Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Obsesif Kompulsif/Zorlantılı Saplantı Bozukluğu

Tengeriin boşig

Önerilen İletiler

Diyelim ki evden çıkarken kapınızı kapattınız, kapandığının sesini duymanıza rağmen dönüp tekrar açılıp açılmadığına bir baktınız...

Ve;

Diyelim ki evden çıkarken kapınızı kapattınız, kapandığının sesini duydunuz, kapandığından emin oldunuz...

Ancak dönüp tekrar kontrol ettiniz ve hatta açıp tekrar kapattınız. Açıp tekrar kapatmasanız bile yine de dönüp tekrar uğraştınız, kapandığından emin olduğunu halde...

İkinci halde siz Obsesif Kompülsif Bozukluk sergiliyorsunuzdur...

Obsesif Kompulsif Bozukluk hemen her yaşta görülebilecek ve genelde depresyon ile birlikte görülen bir rahatsızlıktır.

Kişinin kabul etmek istemediği düşünce veya görüntülerin, istem dışı olarak bireyde tekrar etmesi ve bireyde rahatsızlık yaratacak derecede yaşanılması olarak tanımlanabilir.

Yukarıdaki örnekteki kadar basit bir tanımlaması yoktur aslında.

Temel olarak sahip olunan bir deneyimin sonucunda edinilmiş bir kazanımın, akla takılan düşüncelerin "İstemli" olarak uzaklaştırılmamasını içerir.

Kişi saplantılarının saçma olduğunu bildiği halde bu saplantılarını uzaklaştırmaz, saplantılarına sahip çıkar ve tekrar eder.

OKB öncelikle gündelik hayatta ve sosyal yaşantıda bir çok sorunlar doğurmaktadır.

Obsesyon (Saplantı) ve Kompulsiyon (Takıntı) şeklindede görülebilmektedir.

Obsesyon/Saplantı "Düşünce" şeklinde ortaya çıkmaktadır. Kişi, kafasına takılan kendisini rahatsız eden düşünceden kurtulamamaktadır. Kişi zamanla; İğrenme, korkma ve şüphelenme duyguları yanısıra Anksiyete/Endişe krizine de girmektedirler. Hafif veya Ağır bir şekilde tekrar edebilir.

Kompulsiyon/Takıntı "Düşünce" şeklinde olmakla birlikte "Davranış" olarakta kendini gösterebilmektedir. Kişi kendisini rahatsız eden düşüncelerden kurtulmak için başka şeyler düşünmeye ve başka davranışlar sergilemeye yönelir. Takıntılar, Endişeyi arttırıcı bir özellik sergiler.

Örnek olarak bir kaç şekilde ortaya çıkabilir:

Mesela bir kimsenin günlük davranışlarında "Tanrı" inancına dayalı olarak "Aşırı Kontrollü" davranması, hatalarında yada günahlarında aşırı korkuya kapılması, rahatsız edici bir huzursuzluk yaşaması veyahut ruhi bunalımlara, korkulara girmesi bu tanımlaya örnek olabilmektedir.

Ya da bir kimsenin, "Cinsel İlişki"de "Anne/Baba"sının aklına gelmesi ve cinsel soğukluk yaşaması veya "Cinsel Suçlarda/İstismarlarda" genellemeler yapması da bir örnek olabilmektedir.

Konu ile ilgili olarak bne kendimden bir örnek vereyim:

Bazen hafif bir Kompulsif Davranışım olmakta.

Mesela küçükken bir arkadaşımın yalan söylemesinden dolayı öğretmenimden dayak yemiştim,

Ve sınıfta .... olmuştum.

Şimdi ne zaman yalan söylemek zorunda kalsam çok geçmeden mutlaka belli ederim.

Çünkü hemen ertesinde büyük bir huzursuzluk duyarım içimde ve büyük ihtimalle söylemişsem eğer yalanımı itiraf ederim.

O yüzden büyük huzursuzluk duyacağımı bildiğim için en baştan yalan söylemiyorum.

Sizin var mı böyle takıntılarınız?

Yargılayın kendinizi?

Bir kaç link:

Obsesif Kompulsif Davranış Bozukluğu 1

Obsesif Kompulsif Davranış Bozukluğu 2

Obsesif Kompulsif Davranış Bozukluğu 3

Obsesif Kompulsif Davranış Bozukluğu 4

Mutlaka göz atın bu linklere bence...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yalan söyleyememe durumu bendede var ama buna saplantı demek doğrumu bilemiyorum. Yalan söylediğimde bunun mutlaka ortaya çıkacağını ve o zaman çok daha zor bir durumda kalacağımı biliyorum. Ufak yalanlar dışında ciddi anlamda yalandan uzak duruyorum. Bir insanın yalan söylediğine tanık olduysam o insanın bütün sözlerinin yalan olduğunu sanıyorum.

Son yıllarda yenmeyi başardığım bir takıntım vardı. Aptallığa ve inatçılığa karşı son derece katıydım. Yani aptallık yaptığını düşündüğüm ve gördüğüm insanlara saygı duyamıyordum bu aptalca davranışa rağmen inatla yanlışını savunmasından dahada rahatsız oluyordum. O insanı dinlemek benim için zaman kaybı ve azaptı. Şimdi ise insanların hemen hepsinin zaman zaman aptalca davranışlar ve inatlaşmalar yapmalarını kabullendim. Herkes kendi mantığı ölçüsünde değerlendirme yapıyor artık herkesin aynı olaya farklı yaklaşım sergileyebileceğini biliyorum. Bana aptalca gelmiş olsada onu yapana akıllıca geliyor ve bunu anlatmak imkansız gibi birşey. Hep müdahale ederdim ve düzeltmek isterim ama artık bunu düşünmüyorum ve geçiyorum.

Saplantım yok. Takıntılı davranışları zaman zaman uyguluyor ve atlatabiliyorum. Şuan aklıma gelen bir takıntımda yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.