Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ÖTENAZİ........

Misafir mrs.su

Önerilen İletiler

Ötenazi;

hayatından ümit kesilmiş hastanın kendi isteği ile hayatına son vermek ve acı çekmesine mani olmak anlamında kullanılan bir kelimedir.

Ötenazi iki şekilde olmaktadır;

birincisi öldüğü halde aletlere bağlı olarak bitkisel hayatla yaşatılmaya çalışılan insandan bu aletlerin ayırt edilmesidir. Burada adam öldürmek söz konusu değildir. Bu aletleri çıkarmak, zaten ölmüş olan insanın vücudunu bu faydasız işlemden kurtarmak sayılır.

İkinci ve asıl önemli olanı, iyileşme ümidi büsbütün kaybolduğu bir doktorlar heyetinin kararı ile belirlenmiş olan hastanın daha fazla acı çekmesin diye kendi isteği ile öldürülmesidir

Tedaviye cevap verilmemesi durumunda ve kişinin iyileşme ihtimali olmadığı durumda acaba bu şekilde bir karar verilmelimidir?..

Bireysel özgürlüklerin ve hasta haklarının gün geçtikçe ön plana çıkmasıyla, tıbbi etik ve hasta hakları arasında kalan bir konu.....!

Birde bu konuyu dini açıdan değerlendirirsek,ötenazi bir intiharmıdır,ötenazi isteyen kişi günahkar mı oluyor....???????

arkadaşlar bu konuyu yorumlarsanız sevinirim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 50
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Misafir taurusmutis

Bu söyleyeceklerim iman edenler için geçerlidir.!!

Sevgili Mrs Su;

İslamda sabır esastır.Dolayısıyla çektiğimiz acıya sabretmeyip,kendi inisiyatifimiz ile ölümü seçersek ve hatta daha ilerisi;Yaşamaktan ümidi kesersek günaha gireriz.''Çıkmadık candan ümit kesilmez'' sözü tamda burada kullanılabileceğimiz bir söz sanırım..

Dinimizde şöyle bir inanışta vardır:Dünya'da çekilen acılar,günahlarımıza kefarettir.Yani çektiğimiz her acı,günahlarımızdan eksiltmektedir..

Düne kadar çaresi olmadığı düşünülen hastalıklar bugün tedavi edilebiliyor.Yarın o sözkonusu hastalıkların tedavisinin bulunamayacağını kimbilebilir..

Ötanazi dinimizce günahtır.Yapılması intihara eşdeğerdir ve aynı hükümlere tabidir..

Saygı ve sevgilerimle..:clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki, sağlıklı olduğu halde yaşamaktan umudunu kesmiş kişiler ne yapmalı? Her acı kaldırılmaz ki!

Neyse, benderim ki; yaralı atı vururlar... acı çekmesin diye...

Ama yine de uçurtmayı vurmasınlar...

Allah hiçbir kuluna çekemeyeceği derdi vermez.En dayanılmaz acı nedir hayatta?Bence ölüm acısı...Bu acıya bile dirayetli kılmıştır bizi Allah.Anamızı kaybederiz,babamızı kaybederiz gene kalmazmıyız ayakta..Hayat bir imtahandır...

Ötenaziye gelince,dinimizde günahtır.Bizim bi dedemiz var,89 yaşında.Artık elleri ayakları tutmuyor yatağa bağımlı yani.Bunlardan öte çoğu zaman bizleri bile tanımıyor.Bazen kendi kendime diyorum:-"Allahım niye yaşatıyosun"sonra "Tövbe" diyorum.Utanıyorum kendimden.Denenen,sınanan dedem mi,bizlermiyiz bilmiyorum.Düşünsenize;yatalak birine bakmakmanın zorluğunu.Üzücü ve bir okadar da yıpratıcı.Bu durum da sınanan bizler yani ona bakmakla yükümlü evlatlarıyız sanırım.Hiçbir zaman unutmayalım,canı veren Allahtır, onu nezaman alacağınıda o bilir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

konuyu saptırmada üstünüze yok bakıyorum. mrs. su arkadaşımız tamamen bilimsel olan bir olaydan bahsediyor siz ise olayı din ile iman ile açıklamaya çalışıyorsunuz. ne alakası var?

ötenazi her hastaya uygulanan bir şey değil tam tersine artık yaşama ümidi olmayan insanlara uygulanan bir şeydir. örneğin kanser oldunuz ve iyileşme gibi bir şansınız yok ne yapsanız olmuyor aksine her gün daha fazla acı çekiyorsunuz. aranızda ailesinden herhangi biri kanser hastalığına yakalanmış olan var mı merak ediyorum...

kanser sadece bir örnek ve hiçkimse kanser hastasının ne kadar acı çektiğini bilemez. bunu bir tek allah bilir.

intihar etmek elbette günahtır ve insanların çektikleri acılara tahammül etmesi gerekir. ancak bazı acılar ve hastalıklar vardır ki tahammül etmesi mümkün değildir. bu yüzden ben ötenazinin yanındayım. bunun kararını verirken de her şeyin gözönünde bulundurulmasını tavsiye ederim. kişinin yaşama ihtimali var mı,yaşarsa ne kadar yaşar, bundan sonraki yaşamı ne kadar sağlıklı olur. bunlar gözönünde bulundurulduktan sonra kişinin fikri sorulmalıdır. eğer öldürün beni derse öldürülür. eğer hasta komadaysa ailesine sorulur, fişi çekin derlerse çekerler. olay biter. eğer hastada iyileşme ümidi görülüyorsa o zaman ötenazi uygulanmaz. iyileşme ümidi olan bir hasta her nekadar öldürün beni dese bile iyileşme ümidi olan hastalara uy-gu-lan-maz!!!!

zaten ötenazi denilen şey komadaki hastalara uygulanan bir şey. allahın verdiği canı allahın alır ama beyin ölümü gerçekleşmiş hastaların da fişini çekerler. bu tip durumlarda da bazen aileler çok düşünceli davranıp organları bağışlıyorlar ve 1 can ölürken diğer canları kurtarıyorlar.

