Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Aldatmanın Psikolojisi...

Tengeriin boşig

Önerilen İletiler

Aslında "Aldatmak"ın felsefesi olmaz...

Bu eyleme bir Felsefe uydurmak onu "Makul" ve "Haklı" çıkarmak demektir...

Aslında bu konu belki de "Psikoloji" bölümüne daha çok yakışırdı...

Bence "Aldatma"nın tek bir dayanak noktası var:

"Kendinizdeki Aldatma Kapasitesi"

İnsanların dış nedenlere sorumluluk yüklemesi, yani "Onun Yüzünden" demeleri "Dıştan Denetimlilik" adı taşımaktadır ve "Bağımlı" "Kendine Güvensiz" insanların oluşturduğu bir benlik yapısıdır...

"Eşim şunu yapsaydı aldatmazdım" deyişi bir Dıştan denetimlilik örneğidir.

"İçten Denetimlilik" ise "Benlik Bütünlüğü"ne bağlı olarak olumlu yönde gelişir. Yani kişi birisini aldatsa bile (ki başlı başına kötü bir olaydır) önce suçu kendisinde arar... "Niye yaptım? Nedeni Ben'im" der...

Şimdilik bununla başlamak üzere, görüşler çerçevesinde tespitlerde bulunacağım...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

konu başlığını görünce sanırm psikoljiye bağlayıp işin içinden çıkacak diye düşünmedim değil:)

bir insan kendini nekadar aldatabilir ki ve bu kapasite eninde sonunda dolar bundan sonra ise kendini suçlama , toplum normlarını farketme veya pişmanlık nedersek diyelim bir yerde kendisiyle hesaplaşıyor bazen ötü bitiyor

insan kendini yargılamsı gerçekten zordur ya kendini yüceltir ya yerin dibine geçir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Bosig konuya bence psikolojik acidan yaklasamamissiniz ve kisisellestirmissiz...Gorunen o anliycagin..

Aldatmayi konuyu genelliyerek ele alicagim ve sizden ricam cevabinizda lutfen kendinizi karistirmayin -_-

Bunu cok yapiyonda....

Neyse basliyalim

eger Ahmet altan'in Aldatmak isimli kitabini okuduysaniz biliyorsunuzki Aydan kitapta kocasini aldatiyor...

Hemde Cem'le bulustugunun 3.gunu..

Aslinda kocasini seven biri insan birisine deli gibi bile asik olsa bu onu aldatmasina engel olamaz...

Aldatmanin sebepleri yok degildir..

Kocam iyi degildi soleydi boleydi,belki size gore aldatma konu olunca bunlar hic bir ise yaramiyor kisi

savunmasinda ancak benipm kocam ruhsuz biri olsa bende onu aldatirdim...Ama niye bosanmiuyorsun

da denilebilinir ancak sevmek ruhsuzluga engel degildir...Yani aydan gibi kocasini seviyordu ancak kocasi

ona yetersiz gelmeye basladi cunku daha iyisini gordu,ve kocasinin ruhsuzlugunu baska biri kapatti....

Eger ben iyi bir es olamazsam aldatilirsam esim bunu bana nasil yapti da demem...

Bence bu kendine guvensiz bir yapi degildir....Daha cok eksiklige karsi cikmaktir...

İster Ahmet Altan'ın romanında geçsin, isterse başka birisi savunsun...

"Aldatmak" kesinlikle ve kesinlikle "Meşrulaştırılabilecek" bir eylem değildir.

Adı üstünde: "Aldatmak"...

Ve nedense bu kitabı örnek vereceğimi adım gibi biliyordum...

"Aldatmak" fiilinin hiç bir meşru temeli yoktur...

"Sevdiği Halde Aldatmak!" ne demek oluyor anlamış değilim...

Eşinizin "Ruhsuzluğu" aldatmayı meşrulaştırmaz.

Aldatmayı hiç bir şey meşrulaştıramaz...

Kocanız sizin için aynısını yaparsa?

Yani birgün çıkıp:

"Beni tatmin etmiyordun, bende seni aldattım" derse hak verebilecek misiniz?

