Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

"ZEHİR ZEMBEREK YAZILAR"... Beğenelim veya beğenmeyelim, Burada yayınlanacak yazılar hepimizi iğneleyecek kadar gerçek ve acıtıcı olabilir...

DİPNOT

Önerilen İletiler

Hayır sevgili Efendi Türkler...

Yazdıklarım bu ülkenin parçalanması olmuyor/olamaz...

Aksine Kürtlerle bir arada yaşamanın bir üst boyutta siyasal kültürel-ekonomik vb. yeni niteliksel koşullarını oluşturabilmeyi sağlamak ve bunu öngörmek temeline dayalı!...

Ancak En temel sorunumuz ki bunu sürekli dile getirmeye çalışıyorum...

Bu çözümü ne yazıkki bu şekilde görecek, gerçekleştirecek bir siyasal beynin ülkemizde olmamasıdır/olamamasıdır!..

Diğer taraftan evet dünyanın birçok ülkesinde ayrılıkçı terör örgütleri var ama hiç bir ülke bizim kadar boş, çözümsüz, uzlaşmadan uzak, ilgisiz ve kopuk değil (Afrika dışında)...

Saygılarımla...

DİPNOT..

Sn.Dipnot,

Bir ara, yüzde tartışmalarına girildi ve bu konuda sizin savunduğunuz düşünce, Kürtlerin %90'nın, dolayısıyla, Türklerin %99'unun ayrılıkçı olmadığını söylediniz ki bence de doğrudur.

Bu kabule göre, Güneydoğu'da yaşanan olay, ayrılıkçı Kürtlerle, teröristlerle, Türk Devleti, Türk Milleti arasındaki sorundur.

Bu durumda, ayrılıkçı Kürtlerin istekleri, tüm Kürt halkının istekleri değildir.

Bana göre PKK'nın siyasal uzantısı DTP'nin istekleri de, Kürtlerin istekleri değildir.

Bu durumda, bu ayrılıkçı Kürtlerin, DTP yoluyla işlediği, 'Kürt istekleri verilmez ise savaş devam eder' önermesi çelişki oluşturur.

Bana derseniz ki, DTP'nin bu istekleri PKK güdümünde dile getiriyor olması veya AKP gibi takiyye yapıyor olması, bu isteklerin yanlış olduğunu kanıtlamaz, o zaman bu istekleri tek tek ele alıp olabilirliğini tartışmamız ve ülkeyi bölüp, bölmeyeceğini irdelememiz gerekir ve tartışmamızın bu yönde olması gerekir diye düşünüyorum.

Sizce yanılıyormuyum?

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Dogrucudavut

Musadenizle yazmis oldugunuz yazi hakkinda kisa bir yorum yapmak istiyorum.. Demokrasi ile yonetilen ulkelerde secimler yapilmadan evvel tum partiler belli bir kriterler uzerinden bir birleriyle yarisirlar halkin oylari icin ve secimler bittikten ve o kirmizi koltuklara oturduktan sonra artik partiler toplumun bir kesimi yada kendilerine oy atanlar icin calismazlar butun millet icin calisirlar calismak zorundadirlar bosuna milletvekili demiyoruz degilmi bu durumda ne AKP ne DTP ne CHP ve nede MHP toplumun bir kesmini temsil etmiyor edemez boyle bir yetkileri yoktur olamazda.. Ama nedense ulkemizde partiler genel olarak hemen bir kesime yapistirilir buda sunu gosterir daha millet vekilleri meclise gelmeden bolunmus olmuyormuyuz bu durumda.. ama malesef bizim ulkemizde partilerin nasil oy toplatiklari ortada secmenlerin kriterleride ortada doyur karnimi is ve doldur cebimi al oyumu .. oylar genelde ya tanidiklara verilir ya tanidiginin tanidigina oyle oyle gider yani demek istedigim suki kimse kalkipta ulkenin menfaatini dusunupte oy kullanmaz once kendi menfaatleri daha sonra konu komsu gelir...

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Dogrucudavut

Musadenizle yazmis oldugunuz yazi hakkinda kisa bir yorum yapmak istiyorum.. Demokrasi ile yonetilen ulkelerde secimler yapilmadan evvel tum partiler belli bir kriterler uzerinden bir birleriyle yarisirlar halkin oylari icin ve secimler bittikten ve o kirmizi koltuklara oturduktan sonra artik partiler toplumun bir kesimi yada kendilerine oy atanlar icin calismazlar butun millet icin calisirlar calismak zorundadirlar bosuna milletvekili demiyoruz degilmi bu durumda ne AKP ne DTP ne CHP ve nede MHP toplumun bir kesmini temsil etmiyor edemez boyle bir yetkileri yoktur olamazda.. Ama nedense ulkemizde partiler genel olarak hemen bir kesime yapistirilir buda sunu gosterir daha millet vekilleri meclise gelmeden bolunmus olmuyormuyuz bu durumda.. ama malesef bizim ulkemizde partilerin nasil oy toplatiklari ortada secmenlerin kriterleride ortada doyur karnimi is ve doldur cebimi al oyumu .. oylar genelde ya tanidiklara verilir ya tanidiginin tanidigina oyle oyle gider yani demek istedigim suki kimse kalkipta ulkenin menfaatini dusunupte oy kullanmaz once kendi menfaatleri daha sonra konu komsu gelir...

saygilar

Bu konuda haklısınız Sn.Yakışıklı, maalesef tüm partilerde bu anlayış vardır fakat bunun sebebi lider sultasıdır. Yani, delegeleri halk değil lider seçer. Bu yüzden, ülkemizde demokrasi tam olarak uygulanamaz.

Benim DTP konusunda söyleyebileceğim şudur; DTP'nin kuruluş felsefesinde, iç tüzüğünde, parti programında bölgesel olduğu, bir etnik grubun partisi olduğu ibareleri asla yoktur, olamaz da. Çünkü anayasamıza, partiler kanununa aykırıdır. Öyle olsa zaten baştan reddedilir, öyle bir parti kurulamaz. Burda yapılan takiyye diye tabir ettiğim hadise budur. Yani, bunlar kanunlara göre yasal ideolojik bir sol parti görünümünde meclise girip, mecliste ise dokunulmazlıklara sığınarak, bölgesel, ırksal söylemlerde bulunmuşlar sonra da anayasal merciler tarafından hesap sorulduğunda bunu antidemokratik olarak gösterme çabasında olmuşlar ve Kürt halkını temsil ettikleri iddiasıyla yasaklamaları Kürt halkına yapılan bir şeymiş gibi gösterip, AB'yi yanlarına çekerek dürüst olmayan, kurnazca ve haince bir tutum içerisine girmişlerdir yıllardır. AKP de bu paralelde düşünülmelidir.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu konuda haklısınız Sn.Yakışıklı, maalesef tüm partilerde bu anlayış vardır fakat bunun sebebi lider sultasıdır. Yani, delegeleri halk değil lider seçer. Bu yüzden, ülkemizde demokrasi tam olarak uygulanamaz.

Benim DTP konusunda söyleyebileceğim şudur; DTP'nin kuruluş felsefesinde, iç tüzüğünde, parti programında bölgesel olduğu, bir etnik grubun partisi olduğu ibareleri asla yoktur, olamaz da. Çünkü anayasamıza, partiler kanununa aykırıdır. Öyle olsa zaten baştan reddedilir, öyle bir parti kurulamaz. Burda yapılan takiyye diye tabir ettiğim hadise budur. Yani, bunlar kanunlara göre yasal ideolojik bir sol parti görünümünde meclise girip, mecliste ise dokunulmazlıklara sığınarak, bölgesel, ırksal söylemlerde bulunmuşlar sonra da anayasal merciler tarafından hesap sorulduğunda bunu antidemokratik olarak gösterme çabasında olmuşlar ve Kürt halkını temsil ettikleri iddiasıyla yasaklamaları Kürt halkına yapılan bir şeymiş gibi gösterip, AB'yi yanlarına çekerek dürüst olmayan, kurnazca ve haince bir tutum içerisine girmişlerdir yıllardır. AKP de bu paralelde düşünülmelidir.

Saygılar.

Kesinlikle katiliyorum size sayin dogrucu davut bugun anayasa herkes icin esit durumda islemektedir ve partilerde herkesin kanina gore serbet vermekte malesef oy sevdalarindan yoksa kimsenin kimseyi dusundugu falan yok bugun ulkede kurt sorunu diye bir sorun gundemde olmasaydi emin olunki baska bir sorun bulunacakti bakin simdi teror bir sure sonra diner ve ondan sonra ya kibris sorunu patlak verir yada ermeni.. siyasetciler gundemi sicak tutmak ve halka hesap vermemek icin herzaman bahaneler bulurlar yeterki biz coban koyun misali olalim yada uc maymunu oynayalim.. AB olsun ABD olsun cikari gelmeyen yeri zaten desteklemez bugun AB egerki kurtlerden bir cikari olmazsa neden kalksinda agrimiyan basini agritsinki bunu sagir sultan bile biliyor ama biz bunlari halen bildigimiz halde herkesin bize seyirci olmasini alkisliyoruz...

