Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kuran'da Miras Paylaştırmada Matematiksel Hata.

TAKLAMAKAN

Önerilen İletiler

Arkadaşlar ,

Aşağıda Nisa suresinin 11 ve 12. ayetleri yer almaktadır.

Burada açıklanan hesaba göre , matematiksel hata vardır.

Önce ayetler.

Nisa 11. Allah size, çocuklarınız (ın alacağı miras) hakkında, erkeğe iki dişinin payı kadarını emreder. (Çocuklar sadece) ikiden fazla kız iseler, (ölenin geriye) bıraktığının üçte ikisi onlarındır.4 Eğer kız bir ise (mirasın) yarısı onundur. Ölenin çocuğu varsa, geriye bıraktığı maldan, ana babasından her birinin altıda bir hissesi vardır. Eğer çocuğu yok da (yalnız) ana babası ona varis oluyorsa, anasına üçte bir düşer. Eğer kardeşleri varsa anasının hissesi altıda birdir. (Bu paylaştırma, ölenin) yapacağı vasiyetten ya da borcundan sonradır. Babalarınız ve oğullarınızdan, hangisinin size daha faydalı olduğunu bilemezsiniz. Bunlar, Allah tarafından farz kılınmıştır. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Nisa 12. Eğer çocukları yoksa, karılarınızın geriye bıraktıklarının yarısı sizindir. Eğer çocukları varsa, bıraktıklarının dörtte biri sizindir. (Bu paylaştırma, ölen karılarınızın) yaptıkları vasiyetlerin yerine getirilmesi, yahut borçlarının ödenmesinden sonradır. Eğer sizin çocuğunuz yoksa, bıraktığınızın dörtte biri onlarındır. Eğer çocuğunuz varsa bıraktığınızın sekizde biri onlarındır. (Yine bu paylaştırma) yaptığınız vasiyetin yerine getirilmesinden, yahut borçlarınızın ödenmesinden sonradır. Eğer kendisine varis olunan bir erkek veya bir kadının evladı ve babası olmaz ve bir erkek veya bir kız kardeşi bulunursa ona altıda bir düşer.5 Eğer (kardeşler) birden fazla olurlarsa, üçte birde ortaktırlar. (Bu paylaştırma varislere) zarar vermeksizin6 yapılan vasiyetin yerine getirilmesinden, yahut borcun ödenmesinden sonra yapılır. (Bütün bunlar) Allah’ın emridir. Allah hakkıyla bilendir, halimdir (hemen cezalandırmaz, mühlet verir.)

Varsayalim ki, bir adam öldü ve geride üç kiz evlat, bir ana, bir baba ve eşini birakti.. Yukaridaki ayetlere göre miras paylaşimi şöyle olacaktir:

Üç kiz evlata mirasin 2/3'ü, ana ve babanin her birine 1/6, karisina 1/8 kalacaktir.

Bu durumda, matematik yapalim:

(2/3)+(1/6)+(1/6)+(1/8 )= 27/24 = 1,125 bulunur! (1,0 olmasi gerekirdi!..)

Sn kafedengi ,

Sizden ricam buradaki matematik hatasını bir açıklar mısınız.

Size ilk sorum.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kendimi bu tür ayrıntılı konularda yetkin görmediğimden cevap yazmayacağım ama takip ettiğim bir başka forum da dahil olmak üzere bu konuda zaten çeşitli ortamlarda pek çok açıklama mevcut, yanlış olduğunu iddia edenlerin de farklı çıkarımları oldu bugüne kadar ve ben bir sorun olmayacağına dair yeterince ikna olduğumu söyleyebilirim, açıklamayı varsa bilirkişilere bırakırım; işin ilginç yanıysa şu: Sırf birisine özel soru sormak için hakkında çok öncelerden başlık açılmış bir konuyu yeniden başlıkla gündeme taşımak...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kendimi bu tür ayrıntılı konularda yetkin görmediğimden cevap yazmayacağım ama takip ettiğim bir başka forum da dahil olmak üzere bu konuda zaten çeşitli ortamlarda pek çok açıklama mevcut, yanlış olduğunu iddia edenlerin de farklı çıkarımları oldu bugüne kadar ve ben bir sorun olmayacağına dair yeterince ikna olduğumu söyleyebilirim, açıklamayı varsa bilirkişilere bırakırım; işin ilginç yanıysa şu: Sırf birisine özel soru sormak için hakkında çok öncelerden başlık açılmış bir konuyu yeniden başlıkla gündeme taşımak...

ya da sadece Kafa bulandırmak.... :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tartışmada bir yerden sonra bu konu konuşuluyor

Böyle bir başlığı da var

Belki başka da vardır...

