Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

BAYAN ve ERKEK dost olabılırler mi?

afilli

Önerilen İletiler

Yapma gözünü seveyim ya... Böyle başlık olmaz , bunu inan üzülerek söylüyorum, hala bunu tartışmamalıyız bence... Neden bir kadın ve erkekten dost olmasın ki... İnsanlar dostlarını cinsiyetlerine göre seçmezler ki, dost ne demek bir kere daha irdelemen gerektiğini düşünüyorum... hayatım boyunca hiç kadın dostum veya erkek dostum var diyeni görmedim, ben de boyle bi ayrıma gitmedim, giden varsa da gerçekten absürd bi durum bu...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yapma gözünü seveyim ya... Böyle başlık olmaz , bunu inan üzülerek söylüyorum, hala bunu tartışmamalıyız bence... Neden bir kadın ve erkekten dost olmasın ki... İnsanlar dostlarını cinsiyetlerine göre seçmezler ki, dost ne demek bir kere daha irdelemen gerektiğini düşünüyorum... hayatım boyunca hiç kadın dostum veya erkek dostum var diyeni görmedim, ben de boyle bi ayrıma gitmedim, giden varsa da gerçekten absürd bi durum bu...

:clover: sevgili gloria çok güzel ifade etmiş..teşekkürler..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sizce bır erkek ve bayan ne derece dost olabilir kısacası erkek ve bayan dost olabilir mi

Saygilar

Tabiki arkadasim dost olabilir,.,arkadasda olabilir.,birbirine sahip cikacak..,iki kardestende ileri de olabilir,.

ömür boyu evlenmeden.,birbirini seven iki cift gibide olabilir yasayabilir.,.

evlenipte ömür boyu birbirine asikta olabilir.,.,.!!! evlenipte ömür boyu dost gibide yasayabilir..,

bir bayan bir erkek demek.,.,tabiatin güzellesmesine yardimci olmak demektir.,.,illahin onlarin beraberligi

evliligi cagristirmaz.,.,!!!

ONLARIN DOSTLUGU GÜZELLiKLERI CAGRISTIRIR,.,.Tabiati konusturur,.,birkactane kisi yüzünden Tabiatin icine edemeyiz

Bir gün su içeceğin çeşmeye çamur sıçratma. buda bir atasözü

Ah yurdumun insani Ah .,, Fedeol kahve hayatindan bikmadi.,.,

Saygilar

:shuriken: yamyam frankfurt

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir taurusmutis
sizce bır erkek ve bayan ne derece dost olabilir kısacası erkek ve bayan dost olabilir mi

Bu sorunun altında yatan düşünce beni çok rahatsız etti.Sana bir soru ile cevap vereyim;Hayat sadece seks midir.?Erkekle kadın dost olamaz diyenlerin bilinç altında yatan fikrin özü budur işte..

Ha bak 2 insan dost olabilir mi dersen buna cevabım;Dostluğun kolay sağlanamayacağı olur.Ama arkadaşlık kurulmalıdır ki dostluğa yol açılsın.Bugün hanım arkadaşına o gözle bakan yarın erkek arkadaşını da en küçük menfaatinde satmaya meyillidir bence..

Hayatım boyunca hanım arkadaşlarım oldu ve erkek arkadaşlarımla paylaşamadığım birsürü derdime ortak oldular.Elbette bir hanım ve bir erkek dost olabilirler.Hem de çok iyi sır tutan,derdinle dertlenen ,derdinle dalga geçmeyen!!!dost olurlar.Bir bak bakalım maziye dediğimi anlayabilecek misin..;)

Hadi uzağa gitmeyelim ve buraya bakalım.Burada çok sevdiğim arkadaşlarım var.Bu arkadaşlarım içinde de hanımlar mevcut.Hangi art niyetle,kimi evli kimi benden küçük arkadaşlarımla başka niyetler besleyerek arkadaşlık ettiğimizi söylemeye cüret ediyorsun..<_< Emin ol ben ve arkadaşlık ettiğim kişiler (Hanım ve erkek) aklı apışarasında olanlardan değiliz.O yüzdendir ki önce akıl diyebiliyoruz.Aklı bir karış havada olmak,aklı beş karış aşağıda olmaktan yeğdir emin ol..

