Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

BAYAN ve ERKEK dost olabılırler mi?

afilli

Önerilen İletiler

dost nedir sana göre, dostluk nedir? bana anladığın dostluk kavramını anlatırmısın?

güzel bir soru bana göre dost herşeyimi paylaşabileceğim ve benimle beraber ölüme bile gelecek kişidir? siz şimdi birbiriniz için ölüme gideceğinizide söylersiniz hı ? dostluk nedir bence siz bilmiyorsunuz seni bir erkek dostun için ölüme gönderirmi eşin? cenazene bile gelmez :)

eşim adına sen konuşamazsın ki, herkesi kendin gibi bildiğin gerçek... dost birlikte ölüme gideceğin değildir, dost ölüme gitmesine mani olacağındır ya da sana olandır... hiç bir dost seni ölüme götürmez... ölüme götüren dostun değildir...

kendin itiraf etmişsin zaten herkes kendi gibi bilir... bak bu çok doğru, ben seni kendim gibi bilmiştim ama değilmişsin...

bana göre dost: güveneceğin, sırlarını anlatacağın, destek alacağın, destek vereceğin, iyi ve kötü günleri paylaşacağın, sıkıntında arayabileceğin, seni arayabilecek, herkes seni terk etsede etmeyecek... birbirine inanan ve güvenendir dostum... ve sayıları azdır... sayıları az olduğu için çok kıymetlidirler... benim dostum eşiminde dostudur, onun dostuda benim dostum...

ama bu sözler size çok uzak değil mi? siz herşeye ard niyetle baktığınızdan bizi marjinallikle bile itham edersiniz, gelenekleri değiştiriyoruz biz... :) ben eşime hiç yalan söylemedim biliyormusun, o da bana söylemedi... çünkü yalan güven kaybettirir... güvenmediğim ya da bana güvenmeyen biri eşim, dostum, arkadaşım olamaz... eşimin dostlarını tanıyorum oda benim dostlarımı tanıyor bundan ne ben rahatsız oluyorum ne de o... :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yapma gözünü seveyim ya... Böyle başlık olmaz , bunu inan üzülerek söylüyorum, hala bunu tartışmamalıyız bence... Neden bir kadın ve erkekten dost olmasın ki... İnsanlar dostlarını cinsiyetlerine göre seçmezler ki, dost ne demek bir kere daha irdelemen gerektiğini düşünüyorum... hayatım boyunca hiç kadın dostum veya erkek dostum var diyeni görmedim, ben de boyle bi ayrıma gitmedim, giden varsa da gerçekten absürd bi durum bu...

Gereksiz bir soruya harika bir cevap....

Ciçeklerim size güzel dostum sevgili gloria.... :):clover: :clover: :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

eşim adına sen konuşamazsın ki, herkesi kendin gibi bildiğin gerçek... dost birlikte ölüme gideceğin değildir, dost ölüme gitmesine mani olacağındır ya da sana olandır... hiç bir dost seni ölüme götürmez... ölüme götüren dostun değildir...

kendin itiraf etmişsin zaten herkes kendi gibi bilir... bak bu çok doğru, ben seni kendim gibi bilmiştim ama değilmişsin...

bana göre dost: güveneceğin, sırlarını anlatacağın, destek alacağın, destek vereceğin, iyi ve kötü günleri paylaşacağın, sıkıntında arayabileceğin, seni arayabilecek, herkes seni terk etsede etmeyecek... birbirine inanan ve güvenendir dostum... ve sayıları azdır... sayıları az olduğu için çok kıymetlidirler... benim dostum eşiminde dostudur, onun dostuda benim dostum...

ama bu sözler size çok uzak değil mi? siz herşeye ard niyetle baktığınızdan bizi marjinallikle bile itham edersiniz, gelenekleri değiştiriyoruz biz... :) ben eşime hiç yalan söylemedim biliyormusun, o da bana söylemedi... çünkü yalan güven kaybettirir... güvenmediğim ya da bana güvenmeyen biri eşim, dostum, arkadaşım olamaz... eşimin dostlarını tanıyorum oda benim dostlarımı tanıyor bundan ne ben rahatsız oluyorum ne de o... :)

artık herkesi kendim gibi bilmiyorum fikirlerim değişti meğer bazıları menfaati uğruna kendini bile böyle şeylere inandırabiliyor

birşeyi daha anladımki siz dost nedir bilmiyorsunuz sizin dost dediğiniz kavram bizimki kadar güçlü değil bizim dostlarımız az ve öz olur sizinkilerde az ama öz değil dostunla ölüme gitmeyi bile çıkarların doğrultusunda anlamışsın :) dost tabiki ölüme götürmez sen gidersin eğer dost isen ;)

birşeyi daha anladım insanımız güzel gördüğüne çok kolay aldanıyor oysaki asıl güzellik içerilerdedir (*****lik ve menfaatçilik)

