Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Küfre sapmışlar, şöyle derler;

Misafir mtmtk5

Önerilen İletiler

Ortalığı sahipsiz mi sandınız da sıkıyorsunuz? :D

Sahiplenene bak!!! Pehh

Her yazılana cevap veriyorum dikkat ederseniz. demişsin bi yerde. :P:P:P Tabi bunun sende bi gururu var.Benim senin herşeye yorum yazmana kastım yok.Ne için yazdığın tebessüm ettiriyor beni.

Önemsemediğin yok saydığın tanrılar dinler için.

Madem bunlara inancın yok vede boş şeyler gibi görüyorsun.O halde neden emin olduğun şeylerin dışında emin olmadığın şeyleri araştırmıyorsun.

Anlaşılan içinde hala tereddütler var.

Odanın boş olduğundan eminsen niye hala içine girip birşeyler var mı diye kontrol ediyorsun.Ya da can sıkıntısı.

Ya canım sıkılıyo bugün foruma giriyimde biraz daha tanrılarla köşe kapmaca oynayalım

Göster tabii ki...Beni ikna edecektir, eminim...

Ya çokta umrumdaydı hani senin inanman.

Yok diyorsan yoktur YERSOY.(Sana göre)

Dilediğin gibi yaşa.

gerçi seninde farklı birşey yaptığın da yok.

Merak ediyorum neye göre yaşıyorsun???

Doğaya baktığımda doğanın mükemmelliğini görüyorum.

Bu mükemmelliğin sahibi kim diye sorarsan, yine doğayı görüyorum (hayal değil)

Bilmem anlatabildim mi?...

Yersoy yani doğa kendi kendini oluşturuyo.

Sen nasıl oluştun kendiğinden mi?

Yoksa sen annen ve baban olmadan mı Dünyaya geldin??? İlginç. türünün ilk örneği

İşte ben de bunu diyorum ya. Böyle çok daha net gözüküyor herşey.

Ben, herşeye rağmen bir muhteşemlik görüyorum. Bu konudaki hayranlığımı da her zaman dile getiririm.

:clover::clover::clover:

Üstelik bu tanrının, oluşumu milyonlarca yıl süren ve çoğunu göremediğimiz yıldızları bakın ne için yarattığını söylemişlerdi:

"Kara ve denizin karanlıklarında yolunuzu bulasınız diye yıldızları sizin için yaratan O'dur." (En'am 97)

Kutup yıldızını araştır...

Kainatı sorguladığımda, bana anlatılan tanrının bir masal olduğu çıktı ortaya.. Hem de öyle yalnızca çocuklara anlatılan değil, büyük küçük herkese anlatılan bir masal..

Masalda sen de varsın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sahiplenene bak!!! Pehh

Rahatsız mı oldunuz?

Gülücükler koyarak espri anlamında yazdığım şey üzerinden mi politika yapacaksınız? Bakalım yapacak mısınız :)

Her yazılana cevap veriyorum dikkat ederseniz. demişsin bi yerde. :P:P:P Tabi bunun sende bi gururu var.Benim senin herşeye yorum yazmana kastım yok.Ne için yazdığın tebessüm ettiriyor beni.

Yazılarımı madem ki bu kadar yakından takip ediyorsun, dini konularda neden yazdığımı (çok açıklamıştım) iyi bilmen gerekirdi..

Madem bunlara inancın yok vede boş şeyler gibi görüyorsun.O halde neden emin olduğun şeylerin dışında emin olmadığın şeyleri araştırmıyorsun.

Emin olmadığım şeyleri? Bir yaratanın olup olmadığı konusunda mı? :) Yapma be arkadaşım... Emi,n olmasam bu kadar net mi konuşurdum? Bİr tane çelişkili yazımı okudun mu? Bak ortaya çıktı ne üzeirnden politika yaptığın!

Anlaşılan içinde hala tereddütler var.

Hani "havadan sıkmayalaım" diyordum ya... İşte yine tekrarlatacaksın bu sözü bana. Havadan sıkmayalım. Buraya bir cümle yazıyorsan altını dolduracaksın. Yoksa, sorarlar adama: neye dayanarak yazıyorsun???

Odanın boş olduğundan eminsen niye hala içine girip birşeyler var mı diye kontrol ediyorsun.Ya da can sıkıntısı.

Bak hala sıkmalar havadan...