Gazetedeki arka sayfa güzeline bakarak tatmin olmaya çalışılan,klipleri fantezi aracı olarak gören ve haber spikerlerine bile:''Bitiyorum şu ka**ya'' diyebilen bir güruh içinden böyle art niyetli bakışların çıkabileceğini doğal karşılamak gerekiyor belki de ama sabredemiyorum işte..<_< Eşimin giyeceği kıyafete 2-3 pisgözlünün karar vermesine,hanım arkadaşımla biryerde oturmuş bişeyler içerken ''Oooo yeni sevgili yapmışsın'' diyen karakterlere ve çoğaltabileceğim böyle örneklere SABREDEMİYORUM..

Birçok hanım arkadaşım var ve hiçbirinin cinsiyetini ön plana almıyorum.Hepsi iyi ve kötü günümde yanımda olacaklarını bildiğim,beraberce vakit geçirmekten büyük zevk aldığım arkadaşlarım.Aralarından bazıları ise dost statüme girmiş hanımlar..

Sonuç olarak;Ben bir hanımla dost olabilirim.Eğer niyetim cinsellikle o hanımın alacağı sıfat sevgili olur ve emin ol benim gibi bir düşünce tarzına ulaşırsan sevgilin aynı zamanda dostunda olur.Yoksa kıt düşünceler içerisinde yaşayacağın cinselliğin adı eniyi tabiriyle fuhuş olur.Ne saygı nede sevgi barındırır içinde..

Saygılarımla..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

anlatmaya calıstıgım buydu aslında ama ben bu kadar acık anlatamadım, zaten işin içine cinsiyet karıştı mı cinsellikte ucundan bucağından az da olsa karışmadan edemiyor o nedenle zaten cinsiyet ayrımına karşıyız... insana cinsiyet olarak degil, insan olarak bakmak... insan İNSANDIR tek başına cinsiyetiyle var olamaz...

Senin de dediğin gibi Taurus: 2 insan dost olabilir mi dersen buna cevabım, dostluğun kolay sağlanamayacağıdır... :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir kleopatra.07
Bu sorunun altında yatan düşünce beni çok rahatsız etti.Sana bir soru ile cevap vereyim;Hayat sadece seks midir.?Erkekle kadın dost olamaz diyenlerin bilinç altında yatan fikrin özü budur işte..

Ha bak 2 insan dost olabilir mi dersen buna cevabım;Dostluğun kolay sağlanamayacağı olur.Ama arkadaşlık kurulmalıdır ki dostluğa yol açılsın.Bugün hanım arkadaşına o gözle bakan yarın erkek arkadaşını da en küçük menfaatinde satmaya meyillidir bence..

Hayatım boyunca hanım arkadaşlarım oldu ve erkek arkadaşlarımla paylaşamadığım birsürü derdime ortak oldular.Elbette bir hanım ve bir erkek dost olabilirler.Hem de çok iyi sır tutan,derdinle dertlenen ,derdinle dalga geçmeyen!!!dost olurlar.Bir bak bakalım maziye dediğimi anlayabilecek misin.. ;)

Hadi uzağa gitmeyelim ve buraya bakalım.Burada çok sevdiğim arkadaşlarım var.Bu arkadaşlarım içinde de hanımlar mevcut.Hangi art niyetle,kimi evli kimi benden küçük arkadaşlarımla başka niyetler besleyerek arkadaşlık ettiğimizi söylemeye cüret ediyorsun.. <_< Emin ol ben ve arkadaşlık ettiğim kişiler (Hanım ve erkek) aklı apışarasında olanlardan değiliz.O yüzdendir ki önce akıl diyebiliyoruz.Aklı bir karış havada olmak,aklı beş karış aşağıda olmaktan yeğdir emin ol..

Gazetedeki arka sayfa güzeline bakarak tatmin olmaya çalışılan,klipleri fantezi aracı olarak gören ve haber spikerlerine bile:''Bitiyorum şu ka**ya'' diyebilen bir güruh içinden böyle art niyetli bakışların çıkabileceğini doğal karşılamak gerekiyor belki de ama sabredemiyorum işte.. <_< Eşimin giyeceği kıyafete 2-3 pisgözlünün karar vermesine,hanım arkadaşımla biryerde oturmuş bişeyler içerken ''Oooo yeni sevgili yapmışsın'' diyen karakterlere ve çoğaltabileceğim böyle örneklere SABREDEMİYORUM..

Birçok hanım arkadaşım var ve hiçbirinin cinsiyetini ön plana almıyorum.Hepsi iyi ve kötü günümde yanımda olacaklarını bildiğim,beraberce vakit geçirmekten büyük zevk aldığım arkadaşlarım.Aralarından bazıları ise dost statüme girmiş hanımlar..

