Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Sigara

SaNTo

Önerilen İletiler

Sigarayı bırakmak isteyenler dikkat! En doğal yöntem... Üstelik garanti gibi... Profesör Doktor Saraçoğlu'nun verdiği

formül şöyle;

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, sigarayı bırakmak isteyen ve türlü yöntemler deneyen tiryakilere Türkiye’de yetişen bir

bitkinin çayını tavsiye etti.

Kanal D’de Seda Sayan’ın programına katılan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, Türkiye’de yetişen binlerce bitki türünün

mucizevi faydalarını anlattı.

Saraçoğlu, özellikle sigarayı bırakmak isteyip, bir çok yöntem denemesine rağmen bırakamayanlar için karabaşotunu

önerdi.

İşte o formül:

"Bir tatlı kaşığı karabaşotunu bir su bardağı suda 3 dakika hafif ateşte kaynatıp içiyorsunuz. Gün atlayarak bu çayı

içmelisiniz. Bir gün durup bir gün içilmeli."

Aktarlarda da bulunabilen ve Türkiye’de yetişen karabaşotunun dünyanın hiçbir yerinde aynısının bulunmadığını sözlerine

ekleyen İbrahim Saraçoğlu, çay yapmaya vakit olmayan ya da yolculuktaki durumlarda şu öneriyi yaptı: "Karabaşotunun

saplarından 5-6 tane yanınızda bulundurun. Bunları çiğneyebilirsiniz. Yutmanızda da herhangi bir sakınca yok."

Japonlar bitkilerimize göz dikti

Japonya’dan gelen araştırmacıların Türkiye’deki bitki türlerini inceledikten sonra toprağın ve bitkilerin ne kadar değerli

olduğunu kendisine aktardıklarını söyleyen Saraçoğlu, "Bizim bitkilerimiz çok kıymetli. Dış ülkeler bizi yakından takip

ediyorlar" diye konuştu.

(Kaynak: televizyongazetesi)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 78
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Ewt bencede sen gerçekten bi karar verirsen bırakıcam diye kendine bunu şart koşarsan bırakırsın spor yapıyorum demişsin spor yaparken insan daha iyi anlıyor bırakması gerektiğini spor yapanlardn duydugum kadarıyla artık belli bir süreden sonra nefes almakta güçlük çektiğini söylüyorlar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Sigaraları söndürme zamanı

Bu haber tiryakilere...

Bu gece yasak başlıyor. Yasaklı alanlarda eline sigara alan yandı.

İşte yasağın getirdiği cezalar...

Kapalı mekanlarda sigara içme yasağı yarın başlıyor.

Bina ve iş yerlerinde yönetim, yasağın uygulanması için bir personelini müfettiş olarak görevlendirecek

Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunu’nun uygulayıcı kurumlarından Tütün ve Alkol Piyasası

Düzenleme Kurumu (TAPDK) Başkanı Kazım Çalışkan yarın yürürlüğü girecek uygulamayla ilgili detayları aktardı.

Çalışkan’ın verdiği bilgiye göre öncelikle, sigara yasağının uygulanabilmesi için belirlenen alanlar, "kapalı alan" özelliği

taşıyacak. Bunun için de kapalı alanın öncelikle tavanı veya çatısı olması gerekecek. Bu yer, bir bina, hatta çadır da

olabilecek. Söz konusu alanların kapısı, pencereleri ve giriş yolları dışındaki bütün yan yüzeyleri tamamen kapatılmışsa

burası yine kapalı alan sayılacak.

Tavanı, çatısı olup, yan yüzeylerinin toplam alanının yarısından daha azı açık bulunan yerler de, kapalı alan şeklinde

değerlendirilecek. Yan yüzeylerinin yarısından daha fazla kısmı açık alanlar ise üstü kapalı da olsa açık alan kabul

edilecek ve buralarda sigara içme yasağı uygulanmayacak.

Sağlık uyarıları

Bu arada, tütün ürünleri tüketilmesine mahsus alanlara da sağlık uyarıları asılacak:

* Sigara içenler genç yaşta ölür.

