Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ÜNİVERSİTELERİMİZİN, AFFEDERSİNİZ YÜKSEK LİSELERİMİZİN HALİ!

FUZULİ

Önerilen İletiler

Düşüncelerin özgürce tartışıldığı,ülkenin aydın insanlarını yetiştiren, toplumun sorunlarına çözüm arayan,bilimsel faaliyetlerin ocağı olarak tarif edilen üniversiteye ülkemizde pek rastlanmıyor ne yazık ki!

Üniversitelerimiz hiçbir şey yapmıyor değil, lakin çok şey yapıyor da değil...Ülkemizdeki birçok sorunun çözümü hususunda biz üniversitelerimizden neden hiçbir açılım göremiyoruz?

Neden dünyanın ilk beş yüz ünüversitesi arasında bir tane-o da yakın zamanda girdi(ODTÜ galiba)-üniversitemiz giriyor.

Üniversitelerimiz bırakın ülke sorunlarına çözüm bulmayı,kendi alanında tam donanımlı insan dahi yetştiremiyor.

Öğretmenlerimizin kalitesi düştü,doktorlarımız birçok olumsuzluğa imza atıyor(iyi olanları tenzih ederim...),mühendisimiz şöyle,memurumuz böyle kötü sözleri sık sık aydınlarımız tarafından dillendiriliyor.

Üniversitelerimizi birçok olumsuz manşetle medyada görüyoruz:Rektör ihaleye fesat karıştırdı,zimmetine üniversitenin parasını geçirdi,üniversite için ayrılan parayı kendi düşüncesi yönünde amacı dışında kullandı,öğretim üyeleri düşünceleri yüzünden işinden oldu,daha çoğaltabileceğimiz birçok başlık...

YÖK sistemine sağından da solundan da bugün eleştiri geliyor.Bu sistem bilindiği gibi 1982'de belli bir amaca hizmet için kurulmuştu.Kimse dokunmasın,siyaset etkilemesin diye özerk bir yapıda.Ama devletin hakim siyaset çatısını oluşturuyor YÖK...Sanki devletin ideolojisinin bir kalesi...Tamam siyaset etki etmesinde ordaki siyasete kim etki edecek...Orda olanları, yapılanları kim düzeltecek...Birilerinin çiftliğine dönüşmüş vaziyette mübarek bilim yuvaları...

Hangi ülkede üniversite hocaları konu ne olursa olsun şu cümleleri kullanabilir, ya da üniversite hocasından beklersiniz:

''Kapısını kapatır giderim,gerekirse öğrencinin notunu düşürürüm, üniversiteden içeri onları almayız...''

İlim tezgahından geçmiş, yüzlerce kitap devirmiş, yol gösterecek olan insanların bir konuyu savunurken dilinden sert bir üslupla bu cümleler mi dökülmeli?

Üniversitelerimiz birilerinin kendilerini üniversitenin sahibi olduğunu düşünen ben bilirim,ben yaparım diyen bu insanlara mı emanet?

Bu zihniyet mi bilim üretecek, bu ülkenin sorununu çözecek?Her ne şekilde olursa olsun bu üslubun üniversite de büyük bir savunucusu olmamalı...Olaylara , sorunlara isminin başında Prof. ünvanı olan insanlar nasıl böyle katı,yargılayıcı,asabi bakabilirler sorarım size?

Bunlar mı Atatürkçülüğü anlatacak,Cumhuriyet'imizi ilerletecek, Türkiye'mize aydınlık yol gösterecek?

Bir olaya ilkokul mezunu nasıl yaklaşıyorsa, görüldü ki üniversite hocalarımızın birçoğu da öyle yaklaşıyor...Tek farkla...

Sokaktaki insanın sadece kendi sorumluluğu var...O hocalarımızın ülke sorumluluğu var...

Ülkemizin başka sıkıntısı yok mu diye bugün bağıran o hocalarımız bu sıkıntılar dün ortaya çıkarken bu kararlı duruşu, bu savunmayı niye yapmadılar...Yoksa ortaya çıkıp bağırılacak tek sorun olarak görülen ''laiklik' mi?

Başka hususlar da enerji harcamaya değmez herhalde!...

İLİM İLİM BİLMEKTİR,

İLİM KENDİNİ BİLMEKTİR.

SEN KENDİNİ BİLMEZSEN

NİCE OKUMAKTIR...

YUNUS EMRE MUHABBETLE...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye'de sorun temelde; zihinlerde...

Üniversite, sosyal adalet........ bütün sorunların temeli zihinlerde; biraz hukuk devleti gereği keyfiyetten uzaklaşsak biraz samimi olsak biraz "öteki"leştirmesek biribirimizi pek çok sorun çözüm bulamasa da çözümün yolunda daha dengeli bir yürüyüş sağlanacaktır bence...

Bu konuda da önplana çıkan sorun üniversiteler ya da hocaları değil üniversitenin ülkemizdeki konumudur aslında; sanırım bazı liberallerin AKP ye karşı türban konusunda tepki göstermesinin sebebi de buydu, gerekli olan daha temelden düzenlemelerin yapılmaması...

