Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Apartmanlardaki problemler..

politika

Önerilen İletiler

Istanbulda bir binada yasayan tüm aileler binada köpek bulundurulmamasi yönünde bir karar almislar.Gel gelelim,bu alinan karara ragmen bir aile biz illede köpek besleyecegiz diye bütün bina sakinlerinin olamaz demelerine ragmen bu kararinda israr edince,olay mahkemeye aksediyor.Mahkemenin görevlendirdigi br bilirkisi biunaya gelip inceleme yapiyor ve bina sakinlerinin itirazlarina ragmen köpek besleyebilir diye o aileye hak verince mahkemede bilirkisinin verdigi rapor dogrultusunda köpek bulundurmaya evet diyor.

Mahkemenin karari elestirilirmi elestirilemezmi,bu bir yana.diger yanda bütün bina sakinlerin onlarin aldigi karara ragmen sirf köpek beslemek icin alinan karara saygi göstermeyen aile elestirilirmi elestirilemezmi.

Ben konuya hayvan sevgisi yönünden bakmayacagim cünkü hayvan sevgisi denince biraz duygu sömürüsü oluyor ve hayvana karsi elestiri yapanlar hayvan sevgisizligiyle suclaniyor.Ben konuya insanlarin kendi istekleri icin cogunlugun almis oldugu karari hice saymasi ve bu hice saymaya ragmen bilirkisinin ve mahkemenin hice sayanin istegi dogrultusunda karar vermesi yönünde bakiyorum.

Evinde bir köpegi sirf cocugunun gönlü olsun diye tüm binada oturanlarin inadina beslemeyi mahkeme karariyla elde eden aile veya kisi yarin kendisinin karsi oldugu herhangi bir kararin alinmasina acaba nasil tepki koyacaktir.Özel zevklerimizi kimse bizimle paylasmak zorunda degildir.Ben bir birey olarak mahkemenin verdigi karari yerinde bulmuyorum,mahkeme bina sakinlerini gözardi etmistir ki buna hakki oldugunu sanmiyorum.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu konu tam benlik sevgili Politika,

Benim müthiş bir köpek korkum var öyleki yolda gördüğüm zaman yolumu değiştiriyorum,ama bu benim köpekleri sevmediğim anlamına gelmiyor,korkmak farklı birşey sevmemek farklı birşey.

Bizim işyerinde müdür köpek besliyor,hayvan zarar vermiyor ama nerde görse üzerime atlıyor korktuğumu hissediyor olmalıydı uyuz şey,ben tabi çığlık,çığlığa o korkmanın verdiği birşeymi bilmiyorum bütün sinirlerim alt üst oluyor kaç kez müdürle kavga ettik bu yüzden,adım köpek düşmanına çıktı.

Ben apartmanlarda işyerlerinde sırf kendi zevki için köpek besleyenleri şiddetle kınıyorum,böyle bir bencillik olamaz.Varmı bahçeli evin besle ortak kullanıma açık yerlerde ne işi var hayvanların.

Dipnot:Müdürün köpeği araba çarpması sonucu öldü.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 6 ay sonra...
Istanbulda bir binada yasayan tüm aileler binada köpek bulundurulmamasi yönünde bir karar almislar.Gel gelelim,bu alinan karara ragmen bir aile biz illede köpek besleyecegiz diye bütün bina sakinlerinin olamaz demelerine ragmen bu kararinda israr edince,olay mahkemeye aksediyor.Mahkemenin görevlendirdigi br bilirkisi biunaya gelip inceleme yapiyor ve bina sakinlerinin itirazlarina ragmen köpek besleyebilir diye o aileye hak verince mahkemede bilirkisinin verdigi rapor dogrultusunda köpek bulundurmaya evet diyor.

Mahkemenin karari elestirilirmi elestirilemezmi,bu bir yana.diger yanda bütün bina sakinlerin onlarin aldigi karara ragmen sirf köpek beslemek icin alinan karara saygi göstermeyen aile elestirilirmi elestirilemezmi.

Ben konuya hayvan sevgisi yönünden bakmayacagim cünkü hayvan sevgisi denince biraz duygu sömürüsü oluyor ve hayvana karsi elestiri yapanlar hayvan sevgisizligiyle suclaniyor.Ben konuya insanlarin kendi istekleri icin cogunlugun almis oldugu karari hice saymasi ve bu hice saymaya ragmen bilirkisinin ve mahkemenin hice sayanin istegi dogrultusunda karar vermesi yönünde bakiyorum.

