Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Yedek Subay Olabilirmiyim?

Önerilen İletiler

Slm arkadaşlar,ünv.den mezun olunca yedek subay olmayı düşünüyorum,fakat bir kolumda façalar(kesikler) var.bunlar yedek subay olmaya engel mi?Bir bilen varsa yardım etsin Allah rızası için...

bir de dövmeli olanlar yedek subaylık yapabiliryormu?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Slm arkadaşlar,ünv.den mezun olunca yedek subay olmayı düşünüyorum,fakat bir kolumda façalar(kesikler) var.bunlar yedek subay olmaya engel mi?Bir bilen varsa yardım etsin Allah rızası için...

Dövmeli olursan Komando olamıyosun ama diğer sınıflara girebilirsin.

Kolundaki façalarda o kadar önemli değil...

Ama Yedek Subay olmak senin tercihine kalmış bişey değil.

Devlet ne kadar ihtiyacı varsa ona göre alıyo ve gireceğin Yedek Subaylık Sınavı'da sadece bir formalite.

Ben Tarih mezunuyum ve kime sorsam "Seni almazlar, Tarihiçileri almıyorlar" diyorlardı. Bunu askeriyedekiler bile söyleyince ben sınava girdim ve bildiklerimi yaptım ama bilemediklerimi salladım hep. Ama sonunda Yedek Subay olarak alındım. Yedek Subay Öğrenciliğimde, bizim bölüğün yarısı neredeyse Tarihçiydi. Açık Öğretim 4 yıllık İşletme mezunları bile vardı. Ve hiçbiriside Uzun Dönem yapmak istemiyorlardı ve sınavda hep yanlış cevaplar vermişler ama yinede alınmışlardı. Ben çok istiyodum ve alındım... Bu duruma bende şaşırdım... İstanbul Tuzla Piyade'deden sonra Kıbrıs'a gittim, 9ay kaldım ve askerliğimi bitirip geldim...

Birliğimizde Dövmeli ve Façalı arkadaş vardı. Her menşeiden arkadaş vardı... Yani bunu sorun etme, sen 4 yıllık üni. mezunuysan Yedek Subaylık Sınavına giriyosun... Devletin ihtiyacı varsa o sınava bile bakmıyo, alıyo... Merak etme sen... Senin Tercihine kalmıyo yani...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çok sağol arkadaşım,ne kadar rahatladım bilemezsin, yalnız ben asker de kalmayı da düşünüyorum.söylediklerin bunun içinde geçerli mi..

bir de sınav hangi konuları kapsıyor..?

O iş çok zor arkadaşım. yani orduda tek yıldızla kalmak.

Şöyle düşün bu gün binlerce üniversite mezunu, "uzman çavuş" olabilmek için başvuru yapıyor.

doktor veya makine mühendisiysen belki. oda çok zor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O iş çok zor arkadaşım. yani orduda tek yıldızla kalmak.

Şöyle düşün bu gün binlerce üniversite mezunu, "uzman çavuş" olabilmek için başvuru yapıyor.

doktor veya makine mühendisiysen belki. oda çok zor.