Saygılar...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gecenlerde yapilan ve dünyada mevcut üniversitelerle ilgili bir bilimsel arastirmada Türkiye'deki üniversitelerden sadece 7 üniversitemiz dünya siralamasina girebildi.Bu aslinda cok aci bir tablodur,bilimden baska herseyle ugrasanlar Türkiye'nin bilim yolunda ilerlemesini engelleme hakkina sahip degillerdir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gecenlerde yapilan ve dünyada mevcut üniversitelerle ilgili bir bilimsel arastirmada Türkiye'deki üniversitelerden sadece 7 üniversitemiz dünya siralamasina girebildi.Bu aslinda cok aci bir tablodur,bilimden baska herseyle ugrasanlar Türkiye'nin bilim yolunda ilerlemesini engelleme hakkina sahip degillerdir.

saygilarla

merhaba sayın politika :) bu konuyla ilgili yaklaşık 3 hafta önce bir programı izlemiştim türkiye'den katılan üniversiteler 3 proje sunmuş. Başka bir ülkeden sadece tek bir tane üniversite, toplam 30'un üzerinde farklı proje sunmuş, bunu duyunca samimi söyliyeyim hayal kırıklıgı yaşadım..

Saygılar :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

merhaba sayın politika :) bu konuyla ilgili yaklaşık 3 hafta önce bir programı izlemiştim türkiye'den katılan üniversiteler 3 proje sunmuş. Başka bir ülkeden sadece tek bir tane üniversite, toplam 30'un üzerinde farklı proje sunmuş, bunu duyunca samimi söyliyeyim hayal kırıklıgı yaşadım..

Saygılar :clover:

Aci bir tablo,bilim adina.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye'de boşvermişlik var

adam çocuğunu okula kaydettiriyor, elinde sigara; maça gidiyor elinde sigara

aile kurumu artık herhalde çökmüş gibi

kaç tane ailede bireyler sorunlarını paylaşıyor, biryerlerde oturup iki dakika bir meyve suyu içip hayatlarına bakıyor?

Bir hanımefendi gördüm, kızını salıncakta sallıyor, hemen bitsin de gitsinler tavrı var, ama çocuğa yatırım çok küçük yaşlarda oyunlarla başlamaz mı?

ben hatırlıyorum çok küçükken yüzlerce sayfa tarih kitaplarımız vardı, ama bütün sorunlar o küçücük çocuklara yıkılıyor gibi geliyor bana, üniversiteler is bence bunun gibi sorunlardan dolayı gelişemiyor çünkü çocuklar nefes bile alamadan kendilerini iyice tanıyamadan hayatlarını ne yönde şekillendiceklerini bilemeden üniversite çağına geliyor, Türkiye'de çocuklara çok yazık ediliyor

saygılar, sevgiler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Diyanetin bütçesinin 22 üniversitenin bütçesine eşit olduğu bir ülkede ,üniversite açmayı dört duvar, kuru bina yapmaktan ibaret sananlarla, sorun sadece laiklik mi diyenlerle,bir ülke de elit tabaka sayılan prof.lar toplumsal konularda fikir beyan edince "sen kendi işine bak" diyenlerle ,nasıl bir bilimsel ortam yaratılır? Önce sanırım buna, cevap vermek gerekiyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sende amma yapmışsın fuzuli arkadaşım

üniversiteler ilim yapılan yerlemi sanki

ilim,bilim kime lazım adamlar laikliği korusunlar yeter :D

devlet maaşlarını ödemekte nede olsa o açıdan sorun yok gibi :D

Şekil A da görüldüğü üzere.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ülkenin her alanına gericiligin çürümüşlüğün hükümetler eliyle enjekte edildiği bir ülkede baska ne beklenebilir. Namusuyla bilimsel arastırmalar yapan ve bilimden ödün vermeyenlere karsı takınılan tavır ******** ********** köşe dönmeci unakıtanlara erdoganlara bile yapılmıyor allahtan korkun...

EVRİM TEORİSİNİ ANLATAN ÖĞRETMENE SORUŞTURMA AÇILDI

(YORUMLAR)

Anliyamiyorum ilkokul ikinci siniftaki birine evrim teorisini anlatmak sorunken ilkokul 4 e (11 yasindaki )giden cocuga 13 kisinin tecavuz edip hamile birakmasi bu ulkede sorun olmuyor... Ne yani simdi ilkokul iki de mufredat disi diye evrim teorisini ogrenen cocuk ne oluyor inancsiz mi Allahsiz mi? ya 8 yasinda ki cocuk bunu sorgulayacak duzeyede bile degil ne inancsizligi ne de evrim teorisini..

Ha 8inde ogrenmissin ha 11inde (sonucta ilkokul 4de müfredat konusuymus evrim, milliyet gazetesi yazmisti) ne oluyor cocuga bu uc yil icin de evrenin nasil olustugu anlatiliyor da cocuk 3 yil sonra evrim teorisinden bahsedildiginde baska mi dusunuyor.. Ya aradaki 3 yili hepimiz gecirdik tatil donusu ne yaptin yazili kompozisyonlar, tek basamakli sayilarin carpimindan sonra cift basamakli sayilarin carpimi, hayat bilgisi yerine sosyal ve fen bilgisi ne degisiyor ki sadece derslerin adi degisiyor haliyle müfredatta!!!

