Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

AB ve karşıtlığı...

SaNTo

Önerilen İletiler

Ürdün'de Hz. Muhammed karikatürlerini basan haftalık gazete El Şihan'ın yayın yönetmeni sordu: 'Bu karikatürler mi, yoksa insanları kameralar önünde boğazlayanlar mı İslama daha çok zarar veriyor?'

Karikatür bir eleştiri metodudur. Adam karikatüristse alır eline iğneyi, herkese batırır.

Tanrıyı bile gökte bulutlar arasında, "yaşlı bir dede" gibi betimleyen çizerler var. Ha keza sanatın dokunmadığı hiç bir kutsal değer yok dünyada.

Şimdi Hz.Muhammed bir karikatürde terörist olarak betimlenmiş.

Bence, buna kızanların daha çok bu imajı yaratan müslüman kesine kızması lazımdı. Zaten, islam camiasında bu bilinç geliştiği zaman, ne terör kalacak ne de bu tip karikatürlere tepki.

Aydınlanma yolunun daha çok başında müslüman cemaatler.

SaNTo...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 71
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

santo senin gerçekten ab sevdasına gözlerin kapanmış :)

milyarlarca insan için kutsal kabul edilen ve müslüman inancına göre resmedilmeyen bir kişiyi. elinde silahlı bir terörist oalrak çizmenin eleştiriyle ne alakası var.

mantığa bak ya. aşırı dinciler, kafa kesiyor diye, müslüman peygamberini eli silahlı terörist olarak çizmek. vay be akla bak.

yani tüm müslümanları onlarla aynı kefeye koymak.

yoo şaşırmıyorum senin bu mantığına. zira benim insanlara burada anlatmaya çalıştığım şeyde tam buydu.

budur AB zihniyetinin demorkasi anlayışı. kültürlere vakışı, dinlşere saygısı budur tamda. güzel bir resim. anlatmak istediğimiz tam olarak ifade eden :)

yalnız ABD ordusundaki evangelsit askerlerin felluce de ırakta yaptıkalrından sonra. İsa yıda eli M-16 lı çizelim. zira onu bağlar dimi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

CYRANO

1- O karikatürü ben çizmedim. Burada yaşadığım için, müslümanların rahatsızlıklarını biliyorum bu konuda.

2- Karikatür bir sanattır, hayata bakış tarzıdır, eleştireldir. Sanatın sınırı olmaz. Ne dinler, ne hükümetler, ne liderler bundan sıyrılamaz. Hayat nerede akıyorsa, sanat oraya bir şekilde girer. Eleştirisini de yapar. Dogmaların, dokunulmazlığı olmalı diyorsun. Bu senin görüşün.

3- Tüm müslümanları aynı kefeye koymaktan bahsetmişsin. Neden karikatüristin sadece o tip müslümanlara eleştirel bakış getirebileceğini görmüyorsun. Kafa kesen veya canlı bomba müslümanlar hayal ürünü değil sonuçta.

4- Isa Mesih için zaten çiziliyor bir sürü karikatür de hatta Madonna klip oynattı. Hoşlanmıyorum bende ama sanattır sonuçta saygı duymak zorundayız. Diyorum ya müslüman cemaatler daha aydınlanmanın çok başındalar. Zaten aydınlanma sürecinde, ne kafa kesenler kalacak nede bu tip karikatürler.

5- Yasakçı, günahçı, tabucu olman seni bağlar. Ben hayat boyu düz bir insan oldum. Doğru gördüğüm herşeyi, dünyada yalnızda olsam derim.

Hayatta ne yalakalık, ne de sürü psikolojine kapıldım.

SaNTo...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

vay be bu şimdi özgürlükçlük oldu öyle mi :)

biz sanki karikatürün ne olduğunu ve nasıl olduğunu bilmiyoruz.

sadece karikatür değil hiç bir sanat dalı, insanların inançlarını ve kutsal saydığı eşyleri aşağılamaz.

bunun sanat veya özgürlükle bir alakasıda yoktur.

yabancı düşmanlığı ve farklılıklara tahammülsüzlüğün ürünü bu karikatürlere. sanat ve özgürlükçülük kıyafetleri giydirmekte. anca ab şakşakçılarının işi olabilir :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

CYRANO sen ırkçı ve dincisin. Ben değilim.

