Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

said nursinin hataları

kursatotcu

Önerilen İletiler

üstada bediüzzaman diyenler dönemin alimleri. hayatı okumadığın belli oluyo zaten. üstad istanbulda bir buro açıyor ve diyor ki hersoruya cevap verilir

ama soru sorulmaz. hangi alim buna cesaret edbilir. avrupadan organik kimya profesoru geliyor iki gün çalışıp sorusunu cevaplıyor.

pireler develer hesabı. sen arapça biliyormusun? kaçtane ilmi kitap bitirdin. üstad 3 ayda 80 kitabı hıfzına alıyor.

cidden yazdıklarına cevap almak istiyorsan ben ankaradayım beklerim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 186
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

kursatotcu kardeş..

yesilforuma gelip konu açmışsın..aynı tartışmayı biizm forumda başlatmadan ben sana ufak bir cevab vereyim..

cüz-i irade..mahluktur evet...

RABBİMİZ haricinde tüm var olan lar gibi...

akli-dini-düşünce türünde şu vardır..yaratıcı YARATILMAZ....1* eğerki yaratılsaydı yaratıcı olmazdı...

ilk iş imanın şartlarına ALLAHcc-peygamberlerine-kitaplarına-meleklerine-kadere-ahiret gününe sıralamasıyla araştırma yap..!!

hangi işin ortasından girip hepsi kavranmıştır...bir kitabı son 10 sayfasından okumak gibi...hemde kitap KAİNAT gibi bir kitap...ve YAŞAM gibi değerli..bir hazineyi taşıyor...

imanın önceki rukn larını kabul etmişsen...

cüz-i irade mahluk yani yaratıldı...

cüz-i iradeyi....seçme hakkını RABBİM sana verdi...

ama senin ne seçeceğini çok iyi biliyor...(senden daha iyi!).. çünkü o sonsuz kudret kendinden bir parça verdi sana.."RUH"-"HAYAT"........

bunun yanında kendisindeki ezeli sıfatlardan----görmekden duymakdan her türlü sıfattan verdi...

RABBİMİN tüm esmasının toplandığı tüm özellikleriyle "YARATTIĞI "ufacık bir kutusun..sen...

ALLAH senin seçeceğinide biliyor...

ne yapacağınıda biliyor....

sana namazıda o kıldırıyor...

bunların hepsini o YAPIYOR cc...

senin takıldığın husus...imtihan geliyor..irademizle biz bir yolu seçiyoruz...şimdi o yolu ALLAH seçti...

hayır ALLAH seçmedi..ama senin onu seçeceğini biliyordu...(senden daha iyi)...

eeeeee benim suçum ne o zaman dersen....

senin tek yapacağın yanlış bişey seçmişsen(din e göre)...ve yanlış yolda isen bile...

ASIL güç-kudret-irade sahibinin o olduğunu düşünmendir..onu düşünmeye" niyet " etmendir..

yaptığımız her işde...

örneğin bir kalemi alıcaksak...kalemi almayı düşünmek ve istemek biizm yaptığımız...(kurulan sistemdeki belirli saat geldiğinde RABBİMİZN önceden bildiği şey oluyor )...kalemi görüyoruz almak istiyoruz ve alıyoruz...

ama elini uzatınca harcadığın atp leri sen düşünmüyosun---çalışan enzimleride sen düşünmüyosun...---aldığın oksijenin gideceği yerleride sen tayin etmiyosun...ve daha sayamayacağım ama senin o kalemi almanda etkili olan binlerce olayıda öyle....

senin tek yaptığın niyetlenmek...

katil olmak ; mesela...

sen katil olmak için yaratılmamışsın değilmi "birinsan" olarak görevin o değil...

ama kaderinde katil olacağın yazıyor...öyle bir sınav var önünde...ve ALLAH cc ın bildiği gibi katil oldun...

asıl iş katil olduktan sonra başlıyor...hemen düşünceni SAFİ leştirdin...Hz.hamza yı öldüren vahşi gibi...

doğru yola girmek istedin...ve o düşünmenin isteğin neticesini aldın...

kopma noktamızda RUH un işlevi yetenekleri ile maddi dünyanın madde gözlüğüyle görülmesi...olaylarının çakışmasından çıkıyor...

tek tavsiyem...RABBİMİZ in kendisini ve iradesini değil...

