Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

KÜRT SORUNU...FEODALİZM...OSMANLI DEVLETİ!

mavi olmayan gökyüzü

Önerilen İletiler

Sayin Taypa

Bu konuda benden fazla bilgi sahibi oldugunuzdan suphem yoktur.. olabilir ben sizin bilginizi burada sorgulamiyorum ama devsirme ile beyin gocunu bir birine benzetmeniz yanlis cunku Devsirme toplama olduguna gore, Beyin gocunun toplama ile bir ilgisi yoktur.. Vermis oldugunuz orneklerde zaten bunu gostermektedir yani beyin gocu ve devsirme farklidir benzerlikler bulunmamaktadir lutfen bunu birbirine karistirmayalim.. Arkadasiniz alinmasi Turkiye cumhuriyeti araciligiyla olmamismidir ?! cunku bildigim kadariyla Turkiyedeki basarili ogrenciler devlet tarafindan yurtdisina yuksek lisans icin egitime gonderiliyor .. Ama devsirmede bu soz konusu degildir.. Devsirmenin kurulus amacina ve nedeninede bakarsa beyin gucuyle alakasinin olmadigini goruyoruz.. Ayrica arkadasinizin hayatina Amerikan vatandasi olarak devam etmeside yine sizin arkadasinin tercihidir egerki amerikan vatandasi olmasaydi sozunu ettiginiz asistanlik gorevine alinmayacakmiydi alinacakti..

saygilar

karşılaştırma yapmak istediğim nokta benim şudur.Osmanlıyı Cihan devleti yapan 150 sır isimli Ali KAraçamın kitabında bu konuya şöyle değinmiştir:

"bugün amerika süper güç olmasında en büyük etkenlerden birisi tarih açısından kendisine büyük krallıkları imparatorlukları örnek almasıdır.Eskiden osmanlı da devşirmes sistemi vardı ve devlet için fethedilen ülkelerin zeki olan çocukları medreselerde yetiştirilip birer devlet adamı yapılıyordu.Amerikanın da orta doğuda fakir olan ülkelerdeki izlediği politkada buna paraleldir.Müslüman olmuş fakat gelişmemiş olan ülkelerdeki özel seçilen kişileri kendi bğnyesinde yetiştirip birer amerikan vatandaşı haline getirip kendi menfaatine yetiştirimesi bu osmanlıdan örnek alınmış bir harekettir."

benim yaklaşımım bu konuya yakın bir yaklaşımdır.Yani devşirme sistem tabiki beyin göçünden çok farklıdır hatta beyin göçünde illa vatandaşlığınızı değiştirmek zorunda kalmassınız ancak benim yaklaşımım başka devletler için çalışmak maksadı ile idi.Konuya bu açıdan yaklaşarak değinmek istedim

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

karşılaştırma yapmak istediğim nokta benim şudur.Osmanlıyı Cihan devleti yapan 150 sır isimli Ali KAraçamın kitabında bu konuya şöyle değinmiştir:

"bugün amerika süper güç olmasında en büyük etkenlerden birisi tarih açısından kendisine büyük krallıkları imparatorlukları örnek almasıdır.Eskiden osmanlı da devşirmes sistemi vardı ve devlet için fethedilen ülkelerin zeki olan çocukları medreselerde yetiştirilip birer devlet adamı yapılıyordu.Amerikanın da orta doğuda fakir olan ülkelerdeki izlediği politkada buna paraleldir.Müslüman olmuş fakat gelişmemiş olan ülkelerdeki özel seçilen kişileri kendi bğnyesinde yetiştirip birer amerikan vatandaşı haline getirip kendi menfaatine yetiştirimesi bu osmanlıdan örnek alınmış bir harekettir."

benim yaklaşımım bu konuya yakın bir yaklaşımdır.Yani devşirme sistem tabiki beyin göçünden çok farklıdır hatta beyin göçünde illa vatandaşlığınızı değiştirmek zorunda kalmassınız ancak benim yaklaşımım başka devletler için çalışmak maksadı ile idi.Konuya bu açıdan yaklaşarak değinmek istedim

Sayin Taypa

Konuya yaklasiminizi saygiyla karsilamaktayim, ama Devsirme sistemi amerikada varmi ondan pek emin degilim, cunku osmanli donemlerinde devrisme cocuk yasta baslamakta kaldiki amerika cocuk yasta cocuklari alip egitmiyor ?! universiteyi bitirmis basarili insanlari seciyor beyin gocude zaten bu demektir yani, Bu tur basarili insanlarin kendi ulkelerinde hic elde edemiyecegi maddi imkanlari saglamaktadir bunu sadece muslumanlar icin yapmiyor mesela Hindistandan pek cok akedemisyen insan avrupaya ve amerikaya beyin gocu gerceklestiriyor neden cunku kendi ulkelerinde hic kazanamiyacagi kadar yuksek maas ve imkan saglamakta iste buyuzden beyin gucune yonelmektedir.. sizin dediginiz gibi beyin gucunde vatandaslik degistirmek kendi kulturunu ve dilini birakmak gibi bir mecburiyette yoktur.. Kaldiki Osmanli doneminde devsirmedeki amac belliydi Hristiyan cocuklarinin yeniceri olarak yetistirmeleriydi ...

Saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Taypa

Konuya yaklasiminizi saygiyla karsilamaktayim, ama Devsirme sistemi amerikada varmi ondan pek emin degilim, cunku osmanli donemlerinde devrisme cocuk yasta baslamakta kaldiki amerika cocuk yasta cocuklari alip egitmiyor ?! universiteyi bitirmis basarili insanlari seciyor beyin gocude zaten bu demektir yani, Bu tur basarili insanlarin kendi ulkelerinde hic elde edemiyecegi maddi imkanlari saglamaktadir bunu sadece muslumanlar icin yapmiyor mesela Hindistandan pek cok akedemisyen insan avrupaya ve amerikaya beyin gocu gerceklestiriyor neden cunku kendi ulkelerinde hic kazanamiyacagi kadar yuksek maas ve imkan saglamakta iste buyuzden beyin gucune yonelmektedir.. sizin dediginiz gibi beyin gucunde vatandaslik degistirmek kendi kulturunu ve dilini birakmak gibi bir mecburiyette yoktur.. Kaldiki Osmanli doneminde devsirmedeki amac belliydi Hristiyan cocuklarinin yeniceri olarak yetistirmeleriydi ...

Saygilar

evet devşirme amerikada da var adı devşirme değil belki ama paraleli var beyin göçü sadece üniversite çağında olan kişiler üzerinde gerçekleşen bir durum değil af buyurursanız bunun üzerine bir araştırma yapan biri olarak Türkiyede bazı illerde Amerikanın kendi okulları vardır buna bir örnek mesela ODTÜ verdim

Mersinde Tarsus Amerikan Koleji vardır ha burdan çıkan her öğrenci amerikaya tabiki gitmiyor.Arkasından F . M eğitim kurumlarında (reklam olmasın diyerek yazmak istemedim adını ) belli ailelerin çocukları belli burslar karşılığında ilkokul yada sınav derecesi ile ortaokul düzeyinde amerikada okutulmaktadır ve bu şekilde nasaya yerleşmiş çok Türk asıllı mühendis vardır ve bugün NASA da kuşaktan yetişme olarak gelmiş sanırım yaklaşık rakamı 30 olması gerek Filistin asıllı bilim adamları vardır.Bu insanlar aslen filistinlidir ama Amerikanlaşmıştır.Ha iddia doğru müthiş olanaklar sağlanmaktadır ancak sadece öğrenciye sağlanırsa bu devşirme olmaz zaten aileside bundan faydalanıyorsa devşirme olur zaten bu mantıkta birçok aile hayatını kurtarmıştır.

