En Son Makaleler

Yanlış Diyetler ve İşe Yaramama Nedenleri

Günümüzde beslenme ve diyet ile ilgili tam bir bilgi kirliliği bulunmaktadır.Alanında

tarih: Apr 10, 2015

Maalesef herkes lider olamaz

Maalesef herkes lider olamaz Bugün toplum ve kurumlara baktığımızda, her liderd

tarih: Dec 2, 2014

Karpuzun faydaları

Karpuzun yaz meyveleri arasında serinletici bir etkisi olduğu bilinmektedir.Peki ya faydaları nelerd

tarih: Sep 3, 2014

Sağlıklı ve dengeli beslenme ile ilgili bilinmesi gerekenler

Sağlık hayatımızda önemli bir yere sahiptir.Bunun içinde kendi yaşam tarzımızda öne

tarih: Aug 30, 2014

Bahçe Kapıları

Ege’nin o mistik havasını solurken, ıhlamur ağaçları ile dolu bir yolda buldum kendimi.

tarih: Jul 20, 2014

Yanlış Diyetler ve İşe Yaramama Nedenleri

ekleyen Alperen ALBAYRAK tarih: Apr 10, 2015

Günümüzde beslenme ve diyet ile ilgili tam bir bilgi kirliliği bulunmaktadır.Alanında uzman kişilerin dışında yazılan her hangi bir geçerliliği olamayan bu diyetler genellikle”şok diyet,sihirli diyetler,10 günde 5kilo” ve benzeri ifadelerle karşımıza çıkmaktadırlar.Bu diyetlerden bazılarına biraz yakından bakıp yüzeysel de olsan neden işe yaramayacaklarını kısaca bir anlatalım:

1-)Soğuk Su Diyeti:Her gün buzdolabı soğukluğunda 2 litre su içmemiz gerektiğini söyleyen bu diyetin amacı,vücudun soğuk suyu ısıtmak için enerji kullanacağı ve yakacağına dayanıyor

İşe Yaramama Nedeni:Moleküler bazda işe yarayacak gibi dursa da ,insan bedeni temel alındığında bu iddia tamamen asılsız kalıyor.Bol bol su içmek kilo vermek için yararlı olabilir,ama soğuk suyun ayrıca bir faydası yoktur.

2-)Çikolatalı Süt Diyeti:Bu diyette gün boyu 3 bardak yağsız,çikolatalı süt içiyorsunuz.Sağladığı kalsiyum,D vitamini sayesinde sağlıklı oluyor, içerdiği bol protein sayesinde de spor sonrası kilo vermeniz kolaylaşıyor

İşe Yaramama Nedeni:Çikolatanın sütü daha çekici kıldığı bir gerçek ama kalsiyumun ve de D vitamininin kilo vermeye yardımcı olduğu kanıtlanmamıştır.Ayrıca çikolatanın ölçüsünü kaçırmak kilo vermekten ziyade almaya yol açabilir.

3-)Karbonhidratsız Diyetler:Karbonhidrat alımınızı oldukça azaltıp,proteince yüksek besinlere geçiş yapıyorsunuz.Vücudunuz enerji için depoladığı karbonhidratları yakıyor ve bu sayede kilo vermeye başlıyorsunuz.

İşe Yaramama Nedeni:Amerikan Beslenme Örgütü,günlük tüketimimizin %55-60’ının karbonhidrattan gelmesini gerektiğini söylemektedir.Karbonhidrat tüketimi kişiye göre ayarlanmalı fakat bunu günlük beslenmemizden tamamen çıkarmak ya da kısıtlamak oldukça sağlıksız ve işe yaramaz bir yöntemdir.Karbonhidratın çıkarılmasıyla yağların diyette oransal artışı kalp hastalıkları,cilt hastalıkları,karaciğer hastalıkları ve bunun gibi çok sayıda ciddi hastalıklara neden olabilecekken;protein miktarının diyette oransal artışı böbrek solüt yükünün artışına,böbrek taşı oluşumuna,aromatik aminoasitlerin artışı nedeniyle karaciğerde yorgunluk,yağlanma hatta siroz ve hepatit gibi hastalıklara neden olabilir.

4-)Antik Çağ Diyeti:Bu diyet,tıpkı eski çağlarda olduğu gibi çiğ sebze ve meyveler ve doğadaki hayvanları yemeyi temel alıyor

İşe Yaramama Nedeni:Bu diyete uyduğunuzda,günde almanız gereken süt ürünleri,tahıllar ve besleyici gıdalardan uzak kalmış olacaksınız.

5-)Çiğneme Diyeti:Bu diyette besini 80-100 defa çiğneyerek gereken sıvıları alıyor ve lokmanızın geri kalanını tükürüyorsunuz.

İşe Yaramama Nedeni:Bu diyet tamamen bir yeme bozukluğuna yol açıyor.Bu kadar çok çiğnediğiniz için yemekten iğrenmeye başlıyor ve bir noktada isteseniz de doğru düzgün yemek yiyemez hale geliyorsunuz.Ayrıca sadece çiğneyerek besinlerdeki gereken önemli maddeleri almanıza da imkan yok.