benim eşimin böyle bir dostu olacak olsa eşimi boşarım o adamıda artık ne yaparım bilemiyorum çünkü ben eşimi seviyorum ve kıskanıyorum daha eşim olmadı ama olursada böyle olacak benimle paylaşmayacak dostuyla paylaşacak ben gitsem bile dostu gitmeyecek sıkıntılarını benimle değil dostuyla paylaşacak bababababa cinayet sebebi :) hayret ve dehşet ikisi birarada yani sizin eşinizle problemleriniz olmalı yada iki yabancı gibisiniz böyle bir dosta izin veren eşin sevgisindende şüphe ederim kişiliğindende

artık bu konuda yorum yapmayacağım bu son mesajım sıkıldım valla gözünüzü aklınızın kapılarını kapatmış öyle dinliyorsunuz megafonla bağırsam nafile şartlanmışsınız siz

üstü kapalı ettiğiniz hakaretlerde çok canımı sıktı bilginize insan herkesi kendi gibi bilirmiş çok basit bir laf çok...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

taurusmutis..Hayat karşısında yaptığımız mücadelede biri ya da birileri vardır yanımızda,yanıbaşımızda.

Bazen sevinçlerimizi paylaşırız,bazense hüzünlerimizi.

Kimi zaman da sırlarımızı…Kendimize ait dünyanın kapılarını açarız sonuna dek.

Yer eder hayatımızda.Her an bizi desteklemeye ve dinlemeye hazırdır.

Sorgulamadan ya da yargılamadan dinler bizi.

Anlatılanları dinlerken kulak kesilmesi ve pür dikkat bizi izlemesi kadar huzur verici bir şey yoktur.

Hatalarımızı yermeden bize doğru yön vermeye çalışan tek kişidir.

Bahsedilen dostluk kavramı bunu gerektirir.Bu dostuda zaten seçmişsin arkadaşım..

hem cinsinin dışında böyle dostluğu bayanda ararsan taurusmutis

biraz insani düşüncenin etik değerlerini yitirmiş olursun..

Üç çeşit dostluk vardır;

1-çıkara dayalı dostluk,

2-hazza dayalı dostluk

3-vee iyi ye erdeme dayalı dostluk.

Dostluk, sevgiyi almaktan çok vermektir.dimi..!!

Dostluğa adını veren sevgi, teveccüh (değer verme) hisleriyle birbirine bağlanmasında başlıca sebeptir.

Şimdi bu nedenler;

Kadınlarla erkek dostluğunun bu görüşe uymayacağını,benden yağmur yüreklim dışında

Montaigne ve Simone de Beauvoir söylemiştir.

Dişil dostluklar; erkekler arasındaki ilişkilerden tür olarak çok farklıdır.

Kadınlar birer dişi olarak paylarına düşenle kısıtlanmış ve içkin bir suç ortaklığıyla birbirine bağlanmışlardır.

Buna karşın, kadın ilişkilerindeki şefkat ve sempati unsurunu vurgulandığından,taşınan hisler farklıdır.

Dostlukta temel olan ilkenin sevgi ve erdem olduğu biliniyor,

zaten dost Farsça’ dır.ve sevilen anlamındadır.Sende dostunu sevme bakalım..

Bayanla dostluğun kavramı öküzün altında buzağı aramak gibi birşeydir.

Bunun dışında sizin bayanla dostluk kavramı bana çok lüks geliyor.!

En önemlisi, bayanlarla dostluğa önem veren kişilere saygısızlık etmeyi ve onlarla oluşacak

olumsuz bir diyaloğun muhatabı olmayı da istemem doğrusu.?

Öncelikle kendi fikirlerini paylaştığın için teşekkür ederim..

Dostum olarak nitelendirdiğin eşim,sevgiden önce aşk beslediğim,anlattıklarından çok daha fazla şey paylaştığım insandır.Onu dostum kategorisinin bir adım önünde değerlendirmen gerekir.Dosta gelince,daha önceki iletilerimde zaten nitelendirmiştim.Tekrar yazmayı uygun görmüyorum ama şu altını çizdiğim ifadene takıldım.Ne demek istediğini açabilir misin..

O sınıflandırarak adlandırdıklarından ilk ikisini dostluk olduğunu düşünüyorsan hiç tartışmayalım bence.Bak ben sana o şıkları tekrar adlandırayım:

1.Menfaat ilişkisi..

2.Seks partnerliği..

