Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kurana göre kız çocuklarının evlilik yaşı

hoppa

Önerilen İletiler

Peygamberimiz 9 yaşında bir kızla evlene biliyorsa??? ****!

Zaten şeriat kurallarına göre, öncelikle kızın suçlanıp cezalandırılması lazım. Bu insan ****** baştan çıkardığı için. İran'a göre...

Yazıklar olsun!!!

Neyse daha fazla yazmasam iyi olacak...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İMAN SAHİPLERİ NAMUSLARINI KORUSUNLAR24/30-31 : İnanan erkeklere söyle : Bakışlarını kontrol altına alsınlar, ırz ve namuslarını korusunlar… İnanan kadınlara da söyle : Bakışlarını kontrol altına alsınlar, ırz ve namuslarını korusunlar…

Evlilik dışı cinsel ilişkiler (zina), kadın ve erkek için ayni derecede toplumu sarsacak kötü işlerdir. İsra 17/32 : Zinaya yaklaşmayın, çünkü o, açık bir kötülüktür, çok kötü bir yoldur! Zina, kadın için olduğu kadar, erkek için de çirkindir.

Büyük günahlar nelerdir?

Allah Resulu büyük günahları bize şöyle bildirmiştir:

Allaha şirk koşmak,

1- Anaya babaya isyan etmek,

2- Haksız yere birini öldürmek,

3- Namuslu kadına zina iftirasında bulunmak,

4- Zina yapmak,

5- Cihattan kaçmak,

6- Yetim malı yemek,

7- Haramları işlemekte ısrar etmek,

8- Faiz yemek,

9- Hırsızlık yapmak,

10- İçki içmek,

11- Büyü yapmak yaptırmak,

12- Yalan şahitliği yapmak,

13- Yalan yere yemin etmek , (Buhari Vesaya: 8/1172)

Emirler bu şekilde. Peki bu hayatta herkes Allah’ın kurallarına uysun mu?

Bence uysun. Ancak sevap da günah da insan iradesine bırakılmıştır.

Şimdi adam zina yapmış, ahlaksızlık yapmışsa bunu Allah mı C.C emrediyor? Dini yaşantının bunda suçu olduğunu söylemek yakışıyor mu?

Allah zina yapmayın demiş ama birileri yapmış. Daha da önemlisi Allah iman edin demiş ama birileri iman etmemiş. Siz ne kızıyonuz Allah ın yap dedikleriden birini yapmamış işte.

Sonuç: Bu kişi emirlere uymamakla islamdan uzaklaşıyor, nereye yaklaştığını ise size bırakıyorum.

Emir ve yasaklar İNSANLARI MADDİ MANEVİ KİRLERİNDEN ARINDIRIP DÜNYA VE AHİRET SAADETİNİ TESİS İÇİN BUYURULMUŞTUR. KURULUŞ İÇİN SON NEFESE KADAR UYMAK GEREKTİR.

PIRTLAYAAN PIRTLADIĞINLA KALIR: KİMSE YAPILANI NE DİN NE DE BAŞKA BİR SİSTEM ADINA MAZUR GÖSTEREMEZ. ANCAK SUÇ ŞAHSİDİR.DİN MASUMDUR.

Gelelim suçtan sonrasına fakih değilim ama ne günah işlenirse işlensin tevbe kapısı açıktır. Kişi suçun cezasını çeker , hakkı olanlar haklarını alır ve tevbesi kabul edilirse temizlenir.

Siz ise davalı ile alay edip ordan İslam,peygamber ve mü’minlere sataşmaktan başka bişe yapmıyorsunuz. Sizin sisteminizde bu adamın sonu ne olacak. Bu kadar kızıldığına göre –ki kızmakta haklısınız bende iğreniyorum yapılandan- dünyada verilen cezayla kalmasını nasıl içinize sindireceksiniz. İşin ahret boyutunun olmamasına gel de isyan etme…

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İMAN SAHİPLERİ NAMUSLARINI KORUSUNLAR24/30-31 : İnanan erkeklere söyle : Bakışlarını kontrol altına alsınlar, ırz ve namuslarını korusunlar… İnanan kadınlara da söyle : Bakışlarını kontrol altına alsınlar, ırz ve namuslarını korusunlar…

Gelelim suçtan sonrasına fakih değilim ama ne günah işlenirse işlensin tevbe kapısı açıktır. Kişi suçun cezasını çeker , hakkı olanlar haklarını alır ve tevbesi kabul edilirse temizlenir.[/size][/font]

ne namus düskünü insanlarimiz varmis!!! namusun yaninda, tevbe yide yaninda tasimaya ihmal etmiyorlar.