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kesinlikle katiliyorum size sayin dogrucu davut bugun anayasa herkes icin esit durumda islemektedir ve partilerde herkesin kanina gore serbet vermekte malesef oy sevdalarindan yoksa kimsenin kimseyi dusundugu falan yok bugun ulkede kurt sorunu diye bir sorun gundemde olmasaydi emin olunki baska bir sorun bulunacakti bakin simdi teror bir sure sonra diner ve ondan sonra ya kibris sorunu patlak verir yada ermeni.. siyasetciler gundemi sicak tutmak ve halka hesap vermemek icin herzaman bahaneler bulurlar yeterki biz coban koyun misali olalim yada uc maymunu oynayalim.. AB olsun ABD olsun cikari gelmeyen yeri zaten desteklemez bugun AB egerki kurtlerden bir cikari olmazsa neden kalksinda agrimiyan basini agritsinki bunu sagir sultan bile biliyor ama biz bunlari halen bildigimiz halde herkesin bize seyirci olmasini alkisliyoruz...

saygilar

Evet Sn.Yakışıklı, eğitim şart :) Oyunu makarnaya, una, cennet vaadine, cehennem korkusuna, baskıya satmayan, tarikat liderinin, bilmem ne reisinin sözüyle hareket etmeyen, demokrasi ve vatandaşlık bilincine sahip, şikayet mekanizmasını işleten bireyler lazım, tam anlamıyla demokrasi için.

Ben bu yüzden işte, ısrarla, Kürt sorunu konusunda, PKK bitirilmeden böyle bir şey olabilmesi imkansız görünüyor, diyorum. Şu aşamada, bütün Türk vatandaşlarının yapması gereken, çetelerden arındırılmış, tam bağımsız, demokratik ve onurlu bir Türkiye için çalışmak, kendilerini bu anlamda temsil edecek dirayetli bir siyasal partide/partilerde oylarını birleştirmek, eğer böyle bir parti yoksa da sivil insiyatifle bir siyasal oluşum meydana getirmektir, diyorum. Ancak, bu sayede oynanan oyunlar bozulabilir ve gerçek çözüme ulaşılabilir diyorum.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

eklenecek cok sey var..

biraz hatirin icin ekleyelim Tok insan acin halinden anlamaz diye!

Evinizi mi elinizden aldik, Topraginizimi gaspettik? yoksa topraklarinizi sulayacaginiz su yollarinimi kestik? yoksa evinizi basinizami yiktik, yoksa geceleyin gaz döküp insanlari Avrupa örnegi diri diri insanlarimi yaktik, okudunuzda okumadiniz diye meclisemi sokmadik? yoksa mecliste etnik kökene göre orantili olarak azmi yer kapliyorsunuz? onun icin sorunlarinizi mi dile getiremiyorlar? bunlarimi dile getirmek istiyorsun!!! yazalimmi daha? yoksa sokaga ciktigin zaman yabancisin diyemi horluyorlar?

:shuriken:

Tok insan acin halinden anlamaz

Değil mi Efendi Türkler,tok nerden bilsin açın halini.Nerden bilecek sefasını sürerken bir oarça ekmeğin sıcaklığını.Onun için yazarken biraz daha dikkatli olalım.Çünkü biz tok iken başkaları aç olabilir;çünkü biz herşeye rağmen kendi keyfimize dönerken,o dediğiniz bedelleri ödeyenler şu an en büyük acıları yine kendi yalnızlıkları ile yaşıyor olabilir...

Bu BİZ-SİZ mantığınız;ne kadar da acı.Siz kimsiniz,biz kimiz...Kim,bu kimlerle yabancılaştırdığınız?Bunu mu yaptık,şunu mu yaptık;o zaman bende devam edeyim mi;ama sizde bizim bağa girdiniz?Bu belaları başımıza saran bu zihniyeti yüceltmeye devam edeyim mi?

Ben bu-siz,yaptık mı Efendi Türkler'in şimdilik öfkesine veriyorum;o böyle düşünemez.Düşünmemeli...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn.Dipnot,

...

Bana derseniz ki, DTP'nin bu istekleri PKK güdümünde dile getiriyor olması veya AKP gibi takiyye yapıyor olması, bu isteklerin yanlış olduğunu kanıtlamaz, o zaman bu istekleri tek tek ele alıp olabilirliğini tartışmamız ve ülkeyi bölüp, bölmeyeceğini irdelememiz gerekir ve tartışmamızın bu yönde olması gerekir diye düşünüyorum.

Sizce yanılıyormuyum?

Saygılar.

Yanılıyor olamazsın sevgili Dogrucudavut..

Neden?...

Şundan...

Gelin şöyle biraz yakın tarihimize bir bakalım...

- Yıllardır Güneydoğu insanlarımızla, Batır arasındaki gelir dağılımındaki adaletsizlik, Türk ve Kürt mafyası, Kürt kimliğinin İslamla örtüşmesi 1960'larda aynı kimliğin emek-sermaye çelişkisini ortaya çıkardığı görmezlikten gelinmedimi?...

Gelindi...

- Yine yıllardır sorun ''Kürt kimliği'' olarak öne sürülüyor ve

Sermaye-emek,

Gelir dağılımındaki adaletsizlik,

İşsizlik,

Yoksulluk gibi öğeler sürekli öteleniyor ya da bir kenara itilmedimi?...

İtildi...

- Hayrıca yıllardır ağalar, şeyhler, şıhlar niye konuşup tartışılmıyor, toprak reformundan söz edilmiyor?

Neden?...

Şimdi şapkamızı önümüze koyup şunu sormalıyız....

Lütfen anlatır mısınız beyler Kürt kimliği tek başına neyi çözecek Türkiye'de?...

İşsizliği mi?...

Dinciliği mi?...

Ağalığı mı?...

Şeyhliği mi?...

Şıhlığı mı?...

Toprak reformunumu?...

Terörü mü?...

Lütfen yapmayın beyler...

Bu coğrafyada bizim bizden başka dostumuz yok...

Bu sorunlar hep birlikte masaya yatırılarak, dile getirilerek, konuşularak, anlatılarak veee en önemlisi Kürt vatandaşlarımız kendi sorunlarını yüksek sesle anlatarak çözülecek...

Demokrasi ile yönetilen bir ülkenin güzelim insanlarından;

Neden bundan korkulur?...

Neden dinlemmez?...

Neden kucaklanmaz?...

Neden anlanmaz/anlanmak istenmez?...

Neden elinden tutulmaz?...

Sanıyorum yıllardır güneydoğu'da yaşananlardan hala ders çıkaramadık...

Bu çok üzücü...

Fakaaaat...

Kan gölünden çıkar sağlayanlar tek tek ortaya çıkarılmalı...

Kürt aydınlar oturup şu ''kimlik'' sorununa bir göz atmalı artık...

Yol alıyorlar...

Ve alacaklardırda...

Ben bundan kormuyorum...

Bir de şu asla unutulmamalı:

''Her Kürt kökenli Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı terörist değildir.''

Saygılar...

DİPNOT...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yanılıyor olamazsın sevgili Dogrucudavut..

Neden?...

.

.

.

''Her Kürt kökenli Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı terörist değildir.''

Saygılar...

DİPNOT...

Sn.Dipnot,

Öncelikle son sözünüzü izninizle şu şekilde yazmak istiyorum:

''Her Kürt kökenli Türk, terörist değildir.''

Daha önceki başlıklardaki yorumlarımda tarihe baka baka bir hal oldum, onun için tarihi bir şey yazmayacağım artık, sıkıldım :)

Ben genelde kişileri, olayları değil tümden gelen bütüncül bir bakış açısı ile olguları açıklamayı tercih ederim. Olayları ve kişileri ayrı ayrı analiz ederek, tüme varımla genel bir çözüme ulaşılamaz çünkü. Tarihe, diyalektik bakmak gerekir ama kaotik yanını da göz ardı etmemek gerekir, yoksa kısır tartışmalardan sonuç alınamaz.

Şimdi, ben diyorum ki, bu Kürt kimliği nedir? Ulusal nitelikte midir, yoksa etnik anlamda mıdır? Öncelikle bunu belirlememiz lazım. Yani algılama nedir bu kimlikle ilgili? Adım adım gitmemiz lazım çözmek için.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkıyede cok büyük bir tezgah hazırlanmaktadır.Sehıt haberlerı pespese verılırken bazı gazete yazarları TARAF veVAKİT'in dümen suyuna kapıldılarçBunlardan birirsi Hıncal Uluc dıgerıde Ertugrul Özkök.Sevgili Emin Cölasan cok önceleri bu kisiler hakkında onları cok iyi anlatan yorumlarda bulunmustu.Aydın Doganla Erdogan kapıstıgında Emin Cölasan *hic merak etmeyın iki gün sonra yine tencere kapak olurlar diye yazmıstı.Ve Aktütün saldırısının hemen akabinde Ertugrul Özkök birisine yaranabılmek ıcın Genel Kurmaya karsı agır bir yazı yazdı.Hıncal Ulucu anlamak zor degıldır.Cünkü Onun calıstıgı gazetenin ne oldugu kıme aıt oldugu bılınmektedır.Hıncal gelecegını kurtarmak zorundadır,cünkü Sabahtan gıderse en fazla TARAF TA yer bulur.