Yani bu yas nasil birsey anlamadim tecavuz icin kücük degilsin, ama evrim teorisi icin mini minnacik bebeklerin beyni karisiyor kaldi ki ogretmen de ne anlatmis olabilir ilkokul ikide cocuga onu merak ediyorum... (odtu mezunlari gen tr adresinden alınmıstır)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Diyanetin bütçesinin 22 üniversitenin bütçesine eşit olduğu bir ülkede ,üniversite açmayı dört duvar, kuru bina yapmaktan ibaret sananlarla, sorun sadece laiklik mi diyenlerle,bir ülke de elit tabaka sayılan prof.lar toplumsal konularda fikir beyan edince "sen kendi işine bak" diyenlerle ,nasıl bir bilimsel ortam yaratılır? Önce sanırım buna, cevap vermek gerekiyor.

BU DURMDAN YAKINMAYAN HİÇKİMSE YOK FAKAT elini bir taşın altına koyanda yok ..eleştirel düşünmemin yokedildiği özgürce araştırmaların yapılamadığı sorulan her sorunun örtbas edildiği dersini anlatıp defolup giden bir kaynak dahi tavsiyeden kaçınan kendi bilgi dağarcığının dışında birşeyi kabul edmeyen insanların giyim kuşamıyla uğraşan kendi gibi düşünmeyene saygısı olmayan günlük nafaka derdinde olan elit eydının ortak suçudur... CEBİ delik üniversiteli ...YANİ sabah kalkarken acaba okula gitmeye param yetermi öğlen yemeğinde ne yerim internete bir saat girebilirmiyim..kaynakları alabilirmiyim yoksa fotokopi kuyruklarında sınavlardan birgün önce sıraya girp son akşam ders çalışıp sınavı geçermiyim..ayda kaç gün cinemaya gitsem buna param yeterli olur..ya tiyatro ya maç..ya günlük gazete ...alsammı alırsam ay sonuna param yetermi derdinde olan velhasıl devletin kıt kanat 160 lira verdiğiyle yetinmeye çalışan yığınla üniversteliden nasıl bilimsel yetkinlik beklenir...eğitime verdiği destekle övünenler buynları görmüyorlarmı yoksa görmemezliktenmi geliyorlar ...hop diye bilimsel yetkinlikten bahsedilemez bikere bu ortamı sağlayacak ekonomik alt yapınız olmalı ama bizde durum vahim haliyle ünivlerin başarısıda ortada. herkes sorunları tespit etmede en önde konuşuyor;harcı çimentoyu alan üniv inşa etmeye koşuyor yani gösterişe ihtişama hayranız...halk dilinde bir söz var DESİNLERE İŞ YAPMAKTAN ÖTEYE GİDEMEYEN BU ZİHNİYET DEĞİŞMEDİĞİ SÜRECE NE ÜNİVERSİTELERDEN BİLİMSEL YETKİNLİK NEDE ÜNİVERSİTELİDEN ARAŞTIRMA BEKLEMEYİN... velhasıl aç ayıyı oynatmaya kalkışmayın sizi yer...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Üniversitelerde bugüne kadar hicbirsey yapilmadi bundan sonrada sadece seriat calismalari yapilacaktir.Cünkü artik üniversitelerde onlarin elindedir.Ileriki dönemlerde üniversitelerdeki dincilik yapilanmasi dahada artacak ve dolayisiyla kapanma baskisi olusturulacaktir,Zaten ülkücü ve sol düsünceli ögrencilerin birbirleriyle catismalarina simdide seriatci ögrencilerle birlesecek olan ülkücü gencler dahil olarak bu kapanma baskisi daha yogun bir hale getirilecektir.Ve üniversitelerde bu anlamda yapilacak baskilar yönetim tarafindan örtbas edilerek gündeme tasinmayacaktir.

Üniversitelerimizdeki bu seriatci yapilanmaya karsi verilebilecek en büyük savas,.Rektorü ile ögretim görevlisi ile,ögrencisi ile tüm Atatürkcülerin bu yapilanmaya karsi dimdik bir mücadele sergilemeleridir.Dincilerden üniversite disinda kendileri gibi olmayanlara bakis tarzi üniversitedede degismeyecektir.Kapanmayanlar onlarin gözündeinancsiz olmaya devam edecegi icin mümkün olan her baskidanda kacinmayacaklardir.Nede olsa isin ucunda CENNET var.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Üniversitelerde bugüne kadar hicbirsey yapilmadi bundan sonrada sadece seriat calismalari yapilacaktir.