Seninle benim, hayatı algılayış noktasında hiç bir benzer noktamız olamaz. Ben özgürlükçüyüm, ben sanatın ve bilimin önünde hiç bir kutsal tanımam.

Artık bu anlamsız tartışmayı, seninle sonlandıralım.

İlk başlarda seni daha demokratik sanmıştım yanılmışım. Bunu artık daha iyi görüyorum.

Hele son yazılarından sonra.

Almanya'daki sağcının - Türkiye'deki halisin.

İsrailde'ki dinci yahudinin - islamcı halisin.

Ortalama ırkçı ve ortalama şeriatçısın. Kalbini rahatlatmak içinse bunlara, sosyalist ekonomik

modelle bakıyorsun. Zaten sosyalizmde sana göre siyasal değil -ekonomik- bir sistem.

Bugün olsa yerin, Hitler'in "nasyonal sosyalist" partisidir. Bak hem milliyetçi - hem de ekonomik anlamda sosyalist. Tam senin çizgin ama biraz da dincilik içerse daha şık olurdu.

O üç unsuru barındıran akımıda sen çıkartırsın artık.

Trabzon kilisesi papazı, Andreo Santoro öldürüldü. Yetersiz bir intikamdır ama devamı gelir belki.

En azından içine su serpen olaylarda oluyor. Gerçi yetersiz ve yavaş ama..

SaNTo...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

CYRANO sen ırkçı ve dincisin. Ben değilim.

Seninle benim, hayatı algılayış noktasında hiç bir benzer noktamız olamaz. Ben özgürlükçüyüm, ben sanatın ve bilimin önünde hiç bir kutsal tanımam.

Artık bu anlamsız tartışmayı, seninle sonlandıralım.

İlk başlarda seni daha demokratik sanmıştım yanılmışım. Bunu artık daha iyi görüyorum.

Hele son yazılarından sonra.

Almanya'daki sağcının - Türkiye'deki halisin.

İsrailde'ki dinci yahudinin - islamcı halisin.

Ortalama ırkçı ve ortalama şeriatçısın. Kalbini rahatlatmak içinse bunlara, sosyalist ekonomik

modelle bakıyorsun. Zaten sosyalizmde sana göre siyasal değil -ekonomik- bir sistem.

Bugün olsa yerin, Hitler'in "nasyonal sosyalist" partisidir. Bak hem milliyetçi - hem de ekonomik anlamda sosyalist. Tam senin çizgin ama biraz da dincilik içerse daha şık olurdu.

O üç unsuru barındıran akımıda sen çıkartırsın artık.

Trabzon kilisesi papazı, Andreo Santoro öldürüldü. Yetersiz bir intikamdır ama devamı gelir belki.

En azından içine su serpen olaylarda oluyor. Gerçi yetersiz ve yavaş ama..

SaNTo...

senin gibi AB şakşakçılarına göre zaten, tüm yurtseverler ya ırkçıdır, ya dincidir.

çünkü öyle görmek isterler. Kendi vatan sevgisizlikelri karşısında, vatanseverlere bir kılıf bulmak zorundadırlar. bir kişi bağımsızlıkçıysa onalra göre ya faşist ya da yobaz olmalıdır. zira tek şikar kendileridir.

Bana ırkçı diyen sefil. Adolf Hitleri silahlandıran ona parti kurduran dünyanın üstüne salan. bu gün senin şakşakçılık yaptığın avrupa devletleridir Amerika dır.

ben demokrat sanmışmış. Senin demokrasi dediğin ne zamandan beri İsrailin , Amerika'nın vahşetine övgüler düzmek, tam bir sefillik içinde ulusu onlara yaranmaya davet etmek oldu. Demokrasi ne zamandan beri Emperyalsit devletlerin gücüne övgüler düzüp bize buralarda Mandacı zırvalar üretmek oldu. Ha pardon, Amerikanın ortadoğuda temsil ettiğ ive aşıladığı demokrasi dimi :) doğru ben o kıstası unutmuşum.

Ne komikki Avrupa medyasının 2000 yılından beri körüklediği ırkçı, yabancı düşmanı argümanalrını bize "düşünce özgürlüğü" diye savunan tip sonra bize ırkçılık suçlaması yapıyor.