ötenaziye din ve imanı kullanarak bütün bilimsellikten uzak bir biçimde açıklamaya çalışan arkadaşlara da bir duyurum var.

duyduğum kadarıyla kalp kapakçığı çalışmayan hastalara uygun kapakçık bulunamadığı durumlarda domuz kalbinden kapakçık takılıyormuş. tam bilmiyorum ama eğer öyleyse ve bunu islamiyete göre açıklayacağınızı düşünürsek domuz da haramdır o zaman.

bırakın bu işleri

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir taurusmutis
konuyu saptırmada üstünüze yok bakıyorum. mrs. su arkadaşımız tamamen bilimsel olan bir olaydan bahsediyor siz ise olayı din ile iman ile açıklamaya çalışıyorsunuz. ne alakası var?

ötenazi her hastaya uygulanan bir şey değil tam tersine artık yaşama ümidi olmayan insanlara uygulanan bir şeydir. örneğin kanser oldunuz ve iyileşme gibi bir şansınız yok ne yapsanız olmuyor aksine her gün daha fazla acı çekiyorsunuz. aranızda ailesinden herhangi biri kanser hastalığına yakalanmış olan var mı merak ediyorum...

kanser sadece bir örnek ve hiçkimse kanser hastasının ne kadar acı çektiğini bilemez. bunu bir tek allah bilir.

intihar etmek elbette günahtır ve insanların çektikleri acılara tahammül etmesi gerekir. ancak bazı acılar ve hastalıklar vardır ki tahammül etmesi mümkün değildir. bu yüzden ben ötenazinin yanındayım. bunun kararını verirken de her şeyin gözönünde bulundurulmasını tavsiye ederim. kişinin yaşama ihtimali var mı,yaşarsa ne kadar yaşar, bundan sonraki yaşamı ne kadar sağlıklı olur. bunlar gözönünde bulundurulduktan sonra kişinin fikri sorulmalıdır. eğer öldürün beni derse öldürülür. eğer hasta komadaysa ailesine sorulur, fişi çekin derlerse çekerler. olay biter. eğer hastada iyileşme ümidi görülüyorsa o zaman ötenazi uygulanmaz. iyileşme ümidi olan bir hasta her nekadar öldürün beni dese bile iyileşme ümidi olan hastalara uy-gu-lan-maz!!!!

zaten ötenazi denilen şey komadaki hastalara uygulanan bir şey. allahın verdiği canı allahın alır ama beyin ölümü gerçekleşmiş hastaların da fişini çekerler. bu tip durumlarda da bazen aileler çok düşünceli davranıp organları bağışlıyorlar ve 1 can ölürken diğer canları kurtarıyorlar.

ötenaziye din ve imanı kullanarak bütün bilimsellikten uzak bir biçimde açıklamaya çalışan arkadaşlara da bir duyurum var.

duyduğum kadarıyla kalp kapakçığı çalışmayan hastalara uygun kapakçık bulunamadığı durumlarda domuz kalbinden kapakçık takılıyormuş. tam bilmiyorum ama eğer öyleyse ve bunu islamiyete göre açıklayacağınızı düşünürsek domuz da haramdır o zaman.

bırakın bu işleri

Öncelikle üslubunu gözden geçirmelisin.Bunu söyledikten sonra yazdıklarına cevap vermek istiyorum:

Yazıma başlamadan önce sizin kafa yapınızdakiler için bir önek ile başlamıştım.Bizim yazdıklarımız inananlar için geçerlidir.İnanmıyorsanız kendi fikrinizi söylersiniz.Bizi eleştirmeye kalkmak sadece tartışmaya yol açar..

Evet benim ailemde kanser hastaları oldu.Annemi de babamı da kanserden kaybettim.Nasıl acılar çektiklerine de çok yakından şahit oldum.Tabiki bu acıyı birebir yaşayabilem için kanser olmam gerekiyor.Olursam onu da burada seninle paylaşırım..

Ötenazi senin dediğin gibi komadaki hastalara uygulanamaz,öyle olsa adı ötenazi olmaz.Adı üstünde,kendi rızasıyla ölümü seçmek.Komadaki insan bilincini yitirmişken nasıl rıza gösterecek.Burada esip gürleyene kadar azıcık bilgilen de öyle gel bence..

Konumuz Ötenazi iken gelip domuz konusuna giriyorsun.Ki onu da anlayamadığın aşikar.Domuz etini yememiz haramdır.Kaldı ki bahsi geçen ayetin ardından,diğer ayette zorda kalındığında abartmadan yenilebileceği de söylenir.Kalp kapakçığının takılması bana göre sakıncalı değilir..

Son olarak;Allah vermesin,sevdiklerinden biri böyle bir duruma düşerse ötanezi isteğini geçtim,fişini çekebilecek misin..?Ben yapamam..:closedeyes:

Saygılı olmayı öğrenmelisin..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle üslubunu gözden geçirmelisin.Bunu söyledikten sonra yazdıklarına cevap vermek istiyorum:

Yazıma başlamadan önce sizin kafa yapınızdakiler için bir önek ile başlamıştım.Bizim yazdıklarımız inananlar için geçerlidir.İnanmıyorsanız kendi fikrinizi söylersiniz.Bizi eleştirmeye kalkmak sadece tartışmaya yol açar..

Evet benim ailemde kanser hastaları oldu.Annemi de babamı da kanserden kaybettim.Nasıl acılar çektiklerine de çok yakından şahit oldum.Tabiki bu acıyı birebir yaşayabilem için kanser olmam gerekiyor.Olursam onu da burada seninle paylaşırım..