TARAF gazetesı ıse resmen ıhanetın ıcındedır ve *Sivil ıtaatsizlik provakasyonu *yapamaktadır dünkü mansetınde.Bilmiyorum Ergenekon savcıları bakarlarmı böyle ıhanetlere.

Türkiyenin ıcınde bulundugu şu krıtık dönemde özellikle yukarıda adı gecen gazetelerın Genel Kurmaya saldırmaları cok büyük bir tezgahla karsı karsıya oldugumuzu gösterır.Terörıst basın kurumuna ıhtıyac duyar,yukarıda adı gecen gazetelerın orduya saldırıları terörıstın bu ıhtıyacını gıdermektedır.Yanı bu gazeteler bu saldırılarıyla terörıstlere bizde sizinleyiz demektedırler kı buda pkk nın arayıpta bulamadıgı psikolojık destektır.Cumhurıyet savcıları en azından bu gercekten yola cıkarak bu yazarlar hakkında slorusturma baslatmalıdırlar,cünkü bu saldırıları ve PKK ya psıkolojık yataklıgı Basın özgürlügü kapsamına alamazsınız.

Görsel ve yazılı basın haksız ve yanlıs yönlendırılmelere acıktır.Bu duyarlı durum terör icin,terörıst ıcın büyük deger tasır.Terörıst bu durumu kullanarak kendısını psıkolojık olarak yenılenmıs görür.Görsel ve yazılı basın genellıkle devletten yana resmı tutumdan yana bır görüntü vermekten kacınırsa terörle mücadele edenlere saldıorırsa bu durum terörün cok işine yarar.Iste DAGLICA baskınında TARAF gazetesının resmen orduya saldırması sımdıde AKTÜTÜN saldırısı ıle yukarda adı gecen gazetelerın orduya saldırıları PKK ıcın cok önemlı stratejık bır destektır.Tezgah budur ıste.Sehıtlerın üzerınden sıyaset yaparak asıl hedeflerı olan Türkıyenın bölünmesıne hizmet vermektedırler.

Nezıh Demırkent,böyle basına fraksıyon basını adını verıyor ve fraksıyon basının işlevi hakkında şöyle bir degerlendirme yapıyor:*Özellikle fraksiyon basınının dogrudan eyleme gecerek propaganda görevını üstlenir hedefler tayın eder ınsanların ınsanlara düsman gözü ile bakmalarını saglar.*Nezıh Demırkent.Kıtle ıletısım aracları ve sıddet.(basın ve terör)

Gazetecılık meslegını ögrenememıs hergün aklına gelen herhangı bır konuda yazı yazan köse yazarlarının egemen oldugu bir basın dünyası terörden daha az tehlıkelı degıldır.

Bu yazdıklarımla yukarda adı gecen gazetelerı karsılastırdıgımızda fraksıyon basınının nasıl calıstıgınıda görmüs oluruz.

saygılarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Efendi Turkler sordugunuz sorulari yanitlamadan evvel size bir sorum olacak siz kim oluyorsunuz biz kim oluyoruz bunu aciklarmisiniz luften..

Simdi gelelim sormus oldugunuz soruya Elbetteki Turk Silahli Kuvvetleri benim askerimdir senin bilipte benim bilmedigim baska askerimizmi varda benim haberim yok ayrica Turk silahli kuvvetleri benim askerim olmazsa neden kalkipta elestirilerde bulunayip benim olmayan birsey icin kafami yorayim..Yeri gelir TSKyi savunurum yeri gelir elestiririm yeri gelir hukumeti elestiririm yeri gelir alkislarim bu benim nekadar sagduyulu bir turk genci oldugumu ve ulkemde olup biten hic birseye kayitsiz kalmadigimi gosterir... Ulkemizde hic turk milliyetcilgii ve irkciligi gormedinizden soz ediyorsunuz ve buna ornek olarakta sayin DipNotu gosteriyorsunuz bunu pek anlamis degilim acikcasi.. Siz sadece gormek istediklerinizi goruyorsunuz sadece gormek istediklerinizi goruyorsunuz halbuki Bana ornek olarak gostermis oldugunuz Sayin Dipnot cokta guzel orneklerle bunu gosteriyor tabi bu yine sizin milliyetcilik ve irkciligi nasil gordugunuz ve anladiginiza baglidir..

Saygilar

Arkadasim yazdiklarin benim sorularima cevap olmuyor sadece demogoji yapiyorsun bu gayet net!

demogoji lerine cevap verelim???

Turk Silahli Kuvvetleri benim askerimdir diyorsun elestiririm diyorsun tamam elestir kimsenin birsey dedigi yok birsey diyenmi var?

fakat demogoji yaparak pkk yla bir kefeye koyup pkk ya karsi elestirme oldumu!

Ulkemizde hic turk milliyetcilgii ve irkciligi gormedinizden soz ediyorsunuz diyorsun evet ben görmedim kürtlere karsi kesinlikle görmedim senin gördüklerin varsa bir bir yaz bizde ögrenelim Irkcilik nasil oluyormus..

Sayin Efendi Turkler sordugunuz sorulari yanitlamadan evvel size bir sorum olacak siz kim oluyorsunuz biz kim oluyoruz bunu aciklarmisiniz luften..

tabii aciklarim.. lütfedim anlamaya calisirsan!

30.yildir süren terör var ülkemizde öyle degilmi.. buna nazaran Bölücü terör örgütü PKK’nın siyasi kolu olan Demokratik Toplum Partisi’ne yaklasık 2 milyon oy verilmis olması, Biz Sizler olmuyormu nedersin..

Sayin Dipnot cokta guzel orneklerle bunu gosteriyor tabi bu yine sizin milliyetcilik ve irkciligi nasil gordugunuz ve anladiginiza baglidir.. demissin evet Sayin Dipnot un simdiye kadar hic ici bos bir baslik actigini görmedim.. bu sayede birileri tarafindan yaratilan sanal olan veya genetik olan kürt sorununu tartisacagiz..

tartismamizda gerekiyor! tabiiki bu olaya sanal olan olaya herkesin bir bakis acisi vardir... önemli olan Kürt kökenli Türk kardeslerimiz bu olayi artik tamemen kavramasi gerekiyor Irkciliktan uzaklasmasi gerekiyor.. bu memleket hepimizin sadece adı Türk. yoksa Ne Mutlu Türküm Diyene kelimelerin üzerine kurulmazdi

Efendi Türkler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dtpye verilen oyları siz-biz diye ayırmak için kullanan sevgili arkadaşlar,bilmelisiniz ki demokrasinin gereği partilerdir;demokratik olan bir ülkede mutlaka farklı düşünenler örgütlenecektir.

Bu etnik temele dayanan bir siyaset olsa da,bu dini değerlere dayanan bir siyaset olsa da demokrasi bunu gerektirir.DTP bugün Kürt milliyetçiliğnden besleniyorsa MHP de Türk milliyetçiliğinden besleniyor;ben milliyetçiliği sevmem.Onun için DTP de MHP de benim için aynı potadaır.Bu benim düşüncemdir;katılır yada katılmazsınız.Bu sizin hakkınızdır;ama farklı düşünceleri tehlike olarak görme yerine;varsa tehlike aynı yolda bertaraf etmek varken,farklı düşünceleri aynı ortak çıkarlarda buluşmak varken;yanlış da olsa bir iradeyi yok saymak doğru değildirr.

Tabi Cumhuriyetten bu yana CHP,DP,SHP den tutun,adını sayamadığım tüm siyasi partiler;belki de kim olduğuna karar verememiş bir zihniyetin en temel sonucu olan kimliksizlikle bunu üzülerek smylüyorum;bu ülkenin insanlarını aynı çıkarda buluşturmayı bırakın;insanını ÖTEKİLEŞTİREN oldu.

Peki siyasi alandai bu tıkamışlık bizi suçsuz kıIar mı?Kesinlikle hayır;vicdanınıza elinizi koyun ve söyleyin;köyler yakılırken,insanlar Jitem vb belallarla uğraşırken,suskun kalan bizler ne zaman bu sorunu konuşuyoruz;cevabı vereyim mi?20-30 askeri şehit verince.Peki sonrası?Herkes kendi işine.Yine elinizi vicdanınıza koyun ve söyleyin;bizler kalkıp burada bunları yazarken,insanları siz-biz ayırma yerine ne zaman kalkıp bizi bu hale getirenlere hesap sordunuz?

1984 ile kana bulanan bir PKK serüveni,maddi ve manevi kayıplarını vermeye gerek var mı?PKK yakarken okulları,devlete sığınanlar,karşılarında evlerini yakanları,zorbaları,koruyucuları gördüklerinde kime sığındı diye düşündünüz mü ki,kalkıp burada Kürtleri yargılıyorsunuz;Kürtlerin vatana bağlılığını sorguluyorsunuz?Kürtler bu ülkenin asli vatandaşıdır,bu ülkenin sahibidir;yeter ki bizler yabancılaştırmayalım.

Kısırdöngüler,katiller,insanlıktan ***** alamayanlar...uyuşturucudan,silahtan para kazananlar...savaş naraları atanlar...OHALi isteyenler...dürüstlüğünüz *********;***** okuyorum size!(bu genel anlamda kullandığımdır;bu forumda ki siz değerli arkadaşlarım kesinlikle bu sınıflandırmalar içersinde değildir)

ve soruyorum;nerde çözüm?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadasim yazdiklarin benim sorularima cevap olmuyor sadece demogoji yapiyorsun bu gayet net!

demogoji lerine cevap verelim???

