Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

SELAM İNANLARA BİR SORUM OLACAK

kaoss

Önerilen İletiler

allah sonsuzdur ve bir yaratıcıya ihiyacı yoktur diyorsunuz. o halde ben de diyorumki evren sonsuzdur ve yaratıcıya ihtiyacı yoktur. aklınız bir varlığın yaratıcıya ihtiyacı olmadan var olabilmesini kabul ediyorsa bunu da kabul etmelidir. ayrıca bir sorum daha olacak:

furkan/25/54. "insani sudan yaratarak, ona soy sop veren o'dur."

hicr/15/26. "and olsun ki, insan kuru balçiktan, işlenebilen kara topraktan yarattik."

es-safaat 11: "hakikat biz onlari civik bir çamurdan yarattik."

yasin suresi 77.ayet/ "insan görmüyor mu ki biz onu bir nutfeden yarattik."

alak .ayet. "insan bir kan pihtisindan yarattik."

kurandaki allah insanı neden yarattığına bir türlü karar veremiyor. siz karar verebilir misiniz? sorularımı yanıtlarsanız çok sevinirim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

allah sonsuzdur ve bir yaratıcıya ihiyacı yoktur diyorsunuz. o halde ben de diyorumki evren sonsuzdur ve yaratıcıya ihtiyacı yoktur. aklınız bir varlığın yaratıcıya ihtiyacı olmadan var olabilmesini kabul ediyorsa bunu da kabul etmelidir. ayrıca bir sorum daha olacak:

hicr/15/26. "and olsun ki, insan kuru balçiktan, işlenebilen kara topraktan yarattik."

kurandaki allah insanı neden yarattığına bir türlü karar veremiyor. siz karar verebilir misiniz? sorularımı yanıtlarsanız çok sevinirim.

Bir inanan olarak cevabım;hepsinden yarattı! :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tanrıyı göremessin ancak mantığıla kavrayabilirsin mükemmel olduğu için kendi kendini yaratabilir, ancak ben hiçbir şekilde dünyanın sonsuzdan var olduğunu anlayamıyorum ,herşeyin tesadüfler sonucu oluşmasıda çok düz bi mantıktır.

EĞER EVREN TESADÜFLER SONUCU OLUŞMUŞSSA NE KADAR BÜYÜK Bİ TESADÜFTÜR DEĞİL Mİ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nereden biliyorsun evrenin sonunun olmadığını..;) Bana diyebilir misin ki;Başka evrenlerde vardır ve tüm evrenler başka bir ''X'' içersinde birarada durur ve daha da ileri gidersek o içi evren dolu ''X'' lerden bir sürü olduğu ve onlarında bir ''Y'' içersinde olduğunu..(Daha uzatırım ama alfabemiz 29 harfle kısıtlı..:w00t::D )

Buna iki muhtemel cevabın olur sanırım,bunlarda yaklaşık şunlardır:

* Olabilir,bu mümkündür..

* Böyle saçma şey olmaz..

Mümkündür diyorsan,nereye kadar genişletebilirsin bu savı ve nasıl kendiliğinden oluşabileceğini savunabilirsin..

Saçma diyorsan,bende Allah'ın gücü herşeye kadirdir,sonsuz olan bir tek Allah'tır derim..

2.Soruna gelelim:

Bu soruna yanıt verebilmek için senden küçük birşey isteyeceğim;Mümkünse dışarıya çık,bir parça kuru toprak bul ve onu çamur haline (Ya da balçık ) getirmeye çalış..Neler kullanacaksın bu işlemde..;)

Görmek istersen,görebilirsin..O kadar da zor değil arkadaşım..:)