Irkçılığında, yobazlığında, gericiliğinde buradaki tek temsilcisi sensin. Onlara medeniyet, demokrasi kılıfları giydirerek savunmaya çalışıyorsun. Nazizim senin savunduğundur. Nazizm Fellucede yapılanlardır, Nazizm israil hapishanelerinde yapılandır. Nazizm hollanda basılan göçmen kamplarıdır. Nazizim başka dinelrin sembollerine hakaret eden avrupanın ırkçı medya kuruluşlarıdır. Nazizim Maçlarda ayağına top gelen zenci futbolculara muz atıp maymun diye bağıran İtalyan takımlarıdır. Nazizim BOP tur. Nazizimin modern hali tüm bunları "Medeniyetler Buluşması" "Dünyayla Entegre Olma" masallarıyla bize pazarlamaya çalışan gerizekalı sefillerin argümanlarıdır.

Biz O karikatürlerin, ve yabancı düşmanlığının bu tür sonuçları olacağını söylediğimizde, bize ell itane masal anlatan sabit şimdi Trabzondaki cinayetten şikayet ediyor. ne komik dimi, o cinayetin sebebi olan provakasyonu savunan sefil, şimdi vah çekiyor. Trabzonda işlenen cinayet daha o karikatürler matbaya ulaşmadan önce karikatürleri basanlar tarafından tahmin edilmiş, arzulanmıştır. Zira nasıl olsa her yerde senin gibi şakşakçıları bulunur.

Senin yerin Santo senden önce bu memleketin defalarca gördüğü, İngiliz Muhipleri Cemiyetinde Lord Curzon'un dizleridir. latık olduğun ve ait olduğun yerde orasıdır. Bu ulusun vatandaşı olmaktan duyduğun komleks ve aşağılık duygusu seni Avrupa ve Amerika ve İsrail şakşakçılık yaparak kendini rahatlatma noktasına götürmüş.

O zevzekçe argümanların tutmadığı, insanların yemediği durumlarda, çokça yapıldığı gibi, yurtseverleri, sosyalsitler, ırkçılıkla gericilikle itham etme alışkanlığı ise bu memlekette yeterince kişi tarafından icra edilmektedir. sana gerek yok.

seni gidi "Sahibinin Sesi" seni :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

CYRANO, bana “sefil” diyecek kadar seviyeni düşürmüşsün. Bu noktanın biraz ilerisi herhalde seninle bir yerlerde buluşup kozlarımızı paylaşmamız olur.

Bu, bulunduğun nokta itibarıyla senin yerinin gerçek teyididir. Sen, kendini burada “kuvayı milliyeci” görecek kadar hayalcisin ki beni de “mandacı” yapmışsın. Kurtlar vadisini izledin sanırım. Sana böyle bir coşku verdi.

Aslında kültürler ve altyapı sorunu temel sorunlardandır. Senin gibi, yarı aydın o kadar çok insan var ki. Ülkemiz, doğu- batı arasında köprüdür. Yarı aydında ne doğudan ne batıdan sıyrılabilir. Milliyetçi ve dinci bir “halkçı perspektif” kurar aklınca ama halktan da kopuktur. İçten içe halkın değerlerini de yadırgar ve küçümser. Sen bu noktadan, sanal destek yaratıyorsun kendine ki, aslında senin fikirlerine asla böyle bir halk desteği de yoktur.

Sen vatanseversin demek !. Onu da tekeline aldın. Vatansever çözümlerini sürekli okuduk burada. Halk, senin ve senin gibilerin fikirlerine hiçbir zaman prim vermemiştir ve vermeyecektir de. Bilgi birikimi ve demokratik parlamentosu ve hukuk düzeni olan hiçbir toplumu senin çarpık fikirlerin yönlendiremez.

İnsan hayata net bakmalıdır. Çizgisi ve görüşleri düzgün, su gibi berrak olmalıdır. Dinci terör örgütlerince ve diktatörlüklerce idare edilen sistemleri, adalet anlayışı ve eşitlik adına savunurken, bilgi birikimi olan, demokratik sistemlere saygı duymayı da bilmelidir. Yoksa, yazdığın sloganların tümü “hamas metinlerinde” zaten var. Yeni bir şey demiyorsun.

SaNTo...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet o çarpık dediğin fikirlerime cevap vermediğin noktada. bana ırkçı, dinci diye saldırarak kendini rahatlatmaya çalıştın :)

halk desteği mi, senin o amerika, İsrail şakşakçılığından biaret fikirlerine mi halk desteği var yani. güldürme beni.

