Jump to content

gloria

Φ Süper Üye
 • Content Count

  10,003
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  153

Posts posted by gloria


 1.  

  Maiyet kelimesi Türkçede pek bilinen bir kelime olmadığı gibi çoğunlukla mahiyet ile de karıştırılır. Mesela 100 kişiye sorsanız muhtemelen 99'u hükümdarın mahiyetindeki ya da padişahın mahiyetindeki der ama aslen burada doğru olan kelime MAİYET kelimesidir. 

  Maiyet ve mahiyet birbirine çok benzese de hatta mahiyet çoğunlukla maiyetin yerine de kullanılsa anlamları birbirinden farklıdır. 

  MaiyetÜst görevlinin yanında bulunan kimseler, alt kademedekiler.

  Mahiyet: İçyüz, nitelik, vasıf, öz, özlük, asıl, esas:
        "Üstelik tiyatroda her şey şahsi bir mahiyet arz eder." - Ahmet Kutsi Tecer

   


 2. BRÜKSEL LAHANASI sülfür içeren bileşikler içeriğiyle karaciğeri hasardan koruyup aşırı hormon ve toksinlerin vücuttan atımını kolaylaştırır, aynı zamanda karaciğeri de yeniler. 

  33bruksel-lahanasi.jpg

  İnanmayacaksınız ama KAHVE karaciğer sağlığı açısından en faydalı içeceklerden birisi hatta öyle ki karaciğer hastalığınız varsa bile iyileşmesinde katkı gösterdiği ortaya çıkmış. Gün içinde ard arda kahve içtiğinizde kendinizi kötü hissediyorsanız artık hissetmenize gerek de yok çünkü özellikle bu insanların siroz ya da kalıcı karaciğer hasarı olma riski de çok azalıyormuş. Günde en az üç bardak kahve içmesi öneriliyor çünkü böylece karaciğer hastalığının başlıca belirtisi olan yağ ve kollajen birikimi önlenebiliyormuş. Ayrıca kahvenin antioksidan olması nedeniyle de vücutta doğal olarak üretilip hürelere zarar verebilecek olan zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getiriyormuş. 

  filtre-kahve-nedir-nasil-yapilir-nasil-i

   

  Tabii ki ENGİNAR içeriğinde bulunan Silymarin maddesi nedeniyle hücrelerin hasar görmesini engellemektedir. Aynı zamanda içerdiği fiber, magnezyum, folat ve nedeniyle karaciğer kanserinin gelişmesini önlemekte de faydalı olmaktadır. Ayrıca kolesterolü düşürür karaciğer yağlanmasını önler.

  artichokes-enginar-bitki-2.jpg

   

   


 3. KARACİĞERİ DESTEKLEYEN, KARACİĞER DOSTU YİYECEKLER

   

  ÇİĞ SARIMSAK toksin atar. Sarımsak çok iyi bir antioksidandır, karaciğer enzimlerini harekete geçirip toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. İçeriğindeki sülfür karaciğerlerin işlevine yardım eden enzimin üretilmesini destekler. 

  Garlic-Sarimsak-yeni.jpg

  AVOKADO sağlıklı yağ alımı için en uygun sebze olduğu gibi vücutta biriken zararlı yağ asitlerini yok eder. İçeriğindeki omega 6 sayesinde karaciğerlerin yenilenmesine ve hücrelerin toparlanmasına yardımcı olur. Yine de günde 1 taneden fazla yememek gerekir. 

   

  6agustosavakadograf-2.jpg

  ÜZÜM VE ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ yapılan pek çok araştırmaya göre üzüm ve üzüm çekirdeği karaciğer hasarları üzerinde olumlu etki göstermiştir. Karaciğerin kendi kendini temizleyerek vücudu toksinlerden arındırmasına destek olur. Bazı kaynaklara göre ayda üst üste 4 gün sabahları bir bardak üzüm suyu içmenin faydası oldukça fazladır. 

  kara-uzum_1054686.jpg

  HİNDİBA vitamin yönünden zengin olup aynı zamanda sodyum, potasyum ve kalsiyum içerir. Karaciğerde meydana gelebilecek problemler üzerinde etkili olacağı gibi karaciğerin fonksiyonlarını destekler, sindirimi kolaylaştırır.

  karaciger-yaglanmasi-icin-karahindiba-tu

   


 4.  

