Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

TÜRBAN SORUNU - KONUSU - ANA BAŞLIK

DİPNOT

Önerilen İletiler

Evet turbanlılar bizim milli bayramlarımıza katılmamak ve alternatif kutlamlar duzenlemek icin özellikle son altı yılda ellerinden geleni yaptılar. Akp iktidara geldiginden beri her sene milletvekillerinin ve cogu bakanlarının milli bayramlarda nerde oldugunu ve ne yaptıgını arastırın.. Bir milletvekili yada bakan olarak birinci öncelikle katılması gereken bayramlarda nasıl sudan sebepler urettikleirni goreceksiniz...

Evet turbanlılar bizim milli bayramlarımızdan, bizim millet olarak birlik ve beraberligimizden oldukca rahatsıs oluyorlar. Bu kimse acıkca söyliyemesede bence bariz bir gercek. Cogu zaman sayın basbakanda bunu agzından kacırıyor. Onlara göre birlik ve beraberligin temelinde ümmetcilik kavramı yatıyor. Sanırım kimse bunu inkar etmiyecek...

Evet turbanlılar bizim bu birlik ve beraberligimizden oldukca rahatsız oluyorlar. Ama şunu karıstırmamız gerekiyor. Başını örtenler değil, turban takanlar rahatsız oluyor... Cumhuriyet mitinglerinde yüzlerce başörtulu kadınımız vardı. Bu ulkeye gonulden baglı insanlarımız vardı ve hicbiri de rahatsız değildi bizden. elele kolkola birlikteydik, tek bir olay cıkmadı, tek bir tatsızlık olmadı.. Ama aramızda tek bir türbanlı yoktu...

İşte yıllardan beri bizim anlatmaya calıstıgmız farkta bu. BU ulkede kimse başını örten bir kadına karsı olamaz. Kimse başörtüsü takan bir kadını eleştiremez bile.. Ama sözkonusu türbansa eger mevcut hukumet ve onun oncesindeki siyasi uzantıları sayesinde dinin siyasete alet edilmesinde bir bayrak gibi kullanılmıstır. Hala kullanılmaya devam etmektedir. Aynı sekilde imam hatip liseleride kullanılmaktadır... Bir farkı yoktur...

Cumhuriyet Bayramı kutlamasına başını örten annemle birlikte katıldım. Başını örten ama türban takmayan... Atatürk'ün eşide anneside başını örterdi. Ama o türban değildi.. Türban kavramı artık baska birsey.. Adeta insanların sahip oldugu inancı sömürmek adına uydurulmus tuhaf bir bez parcası gibi... Hz. Muhammed zamanında türban diye bir kavram varmıydı merak ediyorum? Yoksa kadınların vucutlarındaki bazı bölgelerini kapatması tavsiye mi edilmiştir?

Bu tavsiyenin nedenleri nasıl acıklanmıstır, bugun o zamanın mevcut kosulları hala gecerlimidir merak ediyorum...

İslam dinindeki bazı kıstasların yalnızca o dönemin arap halkına dair oldugu bir cok din bilgini tarafından acıklanmıstır. Ve gunumuzde artık bu kıstasların gecerlilik tasımadıgı da belirtilmiştir.. Neden ısrarla bundan bin bes yuz yıl oncesine bu heves anlamak mumkun değil.. yoksa amac heves dısında baska birseymi?

Bir ulkenin kurulus gununde, kurtulus gununde, bagımsızlıgını kazandıgı gunde duzenlenen bir bayramdan o ulkenin vatandası nasıl rahatsız olur? bunu da anlamak mumkun değil..amac baska birseymi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet turbanlılar bizim milli bayramlarımıza katılmamak ve alternatif kutlamlar duzenlemek icin özellikle son altı yılda ellerinden geleni yaptılar. Akp iktidara geldiginden beri her sene milletvekillerinin ve cogu bakanlarının milli bayramlarda nerde oldugunu ve ne yaptıgını arastırın.. Bir milletvekili yada bakan olarak birinci öncelikle katılması gereken bayramlarda nasıl sudan sebepler urettikleirni goreceksiniz...