şeriat çalışması dediğiniz şeyden bahsettiğiniz heralde bağnazlık,yobazlık,hurafecilik v.s galiba

bu tarz şeyleri bende kınarım, ama şunu söyleyin türbeye çul çaput bağlayanla Anıtkabir'e şikayet dilekçesi bırakanların arasında ne fark var hadi türbeye bağlayanlar ***** insanlar hayatlarında Kuan-ı kerim dahil hiç bir kitap okumamış insanlar

olarak kabul edelim peki Anıtkabir'e dilekçe bırakanlar onlarda mı cahil ? yüzlerce hatta binlerce kitap okumuş kendisini aydın olarak lanse eden kişiler

Cünkü artik üniversitelerde onlarin elindedir.Ileriki dönemlerde üniversitelerdeki dincilik yapilanmasi dahada artacak ve dolayisiyla kapanma baskisi olusturulacaktir,Zaten ülkücü ve sol düsünceli ögrencilerin birbirleriyle catismalarina simdide seriatci ögrencilerle birlesecek olan ülkücü gencler dahil olarak bu kapanma baskisi daha yogun bir hale getirilecektir.Ve

Üniversitelerimizdeki bu seriatci yapilanmaya karsi verilebilecek en büyük savas,.Rektorü ile ögretim görevlisi ile,ögrencisi ile tüm Atatürkcülerin bu yapilanmaya karsi dimdik bir mücadele sergilemeleridir.

bunlar şahsınıza ait kişisel öngürülerinizdir eylem gerçekleşmedikçe kimseyi düşüncelerinden dolayı suçlayamazsınız

afedersiniz bu ülkede düşünmek yasak onu unutmuşuz... :D

ayrıca ülkücü,xci,yci artık hangi idolojiye yakın kimseyse onlarında bu ülke evladı olduğunu unutmamanız gerekir

herkesin dedesi istiklal savaşında öldü sadece sizin değil...

üniversitelerde bu anlamda yapilacak baskilar yönetim tarafindan örtbas edilerek gündeme tasinmayacaktir.

yanbılıyorsun arkadaşım Hürriyet,Milliyet,cumhuriyet,Vatan v.b gazeteler fazlasıyla yaygara koparacaklardır "bakın biz demiştik Ülke elden gitti" çığırtkanlığını ziyadesiyle yapıcaklardır telaş buyurmayın

Dincilerden üniversite disinda kendileri gibi olmayanlara bakis tarzi üniversitedede degismeyecektir.Kapanmayanlar onlarin gözündeinancsiz olmaya devam edecegi icin mümkün olan her baskidanda kacinmayacaklardir.Nede olsa isin ucunda CENNET var.

dediğim gibi kişisel paranoyalar kişileri bağlar

sana özgürlük verirsem sende yarın benim özgürlüğüme karışırsın tutumu paranoyadan ibarettir

paranoyalar yasakları meşrulaştırmaz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şeriat çalışması dediğiniz şeyden bahsettiğiniz heralde bağnazlık,yobazlık,hurafecilik v.s galiba

bu tarz şeyleri bende kınarım, ama şunu söyleyin türbeye çul çaput bağlayanla Anıtkabir'e şikayet dilekçesi bırakanların arasında ne fark var hadi türbeye bağlayanlar ***** insanlar hayatlarında Kuan-ı kerim dahil hiç bir kitap okumamış insanlar

olarak kabul edelim peki Anıtkabir'e dilekçe bırakanlar onlarda mı cahil ? yüzlerce hatta binlerce kitap okumuş kendisini aydın olarak lanse eden kişiler

bunlar şahsınıza ait kişisel öngürülerinizdir eylem gerçekleşmedikçe kimseyi düşüncelerinden dolayı suçlayamazsınız

afedersiniz bu ülkede düşünmek yasak onu unutmuşuz... :D

ayrıca ülkücü,xci,yci artık hangi idolojiye yakın kimseyse onlarında bu ülke evladı olduğunu unutmamanız gerekir

herkesin dedesi istiklal savaşında öldü sadece sizin değil...

yanbılıyorsun arkadaşım Hürriyet,Milliyet,cumhuriyet,Vatan v.b gazeteler fazlasıyla yaygara koparacaklardır "bakın biz demiştik Ülke elden gitti" çığırtkanlığını ziyadesiyle yapıcaklardır telaş buyurmayın

dediğim gibi kişisel paranoyalar kişileri bağlar

sana özgürlük verirsem sende yarın benim özgürlüğüme karışırsın tutumu paranoyadan ibarettir

paranoyalar yasakları meşrulaştırmaz

Türkiyede yasanan olaylar benim kisisel görüsüm degildir,bu ülkede kimin kime baski yapmaya hazir oldugunu vede yaptigini herkes biliyor.daha birkac gün önce insanlarin bacaklarina kezzap atanlar heralde saka yapmistilar dimi.

Dincilerden hersey beklenebilecegi icin üniversitelerde baski olusacagida bir gercektir.Ülkücülerin ne icin calistiklarini neler yaptiklarini eger bilmiyorsaniz o zaman secimden önceki Bahceli ile secimden sonraki Bahceliye bakmaniz yeterlidir,kendi asamadigi terörist basi icin hesap sormazam namerdim diyerek Erdogana ip atip sonrada mecliste DTP ile sarmas dolas olanlarin dedelerinin nerede öldügünü bilmem ama Istiklal savasinda ölmediklerinden eminim.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiyede yasanan olaylar benim kisisel görüsüm degildir,

efendim kendi görüşlerinizi koyun ortaya sizi engelleyen birileri mi var ?

