Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Depresyon !

Misafir Marcus

Önerilen İletiler

Depresyonun temelinde daha önceden isteyerek ve severek yaptığı günlük aktivitelere karşı isteksizlik ve hayattan zevk alamama durumu vardır. Ek olarak depresyondaki kişide kederli ve üzgün bir duygudurum ile birlikte görülen bazı değişiklikler zamanla oluşur. Bu durumda kişi her şeyi olumsuz olarak değerlendirerek karamsarlık düşünceleri ile geçmişi ve geleceği düşünmeye başlar. Bu düşünceler istemese de kişinin aklına gelir. Yani günlük yaşantıda her şeyin olumsuz taraflarını görür.

Yalnız normal sınırlarda kabul edilecek gün içerisindeki duygulanımdaki çökkünlükler depresyon sayılmaz. Depresyon diyebilmemiz için aşağıda sıralanmış belirtilerin gün içerisinde hemen hemen gün boyu ve en az son on beş gündür devam ediyor olması gerekir.

* Hemen her gün ve günün büyük bir kısmında gözlenen çökkün bir duygu-durum hali ( kendini mutsuz, ağlamaklı, kederli hissetme hali).

* Hemen her gün yaklaşık gün boyu süren tüm ya da çoğu etkinliğe karşı ilgi ve zevk almada azalma (daha önce keyif alınan işler, hobiler ve alışkanlıklardan artık hoşlanmama , bıkkınlık, cinsel isteksizlik ).

* Diyet uygulanılmamasına karşın önemli derecede kilo kaybı ya da alımı ( bir ay içinde vücut ağırlığının %5 inden fazlasının artması ya da azalması) ya da hemen her gün iştahta artma yada azalmanın olması.

* Hemen her gün uykusuzluk yada aşırı uyku hali.

* Hemen her gün olağan beyinsel ve vücutsal işlevsellik, hareketlilik halinde azalma ya da huzursuzluk

* Hemen her gün halsizlik ,yorgunluk hisleri,daha önceki günler kadar enerjik hissetmeme.

* Hemen her gün kendini değersiz hissetme,küçük görme,kendini beğenmeme,suçlu ya da günahkar hissetme hali.

* Hemen her gün düşünme ya da konsantrasyon yeteneğinde azalma olması (konuşulanlara, okunan şeylere, izlenilen dikkatini verememe, gibi) ya da kararsızlık hali.

* Tekrarlayan ölüm düşünceleri,intihar planları veya eylemlerinin varlığı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Depresyonun temelinde daha önceden isteyerek ve severek yaptığı günlük aktivitelere karşı isteksizlik ve hayattan zevk alamama durumu vardır. Ek olarak depresyondaki kişide kederli ve üzgün bir duygudurum ile birlikte görülen bazı değişiklikler zamanla oluşur. Bu durumda kişi her şeyi olumsuz olarak değerlendirerek karamsarlık düşünceleri ile geçmişi ve geleceği düşünmeye başlar. Bu düşünceler istemese de kişinin aklına gelir. Yani günlük yaşantıda her şeyin olumsuz taraflarını görür.

Yalnız normal sınırlarda kabul edilecek gün içerisindeki duygulanımdaki çökkünlükler depresyon sayılmaz. Depresyon diyebilmemiz için aşağıda sıralanmış belirtilerin gün içerisinde hemen hemen gün boyu ve en az son on beş gündür devam ediyor olması gerekir.

Vay bana, vaylar bana...

Yanmışım ben...

Bilgiler için teşekkürler...

Hayata sanırım daha olumlu bakmam ya da bakmaya çalışmam lazım...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

merhaba, doktor bana majör depresyonda olduğumu söyledi i.. çok kötü yaa

Ben hakikaten korkmaya başladım be...