Evet turbanlılar bizim milli bayramlarımızdan, bizim millet olarak birlik ve beraberligimizden oldukca rahatsıs oluyorlar. Bu kimse acıkca söyliyemesede bence bariz bir gercek. Cogu zaman sayın basbakanda bunu agzından kacırıyor. Onlara göre birlik ve beraberligin temelinde ümmetcilik kavramı yatıyor. Sanırım kimse bunu inkar etmiyecek...

Evet turbanlılar bizim bu birlik ve beraberligimizden oldukca rahatsız oluyorlar. Ama şunu karıstırmamız gerekiyor. Başını örtenler değil, turban takanlar rahatsız oluyor... Cumhuriyet mitinglerinde yüzlerce başörtulu kadınımız vardı. Bu ulkeye gonulden baglı insanlarımız vardı ve hicbiri de rahatsız değildi bizden. elele kolkola birlikteydik, tek bir olay cıkmadı, tek bir tatsızlık olmadı.. Ama aramızda tek bir türbanlı yoktu...

İşte yıllardan beri bizim anlatmaya calıstıgmız farkta bu. BU ulkede kimse başını örten bir kadına karsı olamaz. Kimse başörtüsü takan bir kadını eleştiremez bile.. Ama sözkonusu türbansa eger mevcut hukumet ve onun oncesindeki siyasi uzantıları sayesinde dinin siyasete alet edilmesinde bir bayrak gibi kullanılmıstır. Hala kullanılmaya devam etmektedir. Aynı sekilde imam hatip liseleride kullanılmaktadır... Bir farkı yoktur...

Cumhuriyet Bayramı kutlamasına başını örten annemle birlikte katıldım. Başını örten ama türban takmayan... Atatürk'ün eşide anneside başını örterdi. Ama o türban değildi.. Türban kavramı artık baska birsey.. Adeta insanların sahip oldugu inancı sömürmek adına uydurulmus tuhaf bir bez parcası gibi... Hz. Muhammed zamanında türban diye bir kavram varmıydı merak ediyorum? Yoksa kadınların vucutlarındaki bazı bölgelerini kapatması tavsiye mi edilmiştir?

Bu tavsiyenin nedenleri nasıl acıklanmıstır, bugun o zamanın mevcut kosulları hala gecerlimidir merak ediyorum...

İslam dinindeki bazı kıstasların yalnızca o dönemin arap halkına dair oldugu bir cok din bilgini tarafından acıklanmıstır. Ve gunumuzde artık bu kıstasların gecerlilik tasımadıgı da belirtilmiştir.. Neden ısrarla bundan bin bes yuz yıl oncesine bu heves anlamak mumkun değil.. yoksa amac heves dısında baska birseymi?

Bir ulkenin kurulus gununde, kurtulus gununde, bagımsızlıgını kazandıgı gunde duzenlenen bir bayramdan o ulkenin vatandası nasıl rahatsız olur? bunu da anlamak mumkun değil..amac baska birseymi?

Açıklamalarınız ve tespitleriniz içinTeşekkürler sevgili LostsouL...

Ço güzel ifade etmişsiniz..

"amaç başka biryeymi?"

Evet amaç ne?...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu resmi gören ve bu insanı tanımayanlar,bir rahibenin resmi olduğunu sanabilir. Dinler arası diyolog var ya iki tarafa da yakın tarz seçmekte fayda var.Bu arada "körüklüsünü de görmedik" demeyiz artık .Kültürümüz arttı :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türbanlılar belki meydanlarda yok bu siizn söyleminiz Sn.Dipnot Ancak O Türbanlı diye sınıflandırdığınız İnsanların Çocukları Asker Ve PKK''ya karşi sinirlarımızı koruyorlar..Şehit düşüyorlar....Türbanlılar Cumhuriyet düşmanı olsa çocuklarını askere yollar mı?? Sn.Dipnot..

SaygıLar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türbanlılar belki meydanlarda yok bu siizn söyleminiz Sn.Dipnot Ancak O Türbanlı diye sınıflandırdığınız İnsanların Çocukları Asker Ve PKK''ya karşi sinirlarımızı koruyorlar..Şehit düşüyorlar....Türbanlılar Cumhuriyet düşmanı olsa çocuklarını askere yollar mı?? Sn.Dipnot..

SaygıLar..

Elma = armut

değilmi?

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hemen kanınıza dokunuyor değilmi..

Hatta senin yazından sonra Sevgili Bekir çoşkun'un yazısına da baktım...

