Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

KEÇİNİN YEDİĞİ HER OTU YERİZ:)

Misafir RA_dya

Önerilen İletiler

Egeli olup helede İzmirli olursanız,hele hele de adalı(midilli)bir kökene sahipseniz beni gibi kesinlikle bir ot canavarı oluyorsunuz :D

Şimdi tam mevsimi otların dün pazara çıktım,hangi yana bakacağımı şaşırdım,hazine bulmuş gibi sevindim.

Hangisini sayayım ki burası tam bi ot cenneti;

Mis gibi anason kokulu arapsaçı(herkes sevmez kokusunu ama ben çok seviyorum),ebegümeci,radika,cibez,hele bir şevket-i bostan var ki inanın bana parmaklarınızı yersiniz :) sonra,turpotu,denizbörülcesi,hindiba,akkız,ısırgan...

Benim bir eniştem var dağa bayıra gezmeye çıktıkmı kafasını yerden kaldıramaz.önüne gelen otu toplar.

Sordum bir gün hngi ot yenir hangisi yenmez diye(o hepsini yiyor da :P )

Giritliler şöle dermiş;

Keçinin yediği her ot yenir...

Bu otların kimi haşlanıp salatası yapılır,bazıları kavrulur kiminin de etli yemeği yapılır...

Ben şimdi arapsaçıyla başlıyayım...

imperiaflex061ys9.jpg

ARAPSAÇI(rezene)

Yapraklarında bulunan ve uçucu bir yağ olan rezene sayesinde anasona benzer etkili ve güçlü bir kokuya sahiptir. Gaz söktürücü ve süt artırıcı etkileri vardır. Kökü idrar artırıcı olarak kullanılır.

Kasım'dan önce pek çıkmaz ortalıklara bu güzel ot. Kıyılarda kendiliğinden yetişir, ekimi yapılmaz. Bir de herkesin daha iyi bildiği çayı vardır tabi... Yemek sonrası içilen bir fincan rezene çayı , sindirime yardımcı olur.

Prometheus, tanrılardan çaldığı içten içe yanan ateşi, dev bir rezenenin içinde getirmiş. Rezene, Romalılar tarafından da iyi değerlendirilmiş. ?Bir gladyatörün güçlü ve haşin olmasını istiyorsanız, yemeklerine rezene katın. Eğer o savaşır ve yenilirse ölüsüne rezeneden çelenk takın.? Romalı savaşçılar sağlıklarını korumak, kadınlar ise şişmanlığı önlemek için rezene yerlermiş.

Arapsaçı kavurması

Tarif için bu linke tıklayın (Sizi yemek tarifleri bölümüne götürecektir.)

http://www.turkish-media.com/yemektarifler...id&asc=DESC

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Rahmetli Anneannem bizim ev ile okulum arasında bir yerde otururdu.

Bende eve gelene kadar yorulur ve acıkır, orada mola verirdim...

Hergün mutlaka ot yemeği olurdu onlarda...

Sanırım birazda o yüzden otçul oldum ben, bayılırım ot yemeklerine...

Bu arada bizde Ege'liyiz, biliyorsun :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Rahmetli Anneannem bizim ev ile okulum arasında bir yerde otururdu.

Bende eve gelene kadar yorulur ve acıkır, orada mola verirdim...

Hergün mutlaka ot yemeği olurdu onlarda...

Sanırım birazda o yüzden otçul oldum ben, bayılırım ot yemeklerine...

Bu arada bizde Ege'liyiz, biliyorsun :D

E biliyorum tabi ki :D

Benimde rahmetli babaannem çok yapardı ot yemeği zaten çoğunu pişirmesini de ondan öğrendim :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili RA_dya

Bir ot canavarida karsinizda...Su anda yazdigin butun otlarin kokulari buram buram burnumda . Sanki yemis kadar keyiflendim inan.

Bizde de bir hikaye vardir anlatilan.Biliyorsundur mutlaka(Egeli olup bilmeyen var mi?) paylasmak istedim.

Ot dolu bir tarlaya bir inek bir de giritli girmis .Gorenler sahibine haber vermeye gitmisler .Adama, tarlana bir inek bir de giritli girdi demisler.Adam inegi birakin giritliyi kovun demis.

Iste boyle arkadas.Ot yemeklerinin en lezzetlisi, dogadan kendin toplayip, gelip taze taze pisirip yemekten gecer.