Bunların dışında dostluk hakkında doğru tespitlerin de var.Ama ben fikirlerimi yazıyorum ve senin fikirlerini merak edip sordum.Yoksa Montaigne ve Simone de Beauvoir'un fikirlerini merak etseydim açar onları okurdum.Kadına bakış açısı şimdiki araplardan pek farklı olmayan rönesans dönemi fransızlarından Montaigne'dan ve feminizmi 1900 lerde rahatça savunabilen Simone de Beauvoir'dan daha farklı bir yorum beklemediğim için beni pek enteresan etmiyorlar.. :closedeyes:

Dostunu sevme konusuna gelince.Elbette severim dostlarımı.Oğlumu da severim,ona da bir yakıştırman olacak mı merak ediyorum..Öküz altında buzağı aramak deyimi gereksiz şüphe duymak,bir işten/olaydan huylanmak anlamında kullanılır.Bu deyimle,karşı cinsle dostluk kavramını nasıl bağdaştırdığını anlayamadım.. :huh: Lüks demişsin,aksine oldukça sade bir duygu ile koşulsuzca,artniyetsiz yaklaşabilenlerin başarabildiği birşeyden bahsettiğimizi farkedemiyorsunuz..

Son cümlende aldığım mesaj;Kendi fikirlerini söylediğin ve diğer arkadaşların fikirlerine saygılı olduğun şeklinde oldu.Eğer anladığım ifade doğruysa teşekkür ediyorum.Bu durumda fikirlerine saygı duyduğumu bilmeni isterim.. :clover:

Saygılarımla..

onların adına ben cevap vereyim badel ezberledim artık

kişi herkesi kendi gibi bilirmiş :D

bayan ne anlar erkeğin psikolojisinden erkek ne anlar bayanınkinden atıp tutuyorlar işte kim çok konuşursa o haklıdır misali

Çirkinleşmeye başladı..

sayın diloş

herkes bu soruya cevap veriyor senin cevabın nedir acaba dost nedir birde senden alabilirmiyiz?

Anlayabildin mi bilmem ama Sardunyam ne güzel söylemiş bak:

Yağmur Yüreklim;Sakın ola tavrıma alınma.Beni bir dağ yamacı olarak gör.Bu gelen senin sesinin yankısı sadece..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

olaya çok bilimsel yaklaşmışsın figgaro :) olay erkekle bayanın yanyana gelip gelmemesi değil dost olması ben demiyorumki hiçbir erkek hiçbir bayana merhaba demesin arkadaşlık tabiki olur tanış olursunuz gerektiğinde konuşursunuz muhabbet edersiniz gülersiniz arada bir sınır olmak şartıyla ama dostluk başka şey dost sırdaş ölümüne sevdiğin kişidir eşinle paylaşamayacağın bir sırrı karşı cinsten dost dediğin biriyle paylaşamazsın madem paylaşamıyorsun dostluk nerde? paylaşıyorsan eşin nerde?

dostum kaçtı..Allahım şaştı.. :w00t: ... (espiridir..)

demek yazılarımı çok akademik buldun..yok be güzel kardeşim.. ben sokaklarda yetiştim...ahududu..biberiye..bazende açarım baharda.. sonrasında sarkar dallarımda avagado.. :P ....en iyi işe yaradığım yansa..kargaların tünemesidir tepemde..zannederler beni evi.. :) yok ki bir kışkışlıyanım..

---karadenizli kardeşim.. ben seni anlıyorum..söylediklerinde doğruluk payı var..bizki burada yazan arkadaşlar..mevzuyu kendilerince değil..yaşadığımız ortam,yer ve zamana göre değerlendirmeliyiz..ben ve biz.. çok eksiğiz..bizim yaşadığımız şu coğrafyada , kadınının dost kazanması bir erkek için..kutsanası hazım gerektirir..zordur..kurt la kuzu misali..insan gördüğünü uyguluyor..nasıl şartlandırılmışsak , o. ..kendini..zamanı..ve sana dayatılanı aşabilmekse hakkaten maharet istiyo..eşine güvenemeyen aslında kendine güvenemeyendir.....etraftan duyulan..görülen..ve yaşanılanlar karşısında insan ister istemez bu duygulanım içerisine giriyor..bu gün her şey bir kıyaslama içerisindedir..her zaman bi daha iyisi vardır mantalitesi..aşklar, sevgiler hatta sunulan ilgi de kıyaslar kurbanıdır..can çekişen se vefadır..gittikçe kendini dahada önemseme halleri aslına bakarsan bizleri daha da yalnız kılmaktadır..kadın erkeği tanımasın..arkadaş olmasın..dost sa hiç olamasın..peki kadın ne olsun.. -_- ...bu değilmidir dahada içine kaçış..erkeği tanımıyan kadın nasıl hareket edecektir onun karşısında..kaç koca kadınına erkeği anlatabilmiştir ki..?..bu haller değilmidir..kadınların dayanışmasını yaratan..ben evli değilim..ama çok bayan arkadaşım oldu..aralarında bazılarıyla ilişkide yaşadım..ama en çok sıkıntıyı hangilerinde yaşadım biliyomusun..erkeği daha hiç tanımamış(yada yanlış anlamış) olanlarda..kötü bi durum..---helede koca adayıysan--- :P