Bakın;

"Evlilik" ya da "Birliktelik" sadece "Cinsellik" üzerine kurulu değildir.

"Sadakat" üzerine kuruludur.

"Aidiyet" üzerine kuruludur...

Karım beni çok sevecek ancak gidip başkasıyla tatmin olacak!

Karım beni sevdiğini fısıldayacak ama gidip başkasının olacak!

Bu forumda "Eş" olmaya dair bir kaç yazı yazmıştım.

Neyse,

Çok şey yazacaktım aslında ancak ortada pek bir fikir göremedim...

Olayın Felsefesini ve Psikolojisini diğer fikirler doğrultusunda genişletirim diye düşünüyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz istediginizi diyin,aldatmakta bile herzaman nedenler vardir....

Herşeyin bir nedeni vardır ancak bu nedenler hiç bir zaman "Aldatmak"ı "Haklı" gösteremez ve "Meşru"laştırılamaz...

Sonuçta oynanan bir onur vardır...

Kırılan bir kalp vardır...

"Aldatılan" "Kandırılan" bir insan vardır...

Genelleştirilen ve aslında sadece iki kişiye ait olması gereken şeyler vardır...

Bir kaç dakikalık ya da saatlik zevk için bunları feda edebiliyorsa insan,

Gayet tabii "Seviyorum" dediği insandan da ayrılabilir...

Yapacağı her şey bir başkası ile birlikte değilken yani ayrıldıktan sonra yaparsa,

O zaman bir haklılık olur,

Ki bunun adı o zaman da "Aldatmak" olmaz...

Söylenmesi gereken belki de çok şey var ancak konu tıkanıyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aldatmak.... Bir insanın tek eşli yaşayamaması!

Tek eşli gibi yaşayıp aynı zamanda aldatıyor olmak, bir insanın tek eşli yaşayamadığını gösterir.

Çünkü insanın doğasında çok eşlilik vardır. Gerçek budur bence ama psikolojik olarak da aldatmanın sebepleri olabilir, bilemicem çünkü daha yazını okumadım Tengeriin boşig :)

Bu arada aldatmayı asla savunmuyorum, insanın doğasına aykırı da olsa tek eşliliği savunuyorum yani sonsuza kadar sadakat diyorum ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bilemicem çünkü daha yazını okumadım Tengeriin boşig :)

Bu arada aldatmayı asla savunmuyorum, insanın doğasına aykırı da olsa tek eşliliği savunuyorum yani sonsuza kadar sadakat diyorum ;)

Bak bu görüşünü de savunuyorum _Angel_Cara...

Yazımı okumana gerek yok zaten aslında ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Herşeyin bir nedeni vardır ancak bu nedenler hiç bir zaman "Aldatmak"ı "Haklı" gösteremez ve "Meşru"laştırılamaz...

Sonuçta oynanan bir onur vardır...

Kırılan bir kalp vardır...

"Aldatılan" "Kandırılan" bir insan vardır...

Yazıları okudum.

Aldatmak bence en yüz kızartıcı ve en kalp kırıcı şey.. Bi insan için çok zordur aldatılmak, kaldırabilen de vardır muhakkak ama yine de unutması zor olmaz mı... Ben aldatılmayı asla istemem, bu duyguyu yaşamayı asla istemem, bu yüzden aldatmam... Bu yazıdan sonra kendimi bi an için sevdiğim kişiyi aldatmış olarak düşündüm, ama bu aldatılmaktan da kötü çünkü kendimi düşünürken bile çok kötü hissettim ama illa çok kötü bir şey yapmış olarak düşünmedim, aldatmak için heyecan aramaya gerek yok; tek gecelik ilişkiler ya da sürekli ama gizli ilişkiler belki en ağırı ama onları geçtik bi başkasıyla farklı bi manada konuşmak, ilgilenmek de aldatmaktır benim için! Aldatmak ve aldatılmak ikisi de asla kabullenemeyeceğim şeyler. Ve asla affedemeyeceğim.. Kimse aldatmayı hak etmez, ne olursa olsun. Şayet eğer değer verdiğim insan tarafından aldatılacaksam bana önceden söylemeli. Hata buluyorsa bende, şunlar şunlar demeli, hadi geçtik ben artık senden soğudum seni sevemiyorum bu yüzden başkasına gitcem desin bari. Aldatmasın söylesin ki ben de ona göre davranayım, bu bile daha iyi benim için. Tabi bunlar benim görüşlerim, düşüncelerimi paylaşmak istedim. Psikolojisini bi araştırmak lazım. İnsanları aldatmaya götüren sebepler nelermiş?... Bunları bilelim ki önceden, bari aldatılmayalım :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İster Ahmet Altan'ın romanında geçsin, isterse başka birisi savunsun...