Tekrar söylüyorum beyin göçü ile devşirmeyi ben bir tutmadım ortak yanları var dedim.Bİrebir aynı tutmanız zaten imkansızdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kürt devletinden bahsetmez özerklik yani eyalet verilmesinden bahseder yani bir devlet değil özerklik yani nasıl hong konk ingilterenin özerkliğinde bir devlet se aynı şekilde yani bir bağımsızlığı yok

sadece ermenistan için bir devlet söz konusudur orda da der zaten ermenistan cumhuriyeti diyerek

"3. Kürdistan (madde 62-64): İngiliz, Fransız ve İtalyan temsilcilerinden oluşan bir komisyon Fırat'ın doğusundaki Kürt vilayetlerinde bir yerel yönetim düzeni kuracak; bir yıl sonra Kürtler dilerse Milletler Cemiyeti'ne bağımsızlık için başvurabilecek"

bu tam olarak neyi ifade ediyor?

evet devşirme amerikada da var adı devşirme değil belki ama paraleli var beyin göçü sadece üniversite çağında olan kişiler üzerinde gerçekleşen bir durum değil af buyurursanız bunun üzerine bir araştırma yapan biri olarak Türkiyede bazı illerde Amerikanın kendi okulları vardır buna bir örnek mesela ODTÜ verdim

Mersinde Tarsus Amerikan Koleji vardır ha burdan çıkan her öğrenci amerikaya tabiki gitmiyor.Arkasından F . M eğitim kurumlarında (reklam olmasın diyerek yazmak istemedim adını ) belli ailelerin çocukları belli burslar karşılığında ilkokul yada sınav derecesi ile ortaokul düzeyinde amerikada okutulmaktadır ve bu şekilde nasaya yerleşmiş çok Türk asıllı mühendis vardır ve bugün NASA da kuşaktan yetişme olarak gelmiş sanırım yaklaşık rakamı 30 olması gerek Filistin asıllı bilim adamları vardır.Bu insanlar aslen filistinlidir ama Amerikanlaşmıştır.Ha iddia doğru müthiş olanaklar sağlanmaktadır ancak sadece öğrenciye sağlanırsa bu devşirme olmaz zaten aileside bundan faydalanıyorsa devşirme olur zaten bu mantıkta birçok aile hayatını kurtarmıştır.

Tekrar söylüyorum beyin göçü ile devşirmeyi ben bir tutmadım ortak yanları var dedim.Bİrebir aynı tutmanız zaten imkansızdır.

Ortak yanları yoktur,tamamimiyle birbirinden farklıdırlar.Biri beyin göçü diğeri de bir sistemdir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"3. Kürdistan (madde 62-64): İngiliz, Fransız ve İtalyan temsilcilerinden oluşan bir komisyon Fırat'ın doğusundaki Kürt vilayetlerinde bir yerel yönetim düzeni kuracak; bir yıl sonra Kürtler dilerse Milletler Cemiyeti'ne bağımsızlık için başvurabilecek"

Ortak yanları yoktur,tamamimiyle birbirinden farklıdırlar.Biri beyin göçü diğeri de bir sistemdir.

öncelikle sana bir tavsiyede bulunmak istiyorum siyasi ve kamu düzenin de bazı kelimelerin ve tasfirlerin anlamlarını öğrenirseniz çok iyi olur.Eğer sana bir devlet hakkı verecek ise bunun bir başka devletin kurduğu komisyon ile gerçekleşmesi demek seni bir özerk olacaksın anlamına gelir.Yani onların koyduğu yasalar çerçevesinde kalacaksın demektir ve anlaşma gereği bunun için kürtlere bir sene zman tanınacaktı ve biraz tarih okursan ingiliz devlet adamı Circihilin Ermenilere Devlet Kürtlere ise özerklik verilmesi söylemlerini görebilirsin.Orda zaten sen kendi ellerinle de yazmışsın bir yıl sonra Kürtler dilerse Milletler Cemiyetine başvuracak yani sana kurulumdan direk bağımsızlık verilemeycek sen sömürgede kalacaksın.Burdan bu ifadeçıkar.

Öncelikle devlet nedir özerklik nedir bu kavramları tam bir öğren.Senin bir devlet olman için Anayasan olması lazım anayasan içinde cumhuriyetinin yani bağımsızlığının olması lazım.Sevr antlaşmasında ermeni ler için cumhuriyet sözcüğü geçer kürtler için geçmez buda demektir ki sizin için devlet projesi yok.

Devşirme olayına gelince ya okumadan yorum yapıyorsun yada yurt dışı ile bağlantılı icraatlerde bulunmadığından kaynaklanıyor oysa hiç bulunmayan ancak bir araştırp bilgi sahibi olan bir insna bile bu konu hakkında bu yorumu yazmaz.

Af buyurursan biraz ukalalık yapmak istiyorum.Bİrbiri arasında fark olmayan unsurlar aynı unsurlardır.Ama birbiri arasında fark olan unsurlar bazı durumlarda ortak özelliğe sahip unsurlardır.Mantıken insan beyni için ikame fikir yaratabilir anlamı karşılarlar.Yani yazzdığıma bakarsan eğer ben ikisinin de aynı olduğunu yazmadım ilk ifademde bir nevi kelimesi geçmektedir.Mesleğim icabı bir kelimenin bir ifade de yaratacağı anlam karmaşası yada anlam zenginliğini ayırt etmeyi iyi bilirim o yüzden biraz cümle kuruşlarımda doluluk vardır.İki olayda da benzerlikler olduğunu söyledim biraz bu konuyu araştırırsan ve kafanda bir fikri hasıla meydana getirebilirsen doğru bir analizde olumlu bir sonuç çıkarabilirsin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

devşirme sistemi bir nevi şuanki dünyada da var olan beyin göçü sisteminin eski tabiridir.Fethedilen devletlerde bulunan bazı eğitimli yetişmeye müsait olan gençler medreselerde eğitilir ve devlet adamı yapılır sokullu mehmet paşada bundan biridir bunda ne gariplik var anlamadım ???

Eski tabiri dediğiniz,ne oluyordu peki?Devşirme sistemi,dünkü adıyla bu iken bugün adı beyin göçüdür,olarak anladım ben.Yanlış mı anlamışım,yoksa siz mi yanlış anlatmışsınız?

Bakın,beraber okuyalım...Önce komisyon aracılığıyla kurulacak yerel bir yönetim,bir yıl sonrada bağımsızlık için gidilecek Milletler Cemiyet'i...yani bağımsızlık için açık bırakılmış bir kapı.

öncelikle sana bir tavsiyede bulunmak istiyorum siyasi ve kamu düzenin de bazı kelimelerin ve tasfirlerin anlamlarını öğrenirseniz çok iyi olur.Eğer sana bir devlet hakkı verecek ise bunun bir başka devletin kurduğu komisyon ile gerçekleşmesi demek seni bir özerk olacaksın anlamına gelir.Yani onların koyduğu yasalar çerçevesinde kalacaksın demektir ve anlaşma gereği bunun için kürtlere bir sene zman tanınacaktı ve biraz tarih okursan ingiliz devlet adamı Circihilin Ermenilere Devlet Kürtlere ise özerklik verilmesi söylemlerini görebilirsin.Orda zaten sen kendi ellerinle de yazmışsın bir yıl sonra Kürtler dilerse Milletler Cemiyetine başvuracak yani sana kurulumdan direk bağımsızlık verilemeycek sen sömürgede kalacaksın.Burdan bu ifadeçıkar.