:shuriken:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz ise davalı ile alay edip ordan İslam,peygamber ve mü’minlere sataşmaktan başka bişe yapmıyorsunuz. Sizin sisteminizde bu adamın sonu ne olacak. Bu kadar kızıldığına göre –ki kızmakta haklısınız bende iğreniyorum yapılandan- dünyada verilen cezayla kalmasını nasıl içinize sindireceksiniz. İşin ahret boyutunun olmamasına gel de isyan etme…

Ben olaya islami açıdan bakınca bu adamın yanlış bir şey yaptığını görmüyorum, peygamberin sünnetini yerine getirmiş.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ne namus düskünü insanlarimiz varmis!!! namusun yaninda, tevbe yide yaninda tasimaya ihmal etmiyorlar.

Olayı saptırma birinin maddi kirlerinden temizlenmesine karşımısın da Suç işleyen birinin temizlenmesine dayanamıyorsun. Ve tevbe üzerinden benim namus anlayışımı üstelik bir cümleyle yerebiliyorsun. Bak ben de senin namus anlayışını tek kelimeye sığdırırsam bunu mu istiyorsun.

Üstelik ben yakalanmayan ******* ahrette cezasının verileceğini ve bunu da isterken sen bunun hakkında bir şey demiyorsun.

namusu sadece cinsellik olarak görmeyip kavramı geliştirdiğimizde karşındaki kişiyi,

söyledikleriyle kastettiğinin dışında bir anlamla itham etmek çok mu doğru

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi adam zina yapmış, ahlaksızlık yapmışsa bunu Allah mı C.C emrediyor? Dini yaşantının bunda suçu olduğunu söylemek yakışıyor mu?

Maalesef Allah emretmiş.

Adamın dini "9 yaşındaki kızla evlenilebilir" diyor.

Adam da bakıyor kıza, dinin tarifine uygun. Dine göre evlenilecek yaşta.

Ama Laik yasalar reşit olmayan çocuukların evlenmesine izin vermiyor.

Bu durumda adam da çareyi, imam nikahında buluyor ve akli yeterlilik yaşına gelmemiş kız ile cinsel ilişkiye giriyor.

Allah yap ya kulum demiş, adam da yapmış yani.

Şimdi adam mı suçlu, allah mı?

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili Ftoyd,

size bir katkım olur mu bilmiyorum ama, şu iki noktayı hatırınızda tutmanızı ve araştırmanızı tavsiye etmek istiyorum...

.

.

.

Oysa kelimenin etimolojik incelemesinin yapılması halinde bunların grçekle alakası olmadığı görülecektir...

selam ile..

Evet,bu da çok çok farklı ve dikkate değer bir bilgi kanımca..Bu konuyu elimden geldiğince araştırmaya çalışacağım kardeşim..Bu bilgi için teşekkürler,her ne kadar arkadaşların anlattıklarının doğru ya da yanlış çıkması Kuranla ilgili düşüncelerime en ufak etki etmese de..Fazla bilgi de göz çıkarır mı çıkarmaz mı zaman gösterir İnşallah...

Selam ile...

Sevgiler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın hoara,ben müslüman değilim ki kurandaki her yanlışı rasyonellleştirebilmk için kılıf bulayım ? Eğer sizin dediğiniz gibi olsa idi ayette yazardı değilmi? Neden, allahın aklına gelmeyen şeyleri ben düşüneyim ? Neden allahın eksikliklerini ben tamamlayayım ?

sayın hoppa

elimizdeki verileri kuran ın genelin de konu bütünlüğü* içinde degerlendirmemizi kılıf bulmak olarak degerlendiriyorsanız,

kuranın kalıpları içinde kalarak bana kıvırtma imkanı tanımadan her söylediğimi delille çürütmek zorundasınız. bunu en az benim kadar siz de biliyorsunuz.

* ( kuranda evlenme çagı belirtildiğine göre ve 9 yaş kuran kaynaklı olmadığına göre ayet te bahsi geçen henüz adet görmeme durumu olgun kadınlar arasında dogum sonrası ve hastalık durumlarında RASYONEL olarak yaşanıyorsa ki yaşanıyor o zaman bu ayette bu durum anlaşılır )

Kendini yüceltmeye gelince,allahın kudreti ve ilmi sonsuz ama,icaraate gelince iki kelimeyi doğru düzgün üstü üstüne konuşamıyan bir tanrı profili var kuranda. Bu ne yaman çelişkidir ?

ki yine hatırlamanızı umarak söylüyorum ki, "kuran iman edenlere açık, inkar edenlere ise kapalıdır".

çelişki, eleştirme arama mantıgı ile kurana bakarsanız bir çok tali yol bulabilirsiniz.

ama " müslümanlar ki onlar gerçeği araştırıp bulanlardır" ayeti biraz araştırmayı teşvik eder.

syg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Muhammedin ayşe ile 9 yaşında evlendiği ile ilgili hadislere itiraz eden müslümanlar bu ayete ne diyecekler bakalım.