"Aldatmak" kesinlikle ve kesinlikle "Meşrulaştırılabilecek" bir eylem değildir.

Adı üstünde: "Aldatmak"...

Ve nedense bu kitabı örnek vereceğimi adım gibi biliyordum...

"Aldatmak" fiilinin hiç bir meşru temeli yoktur...

"Sevdiği Halde Aldatmak!" ne demek oluyor anlamış değilim...

Eşinizin "Ruhsuzluğu" aldatmayı meşrulaştırmaz.

Aldatmayı hiç bir şey meşrulaştıramaz...

Kocanız sizin için aynısını yaparsa?

Yani birgün çıkıp:

"Beni tatmin etmiyordun, bende seni aldattım" derse hak verebilecek misiniz?

Bakın;

"Evlilik" ya da "Birliktelik" sadece "Cinsellik" üzerine kurulu değildir.

"Sadakat" üzerine kuruludur.

"Aidiyet" üzerine kuruludur...

Karım beni çok sevecek ancak gidip başkasıyla tatmin olacak!

Karım beni sevdiğini fısıldayacak ama gidip başkasının olacak!

Bu forumda "Eş" olmaya dair bir kaç yazı yazmıştım.

Neyse,

Çok şey yazacaktım aslında ancak ortada pek bir fikir göremedim...

Olayın Felsefesini ve Psikolojisini diğer fikirler doğrultusunda genişletirim diye düşünüyorum...

Tam da,"aldatmıyor olmak sadakatliğin göstergesi midir?" diye soracaktım kii..

Emre Yılmaz'dan kafamı kurcalayan bir alıntı yapayım buradan...

Diyor ki;

"Sadakat ihanettir.

Nasıl mı?

Canım çeker ama yapamam.

Yani?

Yani sana sadık kalırken kendime ihanet ederim.

Yani?

Yani sadakat ihanettir..."

Şimdi burada,cinsellik boyutuyla algılanan ihanet;aldatmanın,bir de bu yönü günyüzüne çıkıyor...

Peki bunun adı nedir??

Aldatmak mı??

Öyleyse sadakat de;ihanettir,aldatmaktır...

Aldatmak ve sadık kalış birbirinin benzeridir ..

Arzulara yönelik bir karşı koyuş yok ise,adlandırılası gerek bir vaziyet de yoktur ortada...Sadakat,bu değildir...

Sadakat,kişinin arzularına karşı koyduğu noktada,yani kendi kendisine ihanet ettiği noktada ortaya çıkar..

Emre Yılmaz diyor..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Diyor ki;

"Sadakat ihanettir.

Nasıl mı?

Canım çeker ama yapamam.

Yani?

Yani?

Şimdi burada,cinsellik boyutuyla algılanan ihanet;aldatmanın,bir de bu yönü günyüzüne çıkıyor...

Peki bunun adı nedir??

Aldatmak mı??

Arzulara yönelik bir karşı koyuş yok ise,adlandırılası gerek bir vaziyet de yoktur ortada...Sadakat,bu değildir...

Sadakat,kişinin arzularına karşı koyduğu noktada,yani kendi kendisine ihanet ettiği noktada ortaya çıkar..

Emre Yılmaz diyor..