Öncelikle devlet nedir özerklik nedir bu kavramları tam bir öğren.Senin bir devlet olman için Anayasan olması lazım anayasan içinde cumhuriyetinin yani bağımsızlığının olması lazım.Sevr antlaşmasında ermeni ler için cumhuriyet sözcüğü geçer kürtler için geçmez buda demektir ki sizin için devlet projesi yok.

Devşirme olayına gelince ya okumadan yorum yapıyorsun yada yurt dışı ile bağlantılı icraatlerde bulunmadığından kaynaklanıyor oysa hiç bulunmayan ancak bir araştırp bilgi sahibi olan bir insna bile bu konu hakkında bu yorumu yazmaz.

Af buyurursan biraz ukalalık yapmak istiyorum.Bİrbiri arasında fark olmayan unsurlar aynı unsurlardır.Ama birbiri arasında fark olan unsurlar bazı durumlarda ortak özelliğe sahip unsurlardır.Mantıken insan beyni için ikame fikir yaratabilir anlamı karşılarlar.Yani yazzdığıma bakarsan eğer ben ikisinin de aynı olduğunu yazmadım ilk ifademde bir nevi kelimesi geçmektedir.Mesleğim icabı bir kelimenin bir ifade de yaratacağı anlam karmaşası yada anlam zenginliğini ayırt etmeyi iyi bilirim o yüzden biraz cümle kuruşlarımda doluluk vardır.İki olayda da benzerlikler olduğunu söyledim biraz bu konuyu araştırırsan ve kafanda bir fikri hasıla meydana getirebilirsen doğru bir analizde olumlu bir sonuç çıkarabilirsin.

Ve...

Tavsiyeniz için teşekkür ederim,benim işim kavramların kendisi zaten.İşim gereği kavramları çok iyi tanırım.Özerkliğin de ne olduğunu bilirim Anayasanın da ...

Siz önce eski tabir dediniz,sonra inkar ettiniz,şimdi de ortak payda diyorsunuz.Özür dilerim ama,ben kesinlikle ikisini yanyana getiremiyorum.Devşirme sistemi,daha çocuk yaşlarda ailesinden alınan çocukların,her yönü ile imparatorluğun kendi zihni tarağından geçirilmesi ve kullanılması değil mi?

Varsa yanlışım,düzeltin.

Bunun yanında beyin göçü,belirli bir seviyeyi aşmış,eğitimli beyinlerin ülke içinde tutulamaması değil midir?

Benim çoğu arkadaşım şimdi yurtdışında,ben de en kısa zamanda gitmeye çalışacağım...işte buyrun size beyin göçü...

Devletin olması için bağımsızlık şart mıdır?Siyasi literatür de evet,ama görülende hayır.

Nasıl mı?

Bakın,mesela şimdi ki Irak...bağımsız mı?

Devlet olmak için Cumhuriyet mi olmalı,Anayasa mı olmalı?Hayır,bu devletiniz de Teokrasi de olabilir...

Devlet olmak için toprak gerek,millet gerek,dil gerek...isterseniz devlet anlayışınızı bir daha gözden geçirin.Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

.

.

Nasıl mı?

Bakın,mesela şimdi ki Irak...bağımsız mı?

Devlet olmak için Cumhuriyet mi olmalı,Anayasa mı olmalı?Hayır,bu devletiniz de Teokrasi de olabilir...

Devlet olmak için toprak gerek,millet gerek,dil gerek...isterseniz devlet anlayışınızı bir daha gözden geçirin.Saygılar...

bak sevgili arkadaşım kavramlar üzerinde çalışırm diyorsun.Bak bakalım benim yazıma tekrardan altınıda çizmişsin üstelik.Benim kurduğum cümlede bir nevi tümcesi geçmektedir.Ha sen bunun anlamını bilmiyorsan o ayrı. O zaman kavramları iyi öğreneceksin.Ben farkında isen tamamı ile beyin göçünü bir tutmamışım.Bir şeyi İtham ederken biraz daha çerçeveni geniş tutman lazım.

Bak arkadaşım bugün hangi tarihçiye sorarsan sor hangi bilim adamına sorarsan sor sevr antlaşmasında hiç bir şekilde Kürt Devletinden bahsetmez.Özerklikten bahseder yani orda da bir sene sonra dilerlerse gidecekler cümlesi de var.Sen diyorsun ki açık kapı var bende diyorum ki sana dileteceklerini nerden biliyorsun.Ayrıca biraz daha Tarih okursan eğer göreceksin dir ermenilerin ırkı kürtü ırkından itilaf devletleri tarafından her zaman bir adım öncedir.bu yüzdende Direk ermenistan için cumhuriyetlik istenmiş kürtlere ise özerklik istenmiştir.BU gün hongkonk ta aynı mantalite ile özerklik veirlmiş olan bir devlettir.

Gelelim beyin göçü ile yazdığın yazılara.İlk fırsatta bende gidecem bu ülkeden de demişsin.Seni tutan yok.Ama sonra kalkıpta beni ülkeden sürdüler deme sende keyfi gidenler gibi.Kardeşçe yaşamak hak eşitlik mücadelesi veriyıruz diyen bir insanız diyen biri başka bir ülkeye kaçar gibi gitmek için fırsat kollamasa gerek.

Senin arkadaşlarının olduğu gibi benimde arkadaşlarım var yabancı ülkelerde.Amerikada NASA da fizikçi olan bir arkadaşımın söylediği söz hep şu olmuştur

" Bazen osmanlıyı eleştiririz ama herkesin peşinden koştuğu Amerika resmen Osmanlıyı örnek alıyor NASA da doğru düzgün Amerikalı yok." benim ilk kurduğum cümlede beyin göçü ile benzerliğinden kastettiğim budur.Osmanlı alırdı yetiştirirdi bir Osmanlı yapardı ve kendi menfaatine kullanırdı Amerikada alıyor yetiştiriyor ve kendi menfaatine kullanıyor.Ha sen burdaki benzerliği göremiyorsan o seninle alakalı olan bir şeydir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ayrıca Irak örneğini vermen demek senin bu konulara ne kadar uzak olduğun anlamına gelir çünkü Irakta Amerikan askeri vardır ve iç güvenliği sağlar uluslar arası hukuk gereği bir ülkenin askeri başka bir ülkede eğer şuanki ırakta izleidğin manzara şeklinde icraat sergiliyorsa burda devlet kelimesi sadece kapıt üzerindeki bürokrasi de geçer.Irak ta şuan bir yasa yok rejim yok nasıl bir devletten bahsediyorsun.Devletin içerisindeki iç güvenliği bile amerikan askeri sağlıyor.

Senin kalkıpta bana devlet olarak ırak 'ı göstermen yani kusura bakma sanırım biraz bilgi yetersizliğin var.

Benim yazdığım yazılarda inkar ettiniz diyorsun bir kere şahısa karşı ithamda bulunmasan daha iyi olur sonuçta hukuki bir çerçevde benimle forumda konuşuyorsun dikkatini çekerim.Yukarıda yazdığım cümlelerde hiç bir şekilde inkar yok yalnızca muahlif olmam lazım diyerek yorum yapıyorsan ben buraya sabaha kadar beyanat çeksem de sen aynı şeyi yazacaksın

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kavramın kendisine tıkanıp kalmak yada kavramlar üzerinden bilgiçlik taslamak gibi bir niyetim yok,devşirme herşeyden önce bir imparatorluk sistemiydi,bir tercih değil.

