Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

denizlerin türküsü

marti_name

Önerilen İletiler

deniz gezmiş'in, -kendi sesinden- savunmasından kesitler içeren bir türkü.

"ben, yusuf aslan, hüseyin inan, sinan cemgil ve alparslan özdoğan beraberdik.

iddianameye karşı diyeceklerim mevcuttur, iddianame kelle istemek için hazırlanmıştır. yapılan tahliller yanlıştır, hatalıdır, değerlendirmeler keza isabetsizdir. yalnız biz varlığımızı hiçbir karşılık beklemeden esasen türk halkına armağan etmiş bulunuyoruz ve türk halkı ve devletin bağımsızlığına armağan etmiş bulunmaktayız.. bu sebeple ölümden çekinmiyoruz.

biz hiçbir zaman bütün çabamıza rağmen türkiye'nin bağımsızlığını temin edemedik. bugüne kadar da bu özlem içinde kaldık."

olur mu

ecelsiz üç canı almak

olur mu

gülleri dalından kırmak

utansın karanlık

utansın toprak

ağlasın gökyüzü

kızarsın şafak

üç yürek

üç fidan

üç güzel insan

devrimin üç gülü

dillere destan

deniz'im oy

yusuf'um oy

yoldaşım oy

hüseyin'im oy

zamanın gündüze çaldığı bir şafak

ilkbaharı sonbahara çevirdi 6 mayıs

dünyanın dönüşüyle ölüme aktı zaman

güneş süsü verilmiş cellat

bembeyaz karanlığa alıp götürdü canları

ve üç deniz üç yusuf üç hüseyin

üç yürek üç can üç sonsuz

yürüdüler darağacına korkusuz

adımları hapsedilse de yargısız

asılır mı bu üç yürek

deniz'lerin

yusuf'ların

hüseyin'lerin türküsüdür bu

dalgalar, meydanlar ve dağlar söyler bu türküyü

baldırandır yüreğimizdeki ey yoldaş

gölgesiz ve kefensiz gidenlerin türküsüdür bu

ağıtsız, ağlamaksız, halaylı, türkülü uğurlarız gidenlerimizi

şimdi savurup bütün hüzünleri köhne bir zamana

meydan okumak....(burayı anlayamadım)

ilkbaharda kanayan bir yaprak misali

savrulmak özgürlüğe esen rüzgarla

bir şarkı, bir şiir, bir ıslık ve bir rüzgar selamıyla gidenlerin

deniz'lerin yusuf'ların hüseyin'lerin türküsüdür bu.

"iddianamede geçen ve bana affedilen bir cümleyi kabul etmiyorum. ben silahımı halka ve orduya karşı kullanmadım, ancak vatan hainlerine karşı kullanmak maksadıyla taşıdım ve halka ve orduya karşı kullanırım, şeklinde beyanda bulunmadım.

öteden beri arzetmiş olduğum gibi, bu ülkede anayasa’yı en fazla savunanlar bizleriz. anayasa’yı ihlal edenlerse ortadadır. anayasa’nın uygulanmasını isteyen gene bizleriz. anayasa’yı uygulamayan yavuz kimselerse hâlâ ortadadır. ve yine o kişiler bizim kellemizi istemektedirler.

iddia makamı bizim vermekte olduğumuz bağımsızlık savaşına karşıdır. türkiye cumhuriyeti anayasasına karşı, reformlara karşıdır.

onlar 36 milyonluk ülkenin bütün yükünü 20 gencin üzerine yıkmaya alışmışlardır.

bizi bağımsız bir ülkenin çocukları olmaktan mahrum eden hepiniz dahil, sizlersiniz.

ve sonunda idam isteği ile buraya getirildik.

türkiye'nin bağımsızlığından başka hiçbir şey istemedik ve hayatımızı bu yola koyduk, varlığımızı türkiye halkına armağan ettik. bunun aksini iddia edenler vatan hainidir.

biz stratejik olarak düşüncelerimizi hiçbir zaman saklamayız. hangi şartlar altında olursak olalım bunu açıkça söyleriz. düşüncelerimizi mezara kadar götürürüz. nasıl burada namluların ve dipçiklerin gölgesi altında konuşuyorsak, düşüncelerimizi her zaman açıkça ifade ederiz.