İyi diyor güzel diyor, zaten herkes bi şeyler diyor, hele yazarlar şairler falan bi yerlerden bi şeyler bulup söylerler mutlaka, bence bu kendini aldatmak değildir, eğer bi insan bi başkasına arzu duyuyorsa bunun farkındaysa ve duygularına hakimse niye aldatmış olsun kendini, kendini tutmak aldatmak değildir bence, ama eğer yok ya ben ona ilgi duymuyorum karımdan ya da sevgilimden başkasına ilgi duymam duyamam diyorsa asıl o zaman aldatmış olur kendini.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Diyor ki;

"Sadakat ihanettir.

Nasıl mı?

Canım çeker ama yapamam.

Yani?

Yani?

Peki bunun adı nedir??

Aldatmak mı??

Sayın Cerenimo,

Bence alıntıladığınız yazı "Aldatma"yı sadece ve sadece meşrulaştırmak için yazılmış bir yazı...

Aldatmak "Katı bir Bencilliğin" dışa vurumudur...

Aldatmak sadece "Cinsellik" ile olmaz...

Başkasını arzulamak,

Başkasına Aşık olabilmek,

Başkasına yakınlaşmaktan zevk almak ve

Zevk aldığı için bundan, başkasına yakınlaşabilmek...

Başkasını tatmak...

Bakınız,

Aldatma'nın ne olduğunu anlayabilmek için

"Sevgi"nin ne olduğunu bilmek gerekir...

"Seviyorum ama başkasıyla birlikte olabilirim, bu aldatma olmaz!"

Oysa "Sevgi" sevgilinizin yerine başkasını koyamamaktır...

Ona ait olmaktır ve olabilmektir...

"Tamam, seni seviyorum ama bedenim sana ait değil!"

"Nedir bana ait olanın?"

"Sevgim!"

"Ama sen başkasına aitsin!"

"Ama seni seviyorum!"

"Ama başkasının oluyorsun!"

Kısaca "Sevgi" denen şey "Bir" olmaktır...

Birbirinin olmaktır...

Birbirine ait olmaktır...

Bu "Özgürlükten Feragat Etmek" gibi görünebilir ancak

Bir bütün olarak "Özgür" olmaktır...

"Aldatmak" ise bu özgürlüğü yıkmaktır...

Birlikteliğe vurulan damgadır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence aldatmak kisiden kisiye gore farklilik gosterir....

Evet burda haklısın kişiden kişye farklılık gösterir, çünkü bu insanların olaylara yaklaşımıyla ilgili, göreceli bir konu. Ama genelleme yapılabilinecek bir konu. Genelleme yapacak olursak; çoğu insan aldatılmak istemez, oysa aldatan insan sayısı hayli fazladır. Neden? İnsanlar aldatılmak istemiyorsa neden aldatırlar????!!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir laf vardir...Kendine yapilmasini istemedigin bir seyi baskasina yapma diye...

Buda ole bir sey,yapmamak en iyisi,

yani aldatmak,karsindakine saygini yitirdigin anlamina geliyor.

En azindan soleseler daha iyi olur...

Ya canım,

Madem böyle düşünüyorsun,

Niye bana dil döktürüp,

Sıkıştırıp yoruyorsun?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Diyor ki;

"Sadakat ihanettir.

Nasıl mı?

Canım çeker ama yapamam.

Yani?

Yani?

Peki bunun adı nedir??

Aldatmak mı??

Emre Yılmaz diyor..

Peki kardesim deminden beri aldatmaktan aldatilmaktan bahsediliyor,sadakat ihanet deniyor...Ne kadar ilginc,ayril o zaman.Ayril ve ne sadik ol ne ihanet et ve nede aldat.Olabilir belki kisinin arzulari fazladir esinde bu arzulari gideremez,birisini begenir ama bu bir neden olamazki aldatmak veya sadik kalma zorunda olmak icin.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki kardesim deminden beri aldatmaktan aldatilmaktan bahsediliyor,sadakat ihanet deniyor...Ne kadar ilginc,ayril o zaman.Ayril ve ne sadik ol ne ihanet et ve nede aldat.Olabilir belki kisinin arzulari fazladir esinde bu arzulari gideremez,birisini begenir ama bu bir neden olamazki aldatmak veya sadik kalma zorunda olmak icin.

saygilarla

Ben Aldatmanın herhangi bir haklı tarafının olduğuna kesinlikle inanmıyorum.