Benim ifade etmek istediğim şu;bu sistemin kendisi bir asimilasyon örneğiydi.

Yeniden soruyorum,Osmanlı İmparatorluğu hakkında ki düşünceleriniz de devşirmeyi nereye koyuyorsunuz?

Bağımsızlık,bir devletin olmazsa olmazı değildir.En azından yeni dünya düzeninde bu vardır.Geçmişte yok mu?İsterseniz manda sistemine beraber dönelim;bir devlet aşamasında seçenek olarak sunulan.

Bugün,dünya devletleri arasında gerçek anlamda bağımsız olan devletlerin sayısı oldukça sınırlı.

Irak,kendi içinde otoritesini tanımlayamayan,herşeyi ile ABD'nn dış politika insafına kalmış bir işgal devleti,soruyorum size;hangi bağımsızlık,devlet olmak için nerede bağımsızlık?

Siz,Irak'ın bağımsızlığını konuşabilirsiniz,ama yine de devlet olduğu gerçeğini burada red edemezsiniz.Toprağı var,milleti var,dili ver,bağımsız olmasa da bir hükümeti var.Sonuç itibariyle Irak bir devlettir.

Arkadaşım,özerklik ve bırakılan açık kapı;kurulacak Ermeni Devleti vs ile değerlendirilemez.Şuna dikkatinizi çekerim,dünya savaşında Kürtlerin değil Ermenilerin devlet talepleri vardır!

Bakınız,şunun farkında olalım.Osmanlı Devleti,bir sömürge devletidir.Olması gereken budur,dönemim şartları budur.Yayılmaı bir politikaya sahip olan bir devletin adil olması,bugün örnek alınması vs onun başka topraklara ve halklara zorla hükmettiği gerçeğini değiştiremez.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kavramın kendisine tıkanıp kalmak yada kavramlar üzerinden bilgiçlik taslamak gibi bir niyetim yok,devşirme herşeyden önce bir imparatorluk sistemiydi,bir tercih değil.

.

.

imparatorlukta kullanılan bir sistemde sorunun cevabı sende zaten.Bana ikinci kez sormana gerek yok

asimilasyon olma olayında devşirme sisteminden çıkıpta kendi imparatorluğumnu kuruyorum diyemezsin.Osmanlı çatısı altında yetiştiriliyorsunuz ve haliylen osmanlı sizden faydalanacaktır.Nasıl amerika yetiştiriyo kendi bünyesinde tıutuyor ise...

Bağımsızlığı nasıl bir milletin olmazsa olması şeklinde nitelendirdiniz anlam veremedim.Sizin mantığınıza bakılırsa biz onlarca şehidi boşa verdik.Eğer kendi bağımsızlığını ilan edemeyen kendi bayrağını dalgalandıramayan bir ülkeden bahsediyorsannız o sadece manda olmuş bir ülke demektir.Mandacılığın ne olduğunu biliyorsunuzdur umarım.Beni yeni dünya düzeni ilgilendirmez.Eğer bağımsızlık olmazzsa olmaz değildir diyorsan diğer bağımsız olamayan ülkelerin emper devletlere baş eğmesini kabul ediyprsun demektir o zaman sen nasıl emperyalizme karşı birisin????

Bir devlete için aşama seçenek sunulmaz o zaman meşru bir devlet olamazsınız bir bayrak altında başka bir devlet olursunuz.Yani kapütülasyon altında bir devlet olursunuz.

Saddam zamanında bir devletti saddam yıkıldı ve bir devlet değil neden ??? Çünkü Amerika ambargosu altında kararları amerika alıyor devlet ben buyum bu budur diyemiyor yani bir nevi özerk isiniz o zaman devletten bahsedemessniz.Hala itirazınız varsa açın bir uluslar arası hukuk kitabı okyun bir zahmet.

Kürt devleti konusunda daldan dala atlama istersen.Yavaş yavaş çelişkileriniz çıkmaya başladı tekrardan.Ermeni devleti ile değerlendren yok.Ortada iki madde var.BUnlar somnut gerçekler ermeniler için bir Cumhuriyet le yönetilen devlet kurma kürtler için ise bir özerklik düşünülmekte benim söylediğim sadece bundan ibaret.Açık kapı olayında ısrarcı olan sizdiniz.Ben yazan maddeyi okudum.Madde zaten açık ve nettir.Ha buna da itirazın varsa valla zaman makinem yok geçmişe götüremem seni

Osmanlı devleti sömürge devletidir diyemessiniz.BUnu başka yerlerde de söylüyorsanız yanlış yaparsınız eğer kimse anlamıyor ise o anlamıyanlar da hata yapıyor demektir.Sömürge devleti demek birinin sömürgesi altında olan devlet demektir.Sömürgeci devlet ise birilerini sömürgesi altına alan devlettir.Eğer bir ülke sömürgeniz ise sınır bakımında ortak bir noktanız yoktur yada sınırlarınız ortaktır ki o zamanda o devletin egemenliği altına girmişsiniz demektir.

Ortak sınırı olmadan kendine devlet bağlayan dünyada ki en büyük ülke adını size daha önce vermiştim bir kez daha vereyim.Eğer tarihi okuma hevesiniz var ise taihin en büyük sömürge devletinin lakabı ile "güneş batmayan imparatorluk" olarak geçer eski adı ile birleşmiş büyük britanya yeni adı ile İngiltere 'dir.Osmanlı devleti bir fetih devletidir.Fethettiği yerleri kendi egemenliği altına alır ve tek sınır belirler.Bu sömürgecilik değilidir.

Halka zorla hükmettiğini söylemişsinizde afedersiniz o dönemi yaşadınız mı ??? ayrıca bir çok beylikler, hükümetler o dönemde savaşmadan kendi rızası ile Osmanlıya geçmiştir.Halkın zulum ettiği iddiasından ziyade duraklama ve yıkılma dönemine doğru yanlış yönetimden dolayı halka karşı duyarsız benci bir yönetim benci bir padişahlık sistemi oluştuğundan halkın kötü yönetildiğini iddia edebilirsiniz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

taypa,

-Osmanlı faydalanır yada faydalanmaz değil,sistemin kendisi burada tartıştığımız.Devşirme sistemi,asimilasyon aracıdır.

-Ben,emperyalizmden nefret ederim.Bu benim nefretim.Dünya düzeni benim nefretim üzerine kurulmadı,ben üzerine kurulan bir düzende benim taleplerim ses bulurdu,ama bulmuyor!

Bağımsızlık,bugün dünya devletleri için sadece bir aldatmacadır.Türkiye dahil bugün ki devletlerin çoğu bu veya şu şekilde bağımsızlıklarını kaybetmiştir.Türkiye-İMF diyelim bir örnek isterseniz...

Amerika ile kararlarını veren tek devlet IRAK MI sizce?Bence hayır,dönün Suudi Arabistan'a.

-Daldan dala atladığım yok,özerklik sonrasında Milletler Cemiyeti ile açık bırakılan kapı.Oldukça net!