Şimdi;Cevaplanamayacak soru istiyorsan ben sana pekala sorabilirim..Ki tüm ateist ve agnostik arkadaşlardan kasdettiğim soruların yanıtını verebilen çıkmadı..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nereden biliyorsun evrenin sonunun olmadığını..;) Bana diyebilir misin ki;Başka evrenlerde vardır ve tüm evrenler başka bir ''X'' içersinde birarada durur ve daha da ileri gidersek o içi evren dolu ''X'' lerden bir sürü olduğu ve onlarında bir ''Y'' içersinde olduğunu..(Daha uzatırım ama alfabemiz 29 harfle kısıtlı..:w00t::D )

Sonsuzluk terimini eleştirirken neden başka bir sonsuzluk tanımı yapıyorsunuz? Farkındaysanız siz de sonsuzluğu tanımlamakatan ileri gidemediniz....

Mümkündür diyorsan,nereye kadar genişletebilirsin bu savı ve nasıl kendiliğinden oluşabileceğini savunabilirsin..

Saçma diyorsan,bende Allah'ın gücü herşeye kadirdir,sonsuz olan bir tek Allah'tır derim..

Bu soruna yanıt verebilmek için senden küçük birşey isteyeceğim;Mümkünse dışarıya çık,bir parça kuru toprak bul ve onu çamur haline (Ya da balçık ) getirmeye çalış..Neler kullanacaksın bu işlemde..;)

Hurafelerin ötesinde, bir şeye benzeilen bir balçığın ötesinde bir şey elde edemezsin...

Görmek istersen,görebilirsin..O kadar da zor değil arkadaşım..:)

Evet görmek isteyen görür...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kim çıkarıyor bu tesadüf işini?

Hiç bir şey tesadüfle açıklanamaz. Her şeyin bir nedeni vardır. İstatistiksel olarak bile açıklansa, torbadan çekilen pulun kırmızı olmasının da bir çok nedeni vardır. Sorulara cevap verecek kadar bilgiye sahip olunamadığı durumlarda "tesadüf" deyip kaçmak zaten bilimsel değildir. Bilimsel olan sorularn cevabını bilimsel yöntemlerle araştırmaktır. Bilmiyor oluşumuz öğrenemeyeciğimizi göstermez hiç bir zaman...

İnanaların mantığıyla hareket edilir ise, hiç bir şeyi araştırmaya gerek kalmazdı. "Allah böyle yaratmış" denerek işin içinden çıkmak en kolayı idi. Farkındaysanız ne öğrendiyseniz soru soran ve yanıt arayan bilim sayesinde öğrenmişsinizdir. Nankölük etmeyelim ona...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
Tanrıyı göremessin ancak mantığıla kavrayabilirsin mükemmel olduğu için kendi kendini yaratabilir, ancak ben hiçbir şekilde dünyanın sonsuzdan var olduğunu anlayamıyorum ,herşeyin tesadüfler sonucu oluşmasıda çok düz bi mantıktır.

eğer evren yaratılmamışsa yani ezeli ise, tesadüfler sonucu oluşma ihtimali ne kadar düşük olursa olsun oluşacaktır. çünkü evrenin sonsuz zamanı vardır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Yersoy;

Ateizm'e yakın durduğunuzu görüyorum..Bu görüş açısıyla takıldığım şu noktalara değinmek istiyorum:

İmzanızda ''Bilim yapın!Yapamıyorsanız takip edin'' sözünü kullanıyorsunuz..Sizce inananlar bilim yapamaz mı,yada bilim yapmak için Allah'ı inkar etmek şart mı..?

Benim eleştirdiğim sonsuzluk terimi değil,sonsuzluğu insan beyninin algılamasının imkansızlığı..Yoksa sonsuz olanın bir Allah olduğu fikrine hala sahibim..

Balçık konusuna gelince;Nasıl yazıldığını,neden yazıldığını atlarsanız yani özetle perspektifle oynarsanız sözüm anlamsızlaşır ve sizin bana yazdığınız alakasız cevaba dönüşür..Bakalım kim ne yazmış ben de ona ne yazmışım:

...

...

ayrıca bir sorum daha olacak:

...

...

...

