Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Bana biri bu yasağı açıklasın...

ftoyd

Önerilen İletiler

youtubed616690457bj1.jpg

Youtube Türkiye'nin üstünü çizdi

Yasaklar nedeniyle aylardır uzak kaldığıız Youtube.com sonunda Türkiye'nin üstünü çizdi.

Otoriter rejimlerin uygulandığı ülkelerde yayına geçmek için hiçbir çaba sarfetmeyen Youtube, bitmeyen yasaklar

yüzünden Türkiye'yi sildi...

Türkiye'de 3 aydır yasaklı olan YouTube, Atatürk'e hakaret içeren videoları dünya genelinde engellemeye yanaşmıyor

hatta firma yetkilileri sorunu çözmek için Türkiye'ye bile gelmiyor.

Türkiye, dünyanın en popüler internet sitesi "YouTube"a yönelik katı yasak politikasını sürdürüyor. YouTube, Atatürk'e

hakaret içeren videolar nedeniyle ilk kez 30 Nisan'da yasaklanmıştı.

Bu süre içinde ardı ardına gelen mahkeme kararları, YouTube'a nefes aldırmadı.

~~

YouTube yetkililerinin Türkiye'ye gelerek Türk yetkililerle görüşmesi bekleniyordu.

Ancak gelen olmadı.

~~

Youtube sakıncalı videoları Türkiye'de kaldırdığını ancak, dünya genelinde bir engellemenin özgürlük ihlali olacağını

savunuyor.

3 aydır süren yasağa rağmen uzlaşmak istememesi "Youtube Türkiye'yi gözden çıkardı" yorumlarına neden oluyor.

Youtube ile iş birliği

YouTube bugüne kadar birkez yazılı açıklama yaparak yasağın kısa sürede kaldırılmasını beklediklerini, Türk kanunlarına

aykırı içeriklerle ilgili yetkililerle iş birliğine her zaman hazır olduklarını belirtti. İnternet hukuku konusunda uzman avukat

Başak Purut ise Youtube'un Türkiye'deki yasağın kaldırılması konusunda çok istekli olmadığını belirtti. Purut, YouTube'nin

Pekin Olimpiyatları'nın yayın hakkını alabilmek için Çin hükümetiyle uzlaştığını hatırlatarak,

"Cep telefonlarıyla çekilen hiçbir olimpiyat görüntüsünü yayınlamayacağını taahhüt etti.

Oysa bu görüntüler çok da sakıncalı değil.

Buna rağmen taahhüt edebiliyorsa ve bunu özgürlük ihlali saymıyorsa, Türkiye için de benzer tavır sergileyebilir.

Atatürk'e hakaret içeren videolar konusunda dünya genelinde engelleme yapacağını taahhüt edebilir" dedi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Youtube'a tüm Türkiye'nin yeniden erişebilmesi için DNS'lerin tamamının yenilenmesi gerekecek.

Bu bölgelere göre değişmekle beraber 24 ile 72 saat arası sürecek.

o kadar cok haber geldi ki acilacagina dahil...

bir taraftan da bu yorumlar...bunlar da gercek mi dedigim oldu.

YouTube için eksisozluk.com’a girilen entry’ler:

Bu kadar entry’yi görünce dirildi sandığım site

Herkes kapansın, bir sen açık kal

Hakkında sadece oturup engellemenin kaldırılması umudu beslenen meşhur site

Who tube?

Gözden ırak olan gönülden ırak olur

YouTube partisi açılırsa oyumu ona vereceğim

O kadar uzun zamandır yoktur ki, artık yokluğuna alıştırmıştır

Uyum engelli kanunların engellediği engelli site

Bugün Ankara’nın farklı yerlerinde bir görünüp bir kaybolmuş gizemli doğa olayı. Acaba görünen YouTube muydu?

Yoksa her şey birkaç şakacı kafadarın işi mi? Görgü tanıkları bilgisayarlarını açtıklarında bir ışık hüzmesinin hızla onları YouTube’a yönlendirdiğini söylüyor.

Geri gelmiş diyorlar ama fazla kalamayacakmış, yolu uzunmuş

Açılan site. Hayret

En sonunda ....... olmuş site, açılmıyor. Aç, kapa, aç, kapa. Olacağı buydu. Bozdular siteyi...

Girmek için en sağlam yol: Yurtdışı uçak bileti+vize+......

Müebbet yediğini düşündüğüm site

Üçüncü mahkeme kararından sonra üstune bir de asma kilit takılmasını bekliyorum

Bir iki üç yetmez dört beş altı olsun

Yeter artık vurmayın adam oldu

Unuttuğumdur

Giremediğimdir

Özlediğimdir

Bir anda karşımda belirendir

Kıyıda köşede kalmış bir sulh ceza mahkemesi olsam direkt yasaklardım

Bırak gitsin dönerse senindir

Hakaret ve aşağılama nedeniyle İstanbul’un bazı semtlerine YouTube verilemeyecek

Bahtsız site. Dava açmayana kız vermiyorlar. Hakkındaki kararları gördükçe Ali Sami’ye seslenme isteği doğuruyor bende

Az gelişmiş ülke refleksi kurbanıdır

Aga geçen gün YouTube’u açmışız

Sol frame’de bu kadar entry’sini görünce Türkiye’ye özgürlük geldi sandım

An itibarı ile açıktır, diye yazılsa milletin kargalar gibi üşüşeceği çekici bir cazibesi olan anlaşılması güç site

Bugün hala YouTube gelmemiş köylerimiz ilçelerimiz var dedirten sitedir

Yasaklandıkça alternatiflerine kaydığım site

Artık önümüzdeki kapatmalara bakacağız

(Savcılık)

Kapandığında bütün memlekette küt diye kapanıveren, açılırken bölge bölge açılan ...... Kapatmayı daha iyi öğrenmişler. "Açma" konusuna daha gelmemişler

(bkz: bu konuyu henüz işlemedik)

Bende "evladım açıp kapama bozcaksın" deme isteği uyandıran site

(bkz: yasaklar bizi yıldıramaz)

(bkz: kapak olsun)

Med cezir

Telekom teknisyenleri için "case study"

Hayret, arkadaşlar şaşırıyorlar YouTube kapatıldı diye

Ne zamandır engellenmeyince beni "mahkemelerimiz uyuyor mu?" diye düşündüren site idi. Tekrar yasaklandı da derin bir oh çektik

Beyaz bir sayfa açtım hayatımda

Never gonna give you up

Neverland

(NTV)

eger ki son ekledigim habere gazeteten yine alintadigima, bu kadar cabuk kabulenir dogrudur bu yazilanlar dersek... kendim de dahil...

işte buna şaşırmadım.

evet Sayin hircin karadenizli, bende buna sasiririm...

Saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Burayi neden alintiladim simdi, cünkü bu yazilar bana hic de yabanci gelmedi..

Youtube'a tüm Türkiye'nin yeniden erişebilmesi için DNS'lerin tamamının yenilenmesi gerekecek.

Bu bölgelere göre değişmekle beraber 24 ile 72 saat arası sürecek.

işte buna şaşırmadım.

eger ki son ekledigim habere gazeteten yine alintadigima, bu kadar cabuk kabulenir dogrudur bu yazilanlar dersek... kendim de dahil...

evet Sayin hircin karadenizli, bende buna sasiririm...

Saygilar

yanilmamissim :) devam... Umarim ki bu defa dogru bir haber dir. Ve bu defa haberin gercekliginden hepimiz sasiririz.

Ve Youtube yasağı kalktı

Türkiye´de yasak olan Youtube konusundaki ayıptan nihayet kurtulduk.

Dünyada sadece Çin, Pakistan, Tayland ve Türkiye´de yasak olan Youtube konusundaki ayıptan nihayet kurtulduk.

YouTube´a, 5 Mayıs´tan beri erişilemiyordu. Mahkeme kararıyla engellenen site, Türkiye ile birlikte sadece Çin, Pakistan

ve Tayland´da yasak.

DÜN GECE AÇILDI

Dünyanın en büyük erişim sitelerinden biri olan YouTube dün gece açıldı. Atatürk´e, Türklere ve Türkiye´ye hakaret içeren

görüntüler yayınladığı gerekçesiyle YouTube´a Mart 2007´den bu yana 5 kez erişim yasağı getirilmişti. Son olarak,

Ankara 1´inci Sulh Ceza Mahkemesi´nin 5 Mayıs tarihli kararı doğrultusunda siteye erişim yasağı getirilmişti. YouTube´a

daha önce de mahkeme kararıyla erişim engellenmişti.

YouTube´u yasağa rağmen Türkiye´den günde 1.5 milyon kişi ziyaret ediyordu.

72 SAAT BEKLEMEK ZORUNDA KALABİLİRSİNİZ

Youtube´a tüm Türkiye´nin yeniden erişebilmesi için DNS´lerin tamamının yenilenmesi gerekecek. Bu bölgelere göre

değişmekle beraber 24 ile 72 saat arası sürecek

23.08.2008

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sağol Birce, bende şimdi dinledim sayende şu konuşmaları youtube dan.. son dönemlerde işten güçten ne kadar uzak kalmışım medya olaylarına, internet olmasa,forum olmasa bi çok konu kaynayacak arada..

Hep bekledim acilsin da öyle yazayim diye sana ftoyd :clover: fakat malesef basaramadim.. iyi ki uzak kalmissin, ben takip ettim de ne oldu sanki :) acil di kapan di, acil di kapan di olayindan baska....

yanilmamissim :) devam... Umarim ki bu defa dogru bir haber dir. Ve bu defa haberin gercekliginden hepimiz sasiririz.

Ve Youtube yasağı kalktı

:)

Youtube sitesinin açıldığı haberi yalanlandı

ANKARA -İHA- Telekomünikasyon Kurumu'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Youtube" internet sitesinin engelleme

işlemlerinin mahkeme kararlarıyla gerçekleştirildiğini belirtilerek, "tekrar açılmasının mahkeme kararıyla mümkün

olabileceği" bildirildi.

Açıklamada, bazı basın yayın organlarında "Youtube" internet sitesinin açıldığına ilişkin haberlerin bulunduğu hatırlatıldı.

"Bu haberlerin kamuoyunu yanıltıcı mahiyette bulunması nedeniyle açıklama yapılmasına gerek görüldüğü" ifade edilen

açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Youtube internet sitesinin engelleme işlemleri mahkeme kararlarıyla gerçekleştirilmiştir. 5651 sayılı yasanın

8. maddesinin 9. fıkrasında yeniden açılma usulüne yer verilmiş olup, bu yasal prosedür çerçevesinde tekrar açılması

mahkeme kararıyla mümkün olabilecektir."

Öte yandan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçlarını Soruşturma Bürosu tarafından "Atatürk'ün manevi

şahsiyetine hakaret" suçu kapsamında yürütülen soruşturmalar çerçevesinde, "Youtube"a erişim yasağının devam ettiği

bildirildi.

Bu yasağın kalkması için "suç teşkil eden içerikteki gö rüntülerin internet sitesinden çıkartılması ve soruşturmaları

yürüten ilgili savcıların Telekomünikasyon Kurumu'na "erişimin engellenmesine ilişkin yasağın kaldırılması için yazı

göndermesi" gerektiği kaydedildi.

Bu kapsamda, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçlarını Soruşturma Bürosunca, bugüne kadarki bir soruşturma

kapsamında erişim yasağının kaldırılması istendi. Ancak, "Atatürk'ün manevi şahsiyetine hakaret" suçu kapsamında

yürütülen diğer soruşturmalar kapsamında "Youtube"a erişim yasağının devam ettiği ifade edildi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şimdi öğrendim yasağın kalktığını ve yine şimdi öğrendim yasağın devam ettiğini...sağol Birce!

Malesef bu böyle sürer gider, bakalim nereye kadar...

Ancak kendi gözümüz ile acildigini gördügümüz de inanacagiz sanirim, baska da care kalma di zaten..

Yazilanlarin hicbirinin dogrulugundan artik emin degilim cünkü..

Saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

O da Youtube gibi kapatıldı

Video sitelerine verilen erişim engelleme cezasından Türkiye'deki siteler de payını aldı. Giderek popüler olan vidivodo.com

da kapatıldı.

İnternette özgürlük konusu gündemdeki yerini korumaya devam ederken, yasaklama haberleri de art arda gelmeye devam

ediyor.

YouTube'un uzun süredir kapalı kalmasından sonra giderek popüler olan yerli video paylaşım sitelerinden biri olan

Vidivodo.com da mahkeme kararı ile kapatıldı. Siteye erişimin engellenmesine neden olan videonun ne olduğu bilinmiyor.

YouTube'un yabancı bir site olması ve iletişim kopukluğundan dolayı uzun süre kapalı kalmasını öne süren makamların,

Vidivodo.com için nasıl bir açıklama yapacakları, şimdiden merak konusu oldu.

NASIL GİREBİLİRİM?

Not: Türk Telekom'un DNS'leri üzerinden siteye girildiğinde bu mahkeme kararıyla karşılaşılıyor. Alternatif DNStercih

edenler (OpenDNS gibi) , bu yasaktan etkilenmiyorlar.

Bu siteye girmek için bir diğer yol da "www" yazmadan, http://vidivodo.com yazarak giriş yapmak.