Evinde bir köpegi sirf cocugunun gönlü olsun diye tüm binada oturanlarin inadina beslemeyi mahkeme karariyla elde eden aile veya kisi yarin kendisinin karsi oldugu herhangi bir kararin alinmasina acaba nasil tepki koyacaktir.Özel zevklerimizi kimse bizimle paylasmak zorunda degildir.Ben bir birey olarak mahkemenin verdigi karari yerinde bulmuyorum,mahkeme bina sakinlerini gözardi etmistir ki buna hakki oldugunu sanmiyorum.

saygilarla

bilirkişi beslenebilir demiş demi

heralde diğer apartman sakinlerinide düşünmüştür bu kararı verirken

bazı insanların apartmanlarda köpek beslemeye karşı olmaları diğer insanları bağlamaz

dersenizki o apartmanda toplu olarak bi karar alınmıştır

mahkemede o kararın geçersizliğini,haksızlığını bilirkişi raporu doğrultusunda ortaya koymuştur

bence gayet normal bi durum

şahsen herhangi bi haksızlık olduğunu düşünmüyorum

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

saygilarla

Sayin politika, sizinle hemfikirde olmama ragmen ben durumu soyle goruyorum:

1. Eger bu apartman binasindakiler "kiraci" ise, bu cesit kurallar (evcillik hayvan olur veya olmaz), bu kiracilarin " kira kontratı"nda belirtilmesi lazim.

2. Eger bu apartman dairelerinde yasayan aileler, apartmanlari satin alip yasiyorlarsa ... o zaman Bu apartman binasinin "ev Sahibi cemiyet"leri olmasi lazim. Bu cemiyet - bu binada oturma, yasama kurallarini idare eder.... Eger boyle bir cemiyet ve kurallari yoksa, tabii ki, mahkemeye guderler. Var ise, mahkemenin bu konuda ne yeri oldugunu anlayamadim..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsanların kendi dört duvarları arasında ne beslemek istedikleri kime ne ve ne gibi bir zarar verebilir. Köpek ve kediden korkumuz da, bizlere çocukluğumuzda sokak köpekleri ve kedileriyle ilgili aşılanan yanlış tavsiyelerden ileri geliyor sanırım; 'Aman elleme ısırır, bitlidir, tüylüdür!' Oysa bu kedi ve köpeklere sevgi ile yaklaşmamız öğretilmemiştir bizlere. Bu yüzdendir ki hayvan korkusu, hayvan sevgisinin önüne geçmiştir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Olaya ben zaten hayvan sevgisi yönünden degilde o binada oturanlarin müstereken aldiklari bir karara karsi mahkemenin verdigi karar yönünden yaklastim.Bilirkisi rapor vermis olabilir ama bu raporun bina sakinlerinin aldigi kararla bir ilgisi yok,bu tamamen binanin veya dairenin hayvan beslemeye elverisli olmasiyla ilgili bir bilirkisi raporudur.Cogunlugun almis oldugu kararlara özellikle paylasimi müsterek olan mekanlarda saygi duyulmasi gerekir.Mahkeme almis oldugu kararla köpegin beslenebilecegini vurgulamistir.Bence yanlis olan budur.O zaman binalarda yönetime yöneticiye gerek yoktur,herkes istedigi gibi yasayabilir,istedigi hayvani besleyebilir,müsterek karar almanin geregide yoktur,o zaman köpek sevmeyen birisi o hayvani gördügünde olumsuz tepki verebilir sonucta onunda hakki vardir o binada oturmasi nedeniyle.

