Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

BİR TEK KELİME

Misafir demirefe

Önerilen İletiler

Kim ne derse desin, İslam kültürü çok güçlü bir kültür. Neden mi?

Çünkü bir tek kelime ile milyonlarca insanı harekete geçiriyor. Kurban bayramı yaklaşıyor. Yine kural tanımaz, hijyen tanımaz, çevre, hayvan ve insan saygısı tanımaz insan yığınları sokakları, otoyol kenarlarını, yeşil alanları mezbahaya, kan gölüne çevirecek, kelleleri, işkembeleri, oraya buraya atacak, bayram diye bunları kaldıran da olmayacak, bu utanç tablosu yine koca bir coğrafyayı avucuna alacak.

Buna neden olan tek kelime nedir? İşte o sihirli kelime: VENHAR!

Bunca olanın tek kaynağı bu tek kelime. İşte İslam'ın bu etki gücü iştahları kabartıyor ve tek bir hareketle, sadece bir abdest alarak, "Bismillah" diyerek...vs. Fazla bir efor ve beyin sarfetmeyerek insanları peşine takıp sürükleme, kandırma, sömürme potansiyeli uyanık istismarcıların cirit atmasına yol açıyor.

Düşünmek gerek... Acaba koca bir koyun sürüsünün kolayca güdülebilmesi çobanın gücüne mi bağlı, yoksa koyunların itaatine mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 66
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Kim ne derse desin, İslam kültürü çok güçlü bir kültür. Neden mi?

Çünkü bir tek kelime ile milyonlarca insanı harekete geçiriyor. Kurban bayramı yaklaşıyor. Yine kural tanımaz, hijyen tanımaz, çevre, hayvan ve insan saygısı tanımaz insan yığınları sokakları, otoyol kenarlarını, yeşil alanları mezbahaya, kan gölüne çevirecek, kelleleri, işkembeleri, oraya buraya atacak, bayram diye bunları kaldıran da olmayacak, bu utanç tablosu yine koca bir coğrafyayı avucuna alacak.

Pardon da yürürlükte olan yeni yasalarla ,düzenlemelerle bu anlattığınız sahnelerin %90 ı kalktı .Kalkmayan yerlerde de sizler gibi düşünen ender insan yaşadığından sorun yok.Ayrıca bu etlerin dağıtılış şeklini ve uzun süre hane halkının da ihtiyacını karşılıyor oluşunu düşününce,neden böyle faydalı bir dini emre bu kadar tepkili olduğunuzu düşünün derim.Din mi dedi bu insanlara Kurbanı kesin ama işkembeyi,kelleyi oraya buraya atıp etrafı olabildiğince kirletin diye.Kusura bakmayında Utanç eğitim sistemimizde..

Bugün klozetin tepesine ayakkabılarıyla çıkıp ihtiyacını karşılarken komple kapağı kirletmekten çekinmeyen insanların bulunduğu yerdeyiz.Hatta daha da fazlası için alışveriş yerlerindeki görevlilerle konuşun.

Kısacası,bugün ,kurban için gerekli kesimhaneler nasıl yürürlüğe girdiyse,yasalarla sokakta kesilen kurbanlara nasıl son verildiyse,bu yıllar öncesindende düşünülebilir,yıllar öncesinden de daha güzel alternatifler sunulabilirmiş.Gelişmemişliğin nedenlerini dine mal etmekten bi vazgeçseniz zaten,çoklarından iyi müslüman olursunuz ya neyse...

Haydi Selametle....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Pardon da ben bundan bahsetmemiştim. Üstelik oranı ters vermişsiniz, alınan önlemler ve yasaklar ancak %10 önleyebildi. Büyük oranda değişen bir şey yok. Din baskı altında, inananlara zulüm var ya, o bakımdan. İnsanlar rahat rahat sokakta bi kan dökemiyor Allah için!

Bahsettiğim ve karşı çıktığım insanın bir karnivor tür olup et tüketmesi değil elbette. “Tanrım bizi baştan yarat, ama bu kez otobur!” filan demiyorum.

Bir tek kelime üzerine, kan dökme ve et bayramının nasıl olup yapılabildiğini sorguluyorum. Et yenmesi değil, bunun bayramının olması tuhaf geliyor. Bu kadar gelenek bağlılığına şaşıyorum. Bu dinde bir değişme olmasının ne kadar zor oluşuna şaşıyorum.

Dünyada bir İspanyollara şaşıyorum arenada eğlence olarak boğa öldürme geleneğini kaldırmayan, bir de Müslümanlara. Hayır niye bir günde alel acele katliam şeklinde? Et yiyecek ve yedirecekseniz adam gibi aşevleri açar, yaparsınız. Bunun dini tören haline getirilecek nesi var? Sağlıksız hayvan hareketleri oluyor, hayvanlar sağlıksız koşullarda kentlerin içlerinde toplanıp eziyet çektiriliyor, bir günde alel acele üst üste kan gölü içinde kesiliyor. Bu nüfus yoğunluğunda büyük kentlerde bunlar eziyetten başka bir şey değil.

Yok yani bu dinin biraz daha zaman koşullarına uyum yeteneği fazla olsaydı diyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Pardon da ben bundan bahsetmemiştim. Üstelik oranı ters vermişsiniz, alınan önlemler ve yasaklar ancak %10 önleyebildi. Büyük oranda değişen bir şey yok. Din baskı altında, inananlara zulüm var ya, o bakımdan. İnsanlar rahat rahat sokakta bi kan dökemiyor Allah için!