"demokrat sistemler" dünyadaki vahşetin, katliamların, sömürünün mimarı olan sistemlerin adı şimdi "demokratik sistemler" mi oldu.

birde bu sefillerin bir huyu vardır. kendilerini öyle bir şikar sanarlarki. onlarla aynı düşünmeyen herkes ya ırkçıdır, ya dincidir. Ne kadar aynı ya. Tıpkı amerikancıların ameriakya karşı olan herkese dinci, ırkçı kıyafetleri giydirmesi gibi. hep aynı terane.

benimle tartışığı topiclerde vercek cevap bulamayan adam, neticesinde bana saldıramya başlıyor. ardından "demorkasi" den bahsediyor.

Ha şu halk desteği meselesine gelince. Türkiyede herhangi bir platformda en basiti bir kahvehanede şu AB, Amerika, İsrail şakşakçılığından ibaret argümanlarını bir tekrarla, analrsın halk desteğini :)

sen basit bir insansın santo, basit bir papağandan öte değilsinki. senin bütün topiclerdeki iletilerin birbirinin aynısıdır. kim bakarsa baksın bütün iletielrin birbirinin aynısıdır. hiç birinin içinde bir gram bilgi yoktur. kaba mandacı ajitasyonlar.

bilgi vermeye soyunduğun konulardada, polonyanın milli geliri diye, romanyanın milli gelirini veren. GSMH diye satın alma gücüne göre kişi başna gelir rakamlarını veren. Ajitasyonlarına bilgi süsü vermeye çalışıp onuda eline yüzüne bulaştıran bir kişisin.

Ve bayatsın. Fikirleri karşısında acizleştiği kişilere ırkçılar, bağnazlar diye saldıran kokmuş bir bayatsın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Vatanseverlik, haklçılık, vatanının ve halkının çıkarlarını korumak, onların refah ve ilerlemesi için

çalışmaktır.

Japonya, ABD tarafından 2. Dünya Savaşı sonrası, nükleer saldırıya uğradıktan sonra iki tip görüş ortaya çıkmıştır. Birincisi senin gibi "klasik sosyalist milliyetçiler" Amerikaya kin ve husumet içinde, Japon toplumunu yalnızlığa itip, dikta rejimi ile bu kinle ilerlemeye çalışanlar.

İkinci kesim, aydınlanmacı, çağdaş, sosyal ve ekonomik refah, kalkınma yolu ile tüm dünya ile barışık,

demokrasi ve hukuk düzeni yanlısı kesim.

Japonya, hukuk ve demokrasi rejimi içinde, sosyal refahı seçmiş ve senin gibi düşünenler, yönetimden tasviye edilmişlerdir. Bu o zamanki koşullarda çok zor olmuştur çünkü nükleer saldırıya uğramış olmanın acısı ve yıkıntısı içinde, kinleri körüklemek çok prim yaptığı halde tasviye başarılmıştır.

Bugün Japonya bir dünya devidir. Sosyal ve hukuksal anlamda, gerek uluslararası platformlarda, gerekse

ekonomik anlamda.

Kuzey Kore ise senin gibi düşünenler tarafından idare edilmektedir. En büyük politik malzemesi Amerikan düşmanlığı olmuştur. Vatandaşları açlıktan ve sefillikten ölmektedir.

İkiside günümüz manzarasıdır. Bunu görmeni beklemiyorum.

Sen tartışmaları bile kişisel hakaret ötesine götürmekten acizsin.

SaNTo...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

santo gerçekten zavallısın, ya karşılaştırdığı iki ülkeye bak Japonya ve Kuzey Kore. Japonya tarihi boyunca zengin ve güçlü bir imparatorluk olmuştur zaten. Japonya İkinci dünya savaşından öncede büyük ve güçlü bir devletti. sanki Amerikaya yakınlaşması sayesinde güçlendi :)

aklınca kıyas yapıyor. işte dediğim gibi tamda mandacı ajitasyon.

breh breh breh. Tabi şimdi bu Kuzey Kore'yi Japonyayala kıyaslar. Hükümetlerinin Amerikancı olduğu ve kanının sefaletin bir gün bile durduğu Kolombiyayla kıyaslamaz. Amerikancı yönetimlerin ve cuntaların kucağında kanın gövdeyi götürdüğü latin amerika ülkeleriyle kıyasalamaz. Kurulduğu günden b u yana bölgenin Amerikancı ve Britanyacı ülkesi olan ve açlık, cuntalar vahşetle her gün yaşıyan Pakistan'la kıyaslamaz.