Ya Sayın Cyrano, biliyo musunuz ben hayatımda Askerlik kadar hiç bir mesleği sevmedim... Sözleşmeli Subaylık sınavına girdim ama olmadı ve çok üzüldüm... Bidaha denemiycem... Valla aslına bakarsanız emir altında olmak belki zor gelebilir ama ben askeriyeyi çok seviyordum ve 12 aylık Yedek Subaylığımı zevkle yaptım... Ama hakkaten Sözleşmeli Subaylığı kazanmak çok zor... Çünkü öncelikle Harp Okulunun yetiştirmediği Mühendis, Doktor gibi sınıflar alınıyor... Diğerleride zaten piyade falan oluyor... ki bir General tanıdığınız varsa girebilirsiniz... Üst Subay torpil bile torpil yapamıyor... Ama umarım "Üniversitelilerin" Uzman Çavuşluk için başvuru yaptığı günleri görmeyiz... Ben Asteg'im, Son bir ay Teğ. oldum... Askerlik bitti, millet bana "Git Astsb. ol" diyodu... "Yok yeaaa"... Rütbe mi sökecem bide... Ama askerlik mesleği hakkaten çok zor bir meslek ve sevmediği sürece hiç kimse yapamaz... Yapmaya çalışan bir adamada işkence gibi gelir. Benim bir komutanım vardı, adam askerlik hastasıydı yaa... Bu kadar idealist olur bir insan... Kendisine tapıyodum nerdeyse :P Aaah Ah... Bak yine canlandı işte askerlik anıları... Çok güzel günlerdi yaa... Git deseler bidaha giderim valla...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya Sayın Cyrano, biliyo musunuz ben hayatımda Askerlik kadar hiç bir mesleği sevmedim... Sözleşmeli Subaylık sınavına girdim ama olmadı ve çok üzüldüm... Bidaha denemiycem... Valla aslına bakarsanız emir altında olmak belki zor gelebilir ama ben askeriyeyi çok seviyordum ve 12 aylık Yedek Subaylığımı zevkle yaptım... Ama hakkaten Sözleşmeli Subaylığı kazanmak çok zor... Çünkü öncelikle Harp Okulunun yetiştirmediği Mühendis, Doktor gibi sınıflar alınıyor... Diğerleride zaten piyade falan oluyor... ki bir General tanıdığınız varsa girebilirsiniz... Üst Subay torpil bile torpil yapamıyor... Ama umarım "Üniversitelilerin" Uzman Çavuşluk için başvuru yaptığı günleri görmeyiz... Ben Asteg'im, Son bir ay Teğ. oldum... Askerlik bitti, millet bana "Git Astsb. ol" diyodu... "Yok yeaaa"... Rütbe mi sökecem bide... Ama askerlik mesleği hakkaten çok zor bir meslek ve sevmediği sürece hiç kimse yapamaz... Yapmaya çalışan bir adamada işkence gibi gelir. Benim bir komutanım vardı, adam askerlik hastasıydı yaa... Bu kadar idealist olur bir insan... Kendisine tapıyodum nerdeyse :P Aaah Ah... Bak yine canlandı işte askerlik anıları... Çok güzel günlerdi yaa... Git deseler bidaha giderim valla...

Saygılarımla...

bende ergani 5. jandarma komandoda, yedek subay olarak yaptım askerliğimi.

ancak ben 15 ay olarak yaptım. ve son iki ay taktım o yıldızın yanında sökülen şeritin deliği bulunan ve böylece. bir bakışta astekten devşirme teğmen olduğunu anlatan apoleti :)

Asteklikten, tek yıldız olarak kalmak. yani bir lise mezununun, harp akademisine girmesi ne kadar zorsa ondan iki kat daha zor.

çavuş Memhet Büyükbalık la ( kendisi sivilde polisti)uzman çavuş Cebrail Uzun'un şehit olduğu timin komutanıydım ben.

işin ilginç yanı, şehit olan Cebrail Uzun'un ben terhis olmadan bir ay önce, bölüğe telefon açması oldu.

Bir insan, poşetlenip, pamuklanıp diyarbakır devlet hastanesinde buzlu çekmede, nöbetçi erin buzlu çekmecelere bakarken "ulan ölüler terlermi yaaa" diye sabaha kadar düşünüp. sonunda nöbetçi doktora bildirmesiyle hayata dönüp. Omurgasına isabet eden bir merminin disklerden birini yerinden çıkarıp. onun yerine gelip oturması. ve aynı kişinin şimdi. sırtında deri yerine bir çelik destek konstrüksiyonuyla yaşayıp. üstüne evlenip üç tane çocuk yapması.

bana "bize karada ölüm yok" lafının bir argo terim olmadığını göstermişti.

Şunu söyliyebilirimki. ne asteğmen, ne yüzbaşı. Türk ordusu Uzman Çavuşların yüzü suyu hürmetine bu kadar güçlü. Gidip düşman generalini yakalayıp getirse bile rütbe alamayacak. aylık 800 ytl gibi bir maaşla çalışan. Ama ordunun daimi kadrosunun en alt kademesinde bulunan. Ama artık çok okuyanmı çok gezenmi bilir lafını gezen lehine doğrulayacak kadar, askerlik , savaş, çatışma gibi kavramları en yüksek dereceden hakkını verecek kadar öğrenmiş. Türk ordusunun gerçek hamallarıdırlar.