Bölücülerle türbancıları aynı kefeye koymuş...

Ve çok ta haklıdır..

Biz bez parçasına umut bağlayan bir zihniyet inanç değildir...

Bir bez parçasıyla politikaya bulaşan zihniyet binkere inanç sahibi değildir..

Olsa olsa rejim düşmanı, atatürk düşmanı, doğma özlemcileridir...

Ve türban denen illet ULUSUMUS İÇİN ATATÜRK VE REJİME SİNSİCE BAŞKALDIRIDIR...

Ama kafalara türban, sıkmamaş, takke bağlarınız/takarsını ama aydınlanmanın, ilerlemenin, çağdaşlanmanın, ulusalcığlın, kemalizmin başına asla bağlayamayacaksınız...

O laik olduğu yerde bulunuyor şimdilik...

Bilime inanmış aydın insanlarım bü tür simgeleri, kara örtüleri, dinsel şekilleri ve bizleri bütün dünyaya ***** eden zihniyeti mutlaka aşacktır..

Aynı şeyleri yineleyip duralım istersen 'o sizin için bez parçası olabilir ama bizim için imanın gerektirdiklerinden birisidir. Kur-an'da açıkca dile getirilmiştir. Laiklik gibi önemli bir konuyu akılcılık bilimsellik medeniyetle ölçmemiz gerekirken 'basit bir bez' parçasını ön plana tutmanız daha da bi ilginç...

Bölücülük ha, bölücülük nedir ya insanların arasında farklılık yaratmakmıdır. (burdaki bölücülükten kasıt terör deil) vatanı sanmıyorum parçalamak topraklarını dağıtmak bunu basit bir bez parçası yapamaz. Eğer burda insanları 2 ye bölmekse bunu biz değil siz yapıyorsunuz türbanlı-saçı acık sizin gibiler bizim gibiler....

Atam affet artik öyle noktalara geldikki yurt disinda bile ,sana laik olanlara italyan zannediyorlar?

bunu anlamak cok zordur cokkkkk.

Efendi Türkler

ne güzel işte demek ki bir arada yaşaya biliyoruz. Esasında biz toplum olarak hep bir arada yaşadık. Fakat bizim protokol kalburüstü kesim dediğimiz insanlar bir arada yaşayamıyordu. Sonucta onlarda yaşamaya başladı. Sevselerde sevmeselerde bence bir takım farklılıkları ortadan kaldıran insanların başındakine değil düşüncesine değer veren bir tablo.

Avrupa Avrupa diyoruz hep ama onlar bile Türklere birseyleri yakistiramiyorlar,örnegin adam gibi giyinip tertemiz tras olan birisi ben Türküm dediginde adamlar önce sakami yapiyorsun diyorlar,yok dediginizde söyle bir bakiyorlar hayatta inanmam diyorlar.Artik kimlik gösterirseniz ancak o zaman inaniyorlar ama bu seferde diyorlarki bravo bize uyum saglamissiniz.

Avrupalini gözünde Türkler iste o Cankayadaki resepsiyona dolusmus tiplerdir.Sakali biyigi elbisesi,türbani yerleri süpüren ne oldugu belli olmayan pardesü kopyasi bir giysi.bir elinde tespih digerinde sigara,eger ailece yürünüyorsa önde erkek arkasinda süklüm püklüm gelen kadin,Avrupali dahada ileri gidiyor Atatürkün Yunan giysisi oldugu ve genelde hizmetkarlarin basinda oldugu icin yasakladigi fesi bile Türkün milli giysisi olarak kabul ediyor.Türkler karikatürize edilirken tilki suratli ve basinda fes olarak cizilir karikatürleri.