Sonuç olarak;Ben bir hanımla dost olabilirim.Eğer niyetim cinsellikle o hanımın alacağı sıfat sevgili olur ve emin ol benim gibi bir düşünce tarzına ulaşırsan sevgilin aynı zamanda dostunda olur.Yoksa kıt düşünceler içerisinde yaşayacağın cinselliğin adı eniyi tabiriyle fuhuş olur.Ne saygı nede sevgi barındırır içinde..

Saygılarımla..

bu konuya sanırım bundan daha güzel bir açıklama olamazdı...... :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayatım boyunca hanım arkadaşlarım oldu ve erkek arkadaşlarımla paylaşamadığım birsürü derdime ortak oldular.Elbette bir hanım ve bir erkek dost olabilirler.Hem de çok iyi sır tutan,derdinle dertlenen ,derdinle dalga geçmeyen!!!dost olurlar.Bir bak bakalım maziye dediğimi anlayabilecek misin..;)

Hadi uzağa gitmeyelim ve buraya bakalım.Burada çok sevdiğim arkadaşlarım var.Bu arkadaşlarım içinde de hanımlar mevcut.Hangi art niyetle,kimi evli kimi benden küçük arkadaşlarımla başka niyetler besleyerek arkadaşlık ettiğimizi söylemeye cüret ediyorsun..<_< Emin ol ben ve arkadaşlık ettiğim kişiler (Hanım ve erkek) aklı apışarasında olanlardan değiliz.O yüzdendir ki önce akıl diyebiliyoruz.Aklı bir karış havada olmak,aklı beş karış aşağıda olmaktan yeğdir emin ol..

Gazetedeki arka sayfa güzeline bakarak tatmin olmaya çalışılan,klipleri fantezi aracı olarak gören ve haber spikerlerine bile:''Bitiyorum şu ka**ya'' diyebilen bir güruh içinden böyle art niyetli bakışların çıkabileceğini doğal karşılamak gerekiyor belki de ama sabredemiyorum işte..<_< Eşimin giyeceği kıyafete 2-3 pisgözlünün karar vermesine,hanım arkadaşımla biryerde oturmuş bişeyler içerken ''Oooo yeni sevgili yapmışsın'' diyen karakterlere ve çoğaltabileceğim böyle örneklere SABREDEMİYORUM..

Saygılarımla..

ben sızın gıbı dusunmuyorum kesınlıkle bır bayan ve erkek dost olamaz dedıgımde cınsellık temel amaclı soylemedım tabıkı ama asla erkek ve bayan dost kalamaz.kalınmıssa bıle en az bır kere sevgılı anlamında bırseyler dusunulmustur

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir taurusmutis
ben sızın gıbı dusunmuyorum kesınlıkle bır bayan ve erkek dost olamaz dedıgımde cınsellık temel amaclı soylemedım tabıkı ama asla erkek ve bayan dost kalamaz.kalınmıssa bıle en az bır kere sevgılı anlamında bırseyler dusunulmustur

Benim gibi düşünmediğinin oldukça farkındayım.Sen zaten kafandakini yazmışsın..Yazık seninle arkadaş olabileceğine inanan hanımlara.Ellerinde kalan,sadece boşa geçmiş zaman olacak ..<_<

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bunu yapmayı gerçekten denedim, okumuştur kültürlüdür dedim, yaklaştığım, en medeni sandığım, erkekler, ya sözlü tacizde bulundular, yada elle..! kardeşçe yaklaşıp üstü kapalı cinsellik içeren sözlerle tacizde bulundular.

yada dostluk, ve kardeşlik kılıfına bürünerek, tatlı sözlerle dışa vuramadığı (bastırdığı) cinsel duygularını, bu süslü kelimeleri kullanarak, bi çeşit, ruhunu eğlendirenini (tatmin) edenini gördüm.

yada karşımda, dostluktan yola çıkarak sonunda bana aşık olanını gördüm.

:excl: ama hiçbirinde görmedim, bana verdiği değeri, ayırmaya hazır bulunduğu zamanı, eşine verenini.. :angry:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bunu yapmayı gerçekten denedim, okumuştur kültürlüdür dedim, yaklaştığım, en medeni sandığım, erkekler, ya sözlü tacizde bulundular, yada elle..! kardeşçe yaklaşıp üstü kapalı cinsellik içeren sözlerle tacizde bulundular.

yada dostluk, ve kardeşlik kılıfına bürünerek, tatlı sözlerle dışa vuramadığı (bastırdığı) cinsel duygularını, bu süslü kelimeleri kullanarak, bi çeşit, ruhunu eğlendirenini (tatmin) edenini gördüm.

yada karşımda, dostluktan yola çıkarak sonunda bana aşık olanını gördüm.