Bahsettiğim ve karşı çıktığım insanın bir karnivor tür olup et tüketmesi değil elbette. ?Tanrım bizi baştan yarat, ama bu kez otobur!? filan demiyorum.

Bir tek kelime üzerine, kan dökme ve et bayramının nasıl olup yapılabildiğini sorguluyorum. Et yenmesi değil, bunun bayramının olması tuhaf geliyor. Bu kadar gelenek bağlılığına şaşıyorum. Bu dinde bir değişme olmasının ne kadar zor oluşuna şaşıyorum.

Dünyada bir İspanyollara şaşıyorum arenada eğlence olarak boğa öldürme geleneğini kaldırmayan, bir de Müslümanlara. Hayır niye bir günde alel acele katliam şeklinde? Et yiyecek ve yedirecekseniz adam gibi aşevleri açar, yaparsınız. Bunun dini tören haline getirilecek nesi var? Sağlıksız hayvan hareketleri oluyor, hayvanlar sağlıksız koşullarda kentlerin içlerinde toplanıp eziyet çektiriliyor, bir günde alel acele üst üste kan gölü içinde kesiliyor. Bu nüfus yoğunluğunda büyük kentlerde bunlar eziyetten başka bir şey değil.

Yok yani bu dinin biraz daha zaman koşullarına uyum yeteneği fazla olsaydı diyorum...

Din zaman koşullarına uyumlu ama uymayanları suçla sen ,uyum sağlayanları değil...

İşini en iyi şekilde yapanları da genellemeye katarak suçlaman haksızlık. Aş evlerine ne gerek var. Komşuluk bağları neden biraz daha kuvvetlenmesin. Hem öyle sırf et yedirmek için bir yerde toplamak bir nevi rencide etmektir.Oruç değil, Millet açta açıkta değil. Bayram bayram. Ne demek istiyorsun yani dilenci gibi görerek...Kesersin kurban etini komşuluk görevini yerine getirerek dağıtırsın. Hemde komşun et istemeden veriyorsun. Rencide olmuyor. Tabi kibirlenerek eti dağıtanlar varsa onlar başka. Onların islamda yeri bile yok.

Bir tek kelime birlik olmak için yetiyor bak. Gelenek bağlılı değil. Dini görevimiz. Maddi imkanı yeten müslümanın kurban kesmesi gerekir. Vaciptir.

Bir kimseye kurban kesmenin vâcib olması için, şu şartların bulunması gerekir:

1 - Müslüman olmak.

2 - Hür olmak.

3 - Mukîm olmak. Seferî (yolcu) olmamak.

4 - Fıtır sadakasını(Ramazan bayramı sadakasını) vâcib kılan maddi durum yeterliliğine sâhip olmak.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Pardon da yürürlükte olan yeni yasalarla ,düzenlemelerle bu anlattığınız sahnelerin %90 ı kalktı .Kalkmayan yerlerde de sizler gibi düşünen ender insan yaşadığından sorun yok.Ayrıca bu etlerin dağıtılış şeklini ve uzun süre hane halkının da ihtiyacını karşılıyor oluşunu düşününce,neden böyle faydalı bir dini emre bu kadar tepkili olduğunuzu düşünün derim.Din mi dedi bu insanlara Kurbanı kesin ama işkembeyi,kelleyi oraya buraya atıp etrafı olabildiğince kirletin diye.Kusura bakmayında Utanç eğitim sistemimizde..

Bugün klozetin tepesine ayakkabılarıyla çıkıp ihtiyacını karşılarken komple kapağı kirletmekten çekinmeyen insanların bulunduğu yerdeyiz.Hatta daha da fazlası için alışveriş yerlerindeki görevlilerle konuşun.

Kısacası,bugün ,kurban için gerekli kesimhaneler nasıl yürürlüğe girdiyse,yasalarla sokakta kesilen kurbanlara nasıl son verildiyse,bu yıllar öncesindende düşünülebilir,yıllar öncesinden de daha güzel alternatifler sunulabilirmiş.Gelişmemişliğin nedenlerini dine mal etmekten bi vazgeçseniz zaten,çoklarından iyi müslüman olursunuz ya neyse...

Haydi Selametle....

Öğretmen yaramazlık yapan öğrencisine,evladım niye böyle yapıyorsun demiş. Öğrencide ama hocam diğer arkadaşlarımda yapıyor demiş.

Hadi o çocuk diyelim kendine böyle bir bahane buluyor ama, gerçek dini iddiasında buluna müslümanların olumsuzlukları gösterilince çocuklar gibi bu tür bahanelere sığınmaları trajikomik bir durum

Ayrıca bu etlerin dağıtılış şeklini ve uzun süre hane halkının da ihtiyacını karşılıyor oluşunu düşününce,neden böyle faydalı bir dini emre bu kadar tepkili olduğunuzu düşünün derim

Kurbanın fakirlere et dağıtma amaçlı yardım olduğu ise diğer bir bahane.

Çünkü asıl amaç allah için bir canlıyı öldürmektir ve binlerce sene süren putperst geleneğidir. Etleri dağıtılması son derece tali konudur. Konunun ana fikri ile eşitlenemez.

Eğer bahane olarak söylendği gibi maksat fakirlere et yardımı yapmak olsa idi,kasaptan hazır kesimiş etlerle yapmak mümkün olurdu.

Oysaki islama göre bu şeklide bir uygulama ile asla kurban ibadeti gerçekleimş sayılmaz. Bir hayvanın kurban olabilmesi için gereken şartların ne olduğunu sağır sultan bile biliyor.Şimdi burda tek tek saymaın gereği yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kurbanın fakirlere et dağıtma amaçlı yardım olduğu ise diğer bir bahane.