Kontrolü nereden çıkardın be arkadaşım? Ben bir odaya sıkışıp kalmış insanlara gerçeklerin ne olduğunu anlatmaya çalışıp o odadan çıkmaları için uğraşıyorum :) Haa o odada mutluyum karanlık hoşuma gidiyor dersen amenna....

Ya canım sıkılıyo bugün foruma giriyimde biraz daha tanrılarla köşe kapmaca oynayalım

Aslına bakarsan, bu yazını okuduktan sonra "bugün canım sıkılıyo, foruma bir gireyim de 13.savaşçı ile biraz tartışayım" diyebilirim :)

Ya çokta umrumdaydı hani senin inanman.

:) Aaaa... Ne oldu yaa? Çok emindin başta? Hadi polemiği bırakalım da konuya dönelim... Neydi konu? Benim sana "havadan sıkmayalım" dememdi, değil mi? Havadan sıkmıyorsan dayanağını göstereceksin! Bu tür kaçışlar seni kurtaramaz...

Yok diyorsan yoktur YERSOY.(Sana göre)

Bunu geri adım olarak kabul ediyorum 13.savaşçı... Bir savaşçıya yakışmayacak bir geri adım!

Dilediğin gibi yaşa.

Teşekkür ederim... Umarım sen de dilediğin gibi yaşarsın (o odada)...

Merak ediyorum neye göre yaşıyorsun???[/b]

Bak bunu da çok yazmıştım... Nasıl kankilik bu? :) Bunu da kaçırmışsın :)

Ben insani değerler üzerine yaşarım. Gerçeği bilimde ararım. Kısaca budur...

Yersoy yani doğa kendi kendini oluşturuyo.

Sen nasıl oluştun kendiğinden mi?

Yoksa sen annen ve baban olmadan mı Dünyaya geldin??? İlginç. türünün ilk örneği[/b]

Her şeyin bir nedeni vardır... Biraz düşünürsen anlarsın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Masalda sen de varsın.

kutup yıldızı neden kuzeyi gösterir? allah onu kuzeyimize yerleştirdiği içinmi? yoksa dünyanın ekseniyle neredeyse aynı doğrultuda olduğu içinmi? sen şimdi 2 dakika tanrı olda dünyayı bu milyarlarca yıldızın arasında öyle bir yere koyki aynı doğrultuda olmasın ve sürekli aynı yönde görünmesin.

yada diyelimki kutup yıldızı bunun için ayarlanmış saman yoluda bunun için diğer yıldızlar ne için? onlarda korkmayalım diye gece lambası galiba?

sizin masalınızda yam_yam da var malesef bende varım ama bizim gerçeklerimizdede malesef sende varsın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Kara ve denizin karanlıklarında yolunuzu bulasınız diye yıldızları sizin için yaratan O'dur." (En'am 97)

Günümüzde yön-yol bulmak için yıldızlara ihtiyaç kalmadı !

Ayrıca

Milyarlarca yıllık galakside katrilyonlarca yıldızı (sayısız desek yeridir) 1 asırlık zaman diliminde yaşayan bir kaç yüz bin insanın (tabi bunların çok az bir kısmının seyehat ettiğini düşünüyoruz) yön bulabilmesi için yaratmak, Allah'ın işi değil sanırım !

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yıldızlar hakkında sizden çok daha fazlasını bildiğimden şüphem yok. Kutup yıldızından yön bulmak için faydalanmak başkadır, kutup yıldızının varlık nedeninin sen yönünü bulasın diye olması başka.. Hiç mi akletmezsiniz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Rahatsız mı oldunuz?

Yo hayır.Gayet memnunum.Sen olmazsan ben kimle aralıksız tartışıcam.*******

Yazılarımı madem ki bu kadar yakından takip ediyorsun, dini konularda neden yazdığımı (çok açıklamıştım) iyi bilmen gerekirdi..

Takip etmeme gerek yok ki.*******

Emin olmadığım şeyleri? Bir yaratanın olup olmadığı konusunda mı? :) Yapma be arkadaşım... Emi,n olmasam bu kadar net mi konuşurdum?

Emin konuşman mı yoksa ha bire irdelemen mi senin tereddütte olduğunu gösterir.Ben klavye ile ne yazarsam emin mi oluyorum şimdi.

Ben bir odaya sıkışıp kalmış insanlara gerçeklerin ne olduğunu anlatmaya çalışıp o odadan çıkmaları için uğraşıyorum

Peki o odadan çıkınca ne yapacaksın.Sırada ne var???

