Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

"Kitap Kardeşliği" Pojesi

Önerilen İletiler

Trabzonlu İki Küçük Kardeşin Başlattığı "Kitap Kardeşliği" Pojesi Hızla Yayılıyor

Resmi büyütmek için tıklayın Trabzon'da İlköğretim Okulu Öğrencisi 2 Kardeş, Anne ve Babalarının da Desteği ile Başlattıkları Kitap Okuma Projesi ile Tüm Türkiye'ye Kitap Okutmayı Hedefliyor. Yaklaşık 7 Ay Önce Başlayan ve 'Kitap Kardeşliği' Adı Verilen Trabzon Başta Olmak Üzere, Rize, Erzincan, İstanbul ve Erzurum'da Devam Eden Proje, Hızla Tüm Ülke Geneline Yayılıyor.

Trabzon'da ilköğretim okulu öğrencisi 2 kardeş, anne ve babalarının da desteği ile başlattıkları kitap okuma projesi ile tüm Türkiye'ye kitap okutmayı hedefliyor. Yaklaşık 7 ay önce başlayan ve 'Kitap Kardeşliği' adı verilen Trabzon başta olmak üzere, Rize, Erzincan, İstanbul ve Erzurum'da devam eden proje, hızla tüm ülke geneline yayılıyor.

Dumlupınar İlköğretim Okulu 5 ve 4. sınıf öğrencisi Muhammet Kamil (11) ile Emre Kalaycı (10) kardeşlerin öncülük ettiği proje fikri, yaklaşık 7 ay önce geleneksel olarak yaptıkları aile toplantısında ortaya çıkmış. Kitap okumayı seven 5 kişilik Kalaycı ailesi, o gün çevrelerindeki insanlara da kitap okutmaya karar verir. Projeye öncülük etmek de anne ve babalarının da yardımı ile küçük Muhammet Kamil ve Emre'ye düşer.

'Bütün Türkiye kitap okusun' sloganı ile harekete geçen Kalaycı kardeşler, babalarının kütüphanesindeki kitapları teyzelerine ve esnaf amcalarına verir. Bir ay sonrasında da verdikleri bu kitapları diğer kitaplarla değiştirirler. Kalaycı kardeşler, bu şekilde 7 ayda 40 civarında insanı kitaplara abone yapıp kitap okutturur. Uygulama kısa süre birçok kişi tarafından duyulur ve taktirle karşılanır. İki küçük kardeş, her ayın belirli günlerinde söz konusu kişileri dolaşarak, onları yeni kitaplarla buluşturmaya devam ediyor.

Projenin daha da yaygınlaşması gerektiğini düşünen Kalaycı ailesi, ikinci aşamada da 'özel, tüzel bütün bürolarda masaların üzerinde en az 5 tane kitap olsa ve herkes okuduğu kitabı bir kitapla değiştirse insan bu şekilde yüzlerce kitap okur' diye düşünürler. Hemen harekete geçilir ve uygulama ilk olarak öğretmen olan baba Aydın Kalaycı'nın işyerindeki masasında başlatılır.

Bu çalışmanın aşamaları şu şekilde gerçekleşir: İşyeri ya da bürodaki çalışma masasına en az 5 tane kitap konuluyor. Kitabın arkasına da boş bir liste yapıştırılıyor ve kitabı okuyan herkes ismini oraya yazıyor. Masadan beğendiği bir kitabı almak isteyen kişi, getirdiği bir başka kitabı onun yerine bırakıyor. Bu sayede masadan 5 kitap hiçbir zaman eksilmiyor. Kampanyaya katılan herkes bu projeyi en az 3 kişiye yaymaya çalışıyor ve bu sayede birçok insan kitap okumaya başlıyor. Oluşturulan her masadan kitap değiştirme imkanı olduğu için de hiçbir ücret vermeden yüzlerce kitabı okuma fırsatı yakalanıyor.

Şu anda Trabzon'daki birçok kişi tarafından yapılan bu uygulama İstanbul, Erzurum, Erzincan ve Rize gibi illere de yayılmış durumda. Hızlı bir şekilde tüm Türkiye'ye yayılmaya başlayan projeyi Trabzon Valiliği de, valilikteki bürolarda uygulamaya hazırlanıyor.

