Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Tarihi Bir Sivil İtaatsizlik Çağrısı

Senyour

Önerilen İletiler

Bırakın artık bu edebiyatı diyeceğim ama...

% 47 ile iktidar olmuşsa ne olmuş % 90 alsa haksıza haksız denir... birrrrrr

yargı ve hukuk partilerin üstündedir (hukuğa saygısı olmayanlar anlamaz) ikiiiiiiiii

asker bu ülkenin en güvenilir kurumudur hala ortanızdan çatlasanızda üççççççççç

oy çokluğu değildir demokrasi, kurallar bütünlüğüdür, kuralsız ve sınırsız demokrasi yoktur, düşüncenin ifade edilişi bile sınırlıdır, kurallarsa insanların güvenliği için vardır, devleti idare edenlerin uyması gereken asli kuralları anayasa mahkemesi gözlemler, cumhuriyet başsavcıları % 47 oy alan partileride kapatma yetkisine sahiptir...

ayrıca bir köyün ağası o köyün sahibi olsada suçu cezasız kalmıyorsa demokrasi ve adalet var demektir...

bilmem anlatabildim mi?

yani sırf sizlerin istediği doğrulduda ülkemizi kaosa ve bataklığa sürüklemesine seyirci kalmak demokrasi değil açıkca ************** gerçeklerle ve hukuk kuralları ile konuşun...

tabi hukuku biliyorsanız... :excl:

Yok kusura bakmayin biz CHP hukukunu bilmeyiz. HUKUK iflas etmis Turkiye'de maalesef! Degistirmenin zamani geldi. SImdi sira onda zaten! Catlasanizda degiseceeeeeeeeeeeek! bu da doooooort!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tam aksine Demokrasi demek halkin cogunlugunun (hele hele bu cogunluk yuzde 50lere variyorsa) istediklerinin diger kesimleri incitmeme cercevesinde yapabilmeleridir. Demokrasinin tabiri bu, yok eger islemiyor diyorsaniz o baska bir seY!

Ne yani yzude 20'lik bir kesimin dedigi oldu senelerce de ne oldu? Ozgurlukleri kisilanan yuzde 80'e ne demeli?

Peki Turkiye'de ki gibi AZINLIGIN COGUNLUGA tahakkumu nasil demokrasi oluyor onu anlatin bana isterseniz!

Galiba konuyla ilgili zikrettiğim cümleler yanlış anlamaya vesile olmuş.Yazdıklarınıza katılıyorum ve ben de bunu söylüyorum.Demokrasi çoğunluğun azınlığa tahakkümü değil doğrudur diyorum ama demokrasinin de sunduğu iktidar gücünü demokratik kurallar dahilinde kullanma hakkının sayısal çoğunluk arz ettiğini de biliyorum benim bilmediğim sizin de söylediğiniz aslında.Çoğunluğun tahakkümüne hayır diyenler tahakkümden öte çoğunluğa tahakküm eden azınlıkta kalanlar ve buna da demokrasi diyorlar bu bana çok garip geliyor.Ağzından çoğunluk lafı çıksa anında tahakkümle anılıyorsun, azınlığın her dediği oluyor bu nasıl demokrasi diyorsun demokratik olmamakla suçlanıyorsun, normaldir tabi bu yaşanan demokrasi, tanımını kendilerinin yaptığı demokrasi onların tanımıyla konuşmazsan ağzınla kuş tutsan demokrasiden anlamaz olursun....

MUHABBETLE...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Azınlık yada çoğunlukda ki kastımız daha önmeli bence!Aslında sorun şurada.Nasıl bir demokrasi?Demokrasi eğer sadece çoğula bakıyorsa o demokrasi eksiktir.Nitekim orada azınlık yok sayılabilir.Demokrasi çoğulu değil;çoğunluğu içinde barındırmalıdır.Örneğin kendi demokrasi sistemimizde yer alan %10 barajı.Bu demokraside çoğunluğu değil sadece çoğulu öne çıkarır.

'' Azınlık olma hallerinin çoğaldığı, çoğunluk olma hallerinin azaldığı, kimliklerin ve yapıların kendi içlerinde parçalandığı, çoğullaştığı; dolayısıyla temsiliyetin imkansızlaştığı, daha da önemlisi giderek gereksizleştiği postmodern dönemde, siyasi kararları ve birlikte yaşamayı “uzlaşıya” ve “katılıma” endekslemek durumunda kalıyoruz. Nitekim farklılıklar durdukları yerde ve birbirleriyle etkileşime geçip melezlikler yaratmadıkları takdirde zenginlik kaynağı olmazlar. Zenginlik yaratmaları için katılıp, etkileşip uzlaşmaları gerek.''(Demokrasi İçin Azınlık-Çoğunluk Karşıtlığını Aşmak -ilhan Döğüş)

İşte bu uzlaşı alanı demokrasidir.Demokrasi temsiliyet ile değer kazanır.Söz konusu %47 gibi bir oy oranı ile meclise gelen bir parti olunca olaydaha da bir farklılaşır.%47 büyük bir orandır.Niceliksel olarak baktığınız zaman ''ha evet bu parti her 2 seçmenden birinin gönlünü kazanmış''dersiniz.Ama olaya nteliksel anlamda baktığını da ortaya ürkütücü ayrıntılar çıkar.Tabi siz bu ayrıntıları kendi kişisel görüşlerinizle yorumlama hakkına sahipsiniz.

