Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ŞİMDİ

sedat sencan

Önerilen İletiler

Herhangi birisi ‘şimdi’ dediğinde,zaman sürecinde çok kısa bir bölümü anlatmış olur.

Geçmişi veya geleceği değil,o kişinin içinde bulunduğu ‘an’ ı anlarız.

Hemen bir saniye sonra o an,artık geçmişte kalmıştır.

Ancak günlük konuşmalarımızda ‘şimdi’ kelimesi daha çok geniş zamanı içerir.

Uzayda ‘şimdi’ kelimesi hangi anlama gelir?

Çok nitelikli bir teleskop icat edildiğini düşünelim.

Öyle ki üzerine çevrildiği bir gökcismini en ince ayrıntılarına kadar göstersin.

Bu teleskopla 60 ışık yılı ötedeki bir gezegene bakıyorum.

Günlerden 17 nisan 2007.Saat tam 9.00.

Baktığım yerde o gezegene ait canlıların gezindiğini görüyorum.

Ben,yanımda duran size:

-Şimdi ortalıkta gezinen yaratıklar var’

Dersem,doğru bir ifade kullanmış olur muyum?

Hayır.

Bu şekilde söylersem,17 nisan 2007 saat 9.00 dünya zamanı ile,o gezegendeki zamanın aynı olduğunu belirtmiş oluyorum.

Oysa bu yanlıştır. Zira o anda benim gördüğüm,60 yıl önce o gezegenden yola çıkan ışıkla gelen görüntülerdir.

Şöyle demem gerekirdi:

-’60 yıl önce o gezegende gezinmiş olan canlıları şimdi görüyorum’

Ve de şimdi,17 nisan 2007 saat 9.00 itibarı ile gördüğüm o canlıların yaşayıp yaşamadığını bilemem.

Öbür gezegendeki canlılardan, dünyayı kendi teleskopu ile gözlemleyen birisini ele alalım.

O canlı varlık, beni görünce:

-‘Şimdi teleskopla buraya bakan birisi var’

Derse,o da yanlış bir ifade kullanmış olur.

Zira dünyamızdan çıkan ışıklar o gezegene 2067 yılında ulaşacaktır.

O zaman ben çoktan ölmüş olacağım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Güzel bir konuya temas etmişsin aradaşım.

Benimde şuan aklıma birşey geldi..

Teleskop olayında aradaki mesafeyi teleskopla kısaltmış oluyoruz..

Güneşin ışıkları dünyaya yaklaşık 500 sanyede gelir değil mi..

Şimdi diyelim öyle bir teleskop yaptıkki, görüntüyü şu anki en gelişmiş teleskoptan binlerce kat dahada yaklaştırıyor..

Gürldüğü gibi mesafe kısaltılmış oluyor, bir başka ifadeyle yaptığımız alet ışık hızındanda hızlı bir şekilde meafeyi kısalta biliyor..

Çünkü hazır olan objektif mekanizmaları her bakışta anında aradaki belli bir uzaklığı sıfırlayacaktır..:)

Yani güneşin en son yaptığı ışık salınımı yada görüntü salınımı yani en sonki görüntüsünü geliştirmiş olduğumuz bu farazi teleskop yarıya indiriyor..

Sizce bu birşeyi değiştirmezmi, güneşin son ışık yada görüntü salınımı yine 500 saniyede mi gelir..? :)

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

zaman görecelidir

Sizce bu birşeyi değiştirmezmi, güneşin son ışık yada görüntü salınımı yine 500 saniyede mi gelir..?

2 tane ilginç durum var

1. güneş ışınları dünyaya 500 saniyede gelir, yani değişmez, sonuçta teleskopla güneş arasındaki mesafede aynı olduğu için ışınlar teleskopada 500 saniyede gelecektir, bu durumda yakından baksak bile teleskoba kadar katedilen mesafe değişmediği için, 500 saniye geç göreceğiz

2. teleskopla gördüğümüz nokta(bölge) dünyada olmadığı için, gördüğünüz nokta güneşe ne kadar yakınsa, okadar zaman geçmiş olacaktır, dolayısıyla ışınları örneğin 500 değilde 5 saniyede görmüş olacağız.

Bunların hangisi doğrudur ? ben bilmiyorum, ikiside bana mantıklı geliyor, ama ikiside birbirinden çok farklı

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1. güneş ışınları dünyaya 500 saniyede gelir, yani değişmez, sonuçta teleskopla güneş arasındaki mesafede aynı olduğu için ışınlar teleskopada 500 saniyede gelecektir, bu durumda yakından baksak bile teleskoba kadar katedilen mesafe değişmediği için, 500 saniye geç göreceğiz

2. teleskopla gördüğümüz nokta(bölge) dünyada olmadığı için, gördüğünüz nokta güneşe ne kadar yakınsa, okadar zaman geçmiş olacaktır, dolayısıyla ışınları örneğin 500 değilde 5 saniyede görmüş olacağız.