* Sigara içmek damarları tıkar.

* Kalp krizine ve felçlere neden olur.

* Sigara içmek ölümcül akciğer kanserine neden olur.

* Hamile iken sigara içmek bebeğe zarar verir, çocukları koruyun, dumanınızı onlara solutmayın.

* Sağlık kuruluşları, sigarayı bırakmada size yardımcı olabilir.

* Sigara içmek yüksek derecede bağımlılık yapar.

* Başlamayın, sigarayı bırakmak ölümcül kalp ve akciğer hastalıkları riskini azaltır.

* Sigara içmek ağrılı ve yavaş bir ölüme neden olabilir.

* Sigara içmek kan akışını yavaşlatır ve cinsel iktidarsızlığa neden olur.

Trafik cezası gibi tahsilat

Sigara yasaklarına aykırı hareket edenlere verilecek cezalar, trafik cezaları gibi tahsil edilecek. Önce kişiye tebligat

yapılacak ve cezayı yatırması istenecek. Yatırmazsa, o zaman cebr-i icra yöntemlerine başvurulacak. Bu yöntemler

arasında, cezanın kişinin maaşından kesilerek tahsili de bulunuyor.

Müfettiş görevini yapmazsa ceza verilecek

Sigara içme yasağı getirilen yerlerde, üst düzey yöneticiler, yasakların uygulanması konusunda bir yetkili

görevlendirecek. "Sigara İçilmez" levhalarının altındaki "Şikayet İçin" bölümüne bu kişinin ad ve soyadı ile telefon

numaraları da yazılacak. TAPDK Başkanı Kazım Çalışkan, başvuru ve sonraki süreci şu şekilde anlattı: "Diyelim A

kurumu, görevli kişi olarak Mehmet Yılmaz’ı belirledi. Siz, o kurumda sigara içen birini gördünüz. Hemen Mehmet Bey’i

arayacaksınız: "Burada biri sigara içiyor, müdahale edin." Mehmet Bey gelecek. Gelmezse hakkında işlem yapılacak. O

kişi bir üst amire veya kolluk birimine Mehmet Bey’in görevini yapmadığına ilişkin bildirimde bulunacak. "Bir kişi sigara

içiyordu. Ben onu çağırdım, ama o gelip, müdahale etmedi, görevini yapmadı. Gereğini yapın" diyecek. Böyle bir

durumda, Mehmet Bey uyarılacak, ikinci defa da bu tür bir olaya müdahale etmez ve göz yumarsa kendisine 500 YTL ile

5 bin YTL arasında idari para cezası verilecek. Bu cezayı da bir üst amir uygulayacak. İlgili birim yetkilisi, sigara içenin

yanına gelirse, hemen tutanak tutulacak. Sigara içen bu tutanağı imzalamasa bile olaya tanıklık eden birisi de imza

koyabilir. Tutanak, daha sonra saymanlığa gönderilecek

Binalara asılacak yasal uyarı yazıları, asgari 50x70 santimetre boyutunda, beyaz zeminli kağıt veya uygun bir materyal

üzerinde yer alacak.L evhada uluslararası ‘sigara içilmez’ sembolü, uygulanacak cezanın niteliği ve müfettişin adı yer

alacak.

Oteller özel tabelalar hazırlayacak

* Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Seçim Aydın’ın verdiği bilgiye göre, otellerin lobilerinde, koridorlarda

sigara yasağı uygulanacak. Yasanın verdiği imkanla restoranlarda Temmuz 2009’a kadar sigara içmek serbest. Lobilerde

’özel sigara içme odaları’ yapılıyor. Koridorlarda sigara tablaları kaldırıldı. Odalar sigara içilen ve içilmeyenler olmak üzere

ayrılmaya başlandı. Birçok tesis bu uygulamaya geçti. Yasağın uygulanmasının takip edilebilirliği için valiliklerin

komisyonlar kurması gerekiyordu. İstanbul bunu kurdu, diğer iller de de kuruluyor.