Turk Silahli Kuvvetleri benim askerimdir diyorsun elestiririm diyorsun tamam elestir kimsenin birsey dedigi yok birsey diyenmi var?

fakat demogoji yaparak pkk yla bir kefeye koyup pkk ya karsi elestirme oldumu!

Ulkemizde hic turk milliyetcilgii ve irkciligi gormedinizden soz ediyorsunuz diyorsun evet ben görmedim kürtlere karsi kesinlikle görmedim senin gördüklerin varsa bir bir yaz bizde ögrenelim Irkcilik nasil oluyormus..

tabii aciklarim.. lütfedim anlamaya calisirsan!

30.yildir süren terör var ülkemizde öyle degilmi.. buna nazaran Bölücü terör örgütü PKK’nın siyasi kolu olan Demokratik Toplum Partisi’ne yaklasık 2 milyon oy verilmis olması, Biz Sizler olmuyormu nedersin..

Sayin Dipnot cokta guzel orneklerle bunu gosteriyor tabi bu yine sizin milliyetcilik ve irkciligi nasil gordugunuz ve anladiginiza baglidir.. demissin evet Sayin Dipnot un simdiye kadar hic ici bos bir baslik actigini görmedim.. bu sayede birileri tarafindan yaratilan sanal olan veya genetik olan kürt sorununu tartisacagiz..

tartismamizda gerekiyor! tabiiki bu olaya sanal olan olaya herkesin bir bakis acisi vardir... önemli olan Kürt kökenli Türk kardeslerimiz bu olayi artik tamemen kavramasi gerekiyor Irkciliktan uzaklasmasi gerekiyor.. bu memleket hepimizin sadece adı Türk. yoksa Ne Mutlu Türküm Diyene kelimelerin üzerine kurulmazdi

Efendi Türkler

Sayin Efendi Turkler

Evvela degerli vaktinizi ayirip sorumu aydinlattiginiz icin tesekkur ederim... ve eklerim yazdiklarimin sizin sorulariniza cevap olmadigini soyluyorsunuz olabilir cunku belkide benim boyle bir cevap yazacagimi beklemiyordunuzda ondandir ve demogoji yaptigimi iddia ediyorsunuzki ben ne bu forum ortaminda nede gercek hayatta demogoji yapma geregini gormem.. Ama yazdiklarinizla kendinizin demogiji yaptigini goremiyorsunuz.. Soyledigim gibi demokratik cercevesi icerisinde tum kurum ve kuruluslari elestiririm ve suana kadarda hic bir kurum ve kurulusu teror orgutuy ile ayni kefe koymadim ama siz her kurum ve kurulusu elestirenleri demogiji yapan teror yandasi olarak gormektesinizki buda sizin dusuncenizdir..

Sayin Dipnotun ici bos baslik actigini gormediginizi soyluyorsunuz.. Ben sayin dipnotu tanimiyorum dogrudur o insanin karakterini ve kisiligini yansitir ve sayin dipnot.. Ayrica unutmayinki butun konularin ici bostur konularin ici nezamanki insanlar dusuncelerini yazip birbiriyle egrisini dogrusunu tartisirsa iste ozaman konularin ici dolar.... Ayrica ornekler istemissiniz kurtlere karsi yapilan irkciligi arkadasim, sayin dipnotun orneklerine bakin isterseniz ben alinti yapmayim.. ama yok cok israr ediyorsaniz size kisaca iki ornek vereyim..

ilki gecenlerde Altinovada kurt kokenli vatandaslara yapilan saldirilar bugun almanyada turk vatandaslarimiza karsi yapilsaydi bunu biz irkcilik olarak kinamazmiydik ?? Elbetteki Evet.. Bir baska ornek Daglicada sehit verdigimiz askerlerden sonra Erzurumda halkin kurt yasadigi koye yurumeleri .. Buna guzel ornek degilmi ?? En son ornek ise mecliste sayin Devlet bahceli bir konusmasinda teroristleri dagbasinda aramayin gidin universite kampuslerinde belediyelerde arayin dememistidir bunlari avrupanin herhangi bir ulkesinde turklere karsi birileri soylese biz bunlara irkcilik etiketi yapistirmazmiyiz yapistiririz...

Arkadasim uzulerekte soyluyorum ister kabul et ister etme ama DTPyi sizler nekadar kurt vatandaslarin temsilcisi olarak gorsenizde malesef DTP, TBMM catisinda bulundugu surece 70 milyonun temsilcisidir hazmadersin yada etmezsin o ayri ama bu gercektedir.. bir digeride 2milyon oyun hepsini kurtlermi vermis orasi biraz oturup dusunulmeli siz bolge dagilimina gore belki hesaplamissinizdir ama bugun o bolgelerde bir kurtler yasamamaktadir bunuda unutmayalim

Kurt kokenli kardeslerimizin bu olaylari kavramalari icin evvela bizim onlara yardimci olmamiz gerekir buda onlarin yanliz olmadigini gostererek olabilir onlara birer potansiyel terorist olmadiklarini evvela hissettirmemiz gerekir.. NE MUTLU TURKUM DIYENE sadece demekle olmuyor arkadasim bunu ayni zamandada gostermeli buda nasil olur birbirimize kenetlenerek olur bazilari gibi once allah allah sonra yallah yallah, yada once nemutlu turkum diyene sonra bankalari hortumlayip cebe indirmeyle olmuyor...saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ve soruyorum;nerde çözüm?

Sevgili mavi olmayan gökyüzü...

Ortak değerlerde birleşmek güzel...

"nerde çözüm?" diyorsunuz...

Aklım yettiğince çözümü şöyle açıklamaya çalışacağım......

Biliyorsunuz 25 yıldır yaşanan çatışmanın bilançosunu 55 bin ölü olarak açıkladı dün.

Peki bu 25 yılda kaç kez geçildi sınır ötesine?..

Ve tekrar tekrar geçilse ne değişecek?

Kaldıki İngiliz komutanlar bile Afganistan’da askeri bir zaferin olanaksızlığını ilan ederken...

Biz binlerce çocuğumuzu yabancı topraklara göndererek ne kazanabiliriz?...

Son zamanlarda olmuyor sanıyorum ama bundan 8-10 yıl öncesine kadar malumunuzca OHAL köyleri yaktı yıktı,

Bunun sonucunda milyonlarca Kürt vatandaşını Batı illerine sürdü/sürmek zorunda bıraktı...

Bırakılda ne oldu? peki...

Sonuç kocaman bir hiç...

Sorunlar bir yumak gibi daha da büyüdü...

...

Bugünlerde yaşanan bu gerilim içinde Türkiye bir yerel seçime gidiyor/hazırlanıyor...

Ne olabilir bu süreç zarfında...

Şu olur....

DTP kapatılır ve Kürt vatandaşlar Bize dağdan başka yol bırakmıyorlar duygusuna esir edilirse gerçekçi ve akılcı çözüme yaklaşır mıyız?

Bakın...

Sorun kesinlikle sınırın ötesinde değil...

Burada...

Sorun, ikiz oğullarından biri askerde diğeri PKK’da olan 70’lik Zülküf Amca’nın evinde.

Çözüm de o evde.

İkiz kardeşlerin kardeşce bir arada yaşamasında/yaşatılmasında!...

Fakat anladığım kadarıyla, bunları söylemek yetmiyor..

Sakal da bıraksanız kimse dinlemiyor maalesef...

Ama esas gerçek şu ki...

Sözümüzü dinletmek toplumsal bir güç olmaktan geçiyor...

Yani aklını kullolmanın objektif yaklaşımında....

Irk gözetmeksizin insan olmanın objektif yaklaşımında....

Saygılar...

DİPNOT...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Dipnot,işte çözüm bu!

''Aklım yettiğince çözümü şöyle açıklamaya çalışacağım......

Biliyorsunuz 25 yıldır yaşanan çatışmanın bilançosunu 55 bin ölü olarak açıkladı dün.

Peki bu 25 yılda kaç kez geçildi sınır ötesine?..

Ve tekrar tekrar geçilse ne değişecek?

Kaldıki İngiliz komutanlar bile Afganistan’da askeri bir zaferin olanaksızlığını ilan ederken...

Biz binlerce çocuğumuzu yabancı topraklara göndererek ne kazanabiliriz?...

Son zamanlarda olmuyor sanıyorum ama bundan 8-10 yıl öncesine kadar malumunuzca OHAL köyleri yaktı yıktı,

Bunun sonucunda milyonlarca Kürt vatandaşını Batı illerine sürdü/sürmek zorunda bıraktı...

Bırakılda ne oldu? peki...

Sonuç kocaman bir hiç...

Sorunlar bir yumak gibi daha da büyüdü...

...

Bugünlerde yaşanan bu gerilim içinde Türkiye bir yerel seçime gidiyor/hazırlanıyor...

Ne olabilir bu süreç zarfında...

Şu olur....