özgür bir platforma benziyor burası herkes düşündüğünü söyle(yebil)meli

bu ülkede kimin kime baski yapmaya hazir oldugunu vede yaptigini herkes biliyor.daha birkac gün önce insanlarin bacaklarina kezzap atanlar heralde saka yapmistilar dimi.

Dincilerden hersey beklenebilecegi icin üniversitelerde baski olusacagida bir gercektir.

efendim haberleri sadece hürriyet,cumhuriyet v.b gazetelerden okuyarak düşeceğiniz yanılgı ve yanlış bilinçlenme ancak bu kadar olabilirdi habere konu olan kişinin atığının kezzap ,kendisininde mini etekli düşmanı bir ***** olmadığı bizzat hürriyet

tarafından açıklandı zanlının evinden bütün aramalara rağmen Kuran-ı kerimde çıkmamış hürriyet için üzücü bi durum tabi :D

hani bi durum vardır bilirimisiniz şemsiye açılmaz olayı şemsiye açılalı çok oldu nasıl çıkar bilemem :D

kendi pisliklerini temizlemek yine kendilerine düştü tabi

buyrun kaynak :

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/8244886....29&sz=67803

Dincilerden hersey beklenebilecegi icin üniversitelerde baski olusacagida bir gercektir.

"kontrol bizdeyken biz baskı yaptık kontrol onların eline geçti şimdi baskı yeme sırası bizde"

düşüncesi üstüne basarak söylüyorum ***********

hiç kimse hiç kimseyi kendi varsayımlarına dayanarak özgürlük haklarından mahrum edemez!!!

bu cumhuriyetçiliğinde, laikliğinde, bilmem neyinde temel kuralıdır

dedelerinin nerede öldügünü bilmem ama Istiklal savasinda ölmediklerinden eminim.

bu söylediğiniz kanıt gerektirir efendim, "falancanın filanca olmadığından eminim" beyenatı çamur at izi kalsın ,

ben söyledim oldu,biz burdan açıklıyoruz işte kanıta ne gerek var tavrıdır ve inanın akl-ı selim insanın başvurmayacağı bir tavırdır

saygılarımla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi asıl mesele üniversitelerin bilim yapması falan değil. Asıl mesele türbana karşı çıkan anlayışın üniversitelerde hakim olması. Türban serbestisinden sonra mesela bir yıl sonra "Üniversiteler hala bilim yapmıyor." diyeceğiz ama bazı arkadaşların pek umrunda olmayacak. Türban serbestliği sağlansın gerisi önemli değil anlayışıyla ne kadar samimi olunabilir ki üniversitelerimizin bilimsel durumunun vahameti hakkında.

Sayın YÖK başkanı "Üniversiteler paralı olsun." dediğinde tık yok. Ama türban tartışılırken sanırsın ki arkadaşlar en özgürlükçü toplum kesimi. Bu nasıl bir çifte standartçılıktır anlayamıyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi asıl mesele üniversitelerin bilim yapması falan değil. Asıl mesele türbana karşı çıkan anlayışın üniversitelerde hakim olması. Türban serbestisinden sonra mesela bir yıl sonra "Üniversiteler hala bilim yapmıyor." diyeceğiz ama bazı arkadaşların pek umrunda olmayacak. Türban serbestliği sağlansın gerisi önemli değil anlayışıyla ne kadar samimi olunabilir ki üniversitelerimizin bilimsel durumunun vahameti hakkında.

Sayın YÖK başkanı "Üniversiteler paralı olsun." dediğinde tık yok. Ama türban tartışılırken sanırsın ki arkadaşlar en özgürlükçü toplum kesimi. Bu nasıl bir çifte standartçılıktır anlayamıyorum.

sadece türban değil her türlü özgürlüğü tartışalım arkadaşım bu ülkede Atatürk'e adam dediği için yargılanan ve ceza-i müeyyideye maruz kalan insanlar var

farzı misal "Atatürk adam gibi adamdır" deseniz kimse size yargılanmayacağınızı garanti edemez

bir ülke düşünün ki devlet kurucusunu yasalarla korumakta trajikomik bir durum

ayrıca ikinci paragraf son derece doğrudur bu konuda yök başkanına sonuna kadar destek verilmeli

üniversitelerdeki bu boşvermişklik havası ülkemize mahsus olan kralcı devlet memurluğunun doğal sonucudur

üniversitelerin özelleştirmesi denilmesi nedense öğrencilerden çok öğretim üyelerinin tepkisine maruz kalmıştır

