Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

''KRİZOL' HAVUZLARI''UNUTTURULAN BU TARİHİMİZİ KAÇ KİŞİ BİLİYOR?

kaplan-200

Önerilen İletiler

Birinci Dünya Savaşı'nda

İngilizlere,

150 bin askerimiz esir düştü.

Bu askerlerden bir kısmı da Mısır'ın

İskenderiye şehri yakınlarında bulunan Seydibeşir Usare Kampı'na

Hapsedildi.

Kampın tam adı,

'Seydibeşir Kuveysna Osmani Useray-I Harbiye Kampı' idi.

Bu kampta,

1918'de

Filistin Cephesinde esir düşen 16. Tümen'in 48. Alayı'na bağlı

Osmanlı Askerleri

Tutuluyordu.

12 Haziran 1920'ye kadar

Iki yıl boyunca

Her türlü işkence, eziyet, ağır hakaretler ve aşağılamaya maruz kaldılar.

İnsanlık dışı muamelenin nedeni ise Ermeniler idi

Kamptaki, Türkçe bilen Ermeni tercümanların

Yalan yanlış çevirileri ve

kışkırtmaları nedeniyle,

kampların İngiliz komutanları,

azılı Türk Düşmanı haline

gelmişlerdi.

Savaş bitmişti.

Ancak,

Kamptaki ağır koşullar nedeniyle

ölenler dışındaki askerleri

Teslim etmek,

İngilizlerin işine

Gelmiyordu.

Çünkü,

olası yeni bir savaşta,

Bu askerlerin

Yeniden karşılarına çıkabilecekleri, Ermeniler tarafından,

İngilizlerin beyinlerine işlenmişti.

Çözüm

Toplu katliamdı

Askerlerimiz,

Mikrop kırma bahanesiyle,

süngü zoruyla

Dezenfekte havuzlarına sokuldu.

Ancak;

Suya normalin çok üzerinde

'krizol' maddesi

katılmıştı..

Mehmetçik,

Suya daha ayağını soktuğunda,

aşırı krizol maddesi nedeniyle haşlanıyordu.

Ancak,

İngiliz Askerleri,

dipçik darbeleri ile askerlerimizin havuzdan çıkmalarına izin vermiyorlardı.

Mehmetçikler,

Bellerine kadar gelen suya başlarını sokmak istemediler.

Ancak,

Bu kez İngilizler havaya

(başlarının üzerine)

ateş etmeye başladı.

Askerlerimiz,

ölmemek için,

çömelerek başlarını suya soktular.

Ancak,

başını Sudan kaldıran artık göremiyordu.

Çünkü gözleri yanmıştı

Dışarı çıkanların halini gören

sıradaki askerlerimizin direnişleri de fayda etmedi

Ve 15 000 (15 bin) askerimiz

kör oldu.

Bu vahşet,

25 Mayıs 1921 tarihinde

TBMM.' de görüşüldü.

Milletvekilleri Faik ve Şeref Beyler

Bir önerge vererek,

Mısır'da esirlerin

Krizol banyosuna sokularak,

15 bin vatan evladının gözlerinin kör edildiğini,

Bunun faili olan

İngiliz doktor,

Garnizon Komutanı ve

Askerlerin

cezalandırılması için,

TBMM' nin teşebbüse geçmesini istediler.

Ancak,

Yeni kurulan devletin bin türlü derdi vardı.

Ağır sorunlarla uğraşan TBMM' de

Bu hesap sorma işi

Unutuldu gitti.

Ama onlar

Unutmuyorlar

Kendi ihanetlerini bile

soykırım ambalajına sarıp,

dünya kamuoyuna

Sunuyorlar.

En üzücü olanı da

Malum birilerinin,

Bu karalama kampanyalarına

çanak tutması

ERMELİLER SOYKIRIM YAPILDI DİYE DÜNYAYI AYAĞA KALDIRIYOR.