***..sende haklısın..bende haklıyım..diğer arkadaşlarda..peki haksız olan nedir..?..ilişkilerdeki benzeştirme terörü(karşındakini kendine benzetmeye çalışma)..ve baskın çıkma çabası..ve seninde dediğin gibi günümüz dostluğu sembolikmidir..sembolik değil ise içi neyle doldurulmalıdır..erkek erkekle dostlukta zorlanırken..erkek kadınla yukarıda da anlatılanlardan yola çıkarak nasıl bir dostluk formatı içerisinde olmalıdır..bense genelde kadın erkek dostluklarını yaşlılarda görüyorum..60 ve üzeri... B) .....kalın sağlıcakla..herkezede başucunda bir dost dileğiyle..artık marstan mı olur..venüsten mi bilemem..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

artık herkesi kendim gibi bilmiyorum fikirlerim değişti meğer bazıları menfaati uğruna kendini bile böyle şeylere inandırabiliyor

birşeyi daha anladımki siz dost nedir bilmiyorsunuz sizin dost dediğiniz kavram bizimki kadar güçlü değil bizim dostlarımız az ve öz olur sizinkilerde az ama öz değil dostunla ölüme gitmeyi bile çıkarların doğrultusunda anlamışsın :) dost tabiki ölüme götürmez sen gidersin eğer dost isen ;)

birşeyi daha anladım insanımız güzel gördüğüne çok kolay aldanıyor oysaki asıl güzellik içerilerdedir (cahillik ve menfaatçilik)

benim eşimin böyle bir dostu olacak olsa eşimi boşarım o adamıda artık ne yaparım bilemiyorum çünkü ben eşimi seviyorum ve kıskanıyorum daha eşim olmadı ama olursada böyle olacak benimle paylaşmayacak dostuyla paylaşacak ben gitsem bile dostu gitmeyecek sıkıntılarını benimle değil dostuyla paylaşacak bababababa cinayet sebebi :) hayret ve dehşet ikisi birarada yani sizin eşinizle problemleriniz olmalı yada iki yabancı gibisiniz böyle bir dosta izin veren eşin sevgisindende şüphe ederim kişiliğindende

artık bu konuda yorum yapmayacağım bu son mesajım sıkıldım valla gözünüzü aklınızın kapılarını kapatmış öyle dinliyorsunuz megafonla bağırsam nafile şartlanmışsınız siz

üstü kapalı ettiğiniz hakaretlerde çok canımı sıktı bilginize insan herkesi kendi gibi bilirmiş çok basit bir laf çok...

çok ilkel ve çok sığ bir düşünceye sahipsin arkadaş. sen ne dostluk kavramını biliyorsun ne eş ne sevgili. burada senin ve senin gibi düşünmeyenlerin görüşleri hakkında en ufak bir fikrin yok. bu duygu sana çok uzak. eşini kıskanmak onu sana daha mı çok bağlar? sen eşinin bütün duygularına yetebilecek misin? şimdi sen bunu da yanlış anlarsın ya istediğin gibi anla. dostun seninle hangi yolda ölüme gider? eşin bile gitmez. buna emin ol. dostluk yaşarken gereklidir bir savaş ortamında ise değiliz. ortaçağ zihniyeti ile insanları kendisinden farklı gören ve en temizi benim sanan arkadaşım bence kalp ayarınla bir oyna. aşk, seks, tutku başka bir şeydir. dost, arkadaş, sırdaş başka bir şey. sen bunları birbirine karıştırmışsın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle kendi fikirlerini paylaştığın için teşekkür ederim..

Dostum olarak nitelendirdiğin eşim,sevgiden önce aşk beslediğim,anlattıklarından çok daha fazla şey paylaştığım insandır.Onu dostum kategorisinin bir adım önünde değerlendirmen gerekir.Dosta gelince,daha önceki iletilerimde zaten nitelendirmiştim.Tekrar yazmayı uygun görmüyorum ama şu altını çizdiğim ifadene takıldım.Ne demek istediğini açabilir misin..

O sınıflandırarak adlandırdıklarından ilk ikisini dostluk olduğunu düşünüyorsan hiç tartışmayalım bence.Bak ben sana o şıkları tekrar adlandırayım:

1.Menfaat ilişkisi..

2.Seks partnerliği..

