Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Mavi Gözlü Dev

y/k

Önerilen İletiler

9 Mart'ta gösterime girecek olan "Mavi Gözlü Dev" filmi Nazım Hikmet'in, Bursa cezaevi yıllarından geri dönüşlerle gelişiyor.

Nazım Hikmet'i, Yetkin Dikinciler

Piraye'yi ise Dolunay Soysert canlandırıyor.

Senaryo Metin Belgen tarafından yazılmış.

Yapımcılığını ve yönetmenliğini ise, Biket İlhan üstlenmiş.

Nazım Hikmet'i şiir, tiyatro oyunları vs. tanıdıktan sonra bir de beyaz perdeden izlemek ayrı bir keyif verecektir.

Şimdiden iyi seyirler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
ıbrahım balabanın peynır sahnesı guzeldı :lol:

Kesinlikle katılıyorum sevgili jön...

Fakat beni daha çok etkileyen hapishane yaşamındaki o korkunç direnç ve kavgasıydı...

Ve çok duygulandığım 4 sahne vardı ki içimi kanattı...

Hele birde o film biterken Sevgili Nazım Hikmet'in öldükten sonra arkadaşına ezberletip basına vermek istediği mesajı birlikte söylerken savcının gelip merak ettiği şiir'i (ki şiir değil aslında o handa spontane olmuş bir durum) kendisine okumasını istemesi ve iki arkadaş 'yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine' şiirini yüksek sesle okurken tüm cezaevinde kalanların eşlik etmesiyle birlikte bitmesi beni kopartı ve sanıyorum sinema salonu o kadar duygulaşmıştı ki uzun süre ayakta alkışlarla kendimizi ifade ettik... :)

Film hem bir dönemi çok iyi yansıtması açısından, hemde yapımcı, senarist ve oyuncuları gösterdikleri büyük performans ile birlikte, böyle güzel bir sanat eserini bizlere kazandırdıkları için yürekten buradan da tekrar tekrar alkışlıyor ve saygılar sunuyuorum..

Yurdışında büyük ses uyandıracağından hiç kuşkum yok..

Sevgiyle kalın...

:clover:

49jpgaz2.jpg

:clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

En sonunda murdıma erdim dün seyrettim filmi.

DİPNOT'a katılıyorum şiir sahnesi muhteşemdi. Biraz da üzüldüm sinema salonun da baya fazla boş koltuk vardı.

Keşke "Mavi Gözlü Dev 2" olarak devam edip Nazım'ın Moskava yıllarını da anlatan bir film çekseler ne kadar iyi olurdu.

Her neyse... Tavsiye ederim izleyin filmi. Bir de İstanbul da ikamet ediyorsanız eğer film çıkışı Nevizadeye gidip içkinizi yudumlarken Nazım'dan, şiir den konuşun. Biz yaptık çok güzel geçti sohbetler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 10 ay sonra...

Çok daha iyibir oyunculuk bekliyordum ve belki biraz daha çoşku... filmin ele alındığı dönem, bence Nazım'ın hayatını ele aşıl için yeterli değil... Ne bileyim mesela Moskova, Pablo Neruda vs. bunları da görebilseydik. Onun siyasi tarafı sadece hapis günleriyle ifade edilmiş nitekim eksik... Aşk yine ön planda... Tamam Nazım şair, aşık, aşklarıyla meşhur ama yine de ne bileyim işte içim buruldu yani... Daha iyisini bekliyordum demek ki :(

Yalnız bir sahne vardı ki vuruldum resmen ya :(

Hani Münevver'in Hapishaneyi ilk ziyareti gecesi Nazım'ın dilinden dökülen şu sözler:

bu akşam, belki şimdi, şu dakka sen

arkandan bıçaklandın bacım

hem de ben bıçakladım seni

kanın damlıyor ellerimden.

Hatırladınız değil mi?

İzlemeyenler varsa diye daha açık yazamadım, ama izleyenler beni aladı biliyorum :(

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.