:excl: ama hiçbirinde görmedim, bana verdiği değeri, ayırmaya hazır bulunduğu zamanı, eşine verenini.. :angry:

böyle erkekler olduğu gibi böyle kadınlarda var... aslında insanlar var demek daha doğru...

bir insanın aynı anda birden fazla insana aşk duyması mümkün değil gibi geliyor bana... ya bir kişi vardır aklında ve kalbinde ya hiç kimse yoktur... eğer aç gözlülük ve hayasızlık varsa o insan zaten hiç kimseyi sevemez beklentisi belden aşağıdır o kadar... ondan ne dost olur ne arkadaş ama bunları gerçekten sadece erkekler yapmıyor böyle kadınlarda var... -_-

kadın/erkek yani insan, eğer dostluğu ve yakınlığı bulduysa bir insanda onun cinsiyetinin önemi yok, kişiliğinin önemi var... kişiliği gelişmemiş ve sürekli bir arayış içerisinde olan insanlardan kaynaklanıyor bu eğilimler... bir insanın yüzüne baktığımda önce insan görüyorum, eğer başka bir şey hissettiysem o zaman o kişi için farklı duygular geliştirebilirim... yoksa arkadaşım olması için hemcinsim olması gerekmiyor, hiç gerekmedi...

benimde başıma benzeri şeyler geldi ama hepsi öyle olmadı... o insanın göstermiş olduğu eğilim arkadaşça değilse ve ondan rahatsız olduysam diyaloğumu keserim ama bütün ilişkilerde bu böyle olacak diye bir kaide yok... bu birazda bizlerin elinde...

bu düşünce yapısı çoğunlukla bizim gibi muhafazakar toplumlarda var. ama aşılamaz değil...

dostluklarda ve arkadaşlıklarda kriterim asla cinsiyet olmadı kişilik ve düşüncesi önemli oldu...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

'böyle erkekler olduğu gibi böyle kadınlarda var' diyerek tacize uğramamın, sanki benim suçummuş gibi olduğunu söylemeye çalıştığın hissine kapıldım doğrusu. eğer böyleyse yazının devamındada, 'bu düşünce yapısı çoğunlukla bizim gibi muhafazakar toplumlarda var' diyerek seninde bakışının, söylediklerinle bağdaşmadığını düşünüyorum!

görmedim kadınların erkekleri rahatsız edici, cinsel taciz ifade eden sözcükler sarfettiğini. kadınlar her toplumda tacize uğruyor.

kadın sadece sevgi ve sahiplenilmek ister, bunu bulduğu zaman, erkek gibi gönül eğlendirme, ve fırsatçılık yapmaz. eğerki erkek kadını aldatıyor ve benimsemiyor ise, kadın sevgiyi dışarda aramaya başlar.

tacize uğramamak, yada erkeklerin sürekli fırsat kollayıp tavırlarımızdan, cinselliği çağrıştıran davranış aramaları bizim elimizde değil(ister aykırı bir tip olalım, ister edebinde namusunda) olalım, onlar için bunun bir önemi yok. mutlaka size bi yoklama çekerler,ve fırsat kollarlar. ama bunu görebilmek önemli olan.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bir erkekle bir kadın elbette dost olabilir, belli sınırlar içerisinde (bunlarsa iki tarafın niyetleri ve düşündükleri oluyor). Arkadaşça yaklaşan bayanların tacize uğraması, karşıdaki kişinin kötü düşüncesinden ileri gelir, fakat kötü düşünenler sadece erkeklerdir denmesine karşıyım, genelleme olabilir fakat tamamen denemez. Kadınlar da karşısındaki erkeğe dostane değil de kötü niyetle yaklaşabilir. Kadın erkek ayrımı yapılmamalı, çünkü insan oğlu erkeği olsun kadını olsun hepsi her türlü hal ve tavırlarda bulunabilirler. Sadece erkekler suçlanamayacağı gibi sadece kadınlar da suçlanamaz.