Yani demek istiyorumki Avrupali artik aradigini bulmustur.Onun bakildiginda hah iste bu Türktür dedigi tipler simdi Türkiyede en yüksek yerdeler.Nemi yapiyorlar orada?Hic sadece gelecege ait türban modelleri ciziyorlar.

saygilarla

İyi de be güzel kardeşim senin o yadırgadığın bıyık bizim kültürümüzde olan bir şey 'osmanlı bıyığı' krallar gibi :) biz avrupalı değilz. Biz Türk'üz sakalımızla bıyığımızla tespihimizle biz buyuz....Bu saatten sonra ne babamın bıyığına ne de dedemin sakalına kimse bir şey diyemez avrupalılaşmaymış siz avrupalı olun biz Türk oluruz... Size güle güle.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İyi de be güzel kardeşim senin o yadırgadığın bıyık bizim kültürümüzde olan bir şey 'osmanlı bıyığı' krallar gibi :) biz avrupalı değilz. Biz Türk'üz sakalımızla bıyığımızla tespihimizle biz buyuz....Bu saatten sonra ne babamın bıyığına ne de dedemin sakalına kimse bir şey diyemez avrupalılaşmaymış siz avrupalı olun biz Türk oluruz... Size güle güle.....

Arkadaşım o yazıdan bunu nasıl çıkardın ve bir de üstüne böyle bir yorum yapabildin hayret vala...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir forum açıp elma ve armut kavramlarını ayrıntııyla tartışmamız gerekiyor sanırım :)Karıştırmayalım artık şunları...

Neyse, size o zaman bir soru soracağım:

Bu ülkenin cumhur bşkanlığı grevini üstlenmiş bir insan, başkomutan olmayı başarmış bir insan zamanında "Atatürk Cumhuriyeti yıkılmalıdır" diye demeç verdiğini bilmiyormuydunuz yoks abilmezden mi geliyorsunuz yoksa tasdikliyormusnuz? Pekiiii, bu insanı oylarıyla oraya taşıyan, arkasında duran insanlar nasıl oluyorda bizden daha Atatürkçü oluyorlar açıklarmısın?? Bunu nasıl belirledin? Nasıl böyle bir kanıya vardın??

Dedim ya elmaları ayrı armutları ayrı değerlendirelim: Masumca başını örten insanlara değil bu lafım, bu örtüyü kullanıp, sizin gibi inanan insanların inanç duygularını kullanıp bir yerlere gelen ve bilerek-isteyerek Atatürk Cumhuriyetini yıkmak isteyenleredir lafım... Şimdi siz de ayırın bu meyvaları....

Nasıl bu tartışmayı başı kapalı --> atatürk düşmanı; başı açık --> atatürk dostu şeklinde anladınız vala ben anlayamadım....

Saygılar...

Sevgili dostum elmayla armutla işimiz yok elma armut meselesinde ise siz meyvelerin çürük olduğunu söylüyorsunuz.

bazi meyveler yada armutlar demiyorsunuz...ne diyorsunuz''Meydanlarda başörtülüler yoktu''ne demek bu?anlayışlarımız farklı sanırım.

Sizin sorunuza gelince ,siz cumhurbaşkanı ve destekcileri yoktu derseniz size hak verebilirim ama siz ne diyorsunuz ''Başörtülüler yoktu''şimdi her baş örtülü olan akp limi oluyor?Cumhur başkanını desteklemekmi oluyor?**********.

Bende Abdullah gül'ün cumhurbaşkanı olmasını istemiyorum(Sizin açıklamanızdan dolayı) A.necdet sezeri istemediğim gibi.(pkk,tkp,dhkpc ye af getirdiği için)Yoksa neden olmasın.

Eğer kimi istiyorsun diye soracak olursan'' Oktay sinanoğlu'' derim.

saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

’Meydanlarda neden türbanlılar yok’a dair

Gerçekten yoklar mı? "Baktım yoklar" deyip geçiştirebilir miyiz? Peki o zaman senin bakınca göremediğini, nasıl oluyor da ben bakınca görebiliyorum?

"Meydanlarda neden türbanlılar yok" sorusu, başka "tehlikeli" ve "bölücü" soruları da kışkırtmaz mı? Mesela, "Madem her tür sorunun sorulması meşrudur" mantığından hareket eden biri, "Neden askerin şehidi hep fakirden çıkar abi?" diye sorsa... Ya da "Neden şehit analığı hep başı örtülü yoksul kadınlara düşer usta?" diye sorsa... Hazırladığınız bir yanıt var mı?

Belki de en iyisi "Türbanlı da meydanda / Başı açık da meydanda" demek. Ya da "Türbanlının da oğlu şehit oluyor / Başı açığın da" demek.

Bir de şu var: "Türbanlılar" diye homojen bir grup mu var? Bunlar düğmeye basılınca hareket eden, düğmeye basılınca duran birer "otomatik portakal" mıdır?

