAGIMSIZ TÜRKİYE..kendisi dogulu olmasına ragmen kardesligi savuunun bu insanlar Filistinde israile karsı askerlik yaptılar..Müslümanım diye geçinen insanlarıda goruyoruz ki oglunu askere godnermiyor basbakandır diye..

Denizler emperyalizme karsıymıs diyorsunz......İlk basta büyük yıkılır..Olayın köküne inmeden sonucuna varamazsın...Bizi katletmek isteyen rusya degildi çin degildi amerikaydı..

Kendi askerine ateş etti diyorsunz....O hiç bir zaman kendi askerine ates etmedi..çunku o türkiyenin bagımsızlgı için savassıyordu...6.filoyu denize döktü vatanseverliginden döktü..Yakalanırken isteseydi çapraz ateş atıp kaçabilirdi kurtulabilirdi ..ama o bunu yyapmadı sigarasını yakti ve kendini adaletin haklılıgına bıraktı AMA devlet adamları adalet ve demokrasi nedir bilmıyor...istedikleri oluyor..

adam kaçırdı ve banka soydu diyorsunuz...Onlar parayı halka dagıtan insanlardı...Adam kaçırdıgı kiside amerika 6.filoo komutanı...Kimde var bu yürek

ve sunuda unutmayınki solculuk ve komunızm ayrı ilkelerdir...ben bir solcu sosyalistim.sosyalizm ve komusızm de birbirinden farklıdır..ATATÜRK İSE KOMUIZ VE SOLCU BİR İNSANDI..akp yönetimini ve yaptıgı yolsuzlukları sideetle kınıyorum..

BURASI ÇOK GÜZEL BİR FORUM SİTESİDİR.Lütfen bilmediginiz seyleri kanıtlanmamıs seyleri konusmayın....Benim dediklerimin hepsi kanıtlanmıs cümlelerdir...YASASIN TAM BAGIMSIZ TÜRKİYE......zaten türkiyede solcu bir insan basa geldiginde onu istemeyen taraf hemen onu kötüler .bu dek solcu için geçerli degil..sagcılarda geçse solcular kötuler...fakat dogru bilgiler üzerinden birbirine laf atarlar ve kötülerler...yalan bilgiler üzerindne degil

kitaplarınıda okuduk filimlerinide izledik.

israile karşı savaşmak için filistinde gerilla eğitimi aldı ha! :D bugün onların arkasından gidenler kimler ?DHKPC SANIRIM bu tür örgütler ise irail gibi ülkelerde gerilla eğitimi alıp PKK terörüne karşı sacaşıyordur!

-http://www.emep.org/index.php?option=com_content&view=article&id=95:hatrla-sevgili-kuert-sorunu-ve-marksizm&catid=35:makaleler&Itemid=99-

Emek partisinin açıklaması.

Hatırla Sevgili dizi filminde Deniz Gezmiş’in idam sehpasına çıkarken haykırdığı son sözleri sansürlendi. Bu, haklı olarak büyük bir tepki yarattı. Zira bilineni, tarihe mal olanı gizlemek, üzerinden atlamak mümkün değil! Konu bir süreden beri tartışılıyor, yazılara ve programlara konu oluyor.

Dizi yöneticileri; “Çekimde Deniz Gezmiş’in son sözleri vardı, ancak televizyon yönetimi diziden Deniz Gezmiş’in söylediği son sözlerin bir bölümünü çıkarmış” açıklamasında bulundu.

-http://www.ozgurluk.org/news.php?h_newsid=3948-

-http://gopemekgencligi.blogcu.com/denizlerce-cogaliyoruz_15878871.html-

Deniz Gezmiş idam sehpasına çıkarken, yani son nefesini vermeden önce şöyle haykırmıştır:

“Yaşasın Türkiye’nin bağımsızlığı!

Yaşasın Marksizmin, Leninizmin yüce ilkeleri!

Yaşasın Türk ve Kürt halklarının bağımsızlık mücadelesi!

Kahrolsun emperyalizm!

Yaşasın işçiler ve köylüler!”

-http://www.gencliginsesi.net/modules.php?name=reviews&rop=showcontent&id=9-

-http://www.ondeyis.net/printview.php?t=2434&start=0-

-http://www.hatirlasevgili.biz/forum/archive/index.php/t-6006.html-

Sizinde bildiğiniz fakat kabul etmediğiniz inanmak istemediğiniz şeyler iöin fazla uğraşmaya kanıtlamaya gerek yok.

gerçekleri az çok Araştıran,kör ideolijiya bağlı omayanlar görebiliyor.

Bizi katletmek isteyenler rus değildi ha!

Ahıska halkına ve kafkaslardaki türklere yaptıklarını biliriz unutmadık.

Çinlilerin doğutürkistandaki türklere yaptığı soykırımları ve üzerinde yaptıkları nükler denemeli unutmadık,denizler unutsada,sizde unutsanızda görmezden gelsenizde biz unutmadık biliyoruz.

Ornegin Aşırı kürt milliyetçisi ve dep baskanligi yapmis yasar kaya, bakin anilarinda deniz gezmis'den nasil bahsediyor.

Boykot Komitesi üç kişiydi: Deniz Gezmiş, Kemal Bingöllü ve Bozkurt Nuhoğlu. Bu komitede Kemal Bingöllü spontane olarak Kürtleri, Bozkurt Nuhoğlu Lazları, o zaman bir çok kimsenin Kürt olduğunu bilmediği Deniz Gezmiş de devrimcileri temsil ediyordu.

Deniz, teorik seviyesi yeterli değil diye Kemal´in başkan olmasını istemiyordu. Akşamüzeri üçü de çıkıp bana geldiler. Ben Deniz´e tek şey söyledim:

''Kemal olsun... Çünkü Kürt desteği büyüktür. Sen de onlara akıl hocalığı yap'' dedim.

İki eliyle iki yanağımı avuçlarına aldı:

''Tamam ağabey anlaştık, sen yeter ki üzülme'' dedi.

Bakin deniz gezmis'in cok sevdigi agabeyi, terorist yasar kaya, bir diger yazisinda kendisinden nasil bahsediyor.

benim bağnaz Amerikan yanlılığım için solcu dostlarınıza gösterebilirsiniz. Ben ne ABD nede Moskova ve Çin yanlısı olmadım. Ben Kürt tarafıyım, tarafım, yerim duruşum belli, kirksekiz senedir hic değiştirmedim. diyor.

bildiğimiz vukaatları ise....