11.09.2008

~~~

YouTube teröristlerden arındırıldı

Google yetkilileri, terörizm ve teröristlerin reklamını yapan video görüntülerinin Youtube video paylaşım sitesinden

kaldırıldığını bildirdi.

İnternet arama motoru Google'ın video paylaşım sitesi Youtube, terörist eğitim videolarının gösterimini tamamen

yasakladı.

ABD'nin Connecticut eyaletinin Senatörü Joseph Lieberman'ın başvurusunu değerlendiren Google yetkilileri, terörizm ve

teröristlerin reklamını yapan video görüntülerinin Youtube video paylaşım sitesinden kaldırıldığını bildirdi.

Google'ın kararını destekleyenler, yasaklamanın El Kaide terör örgütünün internet ortamındaki propaganda ve eğitim

faaliyetlerini azaltacağına dikkat çekiyor.

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI'ın sözcüsü Richard Koko, terörist eğitim videolarının internet ortamında daha

az yer almasının iyi bir haber olduğunu, ancak dünyadaki farklı internet sitelerinde gösterilen bazı cihat videolarının

soruşturma ve istihbarat değeri taşıdığını, bu tip videoları yakından takip ettiklerini söyledi.

Youtube'da terörist eğitimi videolarının yanı sıra insanları şiddet eylemleri için kışkırtan, nasıl bomba yapılacağını ve

keskin nişancılığı öğreten video görüntüleri de yasaklandı.

Amerikan Georgetown Üniversitesi'nden terörizmle mücadele konusunda uzman olan Profesör Bruce Hoffman, terörist

eğitim videolarında kurbanların boğazının nasıl kesileceği, intihar kemeri ve ev yapımı patlayıcıların nasıl yapılacağı,

insanlara sezdirmeden nasıl baskın düzenleneceğinin de aralarında bulunduğu çok sayıda yöntemin öğretildiğini ifade etti.

12.09.2008

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Youtube'u aylardır açamayan Türkiye'ye köşe yazarı soruyor: Acaba niçin bu kadar.....

YouTube'a beş aydır süren erişim yasağı yüzünden provokatörler Türkiye'ye gülüyor

HALUK ŞAHİN, Radikal gazetesindeki köşesinde şunları yazıyor:

Amerikalı bir dostum ziyaretime geldi. Kendisi Kaliforniya’nın ünlü avukatlarından. Ama, Amerikan fıkralarında

‘köpekbalıkları’na benzetilen insafsızlardan ya da dava çıkar diye cankurtaran kovalayan aç kurtlardan değil.

Bazı filmlerde gördüğümüz idealist avukatlardan.

Ömrü, haksızlığa uğramış yoksulları, mültecileri, garibanları kollayarak geçmiş.

Zencileri, Kızılderilileri, kimsenin yüzüne bakmadığı Türkleri parasız savunmuş.

Zaten ben de kendisiyle böyle bir Türk’ü savunurken tanımıştım.

Neyse, işte bu arkadaşa çılgın kentimizi ve güzel ülkemizi gezdiriyorum. Ucubistan manzaraları dahil hepsini ilginç

buluyor ve genellikle övücü şeyler söylüyor.

Daha doğrusu söylüyordu. Önceki akşam oteline bıraktım, sabah baktım elektronik posta kutumda bir protesto mesajı.

Ondan. Başlığı ‘Türk sansürünü protesto’. İçeriğini ‘Böyle rezalet olmaz!’ cümlesiyle özetleyebilirim. Ezcümle diyor ki:

"Amerika’dan bir arkadaşım e-posta ile çok beğendiği bir siyasi karikatürün elektronik bağlantı adresini göndermiş.

Meğer YouTube imiş.

Bağlanmak için tıkladığımda karşıma kocaman bir sansür mesajı çıktı. Bunu nasıl yaparlar? Ne hakla?

YouTube gibi çağımızın en demokratik iletişim paylaşım sitesini böyle sansürleyenler kendilerinin demokrat olduğunu

iddia edebilirler mi?

Böyle bir şeye izin veren bir hükümet demokratik bir ülkenin hükümeti olduğunu öne sürebilir mi?"

Mesaj böylece devam edip gidiyor.

İnanılmaz tepki gösteriyor, çünkü bizim arkadaş bu türden sansürün gerçekten anayasaya aykırı olduğu bir ülkeden

geliyor.

Böyle şeylere hiç alışkın değil. Suudi Arabistan’dan, Kuzey Kore’den, Çin’den, İran’dan, Sudan’dan filan gelseydi bir

saniye bile şaşırmadan işine devam eder, protesto mesajı yazmak aklına bile gelmezdi.

İçinde bulunduğumuz kategoriye bakın: Suudi Arabistan, Kuzey Kore, Çin, İran, Sudan... Dünyanın en nefes daraltıcı

despot yönetimlerinin bulunduğu ülkeler...

Ve Türkiye, sözümona, Kopenhag kriterlerini karşılamış, AB ile tam üyelik müzakerelerine başlamış bir ülke.

Beş aydır süren (Utandığımdan arkadaşıma bunu söylemedim) bu yasak Türkiye’nin ifade özgürlüğü açısından bırakın

Avrupa standartlarını, dünya standartlarının çok gerisinde olduğunun kanıtıdır.

Daha önce de yazdım: Bu komik yasaklamayla kendimizi dünyaya ..... ettiğimiz yetmiyormuş gibi, kendi insanlarımızı

müthiş bir enformasyon kaynağından mahrum ediyoruz.

AKP iktidarı tarafından o kadar kötü bir internet yasası yapıldı ki, her an herkes bu muazzam hazinenin kapısını kendi

insanlarımıza kapatıp anahtarını denize atabiliyor.

Birtakım provokatörler, sırf kolayca dolduruşa gelen Türkler YouTube’dan yararlanmasın diye kışkırtıcı mesajlar koyuyor ve

sonra karşılarına bizim avukatın karşısına çıkan sansür mesajı çıkınca kahkahalarla gülüyorlar.

Acaba niçin bu kadar ......? Asırlardır düşünce yasakları nedeniyle beyinlerimizi geliştiremediğimizden olmasın?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Youtube savcısına büyük şok!

'Youtube'u kapatarak gündeme gelen savcı Demirci'nin yetkileri elinden alındı.

Kapattığı site olan Youtube'da yer alan bir ses kaydında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanlık Müsteşarı

Efkan Ala'ya yönelik küfürlü konuşmalar yaptığı iddia edilen, özel yetkili suçlara bakmakla görevli Ankara Cumhuriyet

Savcısı Salim Demirci, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından "düz savcı" olarak görevlendirdi.

HSYK'nın tebligatını alan Demirci'nin odasındaki dosyalar görevli memurlarca toplandı.

Demirci artık terör ve çete gibi özel yetki gerektiren suçlara bakamayacak.

Kararın HSYK'ya yapılan şikayetlerin değerlendirilmesi sonucu alındı.

HSYK'nın kararı, Demirci'ye önceki gün tebliğ edildi.