Bence konu hayvan sevgisinden cok daha önemlidir.Burada köpegin sevilip sevilmemesi degildir sorun,o hayvanin kimseye zararida dokunmayabilir,Buna benzer bir olay hatirliyorum,asansöre ufak tuvaletini yapan köpek yüzünden bina halki köpegin sahibine ates püskürdükleri halde,köpegin sahibi her defasinda o hayvani asansöre bindirip bilhassa tuvaletini yaptiriyordu.Böyle köpek sevgisi olmaz.Ben sahsen mahkemenin verdigi karari tüm bina sakinlerini hice saymak anlaminda görüyorum.Hayvan sevgisi ile müsterek paylasimi birbirine karistirmamamiz gerekir,bende hayvanlari seviyorum ama bu benim sahsimla ilgili birseydir,komsumun benim hayvanimi sevmesi gerekmiyor.Sevmek zorundada degildir,bu nedenle ondan olumsuz bir tepki almayada hazir olmam gerekir,bu olumsuz tepkiyi koyma hakki vardir ve bunu hicbir mahkeme önleyemez.Bazi seylere daha objektif bakmaliyiz diye düsünüyorum.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Olaya ben zaten hayvan sevgisi yönünden degilde o binada oturanlarin müstereken aldiklari bir karara karsi mahkemenin verdigi karar yönünden yaklastim.Bilirkisi rapor vermis olabilir ama bu raporun bina sakinlerinin aldigi kararla bir ilgisi yok,bu tamamen binanin veya dairenin hayvan beslemeye elverisli olmasiyla ilgili bir bilirkisi raporudur.Cogunlugun almis oldugu kararlara özellikle paylasimi müsterek olan mekanlarda saygi duyulmasi gerekir.Mahkeme almis oldugu kararla köpegin beslenebilecegini vurgulamistir.Bence yanlis olan budur.O zaman binalarda yönetime yöneticiye gerek yoktur,herkes istedigi gibi yasayabilir,istedigi hayvani besleyebilir,müsterek karar almanin geregide yoktur,o zaman köpek sevmeyen birisi o hayvani gördügünde olumsuz tepki verebilir sonucta onunda hakki vardir o binada oturmasi nedeniyle.

Bence konu hayvan sevgisinden cok daha önemlidir.Burada köpegin sevilip sevilmemesi degildir sorun,o hayvanin kimseye zararida dokunmayabilir,Buna benzer bir olay hatirliyorum,asansöre ufak tuvaletini yapan köpek yüzünden bina halki köpegin sahibine ates püskürdükleri halde,köpegin sahibi her defasinda o hayvani asansöre bindirip bilhassa tuvaletini yaptiriyordu.Böyle köpek sevgisi olmaz.Ben sahsen mahkemenin verdigi karari tüm bina sakinlerini hice saymak anlaminda görüyorum.Hayvan sevgisi ile müsterek paylasimi birbirine karistirmamamiz gerekir,bende hayvanlari seviyorum ama bu benim sahsimla ilgili birseydir,komsumun benim hayvanimi sevmesi gerekmiyor.Sevmek zorundada degildir,bu nedenle ondan olumsuz bir tepki almayada hazir olmam gerekir,bu olumsuz tepkiyi koyma hakki vardir ve bunu hicbir mahkeme önleyemez.Bazi seylere daha objektif bakmaliyiz diye düsünüyorum.

saygilarla

Sayın politika, köpeğine asansörde tuvaletini yaptıran bu kişi bunu biraz da inat olarak yapmış gibime geliyor. Biz Türk milleti olarak kendi dört duvarımızı aşıp, başka dört duvarlar içinde neler yaşandığını merak eden insanlarız.

Köpeği bırakın, bizim apartmanın giriş katında üniversite öğrencileri oturuyordu. Bir gün perdelerini açık unutmuşlar. Apartmandaki millet ayyuka kalktı, neymiş efendim, duvarda çıplak kadın resmi asılıymış, nasıl olurmuş. Annem o dönem apartmanın yöneticisiydi ve annemden bu öğrencilerin apartmandan atılmasını istemişlerdi diğer apartman sakinleri. Fakat tabii ki isteklerine nail olamadılar. Yani hayvan sevelim veya sevmeyelim, bırakalım insanlar kendi dört duvarları arasında köpeklerini besleyebilsinler. İnatlaşmazsak inanın hiçbir insan köpeğine asansörde tuvaletini yaptırmaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu konuda bende muki gibi dusunuyorum. Insanlar kendi mekanlari icerisinde ne isterlerse besleyebilirler.

Yalniz bu ,kendi mekanlari disindaki insanlara gercekten zarar verecek duruma gelirse sorun olacaktir.O zamanda bu konu tekrar gozden gecirilmelidir. Apartmandakiler boyle istiyor, bu yuzden olamaz a kalmamali. Sonra bunun sonu gelmeyebilir. Ayni dusunceyi paylasan insanlar alacaklari kararlarla ,ozgurlukerimizi kisitlayabilirler. Namus bekciliginden tutun da akliniza gelebilecek herturlu keyfi davranislara kadar varabilir diye dusunuyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cogunluk apartmanda köpek beslenmesine karsi olmadigi icin onlara saygi gösteriyor ve bu konuda herhangi birsey yazmiyorum artik.