Ötenazi senin dediğin gibi komadaki hastalara uygulanamaz,öyle olsa adı ötenazi olmaz.Adı üstünde,kendi rızasıyla ölümü seçmek.Komadaki insan bilincini yitirmişken nasıl rıza gösterecek.Burada esip gürleyene kadar azıcık bilgilen de öyle gel bence..

Konumuz Ötenazi iken gelip domuz konusuna giriyorsun.Ki onu da anlayamadığın aşikar.Domuz etini yememiz haramdır.Kaldı ki bahsi geçen ayetin ardından,diğer ayette zorda kalındığında abartmadan yenilebileceği de söylenir.Kalp kapakçığının takılması bana göre sakıncalı değilir..

Son olarak;Allah vermesin,sevdiklerinden biri böyle bir duruma düşerse ötanezi isteğini geçtim,fişini çekebilecek misin..?Ben yapamam..:closedeyes:

Teşekkürler size katılıyorum başka söze gerek kalmamış...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir taurusmutis
...

Birde bu konuyu dini açıdan değerlendirirsek,ötenazi bir intiharmıdır,ötenazi isteyen kişi günahkar mı oluyor....???????

Bak burasını atlamışım..Arkadaş okuduğunu da anlama güçlüğü çekiyor sanırım,okusun da görsün bakalım yazdıklarımız konuyla alakalımıymış..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Taurus gerekeni yazmış ama ben kısa bir toparlama yapmak istiyorum..

1- Ötenazi hastanın kendi isteğiyle yapılır, başkasının isteğiyle yapılmaz..

2- Ötenazi dinimizce kesinlikle haramdır..

3- Beyin ölümü gerçekleşen birinin hayata geri dönmesi mümkün değildir, bu durumda aletlerin fişini çekmek, o adamı öldürmek değildir, o zaten ölmüştür ve bu uygulama ötenazi değildir....

4- Haram olan gıda yada buna benzer şeylerden, zaruret anında zaruret miktarı kadar kullanılabilir, bu caizdir ayetlede sabittir.. Buna dinde ızdırar hali denir..

Not: Din ile ilgili olan kısmlarda, yanlış hüküm nakletmekten Allah'a sığınırım, yanılırsam Allah affetsin..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Taurus gerekeni yazmış ama ben kısa bir toparlama yapmak istiyorum..

1- Ötenazi hastanın kendi isteğiyle yapılır, başkasının isteğiyle yapılmaz..

2- Ötenazi dinimizce kesinlikle haramdır..

3- Beyin ölümü gerçekleşen birinin hayata geri dönmesi mümkün değildir, bu durumda aletlerin fişini çekmek, o adamı öldürmek değildir, o zaten ölmüştür ve bu uygulama ötenazi değildir....

4- Haram olan gıda yada buna benzer şeylerden, zaruret anında zaruret miktarı kadar kullanılabilir, bu caizdir ayetlede sabittir.. Buna dinde ızdırar hali denir..

Not: Din ile ilgili olan kısmlarda, yanlış hüküm nakletmekten Allah'a sığınırım, yanılırsam Allah affetsin..

Saygılar..

:clover::clover::clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah'tan ümit kesilmez. Ümidi olmayanın imanı yoktur. Sana katılıyorum 'taurusmutis' gereken cevabı vermişsin vede çok haklısın. Başka söze gerek yok...

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

önce şunu söyliyeyim.

Dişinizin korkunç ağrıdığı bir günü düşünün, o acıyı onla çarpın. Ve yıllardır uyuduğunuz süre haricinde bu acıyı çektiğinizi düşünün.

Yakalandığınız hastalık yüzünden, parmağınızı şıklattığınızda bütün el kemiklerinizin kırıldığını. vucudunuzun bir yerini kaşırken parmak kemiklerinizin kırıldığını. sert bir şekilde hapşurduğunzda çene kemiğinizin kırıldığını düşünün.

İleri derece alzheimer olup hem hergün yüksek derece fiziksel acılar çekip. Hemde hafızanız yüzünden, karınızın ölüm haberini yıllar boyunca her sabah ilk defa duyduğunuzu düşünün.

sanırım çok daha uzun bir listede yapabilirim. Kısacası yaşamanın artık hastaya çok büyük fiziksel acılar verdiği durumlarda hastanın böyle bir hakkının olması gereklidir.

Ötanazi'nin tartışıldığı tv programlarından birinde, Ötanazi taraftarı bir doktor. muhatabına "sizin bir gün görevli olduğum hastanaye gelmenizi. sizi götüreceğim koridorda bir gün görev yapıp, uyanık oldukları süre boyunca acıdan çığlıklar atan hastalarımızı dinlemenizi isterdim." demişti.

Ötanazi'dini boyutu başka bir şeydir. O hastayı ilgilendirir. Ötanazi uygulanmadan önce hasta uzman psikiyatristlerin yanında, din adamlarıylada görüştürülür ona mensubu olduğu dinin intihara nasıl baktığı ve ne emrettiği anlatılır zaten. Gerisi ona kalmış bir şeydir.

Bunun yasal olup olmamasında kıstas haram olup olmaması değildir. Yasaların haram içerip içermediğine göre çıkarıldığı bir çağda yaşamıyoruz. Nasılki haram olan alkolun satışının yasal olarak serbest olması. Alıp almamak ise, insanlara kaldığı gibi. Ötanazi nin yasallaşıp yasallaşmamasında kıstas asla işin dini boyutu olamaz.

Birde ötanazinin iki türü vardır bilinci açık olan hastalar açısından.

