Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Avrupalı

sedat sencan

Önerilen İletiler

Bir arkadaşım anlatmıştı.

Bayiliğini yaptığı bir Alman, iş görüşmesi için Türkiye’ye geliyor.

İş görüşmeleri dışında kalan zamanda bu kişiyi gezdiriyor,yediriyor,içiriyor.

Tabii bütün hesaplar arkadaşımdan.

Alman çok mutlu; gülüyor,eğleniyor. Herşey çok hoşuna gitmiştir.

Bütün bu izzet ikram 3 gün sürüyor,Alman ülkesine dönüyor.

Bir-iki ay sonra arkadaşım Almanya’ya gidiyor.

O adamın işyerinde kendisini görmek istiyor.

Karşı karşıya geldiklerinde Alman gayet ciddi ve soğuk bir tavır ile:

--Evet,ne istemiştiniz?

Diyor.Arkadaşım ilk anda onun kendisini hatırlayamadığını sanmış.

Alman,hatırladığını söyledikten sonra gene o buz gibi tavrını sürdürmüş.

Arkadaşım bunların ne olduğunu bildiğini,ama bu kadarını tahmin edemediğini söylemişti.

Aslında Alman olan kişinin davranışı çok normaldir.

Bireysellik olgusu yüzyıllardır toplumlarında mevcuttu.

Bugünkü sosyal yapının temeli geçmişte atılmıştır.

Gelenekler dünden bugüne taşınan toplumsal olgulardır.

Bencillik ise tek tek kişilerde belirgin hale gelen bireysel tutumdur.

Ve büyük ölçüde ekonomik ilişkilerden kaynaklanır.

Feodaliteden kapitalist düzene geçerken oluşan sosyal felsefeleri kişi üzerineydi.

İktisat teorilerinin üretim ve tüketim faaliyetleri de bu temele dayanmıştı.

Toplumun zenginleşmesi,bireylerin tek tek zenginleşmesi ile mümkündür.

Bu nedenle sermaye devletin değil,kişilerin mülkiyetinde olmalıdır.

Batılı toplumların özgürlük anlayışı en çok ekonomi alanını kapsıyordu.

Sermaye sahibi kişi piyasadaki talebe göre yatırım yapacaktır.

Tüketicilerin tercihleri ise kendi kişisel ihtiyaçlarına göredir.

Üretici sayısının dengeye gelmesi kapitalist teorinin önemli şartlarından biridir.

Bu sayının en uygun olmasını rekabet sağlar.

Rekabet ise,’ben’ olgusunu öne çıkarıyordu.

Buna ekonomik bencillik diyebiliriz.

Ekonomi,toplumun en önemli yapıtaşıdır.Dolayısı ile sosyal yapıyı da belirler.

Üretim ve tüketim ilişkilerindeki bencillik,kişinin davranışlarına damgasını vurmuştu.

Herbir fert,sadece kendi tüketimini düşündüğü için ‘ısmarlama’ olayı yoktur.

Misafir kabul edip onunla kendi yiyecek ve içeceklerini paylaşmak onun için anormaldir.

Yaralı ve hastalara yardım etmek,kendisinin değil,devletin görevidir.

Kişi olarak sadece kendisinden sorumludur.

Bireysel sorumluluk,olumsuz durumlarda da sözkonusudur.

İşleri iyi gitmeyen biri yardım görmeyeceğini bildiği için çalışkan olmak zorundadır.

Arkadaşımı tanımazlıktan gelen Alman,böyle bir toplumun üyesidir.

Onun soğuk davranışının kendisine garip gelecek bir yönü yoktur.

Türkiye’de gördüğü ikram,onun açısından sadece iş ilişkisinin gereğidir.

Misafirperverlik ve paylaşım gibi değerler kendi çevresinde hiç rastlamadığı olgulardır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 yıl sonra...

