İçeriğe atla


gloria

Katılım: 03 Nis 2006
Çevrimdışı Son Giriş: 21 Eyl 2017 11:25
****-

Başlıklarım

100 kalorilik ara öğünler

02 Eylül 2017 - 13:09

5QP9Al.jpg
 


Tünel - Tunnel (2016) - Teo-Neol

15 Ağustos 2017 - 13:03

Konusu:

Tünel, hayatta kalma (survival) temalı filmleri sevenler için güzel bir tercih. Sonu her ne kadar tahmin edilebilir ve süresi ne kadar uzun olsa da içeriği çok güzel şekillendirilmiş, aileyle izlenebilecek, arşivlenebilir bir film. İlgiyi sürekli üzerinde tutuyor, sıkılmaya hiç izin vermiyor, endişelendiriyor, üzüyor, güldürüyor, klostrofobikler için belki de korku filmi 1f603.png:D olabilecek kadar sağlam bir dram-gerilim filmi. Mutlaka izleyin.

 

Yapım: 2016 - Güney Kore

Yönetmen: Seong-hoon Kim

Oyuncular: Ha Jung-woo ,  Bae Doona ,  Oh Dal-su ,  Nam Ji-hyun , Kim Hae-sook

Senaryo: So Jae-Won ,  Seong-hoon Kim

 

the-tunnel-korean-review.jpg

 

35 DAYS, A MAN'S DESPERATE STRUGGLE TO SURVIVE Jung-su, an ordinary car dealer, is his way home with a birthday cake for his daughter. As he drives into a tunnel, an unbelievable thing happens; the tunnel collapses on him. Minutes later, he realizes that he is completely caught in between the debris. Outside, this breaking news creates media frenzy and a thoughtless reporter even airs a live phone interview with Jung-su, using up his mobile phone batteries. An emergency response team is immediately organized to rescue him and tries to keep the media under control. As it becomes a national concern, the government promises full support for the rescue. While Jung-su struggles to survive, a series of ridiculous blunders delays the rescue operation and threatens his chances to make it out alive. Soon, he runs out of food, water, and phone batteries, making him totally incommunicado. Days pass without any success and people start to lose hope or interest in rescuing him.

 


SAVAŞ VADİSİ = Hacksaw Ridge

14 Temmuz 2017 - 00:21

SAVAŞ VADİSİ

 

Film, İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerika-Japonya savaşına katılan ama insanları öldürmeyi reddeden bir vicdani retçinin asla silah kullanmadan 75 askerin hayatını kurtarmasını anlatıyor. Konusu gerçek bir olaydan alınma olup, savaş sahneleriyle de insanı inanılmaz zorluyor.

 

Yapım: 2016 - ABD

Tür: Biyografi ,  Dram ,  Tarih

Yönetmen: Mel Gibson

Oyuncular: Andrew Garfield , Teresa Palmer, Sam Worthington, Luke Bracey, Hugo Weaving

Senaryo: Randall Wallace, Robert Schenkkan, Gregory Crosby

Yapımcı: Bill Mechanic, David Permut

Diğer Adı: The Conscientious Objector

 

Hacksaw-Ridge.jpg

 

The true story of Desmond T. Doss, the conscientious objector who, at the Battle of Okinawa, won the Medal of Honor for his incredible bravery and regard for his fellow soldiers. We see his upbringing and how this shaped his views, especially his religious view and anti-killing stance. We see Doss's trials and tribulations after enlisting in the US Army and trying to become a medic. Finally, we see the **** on Earth that was Hacksaw Ridge.


OKJA

14 Temmuz 2017 - 00:15

OKJA

 

Vejeteryan/vegan dostu bir film olan Okja, kısaca gıda sektörü için laboratuvar hayvanları üreten bir şirketin birçok farklı ülkede yetiştirdiği hayvanlardan biri olan Okja ile onu yetiştiren küçük Mija’nın dostluklarını ve onların gıda endüstrisinin acımasızlığına karşı verdiklerini amansız mücadeleyi anlatıyor. Sıcacık, enfes bir dostluk hikayesi.

 

Yönetmen: Joon-Ho Bong

Oyuncular: Seo-Hyun Ahn, Tilda Swinton, Jake Gyllenhaal devamı
Tür: Macera, Bilimkurgu, Dram
Ülke: Güney Kore, ABD
 
 
18486350_1286934208069268_39972326852074
 
 
For 10 idyllic years, young Mija (An Seo Hyun) has been caretaker and constant companion to Okja-a massive animal and an even bigger friend-at her home in the mountains of South Korea. But that changes when a family-owned multinational conglomerate Mirando Corporation takes Okja for themselves and transports her to New York, where image obsessed and self-promoting CEO Lucy Mirando (Tilda Swinton) has big plans for Mija's dearest friend. With no particular plan but single-minded in intent, Mija sets out on a rescue mission, but her already daunting journey quickly becomes more complicated when she crosses paths with disparate groups of capitalists, demonstrators and consumers, each battling to control the fate of Okja...while all Mija wants to do is bring her friend home. Deftly blending genres, humor, poignancy and drama, Bong Joon Ho (Snowpiercer, The Host) begins with the gentlest of premises-the bond between man and animal-and ultimately creates a distinct and layered vision of the... Written by Netflix

Lulu Bell Serisi

12 Mayıs 2017 - 09:44

Lulu Bell kitapları çevirmeliğini benim yaptığım kitaplardan bir seri. 

Şimdilik 4 tanesi çevirilip yayınlandı ama devamı da gelecek.

Özellikle 8 yaştan itibaren 8-9-10 yaş kız çocuklarının çok severek okuyacağı kitaplar. 

 

Lulu Bell'in babası bir veteriner ve evleri hayvan hastanesinin hemen yanında. Lulu Bell, arkadaşları ve ailesiyle birlikte üstelik hayvanların da içine dahil olduğu çok hoş maceralar yaşıyor ve bunları okuyucuyla paylaşıyor.

 

Lulu Bell'in yaşadığı her şey o kadar samimi ve sıcak ki kitapları okuyup bitirdikten sonra Lulu Bell'i özlemeden edemiyorsunuz. 

 

Şimdilik Türkçe'ye çevirilen kitaplar aşağıda, bir an önce alıp okumanızı tavsiye ederim. 

 

0000000706374-1.jpg

 

 

0000000706368-1.jpg

 

 

0000000706378-1.jpg

 

 

0000000706364-1.jpg