- 31 ağustos 1966'da İstanbul - taksim'de, çorum'dan İstanbul'a kadar yürüyen adamlarıyla birlikte ayaklanma başlattı ve ortalığı birbirine kattı. bu kargaşada çok vatandaş yaralandı.

- 19 ocak 1967'de o zamanki bir öğrenci yurdunun devir edilmesi sırasında adamlarıyla birlikte ayaklanma yaptı ve yine çok sayıda vatandaş yaralandı.

- 12 haziran 1968'de İstanbul üniversitesini adamlarıyla birlikte işgal edip pek çok öğrenciyi öldürdü.

- 7 mart 1968'de İstanbul üniversitesi'nde yapılan aiesec genel kurul toplantısında adamlarıyla birlikte salonu savaş alanına çevirdi.

- 16 mart 1969'da karşıt görüşlü bir göğrenci hareketinin İstanbul'da bir miting yapması üzerine adamlarıyla birlikte bu miting yapan öğrencilere saldırdı...

- 31 mayıs 1969'da İstanbul üniversitesi'ni adamlarıyla birlikte işgal etti. bu işgal sırasında polisle girdikleri çatışmada yaralandı.

- üniversitede yapılan bir aramada dürbünlü tüfekle (suikast tüfeği, bu tüfek türü kesinlikle savunma amaçlı kullanılamaz.) yakalandı.

- 11 ocak 1971'de adamlarıyla birlikte İş bankası, ankara - emek şubesini soydu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Deniz gezmis eger terörist olsaydı Atatürkçü bir yapıya bürünmezdi..Eger onları destekleyenler terörist olsaydı laik olmazdı...Ve ben laik ve solcu biriyim..Biz deniz gezmisin ve atatürkün yolundayız..Kürt demek terörizmse bu ülke kendisi terörizmdir..Fakat simdi sunu oyle bir acıyla soyluyorum ki akp yonetimi nufusu 100bini geçmeyen bir ülkeye bagımsızlık istiyor fakat 30 milyon kürte yatırım yapmıyor..doguya yatırım yapmıyor..eger diyorsanız hakını savunan terördür..En büyük terör dünyadır ozman!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Deniz gezmis eger terörist olsaydı Atatürkçü bir yapıya bürünmezdi..Eger onları destekleyenler terörist olsaydı laik olmazdı...Ve ben laik ve solcu biriyim..Biz deniz gezmisin ve atatürkün yolundayız..Kürt demek terörizmse bu ülke kendisi terörizmdir..Fakat simdi sunu oyle bir acıyla soyluyorum ki akp yonetimi nufusu 100bini geçmeyen bir ülkeye bagımsızlık istiyor fakat 30 milyon kürte yatırım yapmıyor..doguya yatırım yapmıyor..eger diyorsanız hakını savunan terördür..En büyük terör dünyadır ozman!

bak kardeşim bu konuda fazla yazmak istemiyorum ,artık aynı şeyleri tekrarlayıp duruyoruz .

Deniz gezmiş Marksizm ve Leninizmin savunucusu değilmiydi kominist bir düşüncesi yokmuydu?

Atatürkün şiddetle kominizme karşı olduğunu ve hatta en büyük düşmanımız kominizmdir dediği ayrıca koministler ger görüldüğü yerde başı ................ dediğinden haberin varmı.

Şimdi siz atatürküde kominizm düşünceye sahipti dersiniz.

Denizci olanlar atatürkçü olamaz çünkü fikirleri tamamen birbirine ters,bunun tartışması bile yapılamaz.

Şimdi bunu nerden çıkardın''kürt demek terörizmse''ne alaka şimdi!deniz gezmişin ölmeden önce bile türk kürt ayrımı yaptığını ve amacının ülkeyi bölmek olduğunu anlıyoruz diyoruz.

''kürde yatırım yapmıyormuş''yahu kardeşim nasıl yatırım yapacak bu kadar insafsız olmayın lütfen.

Batıda Turizmin göz bebeği antalanın köylerinde hala elektirik ve su yok batıyı bir yana bırak.

bende diyorumki bende doğuluyum, benim memleketimde terör olmadığından bu devlet bizleri görmüyor ve bütün yatırımı terörbölgesine yapıyor.

En önemlisi GAP olmak üzere birçok yatırımlar terör bölgelerinde AB destek kredilerinden tutunda kalkınmada öncelik adına bir dünya kredi kolaylığı sağlıyor.

Gidip gördünüzmü terör bölgelerindeki yolların nasıl olduğunu,yollar çift şeritli ,birde terör olmayan duğu bölgelerine bakın hala 30-40 senelik tek yönlü yolları kullanıyorlar!

Bugün terör bölgelerinde 4 çocuğa kadar 40 ytl para veriyor devlet.

Diğer terör olmayan bölgeler bu devletin vatandaşları değilmi?

İlla beleşten geçinmek için terörmü estirmek gerek.

Bu devletin yaptığı resmen yalakalıktır ,eğer bir hak verilecekse bütün vatandaşlara aynı hakların verilmesi gerekmezmi?

hala kürtlere bakılmıyor,yatırım yapılmıyor diyorsunuz.

Biliyorum sizler benden daha iyi biliyorsunuz bu tür olayları ,verilmiyor-bakılmıyor dediğinize göre o bölgelerde yaşamışsınızdır,çocuk başına alınan paradan haberiniz yokmu sizin?eğer orada yaşıyorsanız muhakkak haberiniz vardır ,yada bütün vatandaşın aldığınımı düşünüyordunuz?

Daha buna benzer birçok olay...yine diyorum İNSAF.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Önce terörün ve teröristin anlamını bilmek gerekir.

“Terör: baskı, şiddet, korkutma, yıldırma, sindirme veya tehdit yöntemlerinden biriyle, anayasada belirtilen Cumhuriyetin niteliklerini, siyasi, hukuki, sosyal, laik, ekonomik düzeni değiştirmek, devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünü bozmak, Türk Devletinin ve Cumhuriyeti’nin varlığını tehlikeye düşürmek, devlet otoritesini zaafa uğratmak veya yıkmak veya ele geçirmek, temel hak ve hürriyetleri yok etmek, devletin iç ve dış güvenliğini, kamu düzenini veya genel sağlığı bozmak amacıyla bir örgüte mensup kişi veya kişiler tarafından girişilecek her türlü eylemlerdir.” Terörü uygulayanlar ise teröristtir.

