Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

MATEMATİK OLİMPİYATLARINDA ÇIKMIŞ Bİ SORU

zeyynepp

Önerilen İletiler

ARKADAŞLAR MATEMATİK OLİMPİYATLARINDA ÇIKMIŞ Bİ SORU SORU KOLAY VE GÜZEL BEN ÇÖZDÜM O YÜZDEN SİZ HAYLİ HAYLİ ÇÖZERSİNİZ KOLAY GELSİN

Ayakkabı mağazasına gelen müşteri dükkanda dolaştıktan sonra bir ayakkabı beğenir. Fiyatının 35 YTL olduğunu öğrendiği ayakkabıyı satın almak istediğini söyler ve satıcıya 50 YTL para uzatır. Kasasına bakan satıcı kasasında bozuk para olmadığını görür ve yan dükkana gider, bu 50 YTL' yi bozdurur ve mağazısına geri dönüp para ve ayakkabıyı müşteriye teslim eder. Aradan 10 dk geçer ve yan dükkan sahibi gelerek kendisine verdiği 50 YTL nin sahte olduğunu ve parasını iade etmesini ister. Satıcı duruma şok olur ama ilgili tutarı iade eder ve sahte parayı teslim alır

Bu durumda ayakkabı satıcısı ne kadar zarardadır.

a) 50 65 c) 85 d) 100 e) Hiçbiri

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ARKADAŞLAR MATEMATİK OLİMPİYATLARINDA ÇIKMIŞ Bİ SORU SORU KOLAY VE GÜZEL BEN ÇÖZDÜM O YÜZDEN SİZ HAYLİ HAYLİ ÇÖZERSİNİZ KOLAY GELSİN

Ayakkabı mağazasına gelen müşteri dükkanda dolaştıktan sonra bir ayakkabı beğenir. Fiyatının 35 YTL olduğunu öğrendiği ayakkabıyı satın almak istediğini söyler ve satıcıya 50 YTL para uzatır. Kasasına bakan satıcı kasasında bozuk para olmadığını görür ve yan dükkana gider, bu 50 YTL' yi bozdurur ve mağazısına geri dönüp para ve ayakkabıyı müşteriye teslim eder. Aradan 10 dk geçer ve yan dükkan sahibi gelerek kendisine verdiği 50 YTL nin sahte olduğunu ve parasını iade etmesini ister. Satıcı duruma şok olur ama ilgili tutarı iade eder ve sahte parayı teslim alır

Eger Taurus'un kurduğu mantığa doğru demiyorsak (ki bence kesinlikle kabul edilebilir bir mantık) o halde bir de şu mantıkla ilerlemeye çalışalım:

Diyelimki müşteri ilk müşteri ve siftah yapacak yani kasamızda para yok...

Kasadaki para :0

Müşteri geldi ve 50 YTL verdi. Kasamızda bozuk paramız olmadığı için (ya da aslında kasamızda para olmadığı için de diyebiliriz) bu parayı aldık ve yan dükkana götürdük. Parayı bozdurduk, daha sonra da kendi dükkanımıza geri dönüp, 15 YTL para üstünü müşteriye verdik. Kasamızda şu an 35 YTL paramız oldu.

10 dakika sonra yan dükkanın sahibi yanımıza geldi ve ona verdiğimiz paranın sahte olduğunu, söyledi.... Bunun üzerine parasını iade etmek için kasadaki 35 YTL'yi verdik ve üstünü tamamlamak için de cebimizden 15 YTL verdik... Bu durumda kasada yine hiç para kalmadı ve cebimizden de 15 YTL eksilmiş oldu... Ayakkabı ise bedavaya gitmiş oldu... Yaniiii

Ayakkabının parası: 35 YTL

Cebimizden çıkan para: 15 YTL

35 + 15: 50 YTL

Toplam zararımız ise: 50 YTL'dir. Cevap A şıkkıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eger Taurus'un kurduğu mantığa doğru demiyorsak (ki bence kesinlikle kabul edilebilir bir mantık) o halde bir de şu mantıkla ilerlemeye çalışalım:

Müşteri geldi ve 50 YTL verdi. Kasamızda bozuk paramız olmadığı için (ya da aslında kasamızda para olmadığı için de diyebiliriz) bu parayı aldık ve yan dükkana götürdük. Parayı bozdurduk, daha sonra da kendi dükkanımıza geri dönüp, 15 YTL para üstünü müşteriye verdik. Kasamızda şu an 35 YTL paramız oldu.