Birincisi, o genel anlatılan doktorun hastayı iğneyle yada ilaçla uyutması.

ikincisi ise, hastanın kendi isteğiyle, hayatta kalmasını sağlayan ilaçların kesilmesi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın arkadaşlar konu hakkında güzel yorumlar yapılmış,ilgilenmeniz beni sevindirdi.

kişisel olarak konunun bir başka boyutunu ele almak istiyorum..hastanın beyin ölümü gerçekleşmiştir..makinalara bağlıdır,hasta sahiplerinden organ nakil izni almak için bekliyodur ...fişi çekilir ....zaten hasta ölmüştür ...

ikinci olarak hasta yaşıyordur ...acıları ,ızdırapları vardır,ümitsizliğe kapılmıştır..veya inancı yoktur...ölümü isteyebilir...bu hastanın düşünceleridir..

ama bu isteği uygulan bir dr. olacaksa ben asla o dr. olmak istemem..bir başkasının hayatını sonlandırmak bana göre cinayettir.....kendinizi ötenazi uygulayacak bir dr.yerine koyun,düşünün ...bir başkasının hayatına son vermek istermisiniz.....ben konuya birde bu açıdan bakmak istedim.. :clover::clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

önce şunu söyliyeyim.

Dişinizin korkunç ağrıdığı bir günü düşünün, o acıyı onla çarpın. Ve yıllardır uyuduğunuz süre haricinde bu acıyı çektiğinizi düşünün.

Ne yazık ki uyurken de o acıyla berber oluyorlar..:(

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ötenazi;

hayatından ümit kesilmiş hastanın kendi isteği ile hayatına son vermek ve acı çekmesine mani olmak anlamında kullanılan bir kelimedir.

Ötenazi iki şekilde olmaktadır;

birincisi öldüğü halde aletlere bağlı olarak bitkisel hayatla yaşatılmaya çalışılan insandan bu aletlerin ayırt edilmesidir. Burada adam öldürmek söz konusu değildir. Bu aletleri çıkarmak, zaten ölmüş olan insanın vücudunu bu faydasız işlemden kurtarmak sayılır.

İkinci ve asıl önemli olanı, iyileşme ümidi büsbütün kaybolduğu bir doktorlar heyetinin kararı ile belirlenmiş olan hastanın daha fazla acı çekmesin diye kendi isteği ile öldürülmesidir

Tedaviye cevap verilmemesi durumunda ve kişinin iyileşme ihtimali olmadığı durumda acaba bu şekilde bir karar verilmelimidir?..

Bireysel özgürlüklerin ve hasta haklarının gün geçtikçe ön plana çıkmasıyla, tıbbi etik ve hasta hakları arasında kalan bir konu.....!

Ötenazi'nin dinle bir ilgisi yoktur. Kutsal Kitaplarda bu konu açıkça belirtilmemiş. Sadece genel olarak insan öldürmenin günah olduğu söyleniyor. Ama burada kastedilen başkasının hayatına son vermek. Kişinin intihar edip etmemesine değinilmemiş. Ama çok kastırırsanız, Ötenazi'yi günah olarak yorumlayabilirsiniz tabi. ... ..... misali, nereye çekerseniz oraya uzatılabilir.

Tıbbi etik açısından Doktorun Görevi hastanın acılarını dindirmek ve iyileştirmektir. Doktor her ikisini de başarmk zorundadır. Bu görevini başarmak için hastayı gerekirse Öldürmek durumda kalabilir. Yanlış olan tersini yapmak ve hastayı acı içinde veya sakat yaşamaya mahkum etmektir.

Ötenazi istemek ise her hastanın ve hasta yakınının hakkıdır!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

önce şunu söyliyeyim.

Yakalandığınız hastalık yüzünden, parmağınızı şıklattığınızda bütün el kemiklerinizin kırıldığını. vucudunuzun bir yerini kaşırken parmak kemiklerinizin kırıldığını. sert bir şekilde hapşurduğunzda çene kemiğinizin kırıldığını düşünün.

İleri derece alzheimer olup hem hergün yüksek derece fiziksel acılar çekip. Hemde hafızanız yüzünden, karınızın ölüm haberini yıllar boyunca her sabah ilk defa duyduğunuzu düşünün.

sanırım çok daha uzun bir listede yapabilirim. Kısacası yaşamanın artık hastaya çok büyük fiziksel acılar verdiği durumlarda hastanın böyle bir hakkının olması gereklidir.

Ötanazi'nin tartışıldığı tv programlarından birinde, Ötanazi taraftarı bir doktor. muhatabına "sizin bir gün görevli olduğum hastanaye gelmenizi. sizi götüreceğim koridorda bir gün görev yapıp, uyanık oldukları süre boyunca acıdan çığlıklar atan hastalarımızı dinlemenizi isterdim." demişti.

Ötanazi'dini boyutu başka bir şeydir. O hastayı ilgilendirir. Ötanazi uygulanmadan önce hasta uzman psikiyatristlerin yanında, din adamlarıylada görüştürülür ona mensubu olduğu dinin intihara nasıl baktığı ve ne emrettiği anlatılır zaten. Gerisi ona kalmış bir şeydir.

Bunun yasal olup olmamasında kıstas haram olup olmaması değildir. Yasaların haram içerip içermediğine göre çıkarıldığı bir çağda yaşamıyoruz. Nasılki haram olan alkolun satışının yasal olarak serbest olması. Alıp almamak ise, insanlara kaldığı gibi. Ötanazi nin yasallaşıp yasallaşmamasında kıstas asla işin dini boyutu olamaz.

Birde ötanazinin iki türü vardır bilinci açık olan hastalar açısından.