Çünkü asıl amaç allah için bir canlıyı öldürmektir ve binlerce sene süren putperst geleneğidir. Etleri dağıtılması son derece tali konudur. Konunun ana fikri ile eşitlenemez.

Eğer bahane olarak söylendği gibi maksat fakirlere et yardımı yapmak olsa idi,kasaptan hazır kesimiş etlerle yapmak mümkün olurdu.

Sayin Hoppa ya katiliyorum. Ustelik yalniz Kurban Bayramin da hayvan kesmezler.

Anadolu’da yeni evlenen insanlara kurban kesilir. Ciftler kurbanin üzerinden atlarlar. Kanlarini da alinlarina sürerler. Nedeni, evliliklerinin mutlu gecmesi. Kan akitmak, ugur ve mutluluk anlamina geliyor. Yeni bir araba mi alindi? Hemen kurban kesilir. Araba, kanin üzerinden gecer, ugur sayilir. Yeni bir Fabrika mi acil di? Kurban kesilir. Yalniz Kurban bayramin da bu adetler Turkiye capinda ayni gunler de olur. Kan atmak icin. Fakirler le ne alakasi var ki!

Kuran'da "Saffat" suresine bakalim, kan akmasi icin:

"Bunun üzerine biz, İbrahim'e yumuşak huylu bir oğlan müjdeledik." (37-101)

"Çocuk onunla birlikte koşacak yaşa gelince, İbrahim dedi: "Yavrucuğum, uykuda/düşte görüyorum ki ben seni boğazlıyorum. Bak bakalım sen ne görürsün/sen ne dersin?" "Babacığım, dedi, emrolduğun şeyi yap! Allah dilerse beni sabredenlerden bulacaksın." (37-102)

"Böylece ikisi de teslim olup İbrahim onu şakağı üzerine yatırınca", (37-103)

Biz şöyle seslendik: "Ey İbrahim!" (37-104)

"Sen rüyayı gerçekleştirdin. İşte biz, güzel düşünüp güzel davrananları böyle ödüllendiririz." (37-105)

"Bu, hiç kuşkusuz apaçık imtihanın ta kendisiydi." (37-106)

Ve ona fidye olarak büyük bir kurbanlık verdik.(37-107)

Yani Ibrahimin oglu, buyuyunce babasinin ruyasin da olan Tanrinin buyrugu oldugunu anlayınca, babasına, hic tereddut etmeden yapmasını soylemis. Ve gokten bir kurbanlik gondermis, oglunu bagislamis. Ne guzel ! Biliyoruz ki , ayni hikaye Tevrat ta vardir , bu hikaye oradan calinmistir.

Hacca gidenlerin %90 ni orada da kurban keser. Bu kurbanlar Islam bankasi araciligi ile yapilir ve her kurban icin asagi yukari 100 dolar alinir. Yalniz Turkiye den 700 bin yakin kisi 10 sene icin de Hacca gidiyor. Geri kalan matematigi sizler yapabilirsiniz. Diyanet Isleri Baskanligi Hac ucreti aliyor, THY, Suudi Arabistan Ucak biletleri ile gidis donus oluyor... Iste muazzam ekonomik kaynak. Neden olmasin ki?

Anladigim kadariyle, Hac'da kesilen kurbanlarin etleri Turkiye'ye Arap hayvanlari hastalikli oldugu icin getirilemez mis. Fakat, nedense hastalikli hayvanlari kurban kesip , ve para odemek caiz mis, demek ki! Neden olmasin ki?

Radikal Musluman Terroristlerin kendilerini masum insanlarin bogazlarini keserek (ayni sekilde) filme alip Internete koymadilarmi ki? Bunlari gormedik mi? Bu adetler, siddetin devam etmesi icin, ve vahsiligin devam etmesine yardim ediyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hiç bir önlem, kurban bayramında sergilenen olumsuzlukları önleyemez. Çünkü herkes bireysel yapsa, olumsuzluk belli, olur olmaz yerlerde kesilecek. Toplu kesim yerlerinde kesmeye zorlasan, herkes bir an önce etini alıp gitmek istiyor, acele ile çok sayıda hayvanın kesilmesi gerek. Bu da hayvanlara kötü muameleye neden oluyor. Kasaplar işi yetiştirmek için acele ediyor.

Bu işin tek gerekçesi Allah için kan dökmektir. Et met bahane. Et dağıtımı organize edilmeden önce, hacda kesilen hayvanların sadece kanının akıtıldıktan sonra çürümeye bırakıldıklarını biliyoruz. Sonraları bu görüntü öylesine tepki uyandırdı ki, bu etleri değerlendirmek için organizasyonlar düzenlemek zorunda kaldılar.

O yüzden buna et bile değil, kan bayramı demek daha doğru...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ustelik yalniz Kurban Bayramin da hayvan kesmezler.

