Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ATATÜRK simdi yaşasa solcu mu olurdu sağcı mı yada...?

delibeto

Önerilen İletiler

• 2 ay sonra...
  • Cevaplar 51
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Atatürkçüler solcudur. Atatürk'te sol görüşlü bir insandır..

Emperyalizmin sınırlarını daraltan her hareket soldur..

Yukarıdaki söz Lenin'e aittir..

Ancak Gazi Paşa sadece antiemperyalist niteliği ile solcu sıfatını almamıştır.. Atatürk ilkeleri sürekli devrim üzerine kuruludur.. Halkçıdır.. Çağdaşlaşmanın yolunu açmıştır..

Benim manevi mirasım akıl ve bilimdir demiştir..

Sağcıların Amerikan emperyalizminin ***** ********* bile bile antiemperyalist, devletçi Atatürk'ü sağcı gibi göstermeye çalışanlar onun üzerinden oynayarak rant elde etmek isteyenlerdir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Atatürkçüler solcudur. Atatürk'te sol görüşlü bir insandır..

Emperyalizmin sınırlarını daraltan her hareket soldur..

Yukarıdaki söz Lenin'e aittir..

Ancak Gazi Paşa sadece antiemperyalist niteliği ile solcu sıfatını almamıştır.. Atatürk ilkeleri sürekli devrim üzerine kuruludur.. Halkçıdır.. Çağdaşlaşmanın yolunu açmıştır..

Benim manevi mirasım akıl ve bilimdir demiştir..

Sağcıların Amerikan emperyalizminin ***** ********* bile bile antiemperyalist, devletçi Atatürk'ü sağcı gibi göstermeye çalışanlar onun üzerinden oynayarak rant elde etmek isteyenlerdir.

Pardon ama bunları yazmak ıcın Ataturku anlayamamıs olmalısın, o yasasaydı ne sag ne de sol olurdu, mılletımı gerıletecek hıcbır dusunceye ızın vermezdı. O zaman fılızlenen komınıst rejımı bıle kandırıp ordan aldıgı parayla Kurtulus Savasını yapan bır ınsan, artık zararlı olmaya baslayan ummetcılıgı bırakıp caga ayak uydurup Turk Mıllıyetcılıgını saglayan kısı, gerılemeye neden olan ve bılım karsıtı olan asırı dıncılerı engelleyen, yabancıların zararlı tum organızasyonlarını ulkeden atan, ve buna benzer sızın de bıldıgınız onlarca sey yapan bır ınsana nasıl olur da kalkıp sagcı yada solcu sıfatı vurursun?

Bu bır hakarettır, bana ve tum ATATURKCULERE hakarettır, saga ve sola karsı, dıncıye ve bolucuye karsı, TEK YOL ATATURKCULUKTUR...

Sagın yada solun cebıne para ındırmeye calısan ınsanlardan ıbaret oldugunu tarıh bıze gostermıstır, oysakı O ne calmıs ne cırpmıs, mılletı sevmıs korumus yuceltmıs bırıdır, ne sagcıya benzer ne solcuya, onun gıbı bırı zor gelır bu DUNYAYAYA

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

delibeto,

benim kimseye hakaret ettiğim falan yok.. beni tanıyan tanır ve ne kadar atatürkçü olduğumu bilir.

atatürk soldur..

bunu davranışlarıyla, yaptıklarıyla, düşünceleriyle göstermektedir.

insanı kul yapan ümmetçiliğe karşı milliyetçiliği, halkçılığı,

kapitalizme karşı devletçiliği ve devlet sosyalizmini,

dogmalara, çağ dışı kurallara, din simsarlarına karşı bilimi ve dolayısıyla laiklik ilkesi,

antiliberal kimliği,

emperyalizme karşı ulusal bilinci uyandırarak büyük bir zafer el etmesi,

bunların hepsi atatürkün solcu olduğunun kanıtıdır..

atatürk'ü bugün sağ tabanına oturtmak isteyenler onu anlayamamış olanlardır tabiki..

atatürk der ki

6-8 Mart 1921 de Hakimiyeti Milliye yazısında:

"Sağa mı sola mı nereye gideceğiz? Herhalde sağa değil. Çünkü insanlar, fikirleriyle, siyasetleriyle, ilimleriyle sürekli aksi istikameti takip ediyorlar. Eski tarihin, insanlığı kendi kendine bağlayan bağları, bilhassa Umumi Harb'in yarattığı büyük sarsıntısan sonra, büsbütün gevşedi. Ve sola doğru, bası devletler seri ve hamleli, bazı devletler ise yavaş ve temkinli bir yürüyüşe başladı. Süphe yok, insanlığın düşünüz tarzı, çok derin ve esaslı inkılap devresindendir. Bir taraftan krallar, imparatorlar, sağ kanatta merkez partileri ve mutlakiyet parlamentoları zayıflıyor, diğer taraftan Sosyalistler hak taraftarları, halkçılar kuvvet kazanıyor. Bu değişim karşısında Türkiye ne tarafa dönecek?"