Erkeğin de iyisi kötüsü vardır, kadının da iyisi kötüsü vardır; kısaca insanların iyisi kötüsü vardır!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

'böyle erkekler olduğu gibi böyle kadınlarda var' diyerek tacize uğramamın, sanki benim suçummuş gibi olduğunu söylemeye çalıştığın hissine kapıldım doğrusu. eğer böyleyse yazının devamındada, 'bu düşünce yapısı çoğunlukla bizim gibi muhafazakar toplumlarda var' diyerek seninde bakışının, söylediklerinle bağdaşmadığını düşünüyorum!

görmedim kadınların erkekleri rahatsız edici, cinsel taciz ifade eden sözcükler sarfettiğini. kadınlar her toplumda tacize uğruyor.

kadın sadece sevgi ve sahiplenilmek ister, bunu bulduğu zaman, erkek gibi gönül eğlendirme, ve fırsatçılık yapmaz. eğerki erkek kadını aldatıyor ve benimsemiyor ise, kadın sevgiyi dışarda aramaya başlar.

tacize uğramamak, yada erkeklerin sürekli fırsat kollayıp tavırlarımızdan, cinselliği çağrıştıran davranış aramaları bizim elimizde değil(ister aykırı bir tip olalım, ister edebinde namusunda) olalım, onlar için bunun bir önemi yok. mutlaka size bi yoklama çekerler,ve fırsat kollarlar. ama bunu görebilmek önemli olan.

Erkeklerin genelinin böyle olduğunu düşünerek katılabilirim ancak sana ama asla tamamen değil, çok iyi insanlar da var cinsiyeti erkek olup da böyle şeyleri asla yapmayanlar. Bence şöyle düşünmelisin; kadınlarda cinsellik iç güdüsü daha çok bastırılmıştır, namus kavramının kızlarda daha çok önemsenmesinden dolayı. Ama ne kızlar var yaa, ben gördüm de duydum da neler yapmıyolar, erkeklere laf atan kızlar yok değil..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn.Naturals;

Sardunyam'ın yazısını kendi üstüne alınırken,bizi genelleyerek toplu halde suçlamaya devam ediyorsunuz.Yanlış insanlarla (ki yanlışlığı,sizin ifadelerinize dayanarak söylüyorum) karşılaşmanız,belki de yanlış seçimler yapmanız sonucu tüm hemcinslerime kötü!! demenizi kınıyorum..

Ben kendi adıma konuşacağım ama bu kafa yapısında olduğunu bildiğim çok erkek arkadaşım var.Diyorsunuz ki;

ister aykırı bir tip olalım, ister edebinde namusunda) olalım, onlar için bunun bir önemi yok. mutlaka size bi yoklama çekerler,ve fırsat kollarlar

Ne münasebet..<_< O zaman sizin gözünüzde benim yanımda olan her hanım yoklamama!! maruz kalmıştır.Öyle mi..?Burada eşşeklere bile tenezzül eden yaratıklardan bahsetmiyorsak,buna şiddetle karşı çıkıyorum.Seçici ve zevk çizgisi olan bir erkek,söylediğiniz eyleme girmez.Ha elbette ilişkiye gireceği biri olacaktır.Ama o kişi dışındakilerle pekala arkadaşlık sınırları içersinde hareket etmeyi bilir.Aksi halde durum oldukça vahimdir.Hadi ne dediğimi anlamanız için uğraştırmayayım sizi.Vahimdir çünkü;Eğer sizin dediğiniz şekildeyse bahse konu erkekler,o zaman ne arkadaş eşleri ne de partnerinizin arkadaşları güvende değildir..

Sardunyam'ın dediği gibi bahsettiğiniz hareket tarzını uygulayan hanımlarda var.Bu kişileri baz alarak tüm hanımları kötü bellemem ne kadar doğruysa,sizin genellemeniz de o kadar doğru oluyor..

Aslına bakarsanız böyle uzun uzun yazmama da gerek yoktu.Arkadaşımız gayet güzel bir cevap vermiş:

bir erkekle bir kadın elbette dost olabilir, belli sınırlar içerisinde (bunlarsa iki tarafın niyetleri ve düşündükleri oluyor). Arkadaşça yaklaşan bayanların tacize uğraması, karşıdaki kişinin kötü düşüncesinden ileri gelir, fakat kötü düşünenler sadece erkeklerdir denmesine karşıyım, genelleme olabilir fakat tamamen denemez. Kadınlar da karşısındaki erkeğe dostane değil de kötü niyetle yaklaşabilir. Kadın erkek ayrımı yapılmamalı, çünkü insan oğlu erkeği olsun kadını olsun hepsi her türlü hal ve tavırlarda bulunabilirler. Sadece erkekler suçlanamayacağı gibi sadece kadınlar da suçlanamaz.