Yeşil kimdir?neler yapmıştır ve kimlere karşı mücadele etmiştir?

bunların mücadelesi terörmü oluyor?

kimlere karşı baskı,şiddet uygulamıştır kimleri yıldırmaya çalışmıştır kimleri tehdit etmiştir?

Devlete nasıl bir zarar vermitir?Hangi kamu alanlarını yağmalamış,hangi masum insanın arabalsını yakmış,hangi suçsuzu katletmiş kime nasıl zarar vermitir.

Devletin hangi düzenini değiştirmiş ve bozmuştur...

Şimdi bu insanlarmı terörist yoksa nevruzu-1 mayısı-kadınlar gününü-terörist başının yakalanma yıldönümü-doğum günü yıldönümü-terörist başının şidet gördünü bahane ederk ortalığı yağmalayan kamu alanlarına saldıran ve suçsuz günahsız, fakir insanların malını aracını,canını yakanlarmı terörist.

Konu yeşillere gelince yorum yapan çok olur.

Ama sözde teröre karşıyım derlersiniz biz söylemeden bu teröristler hakkında yorum yapmasınız.

Yani sadece DEVLETE karsi gelenlermi terörüst oluyor? Devlet terörü yani halka karsi yapilan terör denen bir sey yok herhalde sizin lugatinuizda. Devlet yasal olmayan yollardan muhalefete karsi vermis oldugu yasadisi mücadeleleri yesil denilen mafya ve katil insanlara yaptirmistir. Yani Yesil gibi mafya ve katiler ise kendi cikarlari ve para icin terörüslerin yaptigindan daha kötü katliamlar yapmislardir. Bu katliamlari zaten bazi gene yesil gibilerin yaninda calisan eski güvenlik güclerinden bile itiraflar var, aynen bunlardan birisinin itiraf ettigi gibi: " En az 1000 tane Kürt kökenli insanlari öldürdük ve hepsinide devlet adina yaptik"

Arkadasim demokrasi ve özgürlükcülükten yana olmak mafya ve katilleri savunarak ve birde üstüne üstelik bunlarin ismini üslenerek olmaz. Bu durumda benimde ne kadar demokrat ve hak hukuktan yana oldugum belli oluyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

diyorki teröris terör iliskisi..Sanatçılar ülkenin yada halkın sorunarını yansıtan kisilerdir..Ozaman sanatçılarda en büyükk teröristtirr.....:( yanlıs bagdastırmalar yapılıyor....solcular ve devrimciler terörist degildir...sadece onlar haklarını istiyor..işci emekçi hakkı..gunde 9 saatten fazla çalısmama hakkı..avrupa gb..insana verilen degerin insandan gelmesi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani sadece DEVLETE karsi gelenlermi terörüst oluyor? Devlet terörü yani halka karsi yapilan terör denen bir sey yok herhalde sizin lugatinuizda. Devlet yasal olmayan yollardan muhalefete karsi vermis oldugu yasadisi mücadeleleri yesil denilen mafya ve katil insanlara yaptirmistir. Yani Yesil gibi mafya ve katiler ise kendi cikarlari ve para icin terörüslerin yaptigindan daha kötü katliamlar yapmislardir. Bu katliamlari zaten bazi gene yesil gibilerin yaninda calisan eski güvenlik güclerinden bile itiraflar var, aynen bunlardan birisinin itiraf ettigi gibi: " En az 1000 tane Kürt kökenli insanlari öldürdük ve hepsinide devlet adina yaptik"

Arkadasim demokrasi ve özgürlükcülükten yana olmak mafya ve katilleri savunarak ve birde üstüne üstelik bunlarin ismini üslenerek olmaz. Bu durumda benimde ne kadar demokrat ve hak hukuktan yana oldugum belli oluyor.

bakın arkadaşım hiçbir devlet kendi halkına karşı terör yapmaz devletin içiersindeki belli makamlara gelmiş insanlrın kendi çıkarları için yaptıkları işler devlete mal edilemez.

Hükümetler arasındaki çatışmaları devlet olarak yansıtamasın.Devlete karşı muhalefet olan kimlerdir ?

Devlete karşı olan muhalefet olarak pkk teröristlerini kast ediyorsan onlar muhlefet değildir devleti yok etmeye çalışan Yabancı kaynakların piyonlarıdır,yani devletin düşmanı devlet olur, bu kuklalarda başka devletlere ait olduğundan devletin düşmanı diyebiliriz,yani bu teröristleri muhalefet olarak göstermezsiniz.

Gösterirsenizde sizin zihniyetinizden başkası görmez zaten.

En az 1000 kürt kökenli vatandaşı öldürmüş ! kimmiş bu vatandaşlar, bunu itiraf edenlerin verdiği isimleri buradan 3 tanesini yazabilirmisin? suçsuz günahsız hiç bir olayla ilgisi olmayan ve yeşiller tarafından öldürülen kim var?

Ancak pkk teröristlerinin öldürdüğü günahsız insanları bu isim altına gömersiniz.

Pkk teröristlerinin öldürdüğü köylüyü ya korucular öldürmüştür yada yeşiller.

Oysa teslim olan teröristler itiraflarında açıkça söylemişlerdir ,Asker elbisesi giyerek biz yapardık korucu ,asker ve polis yapmıştır diyorduk pkk yandaşlarına ise bunun propagandasını yaptırıyorduk ve halkı devlete karşı kışkırtıyorduk diyor.

Bunun gerçeğini bilen gören bir çok kürt kökenkl vatandaşlarımız bunun farkındalar,Arkadşım bile anlatırdı köylerine asker elbisesi ile gelen teröristleri şimdi siz bunları ne görmüşsünüzdür nede duymuşsunuzdur .

Kim öldürmüş? kendiside kürt kökenli Bingöl solhanlı olan kod adı yeşil öldürmüş üstelik kendi halkını sırf kürt olduğu için.

