Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Paragrafta yirmi çalgı gizli.

NICLENO

Önerilen İletiler

Aşağıdaki paragrafa çeşitli kültürlerden yirmi adet çalgı gizledim. (Not: Yazıdaki ifadenin herhangi bir kıymeti hakikiyesi yoktur. )

Tefecilik artmıştı, tarihinde olmadığı kadar rezillik diz boyu, huzur nanaydı. Böyle giderse seneye kalmaz ülke mandaya dönecekti. Ortalıkta seçim balonu dolanıyordu. Köstence'deki karkastan yetmişbirde inşa edilmiş astar boyalı binadaki paşalar, 'Şef, lüten birşeyler yapalım!' diyorlardı. Kudüs işgal edilmiş; o, bu ayrımı yapılmadan halk kırmızı kapılı binaya götürülüp hapsediliyordu. Artık harp kaçınılmazdı. Slav tahrikçiler Batum başta olmak üzere bir ucu Raman'a uzanan sabotaj organizasyonları düzenliyorlardı. Bunlar niye önlenemiyordu? Bu kadar, bu kadar mı acizdik ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tefecilik artmıştı, tarihinde olmadığı kadar rezillik diz boyu, huzur nanaydı. Böyle giderse seneye kalmaz ülke mandaya dönecekti. Ortalıkta seçim balonu dolanıyordu. Köstence'deki karkastan yetmişbirde inşa edilmiş astar boyalı binadaki paşalar, 'Şef,lüten birşeyler yapalım!' diyorlardı. Kudüs işgal edilmiş; o, bu ayrımı yapılmadan halk kırmızı kapılı binaya götürülüp hapsediliyordu. Artık harp kaçınılmazdı. Slav tahrikçiler Batum başta olmak üzere bir ucu Raman'a uzanan sabotaj organizasyonları düzenliyorlardı. Bunlar niye önlenemiyordu? Bu kadar bu kadar mı acizdik ?

13 tanesini bulabildim sadece :sweatingbullets:

Tef

Zil

Zurna

Ney

Keman

Kastanyet

Flüt

Ud

Mızıka

Tumba

Cura

Org

Darbuka

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tefecilik artmıştı, tarihinde olmadığı kadar rezillik diz boyu, huzur nanaydı. Böyle giderse seneye kalmaz ülke mandaya dönecekti. Ortalıkta seçim balonu dolanıyordu. Köstence'deki karkastan yetmişbirde inşa edilmiş astar boyalı binadaki paşalar, 'Şef,lüten birşeyler yapalım!' diyorlardı. Kudüs işgal edilmiş; o, bu ayrımı yapılmadan halk kırmızı kapılı binaya götürülüp hapsediliyordu. Artık harp kaçınılmazdı. Slav tahrikçiler Batum başta olmak üzere bir ucu Raman'a uzanan sabotaj organizasyonları düzenliyorlardı. Bunlar niye önlenemiyordu? Bu kadar bu kadar mı acizdik ?

13 tanesini bulabildim sadece :sweatingbullets:

Tef

Zil

Zurna

Ney

Keman

Kastanyet

Flüt

Ud

Mızıka

Tumba

Cura

Org

Darbuka

bunlarda benden öbürlerinide bulmuştum ama sonra senin yazdığını görünce sildim :wub:

hay allah yine geç kalmışım :wub:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Baroborro bn senin bulduklarını ilk defa duyuyorum(tar hariç) ;)

Seni de tebrik ederim ama senden önce dawranmayı başardım bu kez oleyyo B)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O halde, madem konumuz çalgılar, bildiklerimi açıklamaya çalışayım:

Tarı zaten bildiğini söyledin

Çimbali ben de yeni öğrendim ama, sanırım kanuna benzer bir çalgıymış

Obua, senfonik orkestralarda kullanılan bakır üflemeli bir çalgı. Sanırım yuvarlak bükümlü gövdesi vardı.

Arp (ya da harp), genellikle bayanların çaldığı (ben hiç erkek çalanını görmedim de), oturur vaziyette üst kısmı omuza yaslanmak suretiyle, sağından ve solundan her iki el kullanılarak çalınan, su damlası gibi çok hoş bir tınısı olan bir çalgı türü.

Lavta da uda benzeyen (bu arada doğrusu ud değil, ut'tur) ama uttan daha büyük ve onun atası sayılabilecek bir çalgıdır. Türk müziğinde günümüzde de kullanılmaktadır.

