Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Şair İlhan Berk

Misafir birce

Önerilen İletiler

70761ilhanberkry1.jpg...Şair İlhan Berk Hayatını Kaybetti

Edebiyat dünyasının acı kaybı... Ünlü şair İlhan Berk 92 yaşında prostat kanserine yenik düştü.

Şair İlhan Berk, bir süredir tedavi gördüğü Bodrum’da yaşamını yitirdi. Berk, Cumartesi günü düzenlenecek törenin

ardından Bodrum’da toprağa verilecek.

Manisa’da 1916 yılında doğan Berk, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Fransızca Bölümü’nden mezun oldu. Zonguldak,

Samsur, Kırşehir’de Fransızca öğretmenliği yapan Berk, bir süre de çevirmenlik yaptı.

Arthur Rimbaud, Ezra Paund, Rene Char, Stephane Mallerme’nin şiirlerini Türkçeye çeviren Berk, Kül adlı şiir kitabıla

1979’da Türk Dil Kurumu, İstanbul Kitabı ile 1980’de Behçet Necatigil şiir ödüllerini kazandı. Deniz Eskisi kitabıyla Yedi

Tepe Şiir Armağanı’nı alan Berk, 1988 yılında da Güzel Irmak adlı kitabıyla Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü.

40 yıl önce Bodrum’a yerleşen Berk, bir süredir Bodrum Devlet Hastanesi’nde prostat kanseri nedeniyle tedavi görüyordu.

19 Ağustos’ta durumunun ağırlaşması üzerine hastaneye yatırılan Berk, öğle saatlerinde yaşamını yitirdi. Berk, Cumartesi

günü Adliye Camisi’nde öğlen kılınacak cenaze namazının ardından Türbe Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Allah tan rahmet diliyorum, sevenlerine sabir... :clover:

BAŞLICA YAPITLARI:

Şiir: Eşik (1947-1975) (Toplu Şiirler I, YKY, 1999), Aşk Tahtı (1976-1982) (Toplu Şiirler II, YKY, 1999),

Akşama Doğru (1984-1996) (Toplu Şiirler III, YKY, 1999), Galata (YKY, 2000), Pera (YKY, 2000),

Şeyler Kitabı (YKY, 2002), Toplu Şiirler (Delta, YKY, 2003), Requiem (YKY, 2004);

Deneme / Günlük / Otobiyografi: Uzun Bir Adam (1982; YKY, 1997), Şifalı Otlar Kitabı (1982; YKY, 2004),

El Yazılarına Vuruyor Güneş (1983; YKY, genişletilmiş baskı 1992), İnferno (YKY, 1994), Kanatlı At (YKY, 1994),

Logos (YKY, 1996), Poetika (YKY, 1997), Kült Kitap (YKY, 1998);

Çeviri / Antoloji: Başlangıcından Bugüne Beyit Mısra Antolojisi (1960),

Güldeste (Başlangıçtan Bugüne Türk Şiiri Antolojisi) (2003), Seçme Kantolar-Ezra Pound (1969),

Seçme Şiirler-Arthur Rimbaud (1962), Başlangıçtan Bugüne Fransız Şiiri Antolojisi (2004),

Asılı Eros (YKY, 1996); Yabancı dillere çevrilmiş yapıtları: Estambul / İstanbul, (Madrid, 1988);

Histoire Secrète de la Poésie / Şiirin Gizli Tarihi, (Paris, 1991); Poemas / Şiirler, (Madrid, 1992);

Rio Hermoso / Güzel Irmak, (Madrid, 1995); Selected Poems / Seçme Şiirler, (New York, 2004).

AYRILIĞIN YÜREĞİ

Sessiz sedasız yaşayan bir ayrık otuydu Orta Anadolu’da

Kıtlıktan önce.

En küçük bir şeyden coşardı

Mesela bir kuş uçmasın Kızılırmak ‘a doğru

Köklerine su yürümüş gibi sevinirdi.