Demirci'nin odasındaki dosyalar, özel yetkili diğer savcılara dağıtılmak üzere adliyede görevli memurlar tarafından toplandı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Beyoğlu Cumhuriyet Savcısı, Mü-Yap'ın başvurusu üzerine tam 52 siteyi birden kapattı. İşte Türkiye'nin yeni

yasaklı listesi;

Mü-yap avukatları tarafından Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığına verilen dilekçeyle başlayan kapattırma

sürecinde bu hizmetleri veren 52 internet sitesine erişim engellendi.

İşte o liste.

www.muzikhaber.bloggum.com

www.btboard.net

www.forum.emuzikdinle.com

www.idealmp3.info

www.sanalhazine.org

www.serdarortac.org

www.sevgimboard.net

www.aslarmuzik.com

www.cayport.org

www.geyikhane.org

www.gnctrkfrm.com

www.hemenidri.org

www.indir.inndir.com

www.klasturk.com

www.mp3indir.bloggum.com

www.ortakmekan.net

www.pilotmp3.com

www.turkceklip.biz

www.asimmp3.net

www.crazyshark74.blospot.com

www.filmperdesi.com

www.forumbyturks.com

www.forumstar.com

Kararın gerekçesi

Beyoğlu Cumhuriyet Savcısı

Nihat Erdem, Mü-Yap'ın avukatlarının yaptığı başvuru üzerine sözkonusu

52 sitenin ücretsiz olarak müzik eserlerinin dağıtım, yayım ve çoğaltma hizmeti verdiğinin

tespit edildiğini gerekçe göstererek 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 5101 Sayılı

Korsanlıkla MücadeleYasası ile yapılan değişiklik sonucu getirilen prosedürün yerine getirilmesini de göz önüne alarak

kapatma kararını verdi. Kapatma kararında şöyle denildi:

"Yukarıda isimleri ve adresleri belirtilen web sitelerinde bulunan ve yasa dışı olarak dağıtılan,

yayımlanan ve çoğaltılan tüm müzik yapım ve yapıtlarının, herhangi bir formatta internet

kullanıcıları tarafından, ulaşılmasının, dinlenmesinin ve bunların bireysel kullanıcıların bilgisayarına ve cep

telefonlarına indirilmesinin, karar tarihinden itibaren üç gün içinde engellenmesine,

Bu yönde, Türkiye'de faaliyet gösteren web sitelerine servis sağlayan tüm internet servis sağlayıcılarının karar tebliğinden

itibaren 3 gün içinde internet alanı sağlama ve her türlü aracılık hizmetlerinin durdurulmasına, karar verildi.

Bu siteye erişim mahkeme kararıyla

engellenmiştir

acı ama malesef gercek...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

youtubeikonikrsmmblllvvlj1.jpg

Türkiye’de Kasım 2007’den beri 1112 internet sitesine erişim engellendi

Bunların arasında Mayıs ayından beri kapalı olan YouTube ve daha önce erişimi engellenen geoticies.com,

wordpress.com, ekşisözlük gibi popüler siteler de yer alıyor

Son dönemde Türkiye’de site kapatmaları sıkça gündeme geliyor.

2007’nin Kasım ayından itibaren 861’i re’sen (kendiliğinden), 251’i yargı kararıyla bin 112 internet sitesinin erişimi engellendi. NTV’nin haberine göre Mayıs’tan beri erişilemeyen YouTube dışında son olarak Adnan Oktar’ın şikayeti üzerine ünlü evrimci Richard Dawkins’in ve Eğitim-Sen’in siteleri de kapatıldı.

Uzun süredir erişimi engellenen YouTube ile ilgili çözümsüzlük devam ediyor.

Konuyla ilgili konuştuğumuz Bilişim Hukukçusu Özgür Eralp, YouTube’un kapatılmasıyla ilgili çözümsüzlüğün sona ermesinin şu anda mümkün olmadığını söyledi. Atatürk’e karşı bir yayın olduğu sürece YouTube’un kapalı kalacağını belirten Eralp şunları söyledi:

"AÇILSA BİLE TEKRAR KAPANIR"

"Hakimler de savcılar da Telekomünikasyon Kurumu İnternet Daire Başkanı da bu görüşte. Bu görüşte olmaları da doğal. Çünkü durum yasada çok açık. Atatürk’e karşı işlenen suçlarla ilgili ayrı bir kanun var. Sadece YouTube değil nerede bu tarz bir yayın olursa olsun suç. Zaten YouTube şu anda açılsa bile kısa bir süre sonra tekrar kapanır."

"YASA DEĞİŞİKLİĞİ ŞART"

"Uygulama açısından bir sorun yok. Hukuk ve internet dünyası açısından sorun var. Bilişim hukukçuları açısından sorun var. Bunun değişmesi için bu yasanın değişmesi lazım. Başka türlü bu şekilde devam eder. Yasa değişikliği şart.

Türkiye YouTube’un burada bir temsilcilik açmasını istiyor. Ama Youtube bunu yapmaz. Yapmamakta da haklılar çünkü ofis sistemiyle değil internet aracılığıyla çalışıyorlar doğal olarak. "

"YOUTUBE ÇOK ÖNEMSEMİYOR"

"Zaten YouTube bu durumu çok önemsemiyor. Önemseseydi açılması için bir girişimde bulunurdu. Türkiyenin yaklaşık yüzde 10 civarında internet trafiği YouTube üzerinden gitmekteydi.

Bu Türkiye’deki internet servis sağlayıcılar için bir zarar olabilir ama YouTube için önemli değil. Google’ın istatistik verilerine göre dünyanın en çok tıklanan ikinci sitesi olan YouTube için o kadar ülke içinde Türkiye çok önem taşımıyor."

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın NTVMSNBC’ye verdiği bilgilere göre sitelerin yasaklanma gerekçeleri arasında ‘çocukların cinsel istismarı‘, ‘müstehcenlik‘, ‘kumar ve bahis’ gibi konular çoğunlukta bulunuyor.

KAPATILMA GEREKÇELERİ

Sitelerin 415’i ‘Çocukların cinsel istismarı’, 390’ı ‘Müstehcenlik’, 79’u ‘Kumar oynanması için yer ve imkan sağlama’, 51’i ‘Atatürk aleyhine işlenen suçlar’, 25’i ‘bahis ve kumar’, 12’si ise ‘Fuhuş’ gerekçesiyle kapatılmış.

YouTube’un erişiminin engellenmesinin de gerekçesi olan ‘Atatürk aleyhine işlenen suçlar’ maddesiyle kapatılan sitelerin sadece ikisi re’sen (kendiliğinden) kapatılmış.

Sitelerin kapatılmasına en çok neden olan ‘Çocukların cinsel istismarı’ ve ‘Kumar oynanması için yer ve imkan sağlama’ konularında kurum mahkeme kararına gerek olmadan re’sen karar verebiliyor. Bu iki konuda 805 kapatmanın 763’ü re’sen gerçekleşmiş.

‘Sağlık için tehlikeli madde temini’yle ilgili hiçbir kapatma olmazken, ‘Uyuşturucu/Uyarıcı madde kullanımını kolaylaştırma’ gerekçesiyle bir site kapatılmış.