Aslına bakarsan, bu yazını okuduktan sonra "bugün canım sıkılıyo, foruma bir gireyim de 13.savaşçı ile biraz tartışayım" diyebilirim :)
:D

Bak bunu da çok yazmıştım... Nasıl kankilik bu? :) Bunu da kaçırmışsın :)

Ben insani değerler üzerine yaşarım. Gerçeği bilimde ararım. Kısaca budur...

Ya çok afedersin ya.

Özür dilerim. :unsure:

Nasılda kaçırmışım.Eee benide haksız görme.Tek bir mesaja 7-8 tane cevap yazarsan hangisine dikkat edeceğime karar veremiyorum. :)

Her şeyin bir nedeni vardır... Biraz düşünürsen anlarsın.

Tek taraflı düşünmeyelim kanki :)

:) Aaaa... Ne oldu yaa? Çok emindin başta? Hadi polemiği bırakalım da konuya dönelim... Neydi konu? Benim sana "havadan sıkmayalım" dememdi, değil mi? Havadan sıkmıyorsan dayanağını göstereceksin! Bu tür kaçışlar seni kurtaramaz...

Evet konumuza dönelim dimi.Nerede kalmıştık.Sen benden yaradılışı destekleyen bilimsel gerçekleri istiyordun.

Bende senin bu gerçekleri fark edemeyecek kadar MEŞGUL diyelim olduğunu tahmin etmemiştim.

Aklıma gelen bir detayı veriyim sende aksini ispatla bana.Evrendeki tüm gazlar ekzotermik yanarken Her ne hikmetse bizim atmosferimizdeki Azot gazı endotermik yanmakta.Eğer o da diğer gazlar gibi yansaydı ne olurdu acaba?Ciğerlerimiz pişerdi heralde.Ya ama sen kafanı boşa yorma bunlar tamamen hayal ürünü ve de tesadüf.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yo hayır.Gayet memnunum.Sen olmazsan ben kimle aralıksız tartışıcam.*******

Heyyyt benim kankim yaaa... Sen de olmasan ben ne yazacağım bu forumda :D

Emin konuşman mı yoksa ha bire irdelemen mi senin tereddütte olduğunu gösterir.Ben klavye ile ne yazarsam emin mi oluyorum şimdi.

Yahu, kanki! bilimsel ya da politik forum başlıklarında yazdıklarım tereddütte mi olduğumu gösterir? Vallahi ayıp ediyorsun yaa...

Peki o odadan çıkınca ne yapacaksın.Sırada ne var???

Bak anlamamışsın işte! Ben zaten o odanın dışındayım... Sadece içeriye sesleniyorum :)

Nasılda kaçırmışım.Eee benide haksız görme.Tek bir mesaja 7-8 tane cevap yazarsan hangisine dikkat edeceğime karar veremiyorum. :) [/b]

7-8 tane cevap? Yahu ben tek cevapla 7-8 tanelik görüşümü zaten bildiriyorum... Gerektiği kadar yazarız merak etme kanki ;)

Tek taraflı düşünmeyelim kanki :)

Haklısın... Bu şekilde bir çözüme ulaşamayız kanki...

Evet konumuza dönelim dimi.Nerede kalmıştık.Sen benden yaradılışı destekleyen bilimsel gerçekleri istiyordun.

Hala istiyorum... Bakalım bulabilecek miyiz?...

Bende senin bu gerçekleri fark edemeyecek kadar MEŞGUL diyelim olduğunu tahmin etmemiştim.

Sen bunu dert etme be!... Ben kendimi ayarlarım kanki :)

Aklıma gelen bir detayı veriyim

Ver bakalım...

sende aksini ispatla bana.

İspatlayalım bakalım...

Evrendeki tüm gazlar ekzotermik yanarken Her ne hikmetse bizim atmosferimizdeki Azot gazı endotermik yanmakta.Eğer o da diğer gazlar gibi yansaydı ne olurdu acaba?Ciğerlerimiz pişerdi heralde.Ya ama sen kafanı boşa yorma bunlar tamamen hayal ürünü ve de tesadüf.

Kankiii.... Şunu bir yere not et: "evrende hiçbirşey tesadüf sonucu değildir!"...