Talak suresi

1- Ey Peygamber! Kadınları boşamak istediğiniz zaman onları iddetleri içinde boşayın ve iddeti de sayın. Rabbiniz Allah'tan korkun. Apaçık bir hayasızlık yapmaları hali bir yana, onları evlerinden çıkarmayın, kendileri de çıkmasınlar. Bunlar Allah'ın sınırlarıdır. Kim Allah'ın sınırlarını aşarsa, şüphesiz kendine zulmetmiş olur. Bilmezsin, olur ki Allah, bundan sonra bir durum ortaya çıkarıverir.

2- Sürelerinin sonuna vardıklarında onları güzelce tutun, yahut güzellikle onlardan ayrılın. İçinizden adalet sahibi iki kişiyi şahit tutun. Şahidliği Allah için yapın. İşte Allah'a ve son güne inanan kimseye öğütlenen budur. Kim Allah'tan korkarsa Allah ona bir çıkış yolu yaratır.

3- Ve onu ummadığı yerden rızıklandırır. Kim Allah'a güvenirse O, ona yeter. Allah, emrini yerine getirendir. Allah her şey için bir ölçü koymuştur.

4- Kadınlarınız içinden âdetten kesilmiş olanlarla, henüz âdetini görmemiş bulunanlardan eğer şüphe ederseniz (iddetlerinin nasıl olacağında tereddüt ederseniz), onların bekleme süresi üç aydır. Gebe olanların bekleme süresi ise, yüklerini bırakmaları, doğum yapmalarıdır. Kim Allah'tan korkarsa, Allah ona işinde bir kolaylık verir.

Bilhassa 4 üncü ayete dikkat edin

Adet görme yaşını ortalama 10 alırsak demekki 9 yaşındaki kız çocuklarının evliliğine izin veriyor kuran

-_-

bu başlığı açmaya lüzum olduğunu sanmıyorum..

benden öncekiler belki cevaplamışlardır ama arap yarımadasında gençler daha çabuk olgunlaşıyorlar.

ayrıca 10 yaş normal bir yerde yaşayanlar için...

arap yarımadası gibi sıcak bir iklimde daha erken olması şaşırtıcı değil....

sibiryadakilerde de bu yaşın artacağını söylemek doğrudur.

zaten o dönemde böyle evlenen tek kişi peygamber efendimiz değildir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

benden öncekiler belki cevaplamışlardır ama arap yarımadasında gençler daha çabuk olgunlaşıyorlar.

ayrıca 10 yaş normal bir yerde yaşayanlar için...

arap yarımadası gibi sıcak bir iklimde daha erken olması şaşırtıcı değil....

sibiryadakilerde de bu yaşın artacağını söylemek doğrudur.

Bayıldım bu tezinize.

"arap yarımadasında gençler daha çabuk olgunlaşıyorlar."

Sebep:

"arap yarımadası gibi sıcak bir iklimde daha erken olması şaşırtıcı değil...."

Sebep sıcak olması oluyor burda. Sıcak yüzünden erken ergenleşiyorlar.

"sibiryadakilerde de bu yaşın artacağını söylemek doğrudur."

Yani sibirya soğuk olduğu için geç ergenleşiyorlar.

Buna göre; Arabistan'da 9 yaşındaki bir kız çocuğunun evlenmesi normal oluyor. Ama Türkiye'de 18 yaşından önce evlenmek anormal görülüyor, hatta yasaklanıyor. Yani bu sıcak bu kadar da mı farkediyor? Hem de %100 farkediyor.

Şimdi bu hesaba göre; Arap yarım adasıyla, Türkiye arasındaki fark kadar sıcaklık farkı olduğuna göre; sıcaklık da böylesine %100 farkettirdiğine göre; Sibirya'da minimum evlilik yaşı 36 olması gerekiyor.

Eğer bu küresel ısınma böyle devam ederse; ilerde Arabistan'daki evlilik yaşı 5'e düşer mi acaba?

Demek ki insanlar tavadaki balık gibi pişiyor. Tava ısındıkça balık çabuk pişiyor; hava ısındıkça insanlar çabuk pişiyor.

Buna göre evlilik yaş haddi yasalarımızı illere göre düzenlesek olmaz mı? Mesela Erzurum, Kars gibi illerde 30 yaşından önce kimse evlenemesin. Adana'da da 9 yaşında müsade edilsin. Çünkü Adana Arabistan kadar sıcak hemen hemen.

Bir de şu İsveçli çocukların neden erken yaşlarda devleştiğini çok merak etmeye başladım. Acaba o çocukları oralarda fırınlarda mı ısıtıyorlar?