Kuruma bugüne kadar yapılan ihbar sayısı ise 24 bin 500. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, ihbarların hepsinin kapatılacak unsur taşımadığını da belirtiyor. ‘Kişisel hakaret’, ‘Terör’ gibi konularla ilgili ihbar ve şikayetler ise Telekomünikasyon kurumuna gelmiyor.

ADNAN OKTAR VE KAPATILAN SİTELER

Son günlerde en çok tartışılan konulardan biri ise ünlü evrimci yazar Prof. Richard Dawkins’in ve Eğitim-Sen’in sitelerinin

Adnan Oktar’ın şikayeti üzerine kapatılmasıydı.

Oktar, Dawkins’in sitesinin hazırlayıcısından 8 bin YTL manevi tazminat istemişti.

Dün kapatılan Eğitim-Sen’in sitesinin kapatılma gerekçesi olarak ise Şubat 2007’de sitede Oktar’ın ‘Yaratılış Atlası’ ile

ilgili yer alan basın açıklaması gösterilmişti.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Youtube bu sefer galiba açılacak!

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, video paylaşım sitesi Youtube’un, Atatürk’e hakaret içeren videoları

kaldırdığını bildirdi.

Acarer, internetten zararlı içeriklerin temizlenmesi amacıyla yasal düzenleme getirildiğini anımsatarak,

bu çerçevede 26 internet sitesinin uyarılarak uygun olmayan içeriğin siteden kaldırılmasının sağlandığını açıkladı.

Acarer, "www.youtube.com sitesi üzerinden kaldırılması istenen video sayısı 202 adet (158 adet ihbar, 44 adet mahkeme

kararıyla gelen) olup, tamamı kaldırılmıştır. dedi.

~~

İNANALIMI :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

72805pamukorhanzw4.jpg....Orhan Pamuk 'Youtube'mu İstiyorum'

Frankfurt Kitap Fuarı'nda konuşan Nobel Ödüllü yazar Orhan Pamuk, TCK'nın 301. maddesi

ve internetin en büyük video paylaşım sitesi youtube'a erişimin Türkiye'de yasaklanmasını eleştirdi.

Pamuk şu ifadelere yer verdi:

"Kitapları yakmak, onları ihanet ettiğini söyleyip yurt dışına yollatmak ülkenin kültürünü zenginleştirmedi

tam tersine fakirleştirdi.

Devletin yazar ve kitap cezalandırma alışkanlığı hala devam ediyor.

301 yüzünden yüzlerce yazar ve gazeteci şu anda yargılanıyor.

Birçok romanımda youtube'den yapmıştım. Şimdi yapamam.

Çünkü Türkiye'de youtube yasak.

Biz sanatçılar kültürümüzün dünyaca tanıtılmasından ötürü bu baskıyı anlayamıyoruz.

Bugün Türkiye'de her zamankinden daha çok kitap yayınlanıyor.

Bu tuhaf, zengin, olağanüstü tarihin kültürün seçkin yazarları, değerli yazarları Frankfurt'talar.

Artık Türkiye'nin yazarları kendilerini ilginç bir yazar yapacak 'iç seslerini' buldukları vakit kimse

karamsarlığa karamsarlığa kapılmasın.

2008 Kitap Fuarı herkese umut ve mutluluk versin..."

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

466ki4.jpg...Bakan, Youtube için son sözü söyledi

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Atatürk'e hakaret içeren videoların kaldırılması halinde video paylaşım sitesi

Youtube'un yasağının kalkacağını söyledi.

Yıldırım, "Kaldırmamakta ısrar edecekler, biz açacağız.

Onlar da Atatürk'e hakaret etmeye devam edecekler, buna hangi Türk vatandaşı rıza gösterir?" dedi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "2. Uluslararası Demiryolu Sempozyumu ve Teknik Fuarı"nın açılışına katıldı.

Fuar açılışından sonra habercilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yıldırım, Atatürk'e hakaret içeren videoların kaldırılması

durumunda Youtube'u açacaklarını söyledi.

Bakan Yıldırım, Youtube sitesinin Atatürk'e hakaret içeren videoları kaldırması durumunda yasağın kalkacağını belirterek,

"Türk insanını özgürlük ve güvenlik arasına sıkıştırmak kimsenin hakkı değil.

Youtube sitesi Atatürk'e hakaret içeren videoları kaldırmadığı sürece açılmayacaktır.

Youtube yetkilileriyle görüştük. 'Bu videoları kaldırın, biz de Youtube sitesine erişim engelini kaldıralım' dedik.

Ama hala videolar gösteriliyor. Biz de mahkeme kararıyla erişimi engelledik.

Kaldırmamakta ısrar edecekler, biz açacağız.

Onlar da Atatürk'e hakaret etmeye devam edecekler, buna hangi Türk vatandaşı rıza gösterir?

Bütün internet siteleri Türk yasalarına, kurallarına uygun hareket etmek durumunda. İnternet toplumun yararına kullanılır,

bu konuda hiç kimsenin ayrıcalığı yoktur. Atatürk'e hakaret içeren videolar kaldırıldığı zaman Youtube sitesi

açılacaktır"dedi.

2. Uluslararası Demiryolu Sempozyumu ve Teknik Fuarı, Haydarpaşa Garı'nda Türkiye'den ve dünyadan birçok

katılımcının yer aldığı konferansla başladı.

Fuara Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İspanya, Bulgaristan ve İran Ulaştırma Bakanları,Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir

Yolları (TCDD) Müdürü Süleyman Karaman ve çok sayıda davetli katıldı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yasaklar açıklanmaz yasaklar koyulur girme diyorsa girmiceksin

neyin açıklamasını istiyorsun

illa açıklama istiyorsan aç Anayasayı oku biraz, kendini tanırsın en azından...

Girme denilen yere girilebilip rahat rahat, benim kendi sayfama girme ve yazışma hakkım elimden alınıyorsa ,bu işte bir komiklik vardır anlayana. Bütün gün istersem youtube izliyorum,hatta dizileri ordan takip ediyorum.Baştakilerin ne olduğuna dair güzel güzel videoları geçtim,daha gizli tutulması gereken ne önemli kişilerin ne önemli söylevlerini dinliyoruz. Sözüm ona bir kısım bilgisayar bilgisi az insanı uzak tuttular bişeyler öğrenilmesin diye, öğrenmeye hevesli internet bilen insanların neden ağzına kahkaha olup komikleştiler ki.. Bu yasağı koyanlar bence Türkiye adına güldüren ve güldürmekten hoşlanan insanlar.. Atatürk ise bahaneleri, korkuları şu anki baştakilere dair videolar.

