İçeriğe atla


gloria

Katılım: 03 Nis 2006
Çevrimdışı Son Giriş: 21 Eyl 2017 11:25
****-

#1219005 Tünel - Tunnel (2016) - Teo-Neol

Gönderen gloria tarih 15 Ağustos 2017 - 13:03

Konusu:

Tünel, hayatta kalma (survival) temalı filmleri sevenler için güzel bir tercih. Sonu her ne kadar tahmin edilebilir ve süresi ne kadar uzun olsa da içeriği çok güzel şekillendirilmiş, aileyle izlenebilecek, arşivlenebilir bir film. İlgiyi sürekli üzerinde tutuyor, sıkılmaya hiç izin vermiyor, endişelendiriyor, üzüyor, güldürüyor, klostrofobikler için belki de korku filmi 1f603.png:D olabilecek kadar sağlam bir dram-gerilim filmi. Mutlaka izleyin.

 

Yapım: 2016 - Güney Kore

Yönetmen: Seong-hoon Kim

Oyuncular: Ha Jung-woo ,  Bae Doona ,  Oh Dal-su ,  Nam Ji-hyun , Kim Hae-sook

Senaryo: So Jae-Won ,  Seong-hoon Kim

 

the-tunnel-korean-review.jpg

 

35 DAYS, A MAN'S DESPERATE STRUGGLE TO SURVIVE Jung-su, an ordinary car dealer, is his way home with a birthday cake for his daughter. As he drives into a tunnel, an unbelievable thing happens; the tunnel collapses on him. Minutes later, he realizes that he is completely caught in between the debris. Outside, this breaking news creates media frenzy and a thoughtless reporter even airs a live phone interview with Jung-su, using up his mobile phone batteries. An emergency response team is immediately organized to rescue him and tries to keep the media under control. As it becomes a national concern, the government promises full support for the rescue. While Jung-su struggles to survive, a series of ridiculous blunders delays the rescue operation and threatens his chances to make it out alive. Soon, he runs out of food, water, and phone batteries, making him totally incommunicado. Days pass without any success and people start to lose hope or interest in rescuing him.

 
#1209699 OLSADA YESEK! :)

Gönderen gloria tarih 10 Mayıs 2017 - 07:33

keskek-tarifi.jpg

 

Keşkek istiyorum ben! İstanbul topraklarında güzel yapan bir yer varmı ki? 

 

Ya simin eger yapanı bulursan bana da haber ver, aslında bizim memlekette yaparlar ama sadesinden... bayram sabahı geleneğidir bizim memlekette, bayram namazından çıkan erkekler keşkek kaynatır sonra da onu tencerelere bölüp evlerine götürürler smile.png

 

Aslında samsun'da yemiştim bir kere de muhacirler günüydü. Tavuk etli yapmışlardı, harikaydı tadı, ilk defa etli yemiştim... 

 

Sonra birgün annemden yapmasını istedim o da beceremedi, tam olarak o yakalamak istediğim tadı yakalayamamıştı, kendi kendime düşünüyorum, acaba ben yapabilir miyim diye... 

 

Kendim yapsam diyorum, şöyle iyi bir tarifle... 
#1209698 Birisi Kahve Yapsa da İçsek Şöyle Hüpppppppppppppp Diye

Gönderen gloria tarih 10 Mayıs 2017 - 07:27

DSC_0258.JPG

 

 

BUGÜN ÇOOOK YORULDUM sad.png Herkese benden kahve...wub.png

 

 

Offf kahve falan da güzel içerim ama ben şu çileklileri yemeyi daha çok isterim. Siz yemiyorsanız ben onları yiyeyim
#1197611 Floresan mı, Florasan mı?