Major depresyon şunlarla beraber gözlenir:
  • iştahta azalma
  • kilo kaybı
  • uyku düzensizlikleri
  • hafızada zorlanma
  • konsantrasyon kaybı ( kolayca ilgisi dağılır kararsız )
  • üzgün görüntü
  • değersizlik, umutsuzluk ve suçluluk duygusu
  • ölüm veya intiharı düşünme
  • yetersiz kişisel bakım

Ciddi ciddi doktora gitmek gerek sanırım... :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet zaten intihar ettiğim için tedavi görüyorum..tekrar yapma ihtimalim çok yüksekmiş o yüzden ilaç kullanıyorum.o belirtilerin hepsi bende var..aşırı sinirleniyorum ve birşeyleri kırmadan duramıyorum..delirir miyim acaba? :unsure:

Bunu bilemeyiz...

Ama şu var;

Rahatsızlığının farkında olmak ve rahatsızlığı kabullenebilmek

"Psikolojik Rahatsızlığın" tedavisinin yarı yolunu almış olmak demektir.

O yüzden delirmezsiniz gibime geliyor.

Ama ilaçlarınızı aksatmayın ve kendinize arkadaş çevresi yaratın.

Yalnız kalmayın kesinlikle.

Hobiler ve yeni uğraşlar edinin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet zaten intihar ettiğim için tedavi görüyorum..tekrar yapma ihtimalim çok yüksekmiş o yüzden ilaç kullanıyorum.o belirtilerin hepsi bende var..aşırı sinirleniyorum ve birşeyleri kırmadan duramıyorum..delirir miyim acaba? :unsure:

Oldumu şimdi yesilsu ne demek "tekrar yapma ihtimalim çok yüksekmiş"

Ne pahasına olursa olsun yaşamak güzel....Bu kötümser bakışını kaldırmakla

başlamalısın yeni yaşamına...Yeni yaşamına diyorum çünki 2.kez doğmak güzel bir

duygu hayatta...Yeni bir başlangıç yeni bir sayfa......

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bunu bilemeyiz...

Ama şu var;

Rahatsızlığının farkında olmak ve rahatsızlığı kabullenebilmek

"Psikolojik Rahatsızlığın" tedavisinin yarı yolunu almış olmak demektir.

O yüzden delirmezsiniz gibime geliyor.

Ama ilaçlarınızı aksatmayın ve kendinize arkadaş çevresi yaratın.

Yalnız kalmayın kesinlikle.

Hobiler ve yeni uğraşlar edinin.

TEŞEKKÜR EDERİM.İLAÇLARIMI DÜZENLİ ALIYORUM.AMA ARKADAŞ BULMAKTA ZOR SANIRIM..ŞUAN ÇEVREMDE HİÇ KİMSE YOK HEPSİNİ BEN KENDİM UZAKLAŞTIRDIM..BİLMİYORUMM.

Oldumu şimdi yesilsu ne demek "tekrar yapma ihtimalim çok yüksekmiş"

Ne pahasına olursa olsun yaşamak güzel....Bu kötümser bakışını kaldırmakla

başlamalısın yeni yaşamına...Yeni yaşamına diyorum çünki 2.kez doğmak güzel bir

duygu hayatta...Yeni bir başlangıç yeni bir sayfa......

:) DOKTOR ÖYLE SÖYLEDİ, AMA AKLIMDAN SİNİRLENİNCE BİN BİR TÜRLÜ ŞEY GEÇİYOR ÖLÜMLE İLGİLİ..BİYANDAN AİLEM BENİM İÇİN ÇOK ENDİŞEDELER.. KORKUYORLAR HAKLI OLARAK..ACİZLİKMİ BİLMİYORUM BENİMKİSİ?

EVET ADETA YENİ DOĞMUŞ GİBİ OLDUM..O HASTANEDE NELER YAŞADIM NELER HİSSETTİM BİLEMEZSİNİZ..

ama yaşamak güzel bunu biliyorum :clover::crying:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

TEŞEKKÜR EDERİM.İLAÇLARIMI DÜZENLİ ALIYORUM.AMA ARKADAŞ BULMAKTA ZOR SANIRIM..ŞUAN ÇEVREMDE HİÇ KİMSE YOK HEPSİNİ BEN KENDİM UZAKLAŞTIRDIM..BİLMİYORUMM.