Bu olaya benzer bir olay EYLÜL ayinda benim ve arkadasimin basina geldi.Arkadasimin yaninda olusum ve azcok Almanca bilmem nedeniyle arkadasimin magdur olmasi önlendi.Son anda onunla Almanya'ya gitmeye karar verdigim icinde aslinda onun adina kendimi mutlu hissettim.

Arkadas insaat sektöründe,mantolama isi ile ugrasiyor ve bu arada Almanya'da üretilen degisik bir yapi malzemesini Türkiye'de üretmenin yollarini arayip o ürünü üreten firma ile irtibata geciyor.Birtakim prosedürlerin tamamlanmasindan sonra sira anlasmanin imzalanmasina ve öngörülen belirli bir paranin ödenmesine geliyor.Iste bu noktada bende bu görüsmelere dahil oldum.Sonunda Almanya Düsseldorf'a gitmemiz gerektigi konusunda karar kilip biletlerimizi alarak oraya uctuk.

Parayi verecegimiz arabulucu ile yaptigimiz yazismalarda bize kendi evininde oldugu sirin bir kasabada sakin bir otelde yer ayirttigini,otel parasini bizim karsilayacagimiz ama yemek paralarini kendisinin ödeyecegi konusunda anlastik.Mailler ve telefon görüsmelerinde bu kisinin gercekten olaganüstü samimi oldugu dikkatimizden kacmiyordu.Nihayet Düsseldor'a indik ve bu sahis bizi arabsiyla havaalanindan alarak kalacagimiz otele götürdü.

Bu arada önemli bir ayrintiyi anlatmam gerekiyor:Arkadas her nekadar para ödemesi gerektiginin bilincinde olmasina ragmen yinede ya tanimiyoruz etmiyoruz önce bir bakalim edelim,ne oluyor ne gidiyor ona göre eger gercekten herhangi bir caparonluk yoksa parayi veririz diyerek hemen o ilk bulusmada dogrusu parayi vermekten kacindi cünkü ödenecek olan para hemen hemen 20.000 euro kadardi.Para ödenecek ama tabiiki yinede bir güven ortaminin olusmasini beklemek de cok dogal bir yaklasimdi.

Duslarimizi alip asagi restauranta indik,bu kisi bizi ayakta karsiladi,biralarimizi ismarladi derken sira paraya geldi.Arkadas bana durumu anlatti bende o kisiye bunu aktardim.O sempati dolu,bizi yere göge sigdiramayan adam birden degisti,ileri geri konusmaya basladi.Ben durumu idare etmeye calisip hem ona hak veriyor ama hemde arkadasiminda hakli oldugunu vurgulamaya calisiyordum.Sonucta adama tamam biz bu parayi iki hafta icinde senin hesabina yatiracagiz dedik.Adam ikna olmakla birlikte yinede para alamamis olmanin verdigi psikolojiyle kalkti,telefon numarami biliyorsunuz,yeni birsey olursa beni ararsiniz diyerek cekip gitti.O gece orada yatip ertesi gün o adamla birlikte birkac fabrikayi gezecek ve ürün hakkinda gerekli incelemeleri yapacaktik.Adam kalkip gitti,ertesi günü birkac defa telefonla aradigimiz halde ulasmak mümkün olmadi.Yani adam resmen bizi orada kendi basimiza birakip cekip gitti.Ne haliniz varsa görün hesabi.Ülkesine misafir olarak gelmis olan iki kisiye yapmis oldugu bu davranis aslinda etik bir davranis degildi.Ben orada olmasaydim arkadasimin o gözlerden uzak kasabada tek basina ne yapacagini düsünmek bile istemedim.Bizim yetisme tarzimiza tamamen zit bir yaklasimdi bu.