Ben ev yapmak için çalışmalara başlayan bir adama:

-"Evin temeline kan akıt, yoksa bir deprem olduğunda evin yıkılır" diye baskı yapıldığını şu kendi kulaklarımla duydum. Ondan sonra da neymiş "Ne mahalle baskısı yahu? Nereden çıkartıyorsunuz? Sadece bi başörtüsü baskısı var memlekette!" Sonra bi de "hanım hanımcık okumak isteyen bacılarımızı ağlatıyolaaaar!" diye bi feryat kopar, oldu gitti maşallah... İrticanız hayırlı uğurlu olsun. Tepe tepe geriye götürün... Ortaçağa kadar yolu var, götürün götürün...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben bunu biraz daha fazla dusununce , sayin Demirefe nin cok anlamli bir konuya degindigini goruyorum. Ibrahimin (Tevrata/Incile/Kurana gore) oglunun bogazini kesmeyi dusununce bugun ku medeni anlayislarla buna hastalik denmez mi? Tevekke li degil de , bunu suphesiz kabul edenlerin elinden gelecek hersey olacaktir, katliam bakimindan, vahsilik bakimindan. Eger oglunuzu keserseniz, sizi durduracak baska bir sey kalir mi bu dunyada?

Bu vahsiligi cocuklara ogretiyorlar. Cocuklara sevimli kuzulari alip bir kac gun veya bir kac ay sonra bu "titreyen" kuzulari , bogazindan kanlar fiskirirak babalari tarafindan kesilir... cocuklari onunde. Babasi "Allahu ekber" diyerek devam eder ve bacaklarindan kuzuyu asip, derisini soyar cocugun gozlerinin onunde. Sonra eti alip bunu pisirirler ve cocuga ye derler . Cunku bu kurban etidir "Sevap" tir derler.

Kan dokmek, "sevap" dir. Evet "Allahu ekber" .

Iste cocuklarimiz boyle buyurler. Simdi anliyormuyuz, Malatya vahsiligini, ve insanlarin da bogazlarini kesmelerini?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben bunu biraz daha fazla dusununce , sayin Demirefe nin cok anlamli bir konuya degindigini goruyorum. Ibrahimin (Tevrata/Incile/Kurana gore) oglunun bogazini kesmeyi dusununce bugun ku medeni anlayislarla buna hastalik denmez mi?

Denmez...

Eger oglunuzu keserseniz, sizi durduracak baska bir sey kalir mi bu dunyada?

Kalmaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi fft diyor ki, "kalmaz"dı, ama sonuçta kesmediğine göre de demek durduracak bir şey varmış dünyada ve durdurmuş.

Ve de diyor ki, "zaten de ancak o durdurabilirdi."

Ve de diyor ki, "şimdi de oğlunu kesecek bir adamı ancak o durdurabilir!

Ve de sanıyorum durdurulması gereken kişilerin sadece oğlunu kesmek üzere olan değil, başka korkunç işler yapmak üzere olanlar da olduğunu düşünüyor.

Din belki de tamamen sembolizm üzerinden götürülebilecek bir konudur. Böyle olduğuna dair hiç bir kanıt sunmamış bize ama, belki böyle olduğunu düşünmemizde sakınca yoktur. Bu sakıncanın olmadığına dair bir kanıt sunabilecek olan var mı? Yani:

"Cennet cehennem mi? Yok öyle bir şey. Adem ile Havva mı? Onlar da kimmiş? Bunların hepsi gerçek olmayan semboller..." deyip de bu savının herkesçe hiç tepkisiz kabul göreceğine inanan var mı?

Bilmiyorum fft, belki senin üzerinden varsayım üretip sana haksızlık ettim, böyle ise kusuruma bakmazsın umarım, ama hisettiklerim bunlar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dinden kaynaklanan sorunlarla karşılaştığımızda, kabahat her zaman uygulayandadır; uygulatanın asla ve asla kusuru olamaz...

1400 yıl önce bedevi bir toplum için kurban kesmek sorun olmuyordu. Zaten bir çoğu hayvancılıkla uğraştığından hemen herkes kasap...

Günümüze bakıyorsun, ehliyetsiz ve becereksiz insan güruhu, ellerinde koca koca bıçaklarla korumasız hayvanlara girişiyorlar. Dini bir ritüeli yerine getirmek için, insanoğlu adına binlerce yıl önce geride kalması gereken vahşet (maalesef bu kelime yapılanları anlatmak için yetersiz kalıyor) tablolarını her yıl sergiliyorlar.

Kendilerine göre bu tablonun müsebbibi duyarsız vatandaşlardır. Peki bu duyarsızlıkta telkin edenin hiç mi suçu yok?

4 gün içinde kesilmesi gereken milyonlarca hayvan için kasap mı yeter, kesimhane mi? Telkin eden bugünleri hiç mi düşünememiş de bir alternatif sunmamış? Şimdi her kurban bayramında izlediğimiz vandalist görüntülerin müsebbibleri, bir önceki iletimde yaptığım "zombi" benzetmesine uyuyor mu, uymuyor mu? Hakim olamadığı hayvanı yere yatıramadığı için elindeki satırla zavallı hayvanın bacaklarına bacaklarına girişen bir mahlukâtı bu hale getiren nedir?

Şimdi diyeceksiniz ki, "Dinimiz kurbanda hayvana eziyet edilmesini yasaklamıştır." Ben de size olmayan külahımı göstereceğim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İslam eğer çağdaş bir din olmak istiyorsa, kurban bayramı mutlaka kaldırılmalıdır. Bu da tek tek bireylerimn insiyatifiyle olacak bir konu. Kimse kesmeyince, bu vahşet geçmişte kalır ve unutulur. Bunun yolu da bireylerin kutsallık boyunduruğundan kurtulmalarından geçiyor.