BİZİM TARİHİMİZDEN HABERİMİZ YOK.!!!

22 NİSAN 2007 PAZAR

TGRT HABER

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yano siz Kurtlerin tarihini kulturlerini unutturmaya calisirken guzel ama baskasi size yapinca zorunuza mi gidiyor? :)

Ben kürtlerin tarihini ve kültürünü türklerden ayırt etmiyorumki.... bölücülüğe karşı olmam,pkk terörüne ve dtp ye karşı gelmem yada batıda kadın pazarlayan,uyuşturucu satan daha buraya yazamayacağım bir çok şeyleri yapanlarıın belirli kesimlere ait olduğunu kabul etmem sözde kürtlerin savunucusu olanları kınayıp lanetlemem kürtlerin tarih ve kültürüne karşı gelmek demek değildir.

o kültür ve tarih size aittir!

Ben her zaman söyledim yine söylüyorum kürtlerin çoğunluğu sizingibi düşünmüyor çünkü ayni inancı ve kaderi paylaşıyorlar ..

Bende doğuluyum ve o insanlarla beraber büyüdüm hiç bir farkımız yok ne tarih nede kültür.

Farklı gözükmeyek isteyenler bu insanları tanımayan yada kendisini tanımayan nifakcı bölücülerdir....

**** masallarla yok efendim kim hastalanmışta her gün kürt kellesi kesip beynini sürüyormuşta :) bilmem ne tarihi..

madem kürdüm diyorsun ,bilmiyorsan kürtlerin tarihi için fazla uzağa gitmene gerek yok'' çanakaleye gitmen yeterli''.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türk milleti bölünmez bir bütündür

Deme bana Kayı, Oğuz, Osmanlı

Türk’üm. Bu ad, her ünvandan üstündür

Yoktur Azer, Kırgız, Özbek, Kazanlı

Türk Milleti, bölünmez bir bütündür...

Ziyâ GÖKALP

Yıllardır ısrarla ve harâretle; “Yeniden Milletçiliğe başlamamız lâzım. Bizim milletliğimizi hedef aldılar. Millet olarak kalamazsak devletimizi koruyamayız!” diye feverân eder

dururum...

Sözdense, hoşuna giden sesi dinlemeyi mârifet sayan hiç birşey bilmez ukalâdan bazıları; bu tavrımızı anlayamadıkları için veya anladıkları işlerine gelmediği için çok edepsizce saldırırlar!... Bilmedikleri için sormazlar, sormadıkları için de bilmezler!...

Milletim;

Arana kimler tarafından, nasıl ve alçakça nifâk tohumlarının ekildiğinin, inanıyorum ki farkındasın!...

Seni önce bölüp, parçalayıp, sonra yutmak üzerine kurulmuş bu yüzyılların oyunu, Haçlı plânını biliyorsun! Binlerce yıl, hükmettiğin bütün coğrafyalarda, halkları bir araya toplayarak milletleştirebilen tek millet ve Allah(c.c.)’ın dünya nizâmıyla görevlendirdiği, Peygamber(s.a.v.)’den dualı millet olduğunun, farkındasın muhakkak...

Yaramaz çocuklarının kulaklarını çekerek; hâlâ seni ısıran kapı köpeğini veterinere götürüp aşısını yaptırdıktan sonra yerine bağlayarak yalını-yemini vermeğe devâm eden, senden başka bir millet var mı?...

Senin bu İlâhî cevâzlı özelliğinin farkında olmayan, olamayan cühelâna da aslâ kızmıyorsun değil mi?...

Bu yüzden Milletsin!

Bu yüzden özel ve bu yüzden büyüksün Milletim!...

Şu anda da; Silahlı Kuvvetlerinle yani ordunla, yaramaz çocuklarının kulaklarını çekerek halkları bir araya toplayıp milletleştirme operasyonundasın!...

