Türkish-Media.Com Portalına Dönmek İçin Tıklayınız

 Pencereyi Kapat-Close Window 

TURKISH-MEDIA.COM
ARAMA İPUÇLARI


Anahtar Sözcükler
Arama Yöntemi
Sonuçların Sıralanması
Bilmeniz Gerekenler
İyi Bir Arama İçin
Link Ekleme Bilgileri

ANAHTAR SÖZCÜKLER
Turkish-Media.Com'deki kategorileri veya linkleri, normal bir internet arama motorundakine benzer bir yöntemle arayabilirsiniz. Aramak istediğiniz konuya dair sözcükleri belirleyerek bu sözcükleri anahtar sözcükler kutusuna yazmalısınız. Örneğin, içinde "cumhurbaşkanı" sözcüğünün geçtiği linkleri bulmak için anahtar sözcükler kutusuna "cumhurbaşkanı" yazmanız gerek. Birden çok sözcüğün ya da bir ifadenin veya cümlenin tamamının geçtiği linkleri bulabilmek içinse, kelimeleri tek tek veya iki kelimeyi bir arada yazarak aramanız gerekiyor.

Başa Dön

ARAMA YÖNTEMİ
Arama yöntemi kutusundaki seçenekler, işinizi kolaylaştıran yöntemleri belirlemenizi, daha isabetli bir arama gerçekleştirmenizi sağlar. Bu kutuda dört seçenek bulacaksınız:

- Link Ara (İnternetteki bütün Türkçe siteler içinde arama yapar)
Anahtar sözcüğünüzü girdikten sonra yan taraftaki aşşağı doğru açılan listeden 'Bütün veri tabanını' ara seçeneğini seçiniz ve 'Ara-Bul' buttonuna tıklayınız.

- Kategori Ara (Kategori araması yapar)
Kategori adınız kutucuğa yazınız ve yandaki aşşağı doğru olan açılan listeden 'Kategori' seçeneğini seçiniz ve 'Ara-Bul' buttonuna tıklayınız.

- İçende bulunduğunuz kategoride link arama (Arama alanını daraltır)
Kutucuğa Aanahtar Kelimenizi (lerinizi) yazınız daha sonra yandaki aşşağı doğru açılan listeden 'Bu kategoride' ara seçeneğini seçiniz ve 'Ara-Bul' buttonuna tıklayınız.

- Alt kategorilerde Ara (İçinde bulunduğunuz kategorinin alt kategorilerinde arama yapar)
Kutucuğa Aanahtar Kelimenizi (lerinizi) yazınız daha sonra yandaki aşşağı doğru açılan listeden 'Alt kategorilerde' ara seçeneğini seçiniz ve 'Ara-Bul' buttonuna tıklayınız.

- Arama sonucu içinde yeni arama kelimeleri ile arama alanını daraltarak arama yapabilirsiniz. Bunun için önce geniş anlamlı kelimelerle arama yapıp daha sonra o alanda çok bilinen kelimelerle aradığınız siteleri bulabilirsiniz.

Başa Dön

BÖLÜMLERE GÖRE ARAMA
Turkish-Media.Com arama sisteminde, arama boyutunu bölümlere göre daraltmanız mümkün. "Aranacak bölüm(ler)" listesinden bir bölüm seçtiğinizde, arama yalnızca o bölüme ait haberler içinde gerçekleştirilir. Örneğin, "Marmara" ve "Deprem" sözcüklerini "Kültür Sanat" bölümünde ararsanız, yalnızca, içinde "Marmara" ve "Deprem" sözcüklerinin geçtiği Kültür Sanat haberlerini bulursunuz. Eğer, bu listede, "Sitenin tümü"nü seçerseniz, arama bütün Turkish-Media.Com haberleri içinde gerçekleştirilir.
 