Bu birazda mide meselesi sanırım.

Ben, beni samimi ve temiz duygularla seven bir insanı ne olursa olsun aldatamam...

Onun kaldırması bir yana, bunu ben kaldıramam en başta...

Yediremem yani...

Mesela cinsellik açısından başkası ile birlikte olabiliyorsanız, eşinizin yeri nedir hayatınızda?

Eşiniz sizi artık tatmin etmiyor ki, aldatıyorsunuz...

Adı üstünde aldatmak...

Eşinizin haberi bile yok :)

Eşinizden başka birini kaldırabiliyorsanız eğer,

Eşinizle birlikte olmanızın hiç bir anlamı kalmamış demektir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aldatmanin kelime anlami bile ürkütücü,bakkalin aldatmasi,arkadasin aldatmasi,sevgilinin aldatmasi eslerin aldatmasi,bunlarin hicbirinin masum gösterilebilecek bir yönleri yok.Aldatmak bir insanin güvenini sömürmektir.

Mutlu degilim ama aldatamiyorum cünkü sadikim ona.!Bu bence aldatmanin bir baska versiyonudur.Mutlu olmadigi halde sirf sadik kalmis olmak icin birisiyle beraber olmak ve ona seni seviyorum demekte bence aldatmakla esdegerdir,yoksa yaniliyormuyum?

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

aldatma hakkında söylenenlerin çoğu katakulli dir...

hedonizm..evet..insan neden aldatır..haz düşkünüdür(her anlamda)..ya yanındakini yetersiz görür..yada kendini doyurulmamış görür..hak ettiği daha farklıdır..çünkü kendi farklıdır..öyle düşünür..hatta bazıları işi dahada ileriye götürerek..biyolojik ve cinsel ihtiyacını yanındakiyle...manevi ihtiyacınıda uzaktaki biriyle yapabilmektedir..dallara ayrılmış aldatma halleri..tut neresinden tutacaksan..sonuçtaysa aldatılan hepsidir..

diğer aldatılarda buna eşdeğer..iş-paylaşım..ticari konularda da öledir..aldatan kendini hep akıllı zannetmiştir..balı ben tuttum parmağımıda yalarım..çıksın canı alttakinin..

aldatma insancadır..tüm insanlık potansiyel..arada kalmışlarınsa ..önce kendileri..sonrada Allah yardımcıları olsun..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

aldatma hakkında söylenenlerin çoğu katakulli dir...

hedonizm..evet..insan neden aldatır..haz düşkünüdür(her anlamda)..ya yanındakini yetersiz görür..yada kendini doyurulmamış görür..hak ettiği daha farklıdır..çünkü kendi farklıdır..öyle düşünür..hatta bazıları işi dahada ileriye götürerek..biyolojik ve cinsel ihtiyacını yanındakiyle...manevi ihtiyacınıda uzaktaki biriyle yapabilmektedir..dallara ayrılmış aldatma halleri..tut neresinden tutacaksan..sonuçtaysa aldatılan hepsidir..

diğer aldatılarda buna eşdeğer..iş-paylaşım..ticari konularda da öledir..aldatan kendini hep akıllı zannetmiştir..balı ben tuttum parmağımıda yalarım..çıksın canı alttakinin..

aldatma insancadır..tüm insanlık potansiyel..arada kalmışlarınsa ..önce kendileri..sonrada Allah yardımcıları olsun..

aslolan..kendini-ortaya-koyabilmektir..aldatı-zayıfların-işidir..esaret-yaşanmazlıktır..

ve..esaret-dağlarında-gül-olmaktansa...hürriyet-dağlarında-diken-olmayı-tercih-ederim...gerçeği-de-bir-bakıştır..bu-söz-arada-kalanlaradır..