Biz burada %47 var derken asla %43 görmemezlik gibi bir yanılgıya düşmedik.Çoğunluk azınlığın bir adım ötesinde olabilir ama tamamen onu safdışı bırakamaz.Demokrasi çoğunluk için değil bilakis azınlık için vardır.%47 lik gibi bir oranı kendinizce geçerli olan gerekçeler bile yok sayamaz.Hele bu partiye oy verenleri,*****,yoksul,vatan haini ilan aemak kimsenin hakkı değil.Eğer varsa yanlış giden birşeyler bunu halkta değil(siyasi anlamda)halkı bunu zorlayanlarda aramak lazım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Azınlık yada çoğunlukda ki kastımız daha önmeli bence!Aslında sorun şurada.Nasıl bir demokrasi?Demokrasi eğer sadece çoğula bakıyorsa o demokrasi eksiktir.Nitekim orada azınlık yok sayılabilir.Demokrasi çoğulu değil;çoğunluğu içinde barındırmalıdır.Örneğin kendi demokrasi sistemimizde yer alan %10 barajı.Bu demokraside çoğunluğu değil sadece çoğulu öne çıkarır.

'' Azınlık olma hallerinin çoğaldığı, çoğunluk olma hallerinin azaldığı, kimliklerin ve yapıların kendi içlerinde parçalandığı, çoğullaştığı; dolayısıyla temsiliyetin imkansızlaştığı, daha da önemlisi giderek gereksizleştiği postmodern dönemde, siyasi kararları ve birlikte yaşamayı “uzlaşıya” ve “katılıma” endekslemek durumunda kalıyoruz. Nitekim farklılıklar durdukları yerde ve birbirleriyle etkileşime geçip melezlikler yaratmadıkları takdirde zenginlik kaynağı olmazlar. Zenginlik yaratmaları için katılıp, etkileşip uzlaşmaları gerek.''(Demokrasi İçin Azınlık-Çoğunluk Karşıtlığını Aşmak -ilhan Döğüş)

İşte bu uzlaşı alanı demokrasidir.Demokrasi temsiliyet ile değer kazanır.Söz konusu %47 gibi bir oy oranı ile meclise gelen bir parti olunca olaydaha da bir farklılaşır.%47 büyük bir orandır.Niceliksel olarak baktığınız zaman ''ha evet bu parti her 2 seçmenden birinin gönlünü kazanmış''dersiniz.Ama olaya nteliksel anlamda baktığını da ortaya ürkütücü ayrıntılar çıkar.Tabi siz bu ayrıntıları kendi kişisel görüşlerinizle yorumlama hakkına sahipsiniz.

Biz burada %47 var derken asla %43 görmemezlik gibi bir yanılgıya düşmedik.Çoğunluk azınlığın bir adım ötesinde olabilir ama tamamen onu safdışı bırakamaz.Demokrasi çoğunluk için değil bilakis azınlık için vardır.%47 lik gibi bir oranı kendinizce geçerli olan gerekçeler bile yok sayamaz.Hele bu partiye oy verenleri,*****,yoksul,vatan haini ilan aemak kimsenin hakkı değil.Eğer varsa yanlış giden birşeyler bunu halkta değil(siyasi anlamda)halkı bunu zorlayanlarda aramak lazım.

:clover:

Yazdıklarınıza katılmamak elde mi?Demokrasi bir kültür meselesidir.O kültürün içinde insan sevgisi, insana saygı,insanın mutluluğu,farklılıkları hoş görme,farklılıkları hakla,hukukla bir araya getirme,birlikte yaşatma değerlerini içerir.Demokrasi bu değerleri benimsemedir,yaşamaya çalışmanın gayretidir.Demokrasi hitap ettiği insanalara değer verdiği,onları mutlu ettiği ölçüde değerlidir; bu gayesinden sapmışsa,bunları gerçekleştiremiyorsa başka bir kanaldan seslenmeye çalışıyorsa bunun adı demokrasi değildir adı demokrasi içi başka bir mefhumdur.