Erkeğin de iyisi kötüsü vardır, kadının da iyisi kötüsü vardır; kısaca insanların iyisi kötüsü vardır!

Saygılarımla..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben sadece başımda geçen tacizleri ve gözlemlediklerimin genelini dile getirdim!! taurusmutıs, istisnalara dahilim diyorsanız zaten rahatsız olmanıza gerek yok.. ve şunu söylemek isterim siz bayan olmadığınız için, bizim yaşadığımız zorlukları bilemezsiniz!

söylediğiniz gibi durum gerçekten vahim! ama bunu kimse dile getiremiyor, çünkü toplumun kadına bakışı suçlayıcı olacaktır dile getirdiği an.

söylediğim herşeyin arkasındayım, ve genel durum böyle. istisnalar bundan rahatsızlık duymayacaktır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben sadece başımda geçen tacizleri ve gözlemlediklerimin genelini dile getirdim!! taurusmutıs, istisnalara dahilim diyorsanız zaten rahatsız olmanıza gerek yok.. ve şunu söylemek isterim siz bayan olmadığınız için, bizim yaşadığımız zorlukları bilemezsiniz!

söylediğiniz gibi durum gerçekten vahim! ama bunu kimse dile getiremiyor, çünkü toplumun kadına bakışı suçlayıcı olacaktır dile getirdiği an.

söylediğim herşeyin arkasındayım, ve genel durum böyle. istisnalar bundan rahatsızlık duymayacaktır.

Rahatsız oluyorum,çünkü etrafımdaki insanlar da anlattıklarınızla uyuşmuyor..

Rahatsız oluyorum,çünkü bu tür söylemler beraberinde güvensizliği getirecektir..

Rahatsız oluyorum,çünkü dediğiniz türde insanların varlığından bende haberdarım ve varlıklarını sürdürmelerine,onlarla arkadaşlık kurararak katkıda bulunuyoruz..

Rahatsız oluyorum,çünkü hala ''toplum ne der'' mantığını güderek,yanlışları ifşa etmiyoruz..

Rahatsız oluyorum,çünkü istisna olmanın,içinde yaşanılan toplumun yanlışlarına kayıtsız kalabileceği tavrını sergiliyorsunuz..

Ve rahatsız oldum,çünkü bir bayanın yaşadığı zorlukları bilebilmem için bayan olmam gerektiğini düşünüyorsunuz..

Saygılarımla..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kesinlikle desteklediğimden değil ancak Sigmund Freud, Kadın ile Erkeğin "Dost Olması" konusunda; hiç bir cinsin, cinsel anlamda birlikte olmayı istemediği hiç bir karşı cins ferdiyle gerçek anlamda "Dost" olamayacağını söylüyor.

Cinsel anlamda ele almasak bile, birbirlerinin dostu olan Kadın ve Erkek bilinç altında "onunla olsam nasıl olurduk?" sorusunu mutlaka taşımaktadırlar. Ancak bunu bilince ya çıkarmazlar ya da çıkarmanın etik olmadığını düşündüklerinden akıllarına bile getirmemeye çalışırlar. Lakin kaçınılmaz bir gerçeklik vardır ki, Dost olan Kadın ve Erkekler "Anlaşma" konusunda hiç bir olmusuzluk çekmemektedirler. Eksik olan tek şey "Sevgiliye duyulduğu anlamda duyulan Sevgi"dir. İşte bu ve "Ama o benim arkadaşım!" düşüncesi bir tabu oluşturmaktadır bilinçaltında ve birey bunun farkında olmaz bile.

Bunun ilki arkadaşımı kaybetmeme neden olan ve diğeride sevdiğim insanı kaybetmeme neden olan iki örneğini kendim yaşadım ve bu konudaki bir takım kuramları da göz önünde bulundurduğunuzda gerçekten doğru bir tespit.

İlkinde arkadaşım sanırım benim ilgili bazı duygularını, "Dost olduğumuz" için bastırıyordu. Ancak ben ona öyle bir değer biçmemiştim. Sonunda başkasıyla nişanlanınca beni tamamen hayatından çıkarmak gereği duydu.

İkincisinde de uzun zaman "Dost" olarak gördüğüm birisi ile, aslında birbirimize daha başka duygular beslediğimizi anladık... Ancak ne yazık ki artık geç kalmıştık ve çok acı bir deneyim olmuştu.