Bir bulut geçsin üstünden

Ayrılıktan çıkardı.

Dünyayı, derdi, dünyayı

Hiçbir şeylere değişmem.

Şimdi yaşamak istemiyor.

SUNU...

Ben bütün çizgilerde oldum bütün o çizgilerde

Her sefer böyle geldi vurdu yaşamama bir deniz

Aldı bir yaşamadan bir yaşamaya kodu nasıl

Al bir çocuk vardı o korkularda o gecelerde

Büyük ulu sular yudu beni çokum artık nasıl

Bir deniz size de gelir vurur elbet anlarsınız

ACININ ADI

Yavaş sessiz senin buyruğunda toplanır altın yavaş sessiz

Yavaş sessiz senin buyruğunda dağılır buğday yavaş sessiz

Yavaş sessiz senin buyruğunda bölünür halkın ekmeği

Seninle hızla kararır bozulur ipek seninle hızla

Hızla düğümlenir bulanır su seninle

Körlenir seninle hızla emeğin tarihi

Ve seninle yavaş yavaş çıkar bakıra kuvarsa tunca yavaş yavaş

Acının uzun uzun yazılan adı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şairlerin, sanatçıların hep başka türlü insanlar olduklarına inanırım.

Öyle ki yerleri asla doldurulamayacak türden.

Hoşçakal İlhan Berk..

BİR ORMAN

Hanginiz aklınıza getirdiniz.

Benim bir gün insanlığımı

Bitkilere hayvanlara kadar

Bir gün tutup genişleteceğimi

Bütün bu dünyaya saracağımı sonra da

Şu esen rüzgâra bıraktım işte

Yaşayan duyan her şeyimi

Onların hesabına yaşayacaklar bundan sonra

Ellerime saçlarıma kadar

Her şeyim dünyada

İlk defa bu kadar iyi farkediyorum

Bu yüreği param parça uçan kuş

Bu çamur gibi gökyüzü

Bu deniz, bu garip karınca

Cihanda ümit ölmez deyip yaşamışlar

Her şey bir başına yaşamış bundan önce

Toprakta bir başına yürümüş kökler

Gecenin içinde bir başına uzamış ovalar

Yalnızlıklarını duyurmayacağım bundan böyle

Bir daha hiçbirine

Yeni yeni anlıyorum

Her şey şu gecelerin içinde oluyor

Aydınlığa her şey hazır çıkıyor

Su geceleyin yürüyor dikkat ettim

Geceleyin biz uyurken ağaçlara

Hiç unutmam bir gün geç vakit

Tam benim geçtiğim zamana rastlamıştı

Büyüme saati bir ormanın

Şöyle iyice dinlesem sanırım artık

Bütün ormanları büyürken duyarım

Beni beklemişler kardeşçiğim

Beni bu ağaçlar, nehirler, gökyüzü

Geleyim anlatayım diye bir gün kendilerini

Bir kere girdikten sonra şiirlerime

Bilmişler bir daha ölmeyeceklerini

İlhan BERK

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

''Nerden başlasam yine oraya geliyorum.Ben gidiyorum.Ölüme''.....................evet İLHAN BERK hayata veda etti diger büyük kayıplar gibi....ama hiçbirinin yeri doldurulamadı...İlhan Berk'in şu ifadesi düşündürücüdür(bana göre) demiştir ki..........

''Yazmak mutsuzluktur,mutlu insan yazmaz.Bu yeryüzünü oldugu gibi görmeme engel olan ve bana bu yeryüzünü cehennem eden,bu yazmak eyleminden kurtuldugum ,mutlu olduğum bir tek şey var;Resim yapmak''

İlhan Berk

Gitigi yerde huzurlu olsun........................

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İlhan Berk'e veda

Türk Edebiyatı'nın önemli ismi İlhan Berk son yolculuğuna uğurlandı.

