Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

KEÇİNİN YEDİĞİ HER OTU YERİZ:)

Misafir RA_dya

Önerilen İletiler

:D:clover:

Sevgili Ra_dya , sarmasigi kavururken bizde de cok karistirilmaz acisi cikar derler.

Biliyormusun ben burada arapsaci buldum.Buldum bulmasina ama bunlar obez. Gercek soyluyorum ya ,neden inanmiyonuz... :lol: kafa kismi yumruktan buyuk. Saclari da az. Ama olsun, tadi bizimki gibi. Mis gibi anason kokuyor. :stuart:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu arada diğer otları bir geceme maloldu ama hatırladım,lütfen gülmeyin,gerçekten lezizler: Melevcan ve Çekülce..bu arada bunu onaylayacak bir Karadenizli de bekleniyor :islik: zira ben aslen değilim..:P

Sevgili `LeylaM`

Bu yazdiginiz otlari hic duymadin .Bunlar hakkinda bizi biraz bilgilendirirseniz cok sevinirim (Nasil pisirilir ,varsa resmi vs.) :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Ra_dya , sarmasigi kavururken bizde de cok karistirilmaz acisi cikar derler.

Biliyormusun ben burada arapsaci buldum.Buldum bulmasina ama bunlar obez. Gercek soyluyorum ya ,neden inanmiyonuz... :lol: kafa kismi yumruktan buyuk. Saclari da az. Ama olsun, tadi bizimki gibi. Mis gibi anason kokuyor. :stuart:

:huh::w00t:

Eh hiç yoktan iyidir.Kaderini değiştiremiyorsan onu sevicekmişsin :P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili `LeylaM`

Bu yazdiginiz otlari hic duymadin .Bunlar hakkinda bizi biraz bilgilendirirseniz cok sevinirim (Nasil pisirilir ,varsa resmi vs.) :clover:

Tabii :)

Yanılıyorsam hakiki Karadenizli arkadaşlardan düzeltmelerini rica edeceğim.Bir otsever olarak o yörenin otları kızartarak yeme tarzı başta bana ilginç geldi,çünkü bizler ya yemeğini,ya kavurarak,ya da haşlayıp sarımsaklı yoğurtla boranisini yaparak tüketiriz.Ama itiraf edeceğim,kızartması da çok lezzetli oluyor..

Bu Çekülce ya da Çökülce..

DSCF1314.JPG

Çökülce genelde bağ halinde satılır. Bir bağ çökülceyi ayıklayıp, haşlıyorsunuz. Suyunu süzüp içine un, tuz, iki çırpılmış yumurta koyup iyice karıştırıyorsunuz, karışımı teflon tavaya baştırarak yerleştirip önlü arkalı çevirerek kızartıyorsunuz. Tabii biraz sıvı yağ ile. Çökülce akşam beş çayında ya da yemekte, hatta kahvaltıda bile yenebilir.alıntı

(bence yumurta ve un yerine biraz hafif ıslatılmış bayat ekmek doğranırsa da çok güzel oluyor)

Bu Melevcan (Dikenucu)..

melevcen.jpg

Böğürtlene benzeyen yabani bir bitkinin kiremit renkli yumuşak dikenidir. Çocuklar tarafından çiğken bile yenilir.

Olduğu gibi pişirilebileceği gibi turşusu yapılıp soğanla da kavrulabilir. Muhlaması, soğan veya pırasayla kavurması yapılır.

Bu da Kaldirik..

kardilik.jpg

KAlDİRİK KAVURMASI

Malzemeler : Galdirik (Taze ve diri olmalı (1 bağ), Yeşil Soğan veya Kuru Soğan (3 - 4 tane), Sıvıyağ (Mısır Özü, Ayçiçeği Yağı ½ çay bardağı), Maydanoz (Taze Maydanoz ½ bağ), Pulbiber, Yumurta (1 adet).

Yapılışı : Galdirik temizlenip, yıkanır. İnce ince doğranır. Tuzlu kaynar suda haşlanır. Üzerinden soğuk su geçirilir. Bir tencereye sıvı yağ konur. Soğan doğranır, pembeleşinceye kadar kavrulur. Pulbiber ilâve edilir. Kavrulmuş soğan üzerine galdirik boca edilir. Karıştırılarak kavrulur. Kıyılmış maydanoz katılır. Bir kapta çırpılmış yumurta karışıma dökülür. Pulbiber serpilerek servis yapılır.

NOT : Galdirik saplı, yeşil yapraklı bir bitki olup, ilkbahar ve yaz aylarında çıkar. Taze iken toplanır. Sadece gövde kısmı yenilir.

(Ayrıca Kaldirik ve Melevcanın da Çökülce gibi kızartması da yapılabiliyor )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

SELAM..Bir Karadeniz kökenli olarak olarak BELİRTMEK ISTERİM.EVET OT YEMEKLERI KONUSUNDA BIR COK CESIT MEVCUT..BABAANNEMIN YAPTIKLARINDAN HATIRLAYARAK KALDİRİK,MELOCAN,SAKARCA,BALDIRAN,ISIRGAN HATIRLADIKLARIMDAN BAZILARI,BUNLARI GENELDE SOGANLA KAVURARAK TUKETİYORLAR..BIRDE BITKIDEN SAYARSANANIZ ENFES MANTAR ÇEŞİTLERİ VAR..BUNLARI DENEMELİSİNİZ..KİRMİT(FINDIK MANTARI),İÇİ KIZIL,GEYİK MANTARI,TAVUK MANTARI GIBI..Tavsiye ederim..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu Melevcan (Dikenucu)..

melevcen.jpg

Böğürtlene benzeyen yabani bir bitkinin kiremit renkli yumuşak dikenidir. Çocuklar tarafından çiğken bile yenilir.