Gelelim senin gaz olayına :)

Oksijenle hayat bulan canlılar, zaten bu okside şartlara göre kendilerini geliştirmiştir. Eğer senin gibi olsaydı, ciğerlerimiz yanmazdı, çünkü ciğerlerimimz olmazdı; çünkü biz olmazdık... Ya da o ortama uygun canlılar gelişmiş olurdu. Ya da hiç gelişmemiş de olabilirdi. National Geographic TV'de bir belgesel yayınlanıyordu. Okyanusların çok derin bölgelerinde, basıncın bir futbol topunu misket topu boyutlarına küçültebileceği kadar yüksek olan ortamlarda, bir de su sıcaklığının (yanlış hatırlamıyorsam) 250-300 C olduğu ortamlarda yaşayan canlılar vardı (Allah'ın hikmeti işte :) ). Şimdi senin sorun şuna benziyor: "Yersoy, sen o ortamda olsaydın yaşayabilirmiydin?" Hayır savaşçı, yaşayamazdım, çünkü vücudum o ortama ayak uyduracak şekilde evrimleşmemiş... Anlaşılmıştır umarım ;)

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ee ?

İyilik güzellik daha daha nasılsın?

soruları sorup sorup gitmektesiniz, cevap veriliyor ama siz başka sorulara geçiyorsunuz ! buda verilen cevaplardan ikna olduğunuzu gösterir !

Yapma ya!! harbiden mi.Ama ben neden ikna olmadım.

saygılar

Sana da canım.****

Heyyyt benim kankim yaaa... Sen de olmasan ben ne yazacağım bu forumda :D

İnan gözlerim yaşardı :blushing: Mendili olan varmı?

Bak anlamamışsın işte! Ben zaten o odanın dışındayım... Sadece içeriye sesleniyorum :)

Tamam canım anladım onu :D Diyorumki dışarıda havalar nasıl? :)

Hala istiyorum... Bakalım bulabilecek miyiz?...

Sıkma canını kanki...Buluruz merak etme :)

Kankiii.... Şunu bir yere not et: "evrende hiçbirşey tesadüf sonucu değildir!"...

Peki teşekkürler not ettim :D Peki neyin sonucudur bunuda söylede bu özlü sözü birisine söylediğimde devamını da getiriyim.

Oksijenle hayat bulan canlılar, zaten bu okside şartlara göre kendilerini geliştirmiştir.çünkü vücudum o ortama ayak uyduracak şekilde evrimleşmemiş... Anlaşılmıştır umarım ;)

Ama bu durumdan şu sorular çıkar.

Bizmi evrene göre şekilleniyoruz

Evren mi bize göre şekilleniyor.

Bu soruya fizikle cevap verelim.Ne dersin???

Bilindiği üzre evreni ayakta tutan 4 tane kuvvet var dimi.Bunlara fizikte "dört temel kuvvet" Peki bunlar neler:

yerçekimi kuvveti, elektromanyetik kuvvet, güçlü nükleer kuvvet ve zayıf nükleer kuvvet.Bu kuvvetleri sayı ile ifade edelim.

Güçlü nükleer kuvvet : 15

Zayıf nükleer kuvvet : 7.03 x 10-3

Yerçekimi kuvveti : 5.90 x 10-39

Elektromanyetik kuvvet : 3.05 x 10-12

Bir şey dikkatini çektimi kanki güçlü nükleer kuvvetin değeri, yerçekimi kuvvetinin değerinden yaklaşık "milyar kere milyar kere milyar kere milyar kere milyar" kadar daha büyüktür.Vayy be!

Şimdi bu kuvvetlerin yardılışı desteklediğini ifade edelim.Ama ben etmiycem tabii.Senin benden istediğin.Bilim insanları ifade etsin bakalım.

Ünlü moleküler biyolog Michael Denton:

Eğer yerçekimi kuvveti bir trilyon kat daha güçlü olsaydı, o zaman evren çok daha küçük bir yer olurdu ve ömrü de çok daha kısa sürerdi. Ortalama bir yıldızın kütlesi, şu anki Güneşimiz'den bir trilyon kat daha küçük olurdu ve yaşama süresi de bir yıl kadar olabilirdi. Öte yandan, eğer yerçekimi kuvveti birazcık bile daha güçsüz olsaydı, hiçbir yıldız ya da galaksi asla oluşamazdı. Diğer kuvvetler arasındaki dengeler de son derece hassastır.