"Başı açıklar" diye bir kategoriden söz edilebilir mi? Bir "başı açık" ile başka bir "başı açık" arasında fark olabileceğini düşünüyoruz da, neden bir "türbanlı" ile başka bir "türbanlı" arasında fark olacağını düşünmüyoruz?

Eğer "Arada bir fark yok... Bunların hepsi aynı" diyorsanız... O zaman bu tür bir genellemenin sizin için de geçerli olabileceğine onay vermiş olursunuz.

Ayrıca... "Bunların alayı aynı" önermesi de doğru değil. Mesela, okulunu bırakıp evine kapanan "türbanlı" da var, Çankaya’da konuk ağırlayan "türbanlı" da var. Okey oynayıp erkek arkadaşlarıyla nargileye takılan "türbanlı" da var, "Günaha girerim" diyerek sokağa adımını atmayan "türbanlı" da var. Kendisine Amerika’da okuma imkánı bulan "türbanlı" da var, henüz bir pasaporta sahip olmayan "türbanlı" da. AKP’li "türbanlı" da var, MHP’li "türbanlı" da. Meydanlara koşan "türbanlı" da var, "Aman AKP’yi zor durumda bırakmayalım" deyip meydanlardan uzak duran "türbanlı" da.

Ahmet Hakan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşım sen hangi yazıya bakıyorsun açılan başlığa mı yoksa benim çevap verdiğim yazıya mı? Biraz daha ditkatli bak... Ben dipton'ta değli politikaya cevap verdim....

Ben de ondan bahsettim, nitekim kör olmak lazım alıntıyı görmemek için değil mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu resmi gören ve bu insanı tanımayanlar,bir rahibenin resmi olduğunu sanabilir. Dinler arası diyolog var ya iki tarafa da yakın tarz seçmekte fayda var.Bu arada "körüklüsünü de görmedik" demeyiz artık .Kültürümüz arttı :)

Şık olacağım diye rüküş olduklarının farkında değiller mi bunlar? Bu hatuna birisi de çıkıp demiyor mu 'aynaya baksana bir' diye.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

’Meydanlarda neden türbanlılar yok’a dair

Gerçekten yoklar mı? "Baktım yoklar" deyip geçiştirebilir miyiz? Peki o zaman senin bakınca göremediğini, nasıl oluyor da ben bakınca görebiliyorum?

"Meydanlarda neden türbanlılar yok" sorusu, başka "tehlikeli" ve "bölücü" soruları da kışkırtmaz mı? Mesela, "Madem her tür sorunun sorulması meşrudur" mantığından hareket eden biri, "Neden askerin şehidi hep fakirden çıkar abi?" diye sorsa... Ya da "Neden şehit analığı hep başı örtülü yoksul kadınlara düşer usta?" diye sorsa... Hazırladığınız bir yanıt var mı?

Belki de en iyisi "Türbanlı da meydanda / Başı açık da meydanda" demek. Ya da "Türbanlının da oğlu şehit oluyor / Başı açığın da" demek.

Bir de şu var: "Türbanlılar" diye homojen bir grup mu var? Bunlar düğmeye basılınca hareket eden, düğmeye basılınca duran birer "otomatik portakal" mıdır?

"Başı açıklar" diye bir kategoriden söz edilebilir mi? Bir "başı açık" ile başka bir "başı açık" arasında fark olabileceğini düşünüyoruz da, neden bir "türbanlı" ile başka bir "türbanlı" arasında fark olacağını düşünmüyoruz?

Eğer "Arada bir fark yok... Bunların hepsi aynı" diyorsanız... O zaman bu tür bir genellemenin sizin için de geçerli olabileceğine onay vermiş olursunuz.

Ayrıca... "Bunların alayı aynı" önermesi de doğru değil. Mesela, okulunu bırakıp evine kapanan "türbanlı" da var, Çankaya’da konuk ağırlayan "türbanlı" da var. Okey oynayıp erkek arkadaşlarıyla nargileye takılan "türbanlı" da var, "Günaha girerim" diyerek sokağa adımını atmayan "türbanlı" da var. Kendisine Amerika’da okuma imkánı bulan "türbanlı" da var, henüz bir pasaporta sahip olmayan "türbanlı" da. AKP’li "türbanlı" da var, MHP’li "türbanlı" da. Meydanlara koşan "türbanlı" da var, "Aman AKP’yi zor durumda bırakmayalım" deyip meydanlardan uzak duran "türbanlı" da.