Arap sacini ,kurufasulye ,ispanak,pirasa yemeklerine koymayi denediniz mi. Muhtesem oluyor. (Tabii benim damak tadim da) :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili RA_dya

Bir ot canavarida karsinizda...Su anda yazdigin butun otlarin kokulari buram buram burnumda . Sanki yemis kadar keyiflendim inan.

Bizde de bir hikaye vardir anlatilan.Biliyorsundur mutlaka(Egeli olup bilmeyen var mi?) paylasmak istedim.

Ot dolu bir tarlaya bir inek bir de giritli girmis .Gorenler sahibine haber vermeye gitmisler .Adama, tarlana bir inek bir de giritli girdi demisler.Adam inegi birakin giritliyi kovun demis.

Iste boyle arkadas.Ot yemeklerinin en lezzetlisi, dogadan kendin toplayip, gelip taze taze pisirip yemekten gecer.

Arap sacini ,kurufasulye ,ispanak,pirasa yemeklerine koymayi denediniz mi. Muhtesem oluyor. (Tabii benim damak tadim da) :clover:

Ege'lisin yani öle mi :)

Evet duydum bu hikayeyi ama yazarken unutmuşum yoksa sen bilmiyormusun çok unutkan olduğumu :unsure:

Tıklıyıveriniz lütfen :blushing:

Hatırlattığın ve bizimle paylaştığın için teşekkürler :clover:

Arapsaçını pırasayla ben de yapıyorum ilk fırsatta diğerleriyle de deneyicem...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Egeli değilim ama ailecek hatta sülale boyu otçuyuzdur,ayrıca bizim memlekette de koyun değil keçi vardır onun etkisiyle mi acaba :unsure::w00t:

Bu topice baktım bakalı,gözümün önünde ot yemeklerinin dumanları tütüyor :wacko: Ama sadece semizotu ve ıspanak bulabilirim burda :unsure:

Isırgan,ebegümecini biliyorum,diğerlerinin adı belki bizim yörede farklıdır :unsure: Çokca yenen labada vardır bir de,İstanbul'da da biliniyor. Ayrıca bir tarafım sonradan karadeniz olunca,başka otları da tanıdım ve yedim mesela kaldirik :P diğerlerinin adını hatırlayınca yazarım,biri M biri Ç ile başlıyordu,malum unutkanlık :P:stuart:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ege'lisin yani öle mi :)

Evet duydum bu hikayeyi ama yazarken unutmuşum yoksa sen bilmiyormusun çok unutkan olduğumu :unsure:

Tıklıyıveriniz lütfen :blushing:

Hatırlattığın ve bizimle paylaştığın için teşekkürler :clover:

Arapsaçını pırasayla ben de yapıyorum ilk fırsatta diğerleriyle de deneyicem...

Sevgili RA_dya,

Evet bende egeliyim. Unutkanligina gelince cok guldurdun beni. Cocuk yetistirmeni ise kutluyorum.( Bak kizin oradan hic kipirdamamis .Annem beni almaya gelir nasil olsa diye. Biliyor cocuk annesini ) Saka biryana yazdiklarini keyifle okuyorum. Ozellikle de yemekleri.....Denemelerinin sonucunu yazarsin degil mi? :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben egeli değilim ama nerde yemek orda ben varım.. :P gerekirse üsteki tariflerden yemek için egelide oluveririm.. :w00t:

Bizim oralarda da keçinin yediği her ot yenir.

Ayrıca keçinin kendiside büyük bir zevkle yenir... :w00t:

ama asla otla et karıştırımaz benim menümde... :):clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Keçini kargoya verdim tatlım yanında da promosyon olarak tavuk var

Keçileri bayıra tavuğu halılara salıver gitsin

Tatlım gönderdiğin kargo dün elime ulaştı..tavuğu önerin üzerine hemencik halıya saldım..sabah olup uyandığımızda halıda istenmeyen hiçbir çer çöp kalmamıştı ancak halı tanınmaz hale gelmişti.. yer yer tiftiklenmiş..çıkarılabilen kısımlar yenmeye çalışılmış hazmedilemeyince öylece bırakılmıştı..tavuk evde gıdaklamaya devam ediyor..