çünkü özelleştirme demek devlet kontrolündeki rahatlığın "ekmel elden su gölden" sisteminin çökmesi demektir

eğitimin metalaşması gibi bir hikaye ise mesnetsiz bir iddadır

saygılarımla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sadece türban değil her türlü özgürlüğü tartışalım arkadaşım bu ülkede Atatürk'e adam dediği için yargılanan ve ceza-i müeyyideye maruz kalan insanlar var

farzı misal "Atatürk adam gibi adamdır" deseniz kimse size yargılanmayacağınızı garanti edemez

bir ülke düşünün ki devlet kurucusunu yasalarla korumakta trajikomik bir durum

ayrıca ikinci paragraf son derece doğrudur bu konuda yök başkanına sonuna kadar destek verilmeli

üniversitelerdeki bu boşvermişklik havası ülkemize mahsus olan kralcı devlet memurluğunun doğal sonucudur

üniversitelerin özelleştirmesi denilmesi nedense öğrencilerden çok öğretim üyelerinin tepkisine maruz kalmıştır

çünkü özelleştirme demek devlet kontrolündeki rahatlığın "ekmel elden su gölden" sisteminin çökmesi demektir

eğitimin metalaşması gibi bir hikaye ise mesnetsiz bir iddadır

saygılarımla

Zat-ı alinizin örnek aldığı ideallerin dünyasında her türlü özgürlüğü tartışmanın mümkünatı yoktur. Laiklik propagandası hem günahtır hem de cezası ölümdür. Öncelikle kafanızdaki o ideal dünyayı özgürleştirin moderniteyle evirin. Aklın ve çağın mihenk taşına vurup sağlam biçimde ayakta tutmayı başarın ondan sonra özgürlüklerden bahsederiz.

Yök başkanının sözüne de destek verdiyseniz pes diyorum. Siz ya üniversitelerde burs işlerine falan girdiniz ya da özel üniversiteniz var devlet üniversitelerinin parasız eğitimin(bu harçlarla ne kadar parasız denilebilirse) baltalamaya çalışıyorsunuz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Zat-ı alinizin örnek aldığı ideallerin dünyasında her türlü özgürlüğü tartışmanın mümkünatı yoktur. Laiklik propagandası hem günahtır hem de cezası ölümdür. Öncelikle kafanızdaki o ideal dünyayı özgürleştirin moderniteyle evirin. Aklın ve çağın mihenk taşına vurup sağlam biçimde ayakta tutmayı başarın ondan sonra özgürlüklerden bahsederiz.

Yök başkanının sözüne de destek verdiyseniz pes diyorum. Siz ya üniversitelerde burs işlerine falan girdiniz ya da özel üniversiteniz var devlet üniversitelerinin parasız eğitimin(bu harçlarla ne kadar parasız denilebilirse) baltalamaya çalışıyorsunuz.

Kardeş sorması ayıp Türkiye'de hangi şeriat anayasasında''Laiklik propagandası hem günah, hem de cezası ölümdür.''yazıyor?Hangi şeriatçı olarak atfettiğin kişi veya kişiler bu hususta refarans gösterip zinhar tartışmayız diyor ve de nerelerde söyleniyor bu?Söylenmiyor, söyleyemiyorlar öyle düşünüyorlar ben biliyorum diyeceksen söz söylemeye ne hacet...kelimeler kifayetsiz kalır...

Bir de şu modernitenin, modern düşünmenin, bunları ölçeceğimiz miheng taşının nasıl bir realite olduğunu da ortaya korsan biz de ne kadar moderniz ölçebiliriz...Şu modernliği ölçen aleti bir türlü göremedik gitti...

Sizinle konuşabilmek için, sizin tarafınınzdan muhatap alınabilmek için ilk şart olarak aklımızın modernlik mihenginden olur alması gerekiyormuş... :)

Modern insanın kapısı, yüreği,insanlığı sadece sizce modern atfedilen insana açık öyle mi?

Diğerleri farklı düşünerek baştan kaybettiler...Muhatabım olmak istiyorsan benim gibi önce düşünebilmelisin anlayışı hangi modern ahlakın ilkesidir? :)

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Zat-ı alinizin örnek aldığı ideallerin dünyasında her türlü özgürlüğü tartışmanın mümkünatı yoktur.

sebeb ?

ben söyleyeyim sizin çıkarlarınıza ters düşüyor olması mı ?

Öncelikle kafanızdaki o ideal dünyayı özgürleştirin moderniteyle evirin. Aklın ve çağın mihenk taşına vurup sağlam biçimde ayakta tutmayı başarın ondan sonra özgürlüklerden bahsederiz.

özgürleştirmek ve moderniteyle evirmek :excl:

nası yani ?

o halde şu soruma cevap veriniz özgürleşmeyen toplumun modernleşmesi ne kadar mümkün ?

yök başkanının sözleri sadece benim tarafımdan değil modernleşmek isteyenler tarafından da destek görmelidir

hepimizin ortak şikayeti bürokrasi altında dönen rüşvet,adam kayırma,devletten nemalanma olaylarını engellemek değilmidir

peki bu açmazı sona erdirmek için nasıl bir tutum sergilenmelidir ?

sürekli olarak siz bilmezsiniz siz anlamassınız siz şölesiniz siz böylesiniz ithamlarına maruz kalmamk için cevabı size bırakıyorum hadi buyurun cevaplayın

NASIL ?

saygılarımla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kardeş sorması ayıp Türkiye'de hangi şeriat anayasasında''Laiklik propagandası hem günah, hem de cezası ölümdür.''yazıyor?Hangi şeriatçı olarak atfettiğin kişi veya kişiler bu hususta refarans gösterip zinhar tartışmayız diyor ve de nerelerde söyleniyor bu?