10 dakika sonra yan dükkanın sahibi yanımıza geldi ve ona verdiğimiz paranın sahte olduğunu, söyledi.... Bunun üzerine parasını iade etmek için kasadaki 35 YTL'yi verdik ve üstünü tamamlamak için de cebimizden 15 YTL verdik... Bu durumda kasada yine hiç para kalmadı ve cebimizden de 15 YTL eksilmiş oldu... Ayakkabı ise bedavaya gitmiş oldu... Yaniiii

ewt gloria doğru cevap :D:D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

glaria küçük bir ayrıntıyı atlamışsın sanki. adamın gerçek zararı 50 ytl olmamalı.zararın 50 ytl olması için adamın maliyetine satış yapması gerekir. eğer dükkanda kampanya uygulanmıyorsa adamın zararı:

ayakkabının maliyeti+15 ytl'dir (satış öncesi müşteriye çay ısmarladıysa onunda zarara ilavesi gerekir) :w00t::w00t:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

epeydir hem zamanım olmadığından, hem de sevgili taurus ve gloriadan fırsat kalmadığından foruma katılamıyordum.

Ama bu soruda ikisi de beni şaşırttı ve katkıda bulunayım dedim, haddim olmadan.

Daha önce bu soruyu duymuştum ve hemen şu mantığı kurmuştum:

Zarar = Kar

Ayakkabıcının zararı = Hırsızın kârı = Ayakkabı + Para üstü = 35 + 15 = 50 :clover:

tabi 35 yerine aslında ayakkabının maliyetini koymalıyız!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

epeydir hem zamanım olmadığından, hem de sevgili taurus ve gloriadan fırsat kalmadığından foruma katılamıyordum.
Ama bu soruda ikisi de beni şaşırttı ve katkıda bulunayım dedim, haddim olmadan.
Daha önce bu soruyu duymuştum ve hemen şu mantığı kurmuştum:
Zarar = Kar
Ayakkabıcının zararı = Hırsızın kârı = Ayakkabı + Para üstü = 35 + 15 = 50 :clover:

tabi 35 yerine aslında ayakkabının maliyetini koymalıyız!

maliyet konusunda doğru soyluyorsun, aslına bakarsan başta, matematikte bir malın kar ya da zararını hesaplayabilmemiz için mutlaka o malın maliyetini bilmemiz gerektiğini yazmıştım ama sonra gereksiz bulup sildim, çünkü ayakkabının maliyetinden bahsedilmiyordu... O nedenle ben de bu şekilde çözmeyi uygun bulmuştum bu soruyu... Neyse en azından mantık doğru kabul edilmiş.. Senin kurdugun mantık da gayet iyi :clover: BU arada demişsin ya hani Taurus ve Gloria'dan bize fırsat kalmıyor diye, senin de bizden aşağı kalır yanın yok, kendine haksızlık etme bence... Ben senin yuzunden kaç soruyu elimden kacırdım biliyor musun sen :lol:

Bodrumlu senin mantık da cok iyi gorunuyor vallahi ama çaylar şirkettenmiş abim ya, o nedenle yatmış senin cevap :w00t:
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

beni mahveden bu herşey dahil sistemi zaten :lol::D

oooo anlaşıldı, tabiii sen herşey dahil diye bi de uygundur fiyatlar, aldın coluk cocugu bi tatil yapim dedin, sonra da o arada arabanın triger kayışını da fazla masraf olmasın zaten epey para cıktı cepten diye ucuz bi triger kayışı ile değiştirdin, sonra yolda senin triger kayışı MAFİŞ :w00t: di miiiiiii? :w00t:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

oooo anlaşıldı, tabiii sen herşey dahil diye bi de uygundur fiyatlar, aldın coluk cocugu bi tatil yapim dedin, sonra da o arada arabanın triger kayışını da fazla masraf olmasın zaten epey para cıktı cepten diye ucuz bi triger kayışı ile değiştirdin, sonra yolda senin triger kayışı MAFİŞ :w00t: di miiiiiii? :w00t:

arabanın ki okadar önemli değil.tamir edilir. ben sıyırmıyayım kayışı o daha masraflı (allah korusun daaa!):w00t::w00t:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 7 yıl sonra...

e

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 4 hafta sonra...

KASADA HİÇ PARA OLMADIĞINI DÜŞÜNELİM.PARA SAHTE OLDUĞU İÇİN KASAYA GİREN PARANIN DA DEĞERİ YOKTU.AMA SAHTE PARA KARŞILIĞINDA 35 TL LİK AYAKKABI VE 15 TL PARA ÜSTÜ VERİLİYOR.KASA -50 TL (EKSİ) OLDU.ÜSTÜNE BİR DE KOMŞU GELDİ ONA DA 50 TL VERİLDİ.SONUÇ OLARAK KASA 100 TL ZARAR ETTİ.

AYAKKABI BEDELİ : 35 TL

PARA ÜSTÜ : 15 TL

KOMŞUYA VERİLEN PARA : 50 TL

TOPLAM : 100 TL ZARAR.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...
  • 5 ay sonra...
  • 1 ay sonra...
  • 5 ay sonra...
  • 1 ay sonra...
  • 2 hafta sonra...
  • 2 ay sonra...

Katılıyorum :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 5 ay sonra...
  • 5 ay sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.