Eğer güçlü nükleer kuvvet birazcık bile daha zayıf olsaydı, o zaman evrendeki tek kararlı element hidrojen olurdu. Başka hiçbir atom olamazdı. Eğer güçlü nükleer kuvvet, elektromanyetik kuvvete göre birazcık bile daha güçlü olsaydı, o zaman da evrendeki tek kararlı element, çekirdeğinde iki proton bulunduran bir atom olurdu.

(Michael Denton, Nature's Destiny: How the Laws of Biology Reveal Purpose in the Universe, The New York: The Free Press, 1998, s. 12-13)

Paul Davies:

Eğer doğa biraz daha farklı sayısal değerler seçmiş olsaydı, evren çok daha farklı bir yer olacaktı. Ve büyük olasılıkla onu görmek için biz burada olamayacaktık... Ve insan kozmolojiyi araştırdıkça, inanılmazlık giderek daha belirgin hale gelir. Evrenin başlangıcı hakkındaki son bulgular, genişlemekte olan evrenin, hayranlık uyandırıcı bir hassasiyetle düzenlenmiş olduğunu ortaya koymaktadır.

( Paul Davies. The Accidental Universe, Cambridge: Cambirdge University Press, 1982, Önsöz.)

Big Bang'in büyük bir delili olan kozmik fon radyasyonunu ilk Robert Wilson ile birlikte gözlemleyen ve bu nedenle 1965'te Nobel ödülü kazanan Arno Penzias:

Astronomi bizleri çok olağanüstü bir olaya götürmektedir; hiç yoktan yaratılmış bir evren. Hayatın oluşmasına izin verecek gerekli şartları tam olarak sağlayacak hassas bir denge ile kurulmuş, bu amaca yönelik bir plana sahip olan bir evren.

Bu durumda evrende hiç hidrojen olmayacak ve yıldızlar ve galaksiler, eğer oluşsalar bile, şu anki yapılarından çok farklı olacaklardı. Açıkçası, eğer bu temel güçler ve değişkenler şu anda sahip oldukları değerlere tam tamına sahip olmasalar, hiçbir yıldız, süpernova, gezegen ve atom olmayacaktı. Hayat da olmayacaktı

(Hugh Ross, The Creator and the Cosmos, s. 122-23)

Kanki bu kuvvetlerin önemini ve hassasiyetini ben yorumlamadım.Yani alıntı yapıp sorarsan cevap verecek kişiler ben değil adı geçen kişilerdir.

Ana Fikir:Evren bize göre şekillenir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Keşke alıntı yaptığın siteleri buraya referans olarak yazsaydın da HY sitelerinden alınıp alınmadığı belli olsaydı ha? ;)

Şakayı bir tarafa bırakırsak;

Bizmi evrene göre şekilleniyoruz

Evren mi bize göre şekilleniyor.

Sayın savaşçı, bu sorunun cevabı çok basit... Tabii ki canlılar (hatta cansızlar) ortama göre şekillenir...

Herhangi bir ortama karşı bağaşıklık kazanma özelliğini düşün!

Ayrıca o alıntılarını, yukarıda sorduğun iki sorudan ikincisini değil de birincisini doğru kabul ederek bir oku derim. Bakalım sonuç değişecek mi? :stuart:

Senden ricam, yaratılışı haklı çıkarmak uğruna, birilerinin, bilimi kendi görüşlerine alet etmek için attıkları taklaları biraz daha objektif değerlendirmen. Bunu yaptığında çok kolay biçimde göreceksin ki, inançlarının dayanağını bu alıntılar oluşturamayacak...

İnançlar konusunda benim dalga geçtiğimi filan söylemiştin. Hayır kimsenin inancıyla dalga geçmem ve küçük görmem. Yine söylüyorum: kim neye inanırsa inansın, saygı duyarım! Ancak, karşı çıktığım nokta, bu inançları ispat etmek adına yapılan çarpıtmalar ve kelime oyunlarıdır. İŞte eleştirdiğim konular bunlardır. Din inanç meselesidir. Bilim ile ispatlamaya çalışmak, bindiğin dalı kesmek olur... Neden mi? Bilim, din gibi durağan bir şey değildir. Kendi kendini eleştirerek, yalanlayarak gelişir. Gerçeği bu şekilde arar. Ancak din durağandır. Durağan oplan bir dogma, değişken teoriler ile ispatlanamaz.. Yarı yolda kalır...