Sonucta tekrar birtakim görüsmeler yapildi para ödendi,bu sefer o adamin Türkiye'ye gelmesi ve imalathanede incelemeler yapmasi gerekiyordu.Bakin samimi söylüyorum.Gittik Sabiha Gökcen Havaalaninda 5 yildizli otelde ona yer ayirttik.Karsiladik otele yerlestirdik,aldik imalathaneye getirdik.Öglen vakti onu alip Maltepe basibüyükte camligin ortasinda gercekten cok cok kaliteli bir restauranta götürdük,tika basa karnini doyurttuk.Adam sasirdi tesekkürler etti.Birara arkadasa dedim ki ya gel sunu götürelim kokorec yedirelim bu adam bunu haketti.Ama yapamadik.Bizim yapimizda insanlari hatalari ile utandirmak yoktur,insana insan oldugu icin yakin oluruz.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bunları okuyunca aklıma yabancı futbolcu ve teknikdirektör transferleri geldi. Hava alanlarındaki karşılama merasimlerine adamların nasıl şaşırdıkları ve ilk cümlelerinde de bu durumu daha önce hiç yaşamadıklarını söylemeleri bunun sadece bize has bir özellik olduğunu göstermiyor mu?

Ayrıca yukarıda yaşananlar Alman usulü denmesinin ne kadar haklı olduğunun da kanıtı değil mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bizim yüzyillara dayanan bir kültürümüz mevcuttur.Biz misafire misafir gibi davraniriz hatalarida olsa yüzüne vurmayiz onu agirlamakta kusur etmeyiz.Ruhlarini paraya satmis olanlarin ne yapacaklari hic belli olmaz onlardan para ugruna hersey beklenebilir.Bugün Avrupa Birligi fonlarindan para alarak Avrupa Birliginin borusunu öttüren bircok gazeteci vardir Türkiye'de ve bunlar ellerinden gelse Türkiye'yi satarlar.Ne varki bunlar azinlikta kalanlardir,büyük cogunluk özellikle yabancilara karsi misafirperverlikte asla kusur etmezler.

Bizi otelde yüzüstü birakip giden adam sokakta yetismis herhangi birisi degildi.Okumus belirli bir seviyeye gelmis kariyer sahibi birisiydi.Ama gel görki kariyer sahibi olmakla karakter sahibi olmak farkli seylerdir.Nitekimde bunu biz yasayarak bir kez daha dogrulamis olduk.

Avrupali'nin degismez özelliklerinden birisi maddeye tapmasidir.Onlar icin maneviyat dostluk ancak ikinci planda kalir.Önce maddi cikarlar önemlidir onlar icin.Misafir hatiri,misafire saygi denen kavramlardan uzaktirlar.Evinize geldiklerinde sizin iyiniyetinizi sonuna kadar sömürür evine gittiginizde ise önünüze bir dilim kuru ekmek bile cikarmaz sizin ac olarak o evden ayrilmaniz onu hicmi hic rahatsiz etmez.Azinlikta kalan iyilerin varligi bu gercekleri degistirmiyor.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bayiligini yaptiginiz Alman isadami ile is disinda ilgileneceksiniz diye bir kural yoktur bunu siz istediginiz icin yapmissiniz, Boyle bir teklif almandan gelmemis siz onunla is saatlerinde ilgilenmeden hukumlusunuz.. Ama her nedense Turk isadamlarina yabanci bir misafir geldiginde el kol bagli hazir oldayiz aman misafiri memnun edelim geceleri disari goturup belki bir eglence yerinde yer icer daha sonra birde dansoz cikartiriz.. Aslinda bu dupeduz biraz rusvet verme sinifina giriyor ve yurtdisina ciktiklarindada ayni seyleri kendilerininde yapmalarini bekliyor ama bana gore.. Almanin egitilmis oldugu is ahlaki olmasi gereken ama Turk is adamlarininki cok yanlis bunun misafirperverlikle yada sicak kanlilikla bir alakasi olmayip sadece kendini kandirmaktir..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne alaka simdi,kim kimin bayiligini yapiyor okudunuzmu yoksa öylesine laf olsun diyemi yaziyorsunuz.yani muhalefet olsun amacli?