Bunların hangisi doğrudur ? ben bilmiyorum, ikiside bana mantıklı geliyor, ama ikiside birbirinden çok farklı

Evet neyi kastettiğimi çok iyi anlamışsın..

Bende düşünüyorum dünden beri, acaba hangisi..? :)

Ama teleskop'un belli bir mesafeyi aştığını yani sıfırladığını geride bıraktığını ve bu işi bir anda yaptığını düşünüyorum..

Birde teleskopa dışardan bakıyorum, teleskop burada güneş orada aralarında fiziksel bir yakınlaşma yok.. :unsure:

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aslında Dünya üzerinde de, verilen teleskop örneğinden farklı bir durum yok; yalnızca teleskop örneğindeki süre çok daha fazla...

10 metre karşınızdaki insanın yüzüne bakarken bile gördüğünüz, anlık görüntü değildir. Işığın karşınızdaki insanın yüzünden sekerek sizin gözüne gelmesi arasında bir süre geçmiştir. Bu süre, 10 metre için 0,000033 saniye kadardır. Aslında siz, 10 metre önünüzdeki insanın 0,000033 sn önceki halini görüyorsunuz.

Teleskobun büyütme yetisi ile, izlenen cisimden gelen ışığın süresi arasında bir alaka yoktur. 1x teleskop ile baktığınızda da Güneş'in 8 dk.önceki halini görürsünüz, 10x ile de...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Teleskobun büyütme yetisi ile, izlenen cisimden gelen ışığın süresi arasında bir alaka yoktur. 1x teleskop ile baktığınızda da Güneş'in 8 dk.önceki halini görürsünüz, 10x ile de...

O zaman 1. şıktaki açıklamama katılıyorsun, ben hala emin değilim ama hangi şıkın doğru olduğuna !!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Teleskobun görüntüyü büyütüyor olması, fiziksel olarak Güneş'e daha yakından baktığımız anlamına gelmiyor

Evet bu daha mantıklı..

Çünkü objektife gelen ışın arka lenste büyütülüyor..

Yani objektife gelen ilk ışık büyütülmeden normal haliyle oraya düşüyor..

Bu durumda güneş ışınları yine aynı zamanda geliyor..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Herhangi birisi ‘şimdi’ dediğinde,zaman sürecinde çok kısa bir bölümü anlatmış olur.

Geçmişi veya geleceği değil,o kişinin içinde bulunduğu ‘an’ ı anlarız.

Hemen bir saniye sonra o an,artık geçmişte kalmıştır.

Ancak günlük konuşmalarımızda ‘şimdi’ kelimesi daha çok geniş zamanı içerir.

Uzayda ‘şimdi’ kelimesi hangi anlama gelir?

Çok nitelikli bir teleskop icat edildiğini düşünelim.

Öyle ki üzerine çevrildiği bir gökcismini en ince ayrıntılarına kadar göstersin.

Bu teleskopla 60 ışık yılı ötedeki bir gezegene bakıyorum.

Günlerden 17 nisan 2007.Saat tam 9.00.

Baktığım yerde o gezegene ait canlıların gezindiğini görüyorum.

Ben,yanımda duran size:

-Şimdi ortalıkta gezinen yaratıklar var’

Dersem,doğru bir ifade kullanmış olur muyum?

Hayır.

Bu şekilde söylersem,17 nisan 2007 saat 9.00 dünya zamanı ile,o gezegendeki zamanın aynı olduğunu belirtmiş oluyorum.

Oysa bu yanlıştır. Zira o anda benim gördüğüm,60 yıl önce o gezegenden yola çıkan ışıkla gelen görüntülerdir.

Şöyle demem gerekirdi:

-’60 yıl önce o gezegende gezinmiş olan canlıları şimdi görüyorum’

Ve de şimdi,17 nisan 2007 saat 9.00 itibarı ile gördüğüm o canlıların yaşayıp yaşamadığını bilemem.

Öbür gezegendeki canlılardan, dünyayı kendi teleskopu ile gözlemleyen birisini ele alalım.

O canlı varlık, beni görünce:

-‘Şimdi teleskopla buraya bakan birisi var’

Derse,o da yanlış bir ifade kullanmış olur.

Zira dünyamızdan çıkan ışıklar o gezegene 2067 yılında ulaşacaktır.

O zaman ben çoktan ölmüş olacağım.

Felsefi bir bakış.Yukarıdaki yazınızı şimdi okudum dediğimde de aynı durum sözkonusu basıt bir örnekle..Bu durum insan düşüncesinin,yine insan ürünü olan kavramlara sığdırılmaya çalışılması sonucu ortaya çıkar.Kavramlar çerçevesinde düşünüldüğünde yanılgı payı mutlaka olacaktır..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.