  KARACİĞERİN İŞLEVİ

  Karaciğer vücudumuzun en önemli organlarından biridir, öyle ki 500 den fazla hayati fonksiyonumuz (detoksifikasyon, hormonların düzenlenmesi, protein sentezi, sindirim, kırmızı kan hücrelerinin ayrışması...)  karaciğere bağlı gerçekleşmektedir üstelik çalışmasıyla tüm diğer organların çalışmasını etkilemektedir. Vücudumudaki kan oranının yüzde 13'ünü yani yarım litre kanı kendi bünyesinde tutabilmektedir. 

   

  karacigerin-gorevleri-fonksiyonlari.jpeg

  karaciğerin görevlerinden bazılarını şöyle bir açıklayacak olursam:

  Vücudumuzun zehirden ve alkolden temizlenmesi

  Vücudun kendi kendini onarmasına yarayan kimyasalların üretilmesi 

  Enfeksiyon ve hastalıklarla savaşması

  Kanın pıhtılaşmasını

  Şekeri vitamin ve demirin depolanması

  Glikozun glikojene dönüştürülmesi, enerji gerektiğinde glikojenin tekrar glikoza dönüştürülmesi ve gerektiğinde glikozun düzenlenmesi 

  Kan plazması için belirtili proteinlerin üretimi

  Vücuttaki yağların yaşınması için kolestrol ve özel protein üretimleri

  Sindirim sırasında atıkların vücuttan atılması ve ince bağırsaktaki yağların parçalanmasına yardımcı olan safra üretiminin salgılanması gibi özelliklerinden bahsedebilirim. 

   

  5d3be9492af1071b2c3452fd.jpg

  Peki bu kadar değerli olan bir organımızı korumak için neler yapmalıyız ben en çok konunun bu kısmıyla ilgileniyorum. Önce karaciğerlerin korunmasından şöyle madde başlıklarıyla kısaca bir bahsedeyim sonraki iletilerde de korumak için ne yiyip içmeliyiz onlardan bahsedeyim. 

  Alkol karaciğerimizin en ama en büyük düşmanıdır. Mümkünse alkol tüketimini tamamen bitirmek ya da azaltmak

  Eczanelerden gelişigüzel ilaç almamak ve evde gelişigüzel ilaç kullanmamak

  Düzenli egzersiz yapmak

  Yağlı ve karbonhidrat değeri yüksek gıdaları azaltıp bunun yerine bol boool sebze ve meyve tüketmek. 

   

  pankreasca7.jpg


 5. THE GOOD DOCTOR VS MUCİZE DOKTOR

  Mucize Doktor dizisi bu aralar çok gündemde, ratinglerde hep birinci sırada ve inmiyor. Eminim hiç gündemden düşmeyen milli duyguları ayyuka çıkaran tarihi filmler ve kin nefret ve entrikada sınır tanımayan zengin fakir ya da töre aşkları veyahut da vurdulu kırdılı mafya dizilerinin ardından kimse böyle bir başarıyı beklemiyordu ama oldu.

  yerli diziyi elimden geldiğince takip ediyorum ama  orjinalini izleyip bitirdim. Kore versiyonu değil  tabii amerikan versiyonunu. Koreli olan dizi çok sert geldi bana, ayrıca içindeki entrikaları pek sevmedim. Ben sevmiyorum, entrikadan hiç hazetmiyorum, kin nefret ve arkadan iş çeviren insanlardan zaten çok sıkılmışım bir de buna eğlenmek için başına oturduğum televizyonda da maruz kalmayı hiç istemiyorum. Ama niyeyse bizim için yapılan bu diziler de bundan asla vazgeçmiyor. The Good Doctor'a göre Mucize Doktor da bu açıdan benim için biraz olumsuz. Neyse yine de bir çok diziye göre başarılı, en azından insanların otizme olan ön yargısıyla mücadele ediyor, onları bu konuda biraz daha bilinçlendiriyor ve otizme karşı farkındalık kazandırıyor. Bu entrikalarla olacaksa napalım entrikalarla olsun. 