Ahmet Hakan

Ahmet hakanın yazılarını mümkün oldukça okurum, bunula beraber ikinci köşe yazısını haklı buldum.

İnşallah, Ahmet hakanda gömlek değiştirmiştir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bana birisi hemen cevap yetistirmis ve kendisini babasini Türk olarak nitelemis ve biyik sakal tespih Türklerin gelenekleridir demis,kocaman bir palavra,Biyik sakal tespih Türk geleneginde degil bütün dünya uluslarinin geleneginde olan bir seydir.Tesbih gelenek degildir tespih sadece bir sayma makinesidir,aklinda sayilari tutamayanlarin hiristiyanlardan kopyalanmis tespih kullanmalarini Türklere mal etmek gercekten bilimden yoksun bir iddiadir.Sakal biyik ise bazi dönemlerde bir moda haline getirilmis ve halada farkli kesimlerde farkli sakal ve biyik modelleri ile bu moda devam ettirilmektedir.Hz :isanin sakali varmiydi yokmuydu bilmiyorum ama onun devrinde yasayan hemen herkeste sakal oldugunu düsünüyorum.Peygamberimiz döneminde ise sakal bir Arap gelenegi halindeydi.

Burada anlatmak istedigimi saniyorum ki bana cevap yetistirmekte yaris eden birisi anlayamamistir,anlayabilmis olsa idi bana öyle anlamsiz bir elestiri yapmazdi.Tabiiki anlayis önemli bir seydir,herkes okur ama kimi tersinden anlar kimi bilmem neresinden anlar.Bu bir kabiliyet isidir.Bizi Avrupada ortacagdan kalma bir toplum olarak kimlerin göstermeye calistigini biz cok iyi bilmekteyiz.Müslümanligi bahane ederek sirk kackinlari gibi ortaliga dökülmek bizim Avrupada yasayan ve Cankaya resepsiyonunda göründükleri gibi giyinmeyi müslümanlik sanan Türklere has bir özelliktir.Kendini caga uydurmus,adam gibi giyinip görünüsü ile adama benzeyenleri yukarida anlatmaya calistigim sözüm ona müslümanlar pek adam yerine koymazlar cünkü kendileri gibi görünmemektedirler.Avrupalida adam gibi giyinmis caga ayak uydurmus olanlarin Türk olduguna inanmaz.Avrupada ortacag görüntülerini Türklük ve müslümanlikla bagdastiranlar helede türbani olmayan yerleri süpüren pardesü kopyasi giysisi olmayan kadin ve kizlari ise daha farkli gözlerle görür ve nitelerler.Avrupada kendini caga uydurmus modern görüslü kiz ve kadinlarin cogusu kendilerini bu tür Türklere Türk diye tanitmaktan korkar cekinirler,cünkü bilirlerki onlar kendileri hakkinda cok farkli düsüncelere saplanacaklardir.Önce müslüman olmadiklarindan baslayip sonra onlari farkli niteliyeceklerdir.Avrupanin bizi neden istemedigi konusu ise yine o kesim tarafindan saptirilir,asil nedenin kendileri oldugunu akillari bile kesmedigi icin,cok farkli nedenlerle isi tarihe götürür dayarlar.Avrupali sunu demektedir;Bunlar AB ne girmeden ülkemiz ortacag görüntülerine büründü,ya birde girerseler neler olur acaba?evet gercekler acidir ama acilar gercekleri ortadan kaldirmiyor.

Baba dede sakali biyigi ile salvar ve türban ile Türklük olmaz.Hele tesbihle asla.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:) Politika seni anlamak mümkün değil. Yok bıyığı var giyinmesini bilmiyor orta çağdan kalma kıyafetler. Giyinmesini bilen de düşünceleri farklı. Valla ağzımızla kuş tutsan sana yaranamayacağız. Hayır sözüm ona olayları düzgün algılıyor beyfendi.