* Tesisler açısından sıkıntı veren bir durum, ’büyük uyarı levhaları’. Yasayla uyarı yazısının 10 cm olması gerekiyor.

Otelciler, bunu koruyarak lobilerde koridorlarda tesislerin dokusunu bozmadan özel levhalar oluşturmaya hazırlanıyor.

VAPURLARIN AÇIK ALANINDA DA YASAK

Yarından itibaren vapur ve motorların açık alanlarında da sigara içme yasağı başlıyor. Bu yasak alışveriş merkezleri

bünyesinde hizmet veren tüm kafe, bar ve restoranları da kapsıyor. Alışveriş merkezleri dışındaki restoran ve barlarda ise

sigara yasağı 1 yıl sonra başlayacak.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bağımlıları birkaç gün idare edin

Prof. Dr. Arif Verimli, kapalı mekanlarda başlayacak sigara yasağı nedeniyle uyarıda bulundu.

Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Arif Verimli, yarın kapalı mekanlarda

başlayacak sigara yasağı nedeniyle sigara içmeyenlerin bir müddet bağımlıları "idare etmelerini" isteyerek, "Çünkü nikotin

yoksunluğu ciddi bir psikiyatrik sendromdur" dedi.

Verimli, yaptığı yazılı açıklamada, yarından itibaren yürürlüğe girecek Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü

Hakkında Kanun ile kontrollü sigara içilebilen günlerin başlayacağını anımsatarak, sigaranın ana maddesi olan nikotinin

kişinin beyin mekanizmasında bağımlılığa yol açan etken madde olduğunu belirtti.

NİKOTİN YOKSUNLUĞU ÖNEMLİ BİR SENDROM

Nikotin yoksunluğunun da psikiyatrik sınıflandırmalar içerisinde yerini bulan bir sendrom olduğunu bildiren Verimli, nikotin

yoksunluğunun kişide sinirlilik, hareketlilik, mutsuzluk ve ağlama isteği, saldırganlık, terleme, titreme ve ateş basmaları,

vücutta uyuşmalar, tahammülsüzlük ve dürtüsellik gibi sonuçlar doğuran önemli bir sendrom olduğunu kaydetti.

BİR SÜRE SONRA KENDİLİĞİNDEN GEÇİYOR

Nikotin yoksunluğunun diğer maddelerde olduğu gibi yıkıcı olmadığını, bir müddet sonra kendiliğinden geçtiğini dile getiren

Verimli, "Bu sebeple o sırada sigara içme isteği üst safhada olan bireyin herhangi bir kişi veya mekan sahibi tarafından

engellenmesi, kişinin tepkisine ve maalesef şiddet içerikli davranışlara yol açabilecektir. Bunun için 'nikotin yoksunluğuna'

alışılana kadar kimseyle tartışılmamalı, bir müddet karşılıklı uzlaşı sağlanmalıdır" dedi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

karar verdıkten sonra hiçbir alternatıf uygulamaya gerek kalmıyor..ben bıraktım 3 ay oldu..ama öncesınde hep aklımda sıgarayı bırakmak vardı

öncelıkle ıstemek gerekıyor.ama sigarayı bırakınca ınsan daha rahat nefes alıyor vucüda enerjı gelıyor cilt güzelleşıyor

bıkaç hafta önce hastanede sıgaradan yatanları gördum..bır bayanı cığerden amelıyat etmışler ve sırtında hortumla dolaşıyordu.bıtanesı de boğazında hortumla dolaşıyordu..hortumun yarısı içerlerınde :unsure:

bu duruma düşmeden bırakmak lazım ama sıgara bağımlısı bır ınsana bunları anlattığınızda dınlemıyor bıle çunku kendımdem bılıyorum :online2long:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

karar verdıkten sonra hiçbir alternatıf uygulamaya gerek kalmıyor..ben bıraktım 3 ay oldu..ama öncesınde hep aklımda sıgarayı bırakmak vardı