Bakın aklıma gelmişken PKK teröristlerinin korkulu rüyası ve PKK teröristlerine en büyük darbeyi vuran kimlerdir bilirmisin.

Yeşil -Mahmut yıldırım:KÜRT asıllı ve BİNGÖL SOLHAN'lı

Drej Ali-Ali Yasak: kürt asıllı ve URFALI

Sedat bucak-kürt asıllı ve URFALI

Daha bir çoğu fakat en önemli tanınlar bunlar işte pkk ya en büyük darbeyi vuranlar ve pkk teröristlerinin korkulu rüyaları bunlar.

Şimdi bu zihniyete göre bunlar pkk teröristlerini oldürenler birer katil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bak bu konuda sana katılıyorum..Fakat sunu demeliyim ki devlet kendi halkına terör yapar..Eger Türkiye deseydin haklı olabilirdin..Ama 19. ve 20. yy bakıyorum ve burda fransız ihtilalini goruyorum..Devlet halkına terör yapıyor halkını asagılıyor öldürüyor...Bırakmıyorlar halkın dogru konusmasına..Dünya da degismeyen tek sey degismemektir.Haksızzsam soyle...PKK TERÖRİSTTİR.BUNU KİMSE YALANLAYAMAZ..FAKAT SUNU DA DEMELİYİMKİ BU OLAYLAR DOGU ANADOLUDA DEGİLDE EGE DE YASANSAYDI EMİNİMKİ EGE BÖLGESİNDE Kİ HALKADA TERÖRİST DENİLLECEKTİ

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadasim sen solcu ve Atatürkcü olabilirsin,bundan kimse gocunmaz,Kürtte olabilirsin bundanda pek gocunan olacagini sanmam.Ama terör konusunda biraz daha akilci düsünmelisin.Kürt demek terör demek degildir bunu kim diyorsa haksizlik ediyor.Diger yanda korkunc bir yanilgi icersindesiniz kim dedi kim yazdi beni ilgilendirmiyor mama bir yanlisi düzeltmekte hepimiz icin yarar vardir.Türkiyedeki Kürt nüfus 6 milyon civarindadir,30 milyon degil.Daha ciddi kaynaklari arastirin derim size.Sanatci olarak ben pek sanatci göremedim Türkiyede,tamamen siyasilesmis ideolojik saplantilar icersinde bazilari hem kendilerine sanatci hemde devrimci maskesi takmis aydinim aydin diye halkla egleniyorlar.

Sadece Kürtlere degil Türkiyenin her bucagina yatirim yapilmalidir,nerede bir aksaklik var ise oraya acilen el atilmalidir.Bir yazinizda bütün bunlar Egede olsaydi Ege halkini terörist ilan edecektiniz derken bile terör konusuna ne kadar yanlis yaklastiginizi anliyorum.Terör yapana terörist denir bunun Egesi Güneyi olmaz,Terör konusunda bunca yil mücadele verilmesi tüm Kürt toplumuna terörist muamelesi yapilmamis olmasindandir.Öyle olsaydi coktan biterdi bu is.

Yargilarimizda birazda insaf ölcülerine uyarak yargilayalim.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bakın arkadaşım hiçbir devlet kendi halkına karşı terör yapmaz devletin içiersindeki belli makamlara gelmiş insanlrın kendi çıkarları için yaptıkları işler devlete mal edilemez.

Hükümetler arasındaki çatışmaları devlet olarak yansıtamasın.Devlete karşı muhalefet olan kimlerdir ?

Devlete karşı olan muhalefet olarak pkk teröristlerini kast ediyorsan onlar muhlefet değildir devleti yok etmeye çalışan Yabancı kaynakların piyonlarıdır,yani devletin düşmanı devlet olur, bu kuklalarda başka devletlere ait olduğundan devletin düşmanı diyebiliriz,yani bu teröristleri muhalefet olarak göstermezsiniz.

Gösterirsenizde sizin zihniyetinizden başkası görmez zaten.

En az 1000 kürt kökenli vatandaşı öldürmüş ! kimmiş bu vatandaşlar, bunu itiraf edenlerin verdiği isimleri buradan 3 tanesini yazabilirmisin? suçsuz günahsız hiç bir olayla ilgisi olmayan ve yeşiller tarafından öldürülen kim var?

Ancak pkk teröristlerinin öldürdüğü günahsız insanları bu isim altına gömersiniz.

Pkk teröristlerinin öldürdüğü köylüyü ya korucular öldürmüştür yada yeşiller.

Oysa teslim olan teröristler itiraflarında açıkça söylemişlerdir ,Asker elbisesi giyerek biz yapardık korucu ,asker ve polis yapmıştır diyorduk pkk yandaşlarına ise bunun propagandasını yaptırıyorduk ve halkı devlete karşı kışkırtıyorduk diyor.

Bunun gerçeğini bilen gören bir çok kürt kökenkl vatandaşlarımız bunun farkındalar,Arkadşım bile anlatırdı köylerine asker elbisesi ile gelen teröristleri şimdi siz bunları ne görmüşsünüzdür nede duymuşsunuzdur .

Kim öldürmüş? kendiside kürt kökenli Bingöl solhanlı olan kod adı yeşil öldürmüş üstelik kendi halkını sırf kürt olduğu için.

Bakın aklıma gelmişken PKK teröristlerinin korkulu rüyası ve PKK teröristlerine en büyük darbeyi vuran kimlerdir bilirmisin.

Yeşil -Mahmut yıldırım:KÜRT asıllı ve BİNGÖL SOLHAN'lı

Drej Ali-Ali Yasak: kürt asıllı ve URFALI

Sedat bucak-kürt asıllı ve URFALI

Daha bir çoğu fakat en önemli tanınlar bunlar işte pkk ya en büyük darbeyi vuranlar ve pkk teröristlerinin korkulu rüyaları bunlar.

Şimdi bu zihniyete göre bunlar pkk teröristlerini oldürenler birer katil.