Keçiye gelince burada salacak bayır bulamadığımdan onuda bizim balkona saldım..sabah uyandığımda balkondaki üç saksımın içindeki çiçeklerin hepsinin yokolduğunu görmek bana Atatürk çiçeği menekşe ve begonyaları da yiyebileceğimizi gösterdi..-hani keçinin yediği herşeyi yeriz sloganından hareketle :laughing: -hoş ben Begonya'yı küçüklüğümden beri yerim.. :w00t: bilenler bilir.. :islik: ..keçi yediklerinin meyvesi olarak balkonumuza ip gibi zeytin diziyor.. :w00t:

Sağol..varol..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

diğerlerinin adını hatırlayınca yazarım,biri M biri Ç ile başlıyordu,malum unutkanlık

M ve Ç ile başlayanlar sakın Marul ve Çörekotu olmasın gökkuşağım.. :catikkas: otlar hususundaki engin bilgim nasılda kendini ele veriyor.. :yuvarlan:

Ben egeli değilim ama nerde yemek orda ben varım.. gerekirse üsteki tariflerden yemek için egelide oluveririm..

Bizim oralarda da keçinin yediği her ot yenir.

Ayrıca keçinin kendiside büyük bir zevkle yenir...

ama asla otla et karıştırımaz benim menümde...

Seni de gerektiğinde araziye uyum sağlıyan ,vahşi ve prensip sahibi gördüm Kız Kurum.. :islik::huh::grin:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi bazınız Egeli bazınız değil, birileri çok sevmiş otu yemiş, bi diğeri 'burası ottur bunu bilmeyen ****** demiş" tamam da...

Ot mot....

Çok sevdiğimde bir şiir var şimdi. Hem sevdiğim hem her gün yaşadığım. Günahı boynuma bak ne demiş ki, o canım benim....

Bedri Rahmi Eyüboğlu:

"En azından üç dil bileceksin

En azından üç dilde

En azından üç dil bileceksin

En azından üç dilde düşünüp rüya göreceksin

En azından üç dil

Birisi ana dilin

Elin ayağın kadar senin

Ana sütü gibi tatlı

Ana sütü gibi bedava

Nenniler, masallar, küfürler de caba

Ötekiler yedi kat yabancı

Her kelime arslan ağzında

Her kelimeyi bir bir dişinle tırnağınla

Kök sökercesine söküp çıkartacaksın

Her kelimede bir tuğla boyu yükselecek

Her kelime bir kat daha artacaksın

En azından üç dilde

Canımın içi demesini

Canım ağzıma geldi demesini

Kırmızı gülün alı var demesini

Nerden ince ise ordan kopsun demesini

Atın ölümü arpadan olsun demesini

Keçiyi yardan uçuran bir tutam ottur demesini

İnsanın insanı sömürmesi

Rezilliğin dik alası demesini

Ne demesi be

Gümbür gümbür gümbürdemesini becereceksin

En azından üç dilde

Ana avrat dümdüz gideceksin

En azından üç dil

Çünkü sen ne tarih ne coğrafya

Ne şu ne busun

Oğlum Mernuş

Sen otobüsü kaçırmış bir milletin çocuğusun."

Ya ot yerken....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

M ve Ç ile başlayanlar sakın Marul ve Çörekotu olmasın gökkuşağım.. :catikkas: otlar hususundaki engin bilgim nasılda kendini ele veriyor.. :yuvarlan:

Çok haklısın Diloşum,bu benim de cehaletimi ortaya çıkardı,Allah biliyor ya,onlar hiç aklıma gelmemişti :grin:

Keçi ..:w00t: Begonyalar hepinize yeter mi Diloşum..:islik::lol:

Bu arada diğer otları bir geceme maloldu ama hatırladım,lütfen gülmeyin,gerçekten lezizler: Melevcan ve Çekülce..bu arada bunu onaylayacak bir Karadenizli de bekleniyor :islik: zira ben aslen değilim..:P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çok haklısın Diloşum,bu benim de cehaletimi ortaya çıkardı,Allah biliyor ya,onlar hiç aklıma gelmemişti

Keçi .. Begonyalar hepinize yeter mi Diloşum..

Bu arada diğer otları bir geceme maloldu ama hatırladım,lütfen gülmeyin,gerçekten lezizler Melevcan ve Çekülce..bu arada bunu onaylayacak bir Karadenizli de bekleniyor zira ben aslen değilim..