Saygılar, sevgiler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Buna göre evlilik yaş haddi yasalarımızı illere göre düzenlesek olmaz mı? Mesela Erzurum, Kars gibi illerde 30 yaşından önce kimse evlenemesin. Adana'da da 9 yaşında müsade edilsin. Çünkü Adana Arabistan kadar sıcak hemen hemen.

kanun gayet düzgün.. 18 normal.. lakin benim kastettiğim regldı.... daha erken olması açısından..

ayrıca hz. aişenin kaç yaşında çocuğu olmuş?_ olmuş mu olmamış mı? bir bilginiz varmı?

ve ayrıca peygamberimiz zamınında diğer ülkelerde ne ****** ne cahillikler vardı? haberdar mısınız?

tabii kişi görmek istediğini ve onu da yanlış görür... di mi?

Hz. Aişe validemiz henüz peygamberimizle evlenmeden önce Cübeyir bin Mut?im ile nişanlanmıştı. Mut?im Hz. Aişeyi oğluna almakla evine müslümanlığı sokacağını düşünerek bu nikahı feshetmişti. Hz. Ebu Bekir (r.a) islamı ilk kabul edenlerden biri olduğuna göre; bu olayın vukuu, islamın alenen duyurulmasından veya şuyu bulmasından önce olması gerekir. İslam alenen açıklanıp müslümanlar Kabe yürüyüşü veya Safa tepesi toplantısından sonra topluma deşifre olduktan sonra Ebu Bekir (r.a) ın müslüman olduğu bilinince kızını almaktan vazgeçmiş olması daha doğru görünmektedir. Bu olayda yine Hz. Aişe?nin peygamberimizle evlenmeden önce evlilik çağına geldiğini ve nişanlandığını göstermektedir. Yani değil Hz. Resulle nişanlanıp bir yıl sonra evlenmesi , daha önce evlenecek çağa gelmişti, nişanlandı , zamanla İslam tebliği yayılınca Hz. Ebu Bekir?in Müslüman olması bu işi bozdu?Daha sonra da Hz. Resul onunla nişanlanıp bir yıl sonra da evlenmişti?Sıcak ülkelerde çocukların erken gelişip, olgunlaştığı düşünülünce - Günümüzde bile Mısır?da ilkokul birinci sınıfa giden kızlar ergenlik çağına girdiği - yani Mısır?daki 8 yaşındaki bir kız , Türkiye?deki 12-13 yaşındaki bir kız olgunluğuna gelip ; daha önce olgunlaşıp, daha önce yaşlandığı - düşünülürse 17 -18 yaşındaki bir kızın arabistandaki normal görüntü ve evlilik yaşı haliyle gelmiş bir yaş olduğu rahatlıkla kabul edilmelidir!Hz. Aişe validemiz peygamberimizle dokuz yıl evli kalmışlardı. Peygamberimizin vefatı esnasında İse 27 yaşında idi. Peygamberimizden sonra da 48 yıl yaşamış ve hicri 58. yılda ve 74 yaşında vefat etmiştir. Sondan başa doğru gidersek 74 ten 48 i çıkartıp kalandan da evli olduğu yılı çıkartınca evlendiği yaşı bulmuş oluruz. 74 ? 48 = 26; 26 ? 9 = 17 kalır ki yaklaşık 17 veya 18 yaşında evlendiği gerçeği ortaya çıkar?Sahihi Buhârîye göre, Hazreti Âişe, Kur?anın Mekkeli âyetleri gelirken oyun çağındaydı. Bu yaştayken, kendisi «Kamer» Sûresinin nazil olduğunu söylüyor. Kur?arun 54 üncü Kamer sûresi, Mekkeli sûrelerdendir. Bu sırada Rasûl-i Ekrem «Erkam»ın evinde bulunuyordu. Rasûl-i Ekrem, Hicretin ilk senesi Hazreti Âişe ile evlendi. «Bakare» ve «Nisa» sûreleri vahyolunurken, Hazreti Âişe, Rasûl-i Ekremin zevcesi bulunuyordu. «Bakare» sûresi, Medine devrinin ilk zamanlarında. nazil olmuştu.

____ALINTI___

saygılar....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

'9 yaş-10 yaş,Araplar daha çabuk olgunlaşır,sıcaklık farkı,bir Arap Sibirya'ya taşınırsa evlenme yaşı artar mı?' gibi bir noktaya gelmemiz işin içinden iyice çıkılamayacak bir yere doğru gittiğimizi gösteriyor sanki.

Yahu akıl,fikir falan,düşünüyorum,düşünüyoruz,düşünüyorlar...Hadi kız 9 yaşında olgunlaşmış olsun,evlensin,10 yaşına gelmeden çocuk doğursun.Bu çocuğa nasıl annelik yapacak,nasıl emzirecek,kart bir adama nasıl hanımlık yapacak?