Yanlız şunu belirteyim bunları sadece fikir verir diye ekliyorum; yoksa olumlu ya da olumsuz iletilerin "kesin doğruluğu" hakkında bir şey söyleyecek değilim; bununla birlikte bir başka forumda da açıklayıcı güzel iletiler vardı, sahiplerinden de olur alırsam belki onları da alıntılarım...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn ali0_1

Sorum Kuranla ilgilenen tüm müslümanlara.

Eğer konu başka başlıkta var ise , sanırım MOD gerekeni yapar. Karar kendisinin.

Sn kafadengi ne de ilk ciddi sorum. Bunda yadırganacak bişey olmasa gerek.

Başlığı açmamdaki amaç , Kurandaki adaletsizliği ortaya koyarken , matematik hatasını da göstermek.

Bu yolla da , Kuran ın Allah tarafından değil , Muhammed ve ekibi tarafından yazıldığını açıklamaktı.

Aksi halde Allah ın hata yaptığı ortaya çıkar dı ki , bu müslümanlarca kabul edilemez bir durum olurdu.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn ali0_1

Sorum Kuranla ilgilenen tüm müslümanlara.

Eğer konu başka başlıkta var ise , sanırım MOD gerekeni yapar. Karar kendisinin.

Sn kafadengi ne de ilk ciddi sorum. Bunda yadırganacak bişey olmasa gerek.

Başlığı açmamdaki amaç , Kurandaki adaletsizliği ortaya koyarken , matematik hatasını da göstermek.

Bu yolla da , Kuran ın Allah tarafından değil , Muhammed ve ekibi tarafından yazıldığını açıklamaktı.

Aksi halde Allah ın hata yaptığı ortaya çıkar dı ki , bu müslümanlarca kabul edilemez bir durum olurdu.

Saygılar.

Ben de zahmet edip ilgili iletilerin bulunduğu bağlantıları ekledim zaten...

Yorumunuza katılmıyorum; yeni keşfedilmiş gibi söylenenler aşılmaz sorunlar doğurmuş olmayan, bilinen şeyler; zaten bu kadar kalıplı yanıtla da açıklanmaya çalışılmış...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yorumuma katılmamak sizin tercihiniz.

Ortada bir Matematik yanlışı var.

Ve bu Kuranda.

Kim yaptı bu yanlışı.

Muhammed ve ekibi mi ,

Allah mı.

Sorum bu.

Ben yanlış yok diyenlerden ikna oldum; bir çok kimse de böyle diyor ve gördüğünüz üzere son derece rahatlar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sorunu görmezden gelerek rahat olmak ta bir yoldur.

Ne yapacaklardı ki başka.

Ortada korkunç bir yanlış var , Ömer düzeltmiş ama bir yeri yaparken öbür tarafı bozmuş.

Ömer neyi düzeltmiş sizce..

YANLIŞI.

Kimin yanlışını...

Kendilerinin yanlışını.

Çünkü Ömer ekipteki 2. adam.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar ,

Önce ayetler.

Nisa 11. Allah size, çocuklarınız (ın alacağı miras) hakkında, erkeğe iki dişinin payı kadarını emreder. (Çocuklar sadece) ikiden fazla kız iseler, (ölenin geriye) bıraktığının üçte ikisi onlarındır.4 Eğer kız bir ise (mirasın) yarısı onundur. Ölenin çocuğu varsa, geriye bıraktığı maldan, ana babasından her birinin altıda bir hissesi vardır. Eğer çocuğu yok da (yalnız) ana babası ona varis oluyorsa, anasına üçte bir düşer. Eğer kardeşleri varsa anasının hissesi altıda birdir. (Bu paylaştırma, ölenin) yapacağı vasiyetten ya da borcundan sonradır. Babalarınız ve oğullarınızdan, hangisinin size daha faydalı olduğunu bilemezsiniz. Bunlar, Allah tarafından farz kılınmıştır. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Nisa 12. Eğer çocukları yoksa, karılarınızın geriye bıraktıklarının yarısı sizindir. Eğer çocukları varsa, bıraktıklarının dörtte biri sizindir. (Bu paylaştırma, ölen karılarınızın) yaptıkları vasiyetlerin yerine getirilmesi, yahut borçlarının ödenmesinden sonradır. Eğer sizin çocuğunuz yoksa, bıraktığınızın dörtte biri onlarındır. Eğer çocuğunuz varsa bıraktığınızın sekizde biri onlarındır. (Yine bu paylaştırma) yaptığınız vasiyetin yerine getirilmesinden, yahut borçlarınızın ödenmesinden sonradır. Eğer kendisine varis olunan bir erkek veya bir kadının evladı ve babası olmaz ve bir erkek veya bir kız kardeşi bulunursa ona altıda bir düşer.5 Eğer (kardeşler) birden fazla olurlarsa, üçte birde ortaktırlar. (Bu paylaştırma varislere) zarar vermeksizin6 yapılan vasiyetin yerine getirilmesinden, yahut borcun ödenmesinden sonra yapılır. (Bütün bunlar) Allah’ın emridir. Allah hakkıyla bilendir, halimdir (hemen cezalandırmaz, mühlet verir.)