2.Soruna gelelim:

Burada istediğim başka başka diye kasdettiği materyallerin beraberce kullanıldığında çamurun oluşabileceğini göstermekti.Açıklama yapmam gerekeceğini düşünmemiştim..:closedeyes:

Son olarak,eğer ateistseniz ve bilime bukadar güvenebiliyorsanız,merak ettiğim birkaç sorum olacak..Cevaplayabilirim diyorsanız sorayım..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İmzanızda ''Bilim yapın!Yapamıyorsanız takip edin'' sözünü kullanıyorsunuz..Sizce inananlar bilim yapamaz mı,yada bilim yapmak için Allah'ı inkar etmek şart mı..?

Bunun anlamı şu: neyi savunursan savun önce düşün anla, bilimi anla, bilime güven, bilimi takip et... Doğru yolu bulursun.

Bizi kurtaracak tek şey bilimdir. O yüzden bilim yapın. Yapamayan da en azından takip etsin. Derim...

Benim eleştirdiğim sonsuzluk terimi değil,sonsuzluğu insan beyninin algılamasının imkansızlığı..

Zor ama imkansız değil... Biraz bilimsel düşünmek lazım...

Balçık konusuna gelince;Nasıl yazıldığını,neden yazıldığını atlarsanız yani özetle perspektifle oynarsanız sözüm anlamsızlaşır ve sizin bana yazdığınız alakasız cevaba dönüşür..Bakalım kim ne yazmış ben de ona ne yazmışım:

Yanlış mı anlamışım hala anlamadım... Yanlış anladıysam kusura bakmayın...

Son olarak,eğer ateistseniz ve bilime bukadar güvenebiliyorsanız,merak ettiğim birkaç sorum olacak..Cevaplayabilirim diyorsanız sorayım..

Bilgim dahilinde herşeyi yanıtlamaya çalışırım. Bilgimin dışındaysa bilimi takip edip öğrenmeye çalışırım. Bunu da herkes yapa bilir ve yapmalıdır değil mi?

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yanlış anlamışsınız,ama yaklaşımınızla yanlışı düzelttiniz teşekkür ederim..

Sorum şu:

Big Bang denilen ve bilim tarafından evrenin oluşumunun başlangıcı olarak kabul edilen büyük patlamayı biliyorsunuz elbette..

Şimdi;Bu patlamanın gerçekleştiği maddeyi (Buna küre diyebiliriz sanırım),patlamanın meydana geldiği uzay boşluğuna kim koydu..Ya da o madde nereden geldi..? Ya uzay boşluğu nereden geldi..?

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yanlış anlamışsınız,ama yaklaşımınızla yanlışı düzelttiniz teşekkür ederim..

Sorum şu:

Big Bang denilen ve bilim tarafından evrenin oluşumunun başlangıcı olarak kabul edilen büyük patlamayı biliyorsunuz elbette..

Şimdi;Bu patlamanın gerçekleştiği maddeyi (Buna küre diyebiliriz sanırım),patlamanın meydana geldiği uzay boşluğuna kim koydu..Ya da o madde nereden geldi..? Ya uzay boşluğu nereden geldi..?

Saygılar..

tabiki tanrı önce bir ol dedi yuvarlak bir küre oluverdi sonra bu yuvarlak kürenin içine dinamit yerleştirdi ve fitili ateşledi ve bing bang oldu

herhalde tanrı olsaydı ateşle oynamasına gerek kalmazdı he bing bang etmedende yörüngeyi çizebilir dünyayı oluşturabilirdi yoksa bing bang yöntemine başvurduğunda işi biraz şansa bırakmış olmuyormu

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Taurusmutis; boşluğu kimse bir yerden alıp bir yere koyamaz boşluk boşluktur...