ve eminim bir bölük yüzbaşısı, teğmeni olmadan baya yol alabilirsede. Uzman çavuşu olmadan yüz metre gidemez :)

tabi benim dediklerim güneydoğuda görev yapan uzman çavuşlar. teknik konularda zayıftırlar ama. iş çatışma, pusu vs olunca. onlar kadar ustaları yoktur türk ordusunda.

bir de şu olay vardır. siz astek olarak erlere diyelim bir şey söylersiniz. mesela :

" gece arazide, ses çıkaracak, parıldayacak, şakırdayacak şeyler istemiyorum. künyeler birbirine sabitlenecek. miğfer ve kasaturalar çantalara konulacak, olanlar kol saatlerini burada bırakacak. Yürürken ayaklar yere sürterek değil kıta yürüyüşü adımlarıyla yürünecek. iki adım mesafe esasıyla yürünecek. türkü mırıldanmak, birbiriyle konuşmak, şakalaşmak, birşey alıp vermek yasak. Uymayanlar operasyon bitiminde cezai işleme maruz kalacaktır. "

uzman çavuş siz gittikten sonra erlere bunu bir daha tercüme eder :

"şimdi, aranızda iyi anlayamayan ö küzler olabilir. çanlarınızı, çangallarınızı çıkaracaksınız. kıtlıktan çıkmış mütareke dulu eşşeği gibi değil, süvari atı gibi yürüyeceksiniz. yürüyüşte, birbirinizin g.tünü koklayarak değil, mesafa koyarak yürüyeceksiniz. yürürken anırmak, ulumak, azmak yasak. uymayanlarla dönüşte görüşürüz"

:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar üniversiteye ailemin zoruyla gitim.Aslında hep asker olmak istiyordum ama nasip olmadı.Üniversite hedefim olmadığı için okulum bayağı uzadı ve 25 yaşıma geldim şu an,hala askerde kalmak gibi bir fırsatım olduğunu düşünüyorumAncak askerlik konusunda kulaktan dolma şeyler dışında bilgim olmadığı gibi tecrübem de yok.Rütbeleri bilmiyorum mesela.Diyelim ki yedek subay olarak başladım ve askerde kalmayı düşünüyorum.Rütbem düşecek mi o zaman?En alt kademeden mi devam edeceğim yani?Yükselme gibi bir olanak yok mu?Ben iktisat okuyorum ve bu konuda yeterince bilgi sahibiyim ancak idealim bu değildi.Askerde iktisat mezunlarının pek şansı yok sanırım.Bu konularda bilgilendirirseniz sevinirim.

Çünkü bu sene mezun hayatıma ona göre şekil vericem.Askerlik kalmak sağlıklı bir fikir değilse iş hayatında da planlarım var ve şimdiden karar verip yönlendirmek istiyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bende ergani 5. jandarma komandoda, yedek subay olarak yaptım askerliğimi.

ancak ben 15 ay olarak yaptım. ve son iki ay taktım o yıldızın yanında sökülen şeritin deliği bulunan ve böylece. bir bakışta astekten devşirme teğmen olduğunu anlatan apoleti :)

Jandarma çok zordur yaa... Kardeşimde şimdi Hakkari Jandarma'da...

çavuş Memhet Büyükbalık la ( kendisi sivilde polisti)uzman çavuş Cebrail Uzun'un şehit olduğu timin komutanıydım ben.

işin ilginç yanı, şehit olan Cebrail Uzun'un ben terhis olmadan bir ay önce, bölüğe telefon açması oldu.

Bir insan, poşetlenip, pamuklanıp diyarbakır devlet hastanesinde buzlu çekmede, nöbetçi erin buzlu çekmecelere bakarken "ulan ölüler terlermi yaaa" diye sabaha kadar düşünüp. sonunda nöbetçi doktora bildirmesiyle hayata dönüp. Omurgasına isabet eden bir merminin disklerden birini yerinden çıkarıp. onun yerine gelip oturması. ve aynı kişinin şimdi. sırtında deri yerine bir çelik destek konstrüksiyonuyla yaşayıp. üstüne evlenip üç tane çocuk yapması.

bana "bize karada ölüm yok" lafının bir argo terim olmadığını göstermişti.