Latin Amerika kıtasında İnsanalrın insan onuruna yakışır şekilde yaşadığı. okuma yazma oranının %100, eğiti mve sağlık hizmetlerinin tamamen parasız, işsizlik oranının sıfıra yakın olduğu tek ülkenin Amerikan emperyalizminin düşmanı KÜBA olduğunu falan atlar.

dedim ya o sefil mandacı ajitasyonalrıan aklınca destek çıkacak bilgiler arar. onuda hep eline yüzüne bulaştırır.

Mantığa bak ya, kıyasa bak ya. Dünyanın eski sömürgeci İmparatorluklarından Japonya'yla Kuzey Koreyi kıyaslıyor. birincisi Amerikaya yakınlaşmış zengin olmuş, öbürü uzaklaşmış aç kalmış. bravo nerede böyle zeka be.

Zaten Latin Amerika halkları aptaldır. kafaları Santo gibiler gibi çalışmaz. o yüzden yanı başlarında Medeniyetin ve ilerleminin sembolu amerikaya karşı olan. anti emperyalsit liderleri iktidara getiriyorlar. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cunta yönetimlerini savunanan sensin, ben değil. Demokratik, parlamenter hukuk düzeni olan hiç bir ulus,

mümkün değildir ki, dikta rejimlerine yenilsin veya ekonomik olarak geçilsin.

Kuba, bir dikdatörlüktür. Ben bildim bileli, Castro tarafından yönetilir. Halk, enerji sorunu olmayan bir ülke olmasına rağmen fakirdir.

Dünyada hiç bir şekilde örnekleyemezsin ki, bir dikta rejimi olsun, demokratik parlamenter hukuk toplumunun ilersine gitmeyi başarsın.

İnsan hakları olmayan hiç bir yer ve toplum, ne özgür bilim altyapısı kurabilir ne de sağlam bir ekonomik sistem. Böyle birşey asla olamaz.

Japonya için bunu yazacağını biliyordum. Gücünü sürdürmekte güç ve emek gerektirir. Kuzey Kore- Güney Kore farklarıda, Japonya farkını aratmıyor.

Üstelikte beni amerikancı olarak sürekli itham edeceğine, fikir bazında çıkarımlar yap. Küba gibi zavallı ülkeleri, örnek göstermen, aslında fikir çaresizliğindendir. Konu AB iken, rahat "slogan edebiyatını" sürdürebilmek adına hemen "Hamas metinlerine" sarılıp, Amerikaaaaa, İsrailllllllllll etc. deme. Bu işler bayatladı artık.

Fikrin varsa efendi gibi "slogansız" yazabilirsin. Ben sana sloganlarla cevap vermiyorum.

SaNTo...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

birde sıkışınca şu kurtarma yazılıların var ya. Tarihin sömürgeci imparatorluğu Japonyayla kuzey koreyi kıyasla, ondan sorna başla kurtarma yazılısına. Ben sana şimdi oturup Amerikancı rejimlere sahip olup, acçlık ve vahşet içinde yaşıyan 50 tane ülke sayarım gözü kapalı. aralarında binlerce insanın resmi ölüm sebebinin açlık oldukları dahi.

:)

senin bana koyduğun sıfatlar umrumda mu. benim bu forumda tartışacam diye karşıma çıkıp bir kilometre sonra benzini bitince. kafir, dinsiz diyenelrde oldu vatansızda, şimdi de sen çıkmışsın ırkçı dinci diyorsunuz. sizin türdekilerin hepsinin aynı hastalığıdır. sıfır bilgi bol ahkam sıkışınca hakaret. :)

Küba fakirmiş :) buyur şartlanmış mandacı beyin Amerika 'Nın karşısında gördüğü her şeye bir kulp takacaktır. takacakki kendi komplekslerini rahatlatsın. zira bu beyne göre.

İşsizliğin olmadığı, Eğitim ve sağlık giderlerinin tümünün ücretsiz olduğu, okuma yazma oranının %100 olduğu, bir ülke ona göre fakirdir. niye çünkü anti emperyalsit ve amerikan karşıtıdır. ha bu beyne göre öyleyse fakir olmalıdır. Rakamlar BM rapolarları falan önemli değildir, şartlanmış şakşakçı beyne göre :)

Ha neymiş güeny kore. 10 yaşından küçük kız çocuklarının türistlere genelevlerde satıldığı, Kendi topralarında ABD askerlerinin yaptığı tecavüzlere sesini çıkaramayan bir ülke. vay be ne örnek ama. güzel örnek aslında amerikancılığa.