Bigbang teorisi yanlızca şu anki evrenin oluşumuyla ilgili bir teoridir ve radyometrik yaş tayinleri (farklı yöntemler dahilinde) yardımıyla bulunan sonuçlar evrenin o anda oluştuğuna işaret eder. Büyük patlama teorisi herşeyin başlangıcı değildir. Bir döngünün sadece bir parçasıdır diye düşünüyorum. Ancak elde edebileceğimiz veriler, bu patlama ile silindiği (resetlendiği) için, yalnızca o andan sonra gelişen olaylar hakkında bilgi edinebiliyoruz (en azından şimdilik). Yani büyük patlamayı bir başlangıç olarak değil bir süreç olarak ele alın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn.Abraham;

Sn. Diyorum ki gırgır geçtiğinizi sandığınız kişinin size olan mesafesini farkedebilin..:closedeyes: Cevabınız yoksa,elbette böyle şeyler yazabilirsiniz..Cevabınız varsa onu da alalım lütfen..

Cevabının yeni sorular doğurmuş olduğunu,seninde gördüğünü tahmin ediyorum Yersoy..Bir toz zerresi diyelim ilk maddeye,o nereden geldi peki..

Bu arada sevgili Lena ilk defa benim yazıma böyle bir yaklaşımda bulunuyor..Şaşırdığımı belirtmek isterim..:)

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cevabının yeni sorular doğurmuş olduğunu,seninde gördüğünü tahmin ediyorum Yersoy..Bir toz zerresi diyelim ilk maddeye,o nereden geldi peki..

Sayın taurusmutis, sorularının bu şekle bürüneceğinden hiç şüphem yoktu, nitekim iletilerindeki mantık bunu göstermekteydi. Madde (adı ne olursa olsun) hiç bir yerden gelmedi, hiç bir yere gitmeyecek. O hep vardı hep olacak... Sadece değişimdir şu ban gözünüzü boyayan onca olaylar dizgesi. Hepsinin de bir sebebi var elbet. Size tavsiyem, bu tür sorularla kafanızı meşgul ederken, yola öncelikle maddenin özelliklerini araştırarak girmeniz. Gerisi çorap söküğü gibi gelir. Ama işin alfabesini öğrenmeden felsefe yapmak hiç bir yere getirmeyecektir sizi. Bilmiyorum anlatabildim mi?

Kısaca, madde hep vardı ve hep olacak; değişerek ve değişik ürünler vererek. Ama sizin sorularınızı, cevaplamak belki bilimin bile şu an için elinde olmayabilir. Bu nedenle size dedim ki "bilgilerimiz buna müsade ediyor". Ama siz yazımı anlamak ya da anlamaya çalışmak yerine, en son sorulması gerekeni en önce sorarak bir şey elde etmeyi umuyorsunuz. Ama sadece kör bir yanılgdan ileri gidemezsiniz.

Hep derim: "o nerden geldi, onu kim yarattı, o nereden geldi, onu kim yarattı" gibi sorular olayın özünü kavramaktan çok basit bir oyun çabasındadır. Olayı kavramak istiyorsanız süreci öğrenmeye çalışın. Çok uzağa gitmeyin. Su ve kil alıp balçık oluşturun, göreceksiniz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cevabın olmadığı konusunda hemfikiriz,enazından varoluşa ait doyurucu bir cevabın olmadığına..İşte burada inanmak ve inanmamak noktasına geliyoruz..

Sizin oyun dediğiniz şeye inanıyorum ben..Yaratılışa ve yaradana inanıyorum..Siz de bilime dayanarak,olmadığını söylüyorsunuz..Bu bir oyun değil Sn.Yersoy,bu biliminde (Yok sayan bilim) eninde sonunda varacağı ve tüm cevaplara erişeceği noktadır..

Çamur,tahta,hava,ateş vs..Farketmez..Yaratışı vardır ve buna iman edenlerle,karşı çıkanlar hep olmuştur,hep te olacaktır..Allah'a ve yaradılışa iman ederek hiçbirşey kaybetmiyorum..Ya inanmayanlar,inanmayarak ne kazanıyorlar..?