Arkadasim burada PKK'yi savunuyor veya onlarin öldürdüklerini kötü görüyo degiliz, bunu iyi bilesin. Devamli bizi buradan PKK'li gibi göstermektende vazgecin, cünki olmayacak bir olasiliktan bahsediyorsunuz. Diger taraftan o bahsettioginiz PKK ya büyük darbeyi vuran Yesiller, Drej Ali, Sedat Bucak ve diger önlü olamyanlar kimdi? Bunlar resmi olarak devletin polsimi, askerimi neydi onlarin görevli olduklari makam? Yoksa onlar sadece özel kisilermiydi? Yani anlayacaginiz devlet adina kirli isler yapan mafya ve cetelermiydi? Bizim özerine düstügümüz ve elestirdigimiz konuda burasi. Devlet mücadelesini devamli legal zeminde yapar ve kimseyi yargi önüne cikartmadan, yani suclulugunu hakim tarafindan kanitlanmadan, illagel yollaradn yargilayamaz, hemde ölümle. Ama sizin demokrasi anlayisiniza uygunki bu ismleri kahrama olarak gösteriyorsunuz ve devletin tutumunuda gayet normalmis gibi görüyorsunuz.

Ben hem PKK hemde devlet terörüne karsiyim, ama siz sadece PKK terörüne karsiymis gibi bir tutum izliyorsunuz. Aramizdaki fark bu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dniz Gezmis ve arkadaslari Sedat Bucak, Catli ve diger sözde vatansever mafya ve ceteler gibi devlet adina kirli isler yapmadiklari icin asildilar. Onlar halkin yaninda olduklari icin, fasizme ve zulme karsi olduklari icin asildilar. Denizler haklarin kardesliginbi savunduklari icin asildilar. Ama Deniz'i asarken milyonlarca Deniz'in dogusunu engelleyemediler ve engelleyemeyecekler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dünyahepimizin sana katılıyorm..çok güzel yazıların var...Bu halk herşeyin en iyisini hakediyor..Ama gericiler ülkeyi geriye götürüyor..Simdi Fetullah Gülen müslümanım müslümanım diyor..Müslüman haklarını savunuyor...Neden Amerikada yaıyor..Neden filistinde yasamıyor..Neden Irakta ,İranda yada baska bir musluman ülkesinde yasamıyor...Adamlar orda domuz eti kesiyor..dana eti kesiyor aynı bıçakla kesiyor..domuz eti haram degilmi bunları dusunmuyor mu ..Fetullah gülende Amerikanın satın aldıgı bir isimdir..Bu ne kadar belgelerle kanıtlanmamıssa da fiilen kanıtlanmıştır...

1 Deniz gider 1000 deniz gelir ..onlardan biri de benim!!

Uyanın çocuklar uyanın..günesli günler görecegiz günesli gunler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Diger taraftan o bahsettioginiz PKK ya büyük darbeyi vuran Yesiller, Drej Ali, Sedat Bucak ve diger önlü olamyanlar kimdi? Bunlar resmi olarak devletin polsimi, askerimi neydi onlarin görevli olduklari makam? Yoksa onlar sadece özel kisilermiydi? Yani anlayacaginiz devlet adina kirli isler yapan mafya ve cetelermiydi? Bizim özerine düstügümüz ve elestirdigimiz konuda burasi. Devlet mücadelesini devamli legal zeminde yapar ve kimseyi yargi önüne cikartmadan, yani suclulugunu hakim tarafindan kanitlanmadan, illagel yollaradn yargilayamaz, hemde ölümle. Ama sizin demokrasi anlayisiniza uygunki bu ismleri kahrama olarak gösteriyorsunuz ve devletin tutumunuda gayet normalmis gibi görüyorsunuz.

Ben hem PKK hemde devlet terörüne karsiyim, ama siz sadece PKK terörüne karsiymis gibi bir tutum izliyorsunuz. Aramizdaki fark bu.

Asker ve polisi söylememe gerek yok, bunlar teröristlerin bilinen korkulu rüyaları.

Kürt asıllı olupta Pkk nın korkulu rüyalarını diyorum..Onlara en büyük darbeyi vuralar bu vatanını seven teröristleri karşısına alan G doğudaki Aşiretlerden bahs ediyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Deniz Gezmiş in son mektubu

6 Mayıs 1972

Baba,

Mektup elinize geçmiş olduğu zaman, aranızdan ayrılmış bulunuyorum. Ben, ne kadar üzülmeyin desem, yine de üzüleceğinizi biliyorum. Fakat, bu durumu metanetle karşılamanı istiyorum. İnsanlar doğar, büyür, yaşar ve ölürler… Önemli olan çok yaşamak değil, yaşadığı süre içinde, fazla şeyler yapabilmektir.

Bu nedenle ben, erken gitmeyi normal karşılıyorum. Ve kaldı ki, benden önce giden arkadaşlarım, hiçbir zaman ölüm karşısında tereddüt etmemişlerdir. Benim de etmeyeceğimden şüphen olmasın.

Oğlun, ölüm karşısında aciz ve çaresiz kalmış değildir.

Bu yola bilerek girdi. Sonunda da bu olacağını biliyordu.

Seninle düşüncelerimiz ayrı ama, beni anlayacağını tahmin ediyorum. Sadece senin değil, (…) anlayacağını inanıyorum.

Cenaze için, avukatlarıma gerekli talimatı verdim. Ayrıca savcıya da bildireceğim. Ankara´da 1969´da ölen arkadaşım Taylan Özgür´ün yanına gömülmek istiyorum. Onun için cenazemi İstanbul´a götürmeye kalkma.

Annemi teselli etmek sana düşüyor. Kitaplarımı küçük kardeşime bırakıyorum. Kendisine özellikle tembih et. Onun bilim adamı olmasını istiyorum. Bilimle uğraşsın ve unutmasın ki, bilimle uğraşmak da bir yerde insanlığa hizmettir.

Son anda, yaptıklarımdan en ufak bir pişmanlık duymadığımı belirtir seni, annemi ve kardeşimi devrimciliğimin olanca ateşiyle kucaklarım…

Oğlun Deniz Gezmiş

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bizler Amerikan emperyalizmine karşı mücadeleyi ilk şart gördüğümüz, bu işin de mutlaka silâhla kazanılacağına inandığımız için silâha sarıldık ve mücadele ediyoruz. Tek amacımız budur, bunun için Nurhak Dağlarında mücadeleye başladık. Yoksa, sayın savcının dediği gibi Anayasa�yı ortadan kaldırmak için değil... Bu arada sırası gelmişken, iddia makamındaki kişiye birkaç sözümüz var:

Sayın Savcı,

1. Amerikan emperyalizmi gayrı millîdir.

2. Ona ortaklık edenler ulusumuza ihanet etmişlerdir.

3. Emperyalizme karşı mücadele suç değildir, silâhlı mücadele ise anayasa�yı ihlâl değildir.

4. Gayri millî olan emperyalizm ve ortaklarının sömürüsü, anayasaya aykırıdır.

Buna göre iki şey var:

1. Eğer belli bir hata sonucu, iddianame ve mütalaayı hazırladınızsa, dikkatli olunuz; idamını istediğiniz kişiler kasaplık koyun değildir ve siz savcısınız...