Her sene birer çocuk doğurdu,geldi 12 yaşına,3 tane çocuğu var.Arabistan'ın sıcaklığı bu 12 yaşındaki kadına annelik de mi aşılıyor?Madem öyle 19-20 yaşında nine olacak bu kadın.

Acaba bu küçük kızlarla evlenecek pek olgun erkekler evlenecekleri bu kızları neye göre seçip beğeniyorlardı,aşık mı oluyorlardı?Bilen varsa bilgilerinden yararlanalım.

Herşey dinin alanına giremeyip taşınca,cevapların iyice garipleşmeye başladığı anlaşılınca büyük bir şanssızlık(!) sonucu psikoloji ve sosyoloji gibi bilim dalları icat edilmiş ama bazıları için pek birşey ifade etmemiş çok şükür.

Bu sıcaklık zekayı da açıyorsa şöyle güneylere doğru inelim,ama indikçe insanların sefilliklerine şahit olursak bu kızların erken olgunlaşmasının pek birşeye yaramadığını görebiliriz belki.

Bu sayısız Ünzile'ye insanın içi hiç mi cız etmez?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Oldukça uzun zamandır şu forumdayım islam karşıtı olan yada ateist olan herkesin diline doladığı bir şeydir Hz.Aişenin yaşı bu konu o kadar çok tartışıldı ki burda,yazılan herşey bantı başa sarmaktan başka bir işe yaramadı..

Çok merak ediyorum Hz.Aişe mevzusu olmasa idi neyi tartışacaklardı?hemen her iletiye her konuya kıyısından köşesinden bir şekilde bu konu iliştiriverilir..

Ben bir dini bütün müslümanım çok şükür ve ben her zaman söylediğim gibi Hz.Aişenin peygamberle evlilik yaptığı zaman yaşının 9 olduğuna inanmadığımdır.,neden peygamber 9 yaşında bir çocukla evlilik yapmak istesin?

İşte olay burada kopuyor bence..İslam kisvesi adı altında pedofili meşrulaştırmaya çalışan kişilerin uydurma senaryosudur bu,bunu her fırsatta dile getirenlerde bana göre aynı zihniyete hizmet etmektedirler..

Öyleki bu yaş olayı bazen korkunç abartılarla önümüze çıkar ki bir çoğu yaşının 9 değil 6 olduğunda ısrar eder,zaman içerisinde bu yaşın 1 yada 2 ye inme durumu söz konusumudur acaba??

Hz. Aişe validemiz peygamberimizle dokuz yıl evli kalmışlardı. Peygamberimizin vefatı esnasında İse 27 yaşında idi. Peygamberimizden sonra da 48 yıl yaşamış ve hicri 58. yılda ve 74 yaşında vefat etmiştir. Sondan başa doğru gidersek 74 ten 48 i çıkartıp kalandan da evli olduğu yılı çıkartınca evlendiği yaşı bulmuş oluruz. 74 – 48 = 26; 26 – 9 = 17 kalır ki yaklaşık 17 veya 18 yaşında evlendiği gerçeği ortaya çıkar…alıntı

En çok hadis rivayet eden,fıkıh konusunda engin bir bilgiye sahip,sahabenin ileri gelenlerinin akıl danıştığı bir kadından Peygamber eşinden bahsediliyor,hangi mantık 6-9 yaşında bir çocuğun bir devrim içerisinde bu mevkiye gelebileceğini iddia edebilir akıl var izan var..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Oldukça uzun zamandır şu forumdayım islam karşıtı olan yada ateist olan herkesin diline doladığı bir şeydir Hz.Aişenin yaşı...

Sevgili suheda,

Bu akıl ve izan tavsiyesini, "9 yaşında kızla evlenilebilir" diye fetva veren, kitap yazan İslam Prfesörüne (!) yap.

Bu akıl ve izan tavsiyesini, "9 yaşında kızla evlenilebilir" diye kanun yapan, İran Hükümetine yap.

Bu akıl ve izan tavsiyesini, -www.kazanamazi.org- sitesini kuranlara yap. (Şuradaki yazıma bakınız.)

Bütün islam alemi bu konuda mutabık kalır ve "evlilik" ile "evcilik oyunu" arasındaki farkı bilmeyen çocuklarla evlenmenin yasak olduğunu beyan ederse, biz seviniriz, endişen olmasın, bu konu da bir daha açılmaz.

Bu konu sürekli açılıyor, zira, saddece sen ve senin gibi "laik iklimde yetişmiş" insanlar Muhammed'in 9 yaşında evlenmediğini ileri sürüyorlar, yoksa İranlı, Pakistanlı, Afganistanlı, Endoneyalı, Arap müslümanların bu hususta küçük bir tereddütleri yok. Birçok Türk müslümanın da bu konuda tereddütleri yok.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bütün islam alemi bu konuda mutabık kalır ve "evlilik" ile "evcilik oyunu" arasındaki farkı bilmeyen çocuklarla evlenmenin yasak olduğunu beyan ederse, biz seviniriz, endişen olmasın, bu konu da bir daha açılmaz.