:clover: :clover:

Şunu söyliyebilirimki. ne asteğmen, ne yüzbaşı. Türk ordusu Uzman Çavuşların yüzü suyu hürmetine bu kadar güçlü. Gidip düşman generalini yakalayıp getirse bile rütbe alamayacak. aylık 800 ytl gibi bir maaşla çalışan. Ama ordunun daimi kadrosunun en alt kademesinde bulunan. Ama artık çok okuyanmı çok gezenmi bilir lafını gezen lehine doğrulayacak kadar, askerlik , savaş, çatışma gibi kavramları en yüksek dereceden hakkını verecek kadar öğrenmiş. Türk ordusunun gerçek hamallarıdırlar.

ve eminim bir bölük yüzbaşısı, teğmeni olmadan baya yol alabilirsede. Uzman çavuşu olmadan yüz metre gidemez :)

tabi benim dediklerim güneydoğuda görev yapan uzman çavuşlar. teknik konularda zayıftırlar ama. iş çatışma, pusu vs olunca. onlar kadar ustaları yoktur türk ordusunda.

bir de şu olay vardır. siz astek olarak erlere diyelim bir şey söylersiniz. mesela :

" gece arazide, ses çıkaracak, parıldayacak, şakırdayacak şeyler istemiyorum. künyeler birbirine sabitlenecek. miğfer ve kasaturalar çantalara konulacak, olanlar kol saatlerini burada bırakacak. Yürürken ayaklar yere sürterek değil kıta yürüyüşü adımlarıyla yürünecek. iki adım mesafe esasıyla yürünecek. türkü mırıldanmak, birbiriyle konuşmak, şakalaşmak, birşey alıp vermek yasak. Uymayanlar operasyon bitiminde cezai işleme maruz kalacaktır. "

uzman çavuş siz gittikten sonra erlere bunu bir daha tercüme eder :

"şimdi, aranızda iyi anlayamayan ö küzler olabilir. çanlarınızı, çangallarınızı çıkaracaksınız. kıtlıktan çıkmış mütareke dulu eşşeği gibi değil, süvari atı gibi yürüyeceksiniz. yürüyüşte, birbirinizin g.tünü koklayarak değil, mesafa koyarak yürüyeceksiniz. yürürken anırmak, ulumak, azmak yasak. uymayanlarla dönüşte görüşürüz"

:)

Güneydoğu'da yada Doğu'da "Uzman Çavuşluk Yapan"lar açısından haklısınız. Orada yetişen Uzmanlar tam bir asker oluyorlar. Ali Uzmanımız vardı bizim bölükte... Ağrı'da kalmış kaç sene, girmediği çatışma kalmamış. Ve ben bu kadar disiplinli tek bir uzman görmedim. Diğer uzmanlarımız hep batıda ve Kıbrıs gibi rahat yani çatışmanın falan olmadığı yerlerde yapmışlardı. O yüzden lakayttılar mesela... Duracağı yeri bilmezlerdi... Ama Ali Uzmanı görmeliydiniz... Oraların havasını soluduğu belliydi yani... Duruşu, askere komut verişi... Asker Esas duruşundan bellidir ya? Bizim uzmanları hatta AstSb. Çavuşu bile koy yan yana, Esas Duruş iste... Ali uzman belli ederdi kendisini... Bu açıdan haklısınız gerçekten...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...

asteğmen olmak tamamen şans işidir.yedek subayı ,jandarmayı ve gönüllü komandoyu işaretledim.ama kısa dönem komando olarak müzede yaptım.paşalardan bile rahattım neredeyse.ancak tabi bu tüm bölüğün önünde astsubaydan küfür yememe engel değildi.

asteğmenlik gerçekten çok güzel bi olay.ancak sözleşmeli subay kalmak çok zor.ben sözleşmeli subay sınavına girdim, yazılıyı geçtim, sporda birinci oldum (koşuda en yakın adam 50 metre arkamdan geliyordu)mülakatta kitlediler kazanamadım.askerken 3 kere ankaraya gitmiştim ve askerliğim de 6 gün uzamıştı......çok az kişi alıyorlar ve sanki kimin alınacağı önceden belli gibi.