2. Yok eğer yaptığınızın bilincinde iseniz: yolunuz açık olsun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bizler Amerikan emperyalizmine karşı mücadeleyi ilk şart gördüğümüz, bu işin de mutlaka silâhla kazanılacağına inandığımız için silâha sarıldık ve mücadele ediyoruz. Tek amacımız budur, bunun için Nurhak Dağlarında mücadeleye başladık. Yoksa, sayın savcının dediği gibi Anayasa�yı ortadan kaldırmak için değil... Bu arada sırası gelmişken, iddia makamındaki kişiye birkaç sözümüz var:

Sayın Savcı,

1. Amerikan emperyalizmi gayrı millîdir.

2. Ona ortaklık edenler ulusumuza ihanet etmişlerdir.

3. Emperyalizme karşı mücadele suç değildir, silâhlı mücadele ise anayasa�yı ihlâl değildir.

4. Gayri millî olan emperyalizm ve ortaklarının sömürüsü, anayasaya aykırıdır.

Buna göre iki şey var:

1. Eğer belli bir hata sonucu, iddianame ve mütalaayı hazırladınızsa, dikkatli olunuz; idamını istediğiniz kişiler kasaplık koyun değildir ve siz savcısınız...

2. Yok eğer yaptığınızın bilincinde iseniz: yolunuz açık olsun.

GEÇİN KARDEŞİM BU DUYGU SÖMÜRÜLERİNİ...BENDE DİĞER DÜŞÜNCELERİN SÖYLEDİKLERİNİ YAZSAM BU ÇARK BÖYLE DÖNÜP GİDER.

Sarıldığı silahı kime karşı kullandılar....devletin bankasına ve asker-polisine karşı..Kahramanların!!! amerika için

Daha önce yazdım sizin kahramanların vukaatlarını, birdaha yazmama gerek varmı sizce?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

AHMET KERSE'NİN KENDİ AĞZINDAN

'Hakime küfrettim. Hakim put! Vicdanı, adaletin görkemli sarayından, sarayın mücerret bekçisinden, görünmez koruyucularından azade.. Kişiliği silik... Benim böylesi muğlak bir kişilikten ne alıp veremediğim var? Baktı önündeki yazılı müeyyidelere, kırdı kalemi.

Küçük dilinin dönmesi ile çıkardığı kahkahayı duydum. Onun haline güldüm. Güya sinsi gülüyor.

O kim, bilmem ne maddesi kim? Her şeyin vasıta olduğu bu dünyada, oluşlara basamaklık edenlere kızmaya hiç gerek yok.

Doğru olan, gücün ve tedbirin kar etmediği yerde durup tevekkül etmek, her daim ona sığınmaktır. Karanlığı aydınlık bilmek, mutlu olmasını öğrenmektir.

Her zaman ve mekanda Yüce Allah'a dayanmak biricik yol. Tabii yol bilene!

Titrer anam, elleri ile bazı kereler yüzünü örter. Ben idam sehpasına yürürken, anam karalar bağlamaz.

Bilir, inanır ki; oğul ölmedi, yaşıyor. Bu dünya hancıların konakladığı bir misafirhane.

Buradan göç eden bir başka alemde, ebedi yurt evinde yaşar.

Anam yeşil yemenisini hiç başından eksik etmez.

Allah örtünün dediği için örtünür. Anam, ülkü sahibi yiğitleri över.

Babam da öyle. Babam süslü hayat yaşamak uğruna zillet, illete boyun eğen, bel kıvıran, yılanlaşan insanları sevmez.

Kötülerin baş düşmanıdır.

İnsan Allah'a inanmadıkça, yüce ülküleri yakalamak için cehd ve gayret sarf etmedikçe, o adama insan denmez.

Hele halife hiç denmez. Her adam insan değil, her insan da halife değil! Bu biline!

Sabırsızım, içimde sevinç coşkusu, kulaklarımda Kur'an kıratı... Ben uçmak istiyorum, uzaklara, pak mekanlara, gül ekenlere, çiçek dikenlere uçmak...

Bükülmeyeceğim, kırılmayacağım. Bu emanet olan 'ben'i yüce yaradanıma helali ile teslim edeceğim.

Ölsem bile ölmeyeceğim. Varın siz anlayın! Ben insanlara dayanmadım ki, yıkılayım, insancıklardan medet ummadım ki, zarara ziyana gireyim.

Ezel ve ebed olan Yüce Mevla'ya gönül verdik. Onun içindir ki, bu dava sözmez, bitmez, çapulcuların çökmesinden, kaçmasından etkilenmez...

İlah-ı kelimetullah! diyen diller lal olmaz.

'Allah' diye inleyen güller solmaz. Tekbir getiren, teşbih eden güller solmaz.

Susmayacak Hakk'ın dili! '

Ahmet KERSE

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Asker ve polisi söylememe gerek yok, bunlar teröristlerin bilinen korkulu rüyaları.

Kürt asıllı olupta Pkk nın korkulu rüyalarını diyorum..Onlara en büyük darbeyi vuralar bu vatanını seven teröristleri karşısına alan G doğudaki Aşiretlerden bahs ediyorum.

1. Siz önceki yazinizda Kürt olupta PKK'nin korkulu rüyalari olarak Yesil ve Sedat Bucak gibi mafya ve cete mensuplarindan bahsettiniz. Evet devletimiz bu tip mafya ve cetelerin yardimina ihtiyaci olacak kadar zayifladi galiba. Diger taraftan gene bu cete ve mafya mensuplari bu isleri sadece kendi cikarlarina geldigi icin yapiyorlar, yani PKK'ya karsi olduklarindan ve ülke huzurunu düsündüklerinden degil sadece para ve baska cikar karsiligi yapilan isler. Yani devletin kirli camasirlari denebilir. Bunlarin zaman zaman ülke icin ne kadar tehlikeli olduklari gene mesela Susurluk cetesinde görüldügü gibi gün isigina cikiyor. Devletin teröre karsi ceteleri kullanmasi o devletin ne kadar basiretli ve kanuna saygili oldugunun bir göstergesidir.