-Osmanlı Devleti bir sömürge devletidir.Britanya ile değil,kendisiyle değerlendirin.Nitekim,karşılaştırma yapmadım.Fetih,başka topraklarda ki egemenliktir.Fetih devleti,bu da ilginç bir yaklaşım.

Başka bir devlet gelecek,bana diyecek;tabi ol bana...bende hay hay diyeceğim ha,işte bu gülünç!

Sadece beylik değil kastımız,bakın 700 yıl ve üç kıta!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

taypa,

-Osmanlı faydalanır yada faydalanmaz değil,sistemin kendisi burada tartıştığımız.Devşirme sistemi,asimilasyon aracıdır.

-Ben,emperyalizmden nefret ederim.Bu benim nefretim.Dünya düzeni benim nefretim üzerine kurulmadı,ben üzerine kurulan bir düzende benim taleplerim ses bulurdu,ama bulmuyor!

Bağımsızlık,bugün dünya devletleri için sadece bir aldatmacadır.Türkiye dahil bugün ki devletlerin çoğu bu veya şu şekilde bağımsızlıklarını kaybetmiştir.Türkiye-İMF diyelim bir örnek isterseniz...

Amerika ile kararlarını veren tek devlet IRAK MI sizce?Bence hayır,dönün Suudi Arabistan'a.

-Daldan dala atladığım yok,özerklik sonrasında Milletler Cemiyeti ile açık bırakılan kapı.Oldukça net!

-Osmanlı Devleti bir sömürge devletidir.Britanya ile değil,kendisiyle değerlendirin.Nitekim,karşılaştırma yapmadım.Fetih,başka topraklarda ki egemenliktir.Fetih devleti,bu da ilginç bir yaklaşım.

Başka bir devlet gelecek,bana diyecek;tabi ol bana...bende hay hay diyeceğim ha,işte bu gülünç!

Sadece beylik değil kastımız,bakın 700 yıl ve üç kıta!

aynen devam......

-ben asimileliğni tartışmadım hiç br yorumumda da kullanmadım ben bir benzerlik ortya attım sadece bu ...

-Bağımsızlık olayına gelince....bağımsızlık aldatmaca değildir.Lakin şu yaklaşım doğrudur.Ekonomik olarak bağımsızlığın kısıtlı ise yani ülkene giren para dan hesap soran var ise bağımsız sayılmassın.Buna itirazım yok ancak dikkatini çekerim bu ülke tam o yönden tam bağımsızlığını kaybetmiş değildir.Eğer yakınlarında bir yerde kırtasiye var ise makro iktisat kitabı okumanı tavsiye ederim.Net ihracat farkı üzerine biraz yoğunlaş istersen ve ayrıca ordaki kavramlarada yoğunlaş...

bir devlet kelimesi geçmesi için bağımsızlık şarttır.Ne kadar ilgilisin bilmem sinagapur ingiltere sömürgesi olan bir devletti yıllarca.İsmi şuanda aklımda değil netten arama gereği de duymadım ama sen diliyorsan bakabilirsin tarihte yıllar önce htta şehrin göbeğinde heykelide var adamın ; o kişi sayesinde ingiltere sömürgesi olarak yıllarca yaşamış yeni bağımsızlığını ilan etmiş artık bir meşru devlet olmuştur.Yani oraya girerken inglteere giriş izni değil uluslar arası geçerli pasaportla girmek zorundaasın bir örnek sadece

-Irak le ilgili devlet tartışmasını sen açtın devlettir dedin ben değildir dedim çünkü rejimin adı henüz konmamıştır kararları kendisi değil amerika alıyor dedim sen şimdi de tutup kararları sadece amerika değil karar mekanizmasında arabistanda var dedin ??? yani devlet değil işte kendi tezini kendi çürüttün

-Bak arkadaşım Osmanlı bir fütühan devlettir.Sömürge nedir ne değildir iyi ce bir öğren faaliyet açısından baktığın zaman sömürge gibi gözükebilir başka topraklar bilmem ne filan ama sömürge ayrı bir olaydır.Ayrıca ben İngiltere ile karşılaştırmadım bir daha oku sömürge devlet olarak sana örneğim dedim ingiltere dedim...

-Milletler cemiyetinde dilerlerse başvuracaklar diyerek bir madde var buna itiraz etmedim ben ama direk devlet kuracaklar diyerek bir madde yok dedim.Yani kusura bakma ama bu sana direk devletsin diyorum manasına gelmez sen burdan bu manayı çıkarıyorsan o senin hayal dünyan Hindistan yıllardır özerk, honkong yıllardır özerk...ve anladığım kadarı ile sevri destekleyen birisin burdan çıkan sonuç anladığım kadarı ile Türkiyenin bölünüp kürt devletinin kurulmasınıda isteyen birisin.Forumda bir başka konuda ben devletin bölünmesinden yana değilim demiştin al sana bir çelişki daha

sanırım hiç tarih okumamışsın biraz okusan bu ifadeyi kullanmazdın."Başka bir devlet gelecek,bana diyecek;tabi ol bana...bende hay hay diyeceğim ha,işte bu gülünç!"

dar açıdan örnek vereyim germiyan oğluları ,saruhanoğulları, aydın oğulları, candaroğulları...v.s osmanlıya savaşsız katılan beyliklerdir.kuvvet ittifakı ile osmanlıya geçmişlerdir...buna gülünç demek daha acı bir şey olsa gerek

-700 yıl ve 3 kıta doğru buna neden değindin anlamadım.Fütühan bir imparatorluk sonuçta ...

Bakın tarih sadece iki imparatorlupu tanır Roma ve Osmanlı İmparatorluğu.Sevip sevmemek konusunda tartışma açılır sevdiğim yanları da var sevmediğim yanları da var saçma sapan glen yerler var ama devri zamanınnı düşünerek yola çıktığınızda o zamanlar onu gerektiyormuş demekte yarar var...sonuçta o dönemleri yaşamadık yazılı tarihi birilerinin elinden geçen evrakların derlemesinden öğreniyoruz belirtmek isterim ki tarih okunurken yanlı okunulmaz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Devşirme sistemi ve bağımsızlık hakkında ekleyecek birşeyim yok,dün ne dediysem bugün aynı şeyi diyeceğimden,kendimi tekrarlamanın anlamı da yok.

Osmanlı Devleti'ne gelince,dostum burada yazılanların Osmanlıya olan bir sevgi yada nefretle hiçbir alakası yok.Siz beyliklerden bahsediyorsunuz sadece,ben de kıtalar diye ekliyorum.

Başka ülkeler,başka dinler...

Bakın,demişsiniz ki,tarihi dönemin şartlarına göre değerlendirelim.

Zaten,dikkat ediyorsanız ben Osmanlı Devleti kötüdür demedim,sömürgecidir dedim.

Arasında ki fark,döneme olan saygımdan.

Nitekim,o dönemde Osmanlı böyle olmak zorundaydı.Bu onun sömürgeci bir devlet olduğu gerçeğini değiştirmez.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Devşirme sistemi ve bağımsızlık hakkında ekleyecek birşeyim yok,dün ne dediysem bugün aynı şeyi diyeceğimden,kendimi tekrarlamanın anlamı da yok.

Osmanlı Devleti'ne gelince,dostum burada yazılanların Osmanlıya olan bir sevgi yada nefretle hiçbir alakası yok.Siz beyliklerden bahsediyorsunuz sadece,ben de kıtalar diye ekliyorum.

Başka ülkeler,başka dinler...

Bakın,demişsiniz ki,tarihi dönemin şartlarına göre değerlendirelim.

