Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Madde Nereye Kadar Parçalanabilir..?

kralx

Önerilen İletiler

Hikaye, Hz. Muhammedin hayatı ve tarihteki olayları vs.

Masal, Allah, cin, şeytan, melek, taht, arş, cennet cehennem vs.

Amacın tartışmak değil anladığım kadarıyla..

Hikaye ve masal'ın sözlük anlamını soruyorum senin verdiğin cevaplara bak..

Yazmış olmak için yazmak yerine üretken ve faydalı olmayı deneyemez miyiz..

Tamam sana hiç bir şeyi kabul ettirmek zorunda değilim sende kabul etmek zorunda değilsin ama lütfen daha ciddi ve daha verimli olma yoluna gidelim kaliteli bir forumun kalitesi bizim kalitemizle doğru orantılıdır..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 111
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Yazmış olmak için yazmak yerine üretken ve faydalı olmayı deneyemez miyiz..

ben sana hikaye ve masalın örneklendirme yoluyla tanımladım

yani direkt tanımını yapmayıp, örneğini açıklayarak, daha anlaşılır hale getirdim

şimdi sen hikaye nedir ve masal nedir onlarına tanımına bak ve benim örneklerimin ne kadar doğru olduğunu gör

ortada kalitesizlik ve oyun oynama gibi bir durum yok !!!

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hikaye, yaşanmış yada yaşanması mümkün olan olayların anlatımı

masal, yaşanmamış ve yaşanması mümkün olmayan olayların anlatımı

evt güzel..

Nasılki bir Türk tarihi var, nasılki her milletin kendi tarihleri var ve bunlar kayıtlıdır..

İslam tarihide böyle kayıtlıdır..

O halde tarihe masal diyemezsin..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O halde tarihe masal diyemezsin..

demedim zaten, dikkatli okumalısın

dediklerimi tekrar hatırlatayım

hikaye, yaşanmış yada yaşanması mümkün olan olayların anlatımı

Hz. Muhammedin hayatı ve tarihteki olayları vs.

masal, yaşanmamış ve yaşanması mümkün olmayan olayların anlatımı

Allah, cin, şeytan, melek, taht, arş, cennet cehennem vs.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hikaye bir edebi türdür..

Tarih ise bilimsel kanıtları arşivi ve evrakları olan bir bilimdir..

İslamın doğuşu ve gelişmesi, Hz. Muhammed'in hayatı tarihi bir vesikadır, hikaye değildir, işin demogojisine gitmeye gerek yok, kelimelerle oynayarak gerçekleri gerçekliğinin dışında gösterme çabası boştur..

Frevunlar dönemide tarihi bir olgudur hikaye değildir..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hikaye bir edebi türdür..

peki cin, şeytan, cennet cehennem melekler ?

onlardamı edebi bir türdür yoksa hikayemidir, masalmıdır ?

Tarihi bir olgu mudur ?

ben söyleyeyim, sadece bir inançtır, yani masalla hikayeyle eşit anlama gelir

Tarih ise bilimsel kanıtları arşivi ve evrakları olan bir bilimdir..

Hz. Muhammed'e vahiy gelmesi nedir ?

Allah'ın peygamberinin Hz. Muhammed olması, kim tarafından kanıtlanmıştır ?

inanç olmasın bütün bunlar, adama inanmışlar diye, vahiy, bilimsel kanıt, arşiv mi oldu ?

* * *

hikaye ve masal konusunda söylediklerimin arkasındayım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Vahiy zaten iman boyutuyla ilişkili, yani Prygambere şeksiz şüphesiz inanmak güvenmekle ilgili bir şey..

tamam bende ona masal diyorum işte

gerçekleşmemiş ve hayal ürünü olayların, kahramanların anlatımına masal deniyor.

gerçekleşmediği için masal dememin bir sakıncası yok. Sen inanç diyebilirsin ona karışamam.

Sayın Tarafsız ben Hz. Muhamed (s.a.s) nin tüm hayatından bahsediyorum..

Vahiyden değil..

Hz. Muhammed'in hayatına gerçek değil diyen yok zaten, olaylar tarihi bir olgudur. Burada bir sorun yok.

bunada hikaye diyorum, gerçekleşmiş yada gerçekleşmesi mümkün olan olayların anlatımı.

Hz Muhammed'in hayatı farklıdır, iddiaları farklıdır. Masal ve hikaye olarak değerlendiriyorum ve değerlendirmemi boşa çıkaracak bir bulgu ve kanıt yok !!!

Bilimsel konular bölümündeyiz bu nedenle bilimsel metodoloji şekliyle düşünmeliyiz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hz. Muhammed'in hayatına gerçek değil diyen yok zaten, olaylar tarihi bir olgudur. Burada bir sorun yok

:clover::clover:

Vahiy imanla ilgilidir aslını diğer tarafta öğreneceğiz bence ben haklıyım sence sen haklısın..