Uzun lafın kısası, inançlarınızı boşverin, onlara saygı duyarım. Bunlar sizde kalsın. Ama inançlarınızı ispatlamak için, böylesi basit ve çıkmaz yollara başvurmayın... Üzgünüm, alıntıların seni desteklemiyor. Determinist açıdan yaklaşıldığında da, o alıntılar materyalizmi, determinizmi doğrulayan yazılar. Kısacası her şeyin bir nedeni vardır (Tesadüf değil!).

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Makale gösterirsem inanıcak mısın??? HAYIR

Göster tabii ki... Bilimsel bir makale göster. Beni ikna edecektir, eminim...

İyi güzel.

Makaleye lüzüm varmı yersoy.Senin yaradılışı görmen makaleye mi bağlı.

Evet lüzum var. Konu bilim ise (ki sana itirazım bu yöndeydi hatırlarsan) makale isterim...

Peki anladık.

Din inanç meselesidir. Bilim ile ispatlamaya çalışmak, bindiğin dalı kesmek olur... Neden mi? Bilim, din gibi durağan bir şey değildir. Kendi kendini eleştirerek, yalanlayarak gelişir. Gerçeği bu şekilde arar. Ancak din durağandır. Durağan oplan bir dogma, değişken teoriler ile ispatlanamaz.. Yarı yolda kalır...

İşte orada DUR!

Yaradılış görüşünü benimsemek için bilimsel verilere ihtiyaç olduğunu belirten yersoy 180 derece döndü.

Bİr tane çelişkili yazımı okudun mu?

EVET :D

Bunu geri adım olarak kabul ediyorum 13.savaşçı... Bir savaşçıya yakışmayacak bir geri adım!

Sana iade ediyorum.13. savaşçı kısmına yarasa yazarak tabi.

İnançlar konusunda benim dalga geçtiğimi filan söylemiştin. Hayır kimsenin inancıyla dalga geçmem ve küçük görmem. Yine söylüyorum: kim neye inanırsa inansın, saygı duyarım!

Sahiden mi?

1400 sene önceki olayları düzenlemeye çalışan (o da yarım yamalak) bir kitaba...

Saygılı halin buysa saygı duymadığında nasıl oluyorsun acaba?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Göster tabii ki... Bilimsel bir makale göster. Beni ikna edecektir, eminim...

13thWarrior, kuru laf kalabalığını boşver. Bilimsel veri sunacaksan sun. Bekliyoruz. Sunamayacaksan dapolemiğe girme.

Yaradılış görüşünü benimsemek için bilimsel verilere ihtiyaç olduğunu belirten yersoy 180 derece döndü.

Bilimsel veriler yaratılışı desteklemez. Senin alıntılarında da gördüğümüz gibi bilimsel bazı veriler yaratılış teorisine yamanır.

Bunu bildiğim için senden bilimsel veri bekledim. Ama nafile...

Verileri sunmak, ya da sunduğun verileri tartışmak yerine laf yarışına girişmen hem haklılık payını göstermekte hem de görüşlerinin arkasında duramadığını kanıtlamaktadır...

Tekrar soruyorum... Yaratılış teorisini ispatlayan/destekleyen bir bilimsel veri gösterir misin? Eğer yoksa, bilimin bu teoriyi desteklediğini savunmaktan vazgeç!

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yıldızlar hakkında sizden çok daha fazlasını bildiğimden şüphem yok. Kutup yıldızından yön bulmak için faydalanmak başkadır, kutup yıldızının varlık nedeninin sen yönünü bulasın diye olması başka.. Hiç mi akletmezsiniz?
Elbette şüphe yok.

Peki sayın Yam_Yam,bir cam neden vardır?Haklısınız ortada olandan faydalanmak başka,olan şeyin biz için olduğu başka.Ama dünya nasıl bir yerse mübarek,herşey biz için var.Yani nice şey sadece bizim işimize yarıyor da,başka hiç bir canlının işine yaramıyor.Koskoca dünyada bir biz böyle düşünen yaratıklarız...Niye bizden daha akıllı bir yaratık yaratamıyor ki şu doğa,pes yani,şaşılası..

Neyse dünyada yoksa uzayda vardır.Ufolar bile Allah tan daha yakın kavram sizlere...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Elbette şüphe yok.

Peki sayın Yam_Yam,bir cam neden vardır?Haklısınız ortada olandan faydalanmak başka,olan şeyin biz için olduğu başka.Ama dünya nasıl bir yerse mübarek,herşey biz için var.Yani nice şey sadece bizim işimize yarıyor da,başka hiç bir canlının işine yaramıyor.Koskoca dünyada bir biz böyle düşünen yaratıklarız...Niye bizden daha akıllı bir yaratık yaratamıyor ki şu doğa,pes yani,şaşılası..