Bunların dışında dostluk hakkında doğru tespitlerin de var.Ama ben fikirlerimi yazıyorum ve senin fikirlerini merak edip sordum.Yoksa Montaigne ve Simone de Beauvoir'un fikirlerini merak etseydim açar onları okurdum.Kadına bakış açısı şimdiki araplardan pek farklı olmayan rönesans dönemi fransızlarından Montaigne'dan ve feminizmi 1900 lerde rahatça savunabilen Simone de Beauvoir'dan daha farklı bir yorum beklemediğim için beni pek enteresan etmiyorlar.. :closedeyes:

Dostunu sevme konusuna gelince.Elbette severim dostlarımı.Oğlumu da severim,ona da bir yakıştırman olacak mı merak ediyorum..Öküz altında buzağı aramak deyimi gereksiz şüphe duymak,bir işten/olaydan huylanmak anlamında kullanılır.Bu deyimle,karşı cinsle dostluk kavramını nasıl bağdaştırdığını anlayamadım.. :huh: Lüks demişsin,aksine oldukça sade bir duygu ile koşulsuzca,artniyetsiz yaklaşabilenlerin başarabildiği birşeyden bahsettiğimizi farkedemiyorsunuz..

Son cümlende aldığım mesaj;Kendi fikirlerini söylediğin ve diğer arkadaşların fikirlerine saygılı olduğun şeklinde oldu.Eğer anladığım ifade doğruysa teşekkür ediyorum.Bu durumda fikirlerine saygı duyduğumu bilmeni isterim.. :clover:

Saygılarımla..

Anlayabildin mi bilmem ama Sardunyam ne güzel söylemiş bak:

Yağmur Yüreklim;Sakın ola tavrıma alınma.Beni bir dağ yamacı olarak gör.Bu gelen senin sesinin yankısı sadece..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

pes doğrusu insan bu kadar kabalaşabilir aslında başka kelime ile ifade etmek gerekir ama malum. sen kendi ***** ********** ve uygulamanla yaşamaya devam et. o ifade ettiğin kelimeleri ballandıra ballandıra anlattığına eminim. yani beraber olduğun kadınları ve onlarla yaşadıklarını anlatmaktan hoşlanırsın. ya işte böyle kişi kendi gibi bilir işi. o yüzden bütün bu saldırgan tavrın bütün erkeklerinde senin gibi olduğunu sanıyorsun ondan karına güvenmiyorsun ondan dostuna güvenmiyorsun kendine bile güvenemezsin.

ayıptır ya bu kadar olmaz. :angry:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

pes doğrusu insan bu kadar kabalaşabilir aslında başka kelime ile ifade etmek gerekir ama malum. sen kendi ***** ********* ve uygulamanla yaşamaya devam et. o ifade ettiğin kelimeleri ballandıra ballandıra anlattığına eminim. yani beraber olduğun kadınları ve onlarla yaşadıklarını anlatmaktan hoşlanırsın. ya işte böyle kişi kendi gibi bilir işi. o yüzden bütün bu saldırgan tavrın bütün erkeklerinde senin gibi olduğunu sanıyorsun ondan karına güvenmiyorsun ondan dostuna güvenmiyorsun kendine bile güvenemezsin.

ayıptır ya bu kadar olmaz. :angry:

niyetin malum sadece sabrımı taşırmak benim kim olduğumu bilen biliyor karakterimden hiçbir şüphem yok oyüzden senin konuşmalarını ***** ******gibi görebiliyorum asılsız olduğunu biliyorum ve sabredebiliyorum bay vızıltı

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

forumda bayanlar olmayacaktıki senin istediğin cevabı vereyim! ama senin gibilerini muhattaba bile almamak lazım niyetin malum sadece sabrımı taşırmak benim kim olduğumu bilen biliyor karakterimden hiçbir şüphem yok oyüzden senin konuşmalarını sinek vızıltısı gibi görebiliyorum asılsız olduğunu biliyorum ve sabredebiliyorum bay vızıltı

bu duygularımız karşılıklı ama ne yazık ki ben seviye olarak o kadar basitleşemiyorum.

insanlara hakaret etmek için fırsat kollamıyorum. mr. ortaçağ karanlığı. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konuya dönelim ne dersin sevgili taurusmutis, Dostum. :):clover:

Gerçek arkadaşlık nasıl olur? Gerçek arkadaş kimdir?

Sevdiğini bırak... Geri dönerse senindir dönmezse zaten hiç senin olmamıştır... Yıllar önce duyduğum bu cümleyi defalarca tekrarlamama rağmen, derin anlamını sanki ilk kez duymuş gibi hissediyorum. Sevilen kelimesi sadece aşık olunan, eş olan kişi için geçerli değil... Pek çok sevgi çeşidini ve pek çok sevileni kapsıyor… Bunlardan biri de dostluklar... Soruyorum kendime gerçek arkadaşlık nasıl olur? Gerçek arkadaş kimdir? Peki ya ben birisine hiç gerçek bir arkadaş olabildim mi?Cevaplaması zor olan sorular... Uzun bir düşünme süreci sonunda bazı çıkartmalar elde ettim, ama doğruluğunu ancak zaman test edecek.Klasik dostluk tanımlarına girmeye kalkarsam, yanılma şansım çok yüksek... ki bunca yıldır düştüğüm yanılgıların bir nedeni de olayın, biri yüzeysel diğeri derin olmak üzere iki taraflı anlamı olması...