Kısacası "Kadın" ile "Erkek" dost olabilir ancak araya az da olsa "Sevgi" unsuru, tek bir tarafça da olsa da girdiğinde "Dostluk" bitiyor. Kısaca halühazırda ilişkileri bulunan insanların dostlukları ve birlikteliklerine ve birbirlerine ilgi duymalarına imkan olmayan ancak birbirlerinin kişiliklerine, kimliklerine ve düşündüklerine gerçek anlamda değer veren kimseler ancak çok iyi dost olabilmektedirler.

Bir tarafça olaya "Sevgi"nin yüklenmesi, o kişilerin Dostluğunu sonsuza kadar bitirebilmektedir.

Taraflardan birisinin ilişkisinin olmaması ve kendisini boşlukta hissetmesi de bitirir. Çünkü bir süre sonra "Kendisini en iyi anlayan kişiye" yakınlık hissi duymaya, duymasa bile kendisini onunla eşleştirmeye başlar. Bu da bitirir.

Ancak şu da vardır ki, çok iyi dost iken birbirlerine destek olmuş insanlar birbirlerine "Sevgi" beslemeye başladıklarında, çok daha kalıcı birlikteliklere imza atarlar. Bunu çevrenizde görebilirsiniz, ben gördüm çünkü. Tabi belki istisnalar olabilir.

Özetçe şöyle söylemek isterim: Kadın ile Erkeğin "Dost" olmaları aslında çok derin bir konu ve özetlemek mümkün değil aslında. Ancak şu var ki "Sevgi" unsurunun olması, "Dostluk"u kesinlikle bir süre sonra bitirir.

Eski sevgilinizle de gerçek anlamda dost olamazsınız mesela. Çünkü arada yine bir sevgi bağı vardır, tabi gerçek anlamda sevmişseniz geçmişte.

Neyse, konu derin bir konu ve psikolojik olarak ayrıntılı olarak açıklanabilir ancak. Bunu başka zaman yaparım.

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kesinlikle desteklediğimden değil ancak Sigmund Freud, Kadın ile Erkeğin "Dost Olması" konusunda; hiç bir cinsin, cinsel anlamda birlikte olmayı istemediği hiç bir karşı cins ferdiyle gerçek anlamda "Dost" olamayacağını söylüyor.

...

Saygılarımla...

Deneyimlerinize dayalı yazdıklarınızı okudum.Bu konuda bir yorumum almayacak.Ama şu ''Her baba,oğluna karşı istek duyar'' diyen Freud'u keşke buraya taşımasaydınız..:(

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Deneyimlerinize dayalı yazdıklarınızı okudum.Bu konuda bir yorumum almayacak.Ama şu ''Her baba,oğluna karşı istek duyar'' diyen Freud'u keşke buraya taşımasaydınız..:(

Saygılar..

Öyle demeyin rica ederim. Freud belki sadece "Cinsellik" ve "Saldırganlık"a dayalı olarak açıklayabiliyor olabilir ancak kesinlikle "Sapık" değildir. O çocukların "Oedipus" ve "Elektra" karmaşalarını "Bilinçli" olarak yaptıklarını söylemez. Babanın çocuğuna duyduğu istek'te bilinçli değildir. Bakın Freud'u öyle sözlerini alıntılayarak anlayamazsınız ki! Onun kavramlarında ya da tanımlarında "Bilinçli Olmak" konusunu çıkarmalısınız. O bilinç dışı davranışları kast etmiştir. Neyse, sadece fikirlerini açıklamak bile sayfalar hatta kitaplar sürer. Ancak "Sapık" önyargısı ile yaklaşmayın bence. Çünkü kendisi hala bugün geçerli olan tedavi yöntemlerini ve psikolojik kuramı ortaya atmış olan bir insandır. Bugün onun kuramlarının kullanılmadığı Eğitim ve Psikoloji alanı yoktur. Hatta bazı kuramlar (mesela Eric Erikson'un kuramı) Freud'un kuramlarını temel alarak şekillenmişlerdir. Yani yeri çok önemlidir. Ha ama eksikliği yok mudur? Elbette var eksik yönleri. Çünkü psikolojiyi tam olarak ele alamıyor, belirli yönleriyle ele alıyor.

