Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

İyi ve Kötü İnsanlar

delifırtına

Önerilen İletiler

Diyalektik materyalizmde sömürü kavramı Artı Değer ilgilidir ve bu da Metaya bağlıdır . Metanın ortaya çıkmasından önce sömürü zaten olamazdı.

Ben aksini söylemiyorum zaten. Ekonomik sömürü artı değer ile başlamıştır. Daha önce ilkel toplumlardaki avcı-toplayıcı süreçteki  av aletlerini elinde bulunduranların ilkel sömürüsünden veya şef ve büyücülerin sömürülerinden bahsettim.

Yani hiyerarşinin olduğu yerde sömürü kaçınılmazdır. İtaat ve emirin gereği..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

av aletlerini elinde bulunduranların ilkel sömürüsünden veya şef ve büyücülerin sömürüleri

Şimdi ilkel kabilelerde av aletlerini elinde bulunduran iyi avcı olduğu için bulundurur ve avladığı hayvanları tüm kabileyle paylaşır

Şef ve büyücüler de köleci bir sisteme göre düşünülmemelidir. Kölecilik Metanın ortaya çıkışından sonra geçilen bir aşamadır.

İlkel kabilelerde paylaşım ve iş bölümü esastır. 

Şefin görevleri olduğu gibi, büyücünün de görevleri vardır. 

Hiyerarşi vardır. Bir düzen sağlamak için bu gereklidir. Aksi, toplumsallaşmanın yok olmasıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi ilkel kabilelerde av aletlerini elinde bulunduran iyi avcı olduğu için bulundurur ve avladığı hayvanları tüm kabileyle paylaşır

Şef ve büyücüler de köleci bir sisteme göre düşünülmemelidir. Kölecilik Metanın ortaya çıkışından sonra geçilen bir aşamadır.

İlkel kabilelerde paylaşım ve iş bölümü esastır. 

Şefin görevleri olduğu gibi, büyücünün de görevleri vardır. 

Hiyerarşi vardır. Bir düzen sağlamak için bu gereklidir. Aksi, toplumsallaşmanın yok olmasıdır.

Av konusu ataerkil ana erkil yapıyı bile etkilemiştir. Bu bile sömürü ifade eder.

O dönemde yaşamış gibi konuşuyorsun. Ben ise ancak okuduklarımla seyrettiklerimle konuşabilirim. Kabilelerde şeflerin emrine karşı çıkılmaz. O ne derse o olur. Kaldı ki büyücüler de şeflerden sonra gelen en çok itibarlı kişidir.

Hiç mi kızılderili filmi seyretmedin? smile.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

E hiyerarşi var dedim ya.

Bugün bile ilkel topluluklar var, bunlar üzerinde bilimsel araştırmalar yapılıyor. Her defasında " bulgulara göre, bilimsel verilere göre " falan diyecek halim yok.

Ana Erkil Yapı Ata Erkilden öncedir.

Ata Erkilik,  Av konusu ile ilgili değil, kadının doğurganlığının erkeğe bağlı olduğunun  keşfi ile ilgilidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya da hiç yatkınlık ve duyarlılık taşımayan ve hiçbir şekilde eğitilememeye sebep olan gen olur.

Olabilir tabiki.

Öğüt emir değildir ki. Tavsiye yani. İster alınır ister alınmaz. Seçime bağlı ve serbest iradeyi içeriyor. Biatta serbest irade yoktur.

Oyuzden mi mitolojide yenmemesi onerilen elma yendi diye cennetten kovuluyorlar. O agac literaturde "tree of knowladge" olarak gecer.

Bu da zaten "benim dedigimi yap, yapmazsan cezani cekersin" temelli karsi tarafi guc ve otorite ile teslim alma ve kendine biat ettirmedir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Somurunun en ilkel hali, bir kisinin baska bir kisiyi calistirarak onun emeginden kendine maddi cikar saglamasidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Oyuzden mi mitolojide yenmemesi onerilen elma yendi diye cennetten kovuluyorlar. O agac literaturde "tree of knowladge" olarak gecer.

Bu da zaten "benim dedigimi yap, yapmazsan cezani cekersin" temelli karsi tarafi guc ve otorite ile teslim alma ve kendine biat ettirmedir.

" YASAK MEYVA " NEDİR ?

Öneri mi ? yuvarlan.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

" YASAK MEYVA " NEDİR ?

Öneri mi ? yuvarlan.gif

Biat etmek isteyenler icin teslim olmak isteyenler icin kendi yerine baskalarinin verdigi yasami yasamak isteyenler icin, olabilir.

Aksi icin ise yasaklarin sorgulanmasidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Biat etmek isteyenler zaten öneriyi emir telakki ederler.

Bu da bilincli degildir. Cunku bilincli akilcilik buna karsi cikar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.