Şimdi anlıyorum ki,

Dostluk oturup saatlerce konuşabilmek, konudan konuya uçar gibi zıplamak, fikirleri tartışmak değilmiş....

Dostluk, onun ihtiyacı olduğunda sessizce onu dinleyebilmekmiş...

Dostluk, O'na kendi bakış açımı göstermek ve onun farklı bir görüş kazanmasını sağlamak değilmiş...

Dostluk, ne kadar ters olursa olsun, O'nun gözleri ile bakmayı başarabilmek demekmiş...

Dostluk, dostun bir yanlıştan öbür yanlışa adeta sürüklenircesine giderken, O'na dur demek ve hata yapmasını engellemek değilmiş...

Dostluk, O hata yaparken, acı çekerken ve sonucunda tecrübe kazanırken bu süreçleri onunla birlikte yaşayabilmek demekmiş...

Dostluk, O'na neyin doğru olduğunu söylemek değilmiş...

Dostluk, Onu kırmadan saygı ile dinleyebilmek ve söylediklerini eleştirmeden anlayabilmek demekmiş...

Dostluk, O'nun duygularını hiçe sayarak, katı dürüstlük demek değilmiş...

Dostluk, bazen O’nun duymak istediğini söylemek demekmiş…

Dostluk, O'nun adına karar vermek demek değilmiş...

Dostluk, O’nun ne istediğini öğrenmek için çaba sarfetmek demekmiş...

Dostluk, O'nu aynı ruhun parçası gibi benimsemek değilmiş...

Dostluk, O'nun tecrübesine, duygularına, düşüncelerine, kararlarına, isteklerine, hayallerine saygı gösterebilmek, farklılıklarını görebilmek demekmiş...

Dostluğu tanımlayan ve yapılması gereken bir kurallar listesi yokmuş...

Çünkü yapılan herşey doğal olarak kendiliğinden olurmuş...eğer olmuyorsa, o zaman dostluk zaten yokmuş...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

... *******

İlginç olduğu kadar düşündürücü de... :wassat:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevdiğini bırak... Geri dönerse senindir dönmezse zaten hiç senin olmamıştır... Yıllar önce duyduğum bu cümleyi defalarca tekrarlamama rağmen, derin anlamını sanki ilk kez duymuş gibi hissediyorum. Sevilen kelimesi sadece aşık olunan, eş olan kişi için geçerli değil... Pek çok sevgi çeşidini ve pek çok sevileni kapsıyor… Bunlardan biri de dostluklar... Soruyorum kendime gerçek arkadaşlık nasıl olur? Gerçek arkadaş kimdir? Peki ya ben birisine hiç gerçek bir arkadaş olabildim mi?Cevaplaması zor olan sorular... Uzun bir düşünme süreci sonunda bazı çıkartmalar elde ettim, ama doğruluğunu ancak zaman test edecek.Klasik dostluk tanımlarına girmeye kalkarsam, yanılma şansım çok yüksek... ki bunca yıldır düştüğüm yanılgıların bir nedeni de olayın, biri yüzeysel diğeri derin olmak üzere iki taraflı anlamı olması...

Şimdi anlıyorum ki,

Dostluk oturup saatlerce konuşabilmek, konudan konuya uçar gibi zıplamak, fikirleri tartışmak değilmiş....

Dostluk, O'na kendi bakış açımı göstermek ve onun farklı bir görüş kazanmasını sağlamak değilmiş...

Dostluk, ne kadar ters olursa olsun, O'nun gözleri ile bakmayı başarabilmek demekmiş...

Dostluk, dostun bir yanlıştan öbür yanlışa adeta sürüklenircesine giderken, O'na dur demek ve hata yapmasını engellemek değilmiş...

Dostluk, O hata yaparken, acı çekerken ve sonucunda tecrübe kazanırken bu süreçleri onunla birlikte yaşayabilmek demekmiş...

Dostluk, Onu kırmadan saygı ile dinleyebilmek ve söylediklerini eleştirmeden anlayabilmek demekmiş...

Dostluk, O'nun tecrübesine, duygularına, düşüncelerine, kararlarına, isteklerine, hayallerine saygı gösterebilmek, farklılıklarını görebilmek demekmiş...

Çünkü yapılan herşey doğal olarak kendiliğinden olurmuş...eğer olmuyorsa, o zaman dostluk zaten yokmuş...