Varsayalim ki, bir adam öldü ve geride üç kiz evlat, bir ana, bir baba ve eşini birakti.. Yukaridaki ayetlere göre miras paylaşimi şöyle olacaktir:

Üç kiz evlata mirasin 2/3'ü, ana ve babanin her birine 1/6, karisina 1/8 kalacaktir.

Sn kafedengi ,

Size ilk sorum.

Saygılar.

Sayin taklamakan, soruyu her nekadar bana sormus olmasanizda,

kardesleriminde aydinlanmasi adina, sorunu asagida verecegim ayetle cevaplayacagim.

Ama ne degisecek.

Tatmin edici bir cevap olsa dahi sirf ondan dolayi Allaha ve kurana iymanmi edeceksin.?

Sen belki iyman etmeye bilirsin, ama kardeslerimin kalbi mutmain olsun diye ayeti yaziyorum.

o kalan fazlalik,

[004.008] [DI] Taksimde, yakınlar, yetimler ve düşkünler bulunursa, ondan onlara da verin, güzel sözler söyleyin.

ayette belitilen kisilere verilir, yani mirastan pay sahibi olmadigi halde, cenazede bulununlar yakinlar, ve ihtiyac sahiplerine.

saygilarimla.

Furkan Evren Nezir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Evren ,

Soruya cevap vermiyorsun.

Saolasın yazmadığım bir ayeti de almış gelmişsin.

Sahi , bu kadar hesap hatasının üstüne , bide sağdaki soldakine verirseniz noolacak bu hesabın hali.

İyi ki hatılattın bu ayeti sn Evren , eline sağlık.

Müslüman kardeşler , bide , mirasa şahit olanlarada şurasından burasından verin demiş...

Hadi bakalım naapacaksınız şimdi.

Oran da vermemiş.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Evren ,

Soruya cevap vermiyorsun.

Saolasın yazmadığım bir ayeti de almış gelmişsin.

Sahi , bu kadar hesap hatasının üstüne , bide sağdaki soldakine verirseniz noolacak bu hesabın hali.

İyi ki hatılattın bu ayeti sn Evren , eline sağlık.

Müslüman kardeşler , bide , mirasa şahit olanlarada şurasından burasından verin demiş...

Hadi bakalım naapacaksınız şimdi.

Oran da vermemiş.

Saygılar.

Eskiden muslumanmiydin bilmiyorum ama sunu bilmen gerekir sayin taklamakan,

Kuran ayetleri birbirini tefsir eder.

bir sorunun cevabi baska surede bile buluna bilir.

Miktar bile belirtilmemis sozunuze gelince.

seninde hesap ettigin fazlaligin, o miktar oldugunu bildigin halde,

sirf verdigin delili curuttugunden dolayi sarfediyorsunuz bu sozu.

ister inanin ister inanmayin, inancimizdan bir sey calamazsiniz.

ama ozel mesajimdada belirttigim gibi.

Ben sahsen atesitleri ulke icin bir kazanc olarak goruyorum,

Dinde zorlama olmadigi bilinciyle hareket ederek, inanclarimizla alay etmediginiz, surece kendi inanciniz dogrultusunda yasamanizda , Benim acimdan hic bir sakinca yok.

Hatta kendi yasalariniz, bilim arastirma merkezleriniz, ulke cikarina hizmettir.

Ulke icin cok kulturluluk adina bir zenginliktir diye dusunuyorum.

ama sizler bizler icin ayni seyi dusunmuyor,

Sanki bizler sizlerin koleleri imis gibi, kendi ana yasaniz kendi hukunuz olamaz diyorsunuz.