Türklerin atalarindan gelen bir misafirperverlikleri vardir.Bunu rüsvet olarak kabul etmeniz ise gercekten cok dikkat cekici.Hickimse bir digerinden beni gezdirsin yedirsin pohpohlasin beklemiyor,Insan olmanin kriterleri vardir ve bu kriterler is iliskilerinden bagimsizdir.Bir yabanciyi yüzüstü birakmak bir Türk'ün terbiyesine yakismaz.Türkler yabancilara rüsvet veriyor diye dolayli olarak yaptiginiz bu etik olmayan yaklasimi size iade ediyorum.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne alaka simdi,kim kimin bayiligini yapiyor okudunuzmu yoksa öylesine laf olsun diyemi yaziyorsunuz.yani muhalefet olsun amacli?

Türklerin atalarindan gelen bir misafirperverlikleri vardir.Bunu rüsvet olarak kabul etmeniz ise gercekten cok dikkat cekici.Hickimse bir digerinden beni gezdirsin yedirsin pohpohlasin beklemiyor,Insan olmanin kriterleri vardir ve bu kriterler is iliskilerinden bagimsizdir.Bir yabanciyi yüzüstü birakmak bir Türk'ün terbiyesine yakismaz.Türkler yabancilara rüsvet veriyor diye dolayli olarak yaptiginiz bu etik olmayan yaklasimi size iade ediyorum.

saygilarla

Hangimiz sirf laf olsun diye yazmis bir bakin isterseniz ? Konu basligini acan arkadasin yazdigi yaziyi okumamissiniz belli oluyor tavsiyem tekrar okuyun ve bakin kim kimin bayiligini yapiyormus.. Hemen sizinle ayni gorusu paylasmayan insanlara satasiyorsunu ve halen baskalarinin yazdigini dusunmeden anlamadan karaliyorsunuz...

Dogru atalarimiz misafirperverlerdi bunuda bilmeyen yoktur.. Ama kusura kalmayin ama Atalarimizin bize miras biraktigi misafirperver anlayinsan simdi eser yoktur!! Ulkemize turist gelir dukkanlarda iki cesit fiyat etiketi vardir birisi yerli halka digeri yabanciya, Yilbasinda Turist gelir taksimde turistleri agirlariz onlari taciz ederek, Italyadan baris gelini yola cikar Turkiyeye gelince tecavuz eder daha sonrada oldururuz .. Masallah nekadar misafirperveriz.. Biz sozde misafirperveriz isin ozunde misafirperver degilizdir. Siz hangi terbiyeden bahsediyorsunuz Allahinizi severseniz..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hangimiz sirf laf olsun diye yazmis bir bakin isterseniz ? Konu basligini acan arkadasin yazdigi yaziyi okumamissiniz belli oluyor tavsiyem tekrar okuyun ve bakin kim kimin bayiligini yapiyormus.. Hemen sizinle ayni gorusu paylasmayan insanlara satasiyorsunu ve halen baskalarinin yazdigini dusunmeden anlamadan karaliyorsunuz...

Dogru atalarimiz misafirperverlerdi bunuda bilmeyen yoktur.. Ama kusura kalmayin ama Atalarimizin bize miras biraktigi misafirperver anlayinsan simdi eser yoktur!! Ulkemize turist gelir dukkanlarda iki cesit fiyat etiketi vardir birisi yerli halka digeri yabanciya, Yilbasinda Turist gelir taksimde turistleri agirlariz onlari taciz ederek, Italyadan baris gelini yola cikar Turkiyeye gelince tecavuz eder daha sonrada oldururuz .. Masallah nekadar misafirperveriz.. Biz sozde misafirperveriz isin ozunde misafirperver degilizdir. Siz hangi terbiyeden bahsediyorsunuz Allahinizi severseniz..