Kitap okumayı çok sevdiklerini söyleyen Muhammet Kamil ve Emre kardeşler, ebeveynlerinin de desteği ile yakın çevrelerinden başlattıkları bir kıvılcımın bu kadar hızlı yaygınlaşmasından mutlu olduklarını dile getirdi. Herkesi kitap okumaya ve kampanyaya katılmaya davet eden Kalaycı kardeşler, bu şekilde binlerce, hatta yüzbinlerce insanın 'kitap kardeşi' olacağını anlattı. (Cihan Haber Ajansı)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Buda zevkli kısmı projenin uygulanışı..

projenin uygulanışı;

Birinci adım;

Masaya en az beş tane kitap konuluyor. (üçgen tarzındaki bir takvimin bir yanına "kitap kardeşliği projesi" yazılıyor.)

ikinci adım;

Kitabın arkasında, bir kağıda 20 kişiye kadar olan boş bir isim çetelesi yapıştırılıyor.

üçüncü adım;

Bir kitap getirip kitaplara ekleyen kişi oradan beğendiği bir kitabı alarak okuyor.( Bu sayede beş kitap hiçbir zaman eksilmiyor.)

dördüncü adım;

Herkes bu projeyi en az üç kişiye yaymaya çalışıyor.

beşinci adım;

Bütün Türkiye herkesin katkısıyla hep birlikte kitap okumaya başlıyor.

proje hakkında bilgi;

mür; 0 505 79 55 125

http://www.hayalkurun.com/habergoster.asp?id=628

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:alkis::alkis::alkis: çok akıllıca.. düşünenleri ve uygulamaya katılanları tebrik ederim..

Ben de evimde çocuklarım ve onların arkadaşlarına kitap okuma saatleri düzenlemiştim:) Afacanlarla birlikte ben de masaya oturuyor elime bir kitap alarak en az bir saat birlikte okuyordum..Sonrasında da ikramlar :) Çok hoşlarına gitmişti ve düzenli olarak aynı gün ve saatte tüm çocuklar bu okuma gününü kendi evlerinde sırayla yaptılar....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Geçenlerde buna benzer bir haber izlemiştim.''Bitirdiğin Yerde Bırak'' adlı bir kampanyadan bahsediliyordu.Okuduğunuz kitabı bitirdiğinizde oracığa bırakıveriyorsunuz. Plajdaysanız, otobüs ya da tirendeyseniz örneğin..Ama içine daha önceden şuna benzer bir not yazıyorsunuz.''Bu kitabı okumanız için bıraktım.Bitirdiğinizde siz de aynı şekilde bırakın.''Bir de email adresi yazıyorsunuz.Bu şekilde de kitap dolaştığı sürece birileri size onun nerede olduğu hakkında bilgi veriyor.Habere göre kıtaları aşan kitaplar tespit edilmiş.Özenip ben de birkaç kitap bıraktım bu şekilde ne ki henüz bir yanıt gelmedi.Fırlatılıp atılmış olmalarından şüphe duymaya başladım.Malum ya bu eller başka eller....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
Geçenlerde buna benzer bir haber izlemiştim.''Bitirdiğin Yerde Bırak'' adlı bir kampanyadan bahsediliyordu.Okuduğunuz kitabı bitirdiğinizde oracığa bırakıveriyorsunuz. Plajdaysanız, otobüs ya da tirendeyseniz örneğin..Ama içine daha önceden şuna benzer bir not yazıyorsunuz.''Bu kitabı okumanız için bıraktım.Bitirdiğinizde siz de aynı şekilde bırakın.''Bir de email adresi yazıyorsunuz.Bu şekilde de kitap dolaştığı sürece birileri size onun nerede olduğu hakkında bilgi veriyor.Habere göre kıtaları aşan kitaplar tespit edilmiş.Özenip ben de birkaç kitap bıraktım bu şekilde ne ki henüz bir yanıt gelmedi.Fırlatılıp atılmış olmalarından şüphe duymaya başladım.Malum ya bu eller başka eller....

gercekten guzel bır sey yapılmıs.keske bu uygulanabılse.dıyelım bu uygulamayı baslattık. bılıyoruz kı bununda cetesı cıkar yakın zamanda.ama Turkıyede yasadıgımız unutmamalıyız. bende bırakmak ısterdım ama ıhtımaller uzerıne dusunursek bıraktıgım kıtap buyuk ıhtımalle ya sobada yanmak ıcın evlere gıder yada cop konteynırlerının ıcınde uzerıne salca bulasmıs bır sekılde curumeyı bekler... :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.