Bu ulkede sizler nasil yasa koyma yetkisine, ve o yasalari uygulama yetkisine sahipseniz,

sizin yasalariniz.

Allahin gondermis oldugu son yasalara uymadigindan,

Bizde En az sizler kadar.

Allahin son yasalarini uygulamakla mukellefiz,

Bu ulke sizlerin oldugu kadar bizlerinde ulkesi, bu ulkede dogduk bu ulkede olecegiz.

Bu son sozu neden dedim/

eski cumhur baskaninin,(suleyman Demirel)Bas ortululer arabistana, yok olmadi Irana sozlerine karsi soylenmis sozlerdir.

Bu ulke sizlerin oldugu kadar bizlerinde ulkesi.

Biraz konunun disina cikar gibi oldu ama.

cobanligimiza, okuma yazma bilmememize ver,

Muslumanlarin cogu yuksek egitimli degildi ya,

saygilarimla.

Furkan Evren Nezir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar ,

Önce ayetler.

Sn kafedengi ,

Size ilk sorum.

Saygılar.

Allahım bilmediğim konuda yanlış yorumlamaktan beni esirgesin ama bir fikrim geldi, dönüp dolaşıp karşıma çıkan bu konu için yine bir çok bayanın kızacağı belki bir fikrim geldi ,daha doğrusu anladığım kadarı ile anlatmaya çalışayım...

Hem daha önce bu konuda, iki ayrı halin harmanlandığını sezinleyip arta kalan bir rakam bulmuştum bazı din kardeşlerim gibi,ama şimdi garip bişey farkettim...

Neden annesi ve babası ve çocuğu olan bir adam öldüğünde,bir de tutup karısına pay veriyorsunuz(dinde kadının mehir ile garantisinden de bahsedilebilir aynı zamanda).. (1/6 anne), (1/6 baba ), (2/3 çocuklar)... hepsinin toplamı 1 yapar.. Rabbim bir de kadın alınmasın gibi sanki açıklamada bulunuyor

"Babalarınız ve oğullarınızdan, hangisinin size daha faydalı olduğunu bilemezsiniz"

Nisa 12 de de,anne-baba olmaması durumunda bu kez ,eşi ve bir de kardeş durumunu devreye sokuyor.. Anne -baba varsa başınızda,kardeşler geri çekiliyor yani ama anne baba başta değilse artık,kardeşlerde düşünülüyor..

Bu durumda da,çocuk varsa çocuklar yine 2/3 alır,eş 1/8.. çocuk ve baba yoksa

eş 1/4, kardeş ise 1/6, eğer kardeş değil kardeşler ise 1/3 te ortaklar..

Sevgili Furkan Abim arta kalan noktalara değinmiş zaten bu tarz durumlarda..

Kuran imanlısı demek,aynı anda ihtiyacından fazlasını veren kişi anlamına gelendir zaten,biz artanları dağıtmayı severiz,hazzımız budur ortak paydamızda..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allahım bilmediğim konuda yanlış yorumlamaktan beni esirgesin ama bir fikrim geldi, dönüp dolaşıp karşıma çıkan bu konu için yine bir çok bayanın kızacağı belki bir fikrim geldi ,daha doğrusu anladığım kadarı ile anlatmaya çalışayım...

Hem daha önce bu konuda, iki ayrı halin harmanlandığını sezinleyip arta kalan bir rakam bulmuştum bazı din kardeşlerim gibi,ama şimdi garip bişey farkettim...

Neden annesi ve babası ve çocuğu olan bir adam öldüğünde,bir de tutup karısına pay veriyorsunuz(dinde kadının mehir ile garantisinden de bahsedilebilir aynı zamanda).. yani Nisa 11 de kadından hiç bahsedilmemiş,neden altındaki farklı bir konum olan 12 ile bunu harmanlıyorsunuz? (1/6 anne), (1/6 baba ), (2/3 çocuklar)... hepsinin toplamı 1 yapar.. Rabbim bir de kadın alınmasın gibi sanki açıklamada bulunuyor

"Babalarınız ve oğullarınızdan, hangisinin size daha faydalı olduğunu bilemezsiniz"

Nisa 12 de de,anne-baba olmaması durumunda bu kez ,eşi ve bir de kardeş durumunu devreye sokuyor.. Anne -baba varsa başınızda,kardeşler geri çekiliyor yani ama anne baba başta değilse artık,kardeşlerde düşünülüyor..