Efdaliyetle bir, olmazsa iki, bilemedin dört gün içinde her gücü yetenin kurban kesmesi diye bir ilke bu devirde olamaz. Yam_yam'ın belirttiği sakıncalardan başka, hadi diyelim yöntem hayvanın kan kaybı biçiminde ölmesi biçiminde. Bu da tartışılır ama, yöntem olarak kabul ettiğimizi varsayalım. Hayvanın kan kaybından tamamen ölmesi için geçen süre oldukça uzundur. Önce şok hali, sonra bilinç kaybı gelir fakat refleksler uzun süre devam eder. Reflekslerden geçtik, hadi bilinç kaybına razı olduk. Fakat bilinç kaybının beklendiği onbinde ancak birdir. Çünkü acele var. Sırada yüzlerce kurban ve sabırsız sahipleri bekliyor. Bizim kutsal bağımlısı, bilim yabancısı insanımız hayvandaki istemsiz refleksleri ne zanneder? Kurbanın "temiz" öldüğünün belirtisi!

Kan kaybından ölüm beklenmeden yapılacak her girişim hayvana eziyettir. Hayvan kesilmeyecek diye bir şey yok. Bu da bir yöntemdir, usulünce uygulanırsa acı vermeyebilir. Eğer günümüz tüketim ve nüfus şartları hayvanların toplu biçimde kesilmesini gerektiriyorsa, bu ancak bilimsel yöntemlerin uygulandığı gerekli teknik özelliklere sahip mezbahalarda yapılmalı, başka her türlü toplu kesim yasaklanmalıdır. Adam gibi çağdaş bir devlette bunun aksi düşünülemez bile. Anca bi İspanya'da nasıl oluyorsa düşünülüyor, en çok buna hayret ediyorum. Dünyada en sevmediğin ülke desinler, İspanya derim. Onlarınki kurban bayramından bin beter. Şiddetle kınıyor ve lanetliyorum. Aynı şey AB kriterleri içinde bu olguya yer vermeyen AB için de geçerli. Matadoru boynuzlayan boğanın boynuzlarına sağlık derim. Matadorun kaybettiği (hayatını olursa bu daha iyi olur) karşılaşmalar beni ziyadesiyle memnun eder. Parantez içi için gelebilecek tüm eleştirileri peşinen şiddetle reddediyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şu kurban olayını nerden çıkarmış insanoğlu yaa...Bu kadar da akıldışılık olamaz. Tanrının söylediğine inanmıyorum. Dinlerdeki Tanrı, ne insanları, ne de hayvanları sevmiyor demekki...

Yazık, bir hayvansever olarak çok acıyorum kurbanlıklara. Şimdiden içime sıkıntısı düştü valla.

Fakirlere hazır kesilmiş etlerden verilmesi, ya da onlara maddi yardım yapılması daha akıllıca olmazmıydı yani?

Kesin, yaradan da şaşıp kalıyordur, bu işe. "Yahu, şu yarattığım insanların haline bak, ne gereksiz şeylerle uğraşıp duruyorlar, bir de bütün bunları benim yazdırdığımı iddia ediyorlar, pes yani " diyerek...

Tamam, insanların kurban kesme konusunda çok kusurları var. Bir sürü sorun var.

Ama en büyük sorun; bunun insanlara "Tanrının buyurduğunun" sanılmasıdır. Kutsal kitapların insan uydurması olduğu anlaşılsa, ne kurban, ne de dinlerdeki diğer ***** dan kaynaklanan hiç bir sorun olmayacak...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kesin, yaradan da şaşıp kalıyordur, bu işe. "Yahu, şu yarattığım insanların haline bak, ne gereksiz şeylerle uğraşıp duruyorlar, bir de bütün bunları benim yazdırdığımı iddia ediyorlar, pes yani " diyerek...

Deseniz ya cennete gidecem diye uğraşırken çoğu cehennemlik olacak ... :)

(Umarım tepki almaz bu şaka...)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Fakirlere hazır kesilmiş etlerden verilmesi, ya da onlara maddi yardım yapılması daha akıllıca olmazmıydı yani?

Kurbanı kesen kişinin besmele çekmesi gerekir..Besmele çekip çekmediğini nerden bileceğiz. Bizi kandırabilir...Hazır kesilmiş diyoırsun. Onlar işin ticaretini yapanlar oluyor. Biz kendi rızamızla veriyoruz. Komşuyla ticaret yapmıyoruz. Yapanların bizimle alakası olduğunu da çıkarmanız da saçmalık olur. Kimin kurban kesip kesmediğini çevresiyle irtibatını koparmayan komşuseverler bilir.

Söz meclisten dışarı : "Ayıya ensen niçin kalın".. diye sormuşlar

O da ; "Kendi işimini kendim yaparım demiş" :lol:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kurbanı kesen kişinin besmele çekmesi gerekir..Besmele çekip çekmediğini nerden bileceğiz. Bizi kandırabilir...Hazır kesilmiş diyoırsun. Onlar işin ticaretini yapanlar oluyor. Biz kendi rızamızla veriyoruz. Komşuyla ticaret yapmıyoruz. Yapanların bizimle alakası olduğunu da çıkarmanız da saçmalık olur. Kimin kurban kesip kesmediğini çevresiyle irtibatını koparmayan komşuseverler bilir.

Peki, besmele çekilmeden kesilen etler yenirse ne olur? Sağlığa bir zararı var mıdır? İşin dini yönünü bir tarafa bırakarak cevaplayın lütfen.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki, besmele çekilmeden kesilen etler yenirse ne olur? Sağlığa bir zararı var mıdır? İşin dini yönünü bir tarafa bırakarak cevaplayın lütfen.

Peki bu soruyu sormadan önce besmele çekerek kesilen kurban etiyle , besmele çekilmeden kesilen kurban etini incelemeye almaya denediniz mi ?