  THE GOOD DOCTOR

  Dizinin yönetmeni David Shore aynı zamanda House M.D. ve Law and Order dizilerinin de yapımcılarıydı. Shaun Murphy'nin hastanedeki hayatını konu alan dizinin oyuncu kadrosunda Freddie Highmore, Richard Schiff, Hill Harper, Nicholas Gonzales, Chuku Modu ve Irene Keng yer alıyor. Dizi ABD dizisi ve Amerikan Broadcasting Company için yapılmıştır. 

  2018 Altın Küre Drama Dizisi En iyi Erkek Oyuncu

  2018 Teen Choice En İyi Drama/Aksiyon Macera Dizisi Erkek Oyuncusu Ödülü

  2018 People's Choice Award for the Male TV Star of the Yea

  2018 Critics' Choice Television Award for Best Supporting Actor in a Drama Series
  2019 Bir Drama Dizisinde En İyi Erkek Oyuncu Dalında Eleştirmenlerin Seçimi TV Ödülü
   
  91xw4nhJ6NL._RI_.jpg
   

  MUCİZE DOKTOR

  Dizinin yerli yapımı Fox TV için MF yapım tarafından yapılmış, yönetmenliğini Yusuf Pirhasan üstlenmiştir.  Dizinin başrollerinde Taner Ölmez, Reha özcan, Özge Özder, Onur Tuna, Sinem Ünsal, Hazal Türesan, Murat Aygen, Fırat Altunmeşe rol almaktadır. 

  YAPIM: MF YAPIM
  YAPIMCI: ASENA BÜLBÜLOĞLU
  YÖNETMEN: YUSUF PİRHASAN
  SENARYO: PINAR BULUT & ONUR KORALP
  TÜR: DRAM

  mucize-doktor_270x405.jpg

   

   

   

   

 6. Şimdi bu dizinin Türkçe uyarlamasını çekeceklermiş. Bu aralar doktor dizilerine ilgi arttı, The Good Doctor'un türkçe uyarlaması olan Mucize Doktor filminin bir anda gündeme oturmasıyla yapımcılar bu türden dizilere el attılar. Tabii onların içinde de en kültü olan House'un gözden kaçırılması mümkün değildi. Başrol için akıllardan çok fazla insan geçmiş tabii ki karakter olarak Nejat İşler, Erdal Beşikçiler gibi sanatçıların role uygunluğu tartışılmaz özellikle de Erdal Beşikçiler bence bu rolü alır ve uçururdu ama sanırım Timuçin Esen'e karar verilmiş. O da hiç fena değil tabii ama ben onu hep sakin aklı başında duyarlı karakterlere daha çok yakıştırdığımdan şu an pek House ile eşleştiremiyorum  çok iyi bir oyuncu olduğu şüphe götürmez, eminim üstesinden gelecektir. 

   

  timucin-ecen-dr-house.jpg?resize=623,423


 7. Lost Lands (Kayıp Topraklar), Google Play Store'dan indirerek oynayabileceğiniz android tabanlı fantastik bir macera oyunudur. Hidden object (gizli nesneleri bulma) ya da Escape the room (odadan kaçış) türü olarak sınıflandırılabilecek oyunlardan biridir. 