Bu durumda da,çocuk varsa çocuklar yine 2/3 alır,anne 1/8.. çocuk ve baba yoksa

eş 1/4, kardeş ise 1/6, eğer kardeş değil kardeşler ise 1/3 te ortaklar..

Sevgili Furkan Abim arta kalan noktalara değinmiş zaten bu tarz durumlarda..

Kuran imanlısı demek,aynı anda ihtiyacından fazlasını veren kişi anlamına gelendir zaten,biz artanları dağıtmayı severiz,hazzımız budur ortak paydamızda..

Ya pardon arkadaşlar,düzelteyim derken yine kendi cevabıma cevap göndermiş oldum.. Bu ,bu hafta içinde ikinci oldu.. Neyse.. :) uykusuzluk ve yorgunluk iyiden iyide etki yaratmaya başladı herhalde...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yorumuma katılmamak sizin tercihiniz.

Ortada bir Matematik yanlışı var.

Ve bu Kuranda.

Kim yaptı bu yanlışı.

Muhammed ve ekibi mi ,

Allah mı.

Sorum bu.

Benim de bir sorum var, bu kadar ticaretle uğraşan,Kuran yazacak kadar zeki olan Arap diye dalga geçtiğiniz elin Arabı dediğiniz kişinin şimdi burda,ufacık bir matematik olgusunda bunu düşünemediğini mi iddia ediyorsunuz,hem de kitleleri peşinden sürükleyip ben peygamberim derken.. Sizin kafanızda yarattığınız Muhammed ile bile düşüncelerinizde çelişki var.. Bu mu yani, bu kadarlık hesabı mı yapamayacak bu insanlar? O kadar ayette zekilik yap,gel sen şimdi ki ilkokul düzeyi hesaplarımızda takıl bizim takıldığımız gibi, bu mu yani? Bu Kuranı bir zeki insan yazacak olsaydı dediğiniz gibi,şimdi direk 1 tamı almış ,üzerine bu kadar düşünülmemiş olurdu ayetin.. Kuranın anlattığı(dediğiniz gibi haşa yazmış olduğu düşünülse,Allahıma sığınırım haşa en ufak şüphem yok Allah kelamı olduğuna) Muhammed ile sizin algıladığınız Muhammed çok çok başka ama hala inatçısınız,ona şaşıyorum.. İnsan ,Allahtan olduğuna inanmasa, bir insan sözü olduğuna inansa,yine zekiliğine hayran kalır,üzerine öğreneceği yani faydalanacağı bişeyler düşünür.. Buna bile kapalısınız..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar ,

Önce ayetler.

Nisa 12. Eğer çocukları yoksa, karılarınızın geriye bıraktıklarının yarısı sizindir. Eğer çocukları varsa, bıraktıklarının dörtte biri sizindir. (Bu paylaştırma, ölen karılarınızın) yaptıkları vasiyetlerin yerine getirilmesi, yahut borçlarının ödenmesinden sonradır. Eğer sizin çocuğunuz yoksa, bıraktığınızın dörtte biri onlarındır. Eğer çocuğunuz varsa bıraktığınızın sekizde biri onlarındır. (Yine bu paylaştırma) yaptığınız vasiyetin yerine getirilmesinden, yahut borçlarınızın ödenmesinden sonradır. Eğer kendisine varis olunan bir erkek veya bir kadının evladı ve babası olmaz ve bir erkek veya bir kız kardeşi bulunursa ona altıda bir düşer.5 Eğer (kardeşler) birden fazla olurlarsa, üçte birde ortaktırlar. (Bu paylaştırma varislere) zarar vermeksizin6 yapılan vasiyetin yerine getirilmesinden, yahut borcun ödenmesinden sonra yapılır. (Bütün bunlar) Allah'ın emridir. Allah hakkıyla bilendir, halimdir (hemen cezalandırmaz, mühlet verir.)

Sn kafedengi ,

Size ilk sorum.