Dikta rejimlerinden şikayet ediyor şimdide şakşakçımız. Dünyada şu an var olan dikta rejimlerinin %99 unun Amerikan desteğiyle iktidara gelen dikta rejimelri olduğunu atlıyor ama nedense.

Latin Amerikadaki tüm demokrasi deneyimlerinin Amerikanın desteklediği ve fiilen CIA operasyonlarıyla gerçejkleştirilen cuntalarla devrildiğini atlıyor.

Dünyada milyonlarca insanın ABD destekli cuntalarla katledildiğini atlıyor.

Amerika hemen sınırımızın yanında bir ülkeyi işgal edip, o ülkenin halkını katlederken bile hala Amerikan şakşakçılığı yapmak, trend. ABD nin bu vahşi saldırgan emperyalist hareketlerini teşhir etmek ise bağnazlık oluyor.

ha ikide bir diline doladığın HAMAS hakkındada sana bir bilgi. HAMAS Filistinde bir iç savaş yaratmak için CIA ve MOSSAD tarafından kurulmuştur :)

bari şakşakçılığını yaptıklarının sicilini bil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yazdıklarından tek bir fikir kırıntısı bile elde edemedim CYRANO. Fikirlerin birbiriyle çelişiyor. Bir yerde Birleşik Devletlerin insan hakları ihlalinden bahsediyorsun, iyi ve yaşanabilir özgür ülke olarak Çhe'nin, Castro'nun Komünist Kübasını örnek veriyorsun.Asla düşüncelerini rakamlarla ve istatistiklerle kanıtlamıyorsun. İstersem size elli tane kanıt getiririm diyerek saklanıyorsun.

Sinirlendiğini biliyorum CYRANO. Sen böyle devam et.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ya benimde soylemek istedigim bisey var birincisi kuba konusunda kuba nın bildigimizden beri fidel tarafından yonetilmesi en cok kime batıyor? bu sorunun cevabı asikar peki fidel i kubanın basında en cok kim görmek istiyor? bu sorunun cevabı da milyonlarca kisiyle duzenlenen abd karsıtı eylemler le göruluyor. İkinci mesele sosyalist milliyetciler meselesi. Bu tamamane uydurma bir terim sosyalistler her seyden once enternasyonalisttir. Ancak enternasyonalist olmak demek yurtsever olmamak demek diildir. Bu memleket kimin sorusunun cevabı elbette iscilerin emekci halkındır cevabını almalıdır tersi dogrumudur bu ulke isine gelmeyince tası taragı toplayıp yurt dısına kacacak burjuvaların mı hiç sanmıyorum. 15 16 haziran 1970 tarihinde ulkede devrim oluyor diye ucak biletlerini ısmarlayanlar emekci halkımız mıydı yoksa sermaye sınıfımız mı? Bi kac seyde karikatur krizine dair soylemek istiyorum... Birincisi ifade özgürlügü nün bir geregi olarak bunların basılması vs beni cok fazla ilgilendirmiyor yani bu tartısmanın ekseni ifade özgürlügü değildir dahası bu kabul edilibilir bir arguman olsa bile bu argumana fit olmak cok da tercih edilmemelidir. Hepimiz biliyoruz 18 yuzyıl ve sonrası ulus devletlerin donemiydi simdi 21. yuzyıldayıs ve ulus devletlerin sonunun geldigi lanse edilmeye baslandı. Siyasal alanda baktıgımız da da bu gunku dunya duzeni ulus devletlerin alanını daraltmaya devam ediyor. Ve bu surec merkez emperyalist ulkeler dısında da kimi tepkiler doguruyor ve bu tepkiler kimi simgeler le ifade ediliyor. Cok acık ki danimarkada yayınlanan karikaturler hollanda da yasaklanan diller ve bi cok ornekte gorulebilecegi gibi ab ulkelerinde de bu surecten hosnutsuz olmaya baslayan halklar ortaya cıkmaya baslıyor ve bu surec avrupada kendisini fasizan bir karakterde ifade etmeye baslıyor. Bu surecte latin amerika ulkeleri teker teker farklı bir sürece angaje olmaya baslıyor ve orta dogu da da gelisen olaylar emperyalist saldırganlıgın sınırlara dayandıgını ifade ediyor. Kisisel kanaatim karikatur olayı irak direnisi iran ve suriye ye operasyon ihtimali ve afganistan isgali ve avrupada ortaya cıkan ırkcı tepkisellik bir butunu ifade ediyor ve degerlendirmelerin de bu butunluk cercevesinde yapılması gerekiyor. Son olarak Cuba nın aciz bir ulke oldugu soyleniyor simdi sozum meclisten dısarı ama yıllardır abd ambargosuna direnen bir halka ve ulkeye aciz ligi yakıstırmak deli sacması olmaktan baska hiç bir sey ifade etmiyor ayrıca latin amerikada yasanan olaylar gösteriyor ki bu aciz ulke emperyalizmin canını yakmaya devam ediyor.... Saygılarımla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayata siyah-beyaz bakan TV’ler vardı eskiden. Sonra renklileri çıktı. Konu, siyah-beyaz bakandan, renkleri algılamaya uzanan yolda yatıyor aslında.