Birincisi, o genel anlatılan doktorun hastayı iğneyle yada ilaçla uyutması.

ikincisi ise, hastanın kendi isteğiyle, hayatta kalmasını sağlayan ilaçların kesilmesi.

işte budur ben bunu anlatmaya çalıştım.

saygı konusuna gelince yazımı bir daha okudum ve üslupte herhangi bir yanlışla karşılaşmadım. o yüzden "önce saygılı olmayı öğren üslubuna bak" gibi lafları kabul etmiyorum.

evet ötenazinin dinle açıklanmasını kınıyorum çünkü ötenazi ile intihar aynı şey değil. aynı olsaydı ötenazi değil inhitar derdik.

bence ötenazinin serbest bırakılması gerekiyor. insanların öte tarafta vereceği hesap kendinedir kimse de karışamaz!!!

domuz kalbi olayı ise sadece bir örnekti. olayla alakası olduğu için söylemedim.

ayrıca bir arkadaşımız bana "sen o fişi çekebilir misin" diye sormuş. cevabını vereyim:

tanıdıklarımın gözlerimin önünde çığlık çığlığa acı çekerek, "öldürün beni dayanamıyorum" diye haykırarak her gün biraz daha eriyip bitmesine seyirci kalacağıma imkanım ve böyle bir şeye yetkim varsa ölmesini isterim. çünkü onun çektiği acıları çekemesem bile vicdanen ızdırap çekerim. bu yüzden her gün onun bu durumuna ağlayacağıma fişini çekerim ya da ilaçla uyuttururum olur biter. ona iyilik etmiş olurum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

işte budur ben bunu anlatmaya çalıştım.

saygı konusuna gelince yazımı bir daha okudum ve üslupte herhangi bir yanlışla karşılaşmadım. o yüzden "önce saygılı olmayı öğren üslubuna bak" gibi lafları kabul etmiyorum.

evet ötenazinin dinle açıklanmasını kınıyorum çünkü ötenazi ile intihar aynı şey değil. aynı olsaydı ötenazi değil inhitar derdik.

bence ötenazinin serbest bırakılması gerekiyor. insanların öte tarafta vereceği hesap kendinedir kimse de karışamaz!!!

domuz kalbi olayı ise sadece bir örnekti. olayla alakası olduğu için söylemedim.

ayrıca bir arkadaşımız bana "sen o fişi çekebilir misin" diye sormuş. cevabını vereyim:

tanıdıklarımın gözlerimin önünde çığlık çığlığa acı çekerek, "öldürün beni dayanamıyorum" diye haykırarak her gün biraz daha eriyip bitmesine seyirci kalacağıma imkanım ve böyle bir şeye yetkim varsa ölmesini isterim. çünkü onun çektiği acıları çekemesem bile vicdanen ızdırap çekerim. bu yüzden her gün onun bu durumuna ağlayacağıma fişini çekerim ya da ilaçla uyuttururum olur biter. ona iyilik etmiş olurum.

Şunu anladım ki,hiçbir bilgin yok bu konuda..O soruyu soran benim ve fiş çekilecek konuma gelmiş bir hastanın

... çığlık çığlığa acı çekerek, "öldürün beni dayanamıyorum" diye haykırarak her gün biraz daha eriyip bitmesi..

mümkün değildir.''Fiş''den kasdedilen,yaşam destek ünitesidir.Yani anlıyacağın şekliyle;Nefes alıp vermeni sağlayan,dolaşım sistemini çalıştıran ve böbreklerinin görevini üstlenen makinadır.Eğer bu makinaya bağlanıldıysa,o hastanın kendinde olması düşünülemez..

Son yazdıkların ise yaşanmadan bilemeyeceğin şeylerdir.Demiştim ya Allah vermesin diye,bunu tekrarlıyorum.Başına gelirse o zaman anlarsın.Yoksa burada romantik fantezi kurmak kolay elbette.Önce tanık olmuşları bir gör,dinle sonra konuş bence.Bırak yaşamına son vermeyi,cenazesini mezara koyarken incinir korkusuyla hareket ediyorsun.Ne dediğinin farkında bile değilsin..<_<

...<_<

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ÖTENAZI,MI.,., iMANMI .,.,DEVA,MI..,

Herseyden önce neyin pesindeyiz.,.,!!!.,.

DEVA dedinmi.,.,insan oglu .,.seytanin kucagina kadar gider,.,.buda benim sözüm.,denize düsen yilana sariliyoda

o neden olmasin.,.,bosuna yillarca ortadogu AMERIKAYA GÖC ETMEDIMI SAGLIK KONUSUNDA o dünya capinda bir rekordur.,degilmi.,olur öyle seyler.,,., IMANLA PARANINDA KIMDE OLACAGI BELLI OLMAZ....,,

gerci ben yilanlari cok severim.,.,.onlar en azindan,sifa dagitir.,.,!!! ( bir arada evimde vardi besledim) Annemi daha

fazla kirmayip yolcu ettim.,.

IMANMI .,saglik konusunun imani,olmaz,..,imanin anlamina terstir.,.,onun saglik konusuyla bir alakasi yoktur.,.!!!

bugün,.ister imanli olsun ister imansiz..,.

insan oglu saglik konusunda gelismelere cok duyarlidir.,.sebebi o kisinin illahin hasta olmasina gerek yoktur.,!!

cünkü belli yastan sonra insan oglu vücudunu dinlemeye baslar.,!!!,..ordan gelecek sinyalleri.,cok duyarlidir bir örnek

insan dogdugundan itibaren.,eklemlerinde aci vardir.,.fakat onu belli yasa kadar farketmez.,.farketemez acinin orani ayni oldugu halde.,.yaslandik ca acilar ortaya cikar hissetilir hale gelir,.,yaslandikca felc riskide artar..,felc olsa dahi yasamina dogal olarak devam eder.,,.bir saglikli insan gibi.,sadece yasliligin vermis oldugu acilari hissederek

taiki bununda ötenaziy,le ilgisi yoktur..,o kisiyle bir bebek bakar gibi bakarak hayati beraber yasaya bilirsin.,.o cok güzel bir duygudur,.

konu tibben ölü vede bitkisel hayatta,.,yasama dönüsü olmayan ,.,insanlar icin,dir,.,

Bugün bütün dünya düne kadar AMERIKAYA gidiyordu.,IMAN ICIN GITMESEDE DEVA ICIN GIDIYORDU.,.!!!