Şurada

“DEVLETİN SELAMETİNE SALDIRI

Yazmak ve Konuşmak

1- Şer'i hükümlerin veya İslâm Nizamının doğruluğu hakkında şüpheler oluşturmaya yönelik yazı yazan veya konuşma yapan herkes, tam veya kısmî olsa da iki yıldan on beş yıla kadar hapisle cezalandırılır. Cezanın öldürme cezasına ulaşması da caizdir.

2- Milliyetçiliği, bölgeciliği ve vatancılığı canlandırmaya yönelik konuşma yapan veya yazı yazan kimse beş yıldan on beş yıla kadar hapisle cezalandırılır. Cezanın idama ulaşması da caizdir.

3- Müslümanların İslâm Devletine veya ümmetin varlığına olan güvenlerini sarsmaya veya Müslümanlar, gayri müslimlere karşı kışkırtmaya ya da aksini yapmaya yönelik yazı yazma veya konuşma yapma suçunu işleyen herkes beş yıldan on beş yıla kadar hapisle cezalandırılır.

4- Şer'i bir mazereti olmadığı halde ödenmesi gereken vergi borcunu zamanında ödemekten kaçınarak geciktiren herkes vergi borcu kadar para cezası ile cezalandırılır ve vergi zorla hemen tahsil edilir. Vergiyi ödemekten imtina eden kimse ödemeye zorlanır, sopa cezası ile birlikte beş yıla kadar hapisle cezalandırılır.

Teşkilatlanma

1- Dini devletten ayırma (laiklik) veya materyalizm veya İslâm dışı herhangi bir esasa göre kurulan her kitle ve bu türden kitleyi kuran veya üye olan kimse idam ve çarmıh cezası ile cezalandırılır.

2- Vatancılık, milliyetçilik veya bölgecilik esasına göre kurulu her teşekkül, İslâm’ı nizam olarak kabul etmiş olsa bile bu suçu işleyen kimse on beş yıla kadar hapisle cezalandırılır. Cezanın idam ve çarmıha germeye kadar ulaşması da caizdir.

3- Yöneticileri veya yönetim sistemini güç kullanarak değiştirmek amacıyla teşekkül kurma suçunu işleyen kimse on beş yıl hapis ile cezalandırılır. Cezanın öldürme ve çarmıha germeye kadar ulaşması da caizdir.

4- Kuruluş gayesi ve esası, görünür şartlardan birisi olmayan gizli bir teşkilat kuran herkes, gizliliğine göre iki yıla kadar hapisle cezalandırılır.

5- Hangi devlet olursa olsun yabancı devletlerle bağlantısı olan her teşekkül iki yıldan on beş yıla kadar hapisle cezalandırılır.”

Yukarıdaki maddeler Abdurrahman Maliki’nin İslamda ceza hukuku adlı kitabından alınmıştır. Rahatlıkla bulabilirsiniz internette. Malum sitelerde demokrasiye edilen küfürleri de burada saymam mümkün değil. Özgürlük deyince hemen Atatürk’e hakaret akla geliyorsa kusura bakmayın yukarıdakiler nedir diye sorulur o zaman.

Bir de şu modernitenin, modern düşünmenin, bunları ölçeceğimiz miheng taşının nasıl bir realite olduğunu da ortaya korsan biz de ne kadar moderniz ölçebiliriz...Şu modernliği ölçen aleti bir türlü göremedik gitti...

Sizinle konuşabilmek için, sizin tarafınınzdan muhatap alınabilmek için ilk şart olarak aklımızın modernlik mihenginden olur alması gerekiyormuş... :)

Modern insanın kapısı, yüreği,insanlığı sadece sizce modern atfedilen insana açık öyle mi?

Diğerleri farklı düşünerek baştan kaybettiler...Muhatabım olmak istiyorsan benim gibi önce düşünebilmelisin anlayışı hangi modern ahlakın ilkesidir? :)

Saygılarımla...

Ben herkesi muhatap alırım. “Fikir çarpışmasından doğar hakikat şimşeği.” Orada demek istediğim daha farklı bir şey. Hristiyanlık batı aydınlanmacılarının şiddetli hücumlarından evrilerek bugünlere geldi. Reforma uğradı. İslamiyet böyle bir reforma uğramadı. Kimse de buna kafa yormuyor zaten. Neye göre laiklik size emanet edilecek yukarıdaki metinler dolaşırken rahatça etrafta. “Demokrasi küfür nizamıdır.” diyor adam fetvayı vermiş. Siz de kalkmış bana hangi şeriatçı böyle konuşuyor diyorsunuz.