Fikirler ve ideolojiler gözleri kör etmemeli. Gerçek, her zaman, en doğru sandığımızda olmuyor. Eğer, “salt doğru” diye bir nokta olsaydı, toplumsal gelişim ve evrim olmazdı.

Kuba devriminin çıkış noktası, Batista rejiminin devrilmesi, Amerikan emperyalizminin, yıllar yılı dünya ve Latin Amerika’da oynadığı oyunlar, seçilmiş sosyalist Allende iktidarının darbeyle devrilmesi ayrı konulardır.Ekonomik ve sosyal birlik üyeliğini destekliyor olmak veya olmamak ayrı.

Bir insan sosyalizmin, enternasyonalliğine inanıyorsa, Amerikan halkına da, güvenmesi lazım. Demokratik her toplumda yönetimler geçicidir. Kötü yöneten seçimle gider, geldiği gibi. Sorun evrensel değerler anlamında, demokratik hukuk sisteminin doğruluğuna inanmakta yatıyor. İnsan haklarına inanmakta yatıyor.

Castro gerçekten düzgün biri olabilir. Emperyalizme karşı haklı mücadele de sergilemiş olabilir. Yalnız bu bir toplumu, fakir bıraktığı, insan hakları ihlalleri yaptığı gerçeğini değiştirmez. Hiç kimse, bir halk adına, şahsen “en doğru kararları ben veririm” deme hakkına sahip değildir. Sosyalizm, hiçbir yönetime bu hakkı vermez. Demokratik parlamento ve hukuk düzeni içinde, isterse ölene kadar seçilsin bu ayrıdır. Yalnız belinde silahla, seçilmeksizin bir toplumun kaderini belirleme yetisinin, “haklı veya haksız” bir şahsın elinde olması kabul edilemez.

“İnsan hakları”nı kaybedersek insanlığımızı nasıl koruyacağız ?

Düşüncelerimde benim temel çıkış noktamı “insan hakları”na bakış oluşturuyor. Bir ülkenin, kendi halkına sağladığı temel “haklar” ve “insan hakları” oluşturuyor.

Bizim yönetimimizin, bize sağladığı “temel haklar” ile Pakistan yönetiminin halkına sağladığı “temel haklar” çok farklıdır. Çünkü biz, bilgi birikimi sağlamış, demokratik, hukuk, cumhuriyetiz. Ben, buna paralel olarak, şu veya bu ülke ilişkilerini de bu “ortak nokta” açısından değerlendirmek gerektiği kanısındayım.

Karikatür konusunda yargım nettir. Provake eden değil, olanda da suç aramak lazım gelir. Şimdi, bunu provakasyon olarak değerlendirenler o halde Sivas’ta Madımak otelinde yakılanlarında haklı gerekçeyle yakılmış olduğunu kabul etmeliler.

Aydınlanma çabasında bir İslam dünyası vardır. Bu direk İslam dünyasının içinden gelmektedir. Bu kaçınılmazdır çünkü ;

Bugün, bütün dünyada, Katoliği, Protestanı, Ortadoksu, Yahudisi, Hindusu, Budisti, Şintoisti vb. yüzlerce din birlikte, barış içinde yaşayacak. Müslüman cemaatler, bunun dışında bir kin ve ortak nefretle, fakirlik ve yalnızlıklarını yaşayacaklar.