Zaten,dikkat ediyorsanız ben Osmanlı Devleti kötüdür demedim,sömürgecidir dedim.

Arasında ki fark,döneme olan saygımdan.

Nitekim,o dönemde Osmanlı böyle olmak zorundaydı.Bu onun sömürgeci bir devlet olduğu gerçeğini değiştirmez.

birinin sizinle her zaman aynı fikiri paylaşmasını bekleyen bir tavrınız var.Alternatiflere hep kapalısınız.Ben böyle düşünüyorum dışına çıkmam diyorsunuz.

Kavram ifadesinde bulunan birisin benim yazdığım yazıya bak bakalım ne yazmışım Dar anlamda ifadesi yer almakta e sen kalkıpta sırf bana cevap olsun diye örnek verdiğim beylik isimlerini baz alıyorsan yargılama yapmak için açık arıyorsun derim bunuda hiç deneme istersen .....

Osmanlı devleti fütühan bir devlettir sömürgeci değildir bunu her türlü ispatlarım sen sömürgeci olduğunu ispatlayabilirmisin....

Bana sömürgeciliğin tanımını bir yaparmısın....ama kafana göre değil yani cümleye bana göre sömürgecilik şudur deme .....sonra yola çıkalım bakalım

Osmanlı öyle davranmak zorunda değildi osmanlının devlet stratajisi hükümet politikası yönetim anlayışı fütühan bir sistem üzerinedir...yani mecburiyetin getirdiği bir sonuç değil....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

birinin sizinle her zaman aynı fikiri paylaşmasını bekleyen bir tavrınız var.Alternatiflere hep kapalısınız.Ben böyle düşünüyorum dışına çıkmam diyorsunuz.

Kavram ifadesinde bulunan birisin benim yazdığım yazıya bak bakalım ne yazmışım Dar anlamda ifadesi yer almakta e sen kalkıpta sırf bana cevap olsun diye örnek verdiğim beylik isimlerini baz alıyorsan yargılama yapmak için açık arıyorsun derim bunuda hiç deneme istersen .....

Osmanlı devleti fütühan bir devlettir sömürgeci değildir bunu her türlü ispatlarım sen sömürgeci olduğunu ispatlayabilirmisin....

Bana sömürgeciliğin tanımını bir yaparmısın....ama kafana göre değil yani cümleye bana göre sömürgecilik şudur deme .....sonra yola çıkalım bakalım

Osmanlı öyle davranmak zorunda değildi osmanlının devlet stratajisi hükümet politikası yönetim anlayışı fütühan bir sistem üzerinedir...yani mecburiyetin getirdiği bir sonuç değil....

"Sömürgecilik, genellikle bir devletin başka ulusları, devletleri, toplulukları, siyasal ve ekonomik egemenliği altına alarak yayılması veya yayılmayı istemesi, müstemlekecilik, kolonyalizm"

bakın,sizin için vikipedi'den aldım...siz,hala ısrar ediyor musunuz?Sömürge olmayan bir imparatorluk,ilginç olur!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Sömürgecilik, genellikle bir devletin başka ulusları, devletleri, toplulukları, siyasal ve ekonomik egemenliği altına alarak yayılması veya yayılmayı istemesi, müstemlekecilik, kolonyalizm"

bakın,sizin için vikipedi'den aldım...siz,hala ısrar ediyor musunuz?Sömürge olmayan bir imparatorluk,ilginç olur!

kaynakların sanırım sadece internetten ibaret benim için bir yerden alıntı yapmana gerek yok ben alıntılarla ilgilenmem seni yansıtmaz.Ayrıca ben bu soruyu sordum diyerek direk google sömürgecilik yazmışsın ve karşına çıkan ilk sayfayı tıklamışsın oda vikipedi zaten.İlk satırı bana kopyala yapıştır.Benim sorumun cevabı bu kadar ucuz değil kusura bakma bilakis bilgim de bu kadar ucuz değil.

Bİrincisi senin bir yerden alıntı yapmanı değil direk senin bildiğin tanımı yazmanı istedim ne bilim okumuştur heralde incelemiştir ezbere yazmaz diye düşündüm yanılttın beni...

Madem vikipedi yi alıntıladın onun üzerine çalışalım o zaman...

Bak bakalım öncelikle vikipedi sömürge devletlerde yada imparatorluklarda hangisini kabul ediyorsan eğer Osmanlıyı yazmış mı ...

İkincisi size dedim ki Tarihin en büyük sömürge devletinin lakabı bile vardır güneş batmayan imparatorluk büyük britanya yani ingiltere dedim sağolsun vikipedi örneğimi zenginleştirmiş...

gelelim tanımına.Üstteki iki satırı kopyalaman al sana tanım demen kafi değil be güzel arkadaşım...çünkü alt taraflarda bak ne yazıyor ben sana kopyalayım:

"Sömürgeciler genellikle sömürdükleri bölgelerin kaynaklarına el, iş gücüne, pazarlarına el koyar ve aynı zamanda sömürgeleri altındaki halkın sosyo-kültürel, dini değerlerine baskı uygularlar. Sömürgecilik ile emperyalizm kimi zaman birbirleri yerine kullanılan terimler olmakla birlikte emperyalizm, şekli olduğu kadar şekli olmayan alanlarda da kontrolün hakim gücün elinde bulunduğunu durumlarda kullanılmaktadır. Sömürgecilik terimi aynı zamanda bu sistemi meşrulaştırmak veya yaymak için kullanılan bir dizi inanca da işaret etmektedir, zira Sömürgeciler kendilerinin sömürdükleri insanlardan daha üstün olduklarına inanırlar. Sömürdükleri insanları gelişmemiş toplumlardan seçerler . Dünya bu sömürgecileri, gelişmemiş toplumları refaha kavuşturmak ve gelişmelerinde katkıda bulunmak amacıyla baskı altında tuttukları şeklinde algılar veya algınlanması sağlanır. Bir bakıma iyimserlik havası estirilir. Sözde bilimsel teorilerle de desteklenmeye çalışılan bu tip inançlar daha çok 19.yüzyılda Avrupa'da yayılmış ve Avrupalıların tüm dünyada sömürgeci güç olarak yayılmasının da sözde meşru dayanağı olmuştur."

birincisi Osmanlıda ki mantık fütühan bir sistem üzerine kurulduğu için ticari olanaklardan daha çok askeriye önem verilip yayılma düşünüldüğü için kaynaklarına el koyma yada iş gücüne pazarlarına el koyma olayı savaşın getirmiş olduğu ganimet mantığıdır.Ancak zulüm yoktur hiç bir tarih kitabında da yazmaz.Halkın sosyolojik yapısınıa ve dinine baskı yoktur bilakis hristiyan olan kilisesine elini kolunu sallaya sallaya gitmiştir.Osmanlı için emper bir devletti diyebilirsin neden çünkü sonuçta o devir gücün konuştuğu hükümdarlık mantalitesinin savaşma gücünde yattığı bir mantıktır ve o dönem savaşma politikaları gerektiren ve devlet sistemini buna göre kuran bir dönemdi.Sömürülen topraklar özellikle gelişmemiş toplumlardan seçiliyor olsa idi Osmanlı önce Avrupaya kafa tutmaya kalkmazdı daha da geriye doğru giderdi.İngilterenin ve Fransanın yaptığı gibi...Osmanlının yükselme döneminde ki en büyük kozu fethettiği yerlerin özelliklerini güzelliklerini güçlerini öğrenmekti çünkü yukarıda yazdığı gibi aşağı basit görmüyor tam tersi medrese ve harbiye eğitimlerinde burdan aldıkları bilgilere önem veriliyordu.