Saygılar.

sevgili taklamakan merakla takip ediyorum.acaba bu gün nerden neyi bulacaksınız diye ,ben hiç duymadım oglum öldügünde bana şöyle bir mal bıraktı diyeni. genelde her kezin bir çocugu oluyor olmayanda sag iken kime isterse bırakıyor .eski zamanlarda genel bir yoksulluk ve yazılı belgeler ollmadıgı için dini bilgisi olan kişilere başvuruluyor olabilir .ben ne söylesem boş siz bu konuda daha uzmansınız okulunu okumuşsunuz ve tüm aşırı gidenler gibi o zaman bu konuları irdelememişsiniz . nasılki kuranda baş örtüsü yok ama var gibi gösterilip bizleri ibadetten men etmeye sogutmaya ugrasıyorlarsabu miras meselesindede vardır bir şeyler. kuranı okumayı bilende yok ayrıca dogru dürüst onlarda baskıdan korkup kenarda bekliyorlar. neden mi kuran okuyon herkeze soruyorum bir cümleyi bile anlayarak çeviremiyor ezberden söylüyor bu ayet bu demek bitti ya çeviren işine geldigi gibi yorumlasadıysa. kuranı en iyi yabancı ilim ve bilim adamları çeviriyor ama onlarda tabi söylemez senin kitabın sen çöz . böyle anlarda kendimi ***** ve aciz hissediyorum ama en azından ,sizlere bir bakış açısı sundugumu düşünüyorum sevgilir esen kalın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Ftoyd ,

Yorum yapmış sınız , cevap yıne yok.

bu ne demek şimdi onu anlamadım.. Ben size ayetten anladığım kadarıyla 1 tam sayıyı verdim,sizin bizden cevap almaya niyetiniz yok diye ben cevap vermedim anlamına gelmez.. Ayet açık ve net aslında şimdi iyice oturtunca.. Eşe pay yok sizin anlattığınız olguda,yani örnekte.. Anne ye baba ya ve kızlara var.. Anlamak isterseniz yeniden bakın tüm sözlerine...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu ne demek şimdi onu anlamadım.. Ben size ayetten anladığım kadarıyla 1 tam sayıyı verdim,sizin bizden cevap almaya niyetiniz yok diye ben cevap vermedim anlamına gelmez.. Ayet açık ve net aslında şimdi iyice oturtunca.. Eşe pay yok sizin anlattığınız olguda,yani örnekte.. Anne ye baba ya ve kızlara var.. Anlamak isterseniz yeniden bakın tüm sözlerine...

Sn Ftoyd ,

Eşe pay yok diyorsunuz.

Var.

Hoş , yok olsa da HATA.

Neden 3 kızına pay veriyor , ölenin ana babasına pay veriyor da , karısına vermiyor.?

Sizin bulduğunuz çözüm bu mu. :unsure:

Adam öldü gitti , kadın yaşıyor , ama pay alamıyor. Nasıl mantık bu. :devil:

Sizi anlamakta güçlük çekiyorum , bir bayan olarak nasıl kadına pay verilmemesini savunursunuz.

Eşe pay yok dersiniz. Aklım almıyor. !!!!!!

-------------------------------------------------------

Gelelim ayeti okumaya ,

(Çocuklar sadece) ikiden fazla kız iseler, (ölenin geriye) bıraktığının üçte ikisi onlarındır. Eğer kız bir ise (mirasın) yarısı onundur. Ölenin çocuğu varsa, geriye bıraktığı maldan, ana babasından her birinin altıda bir hissesi vardır.

Bu kısımda soru yok sanırım. İtirazınız da yok.

Şimdi eş kısmına geliyorum. Ayetin arasına dalacam. Takip edermisiniz lütfen.

Ayetin orjinalı bu. Şimdi açıklamaya geçelim.

Eğer çocukları yoksa, karılarınızın geriye bıraktıklarının yarısı sizindir. Burada itiraz edeceğiniz bişey yok. Devam ediyoruz.

Eğer çocukları varsa, bıraktıklarının dörtte biri sizindir. (Bu paylaştırma, ölen karılarınızın) yaptıkları vasiyetlerin yerine getirilmesi, yahut borçlarının ödenmesinden sonradır. Burda da sorun yok Sadece dikkat edilmesi gereken bir nokta var.. Erkeğe sesleniyor. Dikkat edin lütfen ve devam ediyor....

Eğer sizin çocuğunuz yoksa, bıraktığınızın dörtte biri onlarındır. Burada kime sesleniyor. Erkeğe değil mi. Devem edelim. Bizim örnekte adamın çocuğu vardı.

Eğer çocuğunuz varsa bıraktığınızın sekizde biri onlarındır. İşte burası. Eşe pay var.

Ayetin bu kısmında kime sesleniyor. ERKEĞE.

Ne diyor.

BIRAKTIĞINIZIN diyor.

Demek ki ölmüş erkeğin geride bıraktığından bahsediyor.

Şart ne.... Çocuğunuz var ise... ,

Bizim örnekte çocuk var mı idi... Vardı. 3 tane kız.