Bu “fakirlik ve yalnızlık” sadece kinlerini törpüleyecek. Bunu sınıf ayrımı görmeyip, en basit yabancı düşmanlığı olarak terörize edecek gruplara destek verecekler..ve bu terörden güç alanlarca bu daha da kullanılacak..Ben bunu kabul etmiyorum. Sorun islamda değil insandadır.

Her toplum gibi, İslam dünyası da, büyük bir çoğunlukla, aydınlanma, barış içinde yaşama ve ekonomik gelişme yanlısıdır. Bu coğrafya demokrasiye ve bilgi birikimine açtır. Aydınlanma, İslam halklarını, dünyaya açacak ve evrensel kültürde, geçmişten gelen bağlarıyla, hak ettikleri yeri alacaklardır. İbni Sina’lardan, İbni Rüşt’lere kadar bu dinamikler, evrensel bilgi birikimine zaten katkıda bulunmuşlardır. Bu uzun uyuma sürecinin, başlangıç ve bitiş noktalarını iyi tahlil etmek gerekmektedir.

Karikatür, kendi içinde, kapalı halde yaşayan, İslam toplumlarını provake etmiştir.

Ben artık, erken ve olanlara değmezdi diye düşünüyorum.

Yalnız, her kötüden bir iyi çıkacağı gibi, diliyorum ki bu, dikta rejimlerinden bıkmış, terörize edilmekten usanmış müslüman halklara daha açık ve net çizgide, gelişmelerini sağlayacak zemini hazırlasın. Aydınlanmanın ivmesini arttırsın.

Gün gelecek ne kafa kesen, ne canlı bomba ne de bunların karikatürü kalacak.

Saygılarımla,

SaNTo...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Simdi arkadaslar yukardaki yazının tamamını okumadan yazıyorum bir yere kadar okudum ve yukardaki yazının sahibi bir yalancı dır. İnsan haklarından bahseden birisi kuba halkının fidel tarafından yoksul bırakıldıgını soyluyor ama 10 yıllardır kuba ya uygulanan abd ambargosundan bahsetmiyor..... hadi ordan sahte demokrat

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

o yalancıya göre. ABD karşıtlığı, yabancı düşmanlığı. Anti emperyalizm ırkçılık, inanca saygı beklemek ise dinciliktir :)

karikatür konusuna gelince.

Yani merak ediyorum nasıl bir gerizekalılıktır bu zırvalananlar.

Haçlı ordularının yaptıkları için, Vatikan'ın dünyada yaptıkları için yaktığı 8 milyon kadın için. Nazizim için protestan yahudi düşmanlığı için. Suçluyu İsa olarak görüp onun elien yahudileri yakan meşaleyi vermek mi gerekiyor.

Şeriatçıların yaptıkları vahşeti O dinin peygamberine mal edip, Onu terörist olarak çizmenin nasıl bir eleştirel yönü vardır.

Avrupada her gün artan ırkçı, yabancı düşmanı fikirlerin tezahürü olanbir karikatürü aklamak için gösterilen bu gayretkeşlik niye. bir de onu süslemeye altında yatan niyeti gizlemek için yırtınmak niye.

Dünyada her dinin aşırıları vahşet saçmıştır. ha ölçelim dersen yinede bunun içinde Hristiyanlığın dünyada hristiyanlık adına yaptığı vahşetlerin yanında. Şeriatçı islamcıların eylemleri masumane kalır.

Haçlı seferleri, Engizisyon, çeşitli tarikatlar tüm bunlara bakıp İsa yı terörist olarak çizmek mi gerekiyor.

Emperyalizm şakşakçılığı yapmak için kendini bu kadar sefil duruma düşürme.

Ne gerizekalılıktır yine sanki aydınlanma Hristyanlığa özgü :) Sanki tarih boyunca aydınalanmanın önündeki en büyük engel Vatikan değildi. Sanki yüzlerce yıl düşünen insanlar engizisyon mahkemelerinde yakılmadı. Sanki dünyada tüm ilerici hareketlere karşı terör yürüten GLADİO Vatikan tarafından finanse edilmiyor. Sanki Hristiyan tarikatları bu gün dünyada yüzlerce gerici para miltier örgütü desteklemiyor finanse etmiyor. Sanki hala latin amerikada fanatik hristiyanlar dehşet saçmıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.