Bu konu sürekli açılıyor, zira, saddece sen ve senin gibi "laik iklimde yetişmiş" insanlar Muhammed'in 9 yaşında evlenmediğini ileri sürüyorlar, yoksa İranlı, Pakistanlı, Afganistanlı, Endoneyalı, Arap müslümanların bu hususta küçük bir tereddütleri yok. Birçok Türk müslümanın da bu konuda tereddütleri yok.

gerçekten çok meşgulüm ama yine de kendimi tutamıyorum...

bu kadar karşıtız çocuk yaşta evlenilmesine ki ben üstteki iletimde asıl olanı anlattım...

afrikadaki çocuklar 10 yaşında hamile kalıyor...

karşıtlık sadece irana mı?

oradaki çocuklar mecburiyetten böyle...

hiç aklına bunu getireniniz oldu mu?

o kadar karşıtız buna..

niçin yardım elimizi uzatmıyoruz?

niye karşıtlığımızı sadece iran ve peygamber efendimiz üzerinde yoğunlaştırıyoruz?

saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

gerçekten çok meşgulüm ama yine de kendimi tutamıyorum...

bu kadar karşıtız çocuk yaşta evlenilmesine ki ben üstteki iletimde asıl olanı anlattım...

afrikadaki çocuklar 10 yaşında hamile kalıyor...

karşıtlık sadece irana mı?

oradaki çocuklar mecburiyetten böyle...

hiç aklına bunu getireniniz oldu mu?

o kadar karşıtız buna..

niçin yardım elimizi uzatmıyoruz?

niye karşıtlığımızı sadece iran ve peygamber efendimiz üzerinde yoğunlaştırıyoruz?

saygılar...

Köylü kurnazı olarak nitelendirebileceğimiz kişilerin bazı içgüdülerine hakim olamayıp yapmak istediklerine dinden örneklerle kılıf oluşturması ile Afrika'nın kendi haline bırakılmış sefaleti arasındaki fark herkes tarafından anlaşılabilir.Biz İran'a da,Afrika'ya da,Rusya'ya da ya da uyuşturucunun aspirin gibi tüketildiği herhangi bir ülkeye de benzemek istemiyoruz.Yeri geldi mi onları da kendimizi de eleştiririz.Kendi ülkemizde küçük yaşta evlendirilmeye çalışılan masum kızlarımıza yardım elini uzatmaya hep birlikte niyetli olursak Afrika'dakilere de umarım sıra gelecektir.

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hz. Aişe validemiz peygamberimizle dokuz yıl evli kalmışlardı. Peygamberimizin vefatı esnasında İse 27 yaşında idi. Peygamberimizden sonra da 48 yıl yaşamış ve hicri 58. yılda ve 74 yaşında vefat etmiştir. Sondan başa doğru gidersek 74 ten 48 i çıkartıp kalandan da evli olduğu yılı çıkartınca evlendiği yaşı bulmuş oluruz. 74 – 48 = 26; 26 – 9 = 17 kalır ki yaklaşık 17 veya 18 yaşında evlendiği gerçeği ortaya çıkar…alıntı

Sevgili suheda,

Bu akıl ve izan tavsiyesini, "9 yaşında kızla evlenilebilir" diye fetva veren, kitap yazan İslam Prfesörüne (!) yap.

Bu akıl ve izan tavsiyesini, "9 yaşında kızla evlenilebilir" diye kanun yapan, İran Hükümetine yap.

Bu akıl ve izan tavsiyesini, -www.kazanamazi.org- sitesini kuranlara yap. (Şuradaki yazıma bakınız.)

Saygılar.

simdi bu gercekleri ele alirsak ve bana göre yukarda yazilanlar gercek... o zaman ortaya cikan sonuc seriatcilarin Dini kendi cikarlari dogrultusunda o gün icin yazilan ayetlerle bugün bu ayetlerle ülkeyi cagdisi yönetmelerin disinda,, özel hayatlari icin de nasil akil almaz sekilde kullandiklari ortaya cikiyor??? yani isine geldikleri bölümü bilincli olarak bir reformla kendi lehlerine cevirebiliyorlar!!! ve bunun disinda bizzat kendilerinin yönlendirdigi yalanida piyasaya sürebiliyorlar?

herseyin izahi icin yeterlimi bilmiyorum??? Allah'ın elcisi Hz. Muhammed'i ,, seriatci seyhlerin , ve onlarin ayak takimi ümmetcilerin kendi cikarlari icin nasil harcadiklari ortaya cikiyor... ve bu durumdan herkes memnun! memnun olmayanda sayin BrainSlapper' in dedigi gibi laik iklimden nasibini alma erdemine kavusanlar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Sarigol den alintidir.