Peki , Adam öldü ve çocuğu var... Ayete ne diyor....bıraktığınızın sekizde biri onlarındır

Şimdi anlaşıldı mı sn Ftoyd.

-----------------------------------

Eşe pay yok deyip problemden kaçamaz sınız.

Başınıza daha büyük problem almış olursunuz.

Kaldı ki , onu bile demeniz hatadır.

Çünkü ayet öyle demiyor.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn kafedengi ,

Size ilk sorum.

Saygılar.

Ben iki ayeti de değerlendiriyorum ve iki ayetin koşullarının aynı olmadığını söylüyorum.. Cümle sırasını değil, cümlelerin içerdiği bütünsel koşulu tek ayette değerlendiriyorum.. Yani 11. ayet tek başına değerlendirilir, 12. ayet tek başına değerlendirilir çünkü ikisi farklı koşullardır diyorum.. Koşullar aynı değil.. Birinde anne -baba olduğu zaman ,diğerinde baba olmadığı zaman diyorum. Ayrıca kadının nasıl pay almadığını sorguluyorsunuz, kadın zaten dinimizle garantidedir, o payını çok çok öncesi alır. Evlenirken bu güvence ile evlenir. Bunu tutar şimdi ki,kadında çalışsın eve para getirsin ya da şu hesabı da kadın ödesin diyen erkeğin sözümona eşitlikçi yapısıyla anlayabileceğinizi sanmıyorum, ama dindarlar arasında,dindar birbirini anlar. Bizde bu kavramın,dinini tam bilen için sıkıntı yaratacağını sanmıyorum. Sıkıntı dinsiz yaşamların, dinden uzak oluşuyla bazı hak kavramlarında güven sarsıcı hallerinden kaynaklı. Yani hani diyorsunuz ya, falanca dindar şöyle dolandırdı, falanca dindar bilmem ne çıktı falan filan.. O kadar çok şey empoze ediliyor ki dindar için,ve o kadar çok şey yaşanıyor ki bu maskelerde, arada gerçek dini anlamanızı beklemek imkansızlaşıyor ..Bunda elbet sizin ya da bizim suçumuz yok, bunda tüm dünyada kötülük kavramının ilerleyişinden kaynaklı sıkıntılar var.. Yani evrensel sıkıntılarımızın aşıladığı güvensizlikleri yaşıyoruz.Bir yüz yıl,çok değil sadece yüz yıl geriye gitsek,bir canım köyümde böyle bir uygulamaya tepki verecek kadın olacağını sanmıyorum.. Zaten evlenince eşinin annesi babası kendi anne babası kadar değerli,zaten aileler,şimdiki gibi tek başına kadın tek başına erkek değiller yani,aileler,bütünler,samimiler,tutkunlar..

kısa ve öz sayın Taklamakan, dindarların kendi arasındaki Kitaplarına uygun yaşama adına sorunsuz kabullendikleri olguları, siz ateistlerde anlamayıverin çoğu mevzuda aynı düşünmediğimiz gibi.. Biz memnunuz dinimizden,sizde memnunsunuz yaşadığınız ülkenin kanunlarından hükümlerinden,biz dinimizi yaşıyoruz kendi içimizde,siz ateistliğinizi yaşıyorsunuz rahat rahat,, noluyor ki.. şu Kuranla evirip çevirip siz neden bu kadar uğraşıyorsunuz.. Elbette neden uğraştığınızın nedeni var bizlere ayet,ama siz bilmiyorsunuz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İki ayet in değişik koşullarda olduğuna nasıl kanaat getirdiniz.

Kanıt yok. Tefsire baktınız mı. Ayetin inişinde değişik iki olay mı varmış. Yoksa değişik zamanlarda mı inmiş.

Nasıl kanaat getirdiniz.

Yoksa değişik hava koşullarında mı inmiş...

Nasıl

Orada olan şey basit.

İlk ayette kadına sesleniyor. İkincide erkeğe.

Ve ikimizde aynısını yaptık. Ayetleri birleştirerek okuyunca.

Benim sorduğum soru ortaya çıkıyor.

Sizin EŞ e PAY YOK yorumunuz yanlış oluyor.

Ve yanlışa dayanrak bulduğunuzu iddia ettiğiniz çözüm de , çözüm olmaktan çıkıyor.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim neden Kuran daki akıl ve mantık dışı yorumları buraya taşıdığıma gelince.

Kuran ın hükümlerine göre yaşanan ülkelerdeki , mezalim in Türkiyemize gelmemesi için.