neyse bazi gelismeler ükemize getirildide gitmeler azaldi.,.,

ÖTENAZI,YI .,getirimiyiz.,onu bilemem,.,cünkü bu asamada bütün dünya tartisiyor.,..,.bunun imanla ilgisi yok

zaten böyle hastalarin cogu kendi karar veremez,.,tibben ölüdürler.hemen hepsi öyle oldugu icin tartismanin bir noktasida bu dünyada

bu uygulamaya gecilse bile ,,son karari yakinlari verecektir.,vefali olup olmadiklarini,.,hastami zaten tibben hasta olmaktan cikmis ,.tibben ölüdür.,.hastada bu olaylarin hic farkinda olmayacaktir.,.,!!!

tabiki bunlar hepsi bir tartisma.,konusu

Sayin ÖZALIN bir sözü vardir alisirlar alisirlar diye..,insanoglu nelere karsi cikmadiki.,.,o cikanlar bile bugün internetin basinda ayrilmiyo.,.hani radyolari televizyonlar gectik,.,onlar isin süsü oldu artik.,.,.,gelin ata binmis ya nasip demis.,.,

bypas larida gectik onlarda leblebi cekirdek oldu.,.,daha sirada neler var neler,.,bizler daha hacivat karagöz oyununa devam edecegiz,.,

IMAN BENDE DEVA SENDE DIYE.,.,,TIBBIN ICINE BILE BALIKLAMA DALDIK.,.

bumu olsun.,diye..,!!!

Saygilar

:shuriken: yamyam frankfurt

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ÖTENAZI,MI.,., iMANMI .,.,DEVA,MI..,

...

IMANMI .,saglik konusunun imani,olmaz,..,imanin anlamina terstir.,.,onun saglik konusuyla bir alakasi yoktur.,.!!!

...

IMAN BENDE DEVA SENDE DIYE.,.,,TIBBIN ICINE BILE BALIKLAMA DALDIK.,.

bumu olsun.,diye..,!!!

Saygilar

Nasıl sağlık konusunun imanı olmaz diyebiliyorsunuz.İman yürekten inanmak demektir.Kişi iyileşeceğine inanmazsa nasıl iyileşecektir.Herşeyden önce inanmak gerekir.Ayrıca sizin kasdettiğiniz islami yönüyle,bu konu hakkında konuşmamamız gerektiği çarptırması pekte adil gelmiyor bana.Allah'a inananlar ***** cühela sınıfına girmiyor sanırım..

Peki ısrarla bu yöne çekilmeye çalışılıyorsa,şöyle söylemlere de girebilirim rahatlıkla:

*Derdi veren Allah devasını da verir..

*Allah'tan ümit kesilmez..

*Tedavisi bizden,devası Allah'tan..

Ama hayır.Bunları söylemedik.Sadece sorulan soruya,islamiyetin kurallarının getirdiği cevabı verdik.Bu cevabı verirken de herkesin buna katılamayacağını öngörerek,yazdıklarımın Allah'a iman edenler için geçerli olduğunu belirttim..

Bu konunun islami yönü budur.Elbette her günah veya haram kılınanda kişiler yapacaklarında özgür olduğu gibi,bu konuda da kendi inisiyatiflerini kullanabilirler.Ama ötenazi kendi inisiyatifi ile hayatına son vermektir ve bunun karşılığı yardımla intihardır.Siz boynunuza ilmeği geçirirsiniz,yanınızdaki adama ''devir şu tabureyi'' dersiniz..

Ne farkı var ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah'a iman edenler için geçerli olduğunu belirttim..

Birkere yazdiklarimla verdigin cevap tamamen farkli.,.

Allah'a iman edenler için diyorsun.,Allaha inanlar deseydin daha mantikli olurdu.,.

bunuda belirteyim.,.,tabiki inanlar ***** olmuyorlar ,.bunu aciklamana gerek yoktu

Ama su gercek var seninde bu anlayisla tibbin icine girmege hakkinyok

bu anlayis medine dilencileri gibi cölde kalmistir.,.,.!!!

Cünkü TIB INANCLA YÖNETILMIYOR Halkin saglik sorunlarinla ilgilenen bir saglik kurulusudur

Buluslarida EVRENSELDIR.,.,buluslar IMANLILAR IMANSIZLAR HIRISTIYANLAR MÜSLÜMANLAR DIYE AYRILMIYOR

Ah yurdumun insani Ah

Tib tabiiki IMANLA yönetilmiyor .,.,.BILIM ,.!!! Hemde evrensel bilimle gelisiyor inanlara degil insanliga sunuluyor.

Saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah'a iman edenler için geçerli olduğunu belirttim..

Birkere yazdiklarimla verdigin cevap tamamen farkli.,.

Allah'a iman edenler için diyorsun.,Allaha inanlar deseydin daha mantikli olurdu.,.

bunuda belirteyim.,.,tabiki inanlar cahil olmuyorlar ,.bunu aciklamana gerek yoktu

Ama su gercek var seninde bu anlayisla tibbin icine girmege hakkinyok

bu anlayis medine dilencileri gibi cölde kalmistir.,.,.!!!

Cünkü TIB INANCLA YÖNETILMIYOR Halkin saglik sorunlarinla ilgilenen bir saglik kurulusudur

Buluslarida EVRENSELDIR.,.,buluslar IMANLILAR IMANSIZLAR HIRISTIYANLAR MÜSLÜMANLAR DIYE AYRILMIYOR

Ah yurdumun insani Ah

Tib tabiiki IMANLA yönetilmiyor .,.,.BILIM ,.!!! Hemde evrensel bilimle gelisiyor inanlara degil insanliga sunuluyor.

Saygilar

HAyır Allah'a iman edenler.Biraz araştırma zahmetine gir de doğrusu ne öğren bence..

Diğer yazdığına gelince,senin hangi konu içine girebileceğini söylemiyorsam,sende benim hangi konuya girip girmeyeceğimi söyleme lütfen.''Yurdun İnsanı'' bu medeni hareketi gösterebiliyor,sende dene he..;)

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu konunun islami yönü budur.Elbette her günah veya haram kılınanda kişiler yapacaklarında özgür olduğu gibi,bu konuda da kendi inisiyatiflerini kullanabilirler.Ama ötenazi kendi inisiyatifi ile hayatına son vermektir ve bunun karşılığı yardımla intihardır.Siz boynunuza ilmeği geçirirsiniz,yanınızdaki adama ''devir şu tabureyi'' dersiniz..