Sınır ötesi harekâtında bile, sivillere zarar vermemek için Ordunun, nasıl bir dikkat sergilediğinin bütün dünya farkında! Sivillere zarar vermeyen, sivillere muhabbetle kucağını açan; ne sınırlarımızın içinde, ne de dışında hiç bir sivile şüpheyle bakmayan bu asil Ordu’dan rahatsızlık duyanlar, tek kelimeyle millet hainleri var!

Haçlı’nın yönlendirmesi, Haçlı’nın desteği, Haçlı’nın silah ve parasıyla taşeronluk yapan terör örgütü; daha dün 17 evlâdını şehit edip, 20 evlâdını yaralayıp kaçmasına rağmen; o yöredeki sivillerden yataklık görmüş olabileceklerini Avrupa basınının yazmış olmasına, PKK’ya destek yayınları yapan alçak korsan televizyonlarda söylenmesine rağmen, sivillerden kimsenin burnunu kanatmayacak kadar dikkatli; silah ve bomba seslerinden korkan çocukları severek teselli edebilecek kadar asîl bir Orduya sahipsin...

Bu yüzden Allah sana hem yârdır, hem yardımcıdır...

Allah, hep yardımcın olsun Milletim! Allah seni daima muzaffer kılsın Devletim! Allah, bu son cihâdınızda da sizi muzaffer kılsın Muhteşem Ordum...

Aynı vatanı, aynı tarihi, aynı camiyi, aynı Kıbleyi, aynı kabristanı kullanarak yüzlerce yıldır birlikte yaşamış, birleşmiş-birlikteleşmiş bütünlüğünün arasına kimsenin girmesine izin verme Milletim...

Kardeşten, akrabadan ileri tutmayı öğrendiğimiz; yedi yerde hakkının sorulacağına iman ettiğimiz komşunla arana nifak sokulmasına izin verme!

Nisa Sûresi 36.Ayet’te, güzel ahlâk için şart olan on buyruktan; “Yakın komşuya iyilik ki evi yakın olan veya akrabadan olan komşuya iyilik/ Uzak komşuya iyilik ki ya evi uzak olan veya akrabadan olmayan veya müslüman olmayan komşuya iyilik.” öğretisini, asla unutma!...

Son saldırıda gebertilen hainlerin içindeki yabancı uyruklular, dikkatinden kaçmadı değil mi?

Dağdaki, sınır ötesinden gelen, Haçlı taşeronu alçaklara kızıp komşunu incitmez, komşundan şüphelenmezsin değil mi? “Onlar ne kadar Kürtse ben de o kadar Kürdüm, ben ne kadar Türksem onlar da o kadar Türk’tür.” şeklindeki Alparslan Türkeş gibi bir MİLLETÇİ’nin düşüncesini, artık anlarsın değil mi?

“Türk’üm bu ad her ünvandan üstündür.”

“Ne mutlu Türk’üm diyene.”

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Görülüyor ki bu baskının sebebi, sınırın dağlık bölgede olması. Burayı korumak zor. Öte yandan, korumasanız da olmaz. Tartışma sürekli, karakolun yerinin doğru olup olmadığı konusuna geliyor. Askerlik bile yapmamış olanlar fikir bildiriyor ve fikirlerinde ısrarcı oluyor. Öncelikle, Jandarmanın o karakolda olmasının asıl nedeni sivil halkı ve mevziyi saldırılardan korumak. Ordumuz zaten askeri yönden değerlendirmeyi ve gerekli muhakematı mutlaka yapıyordur.

Sınır ötesi operasyonlar yapıldığı zaman bu tür saldırılar o kadar sık ve etkili olamıyordu. Teröristler, sınır ötesinde takip edilmedikçe, tekrar toparlanıp aynı saldırıyı yapabilir. Ancak, bu hükümet bu konuda gerekli siyasi iradeyi gösterememiş ve doğal uluslararası hak olan sınır ötesi takip konusunda, ABD'ye K.Irak sınırının ihlal edilmeyeceğine söz vermiştir. Asker, bu siyasi iradeyi hükümetten göremediği için bu sınır ötesi operasyonu yapamıyor. Eli kolu bağlanmış durumda, bir savaşa sebep olmamak için hükümetten gelecek yeşil ışığı bekliyor.Sınır ötesinde düzlük yerde, öyle kısa süreli değil uzun süreli bir mevzi oluşturup bunların kökü tamamen kazınabilir.