--saygılardır..sevgilerdir.. :online2long: .. :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aldatmanin kelime anlami bile ürkütücü,bakkalin aldatmasi,arkadasin aldatmasi,sevgilinin aldatmasi eslerin aldatmasi,bunlarin hicbirinin masum gösterilebilecek bir yönleri yok.Aldatmak bir insanin güvenini sömürmektir.

Sayın Politika,

Müthiş bir şekilde özetlemişsiniz...

Tebrikler...

Mutlu degilim ama aldatamiyorum cünkü sadikim ona.!Bu bence aldatmanin bir baska versiyonudur.Mutlu olmadigi halde sirf sadik kalmis olmak icin birisiyle beraber olmak ve ona seni seviyorum demekte bence aldatmakla esdegerdir,yoksa yaniliyormuyum?

Tabi bu da bir aldatma türüdür.

Bakın ben bu açıdan hep şunu söylerim:

Bir insanı aldatmak çok kötü ve insana yakışmayan bir şey.

Lakin şu var ki bir insanı eşi artık duygusal yada haz açısından tatmin etmemeye başlayabilir.

Bu durumda "Ayrılması" en şerefli karardır.

Zaten bir insanın artık sırf adı "Sadakat" olsun diye birlikte yaşaması mantıksız bir şey.

Kısaca demem odur ki;

Aldatacağınıza, bitirin ilişkinizi ve "Tek Başına" bir birey olarak ne yapmak istiyorsanız özgürce ve bir insanı aldatmadan, incitmeden, kırmadan, güvenini kullanmadan yani Aldatmadan yapın...

En haysiyetlisi ve olması gereken budur.

Ben açıkçası eşimi artık eşim olarak görmemeye başlarsam, öncelikle ayrılırım.

Diyelim ki ayrılma, dava, mahkeme falan uzun sürüyor

Ayrı yaşama kararı alırım ve bunun dönüşünün olmadığını anlatırım...

Resmi olmasa da pratikte ayrılık olmuş olur ve yapabileceğiniz şeylerde yine özgür olursunuz.

Böylelikle ne bir insanı aldatmış olursunuz

Ne de kendinizi...

En azından saygınızı da bitirmemiş olursunuz...

Ben Tengeriin boşig 'in düşünce ve fikirlerine katılıyorum.

Buna ilaveten;

Aldatmakkavramının savunmasının olmadığını düşünüyorum..

Kişinin kendini kandırmasıdır tamamen

Teşekkür ederim Sayın Süper Kız Çocuğu Özo

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tetikleyici faktörler

heyecan, farklılık, aklının karışması, anlık bir his sebebiyle veya birşeylere tepki vermek adına (ki bu yanlış bir tepkidir kesinlikle) aldatanlar olabilir. ama bu tepkinin pişmanlık olarak dönüşü de muhtemeldir.

en iyisi şu ikisinden birini seçmektir:

1)aldatmamak

2)aldatacaksan ayrılmak yani sonuç itibariyle aldatmamak!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

birde ruhen ve bedenen de aldatma faktorleri onemli...

Sonuçta ikisi de aldatma değil mi?

Birisine "Seviyorum" deyip, yine de diğer bir alternatif arayışında olmak ta aldatmaktır,

Birisine aitken, bedenini bir başkasıyla paylaşabilmek te aldatmaktır...

En sevdiğiniz bedenin, sevgilinize ait olan beden olduğunu söylerken, diğer bedenlere sahip olmak için tutuşmakta aldatmadır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...
Hayir ikiside aldatma degildir...Bedenen aldatmada sadece zevki amaclarsin ancak sevgi bagin olmaz...

Ruhen aldatma daha kotudur ki kadinlarin cogu kocalarinin aldatmasina goz yumarlar cunku amaclari bedenen oldugu icin ancak isin isine ruh girince iki sekildede onun olur....Yani hem ruhen ve hemde bedenen karsi tarafa ait oldu demektir,artik diger kisi icin hic bir cikar yol yoktur cunku kalp gitmistir....

Beden sadece sevisirken kullandigin bir deri parcasidir budan oteyede bir ozelligi yoktur ancak duygular daha da onemlidir...Ben bedene onem filan da vermem,aslada "ait'lik duygusu icine girip bencillesmemde...Sadece benim kavrami egoistliktir...Ait olmak istedigim yer sadece onun kalbidir...