Bakın, bu konuları aslında "Psikoloji" bölümümüze açarsanız çok çok iyi ve yararlı olur. Hem o bölüm boş kalmamış ve bir işe yaramış olur, hem de bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşmış olur. Ben böyle bir şey için talep etmiştim o forumun açılmasını ama ne yazık ki kimse ilgilenmedi, bir kaç kişi hariç. Demek ki psikoloji çok önemsiz bir bilim bizde... Bakınız, yanlış anlaşılmalar hala mevcut... Kusuruma bakmayın olur mu...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cinsel anlamda ele almasak bile, birbirlerinin dostu olan Kadın ve Erkek bilinç altında "onunla olsam nasıl olurduk?" sorusunu mutlaka taşımaktadırlar. Ancak bunu bilince ya çıkarmazlar ya da çıkarmanın etik olmadığını düşündüklerinden akıllarına bile getirmemeye çalışırlar. Lakin kaçınılmaz bir gerçeklik vardır ki, Dost olan Kadın ve Erkekler "Anlaşma" konusunda hiç bir olmusuzluk çekmemektedirler. Eksik olan tek şey "Sevgiliye duyulduğu anlamda duyulan Sevgi"dir. İşte bu ve "Ama o benim arkadaşım!" düşüncesi bir tabu oluşturmaktadır bilinçaltında ve birey bunun farkında olmaz bile

işte budur olay. teşekkür ederim aydınlattığınız için :clover::clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Öyle demeyin rica ederim. Freud belki sadece "Cinsellik" ve "Saldırganlık"a dayalı olarak açıklayabiliyor olabilir ancak kesinlikle "Sapık" değildir. O çocukların "Oedipus" ve "Elektra" karmaşalarını "Bilinçli" olarak yaptıklarını söylemez. Babanın çocuğuna duyduğu istek'te bilinçli değildir. Bakın Freud'u öyle sözlerini alıntılayarak anlayamazsınız ki! Onun kavramlarında ya da tanımlarında "Bilinçli Olmak" konusunu çıkarmalısınız. O bilinç dışı davranışları kast etmiştir. Neyse, sadece fikirlerini açıklamak bile sayfalar hatta kitaplar sürer. Ancak "Sapık" önyargısı ile yaklaşmayın bence. Çünkü kendisi hala bugün geçerli olan tedavi yöntemlerini ve psikolojik kuramı ortaya atmış olan bir insandır. Bugün onun kuramlarının kullanılmadığı Eğitim ve Psikoloji alanı yoktur. Hatta bazı kuramlar (mesela Eric Erikson'un kuramı) Freud'un kuramlarını temel alarak şekillenmişlerdir. Yani yeri çok önemlidir. Ha ama eksikliği yok mudur? Elbette var eksik yönleri. Çünkü psikolojiyi tam olarak ele alamıyor, belirli yönleriyle ele alıyor.

Bakın, bu konuları aslında "Psikoloji" bölümümüze açarsanız çok çok iyi ve yararlı olur. Hem o bölüm boş kalmamış ve bir işe yaramış olur, hem de bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşmış olur. Ben böyle bir şey için talep etmiştim o forumun açılmasını ama ne yazık ki kimse ilgilenmedi, bir kaç kişi hariç. Demek ki psikoloji çok önemsiz bir bilim bizde... Bakınız, yanlış anlaşılmalar hala mevcut... Kusuruma bakmayın olur mu...

Saygılarımla...

Erkek ve kadın ilişkileri hakkında yazdıklarınızın tamamına katılmamakla beraber,dediklerinizi dikkate alarak Freud'u daha ayrıntılı inceleyip,anlamaya çalışacağım.Psikoloji önemsiz demeyelim de,henüz bu bilim dalını anlayacak olgunluğa erişmediğimizi kabul edelim.Umarım bir sonraki jenerasyon daha bilinçli olarak eğilir bu bilim dalının üstüne..

Ha bir nokta daha var.Aslında bu topici açan arkadaşımız,bunu güncel konular başlığı altında açmıştı.Daha sonra buraya taşındı..;)

Güzel üslubunuz için teşekkür ederim..:clover:

Saygılar bizden..:clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

işte budur olay. teşekkür ederim aydınlattığınız için :clover::clover:

sn. naturals goruslerının hepsıne katılıyorum.galıba genıs dusunen ınsanlar oldukca bu konular dahada karısık hale gelecektır.bı bayanın benım gıbı dusunmesı gercekten benım ıcın olumlu oldu tesekkur ederım.yanlıs bı gorus tasımadıgımı dusunyorum

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.