DTP kapatılır ve Kürt vatandaşlar “Bize dağdan başka yol bırakmıyorlar” duygusuna esir edilirse gerçekçi ve akılcı çözüme yaklaşır mıyız?

Bakın...

Sorun kesinlikle sınırın ötesinde değil...

Burada...

Sorun, ikiz oğullarından biri askerde diğeri PKK’da olan 70’lik Zülküf Amca’nın evinde.

Çözüm de o evde.

İkiz kardeşlerin kardeşce bir arada yaşamasında/yaşatılmasında!...

Fakat anladığım kadarıyla, bunları söylemek yetmiyor..

Sakal da bıraksanız kimse dinlemiyor maalesef...

Ama esas gerçek şu ki...

Sözümüzü dinletmek toplumsal bir güç olmaktan geçiyor...

Yani aklını kullolmanın objektif yaklaşımında....

Irk gözetmeksizin insan olmanın objektif yaklaşımında....''

Değerli forumdaşlar,işte yıılardır uğraştıran.55 bin canla rakamlaşan sorunun,çözümü....Sevgili Dipnot'a ait olan bu tespitlerde...teşekkürler;dürüst ve güzel düşündüğünüz için!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ingılız generalın sözlerını referans alarak askerın Kuzey Iraka gırmesını dogru bulmamak basarı veya basarısızlık bazında degerlendırılemez.

Buna karsı cıkmanın alternatıfı PKK nın ısteklerının yerıne getırılmesıdırkı askerın Kuzey Iraka gırmesıne karsı olanlar daha dogrusu Askere dıl uzanatanlar zaten büyük ümıtlerle pkk nın zaferını beklıyorlar.Onların duygu sömürülerı askere acıdıklarından degıldır,onların duygu sömürülerı Kuzey Iraka Türk askerının gırmesı ıle Kürdıstan hayallerının bırkez daha hezımete ugrayacak olmasındandır.

Tabııkı hıcıbır ana ve baba es kardes evlat babasının evladının esının sehıt olmasını ıstemez,tabııkı ıcları kan aglayarak vatan hızmetı ıcın gönderdıklerı bırıcık evlatlarını eslerını babalarını tekrar ısterler ama 70 yasındakı bır amcanın 5 tane evladım var 1 ı sehır oldu ne yapalım 4 tane kaldı vatan sagolsun dıyebılmesı askerın Kuzey Iraka gıtmesıne karsı olanlara atılmıs bır tokattır eger anlayabılırlerse.Vatan özle alınır satılır bır mal degıldır.Toprak ugrunda ölen varsa VATANDIR dıyen şaır nede güzel söylemiş.

Hıcbır demokratık ülkede sılahlı terör örgütü ile masaya oturulmaz.Sereflı bır devlet öldürülen askerlerının hesabını sormalıdır dıyor Almanya.Hala birileri devletı suclamakta askere dıl uzatmakta ve Kuzey Iraka gırmek cözüm degıldır dıyebılmektedırler.Pekı neymıs cözüm?ülkeyı bölmekmıdır cözüm.Askerın terörle savasını Kuzey Irakta tampon bölge olusturma kararını elestırmek teröre evet demektır.

Tüm Kürt örgütlerı,kurulusları teröre karsı bırlık olmalıdır sadece sehıtlere agıt yakmakla olmuyor.Teröre karsı tek yumruk olunmadıgı sürece sehıtler hep olacaktır.Irak devletı bu cınayetlerden sorumludur.Irak anayasasının 7.maddesı teröre karsı tavızsız bır mücadeleyı öngörüyor bunun anlamı hem ülke ıcınde hem sınırlarda terörıstlerle savastır.Pekı Irak ne yapıyor,Iral El-kaıde terörüne karsı mücadele verıyor cünkü agababası Amerıka ıstıyor ama aynı Irak sınırları ıcersınde yasayan ve Iraktan Türkıyeye karsı terörıst faalıyetlerde bulunan PKK ya karsı hıcbırsey yapmıyor.Bunun Iraka kesın bır lısanla anlatılması gerekır.

saygılarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili mavi olmayan gökyüzü...

Ortak değerlerde birleşmek güzel...

"nerde çözüm?" diyorsunuz....

.

.

.

Saygılar...

DİPNOT...

Sn.Dipnot,

PKK sadece terör örgütü değildir. Hafife alınmamalıdır.Avrupadaki ve Türkiyede büyükşehirlerdeki sivil örgütlenmeleri, sahip olduğu uyuşturucu mafyası ile her türlü psikolojik savaşı başarıyla uygulayan, uluslararası destekli bir yapılanmadır.

Güneydoğuda yaşanan çatışmalar, gerilla savaşıdır.Bu savaş, Türk devleti ve milleti ile terörist arasındadır. Türk devleti ile Kürt asıllı Türkler arasında değildir.8 yıl önce, OHAL köyleri yakmadı, mezraları yaktı. Bu mezralar, teröristin saklanmasına, sivil halkın arasına karışmasına olanak sağlıyordu. Boşaltılan mezralardaki vatandaşlara sahip çıkılmadı, kötü davranıldı doğrudur, adeta PKK?nın kucağına itildi o ayrı konu.

Batı illerine göçen vatandaşlar, buralardaki PKK sivil milisler tarafından markaja alınmaktadır. Devlet sahip çıkmadığı için bunların bulduğu işlerde çalışan Kürt vatandaşlarımızdan topladıkları paralar, askerimize kurşun olarak geri dönmektedir.Bu insanların dağa çıkmasının DTP nin kapatılması ile ilgisi yoktur.

Bu vatandaşlarımıza sürekli olarak ?Devlet sizi eziyor, haklarınızı kısıtlıyor, PKK sizin için çalışıyor, savaşı kazanacağız, devlet kuracağız? denerek ayrılık tohumları ekilmektedir. Başka bir deyişle, Türk Ulusundan ayrı bir Kürt Ulusu yaratılmak istenmektedir. Öte yandan, diğer vatandaşların bu insanları dışlaması da ya da daha doğrusu aşırı milliyetçi ve ırkçıların, bu insanları düşman olarak görmesi de bu propagandayı haklı çıkarmaya yaramaktadır.Yine bu dışlamadan dolayı, varoşlarda illegaliteye (yasadışı işlere) sapanlar ise yine bu kutuplaşmayı haklı göstermektedir.

Sivil toplum kuruluşları yoluyla da demokrat düşünceli aydın vatandaşlarımıza, Kürt haklarından, ekonomik haksızlıklardan, üst düzey kültürel federasyondan dem vurularak, sanki ?Kürt hakları? verilirse PKK savaşı bitirecek" gibi bir hava yaratılmak istenmekte ve sorun, bir demokratikleşme sorunu olarak gösterilmeye çalışılmaktadır. Bu PKK?nın psikolojik savaşıdır.Bu yolla, kamuoyu yaratıp, Askere baskı yapılmasını sağlayıp, TSK?nın operasyon yapmasını engellemektir hedef.

Türkiye?de şeriatçı, ırkçı parti kurmak yasaktır. AKP?nin nasıl %47?ye ulaşıp laik Cumhuriyeti zorladığı göz önüne alınırsa, herhangi bir ırkçı veya bölücü bir partinin de oyları kapıp Türkiyeyi zorlaması işten bile değildir. Bunun sebebi, eğitimsizliktir. Çünkü, tam anlamıyla demokrasi için,oyunu makarnaya, una, cennet vaadine, cehennem korkusuna, baskıya satmayan, ağanın, şeyhin, tarikat liderinin, bilmem ne reisinin sözüyle hareket etmeyen, demokrasi ve vatandaşlık bilincine sahip, şikayet mekanizmasını işleten bireyler lazımdır.

DTP'nin kuruluş felsefesinde, iç tüzüğünde, parti programında bölgesel olduğu, bir etnik grubun partisi olduğu ibareleri asla yoktur, olamaz da. Çünkü anayasamıza, partiler kanununa aykırıdır. Öyle olsa zaten baştan reddedilir, öyle bir parti kurulamaz. Burda yapılan takiyye diye tabir ettiğim hadise budur. Yani, bunlar kanunlara göre yasal ideolojik bir sol parti görünümünde meclise girip, mecliste ise dokunulmazlıklara sığınarak, bölgesel, ırksal söylemlerde bulunmuşlar sonra da anayasal merciler tarafından hesap sorulduğunda bunu antidemokratik olarak gösterme çabasında olmuşlar ve Kürt halkını temsil ettikleri iddiasıyla yasaklamaları Kürt halkına yapılan bir şeymiş gibi gösterip, AB'yi yanlarına çekerek dürüst olmayan, kurnazca ve haince bir tutum içerisine girmişlerdir yıllardır. AKP de bu paralelde düşünülmelidir.