İşte kültür farkı..:clover: :clover: :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sizin dostluğun tanımına değil mertliğin tanımına ihtiyacınız var bu süslü lafları zaten hergün anlatıyorsunuzdur birbirinize bunları herkes biliyor siz biraz mertlik çalışın mertliği öğrenin.

diyorsunuzya çevremde senin gibisi yok çok şükür

tabiki şükür benim gibi biri olmadığı için böyle olmuşsunuz zaten benim gibi birinin yanında sizin gibi biri zaten barınamaz siz benim gözümde en tehlikeli insanlarsınız dostluk adı altında menfaat çıkar gözetirsiniz kuyruğunuza basıldığındada viyak viyak ötersiniz çevremden uzak tutmam gereken birinci derece insanlarısınız ne demek istediğimi siz gene anlamazsınız anlayansa çok iyi anlıyor

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın diloş

herkes bu soruya cevap veriyor senin cevabın nedir acaba dost nedir birde senden alabilirmiyiz?

benim dostluk kavramımın bu saatten sonra size katabileceği bir şey olduğunu hiç sanmıyorum..hele ki şu son 3-4 iletinizden sonra,asla!.. :angry: gerçi önceki mesajlarımda bir cümleyle ifade etmiştim ama siz kendi görüşlerinize kilitlenmiş olduğunuzdan okumamışsınız...hoş,dibinizde davul çalsak gene de birşey değişmiyecektir...düşüncelerinizin,tarzınız ve uslubunuz ortada...

Sevgili Keskinkalem...sizinle ilgili düşüncelerimde hiç yanılmamışım..keşke sizin gibi kültürlü ve aydın insanlardan daha çok olsa..o zaman belki daha güzel olurdu herşey...sizi tanımış olmaktan büyük mutluluk duyuyorum... :):flowers: dostluk kavramıyla ilgili tespitleriniz çok yerinde...doğru bildiğimiz yanlışları düzeltmek adına kılavuzluk yapacak kalitedeler...paylaştığınız için ayrıca teşekkür ederim... :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi anlıyorum ki,

:clover: bütün bunları uygulamak ve sindirmek herkesin harcı değil... böyle olamayanlar olanları akıllarında küçük görürler ama bir söz varya tamda buna göre... kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş... :D ne mutlu ki insanları önce insan olarak görebilenlere, ne mutlu egosundan, zayıflığından sıyrılabilenlere... ne mutlu kalbini temiz tutmayı başarabilenlere... ne mutlu karşılıksız sevgi verenlere... ne mutlu küfre küfürle cevap vermeyenlere... iyiki böyle dostlarım var... çok şükür... sizi seviyorum... :wub:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu konuyu ilk kez bugün takip ettim ve okuduklarım karşısında gözlerime inanamadım.

Sevgili arkadaşlar yazdığınız iletileri tek,tek okumaya çalıştım sonuç itibari ile haklı olduğunuz yönleriniz olduğu kadar haksız olduğunuz yönlerinizde var kişisel tartışmalarınıza hiç girmeyeceğim çünkü okurken gerçekten üzüldüm,konu dahilinde yazılanlara gelince,yağmur yürekli arkadaşımızında haklı olduğu kısım var,ona karşı yazan arkadaşlarımında haklı oldukları kısımlar var ben bu iki farklı görüşten kendimce doğru bulduklarımdan bir harman yapıp şu kanıya vardım,zaten netice itibari ile bu benimde kendi görüşümdür aynı zamanda.

Kadın ve erkek dost olabilir fakaaattt belirli bir mesafe dahilinde,yani saygı ve seviye çizgisi korunduğu müddetce bunda bir sakınca yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

haddini aşan sözler etme...senin kafandakiler yüzünden bu memlekette namus cinayetleri sona ermedi..senin kafandakiler yüzünden töre

cinayetleri bitmedi...şiddet bitmedi...

kendi yetersizliğiniz için kadınlara yaptığınız eziyetler bitmedi..ve hiç sakınmadan tanımadığın pek çok insanı zan altında bırakıcak sözler söylemek bu haddini aşmaktır...

yazık ki bizler hala sizin zihniyetinizde olanların açtığınız bu yaraları kapatmak için var gücüyle çaba gösterip değiştirmeye çalışıyoruz..o kadar çoksunuz ki çocuklarımızı bu zihniyetin içinden çıkarmaya ve kirletmemeye çalışıyoruz çalışıyoruzki gelecek nesillerde barınacak yer bulamayın....

Sayin Frozen,Kalbin hasta olusu tedavi ile iyilestirilebilir ama kalp bozuklugu maalesef ilaci olmayan bir musibettir.Iffetli insanlari zan altinda birakmak bozuk kalplerin ürünüdür.Böyle düsüncelerin sahipleri müfteri olduklari icin bunlar yuva yikmaktan cinayete varana kadar her kötülüge neden olurlar ve bunlarin Allah indindede azaplari cok büyüktür.Allah böyle insanlari lanetlemistir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu konuyu ilk kez bugün takip ettim ve okuduklarım karşısında gözlerime inanamadım.