Saygılar..:clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Taurusmutis,

Cevabın olmadığı konusunda hemfikiriz,enazından varoluşa ait doyurucu bir cevabın olmadığına..İşte burada inanmak ve inanmamak noktasına geliyoruz..

diyerek ya anlamadığını ya da anlamazdan geldiğini söylemek istiyorsun bence. Sorunuz cevapsız kalmamıştı. Ama nasıl bu yargıya vardınız hala anlamış değilim. Sanırım şartlanmışlıkla hareketin bir sonucu olsa gerek...

Sizin oyun dediğiniz şeye inanıyorum ben..Yaratılışa ve yaradana inanıyorum..Siz de bilime dayanarak,olmadığını söylüyorsunuz..Bu bir oyun değil Sn.Yersoy,bu biliminde (Yok sayan bilim) eninde sonunda varacağı ve tüm cevaplara erişeceği noktadır..

Bak oyunsever arkadaşım, bunun bir inanç meselesi olduğunu ve inançlara saygım olduğuun taa başında da söyledim ve her zaman da söylerim. Eğer inancınız bu ise ve değiştirme kaygısında değilseniz (öyle görünüyor) veya kafanızda gerçekten de merak ettiğiniz ve cevap bulamadığınız sorular yoksa, bu tartışmalara bence hiç girmeyin...

Neden biliyor musunuz?

Allah'a ve yaradılışa iman ederek hiçbirşey kaybetmiyorum..Ya inanmayanlar,inanmayarak ne kazanıyorlar..?

İşte bu yüzden...

İnanmayanların ya da inananların bir şey kaybedip kazanacağınu hiç zannetmiyorum. Dediğiniz gibi bu bir oyun değil; hele kumar hiç değil. İletilerinzden, inancınızın sebebinin bu olduğu zaten açıkça ortaya çıkmakta merak etmeyin sizi anlayabiliyorum. O yüzden bence fazla karıştırmayın...

Neden mi?

Bilim yapmak ya da bilimi takip etmenin ilk kuralı önyargılı ve kesin olmamaktır. Sizde bu ikisi de yok. Önyargılısınız, çünkü anlatılanların ne olduğunu bile tartışmaya anlamaya gerek görmüyorsunuz. Soru sormuş olmak için soruyorsunuz. Bunu daha önce dile getirdim. En son sorulması/araştırılması gereken şeyi ilk olarak sormak bence pek de iyi niyetli bir yaklaşım değildir. Burada iyi niyetten kastım, öğrenmeye çalışmak ve sorgulamaktır. Art niyet ise belli zaten... İkincisi, kesin konuşmaktasınız. Neden mi? "Sn.Yersoy,bu biliminde (Yok sayan bilim) eninde sonunda varacağı ve tüm cevaplara erişeceği noktadır.." diyebilecek kadar kesin konuşabilmek bence çoook fazla bilgi birikimi, bilimi yalayıp yutmuşluk gerektirir. O yüzden bence siz bu konulara girmeyin. İnanmanızın ne size ne de başkasına bir zararı yoktur. Bir şey kazanacağınız sizin düşüncenizdir. Gönlünüzü rahat tutun, gerisini boşverin efendim... Bilmece ve bulmacalar daha eğlencelidir ve hoş vakit geçirebilirsiniz. Ne zaman ki gerçekten öğrenmek istersiniz, o zaman iş değişir...

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn.Yersoy;

Takdir ettiğim çizginizden kaymaya başladığınızı üzülerek görüyorum..Oysa kişileştirmeden ve karşı tarafa ince ince dokundurmadan yazabileceğinize inanmıştım..Siz böyle yapınca ben de bunu yapma ihtiyacı duyuyorum ve tartışma karşılıklı laf atışmaya dönüşüyor..:(

Önyargılı olmamayı savunurken ve bana bunu öğütlerken!! Kendiniz önyargıyla hareket ediyor,öyle bakıyorsunuz..Benim ne kadar bilgi birikimim olduğu,nelerle ilgilendiğim,hangi bilgilerle kuşandığım hakkında hiçbir bilginiz yokken hakkımda olmadık kanılarınızı yazıyorsunuz..Oysa ki sadece kendi fikirlerimi yazmıştım..