:) DOKTOR ÖYLE SÖYLEDİ, AMA AKLIMDAN SİNİRLENİNCE BİN BİR TÜRLÜ ŞEY GEÇİYOR ÖLÜMLE İLGİLİ..BİYANDAN AİLEM BENİM İÇİN ÇOK ENDİŞEDELER.. KORKUYORLAR HAKLI OLARAK..ACİZLİKMİ BİLMİYORUM BENİMKİSİ?

EVET ADETA YENİ DOĞMUŞ GİBİ OLDUM..O HASTANEDE NELER YAŞADIM NELER HİSSETTİM BİLEMEZSİNİZ..

ama yaşamak güzel bunu biliyorum :clover::crying:

biliyormusun yeşilsu senin yazılarını okuyorum çok mantıklı akıllı ve çokta güzelde olmalısın kışın bende çok kötü depresyona girdim ve düzeldim ilaçlarımı kullanarakbir arkadaşım bana şöledemişti bir insanın zehiride panzehiride kendindedir bunu unutma herşeyden önce şöyle düşün şuanda ölüm döşeğinde olupta yada avuç avuç hap içen bizlerin yerind olmak isteyen nice insanlar var o yüzden güzelim halimize şükredelim ve hayat dönelim insanın kendinden başka dostu yok unutma ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

biliyormusun yeşilsu senin yazılarını okuyorum çok mantıklı akıllı ve çokta güzelde olmalısın kışın bende çok kötü depresyona girdim ve düzeldim ilaçlarımı kullanarakbir arkadaşım bana şöledemişti bir insanın zehiride panzehiride kendindedir bunu unutma herşeyden önce şöyle düşün şuanda ölüm döşeğinde olupta yada avuç avuç hap içen bizlerin yerind olmak isteyen nice insanlar var o yüzden güzelim halimize şükredelim ve hayat dönelim insanın kendinden başka dostu yok unutma ;)

Arkadaşınız çok doğru söylemiş.

Rahatsızlığı bulunan kimse, etrafınca görülebildiği halde en başta "Psikolojik Rahatsızlığı" olduğunu kabul etmez asla.

İşte rahatsızlığın en temel belirtisi de budur aslında.

Ve tedavinin ilk adımı da yine bununla ilgilidir.

"Rahatsız Olduğu"nu kabul edebilip, bir psikolojik danışmana başvurabilme cesaretini göstermek...

Eğer zamanında başvurulursa bir danışmana, rahatsızlığın süreci "İntihara" kadar gitmez diye düşünüyorum.

Psikolojik rahatsızlığın giderilmesinde yine en önemli faktör;

Kişinin kendi çabasıdır...

Yani içinde bulunduğu durumdan kurtulma isteğidir.

Bir takım rahatsızlıklarda bu istek hiç görülmez.

İlk tür rahatsızlıklarda:

Kişi hayata küsmüştür ve kendisine kapanmıştır.

Bu sürecin sonu intihara kadar gider.

Psikolojik tedavinin yararı yada verimi düşünülmez kişi tarafından.

Hiç bir şeyi umursamazlar.

Majör Depresyon bu tip rahatsızlıklardan bildiğin kadarıyla.

Diğer tür rahatsızlıklarda:

Birey bir takım şekillerle de bu çabayı reddeder.

Olduğu durumu öylece kabullenir...

Psikopatalojik rahatsızlıklarda çokça görülür.

Kişi durumundan memnundur.

Mesela bir Seri Katil'i düşünün...

Öldürme eyleminden haz duyar.

Ya da bir takım Kleptomanik Rahatsızlıklarda hastanın tedavide çok isteksiz olduğu görülmüştür.

Yine "Psikoljik Cinsel Rahatsızlıklar"da da böyledir.

Kişi içinde bulunduğu durumdan memnundur.

Özellikle "Tedirgin Narsist" ve "Kayıtsız Narsist" vakalarında da kişi duyduğu hazdan dolayı tedaviyi gereksiz görebilir ve reddedebilir.

Her halükarda şu vardır ki;

Rahatsızlığı bulunan kişi, bulunduğu durumu öylece kabullenmiş ve tedaviyi reddetmektedir.

Lakin şu da vardır;

Bu rahatsızlıkların sonucunda birey bir karmaşaya sürüklenecek ve kaçınılmaz olarak kendisinden nefret edecektir.