Gönderen gloria tarih 16 Ocak 2017 - 22:50

Bu akşam bir yarışmada soruldu, hemen aklıma buraya bakmak geldi, biz bunu eklemiş miydik diye ki eklememişiz. Ekleyelim

 

Doğru: Floresan

Yanlış: Florasan

 

floresan 
isim, fizik (l ince okunur) Fransızca fluorescent isim, fizik Florışıl
#1174132 Zeigarnik Etkisi, yarım kalan aşklar neden unutulmaz

Gönderen gloria tarih 29 Haziran 2016 - 09:48

ZEİGARNİK ETKİSİ 

 

Hep bunun böyle olduğunu biliyordum, kendi kendime diyordum ki bu iş benim istediğim zamanda bitmedi, bitmediği için o hala benim zihnimi meşgul ediyor, onu unutamıyorum diye.. Halbuki düşünsenize ilişkiyi siz bitirdiğinizde her şey sizin için bitmiş oluyor. 

 

Tabii fark etmissinizdir TERK EDİLİRSENİZ UNUTMAZSINIZ, TERK EDERSENİZ UNUTULMAZSINIZ tam da Zeigarnik Etkisi yüzdenmiş işte

 

LooseEnds610.jpg

 Zeigarnşik etkisi, İlk kez Rus psikolog Bluma Zeigarnik tarafından bulunmuştur. Zeigarnik’e göre yarım kalmış, kesintiye uğramış işler tamamlanmışlardan daha kolay ve net hatırlanır. Zeigarnik insanların yarım kalan durumları tamamlama eğiliminde olduklarını açıklamıştır. Bitmemiş ilişkilerimizi neden sürekli hatırladığımızı, yarım kalan aşklarımızı neden unutamadığımızı, üçüncü gününde eve geri dönmek zorunda kaldığımız tatillerin neden daha çekici gözüktüğünü açıklayan etkidir.

Zeigarnik etkisi, insanların bitirilmemiş işleri veya bölünmüş, kesilmiş işleri tamamlanmış olanlara göre daha iyi hatırlayabilmesidir. Hiç demiyor musunuz mesela "işim yarıda kalmasın bitireyim de öyle gideyim yoksa başım ağrır" diye, işte bu da bu yüzden, yarım kalan iş yüzünden zihnimiz sürekli o işle meşgul olur. 

 

puzzle_missing_piece.jpg

 

Tamamlanmamış yaşantı henüz doymamış olan yaşantıdır, o konuyu doyuma ulaştırmak ise tamamlamaktan, sonuca ulaştırmaktan geçer. Bu yüzden bizi terk eden sevgiliyi geri isteriz, geri gelsin ki tamamlansın. 

 

AMA NO PANIC, ENİNDE SONUNDA BEYNİMİZİN UNUTTURMA VE DUYARSIZLAŞTIRMA ETKİSİNE MARUZ KALIYORUZ. YANİ İLİŞKİ YARIM KALSA BİLE YILLAR SONRA ONU DÜŞÜNDÜĞÜNÜZDE BU İLİŞKİ SİZE İLK GÜNKÜ KADAR ACI VERMİYOR, BELKİ DE HİÇ ACI VERMİYOR VE UNUTUP GİDİYORSUNUZ  YA DA UNUTMASANIZ BİLE İÇİNİZ ACIMADAN HATIRLIYORSUNUZ. 

 

17957886.jpg

 

 

 

 

 

 
#1168427 Başka Bir Gezegende Görüşmek Ümidiyle "Dayı"

Gönderen gloria tarih 12 Mayıs 2016 - 07:15

Dayı derken bizim forumdaki Dayı'dan bahsediyorsun di mi?

O mu vefat etmiş, çok üzüldüm :( 
#1155322 Çocuklarınızla OKUYABİLECEĞİNİZ KİTAPLAR: Hem siz okuyun, hem çocuğunuz okusun.

Gönderen gloria tarih 10 Aralık 2015 - 11:02

Bir kitap listesi var aşağıda, liste belki de sizin de çocukken okuyup sevdiğiniz kitaplardan oluşuyor. Ama okumadıysanız henüz geç değil, aslında hiçbir zaman geç değil. çünkü bunlar yetişkinken de okunabilen çocuk kitapları. 