Cevap vermediniz,verdiğinizi sanıyorsunuz..Sorularımı ve cevabınız bir gözden geçirirseniz ve tarafsız bakabilirseniz ne demek istediğimi anlıyacaksınız..

Herkesin bir ilgi alanı,inandığı ve takip ettiği bir yol vardır..Benimkileri size sayacak değilim,ama sizin ilgi alanlarınızdan ve özellikle takip ettiğinizden biri bilim sanırım..Bilimi ben de severim ve çocukluk yıllarımdan beri çeşitli dergilerle,kitaplarla,yazılarla Vs.Takip ederim..Bilim devamlı olarak araştırır,çeşitli dallarda çeşitli buluşlara imza atar..Bunları görmek ve okumak oldukça ilgi çekici..Bugün beni bilgisizlikle eleştirdiğiniz herhangi bir konuda,zamanımı ayırarak ve araştırarak sizinle çataçat tartışacak konuma gelebilirim..

Bunları yazma amacım sizinle yarışmak değil elbette..Sadece eleştirirken karşınızdaki insanın ne gibi vasıfları olduğu hakkında biraz düşünmenizi sağlamak..İnanmıyorsanız inanmıyorsunuzdur.Bu sizine Allah arasındaki konu..Ama iş inancımı eleştirmeye gelince orada biraz durup ''ben ne yapıyorum'' diye düşünmeniz gerekir..

Saygılarımla..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Takdir ettiğim çizginizden kaymaya başladığınızı üzülerek görüyorum..Oysa kişileştirmeden ve karşı tarafa ince ince dokundurmadan yazabileceğinize inanmıştım..Siz böyle yapınca ben de bunu yapma ihtiyacı duyuyorum ve tartışma karşılıklı laf atışmaya dönüşüyor..:(

Hayır Sayın Taurusmutis, kesinlikle yanlış anlıyorsunuz. Ben sizinle ne laf atışına girmek isterim ne de kişisel tartışmalara. Bu yapmak istediğim son şeydir. Çünkü kimse bir şey kazanamaz bu tarz ile. İnce ince eleştirdiğim şey aslında siz ya da sizin bilgi birikiminiz değil. Bu benim haddime değil bir kere. Ben nereden bilebilirim sizin neleri bilip bilmediğinizi? Ben sadece sizin yönteminizi eleştiriyorum. Önyargınızı eleştiriyorum.

ve

Sn.Yersoy,bu biliminde (Yok sayan bilim) eninde sonunda varacağı ve tüm cevaplara erişeceği noktadır..

işte bu cümlenizdeki kesinciliğinizi eleştiriyorum. Oysa ben bu şekilde konuşmak yerine araştırmak ve beklemeyi tercih ederim.

Yanlış anladığınız durumu umarım şimdi doğru anlatabilmişimdir. Eleştirdiğim iki noktayı açıkça yazdım...

İnanç konusunda yine söylüyorum saygı duyarım. Burada yaptığımız sadece fikirlerimizi tartışmak. Başka türlü nasıl aydınlanabiliriz?

Diğer iletimde yazdıklarımın arkasındayım. Öğrenmek için önyargı ve kesin bakış açınızı bırakmanızı tavsiye ederim. Bu aslında tüm Türkiye'nin sorunu. Evrimle ilgili başka bir foruımda bir arkadaş yazmış: "insan nasıl maymundan gelir" diye. Diğer bir arkadaşımız bunun böyle olmadığını ve büyük bir yanılgı olduğunu belirtmiş. Bu durumda diğer arkadaşımız çok güzel bir tavır takınarak, önce bunu araştırması gerektiğini ve öğreneceğini ve böylece fikir beyanında bulunacağını ifade etmiş. Keşke ülkemizde herkes bu şekilde davranabilse değil mi? Karşı çıktığımız şeyler hakkında oysaki ne kadar az şey biliyoruz... Umarım ne demek istediğimi anlamışsınızdır Sayın taurusmutis...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

...