Bak bak bak avrupadaki Türkler kendini biz Türk'üz diye tanıtmaktan utanıyorlarmış. Bunu yapacak kişiler bizler değil sen ve senin gibi düşünenlerdir. bildiğim Tanıdıklarımın yaşadığı 2 ülke var. Almanya'da ve Hollanda'da Türkler biz Türküz diye basbas bağırıyorlar. Türk olmaktanda grur duyuyorlar. Neymiş efendim diğer Türkler giyinmesini bilmiyor diye Avrupada yaşayan Türkler Biz Türküz demeye utanıyorlar mış. :D Biraz daha gerçekci olalım olur mu? Gerçekten çok mantık dışı olmayan şeyleri yansıtıp duruyorsun buraya...Ya böyle bir şey yok Sen kaç türk tanıyorsun anlattığın şekilde.

Konuşmaların ilk avrupalılar güzel giyinen traj olan vb. bakımını yapan bi Türk görünce onun Türk olduğuna inanmıyor diye başladı. Sonradan döndü Avrupada Türkler utanıyor kısmına 'hayırdır bu dönmenin bi sebebi varmı' B)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ne güzel işte demek ki bir arada yaşaya biliyoruz. Esasında biz toplum olarak hep bir arada yaşadık. Fakat bizim protokol kalburüstü kesim dediğimiz insanlar bir arada yaşayamıyordu. Sonucta onlarda yaşamaya başladı. Sevselerde sevmeselerde bence bir takım farklılıkları ortadan kaldıran insanların başındakine değil düşüncesine değer veren bir tablo.
ALINTI(Efendi Türkler @ Oct 31 2007, 10:01 PM)

Atam affet artik öyle noktalara geldikki yurt disinda bile ,sana laik olanlara italyan zannediyorlar?

bunu anlamak cok zordur cokkkkk.

Efendi Türkler

Nasil birlikte yasayabiliyoruz diyebiliyorsun anlamis degilim,, türkiyemizin geldigi bu günkü karanlik noktayida görmemek biraz tuhaf vede düsündürücü, güngectikce dahada belirginlesen ayriliga dogru hizla giden yasam tarziylada A dan Z ye?

birbak geleneksel ,vede cagimizin moda hayatindan yani kendine yakisan giyim tarzindan nasil uzaklastigimizi ,!! ama ince düsünürsek ülkemizi felakete bölünmeye sürüklemeden kacinmiyanlar Türbanin altindakinden vazgecme diye dertleri yok onlarin derdi üc dört türban alti?

batiyi bati medeniyetine küfür edenlerin gavur diye küfür edenlerin batinin degerlerinden vaz gectiklerdei yok rüsvet ordan batinin teknoloji harikalari ordan.. ic camasirlari ordan viagrada alirlarmi bilmem ama eee geriye ne kaldi bir arkadasin dedigi gibi elmayla armut kaldi..

seriati getirmek icin hertürlü karanlik iliskilerden kacinmayanlar ne yazikki yukardaki tabloda ülkemizin kazanimlarinin nasil tüketildigini ve karanliga dogru nasil sürüklendigini göstermektedir... burda bu tabloyu görüpte din adina ne güzel seyler yapiliyor diye hayal kuranlarada bir tek sözüm var

burda din adina hicbirsey yok cirkinlikten baska !!! sonra anlamadigim bize ait olmayan türbani bukadar savunmanin anlami nedir insan oglu saca bakarak ne gibi iliski kurabilir? ne altini nede iliskisini cözebildim...

sonra Akp ye oy verenler bu ülkenin laiklerine güvenipte? bu ülkeye seriat gelmez nasil diyebilirler.. nasil olurda genede laiklerin arkasina siginirlar anlamis degilim ,,,,yani öcü gelirse babamiz bizi korur! evet babaniz sizi korur bekleyin?

benim anladigim türbanla koca bir ulusu yok etmenin en hassas noktasini bulmuslar insanlarin beyinlerini okuyanlar

bu tablonun önünde bugün yetisen nesil,, yarinlarda sunu mirildayabilir bizler zamaninda bir ispanyollar kadar ,bir fransizlar kadar zamaninda modern medeni toblummusuz!!! eee o saatten sonra kime inandiracaksin sen kalkip o günleri yasamaya kalkarsan seni ispanyolada benzetirler italyanada... hemde kendi ülkende!

:shuriken: frankfurt

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Biliyor musunuz, ben de çok sıkıldım.