(Aslında bu soruyu hijyeni dert eden mübarek kardeşlerimizde araştırmalı...Bilim araştırmadan iş yapmaz.Bilimi savunan kardeşler araştırmıyor mu bunu acaba...(sanmayın ki biz toptan reddediyoruz. dine aykırı olmayan her üretimi desteklediğimizi bilin...atom bombası gibi insanlığı yok etme amaçlı bir şeyi destekliyeceğinizi düşünmüyorum tabi insanlıktan bahseden bilimi takip eden kardeşlerin...) )

İşin dini yönünü laboratuvar ortamında da ispatlayacak delil bulunca hala bu soruyu sormakta devam edebilecek misin merak ediyorum.İncelemeye almadıysanız araştırın bir şeyler bulacaksınız eminim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben sadece kurban etini sormamıştım, her türlü etten sözetmiştim.

Hijyenle besmelenin ne ilgisi var.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kuranda haramlar bellidir helaller bellidir. Kurban için kesilmesi tavsiye edilmiş hayvanlar bellidir. Kural dışına çıkmak kurban eti kesme konusu dışına çıkar. Takdir edersiniz ki konu kurban bayramıyla dolayısıyla kurban etiyle ilgilidir. (Hijyen meselesi bazı soruları soran kardeşlere binaendi.Onlar bilir kendilerini.)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben sadece kurban etini sormamıştım, her türlü etten sözetmiştim.

Hijyenle besmelenin ne ilgisi var.

Sayın Halkalıyıldız,bunun bilimsel araştırmasıyla ilgili bir yazıyı forumda okumuştuk ama tepkiler farklı olmadı.. İşin o boyutunu bilim adamı ya da kadını olmadığım için bilemem,ama her dinden bildiğim tek bir gerçek var.Bir canı alacaksak eğer,canı alanın gerçek sahibinin Allah olduğu bilinciyle onun ismini anmalıyız.O,izin verdiği için insan olmamızın bir farkı (eğer belgeselleri izlerseniz daha dikkatli,hayvanların özellikle aslanların boğazlayarak öldürmekteki örnek güzel davranışlarını bir düşünün derim)olarak Allah ın ismini anıyoruz.Her canın sahibi,yaratıcısı olan Allah tır,yine öldüren.Yıllar önce,putlara sunulan kurbanlıkları düşünün.İnsanlar ,hayvanları putlar için kurban etmişlerdir(hala bazı çok tanrılı ülkelerde var bu uygulama).Halbu ki yalnızca Allah ın adı ile bu yapılabilir. Şimdi hemen atlamadan bi düşünün,bizler genel olarak ot obur muyuz,bu hayvanlar illa ki kesilmiyor mu?Bizler ciddi ciddi hayvanları kesip etini yiyen yaşayan memeli hayvanlarız(lütfen bunu bilimsel bir gerçek olarak önce kabul edelim).Bunu öyle ya da böyle yapıyoruz,burada bulunan arkadaşların hepsi vejeteryan olmadığına göre,duygusal hayvan hakları sözleri bana inandırıcı gelmiyor.Şimdi bu olayı gerçekleştirirken,hayvana verilen can kavramının dini olarak çok önemli bir kavram olması düşünüldüğünde,ama dini anlamda da yemeniz için bizim faydamıza sunulan hayvanlar düşünüldüğünde,kıyamadığınız ve canını haşa almaktan korktuğunuz o hayvanları,yemek yeme zorunluluğunuzun bilinci ile ve ona canı sağlayan ve onu hizmetinize sunan Yaratıcının can verme ve alma hakkını elinde bulunduruşunun idrakinde olarak ,yalnızca ve yalnızca Allah ın adıyla bir cana kıymak,yadsınmaması gereken ve çok faydalı bir durum bence.Bu bizdeki ,aslında can alamama ve merhametli olmak kavramıyla daha özdeş bence,soğuk soğuk makinalarla boyunları kesilen sıralı hayvanları düşünmek daha korkunç geliyor bana.Şu an tavuklara uygulanan sistemler gibi.. Sırala hayvanları,cırt cırt kesilsin kelleleri.Bu düşünce bir anda bütün merhamet ve hayvanı değerli görme kavramın bitirip,onu sıradan kesilip yenilesi bir mal kavramı haline getiriyor.Ama siz boynunu okşadığınız hayvanı,beslediğiniz hayvanı Allah ın adıyla keserken aynı duygusuzluğu yaşamayacaksınızdır.Bilmiyorum herşey göründüğü gibi olmaya bilir.,ya da herşey görünmediği gibi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

fft, doğada bizim için hiç bir güzel örnek yoktur. İnsan her davranışıyla diğer türleri aşmak, onlardan ileri olmak zorundadır. Aslanlar avlarını boğazlamaz. soluk borularını sıkarak boğarlar. Bu tarz bize örnek olsaydı, hayvanların boğazlarını mengenede sıkıştırmamız gerekirdi.