...

Diğer iletimde yazdıklarımın arkasındayım. Öğrenmek için önyargı ve kesin bakış açınızı bırakmanızı tavsiye ederim. Bu aslında tüm Türkiye'nin sorunu. Evrimle ilgili başka bir foruımda bir arkadaş yazmış: "insan nasıl maymundan gelir" diye. Diğer bir arkadaşımız bunun böyle olmadığını ve büyük bir yanılgı olduğunu belirtmiş. Bu durumda diğer arkadaşımız çok güzel bir tavır takınarak, önce bunu araştırması gerektiğini ve öğreneceğini ve böylece fikir beyanında bulunacağını ifade etmiş. Keşke ülkemizde herkes bu şekilde davranabilse değil mi? Karşı çıktığımız şeyler hakkında oysaki ne kadar az şey biliyoruz... Umarım ne demek istediğimi anlamışsınızdır Sayın taurusmutis...

Saygılarımla...

İzninizle kalın puntolarla seçtiğiniz tespiti bende sizin için kullanacağım Sn. Yersoy..Keşke dine bukadar önyargılarla yaklaşmak yerine içine girip,araştırıp yanlış uygulayanlar yerine doğru uygulayanları örnek alarak ve daha çok bilgilenerek gelseniz..İşte o zaman siz ve sizin gibi yaklaşanlarda ''Ne kadar az şey biliyormuşuz'' dersiniz belki..Ve o zaman belki görürsünüz,bilimin herşeye cevap veremeyeceğini..

Ben demek istediğinizin zaten farkındayım,umarım sizde benim ne demek istedğimi anlamışsınızdır Sn.Yersoy..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben demek istediğinizin zaten farkındayım,umarım sizde benim ne demek istedğimi anlamışsınızdır Sn.Yersoy..

Anladım, anladım da siz benim dini ne kadar inceleyip incelemediğimi nereden nasıl anladınız?

İfadenizin aksine, ben İslamı oldukça derin yaşadım. Bu duruma da durup dururken gelmedim. Kuran derseniz okudum, İslami kitaplar derseniz okudum, bunun yanısıra felsefeyle ilgilendim, biraz da psikoloji okudum. Rica etsem bana, Din hakkında pek bir şey bilmediğimi, hakkında çok az şey bildiğimi nereden ve nasıl çıkardığınızı izah edermisiniz? Aksi taktirde bunu bir karalama olrak algılayacağım...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anladım, anladım da siz benim dini ne kadar inceleyip incelemediğimi nereden nasıl anladınız?

İfadenizin aksine, ben İslamı oldukça derin yaşadım. Bu duruma da durup dururken gelmedim. Kuran derseniz okudum, İslami kitaplar derseniz okudum, bunun yanısıra felsefeyle ilgilendim, biraz da psikoloji okudum. Rica etsem bana, Din hakkında pek bir şey bilmediğimi, hakkında çok az şey bildiğimi nereden ve nasıl çıkardığınızı izah edermisiniz? Aksi taktirde bunu bir karalama olrak algılayacağım...

İyi de ben size bişey bilmediğinizi mi söyledim..Bakalım ne demişim:

İzninizle kalın puntolarla seçtiğiniz tespiti bende sizin için kullanacağım Sn. Yersoy..Keşke dine bukadar önyargılarla yaklaşmak yerine içine girip,araştırıp yanlış uygulayanlar yerine doğru uygulayanları örnek alarak ve daha çok bilgilenerek gelseniz..İşte o zaman siz ve sizin gibi yaklaşanlarda ''Ne kadar az şey biliyormuşuz'' dersiniz belki..Ve o zaman belki görürsünüz,bilimin herşeye cevap veremeyeceğini..