şu an yaşadığın şeyleri düşün...

sanal olan düşünceden çık....REEL deki olaylarla karşılaştırma yap...

dönen bir dünya ve içinde 60 sene yaşayıp ölen insanoğlu...

niye geliyor niye gidiyor...

bu kainatı elektronundan dünyasına ordan galaksilerine döndüren kimdir...

şuursuz böcceklere yeri temizleten...

zehirli bir böcekten bize BAL gibi bir mucizeyi yediren kimdir..

bir damla sudan böyle mükemmel bi VARLIK(insan) yaratan kimdir..?

bebek doğduğunda "hiç bi şey yiyemeyecek..enzimleri çalışmıyor " iken..ona annesinden süt çeşmesini açan kimdir..?

kimyadaki 100 lerce istisna ve bu istisnalar sayesinde dünyanın devamını sağlayan güç nedir(örnek suyun donunca hacimce büyümesi)?

bunların hepsi tesadüf eseri...görmeyen işitmeyen..duymayan doğadan tabiattan oluyor der isen...

görmek-duymak-aşk-sevgi-üzüntü-keder...nasıl evrimleşerek..değişe değişe...oluşur..? derim..

bir damla yağ nasıl görme özelliğ kazanır...kıkırdak dokular nasıl duyma ve koku alma özelliğ kazanır derim..

sonuçta yine tatmin olsan bile olmamış..hareketi yapıcaksın...bizim dayı bey gibi...bazıları bildikleri cevabların sorularını sorarlar..bence asıl imanlı adam..çok düşünen adamdır...ama dşüncesini şeytan yönlendirmeyen adamdır..

düşünmeden kimse iman ettim diyemez.."insanın makamı aklı nisbetindedir" sen akıllı birisisin..muhakkakki hakikati bulucaksın..

belki 1-2 ay içinde belkide ölünce kabir de :)

"iman gayba inanmaktır"

"gayb olmasın istiyoruz ama o gayb perdesi geçici sadece 60 senelik" ne olur..60 sene için ebedi hayatımızı tehlikeye atmayın..!!

selam ve dua..müslümanlara olsun..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

S.@

SofiSefa Kardes güzel anlatında çok karmaşık 1 şekilde.İnsan kendine sorduğu 1 soruda binlerce yanıt çıktı.1 sorunun yanıtını kavramayan kisi çıkan binlerce yanııtı nasıl kavrıyacak?Yanlıs anlama sen bunu kendine kendine anlatmış oldun.Ya kendi düsünceni yada baskasının düsüncesini kendine anlatmıs oldu.

1 gün cuma namazı çıkışında bir müslüman kardesimiz eve gitmeden önce evine birseyler alıp evine dogru yürümeye basladı.Bu sene yasadığım yerde kıs cok sağuk gecti.Kar yerde epey 1 zaman kaldı.Tabiki buzlamanın olacağı anlaşıla bilir.Aynen buz pistine dönmüs 1 sekilde kaldıramlar. Düsmek elde değil.Dikkatli bir sekilde yürürken yanımda 1 düstü.Şu cuma namazında evine giden kisi.Kolunda tutup kaldırdım.

(BEN)_Abi gecmis olsun.Birşey yok ins?

(X KİSİ)_hayır yok.Hata bende.

(BEN)_Ne hata yaptınızki?

(X KİSİ)_Giydiğim ayakabı kundura dibi düzdü.Bu ayakabılarla düsmek elde değil.

(X KİSİ)_Botları giyseydim bunlar olmazdı.Düsünmeden cıktım evden.