Cumhuriyet, gerçek demokrasi için halkı eğitim ve feodal yapıyı yıkma yönünde girişimlerde bulunmuştur. Bunlar, ne yazık ki, tamamlanamamış projelerdir. Devletin, toprak reformları, köy enstitüleri, başta tek parti olan CHP?nin içindeki muhafazakar ve toprak ağalarından oluşan kanat tarafından muhalefetle karşılanmış, bu kanatın CHP?den ayrılıp DP?yi kurması ve 1950?de iktidara gelmesiyle son bulmuştur.Bu yüzden tüm yurtta, Cumhuriyetin, sağlıklı demokrasi için, vatandaşı çekmek istediği bilinç düzeyine bir türlü gelinememiş, doğu ve güney doğuda ise egemen olan ağalık, şeyhlik, töre gibi kurumlardan oluşan feodalite nedeniyle bu bölge gelişememiş, fabrikalar açılamamış, istihdam olanakları yaratılamamış, yoksulluk kader olmuştur. İktidardaki sağ partiler içindeki ağalar, şeyhler, halkın oyunu ipotek altına almışlar, yapılacak reformları ise, bir yandan halka, "Devlet/Türkler, Kürtleri, Kürt kültürünü yoketmek istiyor"u işleyip, diğer yandan da devlete "bak isyan çıkar ha, halk karşı çıkıyor" tehditiyle önlemişlerdir. Feodal zümre, bu yolla kendi egemenliklerini sürdürmüşlerdir. Buna en basit örnek, töre cinayetleridir. Bölgede kadının adı yoktur. Devlet töre cinayetlerini önlemeye çalıştığında ise "Bu Kürdün geleneğidir, kültürüdür"denerek karşı çıkılmaktadır.

Doğrudur, 12 eylülden sonra, tüm yurtta yapılan insan hakları ihlalleri ve gelen yasaklar, bölgede, Kürtlerde zaten verilen gazlarla yaratılmış olan bu potansiyeli kullanarak PKK terörüne zemin oluşturmuştur. Yani, etki tepkiyi, şiddet şiddeti doğurmuştur.

Bu sorunun çözümü TSK?nın teröristle masaya oturması olamaz. Bu sorunun çözümü kültürel haklar verilmesi de değildir. Çözüm, Kürt vatandaşlarımıza başta aş, iş, sevgi, anlayış ve ırkçı-dinsel anlayıştan uzak çağdaş bir eğitim vermekten başlar.

Çünkü, insan hakları sıralamasında, YAŞAM HAKKI, KÜLTÜREL HAKTAN ÖNCE GELİR. PKK?nın kaynağı bu şekilde kurutulabilir. Bir Kürt Ulusu yaratılarak değil! Türk Ulusundan ayrı bir Kürt Ulusu olması ya ayrı devleti ya da Federasyonu gerektirir. Buna hemen itiraz edilecektir biliyorum ve bunu da tartışmaya hazırım. Çünkü, iş burada düğümleniyor. Bu düğüm çözülmedikçe sorun anlaşılamaz.

Çözüm tüm ( Türk, Kürt, Çerkez, Arap, Laz, Türkmen, Tatar vs. ) vatandaşlarımızın doğru ( tam bağımsızlıkçı, demokrat, ulusçu) siyasal partiyi seçmeleri, böyle bir parti yoksa da sivil bir oluşumla yeni bir siyasal parti kurmalarıyla olabilir ancak.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Efendi Turkler

Evvela degerli vaktinizi ayirip sorumu aydinlattiginiz icin tesekkur ederim... ve eklerim yazdiklarimin sizin sorulariniza cevap olmadigini soyluyorsunuz olabilir cunku belkide benim boyle bir cevap yazacagimi beklemiyordunuzda ondandir ve demogoji yaptigimi iddia ediyorsunuzki ben ne bu forum ortaminda nede gercek hayatta demogoji yapma geregini gormem.. Ama yazdiklarinizla kendinizin demogiji yaptigini goremiyorsunuz.. Soyledigim gibi demokratik cercevesi icerisinde tum kurum ve kuruluslari elestiririm ve suana kadarda hic bir kurum ve kurulusu teror orgutuy ile ayni kefe koymadim ama siz her kurum ve kurulusu elestirenleri demogiji yapan teror yandasi olarak gormektesinizki buda sizin dusuncenizdir..

Sayin Dipnotun ici bos baslik actigini gormediginizi soyluyorsunuz.. Ben sayin dipnotu tanimiyorum dogrudur o insanin karakterini ve kisiligini yansitir ve sayin dipnot.. Ayrica unutmayinki butun konularin ici bostur konularin ici nezamanki insanlar dusuncelerini yazip birbiriyle egrisini dogrusunu tartisirsa iste ozaman konularin ici dolar.... Ayrica ornekler istemissiniz kurtlere karsi yapilan irkciligi arkadasim, sayin dipnotun orneklerine bakin isterseniz ben alinti yapmayim.. ama yok cok israr ediyorsaniz size kisaca iki ornek vereyim..

ilki gecenlerde Altinovada kurt kokenli vatandaslara yapilan saldirilar bugun almanyada turk vatandaslarimiza karsi yapilsaydi bunu biz irkcilik olarak kinamazmiydik ?? Elbetteki Evet.. Bir baska ornek Daglicada sehit verdigimiz askerlerden sonra Erzurumda halkin kurt yasadigi koye yurumeleri .. Buna guzel ornek degilmi ?? En son ornek ise mecliste sayin Devlet bahceli bir konusmasinda teroristleri dagbasinda aramayin gidin universite kampuslerinde belediyelerde arayin dememistidir bunlari avrupanin herhangi bir ulkesinde turklere karsi birileri soylese biz bunlara irkcilik etiketi yapistirmazmiyiz yapistiririz...

Arkadasim uzulerekte soyluyorum ister kabul et ister etme ama DTPyi sizler nekadar kurt vatandaslarin temsilcisi olarak gorsenizde malesef DTP, TBMM catisinda bulundugu surece 70 milyonun temsilcisidir hazmadersin yada etmezsin o ayri ama bu gercektedir.. bir digeride 2milyon oyun hepsini kurtlermi vermis orasi biraz oturup dusunulmeli siz bolge dagilimina gore belki hesaplamissinizdir ama bugun o bolgelerde bir kurtler yasamamaktadir bunuda unutmayalim

Kurt kokenli kardeslerimizin bu olaylari kavramalari icin evvela bizim onlara yardimci olmamiz gerekir buda onlarin yanliz olmadigini gostererek olabilir onlara birer potansiyel terorist olmadiklarini evvela hissettirmemiz gerekir.. NE MUTLU TURKUM DIYENE sadece demekle olmuyor arkadasim bunu ayni zamandada gostermeli buda nasil olur birbirimize kenetlenerek olur bazilari gibi once allah allah sonra yallah yallah, yada once nemutlu turkum diyene sonra bankalari hortumlayip cebe indirmeyle olmuyor...saygilar

Bakin Bölücü terör örgütü PKK?nın siyasi kolu olan Demokratik Toplum Partisi?ni 70 milyonun temsilcisidir demekden geri kalmiyorsun bu ne demek oluyor ve bu anlayisa benden gelen tepkimi yasakliyorsun nasilmi (önceki yazdiklarinizi deginmeden) 70 milyonun temsilcisidir hazmadersin yada etmezsin diyerek.. bu anlayisin adina ne koymali birde soruyorum gercekten beni temsil ediyormu buna kendin ne kadar inaniyorsun!!!

Herseyden önce Dagdan inen eli silahli teröristleri savunan bir partiyi nasil 70.milyonun temsilcisi diyebiliyorsun.. bu birkere demogojinin sende tavan yaptigini gösterir.. nasilmi DAGDAN INEN TERÖRIST´I LAF SÖYLETMEYECEKSIN KISLASINDA DURAN ASKERI DEMOGOJI YAPARAK SIYASI OLARAK VURACAKSIN.. bu neyi temsil eder dagdan inen eli silahli terörist öbür yandan onlari masum gösteren siyasi kanat.. kenetlenmeden bahsetmissin böylemi kenetlenecegiz dagdaki teröristlerin etrafindami kenetlenecegiz.. NE MUTLU TURKUM DIYENE sadece demekle olmuyor diyorsun, ozaman birkere sesli söylede bizde duyalim..

Efendi Türkler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn.Dipnot,

PKK sadece terör örgütü değildir. Hafife alınmamalıdır.Avrupadaki ve Türkiyede büyükşehirlerdeki sivil örgütlenmeleri, sahip olduğu uyuşturucu mafyası ile her türlü psikolojik savaşı başarıyla uygulayan, uluslararası destekli bir yapılanmadır.

Güneydoğuda yaşanan çatışmalar, gerilla savaşıdır.Bu savaş, Türk devleti ve milleti ile terörist arasındadır. Türk devleti ile Kürt asıllı Türkler arasında değildir.8 yıl önce, OHAL köyleri yakmadı, mezraları yaktı. Bu mezralar, teröristin saklanmasına, sivil halkın arasına karışmasına olanak sağlıyordu. Boşaltılan mezralardaki vatandaşlara sahip çıkılmadı, kötü davranıldı doğrudur, adeta PKK?nın kucağına itildi o ayrı konu.