Tekrar okuduysanız bilginiz yok saymadım..Kuran'ı okuma yazması olan herkes,herdilde okuyabilir..Ama herkes kendi kafasına,kendi ideolojisine göre yorumlarsa,kabul edeceğiniz gibi bir karmaşa oluşur..Güvendiğiniz bilimin bir de din kolu vardır ki bunun içinde Kuran tevsiride bulunur..Muallaktaki yorumlarda,güvenilir kaynakların tevsirine başvurulursa bu karmaşadan kurtulunur..

İslamiyet 3-5 sakallının,4-5 cüppelinin tekeline bırakılamayacak kadar güzel bir dindir ve benim tanıdığım insanlarla gayet medeni ve çağdaş yaşanır..Tarih boyunca din en büyük rant kapısı olduğundan,bunu çıkarları için kullanmaya çalışan,daha doğrusu kullanan binlerce densiz olmuştur..Eğer bunlardan birini/birkaçını kendine rehber edindiysen,din hakkındaki olumsuz fikirlerinin sebebini anlayabilirim..Yoksa bu güzel dini zamanına uygun ve doğru yaşayan benim tanıdığım insanlarla böyle bir düşünce yapısına ulaşmanız pek akil durmuyor..

Saygılarımla..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eğer bunlardan birini/birkaçını kendine rehber edindiysen,din hakkındaki olumsuz fikirlerinin sebebini anlayabilirim..

Birincisi, iletimden anlaman gereken şuydu: ben islamda öncelikle Kuran'ı referans aldım ve alırım... Kimin ne yaptığını daha sonra sorgularım.

Sayın taurusmutis, geçenki bir tartışmamızda da böyle olmuştu hatırlatırım. Her neyse, şimdi tekrar bir bakalım isterseniz iletinize:

Sn. Yersoy..Keşke dine bukadar önyargılarla yaklaşmak yerine içine girip,araştırıp yanlış uygulayanlar yerine doğru uygulayanları örnek alarak ve daha çok bilgilenerek gelseniz..İşte o zaman siz ve sizin gibi yaklaşanlarda ''Ne kadar az şey biliyormuşuz'' dersiniz belki..

Benim kullandığım Türkçe diline göre anladığımı eleştireyim öyleyse:

"Keşke dine bukadar önyargılarla yaklaşmak yerine" --> önyargılı yaklaşan kim?

"doğru uygulayanları örnek alarak" --> yanlış uygulayanları örnek alan kim?

"ve daha çok bilgilenerek gelseniz" --> bilgisiz olan kim?

''Ne kadar az şey biliyormuşuz'' --> az şey bilen kim?

Bu dört sorunun cevabı "yersoy", öyle değil mi? Yoksa Türkçem mi zayıf?

Ben de şimdi haklı olarak soruyorum. Siz neye dayanarak bu soruların cevabını "yersoy" olarak gördünüz?

Tekrar gelelim "ve daha çok bilgilenerek gelseniz" ifadenize. Bu ne anlam ifade eder Sayın Taurusmutis? "Din konusunda bilginiz zayıf, önce öğrenin ondan sonra eleştirin" demektir. Cümlenin muhattabı kim Sayın Taurusmutis? Tabii ki yersoy... E daha neden değiştirmektesiniz iletinizin anlamını?

Şimdi tekrar soruyorum: Siz neye dayanarak böyle bir ileti yazdınız? Eleştirdiğim konularda hangi bilgimin eksikliğini gördünüz? Bunu samimice soruyorum. Öğreneyim ki, o eksiğimi kapatayım. Yanlış anlamayın polemik değil derdim. Eksiğimin ne olduğunu öğrenmek istiyorum sadece...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.