İslam'da 9 yaşında evlenme diye kural yoktur ne Kur'an'da ne Hadis'te göremezsiniz bundan dolayı (9 rakamı geçmese bile)

Muhammed 9 yasindaki Ayse ile evlenmistir. Burda suphe yok.

Sunnetmidir bu. Evet. Sunnettir.

Muhammed yapmistir cunku. Onun yaptigi sey sunnettir.

Hasa yanlis olamaz. Elestirilemez. ( Islama gore boyle)

Siz Muhammed in dedigini yapmaz , yaptigi gibi de amel etmez seniz ( onu taklit etmez seniz) tam musluman olmaz siniz. Bu sizin dininizin kurali. Bilmiyorum demeyin.

Kişisel düşüncem (acizane) "BULUĞ" deyip 9 yaşında kız çocuğu ile evlenmek gereksizdir zaten ne Kur'an ne Hadis'te yok bilebildiğim kadarı ile

Dininizi ogrenin derim. Nacizane.

Islamda uyulacak seyler sunlardir.

1- Kuran

2- Sunnet

3- ictihadi ummet tir. ( yani din bilimcilerinin sizin deyiminizle alimlerin FIKIR YURUTMELERI )

Sayin Sarigol u okuyordum da. Inandigi dini bukadarcik bile bilmedigini bilmiyordum.

Muhammed gibi yapadiktan sonra SALIH MUSLUMAN olmaz siniz.

Size 4 kadina kadar evlenme yetkisi verdi

Kendi 11 defa evlendi. 7 tanesi ayni anda yasiyordu. 11 in hepsi ayni anda yasamadilar.

Hadi bakalim.

4 Kadinla mi evleneceksiniz. Yoksa 11 le mi Yoksa 7 ile mi

Bayan arkadaslarim. Sizler bir baskasinin 9 uncu esi olmayi ister miydiniz.

Islamin kadina verdigi deger demeyin lutfen.

2.ci es bile olmak istemez kimse.

4 ese kadar musaade etmis olmasi YANLISTIR.

4 es alin demese bile.

9 yasindaki kizla evlenmesine MUSADE ETMIS OLMASI yanlistir.

9 yasinsaki kizi es alin diye emretmese bile.

Buna izin vermissin bi kere.

Kivirmaya , topu taca atmaya gerek yok

Azicik insaf.....

Saygilar.

PthyGorass

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn. Suheda dan alintidir.

Hz. Aişe validemiz peygamberimizle dokuz yıl evli kalmışlardı. Peygamberimizin vefatı esnasında İse 27 yaşında idi. Peygamberimizden sonra da 48 yıl yaşamış ve hicri 58. yılda ve 74 yaşında vefat etmiştir .Sondan başa doğru gidersek 74 ten 48 i çıkartıp

Wikipedia.org den alintidir. Benim Siyer-i Nebi bilgilerimde aynisini soyluyordu ya.

Muhammed bin Abdullah (Arapça: محمد بن عبد الله, tam adı: محمد بن عبد الله بن عبد المطلب بن هاشم بن عبد مناف القرشي; d. 571, Mekke - ö. 632, Medine)

Muhammed 61 yasinda ölmüştür. ( 632-571)

74 yasinda degil.

74 yasina gore yaptiginiz saptama DOGRU DEGIL. YANLISTIR.

hicri 58. yılda ve 74 yaşında vefat etmiştir.

Bir yanlis uzerine kurulan Onermede Yanlis sonuc verir.

74 yasinda öldüğünde evlenme yası 18 ıse. ( Ki bu yanlis 61 olacak) bu durumda 13 cikararacagiz sn Suheda nin hesabiindan

18-13 = 5 kalir. ki bu yaş NİŞANLANDIKLARI yaştır.

Saygilar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah'ın elçisi Hz. Muhammed'in eylemi olduğu için !

saol tarafsız benim sorumun cevabı sanırım tam olarak bu!

ayrıca bu başlığı düzenlemek lazım sanırım..

madem peygamber efendimizin (haşa) sünnetlerini eleştiriyorsak;

evliliklerini tartışıyorsak;

niye sadece hz aişe?

efendimiz in ilk eşi olan hz hatice kaç yaşındaydı?

acaba bunlar şunu göstermek için olabiri mi;

her yaşta evlenmek normaldir..

eğer efendimiz sadece bir bayanla evlenmiş olsadı;

dullarla evlilik olmamalıydı...

ya da kendin büyük kişilerle.....

Muhammed 61 yasinda ölmüştür. ( 632-571)

74 yasinda degil.

zaten burada 74 yaşında ölen efendimiz değil hz aişe'dir...............

saygılar....