Umarım anlamışsındır hadi görüşürüz..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...
delibeto,

benim kimseye hakaret ettiğim falan yok.. beni tanıyan tanır ve ne kadar atatürkçü olduğumu bilir.

atatürk soldur..

dogmalara, çağ dışı kurallara, din simsarlarına karşı bilimi ve dolayısıyla laiklik ilkesi,

antiliberal kimliği,

atatürk'ü bugün sağ tabanına oturtmak isteyenler onu anlayamamış olanlardır tabiki..

atatürk der ki

6-8 Mart 1921 de Hakimiyeti Milliye yazısında:

"Sağa mı sola mı nereye gideceğiz? Herhalde sağa değil. Çünkü insanlar, fikirleriyle, siyasetleriyle, ilimleriyle sürekli aksi istikameti takip ediyorlar. Eski tarihin, insanlığı kendi kendine bağlayan bağları, bilhassa Umumi Harb'in yarattığı büyük sarsıntısan sonra, büsbütün gevşedi. Ve sola doğru, bası devletler seri ve hamleli, bazı devletler ise yavaş ve temkinli bir yürüyüşe başladı. Süphe yok, insanlığın düşünüz tarzı, çok derin ve esaslı inkılap devresindendir. Bir taraftan krallar, imparatorlar, sağ kanatta merkez partileri ve mutlakiyet parlamentoları zayıflıyor, diğer taraftan Sosyalistler hak taraftarları, halkçılar kuvvet kazanıyor. Bu değişim karşısında Türkiye ne tarafa dönecek?"

Umarım anlamışsındır hadi görüşürüz..

O zamanki sag solla bu zamnki sag sol farkı nedir o zmn?Hic değişmemiş midir bu düşünceler, sabit mi kalmıştır yani...

Atatürk sagcıdır çünkü;

Türk milliyetçiliğini yaymıştır

İslamın güzel yanlarını almıştır

Misyonerleri kapı dışarı etmiştir

Başörtüsü gibi bir sorun çıkartmamıştır,serbesttir

Türk ırkı karşısında diğer ırklara diz çökertmiştir

Türk devletleriyle bağ kurmuştur

...... solcu olma sebeplerini siz yazmıştınız zaten...Varın siz yorumlayın

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Atatürk bence ideolojik olarak sağ ya da sol görüşe sahip bir insan değildi. Ama dünya görüşü ve devrimleri her zaman solun sahipleneceği bir nitelik taşıyordu. Atatürk'ün politikaları da, o zaman ismi konmamış olsa da sol politikalardı: Halkçılığı, devrimciliği, devletçiliği, cumhuriyetçiliği, laikliği...Milliyetçiliği ise anti-emparyalist ve ümmet toplumundan millet yaratmaya dönük bir nitelik taşıyordu. Atatürk'ün Türklük konusundaki övücü konuşmaları hep, Türk olduğu halde Türklük bilinci taşımayan, eğitimsiz bir halka yeni bir kimlik verme gayretidir. Asla şovenist değildir...Ona göre Türkler en az diğer uluslar kadar başı dik ve saygındır. Ayrıca kuracağı yeni devlet modeli "ulus devlet" olduğundan Türklük çok önemliydi..Diğer bir nokta, Atatürk ilke ve devrimlerinin Türkiye'de sağ iktidarların egemen olduğu 1950 lerden beri erezyona uğratılması ise bir rastlantı olmasa gerek...Çünkü sağcı iktidarlar, sınıfsal konumu (Menderes toprak ağasıydı ve 1945 de CHP nin toprak reformu girişimine karşı çıktığı için CHP den ayrılıp DP yi kurmuştu...Ayrıca sermaye sınıfımız da Batı sermayesinin acenteliğini/komisyonculuğunu yapan işbirlikçi sermayeydi; bugün de farklı değil.) itibariyle her zaman emparyalizmin işbirlikçisi olmuşladır. Ve onların iktidarından ve politikalarından bu yana ülkemizin bugün geldiği nokta ortada: İktisadi, siyasi, askeri neredeyse her alanda ABD ye bağımlı bir ülke...Daha yazacak çok şey var ama gerek yok..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Atatürk ithaf edilen bir söz vardır."Komünizmin gördüğünüz yerde başını ezin" ancak bu sözün yazılı olduğu kağıt İsviçre ye yollanmış ve kağıttaki yazının Atatürk'e ait olmadığı ortaya çıkmıştır.