Düsen kisiye az biraz yardım ettikten sonra ayrıldım.

simdi kardes sana soruyom.Benim anlatığım olay herseyine kadar doğru herhangi 1 yalan yanlış yok.Bu olayı kendi düsüncelerinle sölediklerimi yorumlaya bilirmisin.Ben bu olay hakkında söleceklerim sunlar KADER yönünde düsündüğümde.Adam düsünerek evden cıksa ve botları giyse düşmezdi.Düseceğini bilmiyorsun ama aklınla neyin sana iyi neyin kötü olduğunu bilirsin.Yerden buz olduğunu görüyorsun.Ben o düseni çok iyi tanıyom namazında niyazında 1 insan adabı terbiyesi kamil 1'i olarak biliyom ,görmüsüm.Ama ne düsündüğün bilmem aklında gecenleri bilmem.Diyeceğim 1 şey Allah'ın sevdiği 1 kulu.Onuda Allah biliri benim görüslerim bunlar.Allah sevdiği bir kulunu düşmesini eleşmiyorsa o zaman burda 1 kac sonuc cıkarırız.Allah kaderimize eleşmez onu bizim elimize bıraktığını.Yok dersez düsen kisi kötü 1'i Allah düsmesini müdahele etmemesi ve düsen kisi Allah belası vermis olduğunu.Madem Allah belsını veriyorsa günahları karsılık.O zaman Allah bize cehenemi bosuna yaratmıs.Kaderimizi Allah beliliyorsa günahkarlar belasını dünyada buluyorsa.Cehenemi bosuna yaratmıs oluyor.Allah iyininde kötünde kaderine eleşmez.Her seferinde bu konu üstünde vurguluyarak söledim.Allah bize akıl ve hürbir irade vermiştir.Bizim bu verilenle kulanarak bize iyi kötü olanı biliriz.Allah önceden bildiği şeyi bilmemen Allah'ın yazdığını bilmemen deyil kendi hür iradenle ne yapacağını bilmemendir..''

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dedi:Allah önceden bildiği şeyi bilmemen Allah'ın yazdığını bilmemen deyil kendi hür iradenle ne yapacağını bilmemendir..''

cevap: yani allahın önceden ne yapacağını bilmesi, yani ne yapacağının sen yapmadan önce belli olması, seni hür iradeli yapıyo ölemi buna delilin nedir

S.@

Benim bu sorunuza cevabınıza vereceğimi biri bilir.Çok zor soru olmadığınızıda biliyosunuz.İsmi kürsat otcu ya sen ona benzemeye çalışmaya çalışan birisin yada benimle gecen söleşmeyi unutmuşsun.Her kimsen sorun cevabı şu:Allah bize akıl ve hür bir irade vermişti.Kusuruma bakma AKIL yazmayı unutum en son yazdığımda .Ama yazdığımı okusaz aklı basarak sölemisim yazdıklarımda.Aklınla ilk önce değerlendirme yaparsın iyi kötü bu diye..İyi bilirsin kötüyüde bilirsin.Seçim senindir.İyide seçebilirsin kötüyüde.Seni seçimde zorluyacak bişi yok seçimi sen yaparsın.EEE bu hür bir irade sahibliğine kanır değilse neyin kanıtıdır.İyi kötüyü ayırt etin bu senin aklın kanıt değilse nedir.?Düşünerek hareket etin bunu aklınla yapmadınsa neyinle yaptın?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Kürşat

bak kardeşim

" ALLAH ZAMANDAN VE MEKANDAN MÜNEZZEHTİR. "

Yani UZAKTIR.

Zaman kavramı yarattıkları için var. Yani Allah için zaman kavramı yoktur.

Bu sebeple bu konu tartışılamaz. Allah hep vardır. Biz buna inanıyoruz. Senin inandığın ilahla bizim inandığımız ilahımız bambaşka.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

kürşat otçu

eğer cüzi irademi allah yaratmaz derse bu sefer deki senmi yaratıyon de evet derse allahtan başka yaratıcı olur mu de o kaçar .(bu soru düşünceleri kim yaratıyo sorusunun peşine geliyor)

sen bu soruyuda tabiki bu şekilde sorarsan istediğin neticeye gelmiş oluyorsun.ama kendi soruna ısrarla kendi istediğin şekliyle cevap almaya çalışarak.

ıradeyi yaratan oluşturda, ne düşüneceğini neden yaratan oluştursun,somut değilki.bu dünyada bildiğimiz herşey somut çünki bizimle demekle istanbul örneğiyle olmaz o iş ayakalrı yere sabit basmıyor yani.