Birilerinin ***** yüzünden binlerce yıllık geçmişiyle günümüze uzanan bu uygarlığın yönünün karanlığa çevrilmesinden, birilerinin kafasına taktığı emperyalist icadı o şeyin, türk halkının geleneği göreneği gibi gösterilmesinden ve bu icadın siyaset ve dini kanallarla halkın üzerine pislik saçmasından çok fazla sıkıldım.

Biliyor musunuz, sıkıldığım bir şey daha var: sömürgeciliğin sesi olup da, saf insanlarımızın kafasına giren örümceklerden, örümcekleri kafalarının içine konuk ederek baş köşeye oturtan saflardan ve bütün bu safları yükleriyle birlikte taşımaktan sıkıldım. Ama başaramayacağımızı düşünmüyorum; bu yüzden kimse mutlu olmasın.

Ve biliyor musunuz ki, bu ülkenin insanlarının umutları vardır. Gelecekle ilgili güzel planları vardır. Bu ülkenin toplumsal yapısından ve ekonomik koşullarından beklentileri vardır. Bu umutları, beklentileri çalarak insanların geleceklerine karanlık ekenlerden de bıktım. Bir büyük toplumun binlerce yıl biriktirdiği değerleri ezip geçen ve onun yerine kokuşmuş, hastalık saçan fikirleriyle sömürgeciliği ikame edenlerden, onların peşlerinde pervane olanlardan da. Yaşamının parlak umutları peşinde koşan genç insanların, hayatlarının gerçeklerini yok edip, emperyalizmin kulluğunu yapan akışkan beyinlerden de.

Ve benim bu sıkılmalarımdan sıkılanlara yapabileceğim bir iyilik var; sayın Dipnot'a ve bu tür sıkıcı başlıklar açan diğer arkadaşlara rica ederim, bir daha ki sefere bu tür yazıları okumanız için sizlerin kafasına silah dayamazlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neden sıkıldık ki...

Bakın onların Erkekleri Eşlerinin kıyafetleriyle de olsa dayatma yapmaktan hala sıkılmadılar...

Dayatmayı yapanın hayrunisa hanımın olduğunu sananlar yanılıyor aslında...

Baksanıza kadıncağız daha bir farklı olmak için ne denirse onu yapmış..

Aslında kendine bırakılsa içinde bulunduğu siyasi ve anenevi baskılardan kurtulabilse sanmıyorum ki eleştirildiği kıyafetler içinde olsun...

Elbette herkes giyim kuşamında özgür...

Ama Türkiye Cumhuriyetini Birinci bayan olarak temsil etmek iddiasında olan birinin ...

Rahibe kıyafetine eşdeğer bir şekilde başını örtmesi...

Altı frak üstü rahibe iniforması bir melez bir yaklaşım içerisinde olması ne derece kendini vede Cumhuriyeti temsil ediyor...

Ama bazılarımız için tutuculuk derecesinde olsun yaklaşımı var...

Başını örtüyor ya amaç nasıl olsa sloganvari siyasi duruşlar...

Aslında sıkıcı olarak kavramamız gereken nokta bu...

Başbakan erdoğanı karşılarken ortaya çıkan şaşkın bakışlarını anlayamamak olsa gerek sıkıntı...

Neden şaşırmış olabilir ?

Eşli davet olduğuna göre başbakanın eşinide bekliyordu elbet...

Başbakanın eşi orada olamadı biliyormusunuz..

Kendimi gelmek istemedi acaba ? Sanmıyorum...

Bir başka hesaplaşamaMa da olabilir...

Birinci ve İkinci bayan olma acısından olabilir mi acaba ?...

Bazılarımız şimdi diyeceklerdir ki laikciler...kemalistler baskı yapıyor ondan...

Hayır efendim...

Gerçek o erkeklerin kafasında karşı cinsin, kadınlarının ikinci sınıf vatandaş olmasında yatıyor...

Hangi makamı işgal ederlerse etsinler sonuç değişmiyor...

Asıl sıkıcı olan bu olsa gerek...

Hayrunisa gibi duruşunda olabildiğince zarif bir hanımın toplumun önünde sıkılgan ve geri planda kalışını gözlemlemiş olmalısınız...

Sıkıcı olan bu... evet hepimize sıkıntı veriyor bu oryantalit yaklaşımlar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.