atatürk soldur..

antiliberal kimliği,

Bunlara bende katılıyorum.Atatürk'ün yardım önerileri sunulduğunda; verdiği bir cevabı da hatırlatmak isterim. "Bugün yardım alan ,yarın emir alır "

Bence bu günleri göreceğine yaşamamayı tercih ederdi.Çünkü Türk milleti ne yazık ki ; tarihte yaşadıklarından ders çıkarabilmeyi halen öğrenemedi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Atatürk ithaf edilen bir söz vardır."Komünizmin gördüğünüz yerde başını ezin" ancak bu sözün yazılı olduğu kağıt İsviçre ye yollanmış ve kağıttaki yazının Atatürk'e ait olmadığı ortaya çıkmıştır.

Gelincik,

Atatürk'e atfedilen o söz 70 li yılların başında yükselen sol hareketin önünü kesmek için uydurulumuş bir sözdür...Atatürk'ün söylev ve demeçleri tüm tarihçiler ve tanıklarca tescil edilmiştir ve hiç bir bilimsel kaynak yada tanık bu iddiayı kanıtlayamamıştır. Olay daha çok siyasidir...Üstelik Atatürk kurtuluş savaşını verirken Lenin'le yazışmış ve Bolşeviklerin maddi ve manevi desteğini almıştır ve bu dostluk Atatürk ölene kadar sürmüştür. Atatürk komünist değildi ama ona düşman da değildi...O'nun ölümünden sonra ise Türkiye Atatürk'ün bağımsızlıkçı politikasından, siyasi alt yapısından uzaklaştırılıp kuru bir laikçiliğe indirgendi. Oysa Atatürk ilke ve devrimleri bir bütündü..Türkiye ABD yörüngesi olunca da komunizm düşmanlığı başladı ve ABD nasıl bir Türkiye görmek istediyse öyle olduk ve hala ABD nin *******

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Atatürk bu saçmalıkların hiçbirini olmazdı.Ama olsaydıda solcu olurdu.Atatürk bir kere özgürlük için cumhuriyet diye bir şey çıkardı.Ama sağcılar illaki başımızda bir çoban olsun o bize ne derse bizde onu yapalım.Birde şu türban sorunu var.Atatürk türbandan kurtulmak için kıyafet şapka devrini çıkardıki türban takmasınlar.Ama ne kadar inkar etselerde sağcılar hep atatürkü sevmeyenler gurubu olarak bilindi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ataturk ne olursa olsun ben solcuyum demezdi ne olursa olsun ben sagciyim da demezdi, o ulkesi icin en iyisini yapan ve soyleyendi, onun goruslerini solculuga ve sagciliga her ne tarafab olursa olsun cekmeyi yanlis buluyorum... O simdi olsaydi, boyle bi dusunceyi yok ederdi, cunku insanlarin dini olur devletlerin dini olmaz, turkiyede sagcilik ve solculuk dinle bagli gidiyor... O bize cumhuriyeti verendir, ne sagcidir ne solcudur, o cumhuriyetcidir, ne seriat devleti olsun istedi ne de sol harekatlari....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Acayip cevaplar yazılmış bence. Arkadaşlar şimdilerde de siyasi varlığını sürdüren bir parti var, bilirsiniz CHP. Hani şu sol çizgiden uzaklaştığı söylenen ancak şu anda Türk siyaseti içerisinde solu temsil eden bir kaç partiden biridir, bunu da bilirsiniz.

İlk başkanı kimdi? Kesin bunu da bilirsiniz.

E daha ne demeye bunu tartışırsınız? Tuhaf mısınız siz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Acayip cevaplar yazılmış bence. Arkadaşlar şimdilerde de siyasi varlığını sürdüren bir parti var, bilirsiniz CHP. Hani şu sol çizgiden uzaklaştığı söylenen ancak şu anda Türk siyaseti içerisinde solu temsil eden bir kaç partiden biridir, bunu da bilirsiniz.

İlk başkanı kimdi? Kesin bunu da bilirsiniz.

E daha ne demeye bunu tartışırsınız? Tuhaf mısınız siz?

Bir ilk parti kurulmak zorundaydi ve onu da Ataturk kurdu!

Ama sorulmasi gereken bu partiyi kurarken bir sol parti olarak mi kurdu yoksa bagimsiz olarak mi???...

Sonradan sollastirilmis midir acaba...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir ilk parti kurulmak zorundaydi ve onu da Ataturk kurdu!