 

Okuyun ve aynı anda çocuğunuz da okusun.  Unutmadan bir de çocuğunuza, bu kitapları bir şimdi çocukken okumasını bir de ileride yetişkinken tekrar okumasını öğütleyin. 

 

Şimdi geçelim listeye 

 

1. sırada tabii ki herkesin bildiği ve tahmin ettiği üzere Küçük Prens var. 

 

Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupéry

 

Kutsal kitaplardan ve Das Kapital'den sonra en çok satılan kitap hangisidir biliyor musunuz? Antoine de Saint-Exupéry'e ait Küçük Prens isimli kitap.  Tüm dünyada 250'den fazla dil ve lehçeye çevrilmiş ve her yıl yaklaşık olarak 2 milyon adet satmaktadır. 

 

Aslında kitap ilk başta 1000 sayfaymış ama sonra Saint-Exupéry kitabı kısaltmaya karar vermiş. Kitabı kısaltması hakkında da "Mükemmelliğe, yazıya eklenecek hiçbir şey kalmadığında değil, yazıdan çıkarılacak hiçbir şey kalmadığında ulaşılır." dediği söyleniyor. 

 

Kitapta yazarın kendi hayatına dair bazı ayrıntılara yer verdiği düşünülüyor. Örneğin gezegeninde bırakıp geldiği gülüyle eşi Consuleo’yu anlattığı,  gezegenlerin her birinin bir ülkeyi simgelediği söyleniyor.  Çöl, Saint-Exupéry’nin 1935’te bir uçuşu sırasında düştüğü ve bir şekilde kurtulmayı başardığı Sahra Çölü’dür. 

 

tumblr_inline_n084luy6cw1rv7osk.jpg

 

Saint-Exupéry, İkinci Dünya Savaşı sırasında görevi gereği  Akdeniz semalarında uçarken  31 Temmuz 1944 günü ortadan yok oldu. 1998 yılına kadar da kendisinden hiçbir haber alınamadı.  1998 yılında Marsilyalı bir balıkçı yazara ait bilekliği buldu, 2004 yılında da Marsilya kıyılarında yapılan araştırmalar sonucu uçağın enkazı bulundu.

 

Ölümünden 65 yıl sonra, bir Alman pilotu olan Hors Rippert, yazarın kullandığı uçağı kendisinin düşürdüğünü itiraf etti ve “içinde kimin olduğunu bilseydim ateş etmezdim,” dedi.
#1154721 Pirelli Takvimi 2016, Pirelli'den bu yıl radikal bir karar

Gönderen gloria tarih 04 Aralık 2015 - 09:47

50 yıldır yayınlanan Pirelli takviminde bu sene bir ilk yaşandı.

Her yıl dünyanın en seksi ve güzel kadınlarına yer veren Pirelli Takvimi, bu yıl  yalnız güzellikleriyle değil, başarılarıyla adından söz ettiren kadınlara yer verdi.

 

Pirelli Takvimi'nin 2016 yılı, 43. sayısı ünlü Amerikan portre fotoğrafçılarından Annie Leibovitz tarafından New York'taki stüdyosunda çekildi. Leibovitz, 2000 yılında koreograf Mark Morris'in dansçılarının yer aldığı Pirelli Takvimi'nin de yaratıcısıydı. 2000 yılı takvimindeki fotoğraflar aynı zamanda Leibovitz'in kariyerindeki ilk nü fotoğraflar olmuştu.