MUĞLA'nın Bodrum İlçesi'nde, üç gün önce yaşamını yitiren Türk edebiyatının ustalarından şair, yazar, ressam İlhan Berk, törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Şair, yazar ve edebiyatçı dostlarının düzenlediği törende Berk'in şiirleri okundu, yaşam sevinci ve doğa tutkusu anlatıldı. Son 10 yılını birlikte geçirdiği sevgilisi Şair Gonca Özmen, “O sadece benim için değil herkesin deniz feneriydi, yeraltı suyuydu, onun yaşam sevinci, doğa tutkusu, özgürlüğe verdiği önem tüm insanların tutması gereken bir rotaydı. İlhan Berk, inandığı şiirin sonsuzluğuna ölüm ile ulaştı. İnanıyorum ki oradada şiirin sonsuzluğunu yaşayacak” dedi.

Bodrum'da yaşayan şair İlhan Berk, kaldırıldığı bir süredir prostat kanseri nedeniyle tedavi gördüğü Bodrum Devlet Hastanesi’nde, üç gün önce 92 yaşında vefat etti. Şair İlhan Berk için, şair, yazar ve edebiyatçı dostları tarafından bugün Bodrum Belediyesi Meclis Salonu'nda, ‘Berk’in Yaşamı ve Dünyası’ konulu bir panel düzenlendi. Panelde, dostları ve yakınları, Şair İlhan Berk ile ilgili anılarını anlatıp, şiirlerini okudu.

Bodrum Belediye Başkanı CHP'li Mazlum Ağan, mimar oğlu Ahmet Berk, yazar Latife Tekin, sanat danışmanı Zerrin Ulusman ve son on yılını birlikte geçirdiği sevgilisi şair Gonca Özmen'in de katıldığı törende duygulu anlar yaşandı, bazı şiirler şairlerin boğazında düğümlendi, ağlayarak kürsüyü terk etmek zorunda kaldılar.

Belediye Başkanı Ağan, son 27 yılını Bodrum’da geçiren Berk'in sadece sanatçı kişiliğiyle değil, dünya görüşü, insancıl karakteri ve çağdaş görüşü ile gençlere ve sanatçılara örnek olduğunu belirtti. Ağan, “Berk'in sadece ismini cadde ve meydanlara vererek değil Bodrumlu sanatçıların hazırlayacağı tüm sanat etkinliklerine destek olarak ve bu etkinlikleri geleneksel hale getirerek düşüncelerini ve yaşam felsefesini yaşatmaya çalışacağız. Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabağaçlı, Zeki Müren ve Neyzen Tevfik gibi ünlü isimler gibi İlhan Berk’te Bodrum’un unutulmaz kişilikleri arasında yerini aldı” dedi.

KİM NE DEDİ:

Latife Tekin (Yazar): Edebiyatçı İlhan Berk sadece eserleriyle değil, yaşam tarzı, düşünceleri hayata bakışı ile tüm bizlere iyi bir örnek oldu. Çağdaş ve modern sanatının yanında hoşgörüsü, sevecenliği eserlerindeki barış ve dostluk imgeleri inanılmaz güzelliklerle dolu bir insandı. Çamurun bile şiirini yazabilen bir insanın ölmüş olduğuna inanmıyorum. Berk, öbür dünyaya şiiirin, öbür dünyanın mutluluğunu yakalayan insanların peşinde gitti, bir gün yine aramıza döneceğinden eminim.

Şair Gonca Özmen (Sevgilisi) : İlhan Berk ile geçirdiğim 10 yıl süresince onun sadece sanatçı kişiliğini değil, insancılığını , yaşam sevincini, doğa tutkusunu en derinden öğrenme fırsatı buldum. Berk, sadece benim için değil tüm insanlar için bir deniz feneriydi, yeraltı su kaynağıydı. Benim içinde tüm insanlar içinde düşüncesiyle yaşam felsefesi ile su gibi aktı gitti, deniz feneri gibi parıldadı. O’nun cebinde çocuklar için her zaman oyuncaklar, mızraklar, resimler ve sevgi değirmenleri vardı, rüzgar gibi geldi rüzgar gibi gitti.