Ama sorulmasi gereken bu partiyi kurarken bir sol parti olarak mi kurdu yoksa bagimsiz olarak mi???...

Sonradan sollastirilmis midir acaba...

Sen hiç sağcıdan, faşistten, dinciden "devrimci" gördün mü? Yani CHP'ye laf söyleyin de, nasıl söylerseniz söyleyin, bunun sevdasındasınız. Sonradan mı sollaştırılmış mıymış, yok artık daha neler!

Çok meraklı olsanız, açıp parti tarihini okursunuz, kurucularının hayat hikayeleri ve dünya görüşleriyle birlikte. Ama size bu lazım değil, size laf atacak yer lazım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen hiç sağcıdan, faşistten, dinciden "devrimci" gördün mü? Yani CHP'ye laf söyleyin de, nasıl söylerseniz söyleyin, bunun sevdasındasınız. Sonradan mı sollaştırılmış mıymış, yok artık daha neler!

Çok meraklı olsanız, açıp parti tarihini okursunuz, kurucularının hayat hikayeleri ve dünya görüşleriyle birlikte. Ama size bu lazım değil, size laf atacak yer lazım.

Benim sagci oldugumu ima ettiginizi cikardim yazdiklarinizdan. Size soyleyeyim bilip bilmeden benim hakkimda yorum yapmayin, ben ne sagciyim ne solcuyum, elbet biri olacaksin diyen kafadaysaniz eger, sunu da soyleyeyim ailem chpli, fakat ben ortada tutacak parti goremiyorum!

Ayrica en muhim nokta, sagcidan devrimci cikar mi demissiniz ben Ataturk'e sagci da demedim, siz boyle bisey demedigim halde dedigimi nasil uydurabiliyorsunuz!!! CHP'ye laf soyleme gibi bi derdim de yok o konuda cok rahatim, derdi olana anlatin bu laflarinizi.

Ayrica kendinizi cok bilmis saniyor ve sizin goruslerinizden farkli dusunen insanlari da "laf atacak yer ariyorsunuz" diye elestiriyorsaniz burada ne isiniz var, durmaniz hata!

Sayet benim demedigim seyleri demisim gibi anlatiyorsaniz, bu durumda asil laf atacak yer ariyan siz oluyorsunuz!

Neye merakli olup neyi arastiracagima ve dusuncelerimin nasil sekillenecegine de ben karar veririm!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ve kaliplara sigmaktan surekli biseylerin bi kaliba sokulmasindan -ozellikle Ataturk'un- nefret ediyorum, Ataturk'un dusuncelerini herkes iyi bildigini sanip, onu bi taraflara cekistiriyor. Ortada bir somurulen Ataturk ve Ataturkculuk var.

'Biz sagciyiz o yuzden Ataturk soyle boyle' ya da 'biz solcuyuz Ataturk'un savunuculariyiz siz sagcisiniz soyle boylesiniz...' Bu tartismalar bizi ve Turkiye'yi nereye goturecek, bu soruyu basta sana ve herkese soruyorum, birakin Ataturk'u bi yerlere cekmeyi sadece onu anlamaya calisin ama onu kaliplara sokmayin, onun dusunceleri kaliplara sokulamayacak kadar degerlidir. Onu anlamak solcu olmak midir? Onu anlamak sagci olmak midir? Onu anlamak ben solcuyum demek midir? Onu anlamak solcularin sagcilara, solcularin sagcilara nefret duymasi midir? Tipki benim dusuncelerimi bilmeden resmen saldirmaniz gibi. Ataturk saltanati kaldirdi cumhuriyeti getirdi, bu yuzden midir Ataturk'un solcu olmasini dusunduren... ve ben bilirim ki insanlarin dini olur devletlerin dini olmaz, bu Turkiye icin boyledir cunku seriatla yonetilmiyor Turkiye.

Sayet solculuk sadece ilerici ve yenilikci olmaksa eger, ben de solcuyum oyleyse... Fakat ben bir kaliba bir cerceveye ait olmak istemiyorum. Illa bir cerceveye ait lacaksam cumhuriyetciyim derim, solcuyum sagciyim degil. Kemalistim, Ataturkcuyum demeye korkar oldum, sag ve sol tartismasi yuzunden. Bu mudur kemalistlik?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu kadar idealizm cilde zarar!

Demiyorum ki, sağ/sol ayrımı olsun. Keşke hiç olmasa. Ama ayaklarınız yere bassın.

Yakın geçmiş tarihi irdeleyin, ülkenin gerçeklerini anlayın, kim kimdir / ne nedir çözümleyin öyle tartışalım.