Rahatsızlık mutlaka bir yerlerden patlak verecektir.

O yüzden kişinin öncelikle bir rahatsızlığının olduğunu kabul etmesi ve tedaviye ya da bir danışmana başvurması gerekmektedir.

İlk önemli kuralı unutmayalım:

Kişi Kendisinin İlacıdır.

Rahatsızlığı kabul edip, tedaviye olumulu cevap vermelidir.

Bu açıdan Sayın Yeşilsu'yu tebrik ediyorum...

İçinde bulunduğu ağır rahatsızlığa rağmen,

Rahatsızlığını ve tedaviyi kabullenip "Erdem" örneği gösterebilmiş...

Ve rahatsızlığını söyleyebilecek kadar da kendisiyle barışık...

Rahatsızlığını sorunsuz atlatacağından adım gibi eminim...

Uzantılardaki yazıları mutlaka okumanızı tavsiye ederim...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İlk önemli kuralı unutmayalım:

Kişi Kendisinin İlacıdır.

Rahatsızlığı kabul edip, tedaviye olumulu cevap vermelidir.

Bu açıdan Sayın Yeşilsu'yu tebrik ediyorum...

İçinde bulunduğu ağır rahatsızlığa rağmen,

Rahatsızlığını ve tedaviyi kabullenip "Erdem" örneği gösterebilmiş...

Ve rahatsızlığını söyleyebilecek kadar da kendisiyle barışık...

Rahatsızlığını sorunsuz atlatacağından adım gibi eminim...

Uzantılardaki yazıları mutlaka okumanızı tavsiye ederim...

Saygılarımla...

teşekkür ederim her ikinize de desteğiniz için.. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Teşekürler marcus arkadaşım bu gerekli bilgileri bizimle paylaştığın için.Günler geçtikçe doğanın dengesi gibi insanında dengesi bozuluyor,hali hazırda depresyon denen hastalıktan bende geçirdim yukarıda bir çok yazı yazılmış ve düşünceler paylaşılmış tedavi olanıda var iyileşinide bende hala ara ara tekrar ediyor, insanın kendiyle verdiği gerçeten çok büyük bir savaş.Zor bir hastalık vesselam iki gün evvel bir arkadaşımın daha bu hastalıktan geçirdiğini öğrendim arkadaşımın tanısı psiko depresan düzeyiymiş psikolojideki tanım depresyonun en üst düzeyi ve kesinlikle yanlız koyulması önerilmiyor.

Yeşil su sen çok şeker ve çok iyisin yüreğindekilerini paylaşa biliyorsun(bak bu anahtar her yüreği açar)her zaman yüreğinde sevgiyi taşı ben öyle kurtuldum bu hastalıktan sende kurtulursun

Saygılar Nehir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Teşekürler marcus arkadaşım bu gerekli bilgileri bizimle paylaştığın için.Günler geçtikçe doğanın dengesi gibi insanında dengesi bozuluyor,hali hazırda depresyon denen hastalıktan bende geçirdim yukarıda bir çok yazı yazılmış ve düşünceler paylaşılmış tedavi olanıda var iyileşinide bende hala ara ara tekrar ediyor, insanın kendiyle verdiği gerçeten çok büyük bir savaş.Zor bir hastalık vesselam iki gün evvel bir arkadaşımın daha bu hastalıktan geçirdiğini öğrendim arkadaşımın tanısı psiko depresan düzeyiymiş psikolojideki tanım depresyonun en üst düzeyi ve kesinlikle yanlız koyulması önerilmiyor.