Aslında Kur'an-ı Kerim'in bu kadar yıl aslını muhafaza etmesi mucizesi ve değiştirilemez oluşu, gelecekle ilgili haberler vermesi, üstün edebi yapısı işin ciddiyetini ve gerçekliğini açıkça ortaya koyuyor ama yinede iman meselesi..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Kur'an-ı Kerim'in bu kadar yıl aslını muhafaza etmesi mucizesi ve değiştirilemez oluşu, gelecekle ilgili haberler vermesi, üstün edebi yapısı işin ciddiyetini ve gerçekliğini açıkça ortaya koyuyor" demiştim..

Kur'anda bunları hiçbiri yok, olağanüstü bir durum yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Kur'an-ı Kerim'in bu kadar yıl aslını muhafaza etmesi mucizesi ve değiştirilemez oluşu, gelecekle ilgili haberler vermesi, üstün edebi yapısı işin ciddiyetini ve gerçekliğini açıkça ortaya koyuyor" demiştim..

işin ciddiyetini ortaya koyuyor olsa bile gerçekliğini ortaya koymuyor.

cin şeytan melek cennet cehennem kim görmüş şimdiye kadar ? kim öldükten sonra dirilmiş ? bunları görmeden nasıl gerçektir diyebiliriz ki !!!

işin içinde sadece inançlar var diyoruz, başka bir şey yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kur'anda bunları hiçbiri yok, olağanüstü bir durum yok

Bana göre o dönem için o bilgiler, olağan üstüdür, sana göre olmayabilir..

cin şeytan melek cennet cehennem kim görmüş şimdiye kadar ? kim öldükten sonra dirilmiş ? bunları görmeden nasıl gerçektir diyebiliriz ki !!!

Senin için kanıt kriterleri nedir, biri çıkıp ben cin şeytan gördüm dese inanacak mısın inanacaksan gören çok, ama bilki bu iş deney masasına gelecek bir iş değil..

"Ben maddeden gayrisini yok kabul ediyorum" diyorsan söyleyecek bir şey yok..

Öyle her konudada laboratuvar kanıtı ister gibi kanıt kanıt derseniz hiç bir gün hiç bir sonuca ulaşamazsınız..

Bazı şeylerin kanıtı nüvelerinde akislerinde parçalarında dolaylarında gizlidir, kainattan tasarımı tasarımdan tasarımcıyı çıkarmak gibi birşey..

Sayıglar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bana göre o dönem için o bilgiler, olağan üstüdür, sana göre olmayabilir..

gerçekten olağanüstü olsaydı bütün dünyada devrim yaratırdı olağanüstü bir kitap olurdu, ama değil. Bana göre öyle ama sana göre öyle olmayabilir.

Senin için kanıt kriterleri nedir, biri çıkıp ben cin şeytan gördüm dese inanacak mısın

Tabiki hayır, ben nerden bileyim görüp görmediğini, her söylenene inanacak değiliz tabiki.

Ben maddeden gayrisini yok kabul ediyorum" diyorsan söyleyecek bir şey yok..

İnsanlar maddeden gayrisini göremezler bilemezler, sadece hayal ederler ve sonsuza kadar hayal olarak kalır. Maddeden gayrisini gören tarihte hiçbir insan yoktur. Sadece iddia vardır. En ufak bir örnek bile gösteremezsiniz.

Bazı şeylerin kanıtı nüvelerinde akislerinde parçalarında dolaylarında gizlidir, kainattan tasarımı tasarımdan tasarımcıyı çıkarmak gibi birşey..

bunlar doğmatik düşüncelerdir, hiçbir zaman ispatlanamaz.

Öyle her konudada laboratuvar kanıtı ister gibi kanıt kanıt derseniz hiç bir gün hiç bir sonuca ulaşamazsınız..

Bilimsel kanıt olmadan, doğruya gerçeği görmek hiçbir zaman mümkün olmamıştır. Bilimsellik dışında herşey iddia inanç ve hayallerde kalır, öteye geçemez.

Herşeyi bilim çözer, bilimin çözemediği bir şey bilimse olarak çözene kadar sonsuza kadar kalır.

İnançlar her zaman çözdüğüne inanır ama tamamen kişisel bir hayal olduğu için sadece inanan kişiyi bağlar. Bizi ilgilendirmez çünkü gerçeği göstermez.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

gerçekten olağanüstü olsaydı bütün dünyada devrim yaratırdı olağanüstü bir kitap olurdu, ama değil

Milyonlarca insanı etkilediyse ve bu rakam bugün 2 buçuk milyardan fazlaysa olağan üstüdür..

Başka hangi kitap bu kadar büyük kitlelere yayılmış...?

İnsanlar maddeden gayrisini göremezler bilemezler, sadece hayal ederler ve sonsuza kadar hayal olarak kalır

Bu senin ve maddecilerin görüşüdür, inansanda inanmasanda görenler var..

bunlar doğmatik düşüncelerdir, hiçbir zaman ispatlanamaz

Asla dogmatik değildir, kainattaki işleyişin bilinçli olduğunu sende söylüyorsun ama sen bu bilincin nüvelerde atomlarda organizmalarda olduğunu söylüyorsun..