Yoksa böyle ütopik cümlelerinizin dekoratif görünümünden başka bir anlamı yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tarafsiz olmanin neresi utopik?

Vatandaş olmak demek, biraz da taraf olmak demektir. Oy vermek bir görevse, hatta cezası bile varsa, seçimden seçime de olsa 'hangi tarafta' olduğunuzu devletin/milletin kendisi size sorar. Siz de tarafsız olma adına boş oy atacaksınız, kendiniz bilirsiniz.

Atatürkçü olmadığı halde öyleymiş gibi görünenler, takiyyenin ağababasını yaparak dinamiti bu memleketin temeline yerleştireceklerdir. Milleti bölelim demiyorum ama ne tarafta olduğumuzu da bilelim. "Miş gibi" yapanların karşısına çıkmak lazım. Bu bile bir taraf gerektirir, engellemek için 2 taraf gerekir. Tarafsızlık, fikirsizlik gibidir. Suya sabuna dokunmak lazım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Vatandaş olmak demek, biraz da taraf olmak demektir. Oy vermek bir görevse, hatta cezası bile varsa, seçimden seçime de olsa 'hangi tarafta' olduğunuzu devletin/milletin kendisi size sorar. Siz de tarafsız olma adına boş oy atacaksınız, kendiniz bilirsiniz.

Atatürkçü olmadığı halde öyleymiş gibi görünenler, takiyyenin ağababasını yaparak dinamiti bu memleketin temeline yerleştireceklerdir. Milleti bölelim demiyorum ama ne tarafta olduğumuzu da bilelim. "Miş gibi" yapanların karşısına çıkmak lazım. Bu bile bir taraf gerektirir, engellemek için 2 taraf gerekir. Tarafsızlık, fikirsizlik gibidir. Suya sabuna dokunmak lazım.

Tarafsizlik da belki bi taraf olmaktir. Tarafsiz olmak sonucta objektif olmaktir, belki tarafsiz olan fakat Ataturk'un ilke ve gorusleri dogrultusunda ilerleyen bir parti dusunsek.. Belki daha kayda deger seyler yapabilirdi..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

belki tarafsiz olan fakat Ataturk'un ilke ve gorusleri dogrultusunda ilerleyen bir parti dusunsek.. Belki daha kayda deger seyler yapabilirdi..

Ütopik olmuş dediğimde de tepki gösteriyorsunuz bana.

Ben teoriniz için hiçbirşey söylemem ancak pratikte ne mümkün :)

Ayaklarınız yere bassın derken, böyle birşey işte.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya arkadasim, niye anlamiyorsun demek istedigim utopik bir sey zaten degil, sol partiler var sag partiler var bagimsiz partiler var, ama saglam bir parti yok bu da benim dusuncemdir, tamam mi? Eger dogru duzgun bagimsiz fakat Ataturk'un dusunceleri idealleri dogrultusunda hareket eden dogru duzgun bir parti olmus olsa ortada, o zaman bir parti tutuyor olurdum...!

Bunlar benim dusuncelerim ve utopik degiller!

Aslinda siz de yenilikci dusuncelere oldukca kapali birisiniz, yani utopik diyerek benim ne demek istedigimi anlamadan gecistirmeniz ve kendi dusuncenizi buyuk bir sabit fikirlilikle ve sert ifadeler kullanarak savunmaniz bunu gosteriyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eger dogru duzgun bagimsiz fakat Ataturk'un dusunceleri idealleri dogrultusunda hareket eden dogru duzgun bir parti olmus olsa ortada, o zaman bir parti tutuyor olurdum...!

Bunlar benim dusuncelerim ve utopik degiller!

Olmuş olsa mı?

Ben başından beri bunu anlatıyorum ya size.

Var mı?

Yok.

Olabilecek gibi mi?

Peeeeeh! Keşke.

Ütopyanın ağababası değil de ne bu?

Sizi anlıyor, hak veriyor ancak beni de anlamanızı bekliyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tamam ben de sana hak veriyorum, zor... Ama imkansiz oldugunu dusunmuyorum. Birileri bunun icin ugrassa zor olmazdi, dicem, bu sefer de ugrasan insanlarin olmasi zor diceksin, evet mutlaka zor ama imkansiz degil, bu yuzden artik birsey demesem daha iyi. Yani biz halk olarak salmisiz kendimizi, eger duzgun bi parti yoksa yok, olabilitesi de yok :D var olanda da yok, olusturan da yok! Oyleyse hadi kalk biz ikimiz bi parti kuralim ne dersin :D:P Neyse yaa...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.