Anayasaymış.. Anayasa kime hizmet ediyor,ülkenin başındakine mi? ne zamandan beri? Atatürke elalem hakaret etmiş, onlar eğlenirken hala ,ben videonun kaldırılmasını sağlayacakken,sağlama yetkim bile elimden alınmış.Ne o, birilerinin hoşuna mı gitti bu hakaret yoksa.. Ben yasakları çiğnemeyi severim,Rabbime ters düşmedikçe.. Sen anayasanla yaşayadur, her gün değişiyor ya ,ömür boyu öğren anayasanı...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

73257internetnetiu5.jpg...İnternet Kullanıcıları Eyleme Gidiyor

Dünyanın en çok kullanılan internet günlüğü servisi Blogger.com, geçtiğimiz yıl engellenen rakibi Wordpress.com’a

olduğu gibi engellendi. Bir yıl süren Wordpress.com engellemesinden ders alan Türk blogger’lar bu sefer seslerini

yükseltmeye hazırlanıyor.

Sade vatandaşın bile Proxy (vekil sunucu), DNS Server (Domain Name Service Server / Alan Adı Servis Sunucusu)

Web-Proxy (İnternet sayfası üzerinden çalışan vekil sunucu) gibi elektronik ortam yöntemleriyle tanışmasını sağlayan

5651 sayılı "İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi

hakkında kanun" sayesinde Ekşi Sözlük, Wordpress, YouTube, Google Groups gibi bir çok kullanıcı tarafından

aktif şekilde kullanılan servisler uyarı dahi yapılmadan kapatıldı.

ÖNİZLEME GERÇEĞE DÖNÜŞTÜ

Bu duruma dikkat çekmek isteyen Türk internet kullanıcıları, YouTube’un alternatifi olarak kullanılmaya başlanan

Daily Motion’un da Ağustos ayının son haftasında kapatılmasının ardından seslerini duyurmak amacıyla, toplamda 500

kişisel web sitesi sahibinin kendini kapatmasıyla sonuçlanan "geleceğin internetinin provası"nı yaptı. Eylemde kullanıcılar, sahip oldukları blogları "Bu siteye erişim kendi kararıyla engellenmiştir" mesajıyla kapattılar.

Şimdi ise bu eylemi başlatan elmaaltshift isimli blog’un sahibi Fırat Yıldız ve ortağı Deniz Tan’ın günlüklerine erişim

gerçekten engelli. Blogger.com altyapısını kullanan elmaaltshift.blogspot.com adresi Dİyarbakır’daki bir mahkeme

tarafından alınan karardan ötürü, milyonlarca blogspot kullanıcısı gibi işlemediği bir suçtan ötürü kapatılmış durumda. Geleceğin internetinin önizlemesini yapan sansuresansur.org hareketi bu kez yapılanın karşısında sadece elektronik

ortamda değil, "sanal dünyadan karşılık gelmez" tavrıyla ekranlarına kilit vuranlara karşı elle tutulur belgelerle de karşılık

vermeye hazırlanıyor.

İNTERNET ENGEL TANIMIYOR

Engellenen içeriğe yurt dışından erişimi asla kısıtlayamayan, vekil sunucular, alternatif DNS sağlayıcılar ile kolaylıkla aşılabilen, uluslararası platformlarda "devenin kuma kafasını gömmesi" ve "internetten anlamayanların

17. yüzyıl zihniyeti ile birşeyleri hala sansürleyebileceklerini sanması" gibi bir çok tepkiyle karşılanan, www (World Wide Web, Dünya Çapında Web) camiasının en aktif kısmı Blogosfer (blog yazarlarının komünitelerine verdikleri isim) başta olmak üzere uluslararası platformlarda Türkiye’nin imajına oldukça zarar veren 5651 sayılı kanun, erişim engellenmesini 8 kusurlu haraket bahanesiyle yapıyor.

Çocuk po*nosu, uyuşturucu temini, kumar ve fuhuş, Atatürk’e hakaret gibi net ve açık sebeplerin bulunduğu 8 kusurlu hareketin içinde, "müstehcenlik" gibi tanımının ne olduğu henüz hiçbir çevre tarafından tam olarak yapılamamış, "sağlık için tehlikeli madde temini" ve "intihara özendirme" gibi kişisel yoruma açık sebepler bulunuyor.

Bu sebeplerden ötürü, şikayete sebep olan internet sitesini kapatmak yerine, genelde ücretsiz servis sağlayan internet siteleri diğer kullanıcıların yayın yaptığı tüm alt etki alanlarıyla(sub-domain) birlikte kapatılıyor.

İNSAN HAKLARINA AYKIRI

Bu durumun İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne aykırı olduğunu ifade eden sansuresansur.org kurucularından

Deniz Tan, bir internet sitesinin haber verilmeden kapatılması uygulamasına olanak tanıyan kanunun, beyannamenin

11. maddesinde yer alan "kişinin suçu ispatlanıncaya kadar suçsuz sayılacağı" ilkesi ve "zanlıya adil dava hakkı tanınmadan suçlu ilan edilmemesi" gerekliliğini ihlal ettiğini belirtiyor ve ekliyor: "Bu kanun, beyannamenin 19. maddesine göre herkesin sahibi olması gereken fikir sahibi olma ve ifade etme hakkı, daha da önemlisi kişinin herhangi bir ortamda kısıtlama olmaksızın bilgi edinme hakkına karşı çıkmaktadır."

"Bu kapatmalar insan haklarına aykırı olmalarının yanı sıra, bu siteler üzerinden gelir sağlayan, bu sitelere reklam veren ya da dijital ortamlar üzerinden işlerini yürüten iş sahipleri ve reklamverenler de zor durumda bırakılyor. Önemli bir sektör olan internet ajansları ve reklam meslek sahiplerinin önünü kesiyor bu kanun, tüketici hakları açısından da sakıncalı sonuçlar doğuruyor" şeklinde konuşan Tan, aynı zamanda kanun kapsamında olmamasına rağmen "kişiye hakaret" gerekçesiyle bir açıklama ya da uyarı yapılmaksızın kapatılan bir çok site olduğunu hatırlatıyor.

HUKUK’A AYKIRI

Tan şu ifadeleri kullandı:

"Oysa ki ‘kişilik haklarına saldırı’ 5651 sayılı İnternet yasası çerçevesinde değil, 4721 sayılı Medeni Kanun’un 24. maddesi uyarınca değerlendirilmiştir.

Bu kanun 5651 sayılı Kanun’dan önce, konuyla ilgili başka bir hüküm bulunmadığından sıklıkla uygulanmasına rağmen, 5651 sayılı Kanun’un yürürlüğe girmesi bu olanağı ortadan kaldırmıştır ve bu Kanun’un ‘içeriğin yayından çıkarılması ve cevap hakkı’ başlığını taşıyan 9. maddesinde erişim engelleme kavramından da söz edilmemektedir."

Tan, aynı değerdeki iki hukuk kuralının çatışması durumunda başvurulacak yorum ilkesinin daha sonra çıkan kuralın öncekiyle çatışması halinde sonraki kuralın uygulanmasını gerektirdiğini söylüyor.