O mihenk taşı akıl. Çağı kimin kimi neyle kandırıp nasıl sömürdüğünü çözebilmek ve buna karşı doğru duruşun nasıl olması gerektiğinin farkına varabilmek. Emekçilerin sömürüye, kapitalizme itaatlerini sağlayacak fikirleri ateşli ateşli savunmamak. İslam’ın kapitalizmle alıp veremediği yoktur. O mülkiyeti kutsar zaten. Sermaye doğası gereği insan emeğinin sömürüsüne dayanır. İslam ise sadaka ver, cenneti kazan; yoksulluğa ses çıkarma cenneti kazan vaazındadır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yök başkanının sözleri sadece benim tarafımdan değil modernleşmek isteyenler tarafından da destek görmelidir

hepimizin ortak şikayeti bürokrasi altında dönen rüşvet,adam kayırma,devletten nemalanma olaylarını engellemek değilmidir

peki bu açmazı sona erdirmek için nasıl bir tutum sergilenmelidir ?

saygılarımla

Tamam üniversiteler paralı olsun. Yolsuzlukları önlemek için yoksulların eğitim hakkını ellerinden alalım.

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tamam üniversiteler paralı olsun. Yolsuzlukları önlemek için yoksulların eğitim hakkını ellerinden alalım.

bu mudur cevabınız ?

ne diyeyim güleyim bari :D

söylenecek söz kalmadı (ayrıca iyide güldüm stresde kalmadı)

sn. huseyinn,

kusura bakmayın ama rektörün sarfettikleri size kulakdan dolma bir şekilde aktarılmış

"şehri efsanesi" tadında dinlemişsiniz

yoksulun okuma hakkı filan bu tarz ajitasyonlara gerek yok

"üniversite özel kişilerin bilime kafası diğer insanlara göre daha fazla çalışan insanların gittiği elit bir muesese olmalı

insanlarımız kendilerine iş sahasında ayrıcalık sağlayabilicek yuksek okullara yönlendirilmeli demiş"(özü budur)

nede güzel demiş bravo

ülkemizin kalifiye eleman ihtiyacı var, yetişmiş personele ihtiyacı var öğretmenlik okuyupda devlet bana iş veremiyor ben neden memuriyetin nimetlerinden faydalanamıyorum yaygarasına hiiiiç gerek yok

ülkemizde üniversite mezununa ihtiyaç olmadığını işsiz kalan üniversiteli sayısından

ülkemizdeki kalifiye eleman sıkıntısınıda gazetelerdeki sarı sayfaların çokluğundan anlayabilirsiniz

saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu mudur cevabınız ?

ne diyeyim güleyim bari :D

söylenecek söz kalmadı (ayrıca iyide güldüm stresde kalmadı)

sn. huseyinn,

kusura bakmayın ama rektörün sarfettikleri size kulakdan dolma bir şekilde aktarılmış

"şehri efsanesi" tadında dinlemişsiniz

yoksulun okuma hakkı filan bu tarz ajitasyonlara gerek yok

"üniversite özel kişilerin bilime kafası diğer insanlara göre daha fazla çalışan insanların gittiği elit bir muesese olmalı

insanlarımız kendilerine iş sahasında ayrıcalık sağlayabilicek yuksek okullara yönlendirilmeli demiş"(özü budur)

nede güzel demiş bravo

ülkemizin kalifiye eleman ihtiyacı var, yetişmiş personele ihtiyacı var öğretmenlik okuyupda devlet bana iş veremiyor ben neden memuriyetin nimetlerinden faydalanamıyorum yaygarasına hiiiiç gerek yok

ülkemizde üniversite mezununa ihtiyaç olmadığını işsiz kalan üniversiteli sayısından

ülkemizdeki kalifiye eleman sıkıntısınıda gazetelerdeki sarı sayfaların çokluğundan anlayabilirsiniz

saygılarımla...

Sizi güldürebildiğime sevindim. Yoksulun okuma hakkı size göre ajitasyondan öte bir anlam ifade etmiyorsa ne diyebilirim. Harçlar da kalksın üniversiteler tamamıyla parasız olsun diyoruz sanki bilmiyorsunuz ne dediğimizi. Siz bu harçlar da yetmez diyorsunuz. Gittikçe tırmanan neo-liberal politikaları burada tekrar etmeme gerek yok. Bu işten kar edecekler bellidir. Çokuluslu tekeller piyasalarınızı sonuna kadar bize açacaksınız diyor, artık kendi ülkelerimizde yaptığımız karlar bize yetmiyor dünyanın dört bir yanına açılmalıyız diyor.

Ve siz bütün bunlardan bi haber bana şehir efsanesi, kulaktan dolma bilgiler,ajitasyon diyorsunuz.

Neyse toplumsal bir muhalefetin olmadığı ülkemizde bu da olacaktır. Üniversiteler de, hastahaneler de, çöpçülük de özelleşecektir merak etmeyin.

Oysa başka bir dünya mümkün.

Gerçekten özgürlükçüyseniz tek amacı kar etmek olan bu anlayışı şakşaklamaktan "bravo" demelerden vazgeçin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.