Fazla belgesel izlediğinizi sanmıyorum, izleseniz de İslami kontrolden geçmiş olanları izliyor olmalısınız. Bir çok etçilin av stratejileri aslanınkinden daha ürkütücüdür. Daha güçsüz olanlar avlarını daha zor öldürürebilirler. Hele vahşi köpeklerin avlanmasını izlemek başlı başına bir sinir törpüsüdür. Bir ara Batılı safariciler bu hayvanların avlanışını görmeye dayanamayıp vahşi köpek katliamı yaptılar. Cüsseleri küçük olmasına rağmen sayılarının çokluğuna güvenip iri hayvanlara saldırıyor, fakat öldüremiyorlar. Her taraftan sarılan hayvan için ölüm bir armağan haline geliyor. Onları gördükleri her yerde vuruyorlardı. Sonunda vahşi köpekler tükenme aşamasına geldi. Fakat sonuç daha kötü oldu. Bu kez köpeklerin baskısından kurtulan otçullar hızla çoğalıp otlakları tükettiler. Bu kez otçul hayvanlar açlıktan toplu ölümlere başladı. Batılılar doğal dengeyi bozmanın doğru olmadığını anlayıp köpeklere ilişmez oldular ve sayıları yeniden arttı.

Komodo dev kertenkelesinin avlanma biçimini hiç anlatmayayım, içinizin kaldıracağını sanmam. Aslında doğa bir kabustan farksızdır. Doğada tek amaç vardır, hayatta kalmak. Bunun ne şekilde olacağı hiç önemli değildir. Ve doğada en büyük baskı, yavru hayvanlar üzerindedir. Doğada merhametin m'si yoktur.

Mekanikleşmek doğayı aşmanın bir yoludur ve kaçınılmazdır. İnsan doğal evrimini tamamlamış ve kültürel evrimini geliştirmekte, bu arada teknolojik evrimine hazırlanmaktadır. Yarı mekanik olmamız şimdilik bilimkurgu, geleceğin gerçeği olacaktır. İnsan türü bir gün belki biyolojik bedenini tamamen terkedecek. Çok ciddiyim, Transformers kurgusu filan değil bu.

Son aşama, insan türünün kendisini eviren doğayı, dönüp evirmesi olacak. Şu an kritik aşamadayız. Doğayı yok etmeden bu aşamaya geçmemiz gerekiyor. Yok edersek evirip düzenleyecek fazla bir şey kalmayacak. O zaman Transformers gezegeni oluruz işte...

Mekanikten değil, doğadan ürpermelisiniz. İnsana güvenin. Vizeleri hep kaybediyor ama sanırım finali kazanacaktır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

eğer belgeselleri izlerseniz daha dikkatli,hayvanların özellikle aslanların boğazlayarak öldürmekteki örnek güzel davranışlarını bir düşünün derim olarak Allah ın ismini anıyoruz.

:) sayın fft, güzel davranış tartışmasını açmayalım isterseniz. İlaç vererek uyutup öldürürsek daha güzel olur ha? ne dersiniz??

Şimdi bu sözde güzel ve örnek olacak öldürme biçimi de Allah'tan mı onu anlayamadım... O zaman Allah insanı en geri kalmış varlık olarak yaratmış olsa gerek ha?

Her canın sahibi,yaratıcısı olan Allah tır,yine öldüren.

Yani aslan avını öldürmüyor aslında. Zavallı geyiğin kaderinde o saatte bir aslanın acımasız dişleri arasında son nefesini vererek ölmek varmış da bunu yaşamış ha? Ya da atom bombası atılan Hiroşima'da her ne hikmetse (!) milyonlarca insanın bir anda vaadleri dolmuş da, o anda acımasız bir biçimde öldürülmüşler ha? Daha doğrusu sizin deyiminizle Allah böyle öldürmüş! Yoksa diğer tarafta mükafatlarını göreceklerdir dersiniz şimdi. Zaten hayvanlar da direk cennete gidecektir değil mi? Ya da atom bombası sayesinde daha bilinci oluşmamış bebekler bile... Of ya offf.. İşte din bu. İnsanlara en ucuz afyon... Her neyse konuyu dağıtmayalım...

Yıllar önce,putlara sunulan kurbanlıkları düşünün.İnsanlar ,hayvanları putlar için kurban etmişlerdir(hala bazı çok tanrılı ülkelerde var bu uygulama).Halbu ki yalnızca Allah ın adı ile bu yapılabilir.

İslamda, kurban bayramlarında kan akıtmak gibi... Olayın sadece biçimi değişmiş. Olay aynı olay değil mi? Put adı verilen tanrılar, göklerdeki bir tanrı haline gelmiş o kadar!

Şimdi hemen atlamadan bi düşünün,bizler genel olarak ot obur muyuz,bu hayvanlar illa ki kesilmiyor mu?Bizler ciddi ciddi hayvanları kesip etini yiyen yaşayan memeli hayvanlarız(lütfen bunu bilimsel bir gerçek olarak önce kabul edelim).Bunu öyle ya da böyle yapıyoruz,burada bulunan arkadaşların hepsi vejeteryan olmadığına göre,duygusal hayvan hakları sözleri bana inandırıcı gelmiyor.

Tabiiki de değiliz. Bu doğamıza aykırı. Tıplı hayvanların vahşi ama ihtiyaçları doğrultusunda doğallıklarıyla doğasında olduğu gibi, bizim de et yememiz ve bundan ötürü hayvan öldürmemiz doğal karşılanabilir. Ama bir bayram adına bu nasıl doğal olabilir! Nasıl bir tanrı adına kurban kesilebilir??? Sırf tanrıları memnun etmek adına... Tıpkı putlara hediye edilen insan ve hayvanlar gibi... Ne fark var yahu!

Şimdi bu olayı gerçekleştirirken,hayvana verilen can kavramının dini olarak çok önemli bir kavram olması düşünüldüğünde,ama dini anlamda da yemeniz için bizim faydamıza sunulan hayvanlar düşünüldüğünde,kıyamadığınız ve canını haşa almaktan korktuğunuz o hayvanları,yemek yeme zorunluluğunuzun bilinci ile ve ona canı sağlayan ve onu hizmetinize sunan Yaratıcının can verme ve alma hakkını elinde bulunduruşunun idrakinde olarak ,yalnızca ve yalnızca Allah ın adıyla bir cana kıymak,yadsınmaması gereken ve çok faydalı bir durum bence.