Tüm bu nedenlerden dolayı gazetevatan.com, richarddawkins.com, turandursun.org gibi sitelerin kapatılmasının hukuka da aykırı olduğunu belirten Tan, bu kapatma eylemlerinin bilgi alma özgürlüğü, mesleki durumlar ve hukuka aykırılık açısından demokrasi ve çağdaşlık adına kabul edilemez yanlışlar içerdiğini belirtiyor.

ÖNCE UYARILMALI

Kapatılan sitelerin önce uyarılması gerektiğini belirten Tan, aynı zamanda kamuoyunun bu sitelerin neden kapatıldığına dair bilgilendirilmesi, yasada net bir şekilde tanımlanmayan gerekçelerin tanımlanması, kişisel yorumlara mahal verilmeyecek şekilde bir düzenleme getirilmesinin gerektiğini söylüyor.

Bütün bu iddialar ışığında başta sansuresansur.org çatısı altında buluşan kullanıcılar olmak üzere bir çok Türk ve yabancı Blogger, iletişim, bilgi edinme hakkı, ve ticari konumlarının ellerinden alındığı gerekçesiyle karşı dava açmaya hazırlanıyor.

DENEYİM KAZANDILAR

Kullanıcıların oturdukları yerde suçlu ilan edilmelerine neden olan Blogger.com engellemesi, engelleme kararı verenlerin de oldukça akıllanmış olduklarını ortaya koyuyor, geçtiğimiz Ramazan Bayramı arefesinde gerçekleştirilen Ekşi Sözlük engellemesi, Ekşi Sözlük’ün avukatı Başak Purut’un oldukça hızlı davranarak itiraz etmesi sayesinde, bayram tatiline denk gelmeden kaldırılmıştı.

Blogger.com’un haftanın son iş günü kapatılması kullanıcıların servisi en az iki gün kullanamaması anlamına geliyor.

Blogger.com’un birçok küresel servis sağlayıcı gibi Türkiye’de temsil edilmediğinden ötürü haftasonu kendi internet sitelerine bile erişemeyecek kullanıcıların ne yapacağı henüz bilinmiyor ancak, sansuresansur.org inisiyatifinin önümüzdeki günlerde yasanın tamamiyle değiştirilmesi hakkında eyleme geçeceği kesin.

Meriç Kara / NTV-MSNBC

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Youtube yasağına yeni imaj

5 Mayıstan bu yana kapalı olan Youtube'un görüntüsünü zaten unuttuk.

Ama Telekomünikasyon Kurumu Youtube'un yasak sayfasının görüntüsünden sıkılmış olacak ki yeni bir

tasarımla karşımıza çıktı.

5 Mayıs'tan bu yana Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nin aldığı yasak kararından bu yana Youtube'un

ana sayfasını göremiyoruz.

Bildiğiniz gibi Youtube'a her girmeyi denediğimizde karşımıza sevimsiz yazılarla yazılmış

mahkeme kararları çıkıyor.

Telekomünikasyon Kurumu'da bu görüntüden sıkılmış olmalı ki ceza kararlarını yazıldığı sayfaları değiştirmeye

karar vermiş.

Yeni tasarım eskisine göre çok daha renkli.

Mor ve mavi renklerin hakim olduğu sayfa, bu sayede çok daha ilgi çekici olmuş.

Eminiz ki Youtube'a girmek isteyen insanlar bu yasak sayfasında çok daha uzun süre geçireceklerdir.

Yalnız bu sayfanın okunurluğu Youtube'a mı gidiyor, Telekomünikasyon Kurumu'na mı gidiyor bir bilgimiz yok.

Yalnız yasaklamalar bu hızla giderse Telekomünikasyon Kurumu en çok okunan sayfalara sahip olacak.

Bu nedenle bizce daha fazla çalışıp farklı tasarımlar ortaya çıkarmaları gerekli ki bizde bu yasak sayfalarına bakıp "

:yuvarlan: Acaba Dünya'da neler oluyor" diye rahatlıkla hayaller kurabilelim. :yuvarlan:

youtubee462384855qm8.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Youtube'a girmenin yasal yaptırımı nedir gerçekten?

Eğer 'öyle ya da böyle' giriş yapanlar için bir yaptırım uygulanıyorsa, başbakan için de uygulanacak mı?

Yoksa bu yasak acemi internetçiler için mi?

Nasıl bir memleket burası?

Söz konusu şahıs adına dava açabilirsiniz. Dava sebebi de "ülkenin bir kurumu tarafından erişimi engellenen bir internet sitesine başbakanın girmesi, bu ülkede sadece kendim kısıtlanıyormuşum gibi hissetmeme sebep olmuştur. şayet başbakandan bu mevzunun açıklamasını veya nasıl girdiğini söylemesini bekliyorum" 30 bin YTL tazminat talep ediyorum...

:D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Söz konusu şahıs adına dava açabilirsiniz. Dava sebebi de "ülkenin bir kurumu tarafından erişimi engellenen bir internet sitesine başbakanın girmesi, bu ülkede sadece kendim kısıtlanıyormuşum gibi hissetmeme sebep olmuştur. şayet başbakandan bu mevzunun açıklamasını veya nasıl girdiğini söylemesini bekliyorum" 30 bin YTL tazminat talep ediyorum...

:D

Para falan istemez.

Ülkenin bir kurumu dediğiniz de "Ankara 12. Sulh Ceza Mahkemesi" dir mesela.

Muz cumhuriyeti değilsek, sadece cevap isterim.

Hepsi bu ;)

Var mı sizin cevabınız?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Para falan istemez.

Ülkenin bir kurumu dediğiniz de "Ankara 12. Sulh Ceza Mahkemesi" dir mesela.

Muz cumhuriyeti değilsek, sadece cevap isterim.

Hepsi bu ;)

Var mı sizin cevabınız?

Var elbette... Malesef ki ülkenin tüm kurumları arasında ikilik var. Biri yasaklıyor diğeri girin diyor. Allah korusun yarın bir gün savaş olsa biri savaşın biri evde durun diyecek neredeyse o kadar halimiz duman... Birilerinin buna dur demesine de gerek yok. "O" birileri olmasın yeter B)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Var elbette... Malesef ki ülkenin tüm kurumları arasında ikilik var. Biri yasaklıyor diğeri girin diyor. Allah korusun yarın bir gün savaş olsa biri savaşın biri evde durun diyecek neredeyse o kadar halimiz duman... Birilerinin buna dur demesine de gerek yok. "O" birileri olmasın yeter B)

Ülkenin kurumları arasındaki "ikiliği" tartışacak değilim, örnekleri pek çok malumunuz.

Velhasıl konumuzun esası da değil zaten.

"Başbakan" kurum değildir. Kurum olan "başbakanlık"tır.

Başbakanlık'ın böyle bir açıklaması oldu mu?

Olmadı.

Başbakan'ın oldu mu?

Oldu.

Başbakan vatandaş mıdır?

Evet.

Kanun önünde bizler gibi midir?

Evet.

Ama dokunulmazlığı var mıdır?

Vardır.

Bu süreç birgün biter mi?

Biter.

Bunu bilen "başbakan" nasıl böyle konuşur?

Ya dayısı çoktur ya aklı yoktur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.