Başa Dön

SONUÇLARIN SIRALANMASI
Arama sonuçları, On iki ayrı şekilde oluşturabilirsiniz

 1. Adına (Alfabetik)
 2. Tarihlerine
 3. Açıklamaya
 4. Kullanıcıya Göre
 5. Alt Kategori Sayısına
 6. Web Adresine göre
 7. Oylama Sayısına Göre
 8. Oylama Oranına Göre
 9. Hit Sayısına
 10. Görünüşüne Göre
 11. Editörden Seçeneğine Göre
 12. Resmine Göre
 13. Alçalan
 14. Yükselen

Başa Dön

BİLMENİZ GEREKENLER

Anahtar sözcüklerle ve arama yöntemleriyle ilgili bilmeniz gereken birkaç nokta olabilir.

- Turkish-Media.Com arama sistemi, anahtar sözcüklerinizin büyük harfle mi, küçük harfle mi yazılmış olduğuna dikkat etmez. Yani, "ANKARA" da yazsanız, "ankara" da yazsanız aynı sonucu alırsınız.

- Turkish-Media.Com arama sistemi, anahtar sözcükleri önce tam bir cümle olarak arar ve öncelikle tam uyanları sıralar daha sonra kelime bazında uyanları sizin seçtiğiniz sıralama seçeneklerine göre gösterir. Ayrıca anahtar sözcüklere "nkara" yazarak "ankara" sözcüğünü bulamazsınız.

Başa Dön

İYİ BİR ARAMA İÇİN...

Birkaç aylık Internet deneyimine sahip herkesin farkına vardığı ilk şeylerden biri, özellikle büyük arama motorları kullanıldığında karşılaşılan bitmez tükenmez sonuç sayfalarıdır. Bir tek sözcükle yapılan aramalar, karşınıza milyonlarca belgelik bir sonuç çıkarabilir.

Benzer bir durumla, kısa süre içinde, Turkish-Media.Com veri tabanını ararken de karşılaşmanız olası. Bu nedenle, iyi bir aramanın püf noktalarını öğrenmenizde yarar var:

- Her şeyden önce, çok genel, hemen akla geliveren sözcükleri anahtar sözcük olarak kullanmaktan kaçının. Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili haberleri ararken, "politika" gibi bir anahtar sözcük kullanmak, karşınıza istemediğiniz kadar çok sonuç çıkarır.

- Anahtar sözcükleriniz, aradığınız konuyla birebir örtüşen, hatta sadece o konuyla ilgili anahtar sözcükler olmalı. Bir önceki Cumhurbaşkanlığı seçimleri örneğinde, "cumhurbaşkanlığı seçimi"ni ifadenin tamamı yöntemiyle aratmak ya da hem cumhurbaşkanlığı hem de seçim ve Demirel sözcüklerini "sözcüklerin tümü" yöntemiyle aratmak başedebileceğiniz miktarda sonuçla karşılaşmanızı sağlayacaktır.

- Hangi yöntemi ne zaman kullanacağınıza iyi karar verin. "Sözcüklerin herhangi biri" yöntemi, en çok sonuç getiren yöntemdir. "Sözcüklerin tümü"yse daha az sonuç getirir. En az sonuç getiren yöntem, kuşkusuz "ifadenin tamamı" yöntemidir; ancak bu kez, eğer doğru anahtar sözcükleri ya da ifadeyi seçmemişseniz, istediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz. Aradığınız konuda geçtiğinden emin olduğunuz ifadeleri "tam ifade" yöntemiyle aratabilirisiniz, ancak anahtar sözcüklerinizden emin değilseniz, daha çok anahtar sözcük girip "sözcüklerin tümü" yöntemini kullanmak daha iyi sonuç verir.

- Tarih aralığı ve bölümlere göre daraltılmış aramaların da işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracağını unutmayın. Eğer "İstanbul Film Festivali"yle ilgili bir konuyu arıyorsanız, bu konuyu Spor ya da Hava/Yol bölümlerinde aramanızın anlamı yok. Aramayı Kültür Sanat bölümüne daraltmak işinizi çok kolaylaştırır.

Başa Dön
 

 Pencereyi Kapat-Close Window 

Turkish-Media.Com Portalına Dönmek İçin Buraya Tıklayabilirsiniz...