tarih evvelce bunu yapanları nasıl temize çıkarmışsa bizi de temize çıkaracaktır. buna da inanıyoruz.

profesyonel devrimci bugünün türkiye'sinde kendini hayatı boyunca türkiye'nin bağımsızlığına adayan kimsedir.

fikir özgürlüğünü ve anayasayı paravan yapanlar önceleri atatürkçü geçinirken, onun fikir ve şahsiyetini de küçük görmeye başladılar şeklinde ve sadece mustafa kemal tarafını beğeniyorlardı şeklinde bir cümle mevcuttu. bunu kesin olarak reddediyorum, asla kabul etmiyorum. diğer yurtseverler de bunu kabul etmez, bu kasten tahfif edilmek isteniyor, gerçekler örtülmek isteniyor. bu cümle art niyetle hazırlanmıştır. bu memlekette mustafa kemal'e gerçekten sahip çıkanlar varsa onlar da bizleriz.

35 milyon metrekare vatan toprağı işgal altında iken bizim milli bütünlüğü bozmakla suçlanmamız gülünçtür. mustafa kemal sağ olsaydı bugün çok şaşırırdı.

hareketimiz tamamen anayasal bir harekettir. anayasanın başlangıç ilkesinde belirtilen ulusun zulme karşı direnme hakkını kullandık. bu sebeple anayasal bir davranışta bulunduk.

yaptıklarımızın haklı olduğuna inanıyorum. halen de bu inancı taşıyorum.

türkiye'nin bağımsızlığından başka bir şey istemedim ve bu sebeple amerikan emperyalizmine ve işbirlikçilerine karşı mücadele verdik. bundan dolayı ölümden korkmuyoruz. onu ancak işbirlikçiler düşünsün ve ancak onlar kendi canının telaşına düşsün ve ben 24 yaşındayken kendimi türkiye'nin bağımsızlığına armağan etmekten onur duyuyorum." :sweatingbullets::sweatingbullets::sweatingbullets::clover::clover::clover:

kusura bakmayın link vermeyi unuttum

http://rapidshare.de/files/2166839/denizle...urkusu.mp3.html

burdan indirebilirsiniz bu türküyü...şiir,şarkı ve Deniz Gezmiş'in kendi sesi...daha ne istiyonusssss :unsure:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Deniz Gezmiş ve yol arkadaşları ve onların şahsında bu toprakların bağımsızlığı için emperyalizme karşı

mücadelede kaybettiklerimizi bütün devrim şehitlerini saygıyla analım

onlar bu topraklarin en seçkin en yiğit evlatları :clover: hepsine selam olsun

Temiz kalan tek yerdir devrim

bütün bir yıl

kirlenen duvarda

ama görebilmek için

asıldığı çividen indirilmelidir

yaprakları biten takvim

Zorbalara direnmektir devrim

bir çocuğun

annesinin çantasından aldığı paraları

altına gizlediğini

söylememiştir dövülen

hiçbir halı

İçindeki yaşamaktır devrim

dikiş kutusunun

ve toplu iğneler gibi

bir arada olmayı gerektirir

karşı koyabilmek için zulmüne

makas denilen patronun

Gece ışıklar arasında koşmaktır devrim

ateş böceklerini

yakalamak isteyen çocukların

peşine takılır gün gelir

yanıp sönen mavi ışıkları

polis arabalarının

Kağıt bir gemidir devrim

bütün gemiler

hurdaya çıksa da sonunda

taşıdığı özgürlük şiiriyle

batmadan yüzer nicedir

dünya sularında

Kim bilir kaç yunus görmüş

kaç deniz gezmiş...

Sunay Akın

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...
  • 3 hafta sonra...
  • 2 ay sonra...
  • 3 ay sonra...
  • 1 ay sonra...

deniz, arkadaşım denizlerin türküsünü belgeler.net ten indirebilirsin. ben daha önce ordan indirmiştim. ya arkadaşlar dedipğiniz gibi bunu dinleyince insanın içi içine sığmıyor. D.GEZMİŞ =*BEN 24 YAŞINDAYKEN KENDİMİ TÜRKİYENİN BAĞIMSIZLIĞINA ARMAĞAN ETMEKTEN ONUR DUYUYORUM.* fedakarlığı görüyormusunuz? peki biz ne yaptık ya da ne yapıyoruz hiç kendimize sorduk mu?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.