  Toplam 6 seriden oluşan Lost Lands koleksiyonun her biri yaklaşık 10-12 saat (günde 3 saat oynarsanız yaklaşık 4 gün) sürüyor. Bu zamana kadar oynadığım macera oyunları arasında gerçekten de en etkilendiğim en beğendiğim ve kendimi oynamaktan alamadığım en güzel oyundu diyebilirim. Grafikleri çok özenli, hikayesi ve karakterleri sayesinde kendinizi oyunu oynarken aynı zamanda bir film izliyormuşsunuz gibi de hissediyorsunuz. Türü fantastik macera olan oyun insana biraz Yüzüklerin Efendisi'ni hatırlatıyor. Konu olarak değil tabii tarz olarak. Konusuna gelince de kısaca şöyle anlatabilirim: Modern dünyada yaşayan Susan isimli kadın bir otoparkta boyutlararası geçiş için açılan bir portaldan içeri girer ve kendini kayıp topraklarda bulur. Burada yaşayan Maroon isimli bir büyücü ondan kayıp toprakları Dört Atlı'nın gazabından korumak için yardımını ister ve macera başlar. 

  Bu tarz oyunlar seviyorsunuz kesinlikle kaçırmamanızı öneririm, asla pişman olmazsınız. 

  Lost Lands 1: The Four Horseman (Dört Atlı)

  LL2.jpg

  Lost Lands 2: Dark Overload (Çok Karanlık)

  Lost Lands 3: The Golden Curse (Altın Lanet)

  LL3.jpg

  Lost Lands 4: The Wanderer (Gezgin)

  Lost Lands 5: Ice Spells (Buz Büyüsü)

  Lost Lands 6: Mistakes of the Past (Geçmişin Hataları)

  LL6_1420x800_5b62c7f77a29b.jpg

   

  Diller:

 8. Bunu meğer yanlış biliyormuşum, okuduğum gibi yazıyormuşum, yani birçoğumuz zaten buna senatoryum diyordur, ben sanatoryum diyenini pek duymadım ama doğrusu buymuş yani; 

  Doğru: Sanatoryum

  Yanlış: Senatoryum

  TDK'ya göre:

  sanatoryum

  isim, (sanato'ryum), Fransızca sanatorium

  Özellikle veremli hastaların iyileştirilmesi için kurulmuş sağlık kuruluşu.


 9. Aaaa bence bu soru yanlış anlaşılmış çünkü ben bile okurken yanlış anladım.  Homofobi psikolojik hastalık mıdır diye okuduğunda beyin direkt olarak onu eşcinsellik psikolojik rahatsızlık mıdır diye algılıyor. Algıda seçicilik diyelim. Sonradan soruya yanıt verdikten sonra ulan ben ne yaptım diyorsun. Belli ki herkes böyle anlamış, bu yüzden herkes "homofobi psikolojik rahatsızlık değildir" demiş :o amaaaaa homofobi bal gibi rahatsızlık, bal gibi psikolojik. 

  • Like 1

 10. Beat Around the Bush (Avoiding the main topic. Not speaking directly about the issue)
  Lafı Dolandırmak / Lafı Gevelemek / Bin Dereden Su Getirmek / Sözü Döndürüp Dolaştırmak / Kırk Dereden Su Getirmek / Sözü Uzatmak
   
  I don't wanna beat around the bush: Lafı uzatmak istemiyorum. 
   
  beat_around_bush.gif
   
   
   

 11. At the Drop of a Hat (Without any hesitation; instantly) 
  (Tam çevirisi için "Şapka yere düşmeden" diyebiliriz) Ha Deyince / Hemencecik / Palas Pandıras / Hemen / Bayıla Bayıla / Bir Çırpıda
   
  You leave at the drop of a hat
  Aniden Çekip Gittin.
   
  images?q=tbn:ANd9GcQMNKUwlwXRhu7k659ENyD

 12. A Hot Potato (Speak of an issue (mostly current) which many people are talking about and which is usually disputed)
  Çıban başı / Başa Çıkılması Zor / Çetin Ceviz
   
  Drop Like a Hot Potato 
  Başından Atmak / Paçayı Kurtarmak / Bağları Koparmak / Başından Savmak 
   
  HOT+POTATO.jpg
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.