Bu olayda tepkimizi yetersiz buluyorum. "Şehitler ölmez, Vatan bölünmez"'le kalıyor sadece. Sn.Kaplan arkadaşımız oraya gidip etten duvar oluşturmayı önermiş, gayet doğru bir yaklaşım ama bu da hiç dile getirilmiyor. Oysa, Şehit cenazelerinde sadece, 'Ordu K.Irak'a, hükümet uyuma' diye hep bir ağızdan bağırsaydık bile, bu hükümete baskı oluşturur ve mecburen hükümet, pasif diplomasiden vazgeçip bu dirayeti gösterir ve ordusuna sahip çıkar. Asıl demokrasi budur.

Fakat, durum tam tersi oluyor, yandaş medya, askere veryansın ediyor, verilecek tepkiyi saptırma çabası içinde, gece gündüz milletin kafasını karıştırıyor. Bir yandan birlik, beraberlik klişesi öte yandan ordumuza güveni sarsma yönünde çabalar...Onlar da biliyorlar, bana dokunmayan yılan bin yaşasın tavrı devam ettiği sürece, bu tepkiler lafta kalır, kuru gürültüden öteye geçmez.

Birey olarak, ben de şu anda giderim, orada çarpışırım, şehit olurum, helal olsun kanım bu vatana diyoruz ama bir türlü aklımızı çalıştırıp, birlik olamıyoruz maalesef!

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Birinci Dünya Savaşı'nda

İngilizlere,

.

.

.

ERMELİLER SOYKIRIM YAPILDI DİYE DÜNYAYI AYAĞA KALDIRIYOR.

BİZİM TARİHİMİZDEN HABERİMİZ YOK.!!!

22 NİSAN 2007 PAZAR

TGRT HABER

Acikcasi ben malesef bilmiyordum.

bugun yeni bisey ogrenmis oldum :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Acikcasi ben malesef bilmiyordum.

bugun yeni bisey ogrenmis oldum :clover:

Benim dedem de (büyükbabam), subay olarak o esirlerden biriymiş, tek gözünü kaybederek ordan kurtulup, onun üstüne bir de Kurtuluş savaşına katılıp gazi olmuş.

Burdaki anlatılanları Avustralya devlet arşivleri de doğruluyor.

-http://www.awm.gov.au/atwar/ww1.asp-

-http://cas.awm.gov.au/photograph/J01208-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim dedem de (büyükbabam), subay olarak o esirlerden biriymiş, tek gözünü kaybederek ordan kurtulup, onun üstüne bir de Kurtuluş savaşına katılıp gazi olmuş.

Burdaki anlatılanları Avustralya devlet arşivleri de doğruluyor.

-http://cas.awm.gov.au/photograph/J01208-

Linkleri mutlaka aksama daha cok vakitim oldunda okurum :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

1919 yilinda Ulus gazetesi bu haberi baslik olarak verip millete duyurunca Ingilizler tarafindan yasaklanmistir.Atatürk Konya'ya bir haber ileterek olayin protesto edilmesini istemis bunun üzerine onbinlerce Konyali ellerinde Türk bayraklari ile bu olayi siddetle protesto etmislerdir.

Harpten sonra Türk hükümeti bu vahseti aastirmak icin komisyon olusturmus bu komisyon arastirmalarini sürdürmeye devam ederken ülke yönetimine gelen DP tarafindan komisyonun calismalari iptal edilmistir.Doktorlarin Ermeni oldugu ise Hem Misir hemde Ingiliz arsivlerinde belgelenmistir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.