Olduğu gibi pişirilebileceği gibi turşusu yapılıp soğanla da kavrulabilir. Muhlaması, soğan veya pırasayla kavurması yapılır.

Sevgili LeylaM, :clover::clover:

Oncelikle cok cok tesekkur ediyorum.Ellerine saglik .Cok guzel olmus. Ayrica resimlerde ise yaradi. Ortak bir otumuz varmis. Melevcan ( Dikenucu) dedigin .Bizim oralardada o sarmasikla birlikte satilir. Hatta ben kendimde toplar kavururum. Adina ne dendigini bilmiyordum.Ogrenmis oldum. Ayrica degisik pisirme seklinide deneyecegim. (Tabi buralarda buldugum da :lol: )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevındim sevgili Deepblue,rica ederim.:)

Yalnız bir itirafım var,yukarıda yazdıklarımı bulamamaktan dolayı sadece birer ikişer kez yedim,malum Karadeniz otları :)

Ama aşağıdakini çok yemişliğim var,hatta annemden gizli pazar dönüşü nedense canım çekip tadına bakmışlığım da var,çiğ hali de çok lezzetliydi,ekşimsi ot sevenler için ideal :P

LABADA

2007-06-17_093308_labada.jpgPicture%201100.jpg

Sarması,kavurması,yemeği,boranisi,salatası hatta bulgur pilavı ile,yani ne isterseniz yapılabilir,eminim Egeliler de bilir,ayrıca arsızdır,her yerde yetişip,toplanabilir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili LeylaM, :clover::clover:

Oncelikle cok cok tesekkur ediyorum.Ellerine saglik .Cok guzel olmus. Ayrica resimlerde ise yaradi. Ortak bir otumuz varmis. Melevcan ( Dikenucu) dedigin .Bizim oralardada o sarmasikla birlikte satilir. Hatta ben kendimde toplar kavururum. Adina ne dendigini bilmiyordum.Ogrenmis oldum. Ayrica degisik pisirme seklinide deneyecegim. (Tabi buralarda buldugum da :lol: )

Nasıl yaniii :huh::blink::islik::P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili LeylaM , evet labadayi taniyorum. Cokta severek yedigim bir ot. Boranisinin nasil oldugunu bilmiyorum.Sarmasi ve kavurmasi bir harika.Tesekkurler. :)

Rica ederim :)

Borani: otların haşlanıp doğrandıktan sonra sarımsaklı yoğurtlanmış hali..arzu edilirse üzerine kızdırılmış yağ ve kırmızı biber gezdirilebiliyor.Bütün otlar bu şekilde yapılabilir,hem kolay,hem de hafif :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...
Tabii :)

Yanılıyorsam hakiki Karadenizli arkadaşlardan düzeltmelerini rica edeceğim.Bir otsever olarak o yörenin otları kızartarak yeme tarzı başta bana ilginç geldi,çünkü bizler ya yemeğini,ya kavurarak,ya da haşlayıp sarımsaklı yoğurtla boranisini yaparak tüketiriz.Ama itiraf edeceğim,kızartması da çok lezzetli oluyor..

Bu Melevcan (Dikenucu)..

Bu da Kaldirik..

KAlDİRİK KAVURMASI

[LABADA

Çekulgeyi çıkartamadım,ama dikenucunu bilirim,izimilaça dikeni deniliyor ona yanılmıyorsam bizim burada kavrularak yapılır.

Hiç yapmadım hiç yemedim ama bilirim..

diğer,kaldirik dediğineyse salut,yada tomara diyorlar fomarada olabilir biz salut deriz malum burada ilçe ilçe bile farklılık gösteriyor büyük ihtmalle biri rumcadır onun daha çok turşusu makbuldur bahar başında toplanır ve yalnızca sapları kullanılır.Yine ondan yapılan turşuda çiğ değil kavrularak yenilir artı parantez(nefret ederim)..

Labada'ya ne deniliyordu dilimin ucunda ama..seninde dediğin gibi her yerde biten bir ot fakat onun yemeğinin yapıldığını ilk kez şimdi burada okuyorum..Isırgan değen yere bastırılır acısını alır yani yemeğinden ziyade şifasını biliyorum.

Aslında karadenizliler çok fazla ot tüketmezler,bizde hayvansal gıdalar daha çok tercih edilir..

Mesela bizim aile kültüründe etsiz yemek çok nadir pişer..Birde vazgeçilmezimiz balık tabi :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 yıl sonra...

Buyrun görün, bu bir İZMİR kedisi...Kendisi brokoli, roka, turp otu, ıspanak vs. bütün otları iştahla yer. Pazardan geldiğimde neler almışım diye bakmak için pazar arabasının içine girer..biggrin.png

a7guclsciaaxdot.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.