MUHABBETLE...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:clover:

Yazdıklarınıza katılmamak elde mi?Demokrasi bir kültür meselesidir.O kültürün içinde insan sevgisi, insana saygı,insanın mutluluğu,farklılıkları hoş görme,farklılıkları hakla,hukukla bir araya getirme,birlikte yaşatma değerlerini içerir.Demokrasi bu değerleri benimsemedir,yaşamaya çalışmanın gayretidir.Demokrasi hitap ettiği insanalara değer verdiği,onları mutlu ettiği ölçüde değerlidir; bu gayesinden sapmışsa,bunları gerçekleştiremiyorsa başka bir kanaldan seslenmeye çalışıyorsa bunun adı demokrasi değildir adı demokrasi içi başka bir mefhumdur.

MUHABBETLE...

Sayın Fuzulli yazdıklarımızı anlamıyorlar ama dahası anlamaya çalışmıyorlar!Bakar mısınız ''AKP KAPATILMA....'' başlığına yazılanlara!Kendimi ben bile AKP bayrağı taşıyan biri olarak ilan ettim yani o nevi!Demokrasi,demokrasi...benim,senin çiçn değil hepimiz için!!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Fuzulli yazdıklarımızı anlamıyorlar ama dahası anlamaya çalışmıyorlar!Bakar mısınız ''AKP KAPATILMA....'' başlığına yazılanlara!Kendimi ben bile AKP bayrağı taşıyan biri olarak ilan ettim yani o nevi!Demokrasi,demokrasi...benim,senin çiçn değil hepimiz için!!!!

Ben de o başlığa bakıyordum sayın mavi olmayan gökyüzü.Öyle bir kavram kargaşası,zihin bulanıklığı var ki kim ne söylerse söylesin herkes kendi kafasındaki şablona göre anlıyor söyleneni,söylmediğin bir fikri dahi söylemiş olabiliyorsun sen de farkında olmadan...

MUHABBETLE...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben de o başlığa bakıyordum sayın mavi olmayan gökyüzü.Öyle bir kavram kargaşası,zihin bulanıklığı var ki kim ne söylerse söylesin herkes kendi kafasındaki şablona göre anlıyor söyleneni,söylmediğin bir fikri dahi söylemiş olabiliyorsun sen de farkında olmadan...

MUHABBETLE...

Kavram kargaşasından öte!Ne istediğini bilememek!Israrla AKP değil benim derdim diyorum;onlarda ısrarla hayır AKP senin derdin diyorlar!Ve inanın bugün ki iletileri baştan okursanız olayın sadece beni suçlamaya dönüştüğü sadece bu ama olduğu iletileri görürsünüz!Özel iş gibi bir küçük düşürücü bir söz olamaz.Özel işim için demokrasi ha!Evet farkında olmadan yazdığım şeyler oluyordur mutlaka çünkü beni o noktaya getiriyorlar!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kavram kargaşasından öte!Ne istediğini bilememek!Israrla AKP değil benim derdim diyorum;onlarda ısrarla hayır AKP senin derdin diyorlar!Ve inanın bugün ki iletileri baştan okursanız olayın sadece beni suçlamaya dönüştüğü sadece bu ama olduğu iletileri görürsünüz!Özel iş gibi bir küçük düşürücü bir söz olamaz.Özel işim için demokrasi ha!Evet farkında olmadan yazdığım şeyler oluyordur mutlaka çünkü beni o noktaya getiriyorlar!

Sayın mavi olmayan gökyüzü ''farkında olmadan''dan kastım siz söylemiş olmasanız bile söylemek istediğinizin dışında bambaşka bir anlam çıkarılıyor siz dahi şaşıyorsunuz.Muhabbet hoşgörü zemininden çıktığında daha kötü hislere kapılmadan uzaklaşmanızı tavsiye ederim.Kem söz sahibine aittir.

MUHABBETLE...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

AKP, demokrasi adına kapatılmalıdır!

Var mı ötesi?

Kardesim istersen git bir sozlukten filan DEMOKRASI teriminin tanimina bak. *****. Ne yani adamlar milyonlarca insanin en dogal hakki olan turbani serbest biraktilar diye mi kapatilsinlar? Hangi demokrasiye hangi vijdana sigar bu? Sizin demokrasiden hic bir sey anlamadiginiz apacik ortada. Oylarin yarisini en son hangi parti aldi Turkiye'de? Onlar kapatilip kim yonetsin Turkiye'yi demokrasi adina,******* yuzde 15 oy alan diger bir partimi?

**** Yapayim mi tanimlamasini DEMOKRASININ simdi ben?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Özel iş kısmını bende merak ettim.Fuzulli nin dediği gibi hoşgörünün olmadığı yerde sende boşver uzaklaş.Hem biz asi kızımızın ne olduğunu çok iyi biliyoruz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Özel iş kısmını bende merak ettim.Fuzulli nin dediği gibi hoşgörünün olmadığı yerde sende boşver uzaklaş.Hem biz asi kızımızın ne olduğunu çok iyi biliyoruz.

Birileri bana bir şekilde başbakanlık yolu açmış ya :D odur herhalde özel meslek intibahı!!!!Sustum zaten ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.