 

2016 Pirelli Takvimi'nde şu isimler yer alıyor: 

 

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin ilk Çinli İyi Niyet Elçisi Yao Chen; Naked Heart Russia Yardım Vakfı'nın kurucusu Rus top model Natalia Vodianova; Hollwood'daki en etkili isimlerden, Lucasfilm'in başkanı prodüktör Kathleen Kennedy; sanat koleksiyoncusu ve kadın destekleyici, New York Modern Sanatlar Müzesi Emekli Başkanı Agnes Gund (torunu Sadie Rain Hope-Gund ile birlikte); dünyanın bir numaralı tenisçisi Serena Williams; kanaat önderi, eleştirmen ve yazar Fran Lebowitz; Chicago'da yardım projelerini destekleyen Ariel Investments Başkanı Mellody Hobson; filmleri arasında, Akademi Ödülleri'nde 2015'in En İyi Film ödülüne aday gösterilen Selma'nın da bulunduğu yönetmen Ava DuVernay; Style Rookie ve dijital Rookie dergisinin kurucusu blog yazarı Tavi Gevinson; İranlı görsel sanatçı Shirin Neshat; sanatçı, müzisyen ve performans sanatçısı Yoko Ono; bütün zamanların en ünlü rock starlarından Patti Smith; oyuncu ve stand-up komedyeni Amy Schumer.

 

Pirelli Takviminin 2016 yüzleri için bu galeriye göz atabilirsiniz.

Pirelli Takvimi 2016'nın kamera arkası için bu videoyu izleyebilirsiniz. 
#1152752 Tarım Gerillaları sokaktaki ağaçlara meyve dalları aşılıyor

Gönderen gloria tarih 11 Kasım 2015 - 11:56

captionimage_mainarticle.jpeg

 

branch1.jpg

 

guerrilla_grafters_2.jpg
#1152751 Tarım Gerillaları sokaktaki ağaçlara meyve dalları aşılıyor

Gönderen gloria tarih 11 Kasım 2015 - 11:54

VB_grafters-snapshot.jpg
#1152750 Tarım Gerillaları sokaktaki ağaçlara meyve dalları aşılıyor

Gönderen gloria tarih 11 Kasım 2015 - 11:53

San Francisko'da bir grup gerilla ki kendilerine "tarım gerillaları" ya da "aşılayıcı gerillalar" diyorlar, 2011'den bu yana şehir halkı taze meyve yesin diye sokaklardaki ağaçlara meyve veren fidanlar aşılıyor.

 

Çevrenin sürdürülebilirliğini arttırmak ve ağaçları orijinal amaçlarına geri döndürebilmek için durmadan çalışan Aşılayıcılar bu zamana kadar onlarca ağaca aşı yapmışlar. Şehirde yaşayan insanlara sağlıklı ve parasız meyveler sunmak istiyorlar ancak bu girişimleri yasaya aykırı, o yüzden de kendilerini gerilla olarak nitelendiriyorlar. 

 

Şehir planlamacıları, şehrin çeşitli yerlerine dikilen ağaçların özellikle meyve veren ağaçlardan olmamasına dikkat ediyor, bundan emin olmaya çalışıyor. Çünkü dalında çürüyüp dökülen, ya da toplanmadan dökülen meyveler çeşitli haşeratların toplanmasına neden oluyor ve bu da yasalara göre hijyenik değil...

 

tarim-gerillalari-Guerrilla-Grafters-10.

 

tarim-gerillalari-Guerrilla-Grafters-4.j

 

 

 

 

 

 

 

 
#1151339 GÜNAYDIN

Gönderen gloria tarih 26 Ekim 2015 - 08:24

Hayalimin kahvaltısıyla günaydıııınnn 

 

3-Pancake.jpg
#1150247 Sanat eseri salyangozlar.

Gönderen gloria tarih 16 Ekim 2015 - 07:29

Salyangozların üzerine basıp, öldürmeyelim diye kabuklarını boyayan adam...Bu adam Stefan Siverud. Amacı salyangozların kabuğunu boyayarak yolda yürüyenlerin dikkatini çekmek ve üzerine basılmasını engellemek. Projesinin bir de ismi var: Snailpimp. Salyangozların kabuklarını renk renk boyayan Siverud süslediği kabuklara minyatür figürler de ekleyerek salyangozları tam bir sanat eserine çevirmiş ki insan onları böyle gördüğü an artık onun üzerine basmak imkansız hale geliyor. 