Bugünden itibaren apartmandaki hicbir yönetim toplantisinada katilmayacagim,cünkü özgürlüklerimizi kisitliyorlar. :D

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

apartmanlarda yada site içerisinde paylaşılan park otopark bahçe vs..gibi alanlarda büyük bir pervasızlıkla istediğini uygulayan kişilere sözüm var benimde..evlerinde besledikleri köpeklerin tuvalet ihtiyacını site içerisindeki.. zemini kum dolu çocuk parkında yaptırmaya kalkarlarsa.. o köpeği besleme deme hakkımız vardır..sabahın kör vakti kimse görmeden yapayımda çıksın aradan mantığıyla gemisini kurtaran kaptan misali.. orda kumla oynayan çocukları hiç düşünmeyen.. hayvan sevgisi içindeki bu insanlara akıl vede fikir diliyorum..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anlaşıldığı kadarıyla Apartmanın kendisi bir problem. Yani yerleşim yeri olarak. Aynı binada yaşayan insanlar komşudur. Problemleri yönetmeliklerle, yargıtay kararlarıyla ne bileyim ilgili kanunlarla çözmek olur mu hiç ? Bir komşuluk hukuku hatrı vardır. Komşun gürültü yapıyordur bir şey oluyordur, evin kadını misafirliğe gider laf arasında söyler rahatsızlık veren davranışı. öbür komşuda bir daha yapmaz normalde. Bu kadar basit. Tabi şimdi ben Yedikule'de oturuyorum oturmuş, insanların uzun yıllardır birbirini tanıdığı bir semt. İnşaatı bitmiş, herkesin gelip taşındığı toplu konutlarda bu böyle olmaz. Ondan sonra problemler başlar. Apartman yöneticisi seçilir. Hiçbir yaptırımı olmayan apartman toplantıları yapılır falan. Neticede bir sonuç çıkmaz. Mümkün de değil komşuluk kurumu olmadan.

Tabi birde taşradan göç edip bir toplu konutta yaşamaya başlayan insanlar var. Onlarında alışması uzun yıllar sürer bu gerçek.

Kedi, birincisi ben kedi olmayan eve ev demem. Ben 29 yaşındayım 29 yıldır içinde kedi olan evde yaşadım. Ben kendimi bildim bileli bizim evimizde kedi vardı. Hatta aramızda konuşurken kedi tarih referansı olarakta geçer. Hangi yıl olmuştu ? Bilmiyorum abi ya hani o zaman tosun yaşıyordu yada ne bileyim mercan yeni ölmüştü gibi. Sonra kendi evime geçer geçmezde eşyalarla birlikte ilk aldığım şeylerden birisi bir kedi yavrusuydu. Şimdi canı isteyince balkon kapısının altına taktığım kapıdan ( kediler için yapılan ve sadece dışarı doğru açılan yaylı küçük kapı) dışarı çıkar. Gezer tozar benim eve geldiğim saatide artık ezberlediği için o saatte ağaca tırmanır oradan balkona atlar benim gelmemi bekler. Ben gelmezsem eve, tıpış tıpış sahile doğru babamların evinin bahçesine gider onların camında mivaylar.

Köpek? Bir köpek bir ev hayvanı değil. Yani bir apartman dairesinde beslenecek hayvan değil. Hem hayvana eziyet. Hem de köpek konusundaki tartışmalar genelde ya işte frozenin dediği gibi apartmanın ortak kullanım alanlarında tuvalet ihtiyacını gidermesi. Ya da sahibi evde değilken köpeğin havlaması. Yoksa mantıken başkasının evinin içindeki hayvandan bir diğeri niye rahatsız olsun. İki haldede şikayetçi olanlar tabiki haklıdır. Köpekleride çok severim ama birisi hayvan beslemenin zevkine varacak diye diğer komşulara rahatsızlık vermesi adil değil. Zarar olan durumlar için söylüyorum.

Yani düşünsenize üst katınızdaki yalnız yaşıyan komşu köpek besliyor. O evde yokken köpek havlıyor, ağlıyor sizde evde o sesi dinliyorsunuz. Ve o kişi kendini hayvan sevgisiyle savunuyor. Olmaz tabi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.