ha tarih kaynaklarını kişiler nasıl yorumlarlar bilemem ama doğru şaşmazdır

sadece bir tane kaynakla bana o da internetten google a yaz ne ararsan çıkıyor zaten ; sen sabaha kadar iddia da etsende etmesende osmanlı direk sömürgecidir diyemezsin diyorsan eğer bana bunu ispatlamalısın bilmiyorum elinde var mı bir yerlrden edinmeni tavsiye ederim 700.yılında Osmanlı Devleti isminde siyaset meydanında yapılan ve prof ünvanı almış tarihçi ve ünü ile bilinen araştırmacı yazarların katıldığı söyleşinin kitap şekline getirilmiş hali var çok fazla kalın değil rahat okursun

arkasında ilber ortaylının tarihmiz isimli kitabını ve gene ilber ortaylının tarihin ışığında isimli kitabını bir oku biraz kalındır ama oku

Ali karaçamın osmanlıyı cihan devleti yapan 150 sır isimli kitap narin bir kitaptır oku hatta orda amerika ile benzetme uyguladığı bir kaç bölüm var dikkatini çeker umarım

.............................

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
Sürekli kendimizi dinleyeceksek,özür dilerim ama buna zamanım yok.

bana örnek verin diyorum sadece googledan kelime yazarak karşınıza çıkan ilk sayfadaki yazıyı kopyalayp yapıştıryorsunuz muhtemelen hiç okumadan.Heralde şunu yazmamı beklediniz aaa yanılmışım özür dilerim....beklentinizi yıktığım için üzgünüm ama ben netten kaynak arayan biri değilimdir boyum kadar evde kocaman bir kitaplığım var içinde sırf geçmişim ve geleceğim için bana bilgiler veren kendi gerek kendi görüşüm gereksede zıt görüşüm kitaplar var.Tarih dediğiniz bilgiler netten 3-5 sayfa tarama ile öğrenilmez bir zahmet sayfaları karıştırın kitaplardan okuduklarınızla bana bir şeyler yazın aksi halde benimde sizin ordan burdan alıntıladığınız boş internet sayfalarına ayıracak zamanım yok fikrinizi ve ilminizi kale aldım dğer verdim konuya biyat ettim ama vermiş olduğunuz cevap işinize gelmeyen bir cevap olduğu için belkide doğru olduğu içindir ki yanlışsa aksini ispatlamadınız

bilmiyorum ama rotası olmayan bir gemi rüzgar nereye giderse oraya yönelir....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bana örnek verin diyorum sadece googledan kelime yazarak karşınıza çıkan ilk sayfadaki yazıyı kopyalayp yapıştıryorsunuz muhtemelen hiç okumadan.Heralde şunu yazmamı beklediniz aaa yanılmışım özür dilerim....beklentinizi yıktığım için üzgünüm ama ben netten kaynak arayan biri değilimdir boyum kadar evde kocaman bir kitaplığım var içinde sırf geçmişim ve geleceğim için bana bilgiler veren kendi gerek kendi görüşüm gereksede zıt görüşüm kitaplar var.Tarih dediğiniz bilgiler netten 3-5 sayfa tarama ile öğrenilmez bir zahmet sayfaları karıştırın kitaplardan okuduklarınızla bana bir şeyler yazın aksi halde benimde sizin ordan burdan alıntıladığınız boş internet sayfalarına ayıracak zamanım yok fikrinizi ve ilminizi kale aldım dğer verdim konuya biyat ettim ama vermiş olduğunuz cevap işinize gelmeyen bir cevap olduğu için belkide doğru olduğu içindir ki yanlışsa aksini ispatlamadınız

bilmiyorum ama rotası olmayan bir gemi rüzgar nereye giderse oraya yönelir....

taypa,ne diyeceğimi şaşırdım.

resmi tarihi okulda ki öğretmenler öğretti,gerçek olan tarihi kitaplarım.

resmi'yette yalan vardı,kitaplarda yalanların pembe rüyaları deşifre ediliyordu.

siz hala bana resmi tarih ile yanıt veriyorsunuz.

Siz egemenlerin dilinden bana sesleniyorsunuz,ben de biraz egemenlerden sıyrılalım diyorum.

aramızda ki fark bu.

google ve ben...gerçekten ne diyeceğimi şaşırdım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

taypa,ne diyeceğimi şaşırdım.

resmi tarihi okulda ki öğretmenler öğretti,gerçek olan tarihi kitaplarım.

resmi'yette yalan vardı,kitaplarda yalanların pembe rüyaları deşifre ediliyordu.

siz hala bana resmi tarih ile yanıt veriyorsunuz.

Siz egemenlerin dilinden bana sesleniyorsunuz,ben de biraz egemenlerden sıyrılalım diyorum.

aramızda ki fark bu.

google ve ben...gerçekten ne diyeceğimi şaşırdım.

olayları cevaplarken sapmalar yaratma peşindesiniz.Yazıyı vikipedi aldığını kendin yazdın bende oraya nasıl ulaştığını yazdım.Sadece bu .... ayırca google yaz sömürge diyerek direk senin alıntı yaptığın sayfa çıkıyor zaten bende yoruma başlarken galiba burdan kopyala yapıştır yapmışsın yazdım gözle görünen bu yani.

ben ilkokulda beşer satırlık tarih kitaplarından yola çıkarak sana cevap vermedim dikkatini çekeyim hatta bir başka yorumumda sana kitap ismi bile önerdim sen resmi olan hiç bir şeye saygı duymam diyorsan o senin sorunundur...heralde resmi tarihle cevap verecem kafamdan tarih mi uydurayım.Ayrıca sen de bana resmi olan bir yerden cevap yazdın verdin bunu da unutma ( bu diğer çelişkindir)

ben size egemenlerin dilinden seslenmiyorum önce yaşımın sonra aklımın sonra tahsilimin sonra yetiştiğim cemiyetlerin ve sonra bunca yıllık yaşamımda büyük bir zevkle okumuş olduğum kaynak kitapların bende oluşturduğu bilgiler ve yorumlarla cevap veriyorum internetten değil işte aramızdaki fark asıl bu

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dediniz ben de size tarafsız bilgiyi verdim.

yani,bana ansiklopedik bilgi ile yanıt vermenize mukabilen ben de tıkladım.

Konuyu saptırma gibi bir düşüncem yok,korkmayın alıntılarla cevap verecek kadar bilincsiz değilim,alıntıları yöntem olarak kullanacak kadar bilgili de sayılırım.

Lütfen,yazdıklarınızı okuduktan sonra yanıt verin.

Bakın benim değil,kendi yazdıklarınıza dönün önce.Bakalım,ne istemişisniz!

Ve lütfen olayı kişiselleştirmeyin,beni siz değil düşünceleriniz bağlar.Kendinizi değil düşüncelerinizi yazın.Ben de kişiselleşmek zorunda kalıyorum,yöneticilerden uyarı almak istemiyorum...

resmi tarih benim için fiyasko,çünkü kendisini egemenler yazar.saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dediniz ben de size tarafsız bilgiyi verdim.

yani,bana ansiklopedik bilgi ile yanıt vermenize mukabilen ben de tıkladım.