Kafalar karışmış mı ne... Doğal beslenme ihtiyaçları ile dini törenler adına yapılan hiç bir katliam aynı kefeye konulamaz... Amaç baştan bellidir! Faydası da sadece psikolojiktir! Aynen: "Oh be bu sene de tanrımıza kurban verdik" gibidir...

Bu bizdeki ,aslında can alamama ve merhametli olmak kavramıyla daha özdeş bence soğuk soğuk makinalarla boyunları kesilen sıralı hayvanları düşünmek daha korkunç geliyor bana

Ya olayı meşrulaştırın da bu kadar da değil yahu! Ne fark var! Ha bıçakla kesmişsiniz ha soğuk makinalarda. Sanki bıçak sıcak... Tabi o bıçağın altında yatmayan bilemez değil mi? Lütfen kendimizi daha mantıklı kandıralım...

Şu an tavuklara uygulanan sistemler gibi.. Sırala hayvanları,cırt cırt kesilsin kelleleri.Bu düşünce bir anda bütün merhamet ve hayvanı değerli görme kavramın bitirip,onu sıradan kesilip yenilesi bir mal kavramı haline getiriyor.

Kurban bayramında mistik anlamlar yükleniyo ve bütün acılar sona eriyor değil mi???

Ama siz boynunu okşadığınız hayvanı,beslediğiniz hayvanı Allah ın adıyla keserken aynı duygusuzluğu yaşamayacaksınızdır.

Size bir şey diyeyim mi? Asıl o adama koyar işte... Sevdiğiniz ve severek beslediğiniz koyunun ertesi sabah "eşhedü...." diyerek can vereceğini bilmek, hele de o gözünün içine baktığınız hayvanın etinin iki gün sonra evlerde pişerek etrafa koku yayacağını bilmek daha acıdır! Daha acıdır diyorum... Bu işi meşrulaştıracak başka bahaneler olmalı. En sağlamı da "dinimiz bunu ister" demektir herhalde...

Mekanikleşmek doğayı aşmanın bir yoludur ve kaçınılmazdır. İnsan doğal evrimini tamamlamış ve kültürel evrimini geliştirmekte, bu arada teknolojik evrimine hazırlanmaktadır.

İnsanın doğal evrimini tamamlamış olduğunu sanmıyorum sayın demirefe... Bunu bilemeyiz. Örneğin çiftçi yaşamından masabaşında oturan bir hayat tarzına geçiş, doğal evrim açısından da değişiklikler ile sonuçlanabilir.

Son aşama, insan türünün kendisini eviren doğayı, dönüp evirmesi olacak. Şu an kritik aşamadayız.

Bunu pek hayal edemiyorum. Çünkü bahsettiğiniz kritik dönemden çıkabileceğini sanmıyorum insanlığın.

Mekanikten değil, doğadan ürpermelisiniz. İnsana güvenin. Vizeleri hep kaybediyor ama sanırım finali kazanacaktır.

Sayın demirefe... Bu yazdıklarınızın gerçek olacağını kabul etsem de doğrusunun bu olduğunu hiç sanmıyorum. Asıl ürperilmesi gerekeken, hem bitkiler hem hayvanlar hem de insnalar için, insanlığın ürettiği mekaniktir. Evrimin en büyük ayıbı, en büyük hatası insanı meydana getirmiş olmasıdır! Başka hangi canlı türü "yaşamak adına öldürmek" den çok daha fazlasını öldürdü, yok etti? Başka hangi canlı türü diğer canlılara bu kadar zarar verdi? Başka hangi canlı türü üzerinde yaşadığı doğasını bukadar nankörce kullandı? İnsanlara güveneeyin sayın demirefe... İnsan sadece insanın değil doğanın kurdudur. Ve öyle umuyorum doğa bunun intikamını alacaktır...

Özetle düşüncelerimi şöyle toparlayayım:

Dini gerekliliklerden dolayı hayvan kesmenin, etini paylaşmanın hiç bir mantıklı açıklaması olamaz!

Kanı akıtılan hiç bir hayvan, öldürülen hiç bir insan "Allah'ın adıyla" denilerek tanrıya havale edilemez!

İhtiyaç doğrultusunda yenilen et ile sırf tanrısını memnun etmek adına yenilen et aynı kefeye konulamaz!

Keşke belgesellerde izlediğimiz gibi boğazlayarak öldürseydik ama sadece doğal ihtiyacımız doğrultusunda yapsaydık bunu. Emin olun daha az kan akacaktı.

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

insan olmamızın bir farkı [/size](eğer belgeselleri izlerseniz daha dikkatli,hayvanların özellikle aslanların boğazlayarak öldürmekteki örnek güzel davranışlarını bir düşünün derim)

Bende sizin şahsınızda tüm müslümanlara düşünün derim.Yeri gelir hayvanları *********,insanlar kadar akılları çalışmıyor diye. Ancak ne varki hayvanlar aleiminde,kölelik,gasp,ırza tecavüz,toplu katliam,gibi olumsuzluklar yoktur.Hayvanlar kutsal bir kitaba gerek kalmadan yaşamlarıı sürdürebilmekte iken,onlardan daha akılı olduğunu sanan insanlar neden ısrarla dine gerek duyarlar ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.