Batı illerine göçen vatandaşlar, buralardaki PKK sivil milisler tarafından markaja alınmaktadır. Devlet sahip çıkmadığı için bunların bulduğu işlerde çalışan Kürt vatandaşlarımızdan topladıkları paralar, askerimize kurşun olarak geri dönmektedir.Bu insanların dağa çıkmasının DTP nin kapatılması ile ilgisi şu dur;

Bu vatandaşlarımıza sürekli olarak "Devlet sizi eziyor, haklarınızı kısıtlıyor, partinizi kapatıyor, PKK sizin için çalışıyor, savaşı kazanacağız, devlet kuracağız" denerek ayrılık tohumları ekilmektedir. Başka bir deyişle, Türk Ulusundan ayrı bir Kürt Ulusu yaratılmak istenmektedir. Öte yandan, diğer vatandaşların bu insanları dışlaması da ya da daha doğrusu aşırı milliyetçi ve ırkçıların, bu insanları düşman olarak görmesi de bu propagandayı haklı çıkarmaya yaramaktadır.Yine bu dışlamadan dolayı, varoşlarda illegaliteye (yasadışı işlere) sapanlar ise yine bu kutuplaşmayı haklı göstermektedir.

Sivil toplum kuruluşları yoluyla da demokrat düşünceli aydın vatandaşlarımıza, Kürt haklarından, ekonomik haksızlıklardan, üst düzey kültürel federasyondan dem vurularak, sanki "Kürt hakları verilirse PKK savaşı bitirecek" gibi bir hava yaratılmak istenmekte ve sorun, bir demokratikleşme sorunu olarak gösterilmeye çalışılmaktadır. Bu PKK?nın psikolojik savaşıdır.Bu yolla, kamuoyu yaratıp, Askere baskı yapılmasını sağlayıp, TSK'nın operasyon yapmasını engellemektir hedef.

Türkiye'de şeriatçı, ırkçı parti kurmak yasaktır. AKP'nin nasıl %47'ye ulaşıp laik Cumhuriyeti zorladığı göz önüne alınırsa, herhangi bir ırkçı veya bölücü bir partinin de oyları kapıp Türkiyeyi zorlaması işten bile değildir. Bunun sebebi, eğitimsizliktir. Çünkü, tam anlamıyla demokrasi için,oyunu makarnaya, una, cennet vaadine, cehennem korkusuna, baskıya satmayan, ağanın, şeyhin, tarikat liderinin, bilmem ne reisinin sözüyle hareket etmeyen, demokrasi ve vatandaşlık bilincine sahip, şikayet mekanizmasını işleten bireyler lazımdır.

DTP'nin kuruluş felsefesinde, iç tüzüğünde, parti programında bölgesel olduğu, bir etnik grubun partisi olduğu ibareleri asla yoktur, olamaz da. Çünkü anayasamıza, partiler kanununa aykırıdır. Öyle olsa zaten baştan reddedilir, öyle bir parti kurulamaz. Burda yapılan takiyye diye tabir ettiğim hadise budur. Yani, bunlar kanunlara göre yasal ideolojik bir sol parti görünümünde meclise girip, mecliste ise dokunulmazlıklara sığınarak, bölgesel, ırksal söylemlerde bulunmuşlar sonra da anayasal merciler tarafından hesap sorulduğunda bunu antidemokratik olarak gösterme çabasında olmuşlar ve Kürt halkını temsil ettikleri iddiasıyla yasaklamaları Kürt halkına yapılan bir şeymiş gibi gösterip, AB'yi yanlarına çekerek dürüst olmayan, kurnazca ve haince bir tutum içerisine girmişlerdir yıllardır. AKP de bu paralelde düşünülmelidir.

Cumhuriyet, gerçek demokrasi için halkı eğitim ve feodal yapıyı yıkma yönünde girişimlerde bulunmuştur. Bunlar, ne yazık ki, tamamlanamamış projelerdir. Devletin, toprak reformları, köy enstitüleri, başta tek parti olan CHP?nin içindeki muhafazakar ve toprak ağalarından oluşan kanat tarafından muhalefetle karşılanmış, bu kanatın CHP?den ayrılıp DP?yi kurması ve 1950?de iktidara gelmesiyle son bulmuştur.Bu yüzden tüm yurtta, Cumhuriyetin, sağlıklı demokrasi için, vatandaşı çekmek istediği bilinç düzeyine bir türlü gelinememiş, doğu ve güney doğuda ise egemen olan ağalık, şeyhlik, töre gibi kurumlardan oluşan feodalite nedeniyle bu bölge gelişememiş, fabrikalar açılamamış, istihdam olanakları yaratılamamış, yoksulluk kader olmuştur. İktidardaki sağ partiler içindeki ağalar, şeyhler, halkın oyunu ipotek altına almışlar, yapılacak reformları ise, bir yandan halka, "Devlet/Türkler, Kürtleri, Kürt kültürünü yoketmek istiyor"u işleyip, diğer yandan da devlete "bak isyan çıkar ha, halk karşı çıkıyor" tehditiyle önlemişlerdir. Feodal zümre, bu yolla kendi egemenliklerini sürdürmüşlerdir. Buna en basit örnek, töre cinayetleridir. Bölgede kadının adı yoktur. Devlet töre cinayetlerini önlemeye çalıştığında ise "Bu Kürdün geleneğidir, kültürüdür"denerek karşı çıkılmaktadır.

Doğrudur, 12 eylülden sonra, tüm yurtta yapılan insan hakları ihlalleri ve gelen yasaklar, bölgede, Kürtlerde zaten verilen gazlarla yaratılmış olan bu potansiyel kullanılarak PKK terörüne zemin oluşturmuştur. Yani, etki tepkiyi, şiddet şiddeti doğurmuştur.

Bu sorunun çözümü TSK?nın teröristle masaya oturması olamaz. Bu sorunun çözümü kültürel haklar verilmesi de değildir. Çözüm, Kürt vatandaşlarımıza başta aş, iş, sevgi, anlayış ve ırkçı-dinsel anlayıştan uzak çağdaş bir eğitim vermekten başlar.

Çünkü, insan hakları sıralamasında, YAŞAM HAKKI, KÜLTÜREL HAKTAN ÖNCE GELİR. PKK'nın kaynağı bu şekilde kurutulabilir. Bir Kürt Ulusu yaratılarak değil! Türk Ulusundan ayrı bir Kürt Ulusu olması ya ayrı devleti ya da Federasyonu gerektirir. Buna hemen itiraz edilecektir biliyorum ve bunu da tartışmaya hazırım. Çünkü, iş burada düğümleniyor. Bu düğüm çözülmedikçe sorun anlaşılamaz.

Çözüm tüm ( Türk, Kürt, Çerkez, Arap, Laz, Türkmen, Tatar vs. ) vatandaşlarımızın doğru ( tam bağımsızlıkçı, demokrat, ulusçu) siyasal partiyi seçmeleri, böyle bir parti yoksa da sivil bir oluşumla yeni bir siyasal parti kurmalarıyla olabilir ancak.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakin Bölücü terör örgütü PKK?nın siyasi kolu olan Demokratik Toplum Partisi?ni 70 milyonun temsilcisidir demekden geri kalmiyorsun bu ne demek oluyor ve bu anlayisa benden gelen tepkimi yasakliyorsun nasilmi (önceki yazdiklarinizi deginmeden) 70 milyonun temsilcisidir hazmadersin yada etmezsin diyerek.. bu anlayisin adina ne koymali birde soruyorum gercekten beni temsil ediyormu buna kendin ne kadar inaniyorsun!!!

Herseyden önce Dagdan inen eli silahli teröristleri savunan bir partiyi nasil 70.milyonun temsilcisi diyebiliyorsun.. bu birkere demogojinin sende tavan yaptigini gösterir.. nasilmi DAGDAN INEN TERÖRIST´I LAF SÖYLETMEYECEKSIN KISLASINDA DURAN ASKERI DEMOGOJI YAPARAK SIYASI OLARAK VURACAKSIN.. bu neyi temsil eder dagdan inen eli silahli terörist öbür yandan onlari masum gösteren siyasi kanat.. kenetlenmeden bahsetmissin böylemi kenetlenecegiz dagdaki teröristlerin etrafindami kenetlenecegiz.. NE MUTLU TURKUM DIYENE sadece demekle olmuyor diyorsun, ozaman birkere sesli söylede bizde duyalim..

Efendi Türkler

Nasil yani Türkiye'nin herhangi bir sehrinde doguda PKK'lilar askerlerimizi sehit ettiler diye tepki olarak önümüze gelen Kürt vatandas saldirmak ve dükkanlarina saldirmakmi gerekiyor. ******* Sen suclu sucsuz ayirt etmeden, sadece Kürt kökenli diye misilleme olsun diye önüne gelen vatandasa saldir, bunun adinida masum bir halk tepkisi koy. Olacak is degil. Halk tepkisi buysa irkcilik nasil olur hic aklimin ucundan bile gecirmek istemiyorum dogrusu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nasil yani Türkiye'nin herhangi bir sehrinde doguda PKK'lilar askerlerimizi sehit ettiler diye tepki olarak önümüze gelen Kürt vatandas saldirmak ve dükkanlarina saldirmakmi gerekiyor. ******* Sen suclu sucsuz ayirt etmeden, sadece Kürt kökenli diye misilleme olsun diye önüne gelen vatandasa saldir, bunun adinida masum bir halk tepkisi koy. Olacak is degil. Halk tepkisi buysa irkcilik nasil olur hic aklimin ucundan bile gecirmek istemiyorum dogrusu.