La_bohéme...

Ne var biliyor musun?

Aldatma işini kim yaparsa yapsın,

Mutlaka kendisini haklı çıkaracak bir ipucu yaratmıştır...

Bakın, aldatmak sadece "Bedenen" olmaz...

"Ruhen"de olur...

Eşini sevmeyen bir insan düşünün...

Evliliği süresince başka bir insana aşık olabilir değil mi?

Bazı nedenlerden dolayı eşinden ayrılamıyor da olabilir...

Aldatmış olur...

Başkasını sevmekte haklıdır ancak aldatmış olur...

Eşini seven bir insan düşünün...

Evliliği süresince, eşini sevmesine rağmen başka bir bedenle ilişki kurabilir değil mi?

Ama eşini sevdiği için ayrılmıyordur...

Aldatmış olur...

Başkası ile birlikte olmakta kendisince haklıdır ancak aldatmış olur...

"Severek"te aldatırsınız insanı,

"Cinsellik"le de aldatırsınız...

"Ait" olamıyorsanız, sevemiyorsunuzdur.

Eşinizin başkası ile yatmasını kaldırabilir misiniz?

"Aitlik" duygusu "Bencillik" değildir...

Ait olmak "Sevmekten" ileri gelir...

"Ait" olmak demek "Bencilliği Aşabilmek" demektir...

Çünkü kendini aşıyorsun ve sevdiğine adıyorsun...

Bu bencillik olabilir mi?

"Beden" sadece bir deri parçası değildir...

"Beden" aynı zamanda sevdiğin kişidir.

İçinin yansımasıdır...

"Sevgili"dir...

İnsanları "Ruh" ve "Beden" olarak ayıramazsın.

İnsan Ruhu ve Bedeniyle bir "Bütündür"...

Ne düşünüyorum biliyor musun?

...

Her neyse,

Artık bu konuda daha fazla yazmak beni çok boğuyor...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

komşunun bahçesindeki erik hoş gelir..

"İnsanlar ve hayvanlar için aldatmak kuraldır, sadakat ise istisna." Tekeşlilik Efsanesi: Hayvanlarda ve İnsanlarda Sadakat ve İhanet (The Myth of Monogamy: Fidelity and Infidelity in Animals and People) adlı kitabın yazarları, psikolog David Barash ve psikolog Judith Eve Lipton, dünya üzerine yaşayan birçok çifti yakından ilgilendiren tekeşlilik olayı...

Aldatmak mı sadakatsizlik mi? Psikiyatri uzmanları 'Aldatma' diye bakılan meselenin, çiftlerin kendilerini aldatılmış hissetmeleriyle ilgili olduğunu düşünüyor. Yani aldatma ile sadakatsizlik bazen birbirine karışabiliyor. "Kişiler ikili ilişkilerde bir araya gelirken geçmişin aktarımı ile, koptukları ilk sevgiyi, yani anne ve babadan sonraki sevgiyi verecek sevgiliyi arıyor. Ama yaşam, doğal olarak, dürtülerle hareket ederken poligamdır ve ancak ego düzeyinde bakıldığında monogamdır. Bu, şu demek: İkili ilişki, karşındakiyle birlikte yaşamı üretebilme alışkanlığını elde etmektir. Yetişkin olamadığın zaman, dürtülerinle iç kaygılarını düzene koymaya çalışırken, istesen de istemesen de komşunun bahçesindeki erik hoş gelir. Ama bu kısa sürelidir. Aldatma, temelde bir ilişkiyi üretebilmek ve yaşamı paylaşabilmek becerisini geliştirememiş insanların sonsuz bağ arayışıdır. Ve iki nedene dayanır; terk edilmişlik duygusunu kapatmak ve terk edilmek yerine kendini sürekli güvencede hissetmek, dürtüsellikteki anlık hazların sürekliliğini sağlamak" diyor.

Sadakatsizlik aldatmaya dönüyor ...... :stuart:

:stuart:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.