Yeşil su sen çok şeker ve çok iyisin yüreğindekilerini paylaşa biliyorsun(bak bu anahtar her yüreği açar)her zaman yüreğinde sevgiyi taşı ben öyle kurtuldum bu hastalıktan sende kurtulursun

Saygılar Nehir

teşekkür ederim nehir..

geçmiş olsun umarım birdaha tekrarlamaz sende bu hastalık..evet hala ilaç kullanıyorum. geceleri yatmadan 2 tane birden alıyorum ilacı...artık sonumuz ne olacak bilemiyorum..

saygılar

zeynep

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

teşekkür ederim nehir..

geçmiş olsun umarım birdaha tekrarlamaz sende bu hastalık..evet hala ilaç kullanıyorum. geceleri yatmadan 2 tane birden alıyorum ilacı...artık sonumuz ne olacak bilemiyorum..

saygılar

zeynep

Asıl ben teşekürederim forum çok güzel sizin gibi dostlarla kaynaşmak ve görüşmek her kulade ben ilaç kullanmıyorum(kıs ben zaten bir kutu antibiyotiğe eşdeğerim :) ) senin ki gibi ağır geçti intihar ettim tekrar edermiyim asla diyorum bunu tek başıma atlattım belki yardım alsam daha çabuk geçerdi.O zaman düşündüğümde kendimi çaresiz aciz ve zavalı görüyordum üstüne bide çalışmıyordum şimdi çalışıyorum ayaklarım yere dünden daha sağlam basıyor ve biliyormusun yeşilsu yaşamak çok güzel ama bunu güzelleştirmek de yine senin elinde nasıl görmek istersen hayatı öyle bakarsın hayata.

Saygılarla Nehir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

beni doktora götürdüklerinde nabzım yoktu..ve taburcu edeceklerinde doktor mutlaka psikolojik destek almamı yoksa mutlaka tekrar deniyeceğimi söyledi..hastaneden çıktığım gün psikiyatr a gittim o günlerde hiç birşey düşünmüyordum ama son zamanlarda ise moralim bozulduğunda veya sinirlendiğimde çok kötü oluyorum bir anda hiçbirşeyi görmiyorum. ya çok zor ben çalışıyorum ama insanın bir arkadaşı ve ya sıkıntısını paylaşacak bir dostu olmayınca hayat dahada sıkıcı oluyor..ama bende bu foruma takılıyorum son zamanlarda en azından aklıma bişey gelince hemen kafamı dağıtıyorum..istersen msnden de görüşebiliriz ben hep burdayım yani..

ama keşke sende bir doktora görünseydin en azından içinde tutmazdın sıkıntılarını ..içinde tutunca insan dayanılmaz bir volkana dönüşüyor..

haklısın

zeynep

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

beni doktora götürdüklerinde nabzım yoktu..ve taburcu edeceklerinde doktor mutlaka psikolojik destek almamı yoksa mutlaka tekrar deniyeceğimi söyledi..hastaneden çıktığım gün psikiyatr a gittim o günlerde hiç birşey düşünmüyordum ama son zamanlarda ise moralim bozulduğunda veya sinirlendiğimde çok kötü oluyorum bir anda hiçbirşeyi görmiyorum. ya çok zor ben çalışıyorum ama insanın bir arkadaşı ve ya sıkıntısını paylaşacak bir dostu olmayınca hayat dahada sıkıcı oluyor..ama bende bu foruma takılıyorum son zamanlarda en azından aklıma bişey gelince hemen kafamı dağıtıyorum..istersen msnden de görüşebiliriz ben hep burdayım yani..

ama keşke sende bir doktora görünseydin en azından içinde tutmazdın sıkıntılarını ..içinde tutunca insan dayanılmaz bir volkana dönüşüyor..

haklısın

zeynep

Tahmin edebiliyorum sakın moralini bozma dediğin gibi yap sıkıntılar hayatın olmassa olmazı

hayat laylom geçmiyor.Bunu bil ona göre yaşa emin ol yüzünü göremesemde kalbini hissediyorum ve ben bu kalbin daha nice mutluklar görüceğini hissediyorum(ayol medyum oldum) bişekilde kendimi iyileştirdim arkadaşım belirli zamanlarda nöbet geliyor fakat bir ikin günsonra normale dönüyorum ilaçla aram yokkkiii(ıyyyyhh ağrı kesici bile içmem)yüreğini ferah tut sen çok iyi iyi iyi bir kıssın ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 6 ay sonra...