Korkarım bu konuda benden öğreneceğin çok şey var Leylacım.. :islik::yuvarlan:

Begonyalara gelince..hiç sorma içim yanıyor..nankör keçi bana hiç bırakmamış.. :crying::getlost::w00t:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

konuyu yeni gördüm.bizde ailece çok severiz.turp otu,acı hindiba,arapsaçı,eşek helvası derler,babaannem çok yapardı..acı filiz bilirmisiniz bilmem..ben çok severim.her yemekte olsa bıkmadan yerim.şimdi olsada yesek:)

bende ,bende :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili RA_dya,

Evet bende egeliyim. Unutkanligina gelince cok guldurdun beni. Cocuk yetistirmeni ise kutluyorum.( Bak kizin oradan hic kipirdamamis .Annem beni almaya gelir nasil olsa diye. Biliyor cocuk annesini ) Saka biryana yazdiklarini keyifle okuyorum. Ozellikle de yemekleri.....Denemelerinin sonucunu yazarsin degil mi? :clover:

Teşekkür ederim :D Sonuçları yazıcam :clover:

Bu arada hiç kimse duymasın bak,sana bir sır vericem,bu senle benim aramda kalıcak tamam mı :P

Bu acı filiz nasıl bi ot,ben niye bilmiyorum ki :blushing: Başka bir ismi var mı acaba?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkür ederim :D Sonuçları yazıcam :clover:

Bu arada hiç kimse duymasın bak,sana bir sır vericem,bu senle benim aramda kalıcak tamam mı :P

Bu acı filiz nasıl bi ot,ben niye bilmiyorum ki :blushing: Başka bir ismi var mı acaba?

Aramizda kalacagina emin olmak icin biraz yaniti uzattim. Benim bildigim iki ot var .Bu otlara yore yore farkli isim vermisler.Biri aci ot ,sarmasik ,tilkisen dedikleri ot (hani kavrulur Yumurta kirilir ,bazilari icine peynir yada cokelekte koyar ), digeri ise , aci turp deriz ya filiz filiz toplariz. Iste bu iki ottan biri olarak algiladim da yanitladim .Eger bunlar degilse aramizda kalsin .Bende bilmiyom demektir. :unsure:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen simdi gider bir ot yemegi pisirir yersin .Hic kiskanmiyacam. :lol: Afiyet olsun .....Mutfak kapisini acik birakmayi sakin unutma yatarken . :shuriken:

İşin tuhafı ne biliyomusun:

Benim mutfağın kapısı yok :w00t:

Bu yazışmamızın ardından ben azcık araştırma yaptım.Evet,Dumanlı arkadaşımızın bahsettiği acı filiz otu senin de dediğin gibi "sarmaşık"mış.Sarmaşığı duymuştum hatta resmini görünce tanıdım ama hiç pişirmedim.

Belki merak edenler olur

Tlksn.jpg

Çarşamba günü buranın semt pazarıydı.Köylü pazarı denen bir bölüm var burada,köylü kadınlar hep bu otları satarlar.

Hepsini dolaştım ama sarmaşık bulamadım sonra öğrendim ki henüz mevsimi değilmiş.

Bir yakınımdan da acı filizi kavururken bir püf noktasını öğredim:

Acı filizi ne kadar çok kavurursan,o kadar acısı çıkarmış.Onun için şöle bi öldürüp bırakmak lazımmış.

Ah DeepBlue ah yanmışım ben,gene yutkunmaya başladım :yuvarlan:

Bu arada şunu da son olarak söylemek istiyorum:

Bana; "şu şu ottan canım çekti radya" demen yeterli,inan seve seve gönderirim sana :):clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İşin tuhafı ne biliyomusun:

Benim mutfağın kapısı yok :w00t:

Bu yazışmamızın ardından ben azcık araştırma yaptım.Evet,Dumanlı arkadaşımızın bahsettiği acı filiz otu senin de dediğin gibi "sarmaşık"mış.Sarmaşığı duymuştum hatta resmini görünce tanıdım ama hiç pişirmedim.

Belki merak edenler olur

Tlksn.jpg

Çarşamba günü buranın semt pazarıydı.Köylü pazarı denen bir bölüm var burada,köylü kadınlar hep bu otları satarlar.

Hepsini dolaştım ama sarmaşık bulamadım sonra öğrendim ki henüz mevsimi değilmiş.

Bir yakınımdan da acı filizi kavururken bir püf noktasını öğredim:

Acı filizi ne kadar çok kavurursan,o kadar acısı çıkarmış.Onun için şöle bi öldürüp bırakmak lazımmış.

Ah DeepBlue ah yanmışım ben,gene yutkunmaya başladım :yuvarlan:

Bu arada şunu da son olarak söylemek istiyorum:

Bana; "şu şu ottan canım çekti radya" demen yeterli,inan seve seve gönderirim sana :):clover:

:clover::P:clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.