öncelikle doktor, eczacı,ya da ihtiyaca göre ingizlice öğretmeni falan olmak lazım.

bilgisayar bilip sertifikayla belgelemek lazım.(benim vardı)

yüksek lisans hatta doktora yapmak,

en az 2-3 dili bilip bunu toeffle , ya da ILTS belgesiyle belgelemek,lazım,(8,5 yıl kolej okudum ingilzicem iyidir)

iş deneyimi ve de bir paşanın akrabası olmak lazım. (paşa tanıdıklarm da vardı ama bizimki emekliydi,sallamadılar,,emekli değil muvazzaf olacak.tuğgeneral, tüm general de yetmez, korgeneral orgeneral falan olması lazım)

ya zaten o özelliklere sahip adam olan adam gider koçta sabancıda 4 milyar maaşla başlar.ha illa türk subayı olucam diyorsan başka.ama o özelliklere sahip adamsan kanada donanmasına başvurur yüzbaşı olur 7500 dolar maaş alırsın yani.

türk ordusu rütbeli eksiğini kapatmak için kendi sistemini kurmuş.

uzman çavuş almak kolay. 6 ayda yetiştir,tak şeridi koluna sal askerin içine.aç adam çok nasıl olsa.

uzman çavuşlardan yüksek okul bitirmiş disiplinli çalışkan olanlarını sınavla astsubay yapıyolar.

(18 ay er olarak askerlik yapıp uzman çavuş olan , sonra da üniversite okuyup uzman erbaşlıktan subaylığa geçen bile var.jandarma dergisinde röpörtajını okudum adamın.)

genelde astsubaylardan üniversite okumuş disiplinli çalışkan olanlarını da sınavla subay yapıyolar.(%5)

türk ordusunda pek subay eksiği yok ve eksik kadrolarda da astsubaydan subaya geçenlerin önceliği var bence..(astsubaydan subaya geçenler askerliği yutmuş çıkarmış adamlar zaten .sizi niye alsınlar! size mi kaldı!)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Selam arkadaşlar. Ben Teknik lise bilgisayar bölümünden mezun oldum.

Sonra Meslek Yüksek Okulu (2 yıllık) Bilgisayar Programcılığını kazandım ve mezun oldum.

Akabinde tekrar össye girdim. Metal öğretmenliğini (4 yıllık fakülte) kazandım ve ondanda mezun oldum.

Kütüğüm: Pendik / İstanbul

Ayrıca Karate federasyonu tescilli Siyah Kuşak diplomam var.

Sorum şu: Bende renk körlüğü var. Fakat ehliyet aldım. (Doktor bi takım testler yapıp, ışıklarda ayırt edebiliyorsun,fakat kağıtta edemiyorsun dedi. Sağlam rağoru verdi.)

Askerlik tecil işlemleri sırasında ise, renk körlüğüm olduğunu söylediler ve ellerindeki kağıda işlediler.

Ben yedek subay olarak askerlik yapmak istiyorum. Üniversite mezunu olmam bunun için kafimi? Yoksa renk körü olduğumdan er olarak mı yaparım askerliğimi?

Şimdiden teşekkür ederim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Selam arkadaşlar. Ben Teknik lise bilgisayar bölümünden mezun oldum.

Sonra Meslek Yüksek Okulu (2 yıllık) Bilgisayar Programcılığını kazandım ve mezun oldum.

Akabinde tekrar össye girdim. Metal öğretmenliğini (4 yıllık fakülte) kazandım ve ondanda mezun oldum.

Kütüğüm: Pendik / İstanbul

Ayrıca Karate federasyonu tescilli Siyah Kuşak diplomam var.

Sorum şu: Bende renk körlüğü var. Fakat ehliyet aldım. (Doktor bi takım testler yapıp, ışıklarda ayırt edebiliyorsun,fakat kağıtta edemiyorsun dedi. Sağlam rağoru verdi.)

Askerlik tecil işlemleri sırasında ise, renk körlüğüm olduğunu söylediler ve ellerindeki kağıda işlediler.

Ben yedek subay olarak askerlik yapmak istiyorum. Üniversite mezunu olmam bunun için kafimi? Yoksa renk körü olduğumdan er olarak mı yaparım askerliğimi?

Şimdiden teşekkür ederim...

yedek subay olman türkiyenin ab ye girmesi kadar zor bence.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşım, bu gerçekten imkansız mı,yoksa sadece senin bi tahminin mi?