Senin görüşünde aslında yeni bir görüş, böyle bir görüş ve akım tarihte yoktur bildiğim kadarıyla..

Bende diyorumki madem kainatta bir bilinci kabul ediyorsun ve tesadüfleri reddediyorsun, o bilinç aklı ve düşünme merkezi olmayan maddeye değil Allah'a aittir..

Bak nasıl tasarımdan tasarlayıcıya ulkaşılıyormuş değil mi..?

İkimizde tasarlayıcıya ulaşıyoruz sen bu bilincin maddenin kendisine, bense Allah'a ait olduğunu söylüyorum demekki yukarda yazdığım şey dogma değilmiş, dogma dersen kendi sözlerinle çelişmiş olursun..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Milyonlarca insanı etkilediyse ve bu rakam bugün 2 buçuk milyardan fazlaysa olağan üstüdür..

2,5 milyardan fazla olduğuna dair bir belirti yok

1400 yıl önce dünya nüfusu zaten milyonlarla ifade ediliyordu, sürekli artan nüfus milyonlardan milyaralara geldiğine göre inançlarda milyonlardan milyarlara gelecektir.

Başka hangi kitap bu kadar büyük kitlelere yayılmış...?

incil, ki ona inananlar cehennemlik. Hatta bununla birlikte diğer dinlerden dolayı kesin cehenneme gidecekler 4-5 milyar kadar.

Bu senin ve maddecilerin görüşüdür, inansanda inanmasanda görenler var..

ispat ?

tabiki ispat yok hep hayali düşünceler var, bugüne kadar ispatladığın birşey göremedim. Sadece inanç hayal ve masallar var.

Bende diyorumki madem kainatta bir bilinci kabul ediyorsun ve tesadüfleri reddediyorsun, o bilinç aklı ve düşünme merkezi olmayan maddeye değil Allah'a aittir..

Bilincin Allah olduğuna dair bir belirti yok. Sadece inanç var. Ben bir yaratıcıya inanıyorum ama hakkında hiçbir bilgi yok, sadece varlık alemine bakıp ona ulaşıyorum, ama başka bir bilgi yok. Ondan bilgi aldıklarını söyleyenler, doğmatik düşüncelerdedir.

Bak nasıl tasarımdan tasarlayıcıya ulkaşılıyormuş değil mi..?

Tasarımdan tasarlayıcıya hayal görerek zorlama mantıkla ulaşıyoruz, tasarımın taarlayıcısı ve tasarlayıcının tasarlayıcısı argümanı çıkmaz bir mantıktır.

Gerçek olan maddenin yeteneğidir, herşey maddeyle olup bitiyor, bunun ötesini göremeyiz bilemeyiz. Varsada bilemeyiz, yoksada bilemeyiz. İnsanlar illede bilmek istiyorlarsa kendilerine bir din kurarlar ben onunla konuştum böyle böyle derler bizden şunu bunu istiyorlar derler ve diğer insanlar ona inanırlar yada inanmazlar biz o duruma karışamayız.

İkimizde tasarlayıcıya ulaşıyoruz sen bu bilincin maddenin kendisine, bense Allah'a ait olduğunu söylüyorum

Bilincin maddenin kendisine ait olduğunu ispatlayabiliyorum, sen madde değil misin, beynin maddelerden oluşmuyor mu ? madde olarak yok olabiliyor musun ?

Ama sen bilincin Allah'a ait olduğunu ispatlayamıyorsun

çünkü doğmatik bir düşüncedir. Benim yaratıcının varlığına inanmamda doğmatik bir düşüncedir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

değil, algıda maddeden oluşuyor, olmayan şeyden algıda oluşmaz.

Olmayan şey demedim..

Söylediğim şeyden olmayan şey anlamı çıkardıysan böyle cevap verirsin..

Kaynak var diyorum ama o kaynağın ne olduğunu, niceliğini ve niteliğini sen ancak sana gelen elektrik akımıyla biliyorsun diyorum..

Onun dışında onun aslıyla muhatap değilsin gördüğümüz ve algıladığımız herşey beynimizdeki elktirik akımlarından başka birşey değildir..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kaynak var diyorum ama o kaynağın ne olduğunu, niceliğini ve niteliğini sen ancak sana gelen elektrik akımıyla biliyorsun diyorum..

Ben yanlışlamadım zaten, maddenin ASLINI beynimize gelen elektrik akımıyla biliyoruz. Maddenin aslı beynimizdeki sinyallerin kopyasıdır, yani gördüğümüz bir dağ beynimizin içindedir ama fiziksel olarak değil, dağ neyse nasılsa aslı gerçeği nasılsa aynı şekilde beynimize alırız. Hayali bir durum yok ortada gerçeğin aslının yansıması var.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.