Konuyu saptırma gibi bir düşüncem yok,korkmayın alıntılarla cevap verecek kadar bilincsiz değilim,alıntıları yöntem olarak kullanacak kadar bilgili de sayılırım.

Lütfen,yazdıklarınızı okuduktan sonra yanıt verin.

Bakın benim değil,kendi yazdıklarınıza dönün önce.Bakalım,ne istemişisniz!

Ve lütfen olayı kişiselleştirmeyin,beni siz değil düşünceleriniz bağlar.Kendinizi değil düşüncelerinizi yazın.Ben de kişiselleşmek zorunda kalıyorum,yöneticilerden uyarı almak istemiyorum...

resmi tarih benim için fiyasko,çünkü kendisini egemenler yazar.saygılar.

Sizin yazmış olduğunuz cevaba uzun bir yorum yazdım kale alarak, hakkaniyetle ama sizden ise cevap vermemek yerine hadi seninle uğraşacak zamanım yok dercesine kaçma mahiyetinde cevap geldi.Osmanlıya direk sömürgeci dedniz ispatlyaın dedim verdiğiniz açıklamanın bulunduğu sayfada bir tane bile osmanlı sömürgedir yazan yazı olmadığını ispatladım ve size karşı osmanlı fütühandır tezimide ispatladım. Beni zaten bağlama şansın yok ne gördün ne tanıyorsun ben yorumuna göre sana yaklaşıyorum çünkü ....

resmi tarih senin için fiyasko ise üzgünüm benim senin gönül rızan için bir tarih yaratamam ayrıca resmi tarihe fiyasko diyorsan eğer kendi tarihinle ilgili olan herşeye fiyasko dersin çünkü onlarda resmidir ayrıca resmiyetten bahsederken bütün dünyanın kabul ettiği bir gerçeği kabul etmemen benim için sana karşı bağlayıcı bir unsur değildir çünkü bu tarz bir izahat sahibi adına sadece cevapsız bir muammadır. Tarihi egemenler değil tarihçiler yazar muhalif olmak amacı ile muhalif olunmaz biraz daha mantıklı düşünelim istersen

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sizin yazmış olduğunuz cevaba uzun bir yorum yazdım kale alarak, hakkaniyetle ama sizden ise cevap vermemek yerine hadi seninle uğraşacak zamanım yok dercesine kaçma mahiyetinde cevap geldi.Osmanlıya direk sömürgeci dedniz ispatlyaın dedim verdiğiniz açıklamanın bulunduğu sayfada bir tane bile osmanlı sömürgedir yazan yazı olmadığını ispatladım ve size karşı osmanlı fütühandır tezimide ispatladım. Beni zaten bağlama şansın yok ne gördün ne tanıyorsun ben yorumuna göre sana yaklaşıyorum çünkü ....

resmi tarih senin için fiyasko ise üzgünüm benim senin gönül rızan için bir tarih yaratamam ayrıca resmi tarihe fiyasko diyorsan eğer kendi tarihinle ilgili olan herşeye fiyasko dersin çünkü onlarda resmidir ayrıca resmiyetten bahsederken bütün dünyanın kabul ettiği bir gerçeği kabul etmemen benim için sana karşı bağlayıcı bir unsur değildir çünkü bu tarz bir izahat sahibi adına sadece cevapsız bir muammadır. Tarihi egemenler değil tarihçiler yazar muhalif olmak amacı ile muhalif olunmaz biraz daha mantıklı düşünelim istersen

Kardesim bizler de aylardir ayni seyleri yaziyoruz:

- topraklari bolmek istemiyoruz diyoruz sizler hala Turk karsiti ya da bolucu diyorsunuz.

- dilimizi konusup kulturumuzle yasamak istiyoruz diyoruz hala bolucu diyorsunuz...

Tekrar ede ede bizler de yoruluyoruz. O zaman iste baglar kopuyor...

Tarihimize gelince:

Sizlerin okudugunuz tarihh bizlerin tarihi degil. Turk tarih kurumu tarafindan yazilmistir! Bizler kendi tarihimizden haberdariz, bundan emin olun. Nasil oluyorda tum Dunya su kor olasica tarihi sizin ogrendiginiz tarihin tam TERSI olarak yaziyor ve bir tek Turk Tarih Kurumu bunu sizin begendiginiz sekilde yaziyor?

Bakin Araplar, Almanlar, Farslar, Ruslar, Afrikalilar, Hindular, Amerikanlar, Latinolar, vs. Ermeni olaylari, Kutrler hakkinda neler yaziyor ve bakin sizler neler yaziyorsunuz? Bir arastirin bakalim Dunya su tarihi nasil yazmis ve sizler nasil yazip ogrenmissiniz! Belki o zaman ikna olursunuz!

Saygilar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kardesim bizler de aylardir ayni seyleri yaziyoruz:

- topraklari bolmek istemiyoruz diyoruz sizler hala Turk karsiti ya da bolucu diyorsunuz.

- dilimizi konusup kulturumuzle yasamak istiyoruz diyoruz hala bolucu diyorsunuz...

Tekrar ede ede bizler de yoruluyoruz. O zaman iste baglar kopuyor...

Tarihimize gelince:

Sizlerin okudugunuz tarihh bizlerin tarihi degil. Turk tarih kurumu tarafindan yazilmistir! Bizler kendi tarihimizden haberdariz, bundan emin olun. Nasil oluyorda tum Dunya su kor olasica tarihi sizin ogrendiginiz tarihin tam TERSI olarak yaziyor ve bir tek Turk Tarih Kurumu bunu sizin begendiginiz sekilde yaziyor?

Bakin Araplar, Almanlar, Farslar, Ruslar, Afrikalilar, Hindular, Amerikanlar, Latinolar, vs. Ermeni olaylari, Kutrler hakkinda neler yaziyor ve bakin sizler neler yaziyorsunuz? Bir arastirin bakalim Dunya su tarihi nasil yazmis ve sizler nasil yazip ogrenmissiniz! Belki o zaman ikna olursunuz!

Saygilar...

sen araştırdın mı ???

kaç çeviri yaptın ??

ayrıca benim okuduğum kitapların Türk Tarih Kurumundan ibaret olduğunu nerden biliyorsun...

bir öylesiniz bir böylesiniz

"- topraklari bolmek istemiyoruz diyoruz sizler hala Turk karsiti ya da bolucu diyorsunuz.

- dilimizi konusup kulturumuzle yasamak istiyoruz diyoruz hala bolucu diyorsunuz..."

bu yazılar sizin birer çelişki yumağı olduğunuzun kanıtıdır çünkü hem diyorsun biz bölmek istemiyoruz hemde DTP propagandası yapıyorsunuz....

biz 90 yılın gururunu yaşarken kimileriniz hala 90 yıllık bir olaya bağımlısınız diyerek dalga geçiyor sonra saygı bekliyorsunuz üstüne üstlükte bize haklarımızı verin diyorsunuz sanki sizi hor gören var ....

ve birde hiç yorulmadan üretkensizlik ışığı altında yok sizin tarihiniz TÜrk tarih kurumu yazdı yok bilmem şu yazdı şeklinde ifadeler ...

arkadaşım Beynelmilel kabul görmüş evrenselleşmiş bir kategoride faaliyet gösteren ve beynelmilel masada bir devlet bayrağı dalgalandıran kurum olan TÜrk Tarih Kurumu hakkında ne kadar bilgiye sahipsin ki kalkıpta aşağılıyorsun önce bir millletin organlarına saygılı olman lazım ki o organlar sana değer versin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.