Neyse dünyada yoksa uzayda vardır.Ufolar bile Allah tan daha yakın kavram sizlere...

sizce bu dünyada en akilli yaratilanlar biz müslümanlar diye bilirmiyiz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Elbette şüphe yok.

Dikkat edersen sayın ftoyd dünyada yaşayan her canlının birbirine üstün özellikleri vardır. Bizi diğer canlılardan ayıran tek fark zekamız. Buda bizim üstün yanımız. Bize göre insan olmak en güzeli. Balıklara görede balık olmak güzeldir kuşlarada kuş olmak. Yani dünyaya gelen her canlı hayatından memnundur.

Ufolara sıra gelince pekte mantıksız değil yani koskoca sonsuzlukta hayat şartları elverişli olan tek gezegen dünya değildir.

İnananlara bir mantık sorusu sormak istiyorum uzayın sonu varmıdır? Cevabı aldığımda diğer soruya geçeceğim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sizce bu dünyada en akilli yaratilanlar biz müslümanlar diye bilirmiyiz

Diyemeyiz,ama yurtdışından aklımda kaldığı kadarıyla akıl anlamında biz türkler üstüne tanımam,gelgelelim tek başına eğitimsiz akıl olsa ne olmasa ne..yine de İsrailoğullarını atlamayayım..Dinler sözkonusu olunca ve örneklerini de görünce,İsrailoğulları gerçekten biraz üst bir seviyeye sahip.Akılda onlarla zor yarışırız..Ama o aklı da nerelerde kullandıkları,onları hem en güzeline hem en kötüsüne hazırlıyor.Yani ya dünyayı cennete çevirecek güce ya da lanetlerin en büyüğüne sahipler..Tamamen Allah la olan anlaşmalarına uyup uymamalarına bağlı..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dikkat edersen sayın ftoyd dünyada yaşayan her canlının birbirine üstün özellikleri vardır. Bizi diğer canlılardan ayıran tek fark zekamız. Buda bizim üstün yanımız. Bize göre insan olmak en güzeli. Balıklara görede balık olmak güzeldir kuşlarada kuş olmak. Yani dünyaya gelen her canlı hayatından memnundur.

Ufolara sıra gelince pekte mantıksız değil yani koskoca sonsuzlukta hayat şartları elverişli olan tek gezegen dünya değildir.

İnananlara bir mantık sorusu sormak istiyorum uzayın sonu varmıdır? Cevabı aldığımda diğer soruya geçeceğim...

Üstün özellikler elbette vardır diğer canlılarda,mesela bilim adamları helikopter yapmak için yusufçuk böceğini inceleye inceyeleye bir hal oluyor ama aynı mükemmellikte manevra yapan bir helikopter hala üretemiyorlar,ya da ateş böceği..İçindeki kimyasal iki madde ile ışık saçan bu canlı kadar verimli ampul ya da ışık hala üretilemiyor...Ama ateş böceği karşımıza geçip ya şu insanlar da pek geri,benim kadar olamadılar demiyor ya da düşünmüyor..Düşünme ve bunlardan faydalanma yetisi algılaması sizin deyiminizle zeka bizlere has.Daha zeki bir varlık tanıyor musunuz..?hayır,sizden daha zeki olan yine bir insandır sadece..

Gelelim mantık sorunuza,bu konuda fikir yürütemeyeceğim.Ayetleri eşelemem gerekiyor ama yine de yanlış bir kanıya varabilirim.Hatta sadece Kuran değil Kutsal Kitab ı da baştan sona yeniden eşelemem gerekir.Dünya bu haldeyken aklı uzaya takmak nasıl olur bilmem ama ,siz yine de ikili seçeneklere göre yorumlarınızı sunarsanız keyifle okurum..Neymiş cevabına göre soracaklarınız merak ettim kısacası..

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya arkadaşlar inananlar dedim sadece sayın ftoyd ye demedim. Uzay sonsuzmu değilmi? Cevap verebilen bir inançlı yokmu?

Yani kuranda akla gelen (1/sonsuz) 1`i detaylı bir şekilde anlatılmış ta geriye kalan sonsuzdan neden bahsedilmemiş? Yani bu sonsuzluk azda olsa bahsedilmeyi hakedememişmi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Elbette şüphe yok.

