Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ATM calısma prensıbı

bursercan

Önerilen İletiler

arkadaslar hoca-lar bana (sımdılık :D )3 proje verdı.bunlardan bırın bulamadım.o da atm lerın calısma prensıplerı.

atm nasıl calısır?cıhaza yazdıgınız mıktarı nasıl algılıyor?

bunun gıbı seyler ıste... -_-

ben cok arastırdım ama bulamadım.sımdı gıtsem bankaya desem bu nasıl calısıyor.bana teknık acıdan bılgı verılecegını sanmıyorum. ha bırde bankanın benı kovması gıbı bır ıhtımalde var tabıı :D

o yuzden yardım etmenızı ıstıyorum

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bilim Teknik Dergisi; 112. sayı, Eylül / 2007

Makale Başlığı: Atmler nasıl çalışır

İngilizce web sitesi var bu konuyla ilgili; http://money.howstuffworks.com/atm3.htm buraya bak, burada ayrıca başka diger makinelerin de nasıl çalışacağını görebilirsin güzel bir site... İngilizcem yok diyorsan da yine de bak, çünkü güzel resimler var işine yarayacak...

Başlıkları şunlar;

Inside This Article

1. Introduction to How ATMs Work

2. ATM Card vs. Check Card

3. How Do ATMs Work?

4. Parts of the Machine

5. Sensing Bills

6. Settlement Funds

7. ATM Security

8. Lots More Information

9. See all Banking & ATMs articles

Bu başlıkları tek tek tıklayarak inceleyebilirsin...

Ayrıca;

ATM’( Automated Teller Machine )ler Nasıl Çalışırlar?

ATM’ler 2 girişli ve 4 çıkışlı basit veri terminali aletleridir.Diğer bütün veri terminalleri gibi ATM’lerde ana işlemciye ( host processor ) doğrudan bağlanmalı ve haberleşmelidir.

Ana işlemci para çekmek isteyen kişiye yardımcı olan tüm çeşitli ATM ağlarının doğrudan girişindeki internet servisi sağlayıcısına ( ISP ) benzer.

Çoğu ana işlemciler hem kendi hatlarındaki hem de kiralanmış hatlardaki makineleri destekleyebilir.Kiralanmış makinelerin hatları ana işlemciye direkt olarak dörtlü bir yolla , noktadan noktaya , telefon hattı tahsis ederek bağlanır.ATM’ler doğrudan merkezi işlemcilere normal telefon hatlı modem kullanarak veya doğrudan bir internet servis sağlayıcısı kullanarak yerel giriş numaraları modem yolu ile bağlanırlar.

Finansal kurumlar veya bankalar belki bu ana işlemcilere sahip olabilirler veya bir bağımsız hizmet sağlayıcısı tarafından da sahip olunabilir bu ana işlemcilere.

Bankaların sahip oldukları işlemciler normalde yalnızca bankaların sahip oldukları makineleri desteklerler yada bu bağımsız işlemciler ticari amaçlı makineleri dasteklerler.

ATM’lerin Çalışması:

Nakit para çekmek için ATM’ye doğru yürüdünüz daha sonra kart okuyucunun içerisine kartınızı soktunuz , ekran üstündeki sorulara çok çabuk seri bir şekilde cevap verilir ve birkaç dakika sonra oradan paranız ve makbuzunuzla uzaklaşabilirsiniz.Bu makineler şimdilerde.....

diye devam eden bir mesaj buldum fakat oraya üye olmak lazım üye olmak için de davetiye alman, davetiye alamıyorsan da davetiye almak için bir mail gondermen gereken bir site bu.. Bu siteye üye ol; http://www.elektrotekno.com/about7006.html

Üye olduktan sonra da şu yukarıdaki yazının devamını gorebilmek için http://www.elektrotekno.com/about7006.html ' ye gir... Burası sitenin tezler ve makalelerle ilgili bir bölümü...

Şimdilik bu kadar, aslında internetten konuyla ilgili daha fazla bilgiye erişebilirsin ama sanırım anahtar kelime olarak yanlış seçim yapıyorsun...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.