Sevgili arkadaşlar yazdığınız iletileri tek,tek okumaya çalıştım sonuç itibari ile haklı olduğunuz yönleriniz olduğu kadar haksız olduğunuz yönlerinizde var kişisel tartışmalarınıza hiç girmeyeceğim çünkü okurken gerçekten üzüldüm,konu dahilinde yazılanlara gelince,yağmur yürekli arkadaşımızında haklı olduğu kısım var,ona karşı yazan arkadaşlarımında haklı oldukları kısımlar var ben bu iki farklı görüşten kendimce doğru bulduklarımdan bir harman yapıp şu kanıya vardım,zaten netice itibari ile bu benimde kendi görüşümdür aynı zamanda.

Kadın ve erkek dost olabilir fakaaattt belirli bir mesafe dahilinde,yani saygı ve seviye çizgisi korunduğu müddetce bunda bir sakınca yok.

Sayin Süheda,saniyorum bu baslikta yazan arkadaslarin anlatmaya calistiklarida bu sizin degindiginiz tarzda bir dostluktur.Bu konuda sizinle ayni görüsteyim.sanirim diger arkadaslarda ayni görüstedirler ama tabiiki ben kendi görüsümden sorumluyum.Yagmur Yürekli maalesef bu görüs cercevesinde hicbir yaklasimi olmadan genel anlamda böyle bir dostlugu reddetmekle kalmamis(redetmis olmasi onun kisisel tercihidir,kimseyi baglamiyor.)ayni zamanda acik acik insanlari zan altinda birakmistir.

sygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şunlara bakın yaa Dost görünen sahte yüzler.!

Bir kez daha görüyorum,yazıları okuyorum bayandan dost olmaz.Bu ne ya..

Bunların dostlukları sanalın dostlukları,yazdıklarına bakın,bu kadar küçülürmü insan

sizi size bıraktık,gidin dostlarınızla sabahlara kadar eğlenin gelin bize namustan bahsedin.

Yazdıklarınız medeniyet diye savunduğunuz hakaretten başka nedir.

Bayanlar başkalarının yazdıklarına koro olarak müdahale etme hakkını kim size veriyor?

Kendinize gelin,silkinin çocuklarınız için dünyanın en iyi anne babası olun.!

Yazdıklarınıza daha dikkat edip başkalarının moralini bozacaksa tutun içinizde..

Kim dost kim düşman savunmasınıda iyi beceriyorlar.Sanki çok mühim iş başarmışlar.

Kimi yükseltim kimi küçük düşürme çabası içindeler.

Aynı zaman da da; kendilerinin de öyle olmadıklarını savunup anlatmak istiyorlar,

Etrafındakilere.

Çok lazım yaa..

Bende diyorum geç olmadan bu bulanık uykularından uyansalar.

Dünya temize çıkardı her halde..

Dillerindeki zehiri akıtmalarına nasıl yardımcı olabiliriz?

Yardımcı olalım derken, bizleri de zehirlemeseler bari.

Bir yerde insanları önemli kılan, düşüncelerindeki haklılık değil,

bu haklılığa hareket katkılarıdır.

Üzülüyorum,

Böyle insanlara, değerlerine paha biçilmez boş lafları bu kadar kolay harcamalarına.

Burda yazılan yazılardan kim nasıl doğrumu dürüstmü iyi anlaşılıyor.!

Dostluklar sizin gerçek yalanlarınız olur.Zamanla yaşadığınız gibi inanırsınız,

Sonra dost diye suçladıklarınız biriyle ömür geçirirsiniz.

Yağmur Yüreklim gerekeni içindeki samimiyetiyle yazdı,ama birileri heryerde o birileri uslubunu bozdu.

Yinede bir karadenizli edasıyla mütevaziliğini gösterdi.

Başkaları gibi küçülmedi yükseldi yükseldi.

Birde figgaro arkadaşa teş.ediyorum yazdığı yazılarında yine inceliğini uslübunu bozmadı.

Ne o dokundumu size kadinlarin söz almasi,alisik oldugunuz bir durum degil anlasilan.Kadinlara yazdiginiz tarza bakin ve medeniyetin hakaret olmadiginida ögrenin.Medeniyet anlayanlara cok seyler veriyor anlamayanlarada ancak haremlik-selamlik.Sizide bir kadin dogurdu.kadinlara saygisi olmayanin anasinada saygisi olamaz eger anasina saygi duyuyorda kadinlara duymuyorsa bunda bir yanlislik var demektir.Karadenizli derken genellme yaparak yazmayin.Karadenizli kadinlara saygi duyar hakaret etmez.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.