İnsanları neye inandıkları konusunda bilgilendirmek için.

Varsa fikriniz , Kuran ın ayetleri hakkında , sizde ortaya koyarsınız.

Benim neden yazdığımı bırakınız isterseniz.

Siz neden yazıyorsunuz dedim mi.

Üstelik benden de çok yazdınız.

Yazınız sn ftoyd , sorun da yok.

Ben rahatsız olmam.

Fikrime karşı , fikriniz var ise , buyrun yazın.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim neden Kuran daki akıl ve mantık dışı yorumları buraya taşıdığıma gelince.

Kuran ın hükümlerine göre yaşanan ülkelerdeki , mezalim in Türkiyemize gelmemesi için.

İnsanları neye inandıkları konusunda bilgilendirmek için.

Varsa fikriniz , Kuran ın ayetleri hakkında , sizde ortaya koyarsınız.

Benim neden yazdığımı bırakınız isterseniz.

Siz neden yazıyorsunuz dedim mi.

Üstelik benden de çok yazdınız.

Yazınız sn ftoyd , sorun da yok.

Ben rahatsız olmam.

Fikrime karşı , fikriniz var ise , buyrun yazın.

Saygılar.

Kuranın hükümlerine göre yaşayan ülkeden örneğiniz ne döker misiniz? Siz de Kuran ile uygulamalar arasında fark olduğunu bilecek kadar Kuran okuyorsunuz, sizde olmayan ile neler yapıldığının açık ve net farkındasınız..Sakın bana öyle olmadığını söylemeyin.. Bizde evet ülkemizde yaşamaya başladık,saç teline bilmem ne yıl yananı, ayağı kalkınca namazı bozulanı,hadise inanmadı Kurancıyım dedi diye kıyamet alemeti ve münafık sayılanı, yok spiralli kadın elinden yemek yemenin haram oluşunu, yok namaz esnasında şeyhlerini hayal edip kalbine nur akıtanları falan.. Yeniden sorayım, bunlarla Kuranın alakası ne? Töresel kültürsel kavramlarla Kuranın alakası ne? Atadan çevreden kavramlarla Kuranın alakası ne? Kuranın hangi ayetinde gördünüz karaçarşafı, Kuranın hangi ayetinde okudunuz tahrik için yüze peçe takmayı, eli göründü diye kadının dövülmesini, hırsızın elini tak eline üstüne göbek at diye mi okudunuz, Allahın adıyla benim yerime bi kaç kafiri münafığı rahatça yakın diye mi okudunuz, size dokunmadığı halde öldürün kesin asın diye mi okudunuz, hangi peygamberin hangi kavmi uyarırken cinayet işlemeye öldürmeye başladığını okudunuz, bırakın tek başına Kuranı,hangi Kutsal Kitapta mezhep buldunuz,tarikat destekleyici tek bir cümle okudunuz, hangi Kitapta din adamına önem verdirildi de başka Kitaplar tavsiye edildi de zamanımızın olaylarını anladınız.. Biz Kitap Ehli,hepimiz aynıyız,ama bir hristiyan din kardeşime bile din adamları yüzünden , aynı olduğumuzu gösteremiyorum.. Biz birlik için varız , bölük börçük olalım diye değil.. Allahın Kitapları bizi biraraya getirir,tek bir ümmete dönüştürür,ama şimdi kaç ümmetiz sayamayız.. Bütün Kitap Ehli hüsran içinde bana göre. Ama siz neden tedirginsiniz ki gidişata, bunların ardına düşenlerin ilk uğraştığı bizleriz aslında.. Geçen biri diyordu bana, ateistlerle falan uğraşmıyorlarmış,benim gibi münafıklar daha önemliymiş onlar için.. Daha o bunları söylemeden ne kadar tehlike altında olduğumuzu biliyoruz zaten biz Kitap Ehli, inanın sizden çok daha fazla tehlikedeyiz,inanın.. İşte bu yüzden bizde yazıyoruz belki.. Arada derede insan kalmasın diye, ya ateistler olsun ya tam Kitaba tutunanlar.. Başka dini din sananlar olmasın.. yeter ki olmasın.. Kitap ehlinden biri çıkar bir ayete şu der,biri çıkar şu der belki,ama aralarında sen niye şu dedin demezler, ama bu insanlar diyor, sen niye şu dedin diye seni dışlıyor.. Anında hazırlar bölmeye..

"mezalim in Türkiyemize gelmemesi için."

sanırım az biraz ortak paydalarımız var,anlarsanız..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.