Ne farkı var ..

Hayatta kalması için alması gereken ilaçların, hastanın kendi isteğiyle kendisine verilmesinin kesilmesi," yardımlı intihar " mıdır ?

bence genellemek yanlış, durumların özelliği ve hassasiyeti vardır. Yani Tıp tarihinde öyle örnekler varki. Doktorun hastasını öldürmesini biz her zaman bir formata sokamayız. Bir kaç örnek vereyim.

Naziler, Yahudi hastalar üstünde, Doktor Mengele öncülüğünde deneyler yapıyorlardı. Şöyleki Normalde tıbbi araştırmalarda kobaylar kullanılır değil mi. Mesela kanser üzerine bir tedavi araştırması yapıyorsunuz. Önce farelerin vucuduna doku nakliyle kanser hücreleri verilir, ve kanserli fareler üstünde ilaçlar yöntemler denenir.

Naziler bunu, ele geçridikleri hastanelerde yakaladıkları hasta yahudiler üstünde yapıyorlardı. sadece kanser değil her türlü araştırmayı aklımıza ne gelirse. Yani hastaların ne kadar elektrik şokuna dayanabileceğini, bilinci açık hastaların üstüdne elektro şok uygulayarak. Körleri incelemek için, yaşıyan kör yahudilerin kafataslarını açıyor, beynin görmeyi sağlayan kısımlarıyla oynayıp deneyler yapıyorlardı. Göz renginin değiştirilip değiştirilemiyeceğini testetmek için gözleri gören hastaların gözlerin iğneyle boya enjekte ediyorlardı kör ediyorlardı. Bunun gibi akla hayale gelmeyecek vahşilikte deneyler yapıyorlardı yahudi hastaların üstünde.

Bunu bilen doktorlar, nazi işgaline uğrayan ülkelerde. Naziler hastaneyi ele geçirmeden yahudi hastalara siyanür vererek öldürüyorlardı.

Şimdi biz bu doktorlara, hipokrat yeminini çiğnemiş, yada hastasını öldürmüş diyebilirmiyiz. Yoksa hastasını kurtarmış mı olur doktor.

Kaldıki Ötenazi tüm dünyada, yaygın olarak. Hastanın hayatta kalmasını sağlayan ilaçların yada tedavinin hastanın kendi isteğiyle durdurulmasıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayatta kalması için alması gereken ilaçların, hastanın kendi isteğiyle kendisine verilmesinin kesilmesi," yardımlı intihar " mıdır ?

bence genellemek yanlış, durumların özelliği ve hassasiyeti vardır. Yani Tıp tarihinde öyle örnekler varki. Doktorun hastasını öldürmesini biz her zaman bir formata sokamayız. Bir kaç örnek vereyim.

Naziler, Yahudi hastalar üstünde, Doktor Mengele öncülüğünde deneyler yapıyorlardı. Şöyleki Normalde tıbbi araştırmalarda kobaylar kullanılır değil mi. Mesela kanser üzerine bir tedavi araştırması yapıyorsunuz. Önce farelerin vucuduna doku nakliyle kanser hücreleri verilir, ve kanserli fareler üstünde ilaçlar yöntemler denenir.

Naziler bunu, ele geçridikleri hastanelerde yakaladıkları hasta yahudiler üstünde yapıyorlardı. sadece kanser değil her türlü araştırmayı aklımıza ne gelirse. Yani hastaların ne kadar elektrik şokuna dayanabileceğini, bilinci açık hastaların üstüdne elektro şok uygulayarak. Körleri incelemek için, yaşıyan kör yahudilerin kafataslarını açıyor, beynin görmeyi sağlayan kısımlarıyla oynayıp deneyler yapıyorlardı. Göz renginin değiştirilip değiştirilemiyeceğini testetmek için gözleri gören hastaların gözlerin iğneyle boya enjekte ediyorlardı kör ediyorlardı. Bunun gibi akla hayale gelmeyecek vahşilikte deneyler yapıyorlardı yahudi hastaların üstünde.

Bunu bilen doktorlar, nazi işgaline uğrayan ülkelerde. Naziler hastaneyi ele geçirmeden yahudi hastalara siyanür vererek öldürüyorlardı.

Şimdi biz bu doktorlara, hipokrat yeminini çiğnemiş, yada hastasını öldürmüş diyebilirmiyiz. Yoksa hastasını kurtarmış mı olur doktor.

Kaldıki Ötenazi tüm dünyada, yaygın olarak. Hastanın hayatta kalmasını sağlayan ilaçların yada tedavinin hastanın kendi isteğiyle durdurulmasıdır.

Söylediğin sadece ötenazi uygulamasının bir şeklidir.Adı da pasif ötenazidir.Bu ötenazi şeklinde,seninde yazdığın şekil uygulanarak,kişi öldürülmez ama gerekli hayati tedavi kesilerek ölüme terkedilir.Bu şuna benzer;Birinin gıdasını keserek açlıktan ölmesini izlemek.Ki bunun adı da pasif ötenazidir..

Diğer yandan,hayati organların durmasını sğlayan ilaçların,hekim tarafından hastaya verilmesi yoluyla uygulanan bir yöntem vardır ki,burada bahsettiğimiz ötenazi şekli bu olmalıdır.Adı da aktif ötenazidir.Hani savunanlar diyorlar ya;''O dayanılmaz,müthiş acılardan kurtulmak için'' diye.Ölmeyi seçen biri pasif ötenazi ile neden daha fazla acı çekmeyi istesin ki.Önce uyutulup,ardından ölmek daha akla yakın değil mi..?