şöyle düşün ....:) aslında bir örnek vermek üzereydimki örneğimin saçma olduğunu ve seni tastiklediğini anladım şu an.

diycektimki iradeyi bir makine olarak düşün makineyi yaratan biziz ama onun nasıl kullanılacağına karar veren :) evet işin doğrusu oda biziz.ama arada tek fark var o cansız çalıştırılmaya ihtiyacı var ve somut,biz canlıyız.bu nedenledirki herhalde insan olarak kendi yaratıklarımızla(mecazi anlamda) örnek vermemiz saçma olur.veremeyiz.

aslında hadisler konusunda v.s sağlam güzel tesbitlerin var.

ama bence zaman ve düşünce konusunu halletimiş olman lazım.yani çürük idda.

zaman konsuunu einstein isbatlamış durumda,şöyleki =zaman _? hafızamızda kayıtlı an ile,bulunduğumuz an arasındaki hesaplamadır.örnekte vermiş=bir cisme vurdun ve ses çıktı,sonra aynı cisme vurdun yine ses çıktı,iki ses arasındaki hesaplamaya zaman diyoruz.oysaki son vurduğumuz cisimden çıkan ses den önceki se o an için yaşanmıyordur sadece hafızamızdaki kayıttan ibarettir.bu bilgi zamanı tam olarak netleştirmiştir diyebiliriz günümüz için.zamansızlık içinde,kendi algımızla zaman kavramını oluşturduk ve yaşıyoruz.bu başlangıcada bir cevap aslında sonsuzluğun içinde başlangıç bizim algımızla başlar vucut bulmamız,nefes alıp vermemiz,diyede detaylandırabiliriz.

benim sana önerim madem bukadar haycanlısın araştırıyorsun,7 yıllık bilgi depon var.bağzı soruların çürütülmüş somutlarını kabuledip eğer cevabı attmin ediyorsa,diğer yönlerini araştır yani enerjini somut çürütlmüşlerin açıklarını aramakla geçirme enerjin bilgilerinin ilerlemine çalışsın.

örnek hadisler ve kuran,tabi diğer dini kitaplarda,o yılların tarihi bilgi birikmleriyle ,harmanlanıp mantıkla izzah edilmeli ve anlamlaştırılmalı.özü bu detaylarını zaten tahmin edersin.eksinlikle bunlar arştırılırken o dönem tarihler insanın yaşam biçimi,bilgi birikimi,gelişmişlik durumu en ön planda incelenmeli.o dönem.

benim en taktığı konular mesela o yıllarda insan nekadar ilerlemişti,ilerlemişti derken gemi yapamıyordu mutlaka ama su,vardı üstünde yüzen ağaç parçasını görüp analiz edebilecek bir beyin yapısına sahptirler herhalde _? buna benzer işte .demir mesela nekadar biliniyordu enkadar kullanılıyordu özelikle arap bölgesinde-_? herşey gökten tanrıdan geldi diye ellerini havay açan insanlar için ''demirin gökten geldiğinin söylenmesi mucize olmasa gerek.

tabi bunların ötesinde ay ve güneş arası mesafe dna özelikleri v.s bunalrın kuran da yazıyor olmasıda ayrı bir konu.

kısacası insan eli dinin neresinde veya neresine kadar bulaşmış olabilir,kitap tamammen gerçekmidir,yoksa içine kelam girmiş olabilirmi,yada tamamen kelammıdır.böyle şeyelr işte kolay gelsin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 6 yıl sonra...
  • 6 ay sonra...
Misafir küçüksakırt

Ben 20 yaşındayım ve dinimi en güzel şekilde risalei nur lardan öğrendim. Neden her gün kuran okumalıyım neden namaz kılmalıyım neden harama bakmayalım neden şu asırda en büyük dava iman davası olmuş ben en güzel şekilde risalei nur sayesinde rabbımı anlatıyorum en güzel şekilde de risalei nur sayesinde rabbımı tanıyorum bilmiyorum sen müslüman misin ama Rabbim risalei nurlara ne kadar saldırı gelmişse hepsini bertaraf etmiştir ve etmektedir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 7 ay sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.