2. Bahsettiginiz G dogudaki asiretlerin PKK ya karsi mücadeleleri. Gene bu asiretler diger ceteler gibi sadece kendi cikarlarini korumak icin isbirligi yapan Kürtler. Bunu mesela ABD'nin bir zamanlar El-Kaideyi Rus'lara karsi kullanmasina benzetebiliriz. Bakiyorsunuz bu asiret mensuplarinin bazilari iki tarafli bile oynuyorlar. Gündüz köy korucusu gece PKK militani. G doguda asiretlere karsi mücadelesi vermesi gereken devletimizin onlara kendisini muhtac yapip bagimli oluyor. G doguda terörün bitmemesinin basska sebebide gene bu asiret mensuplarinin maas alabilmeleri icin köy korucusu olarak mümkünse sonsuza kadar calismak istemeleri. Terör bitince issiz kalacaklari icin bitirmeye hicte niyetleri yok. O yüzden ikili bile oynuyorlar.

Simdi siz kalkiyorsunuz bu saydiklarimi PKK ya karsi bir mücadele bicimi olarak göstermeye calisiyorsiunuz. Ve sonuclarini görüyoruz. Teröre karsi devletimiz gerekeni yapsa aslinda birakin bu asiretleri ve cete mensuplarinin yardimini bölgeye gönderilen askerin bile en azindan yarisini bile geri cekseler gene basarili olur. Ama söz konusu teröre karsi sürekli bir basari degilki, sadece göz boyamasi. Teröre karsi mücadeleyi sadece askeri olarak göve derin devlet anlayisiyla yapildigi icin basari elde edilemiyor. En basit yolu bölge insanlarina kucak acmamiz ve onlara sahip cikmamiz, ama sadece lafla degil gercekten cikmamiz gerekli. Onlari ciddiye almamiz önce onlari dört kulakla dinleyip istekleri dogrultusunda siyasetler üretmek ve onlara devletin gercekten yanlarinda oldugu hissi ciddi bir sekilde vermekten gecer. Yoksa hepimiz kardesiz deyipte sunu bunu her agzini actiginda PKK'li damgasini vurarak degil.

Deniz Gezmis'in idam sehbasinda bile söyledigi "yasasin Kürt ve Türk halkinin kardesligi" mesaji hayata gecirilmeli. Kardesligi isteyenler 1972 lerde bile asildi ve su an 2009 lara geldik ama o günden bu güne kardeslik düsmanligi yapanlarin sayesinde en azindan 50 bin insanimizi kaybettik ve daha da fazlasini yaraladik, esini dostunu aglattik. Bu arada unutmayalim ama bazilarida ceplerini doldurdu ve ülkenin sicili kabardi. Ve neredeyse dünyada bu konumda en sorunlu ülkeler arasindayiz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ALİ BÜLENT ORKAN

Mamak Askeri Cezaevi dehşet günlerini yaşıyordu...

Komonist örgütlerin kılını bile kıpırdatamadığı bu şiddet ortamında Ülkücüler ferdi çıkışlarıyla destanlara konu olacak kutlu bir direniş ortamındaydılar... Bunun en estetik örneğini Ali Bülent Orkan göstermişti...

İdam cezası alanlar A blok Tecrit 2 Ön de bulunan 35 ve 36 numaralı hücrelere kapatılırdı ve bir kaç gün sonra da infaz... İşte 1 numaralı hücrede kaldığım bu günlerde tanıdım O nu...

Bahçeye çıkarken onun 35 numaralı ölüm hücresinin önünden geçerdik ve gözlerimizle konuşurduk... Aramızda müthiş bir dayanışma ve olağanüstü bir haberleşme örgüsü vardı...

Şer örgütlerinin azılı tetikçileri idarenin baskısına boyun bükmüş yedek gardiyanlık yaparken , Ali Bülent Orkan gibi kardeşlerimiz direnişin sembolü olmuştu... Rütbesiz Er'lere "Komutanım" diye hitap etmek mecbur ve aksi durum , ağır cezayı müeyyidelere gerekçe idi... Fakat benim Kardeşim Orkan ;

-Hey asker ağa bir baksana , diye kapıda ki Yüzbaşı'ya seslenerek , mitolojik bir çıkış yapıyor ve günlük sakal tıraşının mecbur olduğu o işkence günlerinde bir haftalık sakalı ile , üç adım hücre voltası atarak , havalı havalı yürüyordu... O sanki idam mahkumu değilde , ilahi bir celsenin hakimiydi...

Ali Bülent Orkan , 13 Ağustos 1982 Cuma günü sabaha karşı Ankara Ulucanlar cezaevi'nde asılarak şehit edildi... Mübarek bedeni Ankara Karşıyaka Asri mezarlığı’na defnedildi...

Ruhu şad makamı cennet ...

"TANIK OLANLARDAN DİNLEYİN!"

Beklediği an geldi, çattı, içi içine sığmıyor. Ahiret yurdunun merakı ve sırrı onu heyecana boğmuştur...

Merkez Kapalı Cezaevi'nin avlusunda yanan ampullerin şavkı bet ve nurdan nasipsiz... Bir adım ötesine ışık uzatmaktan aciz ampuller...

Uzun boy, geniş omuzlar, esmer ten, mutedil bir kalp.

Yürüyor silahlar arasında...

Dünü düşünüyor., dünün mutlu, mutsuz anlarını, vakalarını, insanlarını...

Bu mapus damında nice müslümanlar çile doldurdular.

Ve nice iman sahipleri inançları yüzünden urganda sallandılar... iskilipli Atıf Hocalar, Maşallahlar, imamlar, Memetler, Memetler... illâ da Memetler

Karanlık bir oda. Bir köşesine büzülmüş, ayakları karnına çekilmiş, nefes almakta güçlük çekiyor. Harap bir hane. Ev atadan yadigar.