Merhaba;

Buraya yeni üyelik yaptım programlama için ama bu bölümü görünce sizlere birşey danışmak istedim. Öncelikle bu bölümü açtığınız için teşekkür ederim. Ben yaklaşık bundan 2,5 yıl önce depresyona girdim ve ailemin zoruyla tedavi olmak durumunda kaldım ilk kullandığım haplar ağırdı ve 2 ay kullanıp tekrar hap değiştirdim ve onuda kullanmadan bıraktım . Daha sonra kendimde ani sinirlenme yüzünden tekrar tedaviyi uygun gördüm; fakat hapları ağır uyku yaptığı için kullanamadım .Daha sonra kendimi takip etmeye başladım ve sinirlerimi kontrol etmeye başladım.Bunları yaşarken evde kaldım fakat anti sosyal değildim sosyal ortamlara girdiğimde farklar yoktu.Fakat şimdi bir işe başladım gerildiğim zaman titremeye başlıyorum hap kullanmadan bu titremelerden kurtulma şansım var mı bunu sizlere sormak istedim tekrar tedavi olmak yada depresyona girmek istemiyorum.Şuan iyiyim ve tekrar bir depresyon dönemine girmeden olumsuz durumları çözmeye karamsar düşünmemeye çalışıyorum. Çünkü yaşadığım uzun süreli depresyon hem beni hemde çevremi çok fazla etkiledi.Tekrar bir ikinciyi yaşamak istemiyorum.Şimdide fikirleriniz için teşekkür ederim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba;

Buraya yeni üyelik yaptım programlama için ama bu bölümü görünce sizlere birşey danışmak istedim. Öncelikle bu bölümü açtığınız için teşekkür ederim. Ben yaklaşık bundan 2,5 yıl önce depresyona girdim ve ailemin zoruyla tedavi olmak durumunda kaldım ilk kullandığım haplar ağırdı ve 2 ay kullanıp tekrar hap değiştirdim ve onuda kullanmadan bıraktım . Daha sonra kendimde ani sinirlenme yüzünden tekrar tedaviyi uygun gördüm; fakat hapları ağır uyku yaptığı için kullanamadım .Daha sonra kendimi takip etmeye başladım ve sinirlerimi kontrol etmeye başladım.Bunları yaşarken evde kaldım fakat anti sosyal değildim sosyal ortamlara girdiğimde farklar yoktu.Fakat şimdi bir işe başladım gerildiğim zaman titremeye başlıyorum hap kullanmadan bu titremelerden kurtulma şansım var mı bunu sizlere sormak istedim tekrar tedavi olmak yada depresyona girmek istemiyorum.Şuan iyiyim ve tekrar bir depresyon dönemine girmeden olumsuz durumları çözmeye karamsar düşünmemeye çalışıyorum. Çünkü yaşadığım uzun süreli depresyon hem beni hemde çevremi çok fazla etkiledi.Tekrar bir ikinciyi yaşamak istemiyorum.Şimdide fikirleriniz için teşekkür ederim.

oncelıkle hosgeldınız. her ınsan gıbı kucukte olsa depresyona gırdım vede gırdık.ama ılac fılan kullanmadım. bu zorlu gorevı basta senın kendı benlıgınle halletmelısın.ılaclar sadece sana yardımcı olur. tum hastalıklarda boyledır.grıp olsan dahı ılac sadece tedavıyı hızlandırır. baska bır ıse yaramaz.

demek ıstedıgım bunun ustesınden basta sen sonra aılen ve daha sonra doktorun bunlarla bu ısı halledebılırsın.sakın kendım bu ısın ustesınden gelırım deme cunku cok ama cok zor bır ıs olur bunun ustesınden sonra gelemeyebılırsın.emın ol aılen ve doktoruna soyledıgınde kendını yalnız hıssetmıyecek vede rahat olacaksındır. etrafına bı baksana kanserı yenen ınsanlara bak bunlar basta beyınlerınde bıtırdıler kanserı sonra yendıler bunu. yanı sende beynınde bu ısı hallet.ılk once beynınle savas kazan sonra tedavıye basla ve hatta baslamalısın.(yanı lutfen tedavı ol.senı anlıyorum merak etme)

ben doktor degılım ama benım fıkrım dusuncelerım bu.keske olsaydım sana yardım edebılırdım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.