Bu tip olaylarla gelenekleri biribirine karistirirsaniz bu olmaz.Gelenekler bize atalarimizdan gelen aliskanliklardir.Atalarimiz bize yabancilari kaziklayin,kizlara tacizde bulunun dememistir.Bunlari biribirinden ayirmadan ayni kefeye koyamazsiniz.Ben somut bir olaydan bahsettim ve Türk olarak bizlerin yapamiyacagimiz bir davranisi baskalarinin nasil rahatlikla yapabildigini vurguladim.Ve bunun insan olma kriterine uymadigini belirttim.Sizde bana turistlerin kaziklanmasindan bahsettiniz,ne alakaysa

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu tip olaylarla gelenekleri biribirine karistirirsaniz bu olmaz.Gelenekler bize atalarimizdan gelen aliskanliklardir.Atalarimiz bize yabancilari kaziklayin,kizlara tacizde bulunun dememistir.Bunlari biribirinden ayirmadan ayni kefeye koyamazsiniz.Ben somut bir olaydan bahsettim ve Türk olarak bizlerin yapamiyacagimiz bir davranisi baskalarinin nasil rahatlikla yapabildigini vurguladim.Ve bunun insan olma kriterine uymadigini belirttim.Sizde bana turistlerin kaziklanmasindan bahsettiniz,ne alakaysa

saygilarla

En dogrusu özel ile is hayatini birbirine karistirmamak. Sadece tek bir olaydan geneli yazmissinizki yanlis. Gecen hafta benim yigenim Almanya'ya geldi, is yeri üc elemanini Álmanya'da iki sirket ile görüsmek icin yollamisti. Amac bu iki sirketin hangisinin makinasi daha iyidir tesbitini yapmakti. benim yigen ve diger iki is arkadasi 5 gün Berlin'de kaldilar ve her gün Alman firmasinin özel söförü ve arabasiyla alinip gezdirildiler, yediler ictiler. Bu üc Türk gencine sorsaniz herhalde Alman'lar hakkinda sizin düsündügünüzün tam tersini söyleyeceklerinden eminim. Dolayisiyla genellestirmek kadar yanlis bir sey yok.

Evet bizler misafirperveriz ama sadece o yetmiyor is hayatinda. Alman'lar is hayatinda bizden kat kat kaliteliler. Nedenide bence cok acik. Is ile özel hayat birbirine karistirilmaz ve uzun vadeli hesaplar yaparlar.

Bu anlamda MonDieu arkadasa hak vermemek elde degil. Bazen misafirperverligin arkasinda yatan niyetleride iyi biliyoruz.

Sonuc olarak sunu söyleyebiliriz, her milletin kendine özgü görgü ve kurallari vardir, birisiniki digerinden ne üstündür ne de asagidir. Herkesinkine saygi göstermeliyiz, ama is yapiyorsakta kaliteli olmamiz gerekli.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ayrıca yukarıda yaşananlar Alman usulü denmesinin ne kadar haklı olduğunun da kanıtı değil mi?

Alman usulü bence bazen yerinde bir davranis cünki, bazen bizde bedavacilar devamli kendilerini arka pilana atarlar ve milletin sirtindan gecinirler. O yüzden bazen toplu yemege gitmek istemeyenler oluyor cünki, bedavacilar cikar diye cekinenlerimiz oluyor. Ama alman usulü ile istersen 100 kisiyle yemege git, hic bir sorun yasamazsin. Istedigini yersin icversin, yani kesene göre hareket edersin. Bizim usule göre gitsen rahat yapamiyorsun bazen cünki, kendine ismarlarken abskasinada sormak zorunda kaldigin icin cekiniyorsun ismarlamaya. Bu gercegide görmemiz gerekli. Ama tabii bizim usulünde güzel yönleri yok degil. Yeterki dogru insanlarla beraber ol, yani bedavacilar yoksa.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 4 ay sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.