öncelıkle ıstemek gerekıyor.ama sigarayı bırakınca ınsan daha rahat nefes alıyor vucüda enerjı gelıyor cilt güzelleşıyor

bıkaç hafta önce hastanede sıgaradan yatanları gördum..bır bayanı cığerden amelıyat etmışler ve sırtında hortumla dolaşıyordu.bıtanesı de boğazında hortumla dolaşıyordu..hortumun yarısı içerlerınde :unsure:

bu duruma düşmeden bırakmak lazım ama sıgara bağımlısı bır ınsana bunları anlattığınızda dınlemıyor bıle çunku kendımdem bılıyorum :online2long:

sigara içmiyorum, hiç de içmedim. sadece bir kereliğine denemiştim iyi ki de yapmışım. çünkü o günden itibaren sigaradan nefret etmeye başladım. zaten soluk almada problemlerim olduğundan yanımda sigara içildiğinde nefessiz kalmış hissediyorum kendimi.

ama sigara tiryakilerini anlıyorum. onlar bulaştıkları illeti bir türlü bırakamıyorlar.

ancak sedelina, senin de dediğin gibi önce inanmak gerekiyor. ben çok tiryaki gördüm bir anda küllükte söndürüp bir daha ağzına koymayan. fakat o gördüklerim genelde sağlık sorunları dolayısıyla bırakmak zorunda kalanlardı. hatta bir akrabama nasıl bıraktığını sorduğumda ;

" ben onu değil, o beni bıraktı " demişti.

varın siz düşünün demek ki istenilince bırakılıyor. tabi ki ilk günler zor geçiyor ama bu zor günler atlatılınca bir daha aramıyorsun.

sağlıklı br toplum için herkesi sigarayı bırakmaya çağırıyorum ve Batılıların söylediği;

" Türk gibi sigara içmek " sözü sadece deyimlerde kalsın diyorum..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 5 ay sonra...

Sigarayı bırakana 3 kat maaş

ABD'li sanayi devi General Electric'in hastalık vakalarını azaltmak ve verimliliği artırmak için yaptığı bir araştırmada bakın

neler çıktı.

ABD'li sanayi devi General Electric'in (GE) çalışanları arasında hastalık vakalarını azaltmak

ve verimliliği artırmak için yaptığı bir araştırma, sigarayı bırakmaları için ekstra maaş verilen kişilerin sigarayı bırakma

oranının diğer çalışanlara göre 3 kat arttığını ortaya koydu.

ABD genelindeki 85 GE şubesinde çalışan 900 kişi üzerinde yapılan araştırmada,

deneklerin yarısına sigarayı en az 6 ay bırakmaları karşılığında 750 dolar ekstra maaş ödendi.

Araştırma sonunda ekstra maaş alan çalışanların 6 ay ve devamında sigarayı bırakma oranları, normal maaşlarını alan

çalışanlara göre 3 kat arttı.

Firma yetkilileri, uzun vaadede çalışanların sigaradan kaynaklanan hastalıklara yakalanma oranlarını düşürmeyi

ve verimliliklerini artırmayı sağlayacak pilot projenin 2010 yılında tüm çalışanları kapsayacak şekilde yeniden

başlatılacağını belirtti.

Daha önce yapılan araştırmalarda, sigarayı bırakma karşılığında verilen küçük ikramiye ya da ödüllerin aynı etkiyi

yaratmadığı belirlenmişti.

Araştırmayı yürüten Pennsylvania Üniversitesi Tıp Bölümü'nden Kevin Volpp, bu tür programlarda ödülü yüksek tutmanın

başarı oranının da artırdığını kaydetti.

akşam

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sigara icenler gunumuzde neredeyse toplumdan dislanmaktalar once sigara ictikleri alanlar birer birer yok ediliyor daha onceleri kapali alanlarda, trenlerde, ucaklarda sigara icilmesi icin ozel bolumler vardi .. Simdilerde dunyanin her ulkesinde sigarayi yasaklamasiyla bu alanlar birer birer kapatiliyor artik kapali alanlarda cafelerde trenlerde ucaklarda sigara icilmesi yasaklandi ve ustune ustelik cezasi dahi var .. :)

