Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Zorunlu eğitim 9 yıla çıkıyor

Misafir birce

Önerilen İletiler

Zorunlu eğitim 9 yıla çıkıyor

Milli Eğitim Bakanlığı, zorunlu eğitimi 9 yıla çıkarmak için harekete geçti.

Gelecek yıl 30 ilde 6 yaşındaki öğrencilerin anaokuluna alınması hedefleniyor.

Uygulama 2010 - 2011 eğitim-öğretim yılında tüm Türkiye’ye yayılacak. ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), zorunlu eğitimi 9 yıla çıkarmaya hazırlanıyor.

İlk etapta okullaşma oranı en yüksek olan 30 ilde, 2 yıl sonra da tüm Türkiye’de 6 yaşındakiler için anaokulu zorunlu

olacak.

MEB Okul Öncesi Eğitim Genel Müdürü Remzi İnanlı, "Yüzde 60-70 zeka gerçekleştiği gerçeklestiği bir çağdır.

Bu çağda çocuklarımıza ne verirsek onu alıyorlar, aldıkları eğitimle hayat boyu başarı sağlıyorlar" dedi.

Zorunlu anaokulu hedefine ulaşmanın pek de kolay olmadığının altını çizen İnanlı, şöyle konuştu:

"Gönlümüzden geçen her çocuğumuza okul öncesi eğitim yaptırmaktır.

Ama bizde bir yaş grubunda öğrencimiz çok, ortalama 1 milyon 100 bin öğrencimiz var.

Bir yaş grubunu okullaştıracağım dediğiniz zaman 1 milyon 100 öğrenci çıkıyor.

Bunun için öğretmen gerekli, bina gerekli araç gereç gerekli."

Türkiye’de 6 yaşındaki öğrencilerin yüzde 44’ü okula başlıyor.

Uygulamanın gerçekleşebilmesi için 7 bin anaokulu ve 25 bin öğretmene daha ihtiyaç bulunuyor.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, konu ile ilgili olarak "Türkiye genelinde uygulamaya geçmenin getireceği maliyetin

büyük olacağının farkındayız.

Ancak pilot uygulamanın yapılacağı 30 ilde okullaşma oranı zaten yüksek olduğu için eksiklikleri tamamlamak çok da zor

olmayacaktır" dedi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir yenilik yaparken, bir sistemi düzeltmeye iyileştirmeye çalışırken en büyük problemimiz, hele bir başlayalım sonra sistem kendi oturur,düzelir anlayışı.Herhangi bir sistemdeki eksikliği,yanlışı gidermeden o sistemin başka bir yerinde yeni bir değişiklik yapmak yeni sorun alanları oluşturmaktan başka bir sonuç doğurmuyor geneli itibariyle.Ana sınıfının zorunlu olması ana sınıfının öneminin kavranmasına amenna da ana sınıfına gelene kadar ki eğitimin sorunları hala yerinde sayıyor.Müfredat değişikliğine gidildi lakin değişklik kitap üstünde kalmak zorunda bu aşikar bir vaka örneğin.Bu müfredatla eğitim-öğretim şartları değişmemiş bir ortamda yapılabilecek fazla da bir şey yoktur.Her iyi niyet her zaman iyi sonuç doğurmaz.Ama iyi niyeti görebilmek de büyük mutluluk verici bir durum.

MUHABBETLE...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.