 

Proje, hayvanları insanlardan korumak amaçlı yapılmış ancak hayvanseverler yine de endişeli.  Siverud her ne kadar kullanılan boyaların zehirli olmadığını söylese de hayvanların gövdesine yapılmış bu müdahalenin onu “görünür” hale getirmesi diğer avcı hayvanlara görünmelerine de neden oluyor olabilir mi?

 

fft26_mf7067976.Jpeg

 

fft26_mf7067990.Jpeg
#1150152 Ankara'da ölenlerin sayısı ve isimleri açıklandı

Gönderen gloria tarih 15 Ekim 2015 - 12:21

sağlık bakanı kan vermek isteyenler için demiş ki: “Sağlık hizmetlerini aksatmanın bir hesabı olacak. Bu kişilerle ilgili suç duyurusunda bulunacağız”

 

Katliamın ardından dakikalarca ambulans gelmemesi, ambulansların yolunun polis tarafından kesilmesi ve bakanlık verilerinin TTB’nin ve HDP’nin açıklamalarından düşük olmasına ilişkin tek bir söz söylemeyen Gümüş, katliamın hemen sonrasında hastane önlerinde kan bağışı çağrısı yapanları hedef gösterdi.

 

Numune Hastanesi’nin bahçesinde kan anonsu yapan kişinin sağlıkçı olmadığını söyleyen Gümüş, çağrılar nedeniyle 150 kişinin kan vermek istediğini, kan merkezindeki çalışmaların durma noktasına geldiğini ileri sürdü. Gümüş, “Sağlık hizmetlerini aksatmanın bir hesabı olacak. Bu kişilerle ilgili suç duyurusunda bulunacağız” dedi.
#1150131 İŞTE YAKALANMAYAN 21 IŞİD'Lİ

Gönderen gloria tarih 15 Ekim 2015 - 09:14

Ahmet Davutoğlu Ankara katliamının ardından, "Canlı bombaların listesi var ama eylem yapmadan tutukluyamıyoruz çünkü Türkiye bir demokratik hukuk devleti," demişti ve evet iki canlı bomba da MİT'in listesindeki IŞİD'lilerin arasından çıktı. 

 

NW4XJX.jpg

 

ve şimdi de nasıl bir kendini bilmezse (bilmiyorum belki de kendini çok iyi bildiğinden söylüyordur bu sözleri) diyor ki; DEAŞ'ın (IŞİD) kafasındaki İslam ile Türkiye’de yaşanan ve bizim savunduğumuz İslam arasında 180 derece değil 360 derece fark var”

 

yarin_14.10.2015_63c33143-8aa0-4279-bd9b

 

 

Ha bir de şu durum söz konusu

hdp-bomba-ankara-da-patlayacak-tweeti-at

 

Günlerce bu kişiden bahsedildi, Ankara'da patlayacak bombayı önceden yazdığı, bu kişinin HDP'li olduğu vs. Basına olay bu şekilde lanse edildi ancak HDP bu kişinin partiyle hiçbir bir ilgisinin olmadığını açıkladı ve başka bir yandan şu bilgi dolaşıyor twitterda ve her yerde: (Kimliği açık yazıyorum çünkü bu bilgi her yerde açık olarak yazılmış)

 

''@DrBereday'' MİT''e çalıştığı belirtilen @DrDineberedayi @Dineberedayi hesaplarının saihibi Erhan Özaydoğdu KN: 22453715492 TC kimlik numarasına kayıtlı olan Özaydoğdu 1. 2. 1979 Eğil/Diyarbakır doğumlu. gerçek ilişkileri incelendiğinde Özaydoğdu''nun MİT ile ile ilişkide olduğu ortaya çıkıyor. Hatta söz konusu kişi AKP''ye yakınlığı ile bilinen ve MİT ile ilişkili olan Balıkçı kod adlı İlhami Işık ile de irtibatlı bir kişi. Zaten İlhami Işık da bunu kabul ediyor.