Bende sigara icen birisi olarak bu yasaklara normalde uyuyorum .. cogu is yerleri calisanlarina sigarayi birakmalari icin ozel nikotin bantlari ve nikotin sakizlari temin etmekte ama bu baskalarinin istegi dogrultusunda oldugu surece kisi sigarayi asla ve asla birakmaz.. Gunumuzde abudik gubidik yontemlerle insanlara sigara biraktirilmaya calisiliyor aslinda bunlarin hepsi para tuzagindan baska birsey degildir .. Insanin sigarayi birakmasi icin evvela beyninde bitirmesi gereklidir eger beyninde sigarayi bitirmedigi surece. Hangi sigara birakma yontemini denerse denesin bir sure sonra yeniden baslar ve alsa sigarayi birakamaz.. Bu nedenledirki herseyden once Sigarayi birakmasi icin beyninde bitirmeli ve ben artik sigara ile yollarimi ayiriyorum demeli ve daha sonrada iradesine guvenmelidir... Peki diger bir sorumda sigara icme alanlari birer birer yok olurken neden sigara fabrikalari ve tutun ureticileri sigara uretmeye devam ediyorlar ?! simdi burada bir celiski yokmu hem sigara insan sagligina zararlidir diye yasaklaniliyor.. Diger yandan tam gaz sigara uretimine devam ediliyor... ?!

Saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsanın kendi parasıyla kendi kendini zehirlemesi hangi yaklaşımla açıklanır bilmiyorum ve bunu ben de yapıyorum maalesef.Sigara öyle bir düşman ki hiç tanışmamak, tanışmamış olmak büyük bir nimet.Sigara tanıştığında en sevdiğin insana duyduğun aşkla ondan ayrı kalamayacağın kadar esiri yapan bir düşman.Hiç başlamamış olan kardeşlerim umarım sigaranın bu tehlikesini hissedip, idrakine varıp uzak dururlar.

Muhabbetle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sigara yasağında ikinci adım !

Sağlık Bakanı Akdağ, sigara yasağında 19 Temmuz'da 2. adımı atacaklarını belirterek '19 Temmuz'dan itibaren

kahvehane, kafe, lokanta ve barlarda sigara içilemeyecek' dedi.

Bakan Akdağ, Dünya Sağlık Örgütü Tütünle Mücadele Birimi 2. Başkanı Armando Peruga ve bakanlık yetkilileriyle birlikte

Plaza Otel'de 'tütünle mücadele' konusunda bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda sigara yasağı konusunda ikinci adımı atmaya hazırlandıklarını açıklayan Bakan Akdağ, "Resmi daireler,

kapalı mekanlar ve otellerde sigara içilemiyordu.

19 Temmuz'dan itibaren lokantalar, bar, kafelerde de sigara içilemeyecek.

Bu konuda bütün kurumların desteğini bekliyoruz. Sigara endüstrisine karşı ataklarımıza hazırız.

Yasada uygulamalarla ilgili bütün kurumların desteğini istedik" diye konuştu.

Bakan Akdağ, tütünün toplumlar için çok ciddi salgın hastalığa neden olduğunu anlatarak, Türkiye'nin sağlık konusunda

ilerlemeler kaydettiğini dile getirdi.

Sağlıkta dönüşümün ciddi katkısı olduğunu kaydeden Bakan Akdağ, UNICEF'in Türkiye'nin sigara konusunda mesafe

kaydettiği yönünde raporu olduğunu açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü'nün Türkiye ile yakın iş birliği olduğuna dikkat çeken Akdağ, Türkiye'nin son 2 yıl içinde ilerlemeler

kaydettiğini söyledi.

Bakan Akdağ, Türkiye'deki uygulamaların dünya tarafından dikkatle izlendiğini de belirterek, "Sigara yasağı konusunda

Başbakan Erdoğan kamuoyunda birinci rolü oynamıştır.

Ayrıca sigara konusunda bilim adamlarının katkısı da oldu. Yapılan araştırmalarda 5 bin kişiden yüzde 95'i, sigara içmenin

sağlığa zararlı olduğunu söylüyor.