Bahsettiğin diğer konuya gelince:

Hepimizin bildiği gibi,2.Dünya Savaşı'ndan önce nazilere esir düşüp ardından kurtulan (Yaşadıkları maddi/manevi büyük travmaları gözardı etmiyorum..:closedeyes: )çok sayıda yahudi var.Sözüm ona nazilerin işkencelerinden kurtarmak adına,hastalarını öldüren hekimler haklı diyemiyorum.Burada bizim savunduğumuz yere geliyoruz;Herzaman yaşamak için bir ümit vardır..Hayata bir şans tanımalıyız..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tüm dünyada yaygın olarak uygulanan ötanazi şekli budur yani pasif ötanazi. Tedavi durdurulunca hasta daha fazla acı çekmez ve bu uzun süreye yayılmaz. Zira tedavinin uygulanmasının durdurulmasından çok kısa bir süre sonra hasta hayatını kaybeder. Birinin gıdasını keserek ölümünü izlemeye benzemez. Kaldıki bugün isteyen kişi yemek yemeyerek kendini öldürebilir, Ölüm Orucu da böyle bir şeydir. Ve şu an zaten Türkiye'dede tedaviyi reddeden hastaya zorla tedavi yapılamamaktadır yasalarımıza göre.

Bahsettiğin konuya gelince. Burada bilgi eksikliği gördüğümü belirteyim. Zira, Hasta ve Sakat yahudilerden nazilerin eline geçip savaştan sonra sağ kalan hiçkimse yoktur. Naziler sakat ve hasta yahudiler arasından mengelenin öncülüğündeki araştırmalarda kullanılacak kadarını ayırıp diğerlerini ele geçridikleri an öldürüyorlardı zaten. Sadece toplama kamplarında, yada alman fabrikalarında çalışabilecek kadar sağlıklı ve genç olanları sağ bırakıyorlardı. Esir düşüp sonra kurtulan çok yahudi var derken. Şöyle bir örnek vereyim: Toplamda 4 milyon yahudinin getirildiği Auschwitz toplama kampından, Ruslar sadece 6-7 bin kişiyi sağ olarak kurtarabilmişti.

Ve yine bir şey unutuluyor. Biz hasta adına karar veremeyiz. Ötanazi nin yasallaştırılması kararı hastaya bırakmaktır. Hayata bir şans verip vermeyeceği onun bileceği iştir. Örnek vermiştim, 24 saat dayanılmaz acılarla yaşıyan, parmağını şıklattığında, yada hapşurduğunda kemikleri kırılan bir hastaya biz yine "hayata bir şans ver, yada intihar büyük dünah" nasihatları verebiliriz. ama onun ötanazi hakkıda olması gerekir. Çünkü ona sen bu acları çekmeye mecbursun deme hakkımızda yok.

Ve sanki biz burada, bahsedilen hastaların direk öldürülmesinden bahsediyormuşuz gibi oluyor. Hayır bahsedilen, yaşamanın dayanılmaz derecede fiziksel acı verdiği umutsuz durumdaki hastaların kendi istekleriyle hayatlarına son verilmesi hakkı.

Kaldıki şeymi sanıyoruz, bir hastalığa ertesi gün çözüm bulunabilir. Böyle bir şeyde yok, bir hastalığın ana ilacı veya panzehiri, on yıllar süren bir çalışma sonucunda ancak kullanılabilir. ki bu gün tıp, sedef, kanser, aids gibi bir çok hastalığın çözümünü bulmaktan onlarca yıl uzaktadır. Yani bu gün aidsi yok edecek madde bulunsa bile bunun insanlar üzerinden kullanılabilir hala gelmesi 20 yılı bulur.

"Hayata bir şans vermek" yada "Allah'tan ümit kesilmez" gibi argümanlar hastanın karar vereceği şeylerdir. Onun adına bizim değil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şunu anladım ki,hiçbir bilgin yok bu konuda..O soruyu soran benim ve fiş çekilecek konuma gelmiş bir hastanın

mümkün değildir.''Fiş''den kasdedilen,yaşam destek ünitesidir.Yani anlıyacağın şekliyle;Nefes alıp vermeni sağlayan,dolaşım sistemini çalıştıran ve böbreklerinin görevini üstlenen makinadır.Eğer bu makinaya bağlanıldıysa,o hastanın kendinde olması düşünülemez..

Son yazdıkların ise yaşanmadan bilemeyeceğin şeylerdir.Demiştim ya Allah vermesin diye,bunu tekrarlıyorum.Başına gelirse o zaman anlarsın.Yoksa burada romantik fantezi kurmak kolay elbette.Önce tanık olmuşları bir gör,dinle sonra konuş bence.Bırak yaşamına son vermeyi,cenazesini mezara koyarken incinir korkusuyla hareket ediyorsun.Ne dediğinin farkında bile değilsin..<_<

...<_<

sen benim "fişi çekmek" ve "öldürün beni diye yalvaran birine yardım etmek" derken ne demek istediğimi çok iyi anlamana rağmen ya bana ders vermeye çalıştığın için dediklerimi anlamazlıktan geliyorsun ya da sadece bana saldırmak amacındasın ve bu yüzden söylediklerimi saptırıyorsun.

fişten kastedilen elbette yaşam destek ünitesi. bilinci olmayan hastaların fişini çektiklerini ben de biliyorum.

ben sana "öldürün beni" yine çığlık çığlığa bağıran birisinden bahsediyorum. hiç böyle birisiyle karşılaştın mı? ne yapacaksın? "takdiri ilahi allah acı çekmesini istiyor çeksin ben de seyirci kalayım mı diyeceksin? hadi dedin diyelim. nasıl bi vicdan bu?

ben neyin ne olduğunu çok iyi biliyorum sen merak etme. kaç kişiyi defnettiğimi kaç kişiyi acı çekerken gördüğümü senden iyi biliyorum hiçbir şey bilmiyorsam.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.