Umarım faydalı olabilmişimdir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Doğru yanıtlarınız için hepinizi kutlarım. Gördüğü ilgiden cesaret alıp başka benzer bulmacalar hazırlamaya devam edeceğim. Vakit alsa da keyifli bir uğraş benim için.

Sevgili Barobossa, her ne kadar TDK 'Ut' olarak kabul etmiş olsa da dünyada ve ülkemizde yaygın olarak ' Ud' olarak kullalmakta bu sözcük.

Ud Sözcüğünün Etimolojisi ve Ud'un Tarihçesi

Ud kelimesinin aslı Arapça dır: "sarısabır veya ödağacı" anlamındaki "el-oud'dan gelir. Baştaki 'el'- kelimesinin, bazı dillerde olup bazılarında olmayan harf-i tarif (belirgin tanım edatı) olduğunu bilen Türkler bu edatı atmış, geriye kalan 'oud' ('eyn, waw, dal) kelimesini de -gırtlak yapıları 'eyn'e uygun olmadığı için- "ud" şekline sokmuşlardır.

Dillerinde tanım edatı olan Batılılarsa, 11-13. yüzyıllar arasındaki Haçlı seferleri sırasında tanıyıp Avrupa'ya götürdükleri bu saza, luth (Fr.), lute (İng.) , Laute (Alm.) , liuto ( İtal . ) , Alaud (İ sp .) , Luit ( Dat . ) gibi hep L ile başlayan isimler vermişlerdir. Hatta 'saz yapıcılığı' anlamında bizde de kullanılan 'lütye' kelimesi de yine luth'den yapılmadır (aslı luthier).

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Nicleno, benim udun tarihçesi ve adının gelişim süreciyle ilgili bir itirazım olmadı. Ancak, sen de takdir edersin ki, halihazırda dilimize yoğun olarak Fransızca, Arapça ve Farsça'dan girmiş sözcükler mevcut, her ne kadar hoşuma gitmese de. Ama bu sözcükler de dilimize yerleşirken, Türk dilinin yapısına ve fonetiğine uygun olarak değişime uğruyor. Türkçe'de 'd' harfi sözcük sonuna gelmediği için, 'ud' sözcüğü 'ut' olarak değiştirilmiş, bu da çok olağan. Kaldı ki, senin de açıklamanda ne tür değişimlere uğradığı belirtiliyor. Dilimizde buna benzer değişime uğramış çok sayıda sözcük var. Yukarıdaki metinde bile buna benzer çok sayıda kelime kullandım (takdir, halihazır, mevcut, vb.)

Bu nedenle, yapmış olduğum ufak bir düzeltmeye karşılık neden alınganlık gösterdiğini anlayamadım. Yine de yaptığın açıklama için teşekkürler.

Bu arada, benim nickname'imi de her seferinde farklı yazdığın dikkatimden kaçmadı. Korkarım benim nickname de bir-kaç mesajından sonra ut ile aynı akibete uğrayacak. ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Nicleno, benim udun tarihçesi ve adının gelişim süreciyle ilgili bir itirazım olmadı. Ancak, sen de takdir edersin ki, halihazırda dilimize yoğun olarak Fransızca, Arapça ve Farsça'dan girmiş sözcükler mevcut, her ne kadar hoşuma gitmese de. Ama bu sözcükler de dilimize yerleşirken, Türk dilinin yapısına ve fonetiğine uygun olarak değişime uğruyor. Türkçe'de 'd' harfi sözcük sonuna gelmediği için, 'ud' sözcüğü 'ut' olarak değiştirilmiş, bu da çok olağan. Kaldı ki, senin de açıklamanda ne tür değişimlere uğradığı belirtiliyor. Dilimizde buna benzer değişime uğramış çok sayıda sözcük var. Yukarıdaki metinde bile buna benzer çok sayıda kelime kullandım (takdir, halihazır, mevcut, vb.)

Bu nedenle, yapmış olduğum ufak bir düzeltmeye karşılık neden alınganlık gösterdiğini anlayamadım. Yine de yaptığın açıklama için teşekkürler.

Bu arada, benim nickname'imi de her seferinde farklı yazdığın dikkatimden kaçmadı. Korkarım benim nickname de bir-kaç mesajından sonra ut ile aynı akibete uğrayacak. ;)

Sevgili Barbarosso, :)

Bu konuda sana tamamen hak veriyorum. Benim yaşıma ver... Ama kesinlikle alınmadığımı söyleyebilirim. Formun bence en güzel bölümü olan buraya katkılarının devamını dilerim. Saygılarımla.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ama çok zor bn de her yazışımda kontrol ediyorum yanlış olmasın diye :w00t:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.