Yüzde 82'si kapalı mekanlarda sigara içmeyi yasaklayan yasağı destekliyor.

Sigara içen yüzde 44'ü, yapılan uygulamanın arkasında duruyor.

Yüzde 20'si yasadan sonra sigarayı azalttı. Yüzde 5'i sigarayı bıraktığını açıkladı" diye konuştu.

Bakan Akdağ, 2010 yılının başından itibaren sigara paketlerine caydırıcı resimler koyulacağını da ifade etti.

'SİGARA YILDA 100 BİN KİŞİNİN CANINI ALIYOR'

Bir gazetecinin 'Sigara yasağı konusunda kahvehanelerin önüne nasıl geçilebilecek?'

şeklindeki sorusuna Bakan Akdağ, "Yasada uygulamalar ile bütün kurumların desteğini istedik.

Yasaklarla yerleşmesini mümkün bulmuyoruz. Halkın kararlılığı önemli. Bir kahvehanede sigara içilebilir.

O kahvehanede oturan kişiler buna müsaade etmeyebilir. Geçmişte örnekleri var. Otobüslerde perişan olurduk.

Yasaklardan sonra şu an otobüslerde kimse sigara içmiyor" şeklinde cevap verdi.

Dünya Sağlık Örgütü Tütünle Mücadele Birimi 2. Başkanı Armando Peruga ise, dünyada tütüne gösterilen ilginin 90'lı yılların sonunda başladığını anlatarak, "2003 yılında sigara konusunda sözleşme imzalandı.

Daha sonra dünya bir bütün olarak salgına tepki koymaya başladı. Türkiye bu yasağı uygulayan ilk ülkelerden birisi.

Fransa, İngiltere ve İrlanda gibi ülkeleri sayarsak Türkiye'nin sigara yasağı konusunda geçirdiği kanunu bir lider ülkesi gibi.

Sigara içenleri cezalandırmaya değil, eğitmeye çalışıyoruz" dedi.

Peruga, internet üzerinden tütün üretiminin yasaklanması ve satış noktalarının düzenlenmesi gerektiğine de dikkat çekti.

Yapılan araştırmalara göre sigaradan ölenlerin sayısının terörden daha fazla olduğu Türkiye'de sigaraya yılda 20 milyar

dolar harcanırken, 30 milyar dolar da sağlık haaması yapılıyor. Araştırmalara göre yılda 100 bin kişi sigara yüzünden

hayatını kaybediyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Sigara tiryakilerine KÖTÜ HABER

Kötü haberi Sağlık Bakanı Recep Akdağ verdi:

19 Temmuz'dan itibaren sigaranın bar, kahve, kafe dahil olmak üzere her yerde yasaklanacağı açıklandı.

Sigara yasağını hiçbir şartta ertelemeyeceklerini vurgulayan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, şunları söyledi:

"Şu anda müstakil kahvehaneler, oteller, restoranlar, barlar, kafeler gibi yerlere henüz kısıtlama gelmemiş durumda.

19 Temmuz'a kadar uygulamaların biraz hafifletilmesi gibi bir yaklaşımımız asla olmayacak.

Özellikle sigara lobisi, şimdi Türkiye'de böyle bir çabanın arkasında duruyor.

Kesinlikle, kararlı bir biçimde kanun neyi gerektiriyorsa uygulamalara 19 Temmuz'da başlayacağız.

Toplum da bize destek veriyor.

Yapılan anketlere göre insanların yüzde 85'inin sigara yasağını olumlu bulduğu ortaya çıktı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Alistik artik bu tarz yasaklara, yavas yavas toplumdan dislaniyoruz .. :) artik kendimize yeni sadece sigara icilen bir gezegen bulmanin vakti geldide gecmekte.. :D Demokrasi var insanlar herseyi yapmakta ozgur diyoruz ama hani nerede bir sigarayi bile cok goruyorsunuz.. sagligimizi dusundugumuzu soyluyorsunuz ama birakin bunu biz dusunelim bizim yerimize karar verme hakkiniz varmi ?! Bizler sizin yemek yemenize calismaniza gezmenize kisitlamalar getiriyormuyuz ?!

Saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

3167363043068.jpg

Sigara kullanımında ürküten rakamlar

Tüm dünyanın ortak sorunu haline gelen sigara ve alkol kullanma yaşları, giderek düşüyor. Türkiye'deki rakamlar korkunç:

Tiner koklama ve alkol kullanma yaşları ise 11'lere kadar geriledi.

Uzmanlar önlem alınmaması halinde ilköğretime yeni başlayan çocukların dahi sigara içiyor olabileceği uyarısında bulunuyor.

Kayseri İl Sağlık Müdürü Kadir Çetinkara, sigara içmek çok yaygın bir bağımlılık çeşidi olmasının yanı sıra sigara

ve dumanında bulunan maddelerin insan sağlığı üzerine yaptığı olumsuz etkiler nedeniyle dünyanın

ve Türkiye'nin en önemli halk sağlığı sorunlarından birisi olduğuna dikkat çekti.

Gün geçtikçe sigara kullanım yaşının düştüğüne değinen Çetinkara, gelinen noktada sigara içme yaşının sekizlere,

içki kullanma ve tiner koklama yaşının ise 11'lere kadar düştüğünü ifade etti.

Alkollü içkiler ve uyuşturucuların insanda zamanla alışkanlık yaptığını kaydeden Çetinkara, çocukluk döneminden itibaren

başlanılan bu maddeleri bırakmanın daha zor olduğu uyarısında bulundu.

Sigara, alkol ve uyuşturucu maddelere bağımlılığın uyku bozukluğu, zeka ve hafıza kayıpları, sabahları bitkin uyanma,

adet düzensizliği ve iktidarsızlık gibi rahatsızlıkların yanı sıra gastrit, tansiyon düşüklüğü,

kanser ve kalp hastalıklarına yol açabildiğine değinen Çetinkara, "Günümüzde batılı ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de sigara, alkol

ve uyuşturucuya karşı hem toplumsal hem de yasal mücadeleye devam ediliyor.

Sigara dumanının içerdiği amonyak, arsenik hidrojen siyanür, formaldehid

ve metan gibi son derece zehirli olan maddeler ise 'insan ölümlerine' zemin hazırlıyor.

Sigara içen annelerin sütlerinde bulunan 'dioxin' maddesi, öldürücü etkiye sahip bir zehirdir.

Beslenme bozuklukları, kronik ishaller, karaciğer iltihabı ve mide kanamalarına yol açan alkol kullanımı,

hamile bayanlar için çok büyük riskleri beraberinde getiriyor. Hamileliği süresince alkol tüketen bayanlar,

sakat ve erken doğum ile bebeklerinde zeka geriliği riskleriyle karşı karşıya bulunuyor.

Sigara, alkollü içki ve her türlü bağımlılık yapan uyuşturucu maddelerin insan sağlığına, ekonomiye,

aile huzuruna verdiği zararlar bugün rakamlara sığdırılamaz hale geldi.

Sigara ve alkol sağlımıza zararlarının yanında kullananların cebine ve ülke ekonomisine de büyük zararlar veriyor." dedi.

Alışkanlıklarda ilk adım ve tadımın son derece önemli olduğunu belirten Çetinkara, kötü alışkanlıkların tecrübesinin olmadığını aktardı.

Anne ve babaların bu konuda önemli sorumlulukları olduğunu vurgulayan Çetinkara, çocuklarda meydana gelen ani karakter, davranış değişiklikleri

ve her zamankinden fazla para harcaması gibi durumlarda iyi bir gözlemci olunması konusunda uyardı.

Gerektiğinde mutlaka bir uzmana danışılmasını isteyen Çetinkara, "Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi bütün kötü alışkanlıklardan

ve cehaletten korumak hepimiz için toplumsal görev kabul edilmeli ve herkes bu konuda üzerine düşen görevi yerine getirmelidir." diye konuştu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.