CENAZEYE 1000 KİŞİ KATILDI

Panelin ardından Şair İlhan Berk'in, öğle vakti Adliye Camisi'ne getirilen cenazesi, kılınan namazın arından 2001 yılında yaşamını kaybeden eşi Edibe Berk'in Türbe Mezarlığı'ndaki kabrinin yanına defnedildi.

Cenazeye, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden gelen ve yaklaşık bin kişinin katıldığı ve Adliye Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından İlhan Berk Gümbet’teki Türbe Mezarlığı’nda toprağa verildi. Oğlu Ahmet Berk babasının mezarına boya, fırça, kalem ve bir adet resim defteri koydu.

İşte arkasından yazılanalar çizilenler................1 yıl sonra belki 500 kişi anımsıyacaktır!!!!Birbirimizi tüketen toplum oldugumuz müdetçe bu degişmiyecektir!!!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şairlerin, sanatçıların hep başka türlü insanlar olduklarına inanırım.

Öyle ki yerleri asla doldurulamayacak türden.

Katliyorum size Fusya.. :clover:

İşte arkasından yazılanalar çizilenler................1 yıl sonra belki 500 kişi anımsıyacaktır!!!!Birbirimizi tüketen toplum oldugumuz müdetçe bu degişmiyecektir!!!!!

Tüketmelerine izin vermeyelim bizler de o zaman Yayamaz Kayimca... :) paylasimlarin icin cok tesekkür ederim... :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ALINTI(Yayamaz Kayımca @ 31-08-2008, 07:02)

Tüketmelerine izin vermeyelim bizler de o zaman Yayamaz Kayimca... paylasimlarin icin cok tesekkür ederim...

Ben teşekkür ederim duyarlılıgından dolayı Birce................ben asla hiçbir yerde hiçbir koşulda hiçbir konuda degerlerin tüketilmesine izin vermedim vermemde!!!!seninde vermiyecegini nedense biliyorum :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 11 ay sonra...

GÜNEŞİ YAKANLARIN SELAMI

Bir zevk duyulmaz oldu, buranın rüzgârlarından

Hayat soldu bir günün enginlerinde yine.

Selâm! Sonsuzların yorgun gönüllerine

Selâm: Güneşi içeren çocukların diyarından! ...

Bir ateş yakalım ki geçmesin hatta bir an

Ve sussun kurtlar, kuşlar bir gök gürültüsüyle;

Bir ateş yakalım ki, tutuşsun gökler bile

Ve Güneş içilsin o gün, kızıl çanaklardan! ...

Varsın eskisin sesim kaybetsin ahengini

Geceler kıskanmasın aydınlığa süsünü.

Donatsın sonsuzluklar gibi gurubun rengini

Söylesin ve uzaklar baharın türküsünü...

Neler, neler beklenmez nihayetsiz bir yerden

Güneşi içelim mor şafaklar gecesinden.

Selâm! Sonsuzluklara, hasretli gönüllerden,

Selâm, güneşi, göğü yakanlar bahçesinde! ...

YAVAŞ YAVAŞ GEÇTİM KALABALIKLARIN ARASINDAN

Yavaş yavaş geçtim kalabalıkların arasından

bir deniz çarpması gibi çoğalta çoğalta geçen

geçtiği yeri

yavaş yavaş çıktım içimden.Dokundum

yavaş yavaş acıya,kuvarsa,şiire

yavaş yavaş tarttım suyu,anladım nedir ağırlık

kokular

coğrafya.

Eğildim sonra gövdeyi tanıdım ve düzenini

gördüm sessizliğin dümdüzlüğünü

gördüm yinelemedi gördüğüm hiçbir şey

böyle yavaş yavaş geçtim insandan insana

insanlaştırdım yavaş yavaş dışımı

böyle karıştım kalabalıklara

kalabalıklaştım böylece..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.