Jump to content

selçuklular


Guest CYRANO

Recommended Posts

Dünyada en çok devlet kurmuş Türk hanedanıdır Selçuklular. Osmanlı Devleti son selçuklu devleti olan Anadolu Selçuklu Devleti'nin dağılma sürecinde Bitanya ucu beyliği olan ertuğru oğulları beyliğinin kopmasıyla kurulmuştur.

 

Selçuklular devlet kurduktan sonra bu devlet beşe ayrılmıştır Büyük Selçuklu Devleti, Anadolu Selçuklu Devleti, Kirman Selçukluları, Suriye Selçukluları, Irak Selçukluları.

 

Selçukluların sonunu Moğol istilaları getirmiştir. Son selçuklu devleti olan Anadolu Selçuklu Devleti moğol egemenliğine girmiş, Anadolu moğollar tarafından işgal edilmiştir. Moğol-Bizans İttifakı Anadolu Selçuklu Devletini yüzyıl boyunca atıl bir hale sokmuştur. Moğol İmparatoru Argun İlhan'ın ölümünden sonra başta Keykhatu ve diğer Moğol soyluları arasında başlayan taht kavgasıyla Moğolların Anadoludaki varlıkları sona ermiştir. Moğol Genel Valisi Timurtaş'ın öldürülmesinden sonra son Moğol valisi Eretna Müslümanlığa geçmiş, ve komutasındaki Moğol ordusuyla bağımsızlık ilan edip Anadolu Eretna Beyliğini kurmuştur.

 

Anadolu Selçuklu Delveti'nin dağılması ve Moğol istilasının sona ermesiyle (bu arada altınız çizmek gerekir. Moğollar anadoluda hiçbir askeri yenilgi almamışlardır. Moğolların hakimiyeti kaybetmesi düzenlerinin artık Anadoluda işlememesi yüzündendir) Ertuğrul beyin ölümüyle beyliğin başına geçen Osman Bey Tüm selçuklu devletlerinde kolu bulunan Ahi Tarikatının şeyhi Edebali'nin kızı ile evlenip (bal hatun) akraba olmuş. Bazı bizans tekfurlarıyla ittifak kurup (Ortaçağ Avrupa düzeninin Bizans topraklarına sıçramasıyla kimi bizans Tekfurları imparatorluktan kopmuş, müslümanlığa geçip Osmanlıya katılmış "köse mihal gibi" kimi ise diğer türk beylikleriyle ittifak kurmuşlardır) Osmanlı Devletini kurmuştur.

 

Not: Bölümün başlığı için "Selçuklu Tarihi" yanlış bir ifade olur. "Selçuklular Tarihi" olmalı bence. ha keza "selçuklular dönemi"

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.
Примечание: Ваше сообщение будет проверено модератором перед отправкой.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.