Acaba gerçekten öyle mi; yani Dünya'da ne varsa her şey insanın işine yarıyor da, başka canlıların işine yaramıyor mu?

Böyle bir genellemenin doğru olduğunu düşünmüyorum. Bir "cam" ın varolma sebebi, insanın alet kullanabilme yeteneğine sahip olmasıdır. Bunu yalnızca zeka ve bilinç ile ilintilemek de doğru değildir. Bunun yanında, insan elinin alet yapabilme ve kullanabilme yetisine yetecek kadar gelişmiş olması da vardır. Birazcık antropoloji ile ilgilenirseniz, insan zekasının, alet kullanımı ile birlikte paralel olarak geliştiğini görebilirsiniz. İnsan zekası alet kullandıkça gelişmiş, zeka geliştikçe kullanılan alet sayısı da çeşitlenmiştir. Konuşmaya uygun gırtlak ve ağız yapısı sayesinde geliştirilen dil yeteneği de zekanın ve bilincin gelişiminde önemli rol oynamıştır.

Doğa bizden daha akıllı bir yaratık neden yaratamıyor?

Bir canlının belli bir bilinç ve zeka düzeyine erişebilmesi için (en azından Dünya yaşamı için) belirli kriterler var (Örn:beynin fiziki yapısı ve büyüklüğü, dil ve alet kullanabilme yetisi vs) . Bu kriterler de şu an için yalnızca insanda var. Ancak çok düşük seviyede de olsa diğer bazı canlılarda da bilinçten bahsetmek mümkün. Örneğin bilincin ilk adımını "kendinin farkında olmak" olarak düşünürseniz, yapılan bazı deneylerde şempanzelerin aynada akislerinin kendileri olduğunu farkettiklerini söyleyebiliriz. Ya da bazı hayvanların alet kullanabildiklerinden, hatta yapabildiklerinden (Türünü hatırlamadığım bir kuş [papağan olabilir] bir tel parçasını gagası ile çengel haline getirip onu kullanabiliyor) bile bahsedebiliriz.

Son olarak, Dünyamızı ziyaret eden yabancı cisimler ve uzaylılar varlığı konusuna din olgusu kadar uzağım. Eski çağlarda insanlar, şeytan, hayalet, kutsal kişiler ve varlıklar gördüklerini iddia ederlerdi. Artık zaman değişti... Şimdi yeni trend ufolar.. Açıkçası bir tanrıya ne kadar inanıyorsam, ufolara da ancak o kadar inanıyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 11 yıl sonra...
Tarih 24.03.2008 at 16:28 , Misafir YARASA dedi:

13thWarrior, kuru laf kalabalığını boşver. Bilimsel veri sunacaksan sun. Bekliyoruz. Sunamayacaksan dapolemiğe girme.

Bilimsel veriler yaratılışı desteklemez. Senin alıntılarında da gördüğümüz gibi bilimsel bazı veriler yaratılış teorisine yamanır.

Bunu bildiğim için senden bilimsel veri bekledim. Ama nafile...

Verileri sunmak, ya da sunduğun verileri tartışmak yerine laf yarışına girişmen hem haklılık payını göstermekte hem de görüşlerinin arkasında duramadığını kanıtlamaktadır...

Tekrar soruyorum... Yaratılış teorisini ispatlayan/destekleyen bir bilimsel veri gösterir misin? Eğer yoksa, bilimin bu teoriyi desteklediğini savunmaktan vazgeç!

Saygılar...

Sevgili Yersoy,

I will come back for you :)

Bakıyorum da sesin sedan kesilmiş...

Bilimsel veriler yaradılışı destekler. Fakat siyasi ideolojiler bilimsel gerçeklerin her daim önüne geçtiğinden bu gerçeğin üstü örtülmeye çalışılır.

İslam hakkında bir şeyler öğrenmek istiyorsan islami kaynakları okumalısın. İmam Gazali'nin Kimya-yı Saadet kitabıyla başlayabilirsin.

Hoşçakal...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Baslikla ilgili yorumlara baktigimda son yoruma kadar hala Bilimsel bir makale verilememis oldugunu görüyorum.Bunun anlami din üzerinde tartisma yapan dincilerin gercekte Bilimsel hicbir kanitlarinin olmadigini ancak hep ileri sürülen tezleri savunduklaridir.Yani etrafina bak,kendine bak,cicege bak vb.gibi.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.