Duvarlarda, tavanlarda, halılarda kan var. Öyle hoppadan omuz vermedi bugünlere bu yapı. Ne simalar, ne rüzgarlar, ne yağmurlar, dolular gördü...

Evin dört yanı çevrilmiş. Yılanlar, çıyanlar, sıçanlar sıra sıra...

Bu zararlı mahlukatı izale etmek gerek. Aksi takdirde ev evlikten çıkacak, içindekiler kılık değiştirecek, ... ............

Kafası bulutların orta yerinde günlerce düşündü, aklı, görünüyordu...

Önünde, arkasında, yanında, yönünde zıplayan, çağıran, zehir akıtan mahlukatı göre göre tefekkür kapısında gözyaşları döktü.

Sonra da vardı bir karara: Teslim olmayacak, savaşacaktı...

Geçerli silahlarla ölüm dirim savaşma girdi. Vurdu, vuruldu, düştü, kalktı, süründü...

Netice: "Hayvanları Besleyenler Derneği" onu suçlu ilan etti.

Sandalyelere kurulu, kurul toplandı. Sonunda karar "saptandı."

HANÇER SAPLANACAKTI MAZLUMUN KALBİNE!

Kan aktı. Kanı hayvanatlar şarap sanıp kadehlere doldurdular ve şerefe kadeh kaldırdılar...

- Son bir arzun? Görevli soruyor.

O gülüyor, gözleri sonbaharın ilk turfandası olan üzüm tanesinin berraklığı ve parlaklığında...

Görevli kızdı:

- Arzunu sordum, sen gülüyorsun! Cevabı:

- Beni öldü bileceklere gülüyorum. Temizim, pakım,

Allah'ıma kavuşuyorum. Daha ne isteyeceğim? Hazırım ben.

Son sözün de mi yok? Yani annene, babana ve...

Kafası dik, göğsü çıkık, ağzı yarım açık:

- Vazifemizi yaptığımıza inanıyoruz. Ülkücünün kadirve kıymeti ve ülkücünün nişanı pek yakındır Bu hakikati bütün insanlığa duyurunuz. İstediğim bu!

Bütün kafaların içinde dumanı kovuyor. Böylesi laflar da neyin sesi? Ölüme giden bir insan bu kadar metin, bu kadar serbest olabilir mi? Bu insana bu kuvveti veren kimdir, nerdedir?

Kafalardaki sual bu!

Karar yüzüne karşı okundu. Emir verildi:

- Girin kollarına!

Aniden geri döndü. Kızgın bir yüzü, çakmak çakmak gözleri ...

- Lüzum yoktur. Düğünüme gidecek kadar güçlüyüm, kuvvetliyim.

Durmuş kalpler, kar yağıyor lapa lapa. Rüzgarın uğultusu keşfi güç nağmeler türetti.

Korkunun yerini merak ve şaşkınlık almış. Kalplerde tekdir duygusu...

Allah'ın ayeti her yerde: "Allah yolunda ölenlere cennet vaadedilmiştir..."

Ağlayanlar var. Yüzünü başka yönlere çevirenler var.

Kalpleri kütük kütük yananlar var. Vakarlı duruşu ile onlara haykırıyor, Ali Bülent:

AĞLAMAYIN, BEN YENİDEN DOĞUYORUM!

Bu denli soğukkanlılık, bu denli itidal ve cesaret görülmüş şey değil.

Boynunda ip, ağzında imanı tasdik:

"EŞHEDÜ ENLA İLAHE İLLALLAH VE EŞHEDÜ ENNE MUHAMMEDEN ABDUHU VE RASULULLAH"

Bir yıldız kaydı gökyüzünden, diğer yıldızlar titreşimde.

Gökyüzünde bir tek parça bulut dahi yok. Lakin gökyüzü gürül gürül gürüldemekte. Ayın peçesi açılmış, ay kızgın!

Ağladı yıldızlar, sızladı ay!

Raporu tanzim eden eller titriyor, bir yıldızın, kayan bu insanın cesaretinden...

Korkmuşlar.

Hikmeti istikbalde.

Gözlerinizi ileriye dikin. Şayet gözler yaşarmamışsa, derim ki, herkes akıttığı yaşların diyetini ödesin!

Ödemeli!

Başka bir yol yok. Felaha kavuşmanın yolu BİR Kurtuluş BİR de... ......

Naaşı, maaşlı ellerde. Onlar bile korkuyorlar... Toprağa değil, ahiret yurduna göçtü Ali Bülent...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

MUSTAFA PEHLİVANOGLU'NUN İDAMINDAN ÖNCE ANASINA VE BABASINA YAZDIĞI MEKTUP

Sevgili anneciğim ve babacığım, sizler beni bu yaşa kadar büyüttünüz ve yetiştirdiniz. Benim sizlere karşı işlemiş olduğum hataları ve suçlarımı affedin.

Hakkınızı helal edin. Ben sizlerin bir evladınız olarak, bugüne kadar Cenab-ı Hakkın ve Onun Resulünün, Yüce Peygamberimizin yolundan ayrılmadım.

Alın yazımız böyle yazılmış. Kader ne ise onu çekeceğiz.

Ben de kardeşim Haydar gibi bir an önce Allah'ın huzuruna çıkacağım.

Eğer benim günahım varsa Cenab-ı Allah'ın huzurunda çekmeye hazırım.

Yok, bir yanlışlık sonucu ölümüme karar verenler, idam edenler Allah'tan bulsunlar.

Şunu hiç bir zaman unutmasınlar ki, Mustafa'lar ölür, Allah davası ölmez, milliyetçilik yaşar.

Kellemi verdiğim bu yolun zaferi yakındır. Zafer her zaman Allah'a inananlarındır.

Bunun için hiç üzülmeyin. Cenazemin arkasından ağlamayın, günahtır. Sizden ricam ağlamayın. Anne, sizlerle helalleşmek isterdim, fakat olmadı. Hakkım varsa, hepinize helal olsun, siz de helal edin.

Son olarak, abime, yengeme, yiyenime, bacıma selam eder, haklarını helal etmelerini dilerim. Nişanlıma da selam eder, Cenab-ı Allah'ın mutlu bir yuva kurması için ona yardımcı olmasını dilerim.

Oğlunuz Mustafa

7 Ekim 1980

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.