Lütfen beni aydınlatırsanız sevinirim?

valla yedek subay eğitimi komando haricinde 18 güne düştü. 18 gün eğitim 11 ay 1.300 ytl maaaş. bu işsizlik ortamında çok cazip olduğu için tercih eden çok.torplli de çok.özellikle deniz hava ve bazı kara sınıflarında.(jandarma ve piyade olanları ağır komando eğitiminden sonra çatışmaya sürülebiliyor onlar hairç zaten eğitimlei 3 ay.)

tesadüfen denk glebilir amöa o kadar çok isteyen ve torplli varken bence %2 ihtimal. kısa döneme kendini psikolojik olarak hazırla.

ben kısa yaptım ve çavuş bile yapmadılar.onbaşı olarak da yapabilrisin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
  • 4 hafta sonra...
Arkadaşlar;

Ben diş hekimiyim ve doktora da yaptım.

Samsun sıhhıye komutanlığında yedek subay sınavına giricem

Yedek subay olur muyum sizce?

Bi de, yedek subay diş hekimi olursam askerlik nasıl geçer?

askerde hep doktor açığı var. doktoran varsa ve beyan edersen büyük ihtimalle tabip subay olarak yaparsın.mesleğini yaptırırlar askerliğin rahat geçer.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...
  • 2 hafta sonra...

arkadaşlar ben uluslarası ilişkiler mezunuyum, ulus.ilşkiler mezunları %99 kısa dönem çıkıyo ama ben yedek subay olmak istiyorum ekonomik sebeplerden dolayı, hiç şansım yokmu? avrupa konseyi için çevirmenlik yapmışlığım var, çevirmenliği falan söylesem acaba alırlarmı beni uzun dönem, bu herif işimize yarar diye, şubeye mi göstermeliyim belgelerimi falan? [email protected] mail atın teşekkürler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...

Saygılarımla...

Selamu Aleyküm kardes, bende askerligi çok seviyorum resmen asigim ama ben yurtdisinda kaliyorum. Türkiye'de subay/ astsubay olma gibi sansim var mi?

Saygilarla ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...
  • 1 yıl sonra...

bildiğim kadarıyla faça yanık vb.gibi izler vücudunda doğuştan varsa onlara bişey demiyorlar ama sonradan olduysa ki bu zaten doktor kontrolünde anlaşılıyor o zaman subay falan olamazsın...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dövmeli olursan Komando olamıyosun ama diğer sınıflara girebilirsin.

Kolundaki façalarda o kadar önemli değil...

Ama Yedek Subay olmak senin tercihine kalmış bişey değil.

Devlet ne kadar ihtiyacı varsa ona göre alıyo ve gireceğin Yedek Subaylık Sınavı'da sadece bir formalite.

Ben Tarih mezunuyum ve kime sorsam "Seni almazlar, Tarihiçileri almıyorlar" diyorlardı. Bunu askeriyedekiler bile söyleyince ben sınava girdim ve bildiklerimi yaptım ama bilemediklerimi salladım hep. Ama sonunda Yedek Subay olarak alındım. Yedek Subay Öğrenciliğimde, bizim bölüğün yarısı neredeyse Tarihçiydi. Açık Öğretim 4 yıllık İşletme mezunları bile vardı. Ve hiçbiriside Uzun Dönem yapmak istemiyorlardı ve sınavda hep yanlış cevaplar vermişler ama yinede alınmışlardı. Ben çok istiyodum ve alındım... Bu duruma bende şaşırdım... İstanbul Tuzla Piyade'deden sonra Kıbrıs'a gittim, 9ay kaldım ve askerliğimi bitirip geldim...

Birliğimizde Dövmeli ve Façalı arkadaş vardı. Her menşeiden arkadaş vardı... Yani bunu sorun etme, sen 4 yıllık üni. mezunuysan Yedek Subaylık Sınavına giriyosun... Devletin ihtiyacı varsa o sınava bile bakmıyo, alıyo... Merak etme sen... Senin Tercihine kalmıyo yani...

yedek subay olarak askere gide bilmek için kısa veya zun dönem hiç fark etmez ben kocaeli üviversitesinde otomotiv teknolojisi bölümünde okuyorum 2 yıllık bu okul bunu bitirince yedek subaylık sınavına giremiyormuyum?? illâki 4 yıllık üniversitemi bitirmek gerekiyor bu sorumu cevaplarsanız çok sevinirim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 6 ay sonra...
  • 2 yıl sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.