Köylü kurnazı olarak nitelendirebileceğimiz kişilerin bazı içgüdülerine hakim olamayıp yapmak istediklerine dinden örneklerle kılıf oluşturması ile Afrika'nın kendi haline bırakılmış sefaleti arasındaki fark herkes tarafından anlaşılabilir.

not: buraya gelmiş bir şeyleri paylaşıyorsak....

tartışıyorsak..

ben köylü de olsam..

lise mezunu veya prof ta olsam;

ne önemi var..

kurnazlıkla ne alakası var..

lütfen ithamlarda bulunurken dikkat edelim....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

not: buraya gelmiş bir şeyleri paylaşıyorsak....

tartışıyorsak..

ben köylü de olsam..

lise mezunu veya prof ta olsam;

ne önemi var..

kurnazlıkla ne alakası var..

lütfen ithamlarda bulunurken dikkat edelim....

Sayın xprensesx,yazılarınızı okurken heyecanınızdan çok şey kattığınız hissedilebiliyor.Ben tekrar kendi yazdığım paragrafı alıntılayayım:

Köylü kurnazı olarak nitelendirebileceğimiz kişilerin bazı içgüdülerine hakim olamayıp yapmak istediklerine dinden örneklerle kılıf oluşturması ile Afrika'nın kendi haline bırakılmış sefaleti arasındaki fark herkes tarafından anlaşılabilir.Biz İran'a da,Afrika'ya da,Rusya'ya da ya da uyuşturucunun aspirin gibi tüketildiği herhangi bir ülkeye de benzemek istemiyoruz.Yeri geldi mi onları da kendimizi de eleştiririz.Kendi ülkemizde küçük yaşta evlendirilmeye çalışılan masum kızlarımıza yardım elini uzatmaya hep birlikte niyetli olursak Afrika'dakilere de umarım sıra gelecektir.

Saygılar...

Bunu ,neden illa İran'a karşı çıkıp da Afrika gibi daha geri kalmış ülkedeki kız çocuklarının kullanılmasına karşı çıkmıyor olduğumuzu sorgular tarzdaki yazınız üzerine yazmıştım.

Anlaşılabileceği gibi,köylü kurnazı nitelemesini,cinsel içgüdülerine hakim olamayıp,küçük kızları buna alet etmek için dinden kılıflar oluşturma ve niyetlerini hesapta meşrulaştırma peşinde olan ''adam'' görüntülü ama adamlığın a'sını bünyesinde barındırmayanlar için kullandığım umarım şimdi tarafınızdan anlaşılmıştır.Sizin alıntınıza cevap vermiş olmam yazdığım cümlelerdeki sıfatları size yakıştırdığım anlamına getirilirse işin içinden nasıl çıkabiliriz bilemiyorum.Yazdıklarımız birbirimize saldırı amaçlı yazılmıyor.Yani, iki cephe oluşturmuş,birbirimize mermi yağdırıyor da değiliz.Her yazıyı kendi içinde yorumlamaya çalışıyoruz sadece...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

saol tarafsız benim sorumun cevabı sanırım tam olarak bu!

ayrıca bu başlığı düzenlemek lazım sanırım..

madem peygamber efendimizin (haşa) sünnetlerini eleştiriyorsak;

evliliklerini tartışıyorsak;

niye sadece hz aişe?

efendimiz in ilk eşi olan hz hatice kaç yaşındaydı?

acaba bunlar şunu göstermek için olabiri mi;her yaşta evlenmek normaldir..

eğer efendimiz sadece bir bayanla evlenmiş olsadı;

dullarla evlilik olmamalıydı...

ya da kendin büyük kişilerle.....

Olamaz,çünkü bu söylediğinizin hiç bir islami dayanağı yok.Muhammed kimsesiz bir çoban olduğu için kimse onu adam yerine koyup kzını vermedi.Muhammed bundan dolayı 25 yaşına kadar bekar kaldı. Kendinden büyük hatice ile evlenmesi ise, başka bir seçeneği kalmadı içindir. Yoksa sevdiği için filan değil.

Muhammed zengin ve dul olan hatice ile evlenmekle bir nevi onun işçisi olmuştur. Zira bu dönemden sonra haticenin deve ticaretini artık muhammed üstlenmiş ve yürütmektedir. 40 yaşına kadar bu ezikliğe tahammül eden muhammed peygamberliğini ilan ederek, gemi azıya almış ve yıllarca çektiği bu ezikliğin acısını fena halde çıkarmıştır.Diğer evliliklerinin tamamı haticenin ölümünden sonra olmuştur.Zira hatice gibi toplumda itibarı olan ve sözü geçen bir patroniçenin muhammedin çapkınlıklarına izin vermesini düşünmek olanaksızdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.