6-)Bebek Maması Diyeti:Günde 1 ya da iki öğününüzü 14 çeşit bebek mamasından biriyle değiştirerek küçük porsiyonlarla doymayı başarıyorsunuz.

İşe Yaramama Nedeni:Bebek mamasının içeriği yetişkinler için yeterli olmamakla beraber tek çeşit beslenme bir süreden sonra diyete uyumu bozacaktır. Ayrıca uzun süreli bu diyetin uygulanması kemik yapısında bozulmalara yol açabilir.Kısa vadede bir zararı olmamasına rağmen ,uzun sürede sağlık açısından kötü sonuçlar doğurabilir.

7-)17 Gün Diyeti:17 gün boyunca her gün farklı besinler  ile beslenerek metabolizmayı üst seviyede tutuyor  ve 1500 kaloriyi geçmeyerek de kilo vermeyi hızlandırıyorsunuz.

İşe Yaramama Nedeni:Besinsel değişikliklerin metabolizmayı hızlandırdığı bilimsel olarak kanıtlanmamış olmakla beraber her gün azar azar ve sık sık beslenmek daha iyi sonuçlar oluşturmaktadır.

8-)Lahana Çorbası Diyeti:Bir hafta boyunca sınırsız lahana çorbası içerek 5 kilo verebilineceği iddia edilmektedir.

İşe Yaramama Nedeni:Sadece çorba içmenin neden olduğu diyare(ishal) kilo vermenin tek sebebidir.Gereken kalori alınmamasına rağmen oluşturduğu şişkinlik başka bir besin alınmasına imkan sağlamıyor.Öte yandan uzun süreli ishal sonucu;elektrolit dengesizliği,barsak villuslarında harabiyet ve düzleşme ve daha bir çok gastrointestinal sorun görülebilir.

9-)HCG Diyeti:40 gün boyunca bu diyette sadece 500 kalori alınıyor.Günde iki öğünde hamile kadınlarda bulunan bir hormon olan HCG aşısı yapılarak protein takviyesi yapılıyor.Bunun hamilelikte olduğu gibi mide bulantısı ve iştahsızlığa yol açacağı ve kilo vermeyi kolaylaştıracağı düşünülüyor.

İşe Yaramama Nedeni:Bu şekilde kilo vermek oldukça sağlıksızdır.Günde 500 kalori,asla bazal metabolizma ihtiyacını karşılamayacak olmasının yanında alınan HCG hormonunun kilo vermeye hiçbir katkısı olmamakla beraber hormonal sisteme dışarıdan müdehale pek önerilmemektedir.

10-)Çiğ Yemek Diyeti:Tamamen sebzeden oluşan bu diyette,beslenmenin %85’i çiğ ve pişirilmemiş yiyeceklerden,geri kalanı ise pişirilmiş sebzelerden oluşuyor.

İşe Yaramama Nedeni:Sadece sebzelerle beslenmek,özellikle de çiğ sebzelerle beslenmek sindirim sistemini çok zorluyor ve bedeninize zarar veriyor. En basit anlamda çiğ sebzeler hijyen bakımından risklidir.Çiğ sebzelerin pişmiş sebzelerden daha sağlıklı olduğunun da bir kanıtı yoktur. Bunun haricinde sebzelerden gelen protein miktarı yetersiz olacağından yağ kaybı yerine kas ve su kaybına neden olmaktadır.

 

En Yeni Makaleler

Yazar

Rasgele Makaleler

Astroloji’yi nasıl bilirsiniz?

Astroloji’yi nasıl bilirsiniz? Astroloji pek çok üniversite de okutulmaktadır. Bazı üniversitelerde lisanslı uzun yıllar süren bir eğitim programı...

Astroloji Makaleleri

Dr. Carl Gustav Jung'un Astroloji Hakkında Söyledikleri

Dr. Carl Gustav Jung'un Astroloji Hakkında Söyledikleri “Göklerdeki yıldızlı kubbe, kozmik yansımanın kapağı açık bir kitabıdır. Buraya,...

Astroloji Makaleleri

Karton Poşet İmalatı

      A. Makina parkurunda gerçekleştirilen imalat. B. El işçiliği.   A. Makina kısmı: 1. Ebatlama: Kullanılacak kağıt ilk olarak giyotin...

Ticaret ve Kobi Makaleleri

Kavurmanın püf noktaları

Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) üyelerinden Koray Türk, Kurban Bayramı sofralarının vazgeçilmezi kavurmanın püf noktalarını anlattı....

Beslenme ve Diyet Makaleleri

Dizüstü Bilgisayar Ekranları ile Ilgili Gerçekler

LCD ekranlara kısaca bir göz atalım. LCD nin kelime anlamı Likit(sıvı) Kristal Görüntüdür, 1,500,000 pikselin oluşumu ile görüntü sağlar. Herbir...

Bilim ve Teknoloji Makaleleri

Eylemler

Reklam