Bak arkadasim Irkcilik görmemissin issallah hic görmezsin.. tepki dediklerim gercekten tepkidir bunun disina cikilmasi vede bu tepkilerin ayni sekilde devami tabiiki tepki olmaktan cikar! o zaman düsüncelerimizi karsilikli olarak daha mantikli bu ülkenin birligi vede bölünmez bütünlügünü daha samimi icten sahip cikmakla olur.. buda dagdan inen teröristi savunmakla degil kislasindaki Askerimizi savunmakdan gecer..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bak arkadasim Irkcilik görmemissin issallah hic görmezsin.. tepki dediklerim gercekten tepkidir bunun disina cikilmasi vede bu tepkilerin ayni sekilde devami tabiiki tepki olmaktan cikar! o zaman düsüncelerimizi karsilikli olarak daha mantikli bu ülkenin birligi vede bölünmez bütünlügünü daha samimi icten sahip cikmakla olur.. buda dagdan inen teröristi savunmakla degil kislasindaki Askerimizi savunmakdan gecer..

Nereden biliyorsunuz irkcilik yasamadigimi? Daha ne olacak, insanlara sadece Kürt olduklari icin saldirilacak ve biz halaa normal tepki diye kendimizi aldatacagiz. Ben mi dagdan inen terörüste sahip cikiyorum? Eger öyleyse nasil tesbit ettiniz? Insanlari olmadik seylerle suclamakla bir sonuca varamayiz. Askere kim ne laf etmiski, sadece yapilan yanlisliklar elestiriliyor. Yoksa her seye amen mi dememiz gerekli? Ha unutmadan sorayim, irkcilik nasil olurdu acaba?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O zaman çok merak ediyorum bu ''ırkçılık''kavramına olan tanımlamanızı.Tepki mi;kime tepki göstereceğimizi gerçekten biliyor muyuz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O zaman çok merak ediyorum bu ''ırkçılık''kavramına olan tanımlamanızı.Tepki mi;kime tepki göstereceğimizi gerçekten biliyor muyuz?

Arkadasim bu tartismanin basindan beri ben bilakis sordum. isin tadini kacirmayalim soruya soruyla cevap vermeyelim varsa Irkci siddete maruz kaldiginiz olaylar bir bir siralayin,, artik bu konuya aktiv müdahil olmak istemiyorum

Saygilarimla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadasim bu tartismanin basindan beri ben bilakis sordum. isin tadini kacirmayalim soruya soruyla cevap vermeyelim varsa Irkci siddete maruz kaldiginiz olaylar bir bir siralayin,, artik bu konuya aktiv müdahil olmak istemiyorum

Saygilarimla

size sadece bir örnek...

İstanbul'da çalıştığım sıralar,yanımda staj yapan bir öğrencinin dilinde dökülenler...

''onlar Kürt,onlar **** ve **** bir millet''

bu girmedi mi ırkçılık tanımınıza,

Balıkkesirde yaşanan olaylar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

katılıyor ve ekliyorum;

PKK aynı zamanda feodal olan yapılanmaya karşı bölge halkının bireysel özgürlüğünden hareket eden prolateryadır;ve kendisini destekleyen ABD ile feodalın arkasında duran AB arasındaki çıkar çatışmalarında taraf olandır.

işte Sevgili Doğrucudavut,en büyük hatalar burada yapıldı.Halk yakılan köylerden sonra metropollerde açlığa,sefalete,cehalete mahkum bırakıldı;ötekileşti ve PKK ile aynı kefeye koyuldu.Bu savaş halkların savaşı değil;sistemin çark olan hesaplarıydı.

Batı illerine göçen vatandaşlar, buralardaki PKK sivil milisler tarafından markaja alınmaktadır. Devlet sahip çıkmadığı için bunların bulduğu işlerde çalışan Kürt vatandaşlarımızdan topladıkları paralar, askerimize kurşun olarak geri dönmektedir.Bu insanların dağa çıkmasının DTP nin kapatılması ile ilgisi şu dur;

Bu vatandaşlarımıza sürekli olarak "Devlet sizi eziyor, haklarınızı kısıtlıyor, partinizi kapatıyor, PKK sizin için çalışıyor, savaşı kazanacağız, devlet kuracağız" denerek ayrılık tohumları ekilmektedir. Başka bir deyişle, Türk Ulusundan ayrı bir Kürt Ulusu yaratılmak istenmektedir. Öte yandan, diğer vatandaşların bu insanları dışlaması da ya da daha doğrusu aşırı milliyetçi ve ırkçıların, bu insanları düşman olarak görmesi de bu propagandayı haklı çıkarmaya yaramaktadır.Yine bu dışlamadan dolayı, varoşlarda illegaliteye (yasadışı işlere) sapanlar ise yine bu kutuplaşmayı haklı göstermektedir.

bizim de söylemek istediklerimiz bu,herkes okusun!

Sivil toplum kuruluşları yoluyla da demokrat düşünceli aydın vatandaşlarımıza, Kürt haklarından, ekonomik haksızlıklardan, üst düzey kültürel federasyondan dem vurularak, sanki "Kürt hakları verilirse PKK savaşı bitirecek" gibi bir hava yaratılmak istenmekte ve sorun, bir demokratikleşme sorunu olarak gösterilmeye çalışılmaktadır. Bu PKK?nın psikolojik savaşıdır.Bu yolla, kamuoyu yaratıp, Askere baskı yapılmasını sağlayıp, TSK'nın operasyon yapmasını engellemektir hedef.

Türkiye'de şeriatçı, ırkçı parti kurmak yasaktır. AKP'nin nasıl %47'ye ulaşıp laik Cumhuriyeti zorladığı göz önüne alınırsa, herhangi bir ırkçı veya bölücü bir partinin de oyları kapıp Türkiyeyi zorlaması işten bile değildir. Bunun sebebi, eğitimsizliktir. Çünkü, tam anlamıyla demokrasi için,oyunu makarnaya, una, cennet vaadine, cehennem korkusuna, baskıya satmayan, ağanın, şeyhin, tarikat liderinin, bilmem ne reisinin sözüyle hareket etmeyen, demokrasi ve vatandaşlık bilincine sahip, şikayet mekanizmasını işleten bireyler lazımdır.

Değerli arkadaşım,

ben PKK'yı Kürt sorununun sonucu olarak tanımlayanlardanım.Katılıp katılmamakta özgürsünüz.

PKK,bu sorunun bir sonucu iken bugün ABD'nin içinde olduğu dengeler sisteminde değişen,ABD'nin çıkarları doğrultusunda hareket edendir.

bakın ben çok merak etmişimdir;tezkere için herkes iktidara baskı yaparken,PKK resmen eylemleriyle buna davetiye çıkarmıştır.

ben PKK kolayca tasfiye edilir düşüncesine sahip olmasamda;halk devlet ile bütünleştiğinde eski gücünü kaybeder,bugün ki gücünü kaybeder diyenlerdenim...

AKP,bana göre biraz da siyasi atmosferin gerektirdiği...

ben her zaman bunu yazdım;siz zaten gerekçenizi de gösterek yazmışsınız...iradesini göremeyen bir halk!

!!halkı bir ton kömüre iradesini satmaya götürenler!!,tek suçlu olmasa da en büyük suçlu...

eğitim şart;okuma ve yazma olanı değil;düşündüren,özgürleştiren,meslek sahibi kılan...

bunlara başka bir iletide ayrıca değineceğim;yalnız şunu eklersem iyi olur...

ABD feodal olan düzeni red edendi ve PKK'yı saf tutandı;AB feodali destekleyendi ve bunu geliştirici çalışmalar ile bölgedeydi.Hizbullah feodalizmin kaynağından beslendi ve köyde ise bunu destekleyen koruyuculuk sistemi...

Doğrudur, 12 eylülden sonra, tüm yurtta yapılan insan hakları ihlalleri ve gelen yasaklar, bölgede, Kürtlerde zaten verilen gazlarla yaratılmış olan bu potansiyel kullanılarak PKK terörüne zemin oluşturmuştur. Yani, etki tepkiyi, şiddet şiddeti doğurmuştur.

Kürt sorunu PKK ile başlayan bir sorun değildi;öncesi vardı...çözüm imha ve yasaklamalar olunca bu PKK yı doğurdu.Etki ve tepki!

Çünkü, insan hakları sıralamasında, YAŞAM HAKKI, KÜLTÜREL HAKTAN ÖNCE GELİR. PKK'nın kaynağı bu şekilde kurutulabilir. Bir Kürt Ulusu yaratılarak değil! Türk Ulusundan ayrı bir Kürt Ulusu olması ya ayrı devleti ya da Federasyonu gerektirir. Buna hemen itiraz edilecektir biliyorum ve bunu da tartışmaya hazırım. Çünkü, iş burada düğümleniyor. Bu düğüm çözülmedikçe sorun anlaşılamaz.

yaşama hakkı olmadan hiçbir hakkın meşruluğu tartışılamaz...bence çözüm Türkiye Cumhuriyet'i sınırlarında kimliği ile var olan Kürt bir vatandaşla Türk vatandaşın ortak olan çıkarlarında buluşmasıdır.

bu sorun cesurca konuşulduğunda,emin olun ki federal veya ayrı bir devlet de konuşulmayacaktır.İzin vermeyeceğiz.

Türkiye gerçeğinde bir ütoya...

teşekkür ederim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.